Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,853 εγγεγραμμένα μέλη και 716,606 μηνύματα σε 22,301 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 319 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Καναπές ζητάει....βοήθεια!

Deadendmind

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deadendmind
Ο Deadendmind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Deadendmind έγραψε στις 10:33, 11-07-08:

Καλημερα σας..! Τωρα που παιρνουμε τα πανω μας σιγα σιγα, και αρχισαμε να τρεχουμε σαν παλαβα πανω κατω ολη μερα, ε τι να κανουμε, πρεπει να ακονισουμε και τα νυχακια μας!
Ο μπαμπας μας πηρε ενα υπεροχο ονυχοδρομιο :cool:,αλλα εμας δεν μας αρεσει..! Προτιμουμε τον καναπε, το τραπεζι, και τις θηκες των κιθαρων!

Καμια συμβουλη; Τι μπορουμε να κανουμε;; :up:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 10:39, 11-07-08:

Κλασσικά εικονογραφημένα!!!:cool:

Και εμείς τα ίδια. Του έχω πάρει κάτι χαλάκια και έχω ρίξει καλύμματα στους καναπέδες...
το ονυχοδρομιο το έχει στο φτύσιμο.

Αν είναι μικρό θα μπορούσες μόλις το βλέπεις να ξεκινάει να το παίρνεις και να το βάζεις να ξυνει στο ονυχοδρόμιο... μετά φυσικά επιβράβευση και μπράβο.

Μπορείς να του κρεμάσεις και μια κορδελίτσα στο ονυχοδρόμιο ώστε να το έχει σαν παιχνίδι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 10:42, 11-07-08:

Πρώτα-πρώτα, δες πώς προτιμάει να ξύνει τα νύχια της. Στο κάθετο ή στο οριζόντιο;
Αν προτιμά το κάθετο, της παίρνεις ένα ονυχοδρόμιο-πύργο, ήγουν γατόδεντρο. Αν προτιμά το οριζόντιο, της παίρνεις ένα γατο-τούνελ.

Σύστημα για να ανακαλύψει τις χαρές του κάθετου ξυσίματος: παίρνεις το γατί και το κρατάς έτσι ώστε να έχει πλάτη σε σένα. Το πλησιάζεις στην κάθετη κολώνα του ονυχοδρόμιου έτσι ώστε τα "χέρια" του ίσα που να αγγίζουν την κολώνα. Ενστικτωδώς, αυτό θα κάνει να γραπώσει την κολώνα. Έτσι θα μάθει να νυχιάζει την κολώνα!
Για το οριζόντιο ξύσιμο, αρκεί να της δείξεις το γατο-τούνελ. Τα υπόλοιπα θα τα βρει μόνη της!

Καλή επιτυχία!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 10:46, 11-07-08:

Στα παραπάνω πολύ σωστά και χρήσιμα, να προσθέσω ότι ο Πορδολέων μου, που είναι φαν του οριζόντιου ακονίσματος, την έχει καταβρεί με το χαλάκι της εξώπορτας!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:00, 11-07-08:

Μα και εμείς!!!! Μόλις γυρνάω ενα 2λεπτο στην πόρτα θα το φάμε!!!

Παράθεση

natalo9

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη natalo9
H natalo9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 411 μηνύματα.

H natalo9 έγραψε στις 11:08, 11-07-08:

Tο χαλάκι της εξώπορτας είναι must σημείο για την Ψιψί μας..
Ο λαζαράκος πάει σε ενα οριζόντιο ξύλο που του πελέκησε ο μπαμπάς και χωρίς αυτο την έχουμε βαμμένη..

Ενας τρόπος για να μην σου νυχιάζει τα έπιπλα είναι όταν το βλέπεις να το πιτσιλάς στη μουρίτσα με λίγο νεράκι και να το πάς κατευθείαν στο ονυχοδρόμιο. (Το έκανε μια φίλη μου που είχε αντίστοιχο πρόβλημα και έπιασε!)

Παράθεση

Deadendmind

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Deadendmind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Deadendmind έγραψε στις 12:08, 11-07-08:

Το ονυχοδρομιο μας ειναι υπερπαραγωγη: ειναι ενας κορμος (κατακορυφο) που εχει ΚΑΙ βαση για να ξυνουμε τα νυχια μας, και καταληγει σε ενα φουντωτο καναπεδακο στην κορυφη του!
Το πηγα λοιπον στο ονυχοδρομιο, εβαλα τα νυχακια της πανω στον κορμο αλλα πουουουου... τιποτις.. Ασε και το αλλο: Εχουμε αγορασει 3-4 διαφορετικες γατολιχουδιες, αλλα δεν μας αρεσουν. Τις μυριζουμε και αποχωρουμε... Οποτε επιβραβευση... γιοκ!
Μαλλον θα περιμενω να μεγαλωσει και θα βαλω λιγο catnip πανω στον κορμο..

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 12:09, 11-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Deadendmind
Μαλλον θα περιμενω να μεγαλωσει και θα βαλω λιγο catnip πανω στον κορμο..
Αυτό ίσως να μπορείς να το κάνεις και τώρα. Πόσων μηνών είναι η ψιψίνα;

Παράθεση

Deadendmind

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Deadendmind έγραψε στις 12:15, 11-07-08:

2μισι μηνων περιπου..

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 12:23, 11-07-08:

Το catnip σε σπρέι δεν διαρκεί αρκετά. Εξ άλλου η ψιψίνα είναι ακόμα μικρή. Εγώ θα σου έλεγα, κάθε φορά που την τσακώνεις να ακονίζει σε απαγορευμένα μέρη, να της λες "μη" ή "όχι". Έπειτα, να την πηγαίνεις στον λουξ γατοπύργο της . Να της πιάνεις μαλακά τα χέρια και να κάνεις απαλά-απαλά τις κινήσεις του ξυσίματος γλυκομιλώντας της. Επίσης, να δοκιμάζεις όσο πιο συχνά μπορείς το άλλο σύστημα, δηλαδή να την κρατάς κοντά στην κάθετη κολώνα. Κάποτε θα καταλάβει τι πρέπει να κάνει.
Είναι μικρό ακόμα, δείξε κατανόηση και φέρσου σαν cd που κόλλησε! Δηλαδή, τα ίδια, τα ίδια, και πάλι τα ίδια!

Παράθεση

kyka

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη kyka
H kyka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (έχω χάσει τον λογαριασμό! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 451 μηνύματα.

H kyka έγραψε στις 12:27, 11-07-08:

Κι εμένα η Kyka μου έχει αποφασίσει εδώ και καιρό να γδέρνει τον καναπέ μου και να μην πηγαίνει πουθενά αλλου!Όλα τα προαναφερθέντα "κόλπα" δεν έπιασαν μία.Το ονυχοδρόμιο ανέγγιχτο!Ούτε χαλάκια,ούτε επιβραβεύσεις,ούτε φωνές,ούτε καλύματα,ούτε η πλαστική μεμβράνη που έβαλα,ούτε τίποτα..
Το πήρα λοιπόν κι εγώ απόφαση ότι θα την αφήσω να μου "φάει" τον καναπέ μέχρι να μη μείνει τίποτα και να πάρω καινούριο!

Αλήθεια, τι είναι το cat nip?Δεν το έχω ξανακούσει..

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 12:30, 11-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από kyka
Κι εμένα η Kyka μου έχει αποφασίσει εδώ και καιρό να γδέρνει τον καναπέ μου και να μην πηγαίνει πουθενά αλλου!Όλα τα προαναφερθέντα "κόλπα" δεν έπιασαν μία.Το ονυχοδρόμιο ανέγγιχτο!Ούτε χαλάκια,ούτε επιβραβεύσεις,ούτε φωνές,ούτε καλύματα,ούτε η πλαστική μεμβράνη που έβαλα,ούτε τίποτα..
Το πήρα λοιπόν κι εγώ απόφαση ότι θα την αφήσω να μου "φάει" τον καναπέ μέχρι να μη μείνει τίποτα και να πάρω καινούριο!

Αλήθεια, τι είναι το cat nip?Δεν το έχω ξανακούσει..
Υποθέτω ότι η γάτα σου δεν είναι τόσο μικρή όσο του Deadendmind. Μπορείς να πάρεις Feliway σε σπρέι και να ψεκάσεις τον καναπέ σου στα σημεία που νυχιάζει. Αν δεν πιάσει κι αυτό, τότε μπορείς να πεις πως πας για καινούργιο καναπέ...
Καλή τύχη!

Το catnip είναι ένα φυτό που η μυρωδιά του αρέσει πολύ στις περισσότερες γάτες. Τις... "φτιάχνει"!!! Το πουλάνε ή ως φυτό ή ως σπρέι. Το φυτό δεν το είδα ποτέ ατόφιο. Το σπρέι που έχω δεν διαρκεί πολύ. Πρέπει να υπάρχει ανάλογο θέμα κάπου στο φόρουμ. Βάλε στην αναζήτηση nepeta cataria και θα το βρεις.

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 12:39, 11-07-08:

Εγώ στο μικρούλη μ είχα δέσει το αγαπημένο του παιχνίδι σε κορδέλα και το ανεβοκατέβαζα κάθετα στον κορμό της ονυχοκατασκευή μας. Αρχικά χαμηλά για να φτάνει ίσα να σηκωθέί και σιγά σιγά ανεβαίναμε... Στην αρχή δεν μπορούσε αλλά σιγά σιγά άρχισε να το χρησιμοποιεί και μόνο του. Περάσαμε ώρες όμως κυνηγόντας με την κορδέλα το αγαπημένο του ποντίκι πάνω κάτω ....

Παράθεση

NTALIA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη NTALIA
H NTALIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H NTALIA έγραψε στις 12:42, 11-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Zbeebz
Πρώτα-πρώτα, δες πώς προτιμάει να ξύνει τα νύχια της. Στο κάθετο ή στο οριζόντιο;
!
Και η δικιά μου που τα ξύνει και έτσι και αλλιώς?Και στα έπιπλα και στο ονυχοδρόμιο?Άστα νομίζω πως δεν υπάρχει σωτηρία τα έχει ρημάξει όλλα!Αλλά σίγουρα θα δοκιμάσω αυτά που είπατε και απο σήμερα κιόλας!

Παράθεση

Deadendmind

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Deadendmind έγραψε στις 12:53, 11-07-08:

Το catnip σε σπρέι δεν διαρκεί αρκετά. Εξ άλλου η ψιψίνα είναι ακόμα μικρή. Εγώ θα σου έλεγα, κάθε φορά που την τσακώνεις να ακονίζει σε απαγορευμένα μέρη, να της λες "μη" ή "όχι". Έπειτα, να την πηγαίνεις στον λουξ γατοπύργο της . Να της πιάνεις μαλακά τα χέρια και να κάνεις απαλά-απαλά τις κινήσεις του ξυσίματος γλυκομιλώντας της. Επίσης, να δοκιμάζεις όσο πιο συχνά μπορείς το άλλο σύστημα, δηλαδή να την κρατάς κοντά στην κάθετη κολώνα. Κάποτε θα καταλάβει τι πρέπει να κάνει.
Είναι μικρό ακόμα, δείξε κατανόηση και φέρσου σαν cd που κόλλησε! Δηλαδή, τα ίδια, τα ίδια, και πάλι τα ίδια!
Ναι μωρε, αυτο κανω ετσι και αλλιως, μιας και μου εχει παρει τα μυαλα η ψιψινα..!
Αγαπη μεχρι αηδιας!

Παράθεση

kyka

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη kyka
H kyka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (έχω χάσει τον λογαριασμό! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 451 μηνύματα.

H kyka έγραψε στις 12:55, 11-07-08:

Υποθέτω ότι η γάτα σου δεν είναι τόσο μικρή όσο του Deadendmind. Μπορείς να πάρεις Feliway σε σπρέι και να ψεκάσεις τον καναπέ σου στα σημεία που νυχιάζει. Αν δεν πιάσει κι αυτό, τότε μπορείς να πεις πως πας για καινούργιο καναπέ...
Καλή τύχη!

Το catnip είναι ένα φυτό που η μυρωδιά του αρέσει πολύ στις περισσότερες γάτες. Τις... "φτιάχνει"!!! Το πουλάνε ή ως φυτό ή ως σπρέι. Το φυτό δεν το είδα ποτέ ατόφιο. Το σπρέι που έχω δεν διαρκεί πολύ. Πρέπει να υπάρχει ανάλογο θέμα κάπου στο φόρουμ. Βάλε στην αναζήτηση nepeta cataria και θα το βρεις.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση!!:up:

Το Feliway τι είναι?Και που το βρίσκουμε?
Ειχα ψάξει σε αρκετά pet-shop "γατοδιωχτικά"
όταν άρχισε το πρόβλημα αλλά δεν είχα βρει τίποτα.Μάλιστα κάποιος μου είπε ότι αυτά τα "μαγικά φίλτρα" τα πουλάνε μόνο "στο Αμερική"...

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 13:01, 11-07-08:

Εγώ αγόρασα γατοδιωχτηκό και όπου ψέκασα έπαθε εξάρτηση ο πρίνς. Κόλλαγε τη μύτη του εκεί οπυ μύριζε το γατοδιωχτηκό. Εγώ έβγαινα έκτός σπιτιού από τη μυρωδιά και ο πρίνς η καλύτερή του.. με τη μύτη κολλημένη εκεί που το έριξα.... Ανώμαλο γατί ξέρω...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 13:05, 11-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από kyka
Ειχα ψάξει σε αρκετά pet-shop "γατοδιωχτικά"
όταν άρχισε το πρόβλημα αλλά δεν είχα βρει τίποτα.
Δες εδώ.

Παράθεση

tzoutzou

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη tzoutzou
H tzoutzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.

H tzoutzou έγραψε στις 22:22, 11-07-08:

Γεια κι απο εμενα!!Και εγω εχω δοκιμασει τα παντα αλλα τζιφος!!Το τελευταιο που μου μενει ειναι το χαλακι,γιατι ακομα δεν εχω καταλαβει πως της αρεσει να τα ξυνει.Το κανει παντου!!Σε τοιχους,στο χερουλι της πολυθρονας,σε ενα τυλιγμενο χαλακι που εχω κατω απο το κρεβατι,οπου λαχει!!Αλλα θα τη βρω την ακρη,που θα παει..
Οσο για λιχουδια,ουτε η δικια μου τρωει κονσερβες και ετσι τη βγαζω με παστα σολωμου και πατε ελιας!!!

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,061 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 22:37, 11-07-08:

Παιδιά εμένα ο μικρούλης μου έχει προτίμηση στο ονυχοδρόμιο αλλά μερικές φορές τον πιάνει και αρχίσει να ξύνει ότι δερμάτινο έχει το δωμάτιο. Τα έχω καλύψει όλα αλλά έχει και κάτι σημεία που δυστυχώς.... Συνήθως το κάνει όταν τον πιάνουν τα νεύρα του. Στις περίσσοτερες όμως των περιπτώσεων ξύνει το ονυχοδρόμιο και με περιμένει να του βάλω φαγητό

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 22:50, 11-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Deadendmind
Ναι μωρε, αυτο κανω ετσι και αλλιως, μιας και μου εχει παρει τα μυαλα η ψιψινα..!
Αγαπη μεχρι αηδιας!
Αφού κατάφερε να ψιλομάθει ο Beeb πού πρέπει να ακονίζει, μην ανησυχείς, θα μάθει και η δικιά σου! :up:

Παράθεση

persa 34

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη persa 34
H persa 34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H persa 34 έγραψε στις 22:59, 21-07-08:

Η περσα μου λατρευει τους καναπεδες και τα χαλακια,ξυνει τα νυχια της πανω τους.Πολλες φωρες μου κατουραει και στον καναπε παρολο που παει κανονικα στην αμμο της.

Παράθεση

persa 34

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη persa 34
H persa 34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H persa 34 έγραψε στις 23:01, 21-07-08:

sorry για την ανορθογραφια μου!!!!

Παράθεση

LILY

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη LILY
H LILY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 163 μηνύματα.

H LILY έγραψε στις 13:29, 20-09-08:

Καλησπέρα!!!
αν δεν το ξέρετε αυτό αυτοκτονώ...
είχα δει κάποια στιγμή σε κάποιο σαιτ μία βλακεία που έμπαινε στην γωνία του καναπέ για να μην ξύνουν τα νύχια τους οι γάτες!
και τώρα δεν θυμάμαι καθόλου που το είδα
έχει δει κανείς κάτι κάπου αλλού?
έχω αλλάξει 2 φορές καλλυμα σε ένα χρόνο.....ΒΟΗΘΕΙΑ!

Παράθεση

eve

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eve
H eve αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H eve έγραψε στις 13:48, 20-09-08:

ίσως το γατάκι σου να μεγάλωσε και να χρειάζεται ψηλότερο ονυχοδρόμιο. κι ο φαντομάς μου αυτό έκανε συνέχεια. με το που βρήκαμε και του πήραμε ψηλό ονυχοδρόμιο (περίπου 1,20 m) σταμάτησε αμέσως. βέβαια τον είχαμε εκπαιδεύσει από μικρό σε μικρό ονυχοδρόμιο, απλά εκείνο δεν του έκανε πια.
δεν είναι πολύ ακριβά, στη θεσσαλονίκη το πήρα από το quiko απένατι απ' το ικεα. για αθήνα δεν ξέρω, αλλά όλο και κάπου θα έχει

Παράθεση

LILY

Αποκλεισμένος χρήστης

H LILY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 163 μηνύματα.

H LILY έγραψε στις 14:01, 20-09-08:

εχω και ψηλό και χαμηλό και δέντρο και ένα άλλο που το κρεμάω στο καλοριφέρ!
δεν τους αρέσει κανένα........μόνο ο καναπές!
για εκπαίδευση μην το συζητήσουμε......δεν καταλαβαίνουν τίποτα............μόνο ότι θέλουν αυτά κάνουν!

Παράθεση

myrtos (Αμαλια :))

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη myrtos
H Αμαλια :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέα Πεντέλη (Αττική). Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H myrtos έγραψε στις 14:27, 20-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από LILY
μόνο ότι θέλουν αυτά σε κάνουν!

καπου το ειχα δει και εγω αυτο που λες αλλα δεν μου ερχεται που

Παράθεση

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo
H zoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6-10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,356 μηνύματα.

H zoo έγραψε στις 14:44, 20-09-08:

Αν έβαζες ελαστικά καλύμματα; Κι εμένα έχει μανία με τον καναπέ. αυτά που ψάχνεις, που ακριβώς μπαίνουν και τι κάνουν;

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,001 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 15:47, 20-09-08:

Αυτό που λες εγώ το έχω δει σε ιστοσελίδες εξωτερικού. Νομίζω το έχει το www.houseofpet.com είναι κυπριακή εταιρία, τους είχα στείλει μέιλ, μου απάντησαν ότι στέλνουν πράγματα στην Ελλάδα, πλην όμως, τώρα τελευταία, δεν ανοίγει ο κατάλογός τους. Δεν ξέρω μήπως φταίει ο Η/Υ μου. Πώς θα κολλήσεις τη γωνιά αυτή στους καναπέδες; Μου άρεσε κι εμένα, αλλά, σ'αυτή τη λεπτομέρεια κόλλησα. Μήπως να δοκίμαζες κι ένα οριζόντιο ονυχοδρόμιο;

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 16:10, 20-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ελένη Π
Αυτό που λες εγώ το έχω δει σε ιστοσελίδες εξωτερικού. Νομίζω το έχει το www.houseofpet.com είναι κυπριακή εταιρία, τους είχα στείλει μέιλ, μου απάντησαν ότι στέλνουν πράγματα στην Ελλάδα, πλην όμως, τώρα τελευταία, δεν ανοίγει ο κατάλογός τους. Δεν ξέρω μήπως φταίει ο Η/Υ μου. Πώς θα κολλήσεις τη γωνιά αυτή στους καναπέδες; Μου άρεσε κι εμένα, αλλά, σ'αυτή τη λεπτομέρεια κόλλησα. Μήπως να δοκίμαζες κι ένα οριζόντιο ονυχοδρόμιο;
Καλή η ιδέα για το οριζόντιο ονυχοδρόμιο!

Δοκίμασα το λινκ που δίνεις και βγαίνει ένα άλλο site, καμία σχέση με Κύπρο, στην Καλιφόρνια. Μήπως είχαν το ίδιο όνομα και η κυπριακή εταιρία υποχρεώθηκε να το αλλάξει; Μήπως έχεις κρατήσει κάποιο άλλο στοιχείο των Κυπρίων (όνομα εταιρίας, δ/νση, τηλέφωνο);

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 16:29, 20-09-08:

Οταν λετε οριζοντιο ονυχοδρομιο εννοειτε εκεινο που ειναι σαν μια φαρδια ταινια και το τοποθετεις η το κρεμας καπου? Η μαλλον εννοειτε κατι αλλο?

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 16:33, 20-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Οταν λετε οριζοντιο ονυχοδρομιο εννοειτε εκεινο που ειναι σαν μια φαρδια ταινια και το τοποθετεις η το κρεμας καπου? Η μαλλον εννοειτε κατι αλλο?
Χοντρικά, φαντάσου μια σανίδα ντυμένη με σχοινί ή με μοκέτα και ξαπλωμένη στο πάτωμα.
Είχε ένα ωραίο τέτοιο το Quiko που είχε επάνω και γατοτούνελ κυριλάτο: ντυμένο ολόκληρο με μοκέτα και σχοινί. Πραγματικά σκέφτομαι να το πάρω...

Παράθεση

LILY

Αποκλεισμένος χρήστης

H LILY έγραψε στις 16:33, 20-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ελένη Π

ναι, γωνία είναι και κολλάει επάνω στον καναπέ ή έχει ποδαράκια και στέκεται.
θα ψάξω στο ebay.
κάπως θα πρέπει να κολλάει....

το οριζόντιο ονυχοδρόμιο το προσπερνάνε και ξαναπάνε στον καναπέ....ενώ η γωνία που λέω εφάπτεται με την γωνία του καναπέ!

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 16:36, 20-09-08:

ναι, γωνία είναι και κολλάει επάνω στον καναπέ ή έχει ποδαράκια και στέκεται.
θα ψάξω στο ebay.
κάπως θα πρέπει να κολλάει....

το οριζόντιο ονυχοδρόμιο το προσπερνάνε και ξαναπάνε στον καναπέ....ενώ η γωνία που λέω εφάπτεται με την γωνία του καναπέ!
Δοκίμασες να ψεκάσεις το σημείο όπου ξύνουν τα νύχια τους με άρωμα λεμόνι ή πορτοκάλι; Οι περισσότερες γάτες απεχθάνονται αυτές τις μυρωδιές ενώ για τους ανθρώπους είναι ευχάριστες. Ίσως αυτό να τις αποθαρρύνει. Φρόντισε μόνο να γράφει επάνω ότι δεν είναι επικίνδυνο για γάτες (ίσως θα σε διαφωτίσει ο κτηνίατρος ή κανένας φαρμακοποιός).

Παράθεση

LILY

Αποκλεισμένος χρήστης

H LILY έγραψε στις 16:41, 20-09-08:

Δοκίμασες να ψεκάσεις το σημείο όπου ξύνουν τα νύχια τους με άρωμα λεμόνι ή πορτοκάλι; Οι περισσότερες γάτες απεχθάνονται αυτές τις μυρωδιές ενώ για τους ανθρώπους είναι ευχάριστες. Ίσως αυτό να τις αποθαρρύνει. Φρόντισε μόνο να γράφει επάνω ότι δεν είναι επικίνδυνο για γάτες (ίσως θα σε διαφωτίσει ο κτηνίατρος ή κανένας φαρμακοποιός).

ειχα βάλει ένα σπραυ από πετσοπ και ενοχλούσε εμένα περισσότερο από τα γατιά
μετά πήρα και ένα ειδικό ζελέ αλλά έπρεπε να το βάζω σε μικρά μπολάκια στα πόδια του καναπέ, και τα έσπρωχναν για να 'καθαρίσουν' το τοπίο :up:
ασέ δεν καταλαβαίνουν τίποτα!
αν βάλω ναυλον δε, το κάνουν τουαλέτα για κάποιο λόγο που δεν έχω καταλάβει.
γενικά αν δουν σακούλα τους πιάνει μία συχνοουρία

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 16:47, 20-09-08:

LILY αν φανταζομαι καλα αυτο που περιγραφεις, θα καλυψεις την μια γωνια του καναπε, η αλλη ομως η οι πολυθρονες? Τα δικα μου(ειδικα η Μυρτουλα) δεν κολανε σε τετοιες λεπτομερειες.Αν τους καλυψω τις γωνιες του καναπε θα στραφουν την πισω πλευρα του καναπε που δεν ακουμπαει σε τοιχο.Δεν μπορω να κανω ολο το σπιτι ονυχοδρομιο.
Οπως και να'χει αν βρεις το link θα ειχε ενδιαφερον να το δουμε.

Ζbeebz ποσο κανει αυτο που ειδες στο Quicko?

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 16:51, 20-09-08:

μετά πήρα και ένα ειδικό ζελέ αλλά έπρεπε να το βάζω σε μικρά μπολάκια στα πόδια του καναπέ, και τα έσπρωχναν για να 'καθαρίσουν' το τοπίο :up:
ασέ δεν καταλαβαίνουν τίποτα!
αν βάλω ναυλον δε, το κάνουν τουαλέτα για κάποιο λόγο που δεν έχω καταλάβει.
γενικά αν δουν σακούλα τους πιάνει μία συχνοουρία
LILY το σιγουρο ειναι οτι τα γατια σου εχουν πολυ ψηλο δεικτη νοημοσυνης!

Παράθεση

LILY

Αποκλεισμένος χρήστης

H LILY έγραψε στις 16:52, 20-09-08:

LILY αν φανταζομαι καλα αυτο που περιγραφεις, θα καλυψεις την μια γωνια του καναπε, η αλλη ομως η οι πολυθρονες? Τα δικα μου(ειδικα η Μυρτουλα) δεν κολανε σε τετοιες λεπτομερειες.Αν τους καλυψω τις γωνιες του καναπε θα στραφουν την πισω πλευρα του καναπε που δεν ακουμπαει σε τοιχο.Δεν μπορω να κανω ολο το σπιτι ονυχοδρομιο.
Οπως και να'χει αν βρεις το link θα ειχε ενδιαφερον να το δουμε.

αυτό λύνεται ευκολα...γιατί έχω μόνο ένα καναπέ με 2 γωνίες:up::up:
ούτε πολυθρόνες ούτε τίιποτα άλλο
θα το ψάξω τώρα λίγο και θα δω τι θα βρω

Παράθεση

LILY

Αποκλεισμένος χρήστης

H LILY έγραψε στις 17:50, 20-09-08:

αυτό λέω! το έχει καποιος στο ebay αλλα περιμένω να μου πει πως κολλάει στον καναπέ

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 20:28, 20-09-08:

μετά πήρα και ένα ειδικό ζελέ αλλά έπρεπε να το βάζω σε μικρά μπολάκια στα πόδια του καναπέ
Το σπρέι το είχα πάρει κι εγώ πριν από χρόνια και ήταν ΜΠΛΙΑΧ! Ανθρωποδιώχτης! Χάλι μαύρο.
Το ζελέ (ένα μπλε δεν είναι; ) το είχα πάρει όταν ο Beeb ήταν μικρός, αλλά δεν βοηθάει και πολύ σε συνθήκες διαμερίσματος...
Εγώ προτείνω να δοκιμάσεις κάτι με μυρωδιά λεμονιού ή πορτοκαλιού, μη δηλητηριώδες για γατιά και μη λεκιαστικό για καναπέδες. Ρώτα τον φαρμακοποιό σου, ίσως να μπορεί να σου φτιάξει κάτι για να το ψεκάζεις στις επίμαχες γωνίες του καναπέ. Ίσως να σου βγει και πιο οικονομικό ως λύση.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 20:30, 20-09-08:

Δεν θυμάααααμαιαιαιαιαι! Πού να θυμάμαι από τις αρχές καλοκαιριού...

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,001 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 21:09, 20-09-08:

http://www.houseofpet.com/catalog/ Αυτή είναι η διεύθυνση, το αμερικάνικο είναι www.houseofpets.com. Οριζόντιο ονυχοδρόμιο έχω δει στρογγυλό και γύρω γύρω κάτι σαν ξύλο, πλαστικό, δεν κατάλαβα από τη φωτογραφία. Είναι αρκετά μεγάλο, αλλά, τα δικά σου γατούλια έτσι επίμονα που είναι δεν ξέρω, αν θα τα "συνετίσει". Τα νύχια τους τα κόβεις; Για να ξηλώνουν λιγότερο, αν μη τι άλλο

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 12:22, 21-09-08:

Το οριζόντιο νυχοδρόμιο είναι το πιο εύκολο (και οικονομικό): χαλάκι εξώπορτας!
Ο Πορδολέων, που είναι του οριζόντιου ξυσίματος, το λατρεύει. Του έχω πάρει και ένα κανονικό οριζόντιο, με sisal, και ξύνεται κι εκεί, αλλά με το χαλί της εξώπορτας έχει έρωτα.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 20:40, 24-01-09:

Γεια σας...Εχω το εξης θεματακι: ο γατουλης μου δεν ξυνει τα νυχια του στο ονυχοδρομιο αλλα στα χαλακια!!! Εχω κιολας την εντυπωση πως το φοβαται... Τι να κανω? Μηπως φταιει οτι ειναι κρεμαστο ονυχοδρομιο κι οχι αυτο που εχουν οι πιο πολλοι?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:41, 24-01-09:

Δε νομιζω να ειναι εκει το θεμα...Μπορεις να επιμεινεις οποτε ξυνει τα νυχια του στο χαλι,να τον παιρνεις και να τον βαζεεις στο ονυχοδρομιο.Γιατι δεν παιρνεις ενα απο αυτα τα πατακια με την τριχια;Εμενα ξετρελαινονται να ξυνουν εκει τα νυχια τους.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 20:49, 24-01-09:

Αυτο κανω αλλα δε νομιζω οτι καταλαβαινει γιατι οποτε τον παω μαζευει τα νυχακια... Οταν το αγορασα πιστευα οτι αυτο ηταν καλυτερο κ επειδη μ αρεσε πιο πολυ πηρα αυτο!Αλλα ουτε καν παιζει μαζι του...

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα044.jpg
Εμφανίσεις:  454
Μέγεθος:  188,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα045.jpg
Εμφανίσεις:  446
Μέγεθος:  223,2 KB  
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:51, 24-01-09:

Δεν αρεσουν σε ολες τις γατες οι ιδιες επιφανειες,κι εμεις εχουμε ενα παρομοιο που δεν το χρησιμοποιουν καν.Ισως προτιμα να ξυνει τα νυχακια του σε οριζοντια επιφανεια,δοκιμασε το χαλακι και θα με θυμηθεις.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:59, 26-01-09:

δοκιμασε να βαλεις λιγο catnip στο ονυχοδρομιο και μολις τον δεις οτι παει να ξυσει τα νυχια του αλλου να τον πιανεις και να τον βαζεις στο ονυχοδρομιο και να του δειχνεις τι πρεπει να κανει εκει. Επισης εκει που ξυνει τα νυχακια του μπορεις να βαλεις κολλητικη ταινια απο αυτες που κολλανε και απο τις 2 πλευρες ωστε να μην μπορει να ξυνει τα νυχακια του εκει. Νομιζω πουλανε και κατι σπρευ που απωθουν τις γατες απο συγκεκριμενες επιφανειες. Δοκιμασε να ψεκασεις εκει που δεν θελεις να ξυνει τα νυχια του και ενθαρρυνε τον να πηγαινει στο ονυχοδρομιο. Καλη τυχη με την εκπαιδευση του!!!

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 02:34, 26-01-09:

Δεν εχω κατνιπ κ δεν ξερω που μπορω να το βρω... Τα ξυνει οπου βρει στα χαλακια οποτε δεν μπορω να βαλω κολλητικη ταινια παντου! Προσπαθω να του δειξω τι πρεπει να κανει κ σημερα νομιζω το ψιλοεπιασε το νοημα αλλα ειναι κ εγωιστης...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 03:19, 26-01-09:

γεματη ειναι η ελλαδα με catnip!!! Aυτο το χορτο ειναι: http://www.holoweb.com/cannon/catnip.htm

Παρε απο εκεινα τα σπρευ για γατες με αρωμα πορτοκαλι και ψεκασε για να μην πηγαινει στα χαλια. Αν δεν βρεις, παρε κανενα πορτοκαλι ή λεμονι, ξυσε λιγο την φλουδα και τριψτο εκει που θες. Οι γατες σιχαινονται υπερβολικα την μυρωδια απο πορτοκαλι ή λεμονι.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους