Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,855 εγγεγραμμένα μέλη και 716,635 μηνύματα σε 22,305 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 320 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Δεν μπορώ να του δώσω το χάπι του!

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 20:13, 27-08-14:

Παιδιά, έχω τρομερό πρόβλημα.
Η γατούλα μου δεν παίρνει το χάπι με τίποτα. Συγκεκριμένα το Stomordil (αν το λέω σωστά). Σήμερα προσπαθήσαμε δυο άνθρωποι, διαλυμένο σε νερό με σύριγγα, και κυριολεκτικά μας ξέσκισε και έφυγε. Έχω δοκιμάσει σε κονσέρβα τριμμένο, αλλά παρόλο που είναι φαγανή και τρώει τον άμπακο, παίρνει χαμπάρι ότι κάτι τρέχει και την αφήνει ανέγγιχτη. Χωρίς χάπι, τις προάλλες, τη χλαπάκιασε. Την ίδια γεύση κονσέρβας. Μπας και είναι πολύ πικρό αυτό το χάπι; (τι ρωτάω, τώρα, λες και το έχετε δοκιμάσει )

Να της το βάλω στο στόμα κανονικά, αφενός αποκλείεται να το καταφέρω (σήμερα υποτίθεται τη σβέρκωνα κιόλας..), αφετέρου έχει μια φοβία με το στόμα της. Όταν την είχα μαζέψει ήταν τόσο χτυπημένη στο στόμα, που είχε ένα πρήξιμο σαν να είχε κάνει εξαγωγή φρονιμίτη (υποπτεύομαι κλωτσιά από άνθρωπο ). Και γενικώς δεν θέλει καθόλου να την πιάνουμε εκεί. Ακόμη και την αλοιφή για τις τριχόμπαλες, επειδή δεν την πολυέτρωγε και της την άλειφα στο πλάι του στόματος, τώρα και μόνο που τη μυρίζει, κάνει σαν τρελλή και φεύγει. Πλέον της την αλείφω στο πόδι και (νομίζω ότι) την τρώει.
Τώρα της το έχω αφήσει διαλυμμένο σε ελάχιστη ποσότητα νερού στο μπωλάκι της. Γενικά πίνει πολύ νερό, οπότε θα το αφήσω μέχρι το βράδυ, μπας και γκαγκανιάσει και αναγκαστεί να το πιεί (έβαλα πολύ λίγη ποσότητα, ώστε, αν το πιει, να πιει όλη τη δόση με τη μία).

Θα δοκιμάσω πάλι να της το αλείψω με κάτι στο πόδι. Έχω διαβάσει για τυρί, βούτυρο και λάδι. Αλλά σαν τύπισσα του δρόμου είναι πολύ έξυπνη και τα καταλαβαίνει όλα. Και φοβάμαι μήπως έτσι δεν κάνει σωστά τη θεραπεία της..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:12, 27-08-14:

Με γαλοπούλα έχεις δοκιμάσει;
Μου το είχε πει κτηνίατρος για τον Κόναν που δεν μπορώ να τον κάνω καλά μόνη μου, ακόμα και όταν είναι άρρωστος και του έδινα τα φαρμακάκια του μέσα σε ένα κομματάκι γαλοπούλα. Τα περισσότερα γατιά τρελλαίνονται για γαλοπούλα.
Βέβαια να έχεις υπ' όψιν σου ότι ακόμα και αν πιάσει αυτό, θα κρατήσει μόνο δυο-τρεις μέρες το πολύ. Μετά το παίρνουν χαμπάρι και δεν την θέλουν πια ούτε κι αυτήν...
Αλλιώς σαν τελευταία λύση, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, είναι να της δίνει ο κτηνίατρος κάποια ενέσιμη μορφή της θεραπεία της.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,410 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:13, 27-08-14:

Κάνε ακόμη μια προσπάθεια να είσαι πιο αποφασιστική και γρήγορη μήπως και καταφέρεις να της δώσεις το χαπι απευθείας από το στόμα, πιέζοντάς το εκατέρωθεν και ρίχνοντας το χαπάκι εντός..(ξέρεις το τρόπο σίγουρα)! Αλλιώς ρώτησε τον κτηνίατρό σας μήπως υπάρχει το συγκεκριμένο φάρμακο (Stomorgyl μάλλον εννοείς) ή κτ ανάλογο και σε ενέσιμη μορφή, να την πάτε να της το κάνει και να ξενοιάσετε...Δε μπορώ να σκεφτώ κτ άλλο
Εύχομαι να πάνε όλα καλά

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 22:27, 27-08-14:

Stomorgyl, ναι.
Προς την ένεση κλίνω κι εγώ. Ελπίζω να υπάρχει, γιατί δε βλέπω να τα καταφέρνω αλλιώς, τελικά, αντιδράει πάρα πολύ και δεν μπορώ και να την κοροϊδέψω, όπως την άλλη.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 17:52, 29-08-14:

Η προσπάθεια με το βούτυρο μόλις απέτυχε. Γέμισε όλο το σπίτι βούτυρα, αλλά το στομάχι της γάτας καθόλου.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 18:31, 29-08-14:

Ειχα και γω το ιδιο προβλημα με τη γατα μου η οποια μενει εξω και δυστυχως επρεπε να παιρνει 2 χάπια 2 φορες τη μερα. Πηρα ενα ειδικό ´εργαλειο ´ που σφηνωνει το χάπι μεσα και οταν το βαλεις στο στόμα το πιέζεις και βγαίνει το χάπι. Το τι πέρασα και γω για 7 μερες δεν λέγεται...το άγχος αλλα και η ιδια η οποια με έβλεπε και έτρεχε να κρυφτεί γιατι καταλάβαινε πως θα της έδινα τα χάπια. Θελει αποφασιστικότητα για να το καταφέρεις αλλα μετα φορα με τη φορα εξοικιωνεσαι. Βεβαια δεν ξερω και ποσο ήμερη ειναι η γατα σου. Μια καλη ιδέα ειναι να της τυλίξεις τα πόδια με μια πετσέτα για να μην μπορει να σε γδάρει, με το ενα χερι της ανοίγεις το στόμα απο τις άκρες και το κρατάς ανοιχτο πετάς το χάπι και της κρατάς το στόμα κλειστό να καταπιεί για να μην το φτυσει. Αλλιως αν δεν τα καταφέρεις δεν υπαρχει αλλη λύση εκτός απο την ένεση. Με οποιοδήποτε αλλο τροπο δεν θα ξερεις οτι σιγουρα παιρνει ολη τη δόση εφοσων δεν ξεγελιεται.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

black_sherlock

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη black_sherlock
Ο black_sherlock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O black_sherlock έγραψε στις 08:57, 30-08-14:

Είχα κι εγώ θέμα με το χάπι που του έδινα μια φορά τελικά το ξεπεράσαμε εύκολα κάνοντας τα εξής:
α) αγόραζα την αγαπημένη του κονσέρβα και έκοβα το χάπι σε μικρές ποσότητες
β) όταν προετοίμαζα την "μπουκίτσα" με το χάπι δεν τον άφηνα να με βλέπει, τον έκλεινα σε άλλο δωμάτιο ή κλεινόμονυ εγώ
γ) τον βασάνιζα λίγο φέρνοντας την τροφή στα μούτρα του να την μυρίσει αλλά μετα του την έπαιρνα και τρελαινόνταν
δ) του άφηνα στο πιατάκι μόνο την μπουκίτσα για να πέσει με τα μούτρα σε αυτή και όταν τελείωνε του έβαζα και το υπόλοιπο.

Δούλεψε πάλι καλά.

Με ένεση και σωληνάκι χρειαστήκαμε 2 άτομα για να τον καταφέρουμε αν και αν καταφέρεις να τον ακινητοποιήσεις και βάλεις το σωληνάκι στο σωστό σημείο (πίσω, πλάγια στο στόμα) γίνεται η δουλειά.

Καλή τύχη και υπομονή!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 10:01, 31-08-14:

Παιδιά, δε γίνεται με τίποτα!
Την είχα νηστικιά από χτες βράδυ. Της έδωσα ένα μικρό κομματάκι φέτα, για να τσεκάρω ότι την τρώει. Την έφαγε. Έσπασα το χάπι σε 3 κομματάκια και τα έχωσα μέσα σε κομματάκια φέτας και της τα άφησα εκεί. Ξαναμπήκα στο δωμάτιο, η φέτα ανέγγιχτη. Όπως ακριβώς είχε γίνει και με την κονσέρβα. Δεν μπαίνει καν στον κόπο ούτε να ξεχωρίσει τα καθαρά από χάπι κομμάτια. Απλά δεν τρώει καθόλου.

Γάτα η γάτα, πάντως.. :-) Ξέρετε αν υπάρχει το Stomorgyl σε ενέσιμο; Δε βρήκα κάτι στο διαδίκτυο..

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:36, 31-08-14:

Δεν το ξέρω καθόλου αυτό αλλά είμαι σίγουρη πως αν δεν υπάρχει αυτό, σίγουρα θα υπάρχει κάτι ανάλογο μια και είναι η συνηθέστερη και καλύτερη θεραπεία για την στοματίτιδα-ουλίτιδα. Κάνε τον κόπο και πάρε ένα τηλέφωνο τον κτηνίατρο να του πεις τι συμβαίνει και ρώτα γι' αυτό. Σίγουρα θα σου πει να κανονίσετε να πάς με την μικρή από κει για να πάρει επιτέλους την θεραπεία της.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 09:52, 05-09-14:

Ρώτησα, υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε ενέσιμο, μακράς διαρκείας, θα του την πάω. Δε βλέπω προκοπή.

Παράθεση

_Νηρηίς_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη _Νηρηίς_
H _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H _Νηρηίς_ έγραψε στις 14:29, 05-09-14:

Εμείς από τη κτηνίατρο είδαμε πως αν τα πιάσεις κάπως στο σβέρκο ακινητοποιούνται (δηλαδή δεν γρατζουνάει/κουνάει τα χέρια του το γατί) και τους βάζουμε μέσα το χάπι, μετά καθόμαστε δίπλα μην το φτύσουν και αν συμβεί αυτό το ξαναβάζουμε και το πολύ με τις 2-3 φορές το έχουν πιεί.

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 20:45, 05-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από _Νηρηίς_
αν τα πιάσεις κάπως στο σβέρκο
Αυτό το 'κάπως' είναι το θέμα. Εγω και που την πιάνω, χτυπιέται ολόκληρη.

Παράθεση

_Νηρηίς_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη _Νηρηίς_
H _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H _Νηρηίς_ έγραψε στις 20:56, 05-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από 761
Αυτό το 'κάπως' είναι το θέμα. Εγω και που την πιάνω, χτυπιέται ολόκληρη.
Δεν ξέρω πως να το περιγράψω, όταν το πετύχεις, το καταλαβαίνεις. Εγώ τον μικρούλη μου που τον τάιζα με σύριγγα κατάφερα να πετύχω το πιάσιμο που το έχω δεί από τη μαμά μου που έχει εμπειρία.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nobodys_Wife
H Nobodys_Wife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Nobodys_Wife έγραψε στις 13:59, 23-09-14:

Καλησπέρα,

Δεν είχα χρόνο να διαβάσω όλα τα μνμ οπότε δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί.

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου κτήνος ! Για να της δώσω ένα χάπι ξόδευα μια ολόκληρη καρτέλα και κατέληγα κ με σημάδια "μάχης" στο κορμί μου..

Ο γιατρός μου έδωσε ένα τέλειο τιπ, που πιάνει πάντα!
Σπας το χάπι, το κάνεις σκόνη, βάζεις λίγο λάδι στο δάχτυλό σου, μαζεύεις με αυτό τη σκόνη και της το πασαλείφεις στο στόμα.
Από την αηδία τους για να καθαριστούν το τρώνε όλο !

Εγώ βρήκα την ησυχία μου.. Ελπίζω να δουλέψει και σε εσάς..

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,044 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:47, 23-09-14:

χαχαχαχαχαχα,πολυ καλο ειναι!Επισης αντι για λαδι,μπορειτε να βαλετε και μια βιταμινουχα παστουλα,που εει και ωραια γευση.Αυτο κανω και εγω.Το τριβω και γινεται σκονη,μετα βαζω μια μικρη ποσοτητα παστας και το ανακατευω,το βαζω στο δαχτυλο μου και μετα πλησιαζω υπουλα υπουλα,και της το κολλαω στο στομα ή στο πατουσι.Στο πατουσι ,απο την πανω μερια εννοειται,υπαρχει ο κινδυνος να το τιναξει και να γεμισει το συμπαν,αν και εμενα επιανε πολλες φορες.Στο μουσουδι αναγκαστικα θα βαζει ποδαρακι να το καθαρισει και μετα θα γλυφεται,οποτε το τρωει.761 δοκιμασε το.

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 13:22, 13-02-16:

καλησπερα σημερα του πηρα το χαπακι για τα ενδοπαρασιτα που ειναι καθε 3μηνο, το εβαλα με ποσοτητα κονσερβα στο πιατακι του εφαγε ολη την κονσερβα και το χαπακι το εφτυνε. αναγκαστηκα να το κοψω στη μεση και με το ζορι προσπαθησα να του δωσω το μισο με το χερι μου, εγινε χαλια στα μουτρα με το χαπι αλλα γλειφτηκε μετα!! τωρα το αλλο μισο απο το χαπι ειναι με λιγη κονσερβα στο πιατακι του... με προβληματιζει το γεγονος οτι δεν πηρε οσο χρειαζεται το χαπι του που ειναι σημαντικο, πρεπει να ξαναπαρω μηπως;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 13:38, 13-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από AntzelaRu
καλησπερα σημερα του πηρα το χαπακι για τα ενδοπαρασιτα που ειναι καθε 3μηνο, το εβαλα με ποσοτητα κονσερβα στο πιατακι του εφαγε ολη την κονσερβα και το χαπακι το εφτυνε. αναγκαστηκα να το κοψω στη μεση και με το ζορι προσπαθησα να του δωσω το μισο με το χερι μου, εγινε χαλια στα μουτρα με το χαπι αλλα γλειφτηκε μετα!! τωρα το αλλο μισο απο το χαπι ειναι με λιγη κονσερβα στο πιατακι του... με προβληματιζει το γεγονος οτι δεν πηρε οσο χρειαζεται το χαπι του που ειναι σημαντικο, πρεπει να ξαναπαρω μηπως;
Τρίψε το μέσα στην κονσέρβα μέχρι να γίνει σκόνη (αλλιώς μέσα σε βούτυρο) και άπλωσε το κοντά στα μουστάκια του.
Παλιά έτσι έκανα και το έγλειφαν. Μετά βαρέθηκα και τους το δίνω με το ζόρι. Στον μεγάλο πρέπει να είμαστε δυο άτομα γιατί είναι πάνω από 10 κιλά και δεν κουμαντάρεται καθόλου εύκολα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 16:27, 13-02-16:

εμενα ειναι γυρω στα 5,5 κιλα νομιζω και ημασταν 3 ατομα να τον κρατησουμε (γρατσουναει και δαγκωνει πολυ ο ατιμος οταν τον ζοριζεις) τις προηγουμενες φορες ετρωγε ολη την κονσερβα και για να καθαρισει το πιατακι ολο επαιρνε τελικα και το χαπι, σημερα τελικα το αλλο μισο το ελιωσα σχεδον με την κονσερβα και την εφαγε μετα απο προσπαθεια!!

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 17:16, 13-02-16:

Εξαρταται απο το ποσο ιδιοτροπο ειναι το γατι. Εγω και σκονη να το κανω και ολοκληρο το καταλαβαινει με αποτελεσμα να μην πινει το χαπι ουτε να αγγιζει το φαγητο της. Το καταλαβαινε απο τη μυρωδια. Εκτος απο χαπια ρουτινας, προσφατα επρεπε να πινει βιταμινες για το συκωτι για 60 μερες οποτε ευκολος τροπος εκτος με το ζορι για μας δεν υπαρχει πηρα αυτο το εργαλειο. http://s7.postimg.org/l2rvlhjtn/DSC01877.jpg το οποιο βοηθα στο να παει βαθια το χαπι πριν προλαβει να το φτυσει. Της σηκωνω το κεφαλι προς τα πισω και αναγκαζεται να ανοιξει το στομα για να νιαουρισει προλαβαινω το πεταω μεσα και της κλεινω το στομα να το καταπιει. Πολλες φορες βεβαια λογω του οτι ειναι καθημερινο αυτο το φτυνει και αναγκαστικα ξανα απο την αρχη. Βεβαια αν δεν ειναι εσενα ιδιοτροπος ο γατος αν το κανεις σκονη μπορει να φαει το φαγητο του και να μην τον πειραξει

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 17:54, 13-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Εξαρταται απο το ποσο ιδιοτροπο ειναι το γατι. Εγω και σκονη να το κανω και ολοκληρο το καταλαβαινει με αποτελεσμα να μην πινει το χαπι ουτε να αγγιζει το φαγητο της. Το καταλαβαινε απο τη μυρωδια. Εκτος απο χαπια ρουτινας, προσφατα επρεπε να πινει βιταμινες για το συκωτι για 60 μερες οποτε ευκολος τροπος εκτος με το ζορι για μας δεν υπαρχει πηρα αυτο το εργαλειο. http://s7.postimg.org/l2rvlhjtn/DSC01877.jpg το οποιο βοηθα στο να παει βαθια το χαπι πριν προλαβει να το φτυσει. Της σηκωνω το κεφαλι προς τα πισω και αναγκαζεται να ανοιξει το στομα για να νιαουρισει προλαβαινω το πεταω μεσα και της κλεινω το στομα να το καταπιει. Πολλες φορες βεβαια λογω του οτι ειναι καθημερινο αυτο το φτυνει και αναγκαστικα ξανα απο την αρχη. Βεβαια αν δεν ειναι εσενα ιδιοτροπος ο γατος αν το κανεις σκονη μπορει να φαει το φαγητο του και να μην τον πειραξει
Αυτό το χρησιμοποιούσα στη δουλειά.
Πάντως αν το κάνεις σκόνη και το ανακατέψεις σε λίγο βούτυρο και το πασαλείψεις στα μουστάκια του,δεν έχε άλλη επιλογή παρά να το γλύψει.
Αν δεν έχω βοήθεια στον μεγάλο,έτσι του το δίνω.
Ο μικρός μου είναι πολύ συνεργάσιμος.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 19:06, 13-02-16:

Εμείς πήραμε αυτό τρίφτης χαπιών για να μην παιδευόμαστε με κουτάλια (και να μην εκσφενδονίζεται το χάπι όπου να 'ναι, προσπαθώντας να το λιώσουμε), το κάνουμε σκόνη, το πασαλείβουμε μέσα σε λίγο τυρί κρέμα (μόνο λα βας κι ρί τρώει η Άρια, όχι Φιλαδέλφια...) ή πάστα για τριχόμπαλες, και το γλείφει απ΄το χέρι μας! Μεγάλη επιτυχία! Αλλά και να μην το θέλει, της το πασαλείβω στο στόμα με το ζόρι και το τρώει θέλει δε θέλει :Ρ

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 21:05, 13-02-16:

σας ευχαριστω πολυ για τις ιδεες ευτυχως εμενα ειναι φαγανας και με την κονσερβα μπορεσα να το δωσω γιατι δεν ελεγε οχι οσο και να του εδινα την επομενη φορα θα το κανω σε σκονη καπως μαζι με φαι αλλα και το αυτο το εργαλειο καλο φαινεται! ειναι ακομα μικρουλης 3η φορα παιρνουμε χαπακι ειχαμε συνηθισει στις παστουλες

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 11:44, 25-02-16:

Καλημερα και απο εμας!!!! Βρε παιδια εμας η Σοφη οσες φορες το καναμε σκονη και το βαλαμε μεσα σε βουτυρο σε παστα σε κονσερβα και οπου αλλου μπορειτε να φανταστειτε μολις το μυριζε δεν το πλησιαζε ουτε στο ενα μετρο.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 19:00, 25-02-16:

Και μενα η Μινι καθε φορα που ειναι να παρει το χαπι γινεται πολεμος!! Με το βουτυρο ειναι αποτελεσματικη μεθοδος μου το εχει πει ο κτηνιατρος μας κανεις το χαπακι σκονη βαζεις στο χερι σου βουτυρο, ακουμπας την σκονη, αυτη κολλαει ,μετα ανοιγεις το επανω χειλος στο στομα της γατας και το βαζεις,ετσι αναγκαστικα θα το γλειψει,αλλα ειναι για τις γατες που καθονται.Η δικια μου δεν καθεται με τιποτα ,ετσι καθε φορα γινεται μαχη.Τα αγορακια μου ομως επειδη ειναι χαδιαρικα ανοιγω το στομα ,πεταω το χαπακι μεσα και αυτο ηταν ,ολα μια χαρα.Ελπιζω να συνεχισουν να ειναι ετσι βολικα και καθως μεγαλωνουν.

Παράθεση

spyros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spyros
Ο spyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O spyros έγραψε στις 10:31, 11-01-18:

Έχει πυρετό και πρέπει να του δίνω χάπι (marbocyl). To πρόβλημα είναι πως όταν το βάζω μέσα στο φαγητό του, είτε είναι πατέ είτε μους, ακόμα και αν το έχω τρίψει σε σκόνη, το καταλαβαίνει και δεν τρώει. Με το ειδικό εργαλείο που είναι σα σύριγγα πάλι το καταλαβαίνει και φεύγει. Κάποια εναλλακτική λύση;
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 10:50, 11-01-18:

Πιάνεις το γάτο από το σβέρκο γερά και του βάζεις το χάπι στο στόμα προς τα πίσω.Θέλει δε θέλει θα το καταπιεί.Ένας άλλος τρόπος ,κάνεις το χάπι σκόνι ,το ανακατεύεις με λίγο μέλι και το απλώνεις στα χείλια του.Θα το γλύψει για να καθαριστεί.
Εμένα σε όλα μου τα γατιά αποδίδει το πρώτο.Καλή επιτυχία.
Παράθεση

spyros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο spyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O spyros έγραψε στις 11:27, 11-01-18:

Το πρώτο αποκλείεται γιατί θα μου διαλύσει το χέρι. Το δεύτερο λίγο δύσκολο γιατί με το που θα πλησιάσω το χέρι μου στα χείλη του, θα έχει την ίδια τύχη με την πρώτη περίπτωση.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 12:09, 11-01-18:

Αν τον σβερκωσεις οπως λεει και η Ολυμπια δεν θα μπορει να αντιδρασει. Θα παει να ανοιξει το στομα του να γκρινιαξει και θα ριξεις το χαπι μεσα και απλα κρατα του το στομα κλειστο μεχρι να καταπιει.
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:46, 11-01-18:

Βάλε τον γάτο ανάμεσα στα πόδια σου και καθήλωσέ τον και ταυτόχρονα σβέρκωσέ τον όπως σου είπε και η Νικόλ.Αλλος τρόπος δεν υπάρχει.
Συνήθως κονιορτοποιούμε το χάπι και κάνουμε μπαλάκια με τον αγαπημένο του μεζέ.Αν είναι τόσο ανάποδος πρέπει να ανακαλύψεις δικό σας σύστημα.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 14:33, 11-01-18:

Δυστυχως καποιοι εχουμε λιγο πιο ιδιοτροπα γατια! Οπου και να το λιωσω να το βαλω αυτη το μυριζεται! Ειναι πιο ευκολο αν ειναι δυο ατομα ενας να τον κρατα και ενας να του ριξει το χαπι στο στομα. Εμενα επειδη ειναι ημερη την κραταω εγω της ανοιγω το στομα και καποιος ριχνει το χαπι μεσα. Και με το ειδικο εργαλειο μπορεις να δοκιμασεις αλλα αν δεν εισαι εμπειρη στη χρηση του ειναι πολυ ποθανον μεχρι να αφησεις τη σκανδαλη για να ελευθερωθει το χαπι να κλεισει το στομα και να μην προλαβεις. Αν παλι φοβασαι μπορεις να φορεσεις και γαντια αν και εγω που το ειχα δοκιμασει σε αδεσποτο γατο τον εκανε να φοβαται περισσοτερο
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,090 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:43, 11-01-18:

Δες και αυτό το άρθρο, μήπως και κάποια μέθοδο από αυτές που προτείνει, σε βοηθήσει.
Παράθεση

spyros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O spyros έγραψε στις 12:03, 14-01-18:

Τελικά η πιο αποτελεσματική μέθοδος είναι η εξής: Αγόρασα στήθος φιλέτο γαλοπούλα το έψησα λίγο στο φούρνο, έκοψα ένα μικρό κομμάτι και έβαλα μέσα το χάπι ώστα να μην το μυρίσει.
Παράθεση

harrisxr650 (Χαρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη harrisxr650
Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Νέα Ερυθραία (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O harrisxr650 έγραψε στις 09:33, 08-03-19:

Καλησπέρα στο forum,

χιλιοειπωμενο το θέμα που θα θίξω άλλα χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια.

Εχουμε στην αυλη το σπιτιου τα τελευταια 20χρονια (ναι καλα διαβασατε στην αυλη και 20 χρονια) μια θηλύκια γατουλα τον κινεζο.
Πηγαμε στον κτηνιατρο προχθες επειδη δεν μπορουσε να φαει και ειχε λιγο σιελόρροια,
για να μην τα πολυλογώ τα δοντια της δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση. καναμε ενεσιμη αντιβιωση και ορο καθως και εξετασεις αιματος οι οποιες βγηκαν τελειες.
το προβλημα ειναι οτι μας εχει δωσει η γιατρος αντιβιωση σε χαπι (stomorgyll) μισο καθε μερα. το οποιο δεν το τρωει με τιποτα,
προσπαθησαμε με το χαπι σκετο, με το χαπι λιωμενο σε πατε κονσερβα, 1/4 του χαπιου σε κονσερβα, λιωμενο μεσα σε λιγο τονο με λαδι.
χωρις το επιθυμητό αποτελεσμα,
πρεπει να την ενοχλουν τα δοντια της αρκετα γιατι την βλεπω παει και τρωει πολυ μικρες μπουκιες και πολυ αργα και μετα παει και κουρνιαζει στην γωνια η μεσα στο σπιτακι της, γενικα εχει να φαει κανονικα απο προχθες.
Γενικα παντως εκτος απο αυτη την ενοχληση δεν θα πει οχι σε χαδια και τριψιματα αν την φωναξουμε, ενδοχομενως αυτο να ειναι σχετικα καλο σημαδι.
Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να της δωσω το χαπι χωρις να την στρεσαρω γιατι εχει και ενα μικρο θεμα με την καρδια της?
ευχαριστω
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 708 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 10:35, 08-03-19:

Καλημέρα Χάρη...

Δύσκολη υπόθεση τα χάπια σε γάτες. Ακόμα και οι πιο καλοβολες δυσανασχετουν!!!

Δοκίμασε να κρύψεις το χαπάκι μέσα σε λίγο τυράκι - μηζυθρα μαλακια ανάλατη τη λέμε στη Κρήτη. - πρώτα όμως θα τσεκάρεις να δεις αν της αρέσει το τυράκι. Βάλε λίγο στο δάχτυλο σου και δες αν θα φάει.

Αν δεν κάνεις δουλειά έτσι, κρυψε το χάπι μέσα σε λίγο βούτυρο. Μπορεί να ξεγελάστει με αυτόν τον τρόπο.
Αν πάλι δεν τα καταφέρεις να το φάει, ο τρίτος τρόπος είναι την πιάσεις από το σβέρκο με το δάχτυλο σου να της ανοίξεις από το πλάι το στόμα και με γρήγορη κίνηση να της το χώσεις μέσα και να το καταπιεί, χαιδευοντας το λαιμό της. Αυτό βέβαια προϋποθέτει γρήγορες κινήσεις από σένα, ηρεμία αλλά και προσοχή για να μη σε δαγκώσει ή σε γρατσουνισει. Και φυσικά πρόσεχε γιατί είναι παμπόνηρες και εκεί που νομίζεις ότι το κατάπιε να το φτυσει!!!!!

Αν δεν γίνεται ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ρώτησε το γιατρό μήπως υπάρχει αντιβίωση σε άλλη μορφή (ενέσιμη προτιμότερο).

Αυτοί που έβγαλαν τα χάπια για τις γάτες απλά δεν έχουν ιδέα!!!!!!!!
Παράθεση

harrisxr650 (Χαρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Νέα Ερυθραία (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O harrisxr650 έγραψε στις 10:42, 08-03-19:

δυστυχώς έχω προσπαθήσει με το χέρι.. το φτύνει συνεχεία...
Και μιλαμε για γατι που αφηνει τον γιατρο να της παρει αιμα, να της κανει εμβολιο και να της δωσει ορο χωρις να κουνιεται και χωρις να την κραταμε με χερια και ποδια....

Με βούτυρο, μυζήθρα ( η philadelphia που διαβασα καπου) δεν εχω δοκιμασει ακομα.
το παραδοξο ειναι οτι η κακομοιρα δειχνει να εχει ορεξη να φαει αλλα μαλλον ποναει αρκετα,

Θα δοκιμασω ετσι οπως ειπες και αν δεν θα παμε παλι στον γιατρο..

Πραγματικα δεν εχουν ιδεα ομως ...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 708 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 11:15, 08-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από harrisxr650
δυστυχώς έχω προσπαθήσει με το χέρι.. το φτύνει συνεχεία...
..
Πρέπει να το βάλεις λίγο μέσα - όχι βέβαια τόσο που να πνιγεί - και όχι έξω έξω για να μπορέσει να κάνει την κίνηση να το καταπιεί...

Αχ μωρέ την γλυκιά μου... περαστικά της
Παράθεση

harrisxr650 (Χαρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O harrisxr650 έγραψε στις 11:22, 08-03-19:

πιστεψε με το εχω κανει .
εχω τρια γατσουνια στο σπιτι, αυτη ειναι η πιο ηρεμη απ ολα.
παντα επαιρνε το χαπι με το χερι, τωρα απλα δεν...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 12:34, 08-03-19:

Δοκίμασε τότε με το τυράκι Φιλαδέλφεια αλλιώς στο γιατρό για άλλη λύση... Καλή επιτυχία
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    3lbereth, Aleksa, Chnoudi, dimitradra, eboom, Kallie, stefanosf

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους