Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,853 εγγεγραμμένα μέλη και 716,591 μηνύματα σε 22,301 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 318 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Περίφραξη μπαλκονιού

catandie (Αντυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catandie
H Αντυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H catandie μια γκρί ουρίτσα τρίβεται στα πόδια μου έγραψε στις 22:40, 13-12-12:

Κι εγω έχω θέμα με τους πασσάλους και το δίχτυ.... Δεν υπάρχει περίπτωση να στερεωθει...:/ δεν ξέρω τι να κανω.... Μονο με σαμαρακι μου φαίνεται βασανιστικό.....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,079 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:19, 13-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Αχ παιδιά πόσο σας καταλαβαίνω....η Κίρα καμμία σχέση με την Τζίντζερ...της αρέσει να ανεβαίνει στο περβάζει μισή μέσα μισή έξω και να "θαυμάζει" τον δρόμο από κάτω....έχουμε πάθει....δεν την αφήνουμε καθόλου έξω....φοβόμαστε πάρα πολύ...πρέπει και εμείς σύντομα να κάνουμε κάτι....είναι τελείως τρελό!!! εδώ στη φωτογραφία δεν έχει ανέβει ακόμα....

Ζουζούνι μου όμορφο και περίεργο!... που κόβει κίνηση κάτω μωλέ...

Αναρωτιέμαι αν εκείνο το σύστημα με το πλέγμα της Trixie κάνει δουλειά και σκέφτομαι να το δοκιμάσω.
Όμως έχει φασαρία πολλή στην εγκατάσταση και σίγουρα χρειάζονται 2 για να τοποθετηθεί σωστά (σύμφωνα με
παλιότερη ανάρτηση που είχα διαβάσει από μια κοπέλα από εδώ που το εγκατέστησε)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,079 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:26, 13-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Δεν θέλει ούτε να ακούσει τέτοιο πράγμα.... το μόνο που μπορεί να δεχθεί να κάνουμε κι αυτό μετά από πολύ φαγούρα είναι το πλέγμα και να χει ένα γύρισμα εσωτερικά...οπότε να μην μπορεί η Κίρα να σκαρφαλώσει και να πηδήσει αν γυρίζει προς τα μέσα....αλλά και αυτό δεν το θέλει...αλλά φοβάται τρελα΄.... με πήρε πριν λίγο τρομοκρατημένος που την έχει χάσει... η μικρή ήταν κάτω από το κρεβάτι της κόρης μου και δεν έδινε καμμια σημασία...μέχρι να την βρει είχε τρελαθεί μην είχε βγει έξω χωρίς να την πάρει είδηση και είχε πέσει... να δούμε πότε θα καταλάβει ότι η μικρή είναι επικίνδυνο μωρό....
Το πλέγμα της Trixie είναι διαφανές και δεν χαλάει την πρόσοψη του μπαλκονιού -απ'ο,τι λένε- ασφαλές.
Όμως, απ'όσο κατάλαβα, πιάνει απ'άκρη σ'άκρη μέχρι την οροφή του μπαλκονιού, οπότε θα "φυλακίζει" κι εσάς σ'ένα διάφανο
δίχτυ.
Από την άλλη όμως, η ασφάλεια του γατουλιού προέχει.
Εγώ ψήνω τον δικό μου να το δοκιμάσουμε. Προς το παρόν
την έχω αυστηρά μέσα και τις ελάχιστες φορές που πήγα να την βγάλω με λουράκι-σαμαράκι, πήδηξε κατευθείαν πάνω στην
καλαμωτή κι άρχισε το σκαρφάλωμα!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:43, 13-12-12:

Απαπα Κατερινα μου, την ειδα με το κεφαλακι εξω απο το καγκελο και επαθα!!! Ουτε να φανταστω δεν θελω πως θα ειναι οταν ανεβαινει επανω και ειναι η μιση μεσα και η μιση εξω....
Κατι πρεπει να κανετε και γρηγορα, η Ριανα τα λεει πολυ καλα, οχι αλλες πτωσεις!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BrainDamage

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BrainDamage
H BrainDamage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H BrainDamage έγραψε στις 11:36, 05-02-13:

Γεια σας!
Ήθελα να ρωτήσω και εγω, ποιος τρόπος περίφραξης είναι πιο ασφαλής για τον γατούλι μου.. Το απλό πλέγμα ή οι καλαμωτές;
Προσωπικά θεωρώ πολύ αντιαισθητικό το πλέγμα και θα προτιμούσα να χρησιμοποιήσω καλαμωτή, αλλά φοβάμαι οτι θα είναι πιο εύκολο να σκαρφαλώσει και επίσης οτι θα του κόβει εντελώς την θέα..
Συγνώμη αν έχει τεθεί ξανά αυτό το ερώτημα, αλλά δεν είχα χρόνο να διαβάσω όλα τα σχόλια..

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:33, 05-02-13:

Η καλαμωτη σιγουρα θα κοβει τη θεα, εχω μια φιλη που εχει γατουλα και εβαλε καλαμωτη και η γατουλα παει σε ενα σημειο που δεν το καλυπτει για να μπορει να βλεπει εξω.
Μπορεις να βαλεις σιτα πλαστικη σε χρωμα ταιριαστο με τα καγκελα του μπαλκονιου σου, το ποσο ψηλη θα την κανεις θα εξαρτηθει απο το αν το γατακι σου θελει να ανεβαινει πανω στο καγκελο ή οχι. Τα δικα μου δεν ανεβαινουν και ετσι την εχω ισα με το καγκελο, αλλοι ομως που ανεβαινουν οιγατουλες τους ή θελουν να ειναι πιο προσεκτικοι, την βαζουν αρκετα ψηλωτερα με μια ευκολη κατασκευη.

Παράθεση

vrmode

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vrmode
. Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O vrmode έγραψε στις 21:35, 10-03-13:

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω το εξής θέμα και ψάχνω λύση: Η γάτα μου χρόνια τώρα, περνάει στο μπαλκόνι των γειτόνων δίπλα περπατώντας πάνω στην κουπαστή (4ος όροφος! - η κουπαστή δεν κόβεται, συνεχίζει στο μπαλκόνι των δίπλα). Εγώ κοντεύω να πάθω εγκεφαλικό κάθε φορά που τη βλέπω αλλά αυτή δεν το κόβει - μάλιστα οι γείτονες τη γουστάρουν, μπαίνει με΄σα στο σπίτι τους κλπ.
Το θέμα είναι ότι η κοπελιά όπου νά ναι γεννάει και πλέον είναι πρόβλημα (μην πάει στην κούνια του μωρού κλπ.). Εδώ και 3-4 μήνες δεν αφήνω -πλέον τη γάτα στο μπαλκόνι, αλλά έρχεται καλοκαίρι και δεν θα σκάσουμε σαν τα τζιτζίκια με κλειστές τις πόρτες.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο θέμα και βρήκε μήπως καμιά πατέντα για το κάγκελο?

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 22:39, 10-03-13:

Πρέπει να κάνεις κάποια περίφραξη για να μην ανεβαίνει στην κουπαστή. Υπάρχει σχετικό θέμα για τα μπαλκόνια. Δες εδώ
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=33246

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vrmode

Νεοφερμένος

O vrmode έγραψε στις 12:22, 11-03-13:

Δεν ήξερα ότι υπάρχει Δίχτυ γάτας! Δεν είναι κακή ιδέα, βέβαια το μπαλκόνι είναι μεγάλο και θα πρέπει να το σηκώσω μέχρι την οροφή - αλήθεια τι γίνεται αν θέλει να μαζέψεις/κατεβάσεις τις τέντες αφού δεν θα έχεις πρόσβαση?
Εχει δοκιμάσει κανείς το δίχτυ γάτας αν είναι ανθεκτικό?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,036 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:01, 11-03-13:

Δεν ειναι απαραιτητο να το ανεβασεις μεχρι την οροφη(αν και ειναι το πιο ασφαλες βεβαια).Μπορεις να παρεις πασαλλους(μεταλικους η ξυλινους) σε σχημα Γ.Δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι εννοω.Πασσαλοι δηλαδη πουν η καταληξη τους θα καταληγει σε Γ,και εκει θα στερεωσεις το διχτυ.Το Γ θα ειναι απο την μεσα μερια του μπαλκονιου βεβαια.Ετσι,ακομα και αν σκαρφαλωσει η γατα στο διχτυ,η καταληξη αυτη θα την εμποδισει να βγει απο αυτο.Εννοειται πως οι πασαλοι θα ειναι αρκετα πιο ψηλα απο την κουπαστη.Βεβαια αν θες να κατεβαινει κατω κατω η τεντα,καπως δυσκολο.

Παράθεση

spica

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη spica
Ο spica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 6 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O spica έγραψε στις 16:49, 11-03-13:

Η πιο καλη λύση ειναι το πλέγμα στα κάγκελα,όμως πρεπει να τα τοποθετησετε απο την εξωτερικη πλευρά και λίγο πιο ψηλά απο την κουπαστη για να μην σκαρφαλώνει .Επισης μπορείτε να βάλετε σιτες στις μπαλκονοπορτες για να τις αφήνετε ανοιχτες άφοβα.

Παράθεση

vrmode

Νεοφερμένος

O vrmode έγραψε στις 21:19, 11-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από spica
Η πιο καλη λύση ειναι το πλέγμα στα κάγκελα,όμως πρεπει να τα τοποθετησετε απο την εξωτερικη πλευρά και λίγο πιο ψηλά απο την κουπαστη για να μην σκαρφαλώνει .Επισης μπορείτε να βάλετε σιτες στις μπαλκονοπορτες για να τις αφήνετε ανοιχτες άφοβα.
Στα κάγκελα έχω ήδη μεταλλικό πλέγμα μέχρι την κουπαστή, αφενός για να μην φουντάρει η γάτα και αφετέρου να μην σφηνώσουν το κεφάλι και τα 2 σκυλιά που έχω. Αυτό λέω να το κρατήσω και να βάλω το δίχτυ ή πλέγμα (σαν αυτό που έχω κάτω) και προς τα πάνω. Τα Γ είναι πολύ καλή ιδέα.
Το μόνο πρόβλημα είναι οι ρημάδες οι τέντες - πως τις ανοιγοκλείνεις...

Τα "Γ" πρέπει να βιδωθούν στο πάτωμα ε?

Πάντως αν έχει κανείς μάστορα που του το έφτιαξε ας μου τον στείλει με ένα μήνυμα - Αττική είμαι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vrmode : 11-03-13 στις 21:31.
Παράθεση

vrmode

Νεοφερμένος

O vrmode έγραψε στις 21:19, 13-03-13:

Σήμερα άκουσα και για μία άλλη εναλλακτική - θα τη σκεφτώ αν δεν βρω λύση με το μαστορα λόγω τέντας, ως εναλλακτική: αν δεν μπορείς να κλείσεις την πρόσβαση, φαρδαίνεις την κουπαστή για να είναι τουλάχιστο πιο ασφαλής, με υλικό αντιολησθητικό (π.χ. ξύλο teak).

Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lili.
H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 429 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 21:21, 13-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από vrmode
Σήμερα άκουσα και για μία άλλη εναλλακτική - θα τη σκεφτώ αν δεν βρω λύση με το μαστορα λόγω τέντας, ως εναλλακτική: αν δεν μπορείς να κλείσεις την πρόσβαση, φαρδαίνεις την κουπαστή για να είναι τουλάχιστο πιο ασφαλής, με υλικό αντιολησθητικό (π.χ. ξύλο teak).
εγω ετσι οπως εχω περιφραξει το ενα απο τα μπαλκονια μου , οι τεντες δεν μπορουν να κλεισουν. αλλα δεν γινοταν αλλιως!

Παράθεση

vrmode

Νεοφερμένος

O vrmode έγραψε στις 21:24, 13-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από lili.
εγω ετσι οπως εχω περιφραξει το ενα απο τα μπαλκονια μου , οι τεντες δεν μπορουν να κλεισουν. αλλα δεν γινοταν αλλιως!
Σε μένα αυτό δεν γίνεται γιατί είναι ένα μεγάλο μπαλκόνι με 2 μεγάλες τέντες και εδώ πιάνει τρελός αέρας που σημαίνει ότι πρέπει να τις μαζεύω. Επιπλέον με τις ζέστες θα ψηθεί το σπίτι - γιατί το χτυπάει πολύ ο ήλιος.

Παράθεση

Jesika

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jesika
H Jesika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Jesika έγραψε στις 11:11, 19-03-13:

Καλημέρα έχω μια γάτα πρώην αδεσποτη την οποία την πήρε μια φίλη μου και δεν την θέλει και την υιοθετησα και θέλω να τις κλείσω ένα μέρος στο μπαλκόνι για να μπενοβγαινει πηδαει σαν τρελό από κούπα στη πάνω στην τεντα και πίσω και βόμβα με μην πέσει από κάτω έχετε φωτογραφίες να μου δείξετε;

Παράθεση

κωστας27

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη κωστας27
Ο κωστας27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O κωστας27 έγραψε στις 09:22, 25-04-13:

πλεξιγκλασ παιδες,η ασφαλεστερη και συναμα ευκολη λυση,το βαλα και ηρεμησε η κεφαλα μου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 10:05, 25-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από κωστας27
πλεξιγκλασ παιδες,η ασφαλεστερη και συναμα ευκολη λυση,το βαλα και ηρεμησε η κεφαλα μου
Συμφωνώ όμως δεν είναι καθόλου οικονομική λύση και πέρα από αυτό κόβει και τον αέρα. Αν διέθετα τόσα λεφτά θα το έκανα όμως για να βγαίνουν και αυτά λίγο έξω. Δεν μένω σε πολυκατοικία οπότε το κλείσιμο ενός στρέμματος κτήμα είναι πακέτο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

κωστας27

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη κωστας27
Ο κωστας27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O κωστας27 έγραψε στις 14:27, 25-04-13:

καλα δεν μιλαμε για εκτασεις τετιες...για 3 μετρα μπαλκονι μιλαω

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:59, 22-07-13:

Παιδιά, όταν περιφράσσετε τα μπαλκόνια σας, είναι σημαντικό να έχετε αποκλείσει κάθε ενδεχόμενο ατυχήματος.
Εγώ ευτυχώς ανοίγω στη Μπριάμ μόνο όταν είμαι στο σαλόνι και μπορώ να τη βλέπω... Γιατί προχθές ανέβηκε, η τρελή, στην κουπαστούλα που έχουμε, φάρδους τριών εκατοστών, και προχώρησε πίσω από το τζάμι!! Δηλαδή ισορροπώντας στο μέταλλο, βρέθηκε στο διάστημα πλάτους λίγων εκατοστών, ανάμεσα στο δίχτυ και το μισάνοιχτο τζάμι. Αν είχε φάει τούμπα, είτε θα είχε πάρει μαζί της όλη την κατασκευή, είτε θα'χε βρεθεί εγκλωβισμένη... ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 249 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 21:53, 22-07-13:

ειλικρινα οι σιτες κρατανε τα γατια σας περιορισμενα?γιατι εμενα τις εχει διαλισει ολες και εχει κανει τρυπες να περνοδιαβαινει ελευθερα,και φυσικα εγω τα ακουω απο ολους,οτι εγω την κακομαθα..!τουλαχοστον εκει που ειναι δεν διατρεχει αμμεσο κινδυνο μιας και δε την εχω παρει ακομα αθηνα.αναμενεται...

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 22:34, 22-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Τσοςμή
ειλικρινα οι σιτες κρατανε τα γατια σας περιορισμενα?γιατι εμενα τις εχει διαλισει ολες και εχει κανει τρυπες να περνοδιαβαινει ελευθερα,και φυσικα εγω τα ακουω απο ολους,οτι εγω την κακομαθα..!τουλαχοστον εκει που ειναι δεν διατρεχει αμμεσο κινδυνο μιας και δε την εχω παρει ακομα αθηνα.αναμενεται...
Οχι η σιτα δεν περιοριζει την γατα αφου θελει μολις 2" για να την σκισει και να εξαφανιστει.Με κλειστα τζαμια ειμαστε στο σπιτι και το καλοκαιρι!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:30, 22-07-13:

Με το δίχτυ της Trixie μπορώ να πω οτι έχουμε βοηθηθεί πολύ.
Επειδή η μόνιμη κατασκευή από σιδερά θα στοίχιζε μια περιουσία, έκανα αυτή την επιλογή και παρήγγειλα το διαφανές που δεν φαίνεται σαν κλουβί και που μεν μας βγήκε η πίστη να τοποθετήσουμε, αλλά το αποτέλεσμα μας αποζημιώνει.

Τις προάλλες, κι ενώ καθόταν ήσυχη, ξαφνικά πετάγεται κάνοντας απόπειρα να πηδήξει πάνω από την κουπαστή να πιάσει κάποιο περιστέρι κι αν δεν ήταν το δίχτυ να την κρατήσει και να την πετάξει πίσω, τώρα θα θρηνούσαμε
Αυτό βέβαια δεν με κάνει να εφησυχάζω, πάντα την παρακολουθώ από κοντά, καθότι υπάρχουν και αστάθμητοι παράγοντες.
Και βέβαια ελέγχω κάθε τόσο το δίχτυ για τυχόν φθορά που θα μπορούσε να αποβεί μοιραία.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KeepHealthyMary

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KeepHealthyMary
H KeepHealthyMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H KeepHealthyMary έγραψε στις 18:14, 20-08-13:

Γεια χαρά σε όλους!
Είμαι καινούρια γατομαμά και αποφάσισα να περιφράξω το μπαλκόνι μου με δίχτυ trixie! Βρήκα μέσω διαδικτύου αυτό το δίχτυ όμως δεν ξέρω που θα βρω πασσάλους! Κάθε βοήθεια δεκτή.
Ευχαριστώ πολύ!!

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 20:55, 20-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από KeepHealthyMary
Γεια χαρά σε όλους!
Είμαι καινούρια γατομαμά και αποφάσισα να περιφράξω το μπαλκόνι μου με δίχτυ trixie! Βρήκα μέσω διαδικτύου αυτό το δίχτυ όμως δεν ξέρω που θα βρω πασσάλους! Κάθε βοήθεια δεκτή.
Ευχαριστώ πολύ!!
Καλως ηρθατε!Να χαιρεσαι το μικρακι σου και να εχετε μαζι μια υπεροχη ζωη!
Νομιζω οτι μπορεις να βρεις στα πρακτικερ. Οι πιο σχετικοι του θεματος θα σε κατευθυνουν!
Για τσεκαρε και εδω μηπως βρεις κατι χρησιμο που ηδη εχει αναφερθει http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=33246

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:11, 20-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από KeepHealthyMary
Γεια χαρά σε όλους!
Ευχαριστώ πολύ!!
Υποθέτω σε σιδεράδικα θα μπορείς να παραγγείλεις να σου φτιάξουν, αν θέλεις να κάνεις σωστή και ολοκληρωμένη δουλειά. Διότι δεν αρκεί να είναι απλά πάσσαλοι, αλλά να έχουν και οπές για να περάσουν τα σχοινιά που συγκρατούν το δίχτυ. Στη δική μας περίπτωση δεν πήγαμε σε σιδεράδικο, θέλαμε κάτι πιο ελαφρύ και φθηνό (φθηνό τρόπος του λέγειν, 50 ευρώ στοίχισαν), 6 δοκοί (ράβδοι) ντέξιον, 2 μέτρα. Τα βρήκαμε στην περιοχή του Θησείου (πίσω από την Καπνικαρέα) σε μαγαζί που πουλούσε είδη περιφράξεων, σίδερα, πλέγματα κλπ. Το καλό είναι οτι αυτές οι ράβδοι έχουν έτοιμες τις οπές και είναι ελαφρύ υλικό που μπορεί εύκολα να στερεωθεί στην κουπαστή του μπαλκονιού. Το μειονέκτημα είναι οτι δεν είναι σε σχήμα Γ, που θα ήταν το ιδανικόγια ασφάλεια. Κι έτσι την βγάζω στο μπαλκόνι αλλά πάντα να βρίσκομαι εκεί κοντά και να έχω οπτική επαφή. Αν δεν έχω, τότε της βάζω και το λουράκι-σαμαράκι.
Το τελευταίο, μας έχει σώσει τώρα που είμαστε διακοπές, μιας και δεν υπάρχει περίπτωση να περιφράξω και το μπαλκόνι του εξοχικού.

Παράθεση

Irin@ (Ειρήνη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Irin@
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Irin@ έγραψε στις 17:53, 05-09-13:

Alcyone, έχω παραγγείλει κι εγώ το δίχτυ και θα αγοράσω ράβδους ντέξιον για να το στερεώσω στο μπαλκόνι. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις εάν χρειάστηκε να κάνεις και τρύπες στον τοίχο για να τις στερεώσεις ή απλώς τις στερέωσες στα κάγκελα με δεματικά ή άλλο τρόπο? Πόια είναι η μεγαλύτερη απόσταση ανάμεσα στις ράβδους?
Εγώ σκέφτομαι σε ένα μικρό ορθογώνιο μπαλκόνι 2,80χ1,20 να τοποθετήσω 4 ράβδους στις τέσσερις γωνίες και να τις ενώσω στο επάνω μέρος ανά δυο στη δεξιά και αριστερή άκρη του μπαλκονιού με ράβδους μήκους 1,20, όσο δηλαδή το πλάτος του μπαλκονιού, ώστε να σχηματίζεται το Γ. Θα τις ενώσω και στο κάτω μέρος για μεγαλύτερη σταθερότητα και θα τοποθετήσω το δίχτυ στο σκελετό αυτό.
Θα χρειαστεί να τοποθετήσω και μια ακόμα ράβδο στη μέση από τα κάγκελα ή αρκούν για 2,80μ μία σε κάθε γωνία στο μπροστινό τμήμα του μπαλκονιού? Πιστεύω ότι το δίχτυ αν τεντωθεί καλά δε θα κάνει κοιλιά επειδή θα λείπει η τρίτη ράβδος στη μέση... Άλλωστε είναι ελαφρύ. Γι' αυτό σε ρωτάω και για τη μεγαλύτερη απόσταση ανάμεσα στις ράβδους για να αποκτησω μια εικόνα.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:08, 05-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Irin@
Alcyone, έχω παραγγείλει κι εγώ το δίχτυ και θα αγοράσω ράβδους ντέξιον για να το στερεώσω στο μπαλκόνι. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις εάν χρειάστηκε να κάνεις και τρύπες στον τοίχο για να τις στερεώσεις ή απλώς τις στερέωσες στα κάγκελα με δεματικά ή άλλο τρόπο? Πόια είναι η μεγαλύτερη απόσταση ανάμεσα στις ράβδους?
Εγώ σκέφτομαι σε ένα μικρό ορθογώνιο μπαλκόνι 2,80χ1,20 να τοποθετήσω 4 ράβδους στις τέσσερις γωνίες και να τις ενώσω στο επάνω μέρος ανά δυο στη δεξιά και αριστερή άκρη του μπαλκονιού με ράβδους μήκους 1,20, όσο δηλαδή το πλάτος του μπαλκονιού, ώστε να σχηματίζεται το Γ. Θα τις ενώσω και στο κάτω μέρος για μεγαλύτερη σταθερότητα και θα τοποθετήσω το δίχτυ στο σκελετό αυτό.
Θα χρειαστεί να τοποθετήσω και μια ακόμα ράβδο στη μέση από τα κάγκελα ή αρκούν για 2,80μ μία σε κάθε γωνία στο μπροστινό τμήμα του μπαλκονιού? Πιστεύω ότι το δίχτυ αν τεντωθεί καλά δε θα κάνει κοιλιά επειδή θα λείπει η τρίτη ράβδος στη μέση... Άλλωστε είναι ελαφρύ. Γι' αυτό σε ρωτάω και για τη μεγαλύτερη απόσταση ανάμεσα στις ράβδους για να αποκτησω μια εικόνα.
Όχι δεν χρειάστηκε να κάνουμε καμμιά τρύπα στον τοίχο, απλώς στερεώσαμε τις ράβδους στο δάπεδο και τις δέσαμε στα κάγκελα με σύρμα πολύ σχολαστικά και βεβαιωθήκαμε οτι είναι σταθερές.
Το δε μπαλκόνι μου έχει 6 μέτρα μήκος και η απόσταση μεταξύ των ράβδων είναι περίπου 1,20μ.
Βέβαια χρειάστηκε να βάλουμε και στις γωνίες, χρησιμοποιήσαμε δλδ 5 συνολικά ράβδους.

Πάντως, όσο γερή κι αν φαίνεται η κατασκευή, να σου υπενθυμήσω (το γράφει και στη συσκευασία του διχτιού της Trixie άλλωστε καθώς θα δεις) δεν θα αφήσεις το γατί χωρίς επιτήρηση. Αυτό που βοηθάει είναι οτι μπορείς να είσαι σε κοντινή απόσταση και να κάνεις τις δουλειές σου παρακολουθώντας το και όχι ακριβώς δίπλα του. Εξαρτάται και από το πόσο περίεργο και με τάση στην εξερεύνηση είναι το καμάρι σου Η δική μου έχει αρκετή περιέργεια και αδυναμία στα περιστέρια που βρίθουν στην περιοχή μας Έχουμε υψώσει το δίχτυ 2 μέτρα να φανταστείς και ενώ για αρκετές μέρες ήταν ήσυχη και δεν έκανε άλματα, μια φορά έτυχε να περάσει ένα σε πολύ κοντινή απόσταση και όταν την είδα να πηδάει σαν Ολυμπιονίκης ρεκόρ και να φτάνει σχεδόν στην κορυφή, κυριολεκτικά πάγωσα!
Από τότε, και για να μην έχω περαιτέρω δυσάρεστες εκπλήξεις, μπαλκόνι συν λουράκι σαμαράκι ταυτόχρονα, αν δεν βρίσκομαι εκεί κοντά να έχω οπιτκή επαφή.
Και βέβαια ουδέποτε θα αφήσεις το γατί και θα φύγεις από το σπίτι με ανοιχτή την πρόσβαση στο μπαλκόνι.
Καλή επιτυχία!

για να πάρεις μια ιδέα:

Παράθεση

Irin@ (Ειρήνη)

Νεοφερμένος

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Irin@ έγραψε στις 17:41, 06-09-13:

Σ'ευχαριστώ πολύ! Παρέλαβα το δίχτυ σήμερα και έχω παραγγείλει να μου κόψουν τις ράβδους και θα τις πάρω αύριο. Παρήγγειλα άλλη μια για τη μέση, έτσι θα είναι σε απόσταση 1,40 μεταξύ τους και άλλες δυο στις γωνίες! Θα το κλείσω και από πάνω πάντως, θα είναι όλο το μπαλκόνι καλυμμένο, σαν κλουβί... Μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει ιδιαίτερα ριψοκίνδυνο η μικρή μου... Όσο είχα μόνο καλαμωτή άρχισε να τη σκαρφαλώνει κάποια στιγμή και προσπάθησε να περάσει στο διπλανό μπαλκόνι, αλλά την πρόλαβα γιατί έχω πάντα το νου μου όταν την αφήνω να βγει στο μπαλκόνι. Μετά προσέθεσα και πλαστικό πλέγμα από πάνω και το γύρισα και λίγο προς τα μέσα στο τελείωμά του και από τότε δεν πήδηξε ποτέ στο ύψος του πλέγματος. Αλλά είναι πολύ άσχημο έτσι και η κατασκευή είναι πολύ πρόχειρη γι'αυτό είπα να πάρω το δίχτυ για μια πιο μόνιμη λύση :-)
Μόλις τα καταφέρω θα ανεβάσω κι εγώ φωτογραφίες!

Παράθεση

Irin@ (Ειρήνη)

Νεοφερμένος

H Irin@ έγραψε στις 16:44, 14-09-13:

Τελείωσα σήμερα την περίφραξη του μπαλκονιού! Δεν ήταν δύσκολο, το έκανα όλο μόνη μου, χωρίς τρύπες στον τοίχο!
Αφού στερέωσα το δίχτυ, έβαλα χαμηλά πράσινο πλέγμα για να καλύψει ένα μικρό κενό που άφηνε και προσέθεσα ξανά από πάνω την καλαμωτή!
Η Λίλιθ ενθουσιάστηκε που βγήκε ξανά στο μπαλκόνι και δεν ξεκολλάει από κει!
Προσπάθησε να γατζωθεί στο δίχτυ, αλλά δεν προέκυψε κάποια φθορά σε αυτό!
Φωτογραφίες:
εδώ φαίνεται η γωνία και το δίχτυ που γυρίζει προς τα μέσα

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Photo-0281.jpg
Εμφανίσεις:  412
Μέγεθος:  498,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Photo-0282.jpg
Εμφανίσεις:  832
Μέγεθος:  456,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Photo-0283.jpg
Εμφανίσεις:  409
Μέγεθος:  374,0 KB  

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Irin@ : 14-09-13 στις 16:49.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Irin@ (Ειρήνη)

Νεοφερμένος

H Irin@ έγραψε στις 16:50, 14-09-13:

εδώ πριν μπει το πλέγμα και η καλαμωτή

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  Photo-0280.jpg
Εμφανίσεις:  4745
Μέγεθος:  479,2 KB  
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Irin@ (Ειρήνη)

Νεοφερμένος

H Irin@ έγραψε στις 16:51, 14-09-13:

Κι εδώ η Λίλιθ στο μπαλκόνι!

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  Photo-0290.jpg
Εμφανίσεις:  401
Μέγεθος:  594,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Photo-0289.jpg
Εμφανίσεις:  499
Μέγεθος:  468,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Photo-0288.jpg
Εμφανίσεις:  362
Μέγεθος:  574,8 KB  

Όνομα:  Photo-0287.jpg
Εμφανίσεις:  411
Μέγεθος:  632,6 KB  
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Irin@ (Ειρήνη)

Νεοφερμένος

H Irin@ έγραψε στις 16:53, 14-09-13:

και μερικές ακόμα!

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  Photo-0286.jpg
Εμφανίσεις:  344
Μέγεθος:  579,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Photo-0285.jpg
Εμφανίσεις:  2349
Μέγεθος:  648,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Photo-0284.jpg
Εμφανίσεις:  512
Μέγεθος:  449,3 KB  

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 18:06, 14-09-13:

Μπράβο Ειρήνη, πολύ καλή δουλειά! Πώς τα κατάφερες βρε θηρίο μόνη σου?
Επίσης, καλά έκανες και δεν επαναπαύθηκες στο οτι η Λίλιθ δεν έδειξε τάσεις για μεγάλα άλματα. Αν μοιάζει με τη δική μου, σιγά σιγά μεγαλώνοντας μπορεί να γίνει πιο ριψοκίνδυνη, οπότε με την περίφραξη που έκανες πιστεύω οτι θα είσαστε ασφαλείς από ατυχήματα
Παρεπιπτόντως ,η Λίλιθ είναι μια πανέμορφη κουκλίτσα
Να τη βλέπουμε όσο πιο συχνά γίνεται

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:29, 15-09-13:

Όντως, πολύ καλή δουλειά, Ειρήνη!
Και θα συμφωνήσω απόλυτα με την alcyone ότι ορθώς δεν επαναπαύτηκες στο ότι η μικρή δεν έχει δείξει τάση για άλματα.
Οι γάτες μας πολλές φορές είναι απρόβλεπτες, μπορεί να δουν κάτι που να τους φανεί πρωτόγνωρο και να τους κινήσει την περιέργεια.
Οπότε η περίφραξη θα σας παρέχει την απαραίτητη σιγουριά!

Παράθεση

Irin@ (Ειρήνη)

Νεοφερμένος

H Irin@ έγραψε στις 18:16, 19-09-13:

Ευχαριστώ πολύ!
Η Λιλιθ πάντως το χαίρεται πολύ το μπαλκόνι ! Αράζει στις γλάστρες και παρατηρεί με τις ώρες...
Αλλά το καλύτερο είναι ότι μπόρεσα να βγάλω ξανά το τραπεζι και τις καρέκλες και να κρεμάσω τις γλάστρες και προαυλίζομαι κι εγώ!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:43, 19-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Irin@
Κι εδώ η Λίλιθ στο μπαλκόνι!
Καλέ;;; Σπείρατε κι εσείς τη νέα μαύρη τουλίπα;; Κούκλα είναι, άνθισε κιόλας βλέπω

Μπράβο, καλή μου, κάνατε υπέροχη δουλειά!!!!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eleni17

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eleni17
H eleni17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H eleni17 έγραψε στις 13:47, 02-02-14:

τους τελευταίους μήνες το γατούλι μου (2,5 χρονών και στειρωμένο αγοράκι) θέλει να πηγαίνει βόλτα στο διπλανό διαμέρισμα. δεν τολμώ να ανοίξω την μπαλκονόπορτα και τσοοοουπ μόλις με δει λίγο να μην τον κοιτάζω πηδάει στο κάγκελο και πηγαίνει στους διπλανούς. η κυρία δίπλα είναι ηλικιωμένη με προβλήματα υγείας και εγώ μένω στον δεύτερο όροφο, στο παγκράτι, με δρόμο που περνούν αυτοκίνητα από κάτω. όπως καταλαβαίνετε λοιπόν παθαίνω πολλαπλά εγκεφαλικά με αυτή τη νέα του συνήθεια. έβαλα στα κάγκελα καλαμωτή, αυτός απλά δυσκολεύεται λίγο περισσότερο (κρίμα τα λεφτά και τον κόπο μου). δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. δεν του ανοίγω να βγεί έξω αλλά αυτό δεν είναι λύση. Εκτός του ότι κλαίει πίσω από το τζάμι, η άνοιξη πλησιάζει και δεν μπορώ να έχω κλειστά συνέχεια (δηλ. εγώ θα μπορούσα για την ασφάλεια του να κάνω τα πάντα αλλά δεν μένω μόνη μου και ήδη οι συγκάτοικοι έχουν αρχίσει να δυσκολεύονται). καμιά καλή ιδέα ????
please παιδιά πείτε τί έχετε κάνει εσείς. εκπέμπω sos !!

Παράθεση

mahmitrop

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mahmitrop
H mahmitrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H mahmitrop έγραψε στις 15:19, 18-10-16:

Γεια σας

Εχω ένα γάτο και ένα πρόβλημα. Θέλω να περιφράξω με κάτι το μπαλκόνι στο πλαι για να μην πηγαίνει ο γάτος στους γείτονες. Προσπάθησα να φτιάξω κάτι, αλλά μάταια όπως θα δείτε στις φωτογραφίες που ακολουθούν. Θελω κάτι οικονομικό. Αν έχει κάποιος κάτι να προτείνει, θα χαρώ πολύ γιατί νοιώθω άσχημα το κατοικιδιο μου να ενοχλεί...
Πατήστε στα εικονίδια δεξί κλικ για "άνοιγμα της εικόνας σε νέα καρτέλα"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mahmitrop : 18-10-16 στις 15:24.
Παράθεση

manose

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη manose
Ο manose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O manose έγραψε στις 00:11, 26-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Όχι δεν χρειάστηκε να κάνουμε καμμιά τρύπα στον τοίχο, απλώς στερεώσαμε τις ράβδους στο δάπεδο και τις δέσαμε στα κάγκελα με σύρμα πολύ σχολαστικά και βεβαιωθήκαμε οτι είναι σταθερές.
Το δε μπαλκόνι μου έχει 6 μέτρα μήκος και η απόσταση μεταξύ των ράβδων είναι περίπου 1,20μ.
Βέβαια χρειάστηκε να βάλουμε και στις γωνίες, χρησιμοποιήσαμε δλδ 5 συνολικά ράβδους.

Πάντως, όσο γερή κι αν φαίνεται η κατασκευή, να σου υπενθυμήσω (το γράφει και στη συσκευασία του διχτιού της Trixie άλλωστε καθώς θα δεις) δεν θα αφήσεις το γατί χωρίς επιτήρηση. Αυτό που βοηθάει είναι οτι μπορείς να είσαι σε κοντινή απόσταση και να κάνεις τις δουλειές σου παρακολουθώντας το και όχι ακριβώς δίπλα του. Εξαρτάται και από το πόσο περίεργο και με τάση στην εξερεύνηση είναι το καμάρι σου Η δική μου έχει αρκετή περιέργεια και αδυναμία στα περιστέρια που βρίθουν στην περιοχή μας Έχουμε υψώσει το δίχτυ 2 μέτρα να φανταστείς και ενώ για αρκετές μέρες ήταν ήσυχη και δεν έκανε άλματα, μια φορά έτυχε να περάσει ένα σε πολύ κοντινή απόσταση και όταν την είδα να πηδάει σαν Ολυμπιονίκης ρεκόρ και να φτάνει σχεδόν στην κορυφή, κυριολεκτικά πάγωσα!
Από τότε, και για να μην έχω περαιτέρω δυσάρεστες εκπλήξεις, μπαλκόνι συν λουράκι σαμαράκι ταυτόχρονα, αν δεν βρίσκομαι εκεί κοντά να έχω οπιτκή επαφή.
Και βέβαια ουδέποτε θα αφήσεις το γατί και θα φύγεις από το σπίτι με ανοιχτή την πρόσβαση στο μπαλκόνι.
Καλή επιτυχία!

για να πάρεις μια ιδέα:
Γεια χαρα, επειδή δεν φαίνεται καλα στη φωτο, μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ
πως ειναι στερεωμένες οι κάθετες ράβδοι στο πάτωμα;
Επισης, το δίχτυ στο κατω του μέρος - οριζόντια με το πάτωμα δηλαδη -πως ακριβως ειναι στερεωμένο;
ειναι ίδια ράβδος κι εκει δεμένη με το δίχτυ απλά "ξαπλωμένη" στο έδαφος;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:53, 26-03-17:

Οι ράβδοι είναι στερεωμένες γερά σε 2 σημεία την κουπαστή του μπαλκονιού με σύρματα. Τόσο γερά που δεν σείονται με τίποτα. Προτιμήσαμε ράβδους από αυτές που στερεώνουν τα dexions, ακριβώς επειδή έχουν τρύπες απ'όπου περνούν δυο σχοινιά τα οποία συνοδεύουν το δίχτυ και είναι απαραίτητα ώστε να τεντωθεί και και να στερεωθεί το ίδιο (το δίχτυ) στην κορυφή εκεί που τελειώνει το ύψος του διχτυού και στο κάτω μέρος του δαπέδου οριζόντια (αυτό που ρωτάς δηλαδή). Δεν υπάρχει μεταλλική ράβδος οριζόντια, είναι όλες κάθετα τοποθετημένες.

Εδώ βλέπεις στο πάνω μέρος πώς είναι περασμένο το κορδόνι που συνοδεύει το δίχτυ.

Κι εδώ με κόκκινο βελάκι σου δείχνω το κάτω μέρος πώς περνάει μέσα από το δίχτυ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 26-03-17 στις 01:05. Αιτία: προσθήκη φωτο.
Παράθεση

manose

Νεοφερμένος

Ο manose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O manose έγραψε στις 01:23, 26-03-17:

Κατανοητό! Ευχαριστω! Κουκλί το γατάκι!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 01:52, 26-03-17:

Σ'ευχαριστούμε, η Τέρψη μου κι εγώ για τα καλά σου λόγια..

Θα χαρούμε, κάποια στιγμή που θα το αποφασίσεις, να γνωρίσουμε και τα κουκλιά (που βλέπω στο avatar σου) σε δικό τους θέμα που έχουμε εδώ και που γράφουμε ότι αφορά τα καμάρια μας (και με φωτογραφίες τους, βιντεάκια, ή ότι άλλο μας αρέσει).

Παράθεση

manose

Νεοφερμένος

O manose έγραψε στις 02:29, 26-03-17:

Προσπάθησα καποιες φορές να ανεβάσω καποιες πολυ ωραίες φωτο αλλα δε τις σηκώνει το σαϊτ γιατι λεει ειναι μεγάλες.
Ούτε τις μετατρέπει αυτόματα σε μικρότερες..
Οποτε ειμαι μπελάς, πρεπει να μετατρέψω εγώ το μέγεθος να ταιριάζει κλπ..
Εχω μονο αυτη παρακάτω..

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 02:52, 26-03-17:

Ουχ Παναγίτσα μου, τι κουκλάκια είναι αυτά!!!

Παράθεση

manose

Νεοφερμένος

O manose έγραψε στις 05:08, 26-03-17:

http://forum.mycat.gr/attachment.p...1&d=1490497433

Οκ.. έκανα καναδυο άκυρες προσπάθειες αλλα δεν..
Επισης δεν υπάρχει "διαγραφή" στα άκυρα μηνύματα;

Συνημένες Εικόνες

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 08:55, 26-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από manose
http://forum.mycat.gr/attachment.p...1&d=1490497433

Οκ.. έκανα καναδυο άκυρες προσπάθειες αλλα δεν..
Επισης δεν υπάρχει "διαγραφή" στα άκυρα μηνύματα;
Tα γατάκια σου είναι πανέμορφα!
Να τα χαίρεσαι και να τα καμαρώνεις για πολλά-πολλά χρόνια

Για το θέμα ανεβάσματος φωτογραφιών και προκειμένου να βοηθηθείς, δες οδηγίες εδώ.

Παράθεση

manose

Νεοφερμένος

O manose έγραψε στις 15:49, 26-03-17:

Απο εκει ειχα δει ηδη τις οδηγίες!
Παρ ολα αυτα η επισύναψη δε λειτούργησε.
Δε ξερω αν φταίει οτι ανεβαζα απο iPhone.
Νομιζω πως θελει κάποια αναβάθμιση το θέμα upload.
Μαλλον να ανεβάζει οποιαδήποτε φωτο (και απο κινητά) και να την μετατρέπει-μικραίνει αυτόματα.
Τέλος παντων, γεια χαρα!

Παράθεση

Elena_Xr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elena_Xr
H Elena_Xr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Elena_Xr έγραψε στις 15:12, 26-07-17:

Γειά σας!

Προφανής ο λόγος της εγγραφής μου στο φόρουμ. Σκυλογονιός γαρ με ελάχιστη εμπειρία σε γάτες (μόνο μερικά γατάκια που πέρασαν φιλοξενούμενα). Έχω ένα θηλυκό πιτ μπουλάκι 4 ετών το οποίο έζησε τα δυο πρώτα χρόνια της ζωής της παρέα με άλλο ένα θηλυκό σκυλάκι, το οποίο δυστυχώς αναγκάστηκα να κοιμίσω όταν ήταν μόλις 4 ετών Από τότε αλλά και για άλλους πολλούς λόγους (και λάθος χειρισμούς) η συμπεριφορά της άλλαξε και απέκτησε αρκετές ανασφάλειες και φοβίες (ενδεχομένως να πάσχει και από κάποια νευρολογικά προβλήματα). Για δεύτερο σκύλο δεν ένιωσα έτοιμη καθόλου όλον αυτόν τον καιρό. Ήθελα όμως να της έχω μια παρέα. Αποφάσισα να υιοθετήσω ένα μονόφθαλμο γατάκι. Μια φίλη κτηνίατρος φιλοξενούσε τις δυο αδερφούλες απ όταν τις της πήγαν για ευθανασία λόγω οξείας λοίμωξης. Το ένα ανάρρωσε πλήρως και όλα πήγαν καλά. Το άλλο δυστυχώς έχασε το ένα του ματάκι. Αλλά παραμένει μια γλυκύτατη, ανθρωποκεντρική μπουκίτσα Την υιοθέτησα πρίν από 5 μέρες και η φίλη μου υιοθέτησε την αδερφούλα της τελικά. Είναι και οι δύο 2 μηνών πάνω κάτω. Με τη σκυλίτσα μου όλα καλά προς το παρόν αν και είναι λίγο διστακτική (η γατούλα), ειδικά όταν μένουν μόνες τους. Έχει αρχίσει να ταρζανίζει - ανεβαίνει στο τζάκι, ανεβοκατεβαίνει με μανία τη σκάλα, παίζει με ότι κινείται - αλλά όταν κουράζεται έρχεται πάνω μου και κοιμάται γουργουρίζοντας. Είναι ελεύθερη στο σπίτι, δεν έχει κάνει κάποια ζημιά (ακόμα) ούτε έχει λερώσει. Προσπαθώ να της μάθω ένα κλουβάκι - κρέιτ σαν το χώρο της για παν ενδεχόμενο καθώς και το στηθόλουρό της.

Ο λόγος που γράφω λοιπόν. Έχω πάθει εμμονή..ΕΜΜΟΝΗ και ΤΡΟΜΟ με τα μπαλκόνια. Ζω σ ένα διώροφο διαμέρισμα με 2 μεγάλες βεράντες, 2 πίσω μπαλκόνια και 7 παράθυρα Είναι αρκετά ψηλά και τρέμω στην ιδέα ότι το μωρό θα πέσει από κάτω κι αν όχι τώρα, θα το κάνει μεγαλώνοντας ή ότι θα περάσει με κάποιο τρόπο στο διπλανό διαμέρισμα (με το οποίο δεν έχω και τις καλύτερες σχέσεις) ή ότι απλά θα το σκάει και θα γυρνάει όποτε το θυμάται. Ναι θα βάλω καλαμωτές ναι θα κάνω ότι χρειάζεται και φυσικά θα στειρωθεί όταν έρθει η ώρα, αλλά είναι ΓΑΤΑ..και υπάρχουν ένα εκατομμύριο τρόποι να κάνει τα δικά της..όπως πολύ καλά θα ξέρετε. Έχει βγεί ήδη δυο τρεις φορές στα πίσω μπαλκόνια (υπό την επίβλεψή μου) που είναι και στενά και έχει τρέξει κατευθείαν κάτω απο μια ντουλάπα να περάσει στο δίπλα διαμέρισμα, ή έχει πάει γωνία άκρη άκρη και κοιτούσε κάτω..και νόμιζα ότι παθαίνω ανεύρισμα..Στην πάνω βεράντα έχει βγει διστακτικά επίσης κάνα δυο φορές. Πιο πολύ όμως μόνο όταν πάω κι εγώ. Και η κάτω βεράντα ακόμα δεν υπάρχει για εκείνη. Ενω είναι συνεχώς ανοιχτή, δεν την ενδιαφέρει προς το παρόν.

Οι συμβουλές σας πολύτιμες. Το να κλείσουν μόνιμα οι βεράντες και τα μπαλκόνια δεν υπάρχει σαν επιλογή μιας και η σκυλίτσα μπαινοβγαίνει και ηρεμεί έξω, της αρέσει πολύ κι αν δεν της ανοίξεις γαυγίζει και κλαίει. Μπορώ φυσικά να προσέχω. Αλλά για τα επόμενα 15-18 χρόνια;; Υπερβάλλω; Δε ξέρω.

Ευχαριστώ και συγνώμη για το σεντονάκι
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,036 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:15, 26-07-17:

Καλησπερα καλη μου φιλη και καλωσηρθες στην παρεα μας.
Πολυ καλα κανεις και αγχωνεσαι...τοσα χρονια δεν ξερεις τι εχουν δει τα ματακια μου απο πεσιμο μπαλκονιου.Μαλιστα απο ατομα που ελεγαν οτι προσεχει η γατα και αποκλειεται να πεσει..και ομως επεφταν.
Τα ζωακια ειναι ζωακια,τελεια και παυλα.Καποια στιγμη θα γινει η στραβη.Επισης να ξερεις κινδυνευει και το σκυλακι σου,δεν ξερω το μεγεθος του..ομως προσφατα σκυλακι σκοτωθηκε πεφτοντας απο μπαλκονι,.και οι ιδιοκτητες ηταν σιγουροι οτι αποκλειεται να πεσει.
Για μενα καλη μου φιλη ειναι μονοδρομος,εφοσον βγαινει εξω το σκυλακι,αρα θα βγαινει και το γατακι.Κανε μια καλη περιφραξη στο μπαλκονι σου.ΟΧΙ ΚΑΛΑΜΩΤΗ.Σκαρφαλωνουν ανετοτατα τα γατια την καλαμωτη και μετα πεφτουν.

Θα πας σε σιδηρουργο να σου φτιαξει μια περιφραξη με ωραιο συρματοπλεγμα,θα μπορουσε να ειναι και το γνωστο κοτετσοσυρμα.(Εννοειται αν μπορεις να την φτιαξεις μονη σου η με καποιον γνωστο..ακομα καλυτερα)
Με ας πουμε σωληνες μεταλικους ανα τακτα διατηματα σε σχημα Γ...προς τα μεσα του μπαλκονιου η οριζοντια γραμμη του Γ...δεν ξερω αν με καταλαβαινεις,ετσι ωστε ακομα και να σκαρφαλωσει το γατακι στο συρμα θα βρει εμποδιο την οριζοντια πλευρα του Γ και δεν θα μπορεσει να παει παραπερα.Το Γ ,σαφως και το συρμα που θα στερεωθει επανω του,θα πρεπει να ειναι πολυ πιο πανω απο το τελος του κιγκλιδωματος..πχ στο υψος σας.Και το πλεγμα θα φτανει μεχρι τελος του Γ.

Ενναλακτικα μπορεις να βαλεις πλεγμα μεταλλικο μεχρι το ταβανι του μπακονιου σου,αυτο ειναι και το πιο ασφαλες.
Δες και τις παραπανω απαντησεις απο αυτο το θεμα,και εδω ειμαστε να λυσουμε τις αποριες σου.
ΥΓ.Επισης ουτε ειναι σωστο τα ζωακια μας να πηγαινουν στα διπλανα μπαλκονια..αλλα και επικινδυνο βεβαια..δεν ξερουμε την αντιδραση του ιδιοκτητη.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 26-07-17 στις 20:19.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους