Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,900 εγγεγραμμένα μέλη και 717,295 μηνύματα σε 22,374 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 338 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτες και κρύο

χρυσαφενια (Βασίλης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη χρυσαφενια
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Άργος Ορεστικό (Καστοριά). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O χρυσαφενια Λατρευω την γατα μου την Χρυσαφενια έγραψε στις 21:43, 14-10-10:

Γεια σας...
εγω εχω μια γατα(πολυ μικρη) την οποια την εχω εξω στην βεραντα σε ενα σπιτι ζεστο σε ενα σπιτακι μαλακο και ζεστο.
Πλησιαζει ο Χειμωνας και φοβαμαι μην ΚΡΥΩΝΕΙ.Εξαλου...απο τωρα την βλεπω να τρεμει και ΑΝΥΣΗΧΩ!!!. Αντεχουν οι γατες τον Χειμωνα;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,192 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:50, 14-10-10:

Οι γάτες είναι γεγονός ότι δεν αντέχουν το κρύο ιδιαίτερα...πάρα πολλά παθαίνουν νόσους του αναπνευστικού,πνευμονίες κλπ...θα πρέπει οπωσδήποτε να την έχεις εμβολιασμένη ..και οπωσδήποτε να έχει ένα ζεστό μέρος ,που να μην βρέχεται,για να ζεσταίνεται..Μακάρι να μπορούσες να τη βάλεις μέσα στο σπιτι..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

χρυσαφενια (Βασίλης)

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Άργος Ορεστικό (Καστοριά). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O χρυσαφενια Λατρευω την γατα μου την Χρυσαφενια έγραψε στις 21:59, 15-10-10:

Πως ομως να διαμορφωσω το σπιτι της ετσι ωστε να μην κρυωνει;;;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,192 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:18, 15-10-10:

αν δεν γινεται να το βαλεις σπιτι σου,καταρχην μπορεις να παρεις ενα απο τα πλαστικα σπιτακια που πουλανε στα πετ σοπ ή στα κτηνιατρεια..δεν ειναι πολυ ακριβα..και βαλε μεσα ζεστα μαξιλαρακια,που παλι εχουν τα πετ σοπ..ή εστω ρουχαλακια παλια,κλπ..
ΥΓ στο σπιτι μεσα..γιατι δεν τη βαζετε;;δεν θελουν οι γονεις σου;;

Παράθεση

χρυσαφενια (Βασίλης)

Νεοφερμένος

O χρυσαφενια Λατρευω την γατα μου την Χρυσαφενια έγραψε στις 07:44, 16-10-10:

Οχι...
Λενε οτι αφηνουν τριχα

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 10:55, 18-10-10:

Οχι...
Λενε οτι αφηνουν τριχα
Κριμα μωρε. Και εμας οποιος ερχεται αν δεν ειναι τοσο δεμενος με τα ζωακια, τα ιδια μας λεει για τριχες και αρρωστιες αλλα δε δινω σημασια σε κανεναν. Βεβαια εσενα ειναι αλλη περιπτωση. Πες στους δικους σου οτι θα μενει στο δωματιο σου -αν εχεις- και κλεινε την πορτα. Φτιαξε της και μια γωνιτσα ωστε να βρει και το μερος της.

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 240 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 11:14, 06-09-12:

Υπάρχει περίπτωση να μετακομίσω μετά το Σεπτέμβρη και φυσικά δεν κρατιέμαι από το να πάρω δεύτερο γατίνο (αφού ο πρώτος εξαφανίστηκε και δεν κατάφερα να καταλάβω τι έγινε.. ). Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, κινδυνεύουν τα γατάκια από το κρύο;
Είμαι Ιωάννινα και όπως καταλαβαίνετε το κρύο εδώ πάνω, ειδικά τους χειμερινούς μήνες, είναι αρκετά δριμύ..
Στο μεταξύ να σας πω ότι με δική μου πρωτοβουλία θα κόψω το πετρέλαιο, μιας και υπερ-έξοδο, οπότε αναρωτιέμαι, εγώ μπορώ να τη βγάλω. Ένα γατάκι μπορεί;
Κι αν όχι, τι εναλλακτικές υπάρχουν ως προς τη θέρμανση;
Δε θέλω να ρισκάρω να υιοθετήσω πάλι και να το χάσω λόγω κρύου..
(ίσως να ακούγεται χαζή η ερώτηση, αλλά έχω περάσει πολλά με διάφορα ζωάκια που είχα κατά καιρούς και δεν θέλω να χάσω ακόμη ένα)

Ευχαριστώ!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 14:03, 06-09-12:

Βασικά δε νομίζω ούτε εσύ ούτε η γατούλα θα τη βγάλετε χωρίς θέρμανση. ΟΙ γάτες κρυώνουν πολύ εύκολα και οι ασθένειες που σχετίζονται με το κρύο πχ πνευμονία μπορεί να είναι θανατηφόρες για τις γάτες. Η γάτα οπωσδήποτε πρέπει να έχει μια ζεστή φωλιά, αν είναι δυνατόν μέσα στο σπίτι. Οσο για εναλλακτική θέρμανση θα σου έλεγα air condίτιοn (πιο δύσκολο να ζεστάνει το χώρο στα μεγάλα κρύα), ξυλόσομπα, αερόθερμο κλπ. Ψάξτο. Για το γατάκι συν μια θερμοφόρα στη φωλιά του , καλυμμένη με κάποιο ύφασμα για να μην καεί. Αντε και καλό μας χειμώνα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 16:53, 06-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από youla
Βασικά δε νομίζω ούτε εσύ ούτε η γατούλα θα τη βγάλετε χωρίς θέρμανση. ΟΙ γάτες κρυώνουν πολύ εύκολα και οι ασθένειες που σχετίζονται με το κρύο πχ πνευμονία μπορεί να είναι θανατηφόρες για τις γάτες. Η γάτα οπωσδήποτε πρέπει να έχει μια ζεστή φωλιά, αν είναι δυνατόν μέσα στο σπίτι. Οσο για εναλλακτική θέρμανση θα σου έλεγα air condίτιοn (πιο δύσκολο να ζεστάνει το χώρο στα μεγάλα κρύα), ξυλόσομπα, αερόθερμο κλπ. Ψάξτο. Για το γατάκι συν μια θερμοφόρα στη φωλιά του , καλυμμένη με κάποιο ύφασμα για να μην καεί. Αντε και καλό μας χειμώνα
το air condίtιοn οντως δεν ειναι για πολλα πολλα. Με πατερα ψυκτικο,κατι γνωριζω. Στα πολλα κρυα,θα σε αφησει να το ξερεις αυτο. Καλυτερα ξυλοσομπα και σε μικροτερα δωματια του σπιτιου κανα αεροθερμο.Οντως η γατα δεν αντεχει στο κρυο.Ο δικος μου παει και κολλαει στο τζακι.Αν ηταν δυνατον θα εμπαινε και μεσα στα καρβουνα.Η γουνα του ζεματαει και τον τραβαω γτ φοβαμαι μην παθει τπτ.Τετοια ειναι η σχεση τους με την ζεστη!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 00:17, 08-09-12:

Δεν ξέρω που θα μετακινήσεις αλλα εάν θέλεις να κανεις οικονομία στη θέρμανση, ενδεχομένως να μπορείς να κανεις μικρές βελτιώσεις στο χώρο ώστε να μειώσεις την κατανάλωση!

Απο κει και πέρα κάθε γάτα έχει άλλη επιθυμία για τη ζέστη (η Μπριαμ ας πούμε δεν την αποζηταει... Μάλιστα κολλάει στο παγωμένο τζαμί πάνω κι ας έχουνε μείον δέκα!). Κάθε γάτα όμως έχει και άλλη αντοχή στο κρύο, και απο ένα σημείο και πέρα τίθεται θέμα υγείας.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:21, 08-09-12:

Σίγουρα μπορείς να της εμπλουτίσεις και κάποιους χώρους με ζεστές κουβέρτες για να κοιμάται

Παράθεση

niamania

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη niamania
H niamania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H niamania amumu o glykoulhs siameos gatoulhs mou! έγραψε στις 09:58, 08-09-12:

απο την εμπειρια μου τα γατακια τρελαινονται για τη ζεστη! και ταυτιζομαι γιατι ετσι ειμαι κι εγω! πιο μικρη στο πατρικο μου ειχαμε εναν ενδοξο γατο τον brasil! ο brasil λοιπον οταν ηταν μεσα στο σπιτι ηταν σχεδον μεσα στο τζακι! μια φορα μαλιστα εβαλε την ουρα του μμεσα και πανω στα καρβουνα και κοιμοταν ευτυχισμενος μεχρι που μυρισε σε εμας καμμενο και την τραβηξαμε! αυτος δεν ειχε παρει χαμπαρι!! μαλιστα οταν ηταν σβηστο το τζακι πηγαινε και πειραζε σταχτες και σκουπακι και ηταν σαν να εννοουσε "αντε γαιδουρες καθαριστε το τζακι και αναψτε φωτια!!!" στο σπιτι μας τωρα εδω στην αθηνα πηραμε τον αμουμου τελος μαρτη οποτε δεν τον ειδαμε στα μεγαλα κρυα... απο τα λιγα που ειδαμε ηταν πως το βραδυ που κοιμομασταν μαζι ή καποια πρωινα που χουζουρευαμε στο κρεβατι παρεα ερχοταν και χωνοταν στο παπλωμα απο μεσα ή απο πανω αναμεσα στα ποδια μας και χουχουλιαζε. επισης καποιες μερες που αναψα μια ηλεκτρικη σομπα που εχω κατευθειαν βρεθηκε φαρδυς πλατυς και τεντωμενος μπροστα της! φετος του εφερα απο το πατρικο μου ενα χαλακι-τομαρι κατσικιου και οταν ψιλοκρυωσε ο καιρος πηγε και αραξε εκει... οποτε οπως καταλαβαινεις ανυπομονουμε για τα χιονια για να χουχουλιαζουμε παρεα με τον αμουμη! τωρα εκτος αν γενικα εισαι του κρυου δεν ξερω ποσο θα αντεξεις με μειον....(βεβαια ψαξε αν δικαιουσαι και επιδομα θερμανσης κατι θα γλιτωσεις) παρε μια ηλεκτρικη σομπα και air condition αλλα οτι γλιτωσεις απο πετρελαιο θα τα δωσεις σε ρευμα.... για το γατι δεν το συζηταμε... αν δεν του εχεις ζεστη θα το δεις στις ντουλαπες μεσα στα ρουχα! αν τωρα εχεις αποφασισεις να μην βαλεις πετρελαιο θα μπορουσες να παρεις μια κουβερτα ειδικα για το γατι και να του φτιαξεις με ενα χαρτοουτο ή μια μικρη βαλιτσα κατι σαν φωλιτσα.... αντε και καλο μας χειμωνα!!

Παράθεση

kanelitsa 2

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kanelitsa 2
H kanelitsa 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H kanelitsa 2 έγραψε στις 20:54, 22-09-13:

Καλησπερα.Προσφατα ηρθε ενα γατακι στην αυλη μου και εγκατασταθηκε κανονικοτατα και με εχει κανει να το λατρεψω!!Το θεμα μου ειναι οτι δεν μπορω να το βαλω μεσα στο σπιτι διοτι υπαρχει συγκατοικος ο οποιος δεν το θελει μεσα και αναρωτιεμαι τωρα που αρχιζει να χειμωνιαζει τι να κανω για να του φτιαξω μια ζεστη φωλιτσα περα απο κουβερτουλες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 23-09-13 στις 13:32. Αιτία: greeklish
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 14:35, 23-09-13:

Καλησπέρα kanelitsa 2 και καλώς όρισες στην παρέα μας!
Το σημαντικό είναι να μπορεί το μικράκι να προστατευτεί από τη βροχή. Οπότε να του φτιάξεις τη φωλίτσα του κάπου προστατευμένα. Το καλύτερο θα ήταν να είχε πρόσβαση σε κάποιο π.χ. υπόγειο αν υπάρχει, διότι κάτω από μπαλκόνια πάλι μπορεί να βρέχεται. Εκτός από κουβέρτες και χαλάκια δεν ξέρω τι άλλο μπορείς να χρησιμοποιήσεις, να ξέρεις πάντως πως οι γάτες πολύ αγαπούν τη ζέστη και θα βρουν αυτές το κατάλληλο μέρος. Πχ έχω δει γάτες να κάθονται σε συγκεκριμένο παράθυρο τον χειμώνα επειδή κάτω από εκείνο το παράθυρο υπήρχε εσωτερικά σώμα θέρμανσης και έτσι ζεσταινόταν το περβάζι! Οπότε θα δεις κιόλας πού της αρέσει να αράζει!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,277 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:08, 23-09-13:

Σκέφτομαι και ανησυχώ τι θα κάνω φέτος το χειμώνα με την Τέρψη και με το θέμα του κρύου.
Η κατάσταση έχει ως εξής: Τον προηγούμενο χειμώνα, που ήταν και ο πρώτος της στο διαμέρισμα που μένω, ήταν στην ουσία μωρό/νήπιο και δεν την άφηνα να βγει στο μπαλκόνι, ούτε και το είχα περιφράξει. Περνούσαν οι μήνες, το μπαλκόνι περιφράχτηκε και έκτοτε της αρέσει να κάθεται και να κόβει κίνηση των αυτοκινήτων που περνούν από κάτω και ενίοτε αν κάτι της τραβήξει την προσοχή στέκεται όρθια και στα δυο της πόδια για να έχει καλύτερη οπτική επαφή Αυτό που με προβληματίζει είναι τι θα γίνει όταν θα πιάσουν τα γερά τα κρύα τι θα κάνω, δεδομένου οτι τρελλαίνεται να κάθεται εκεί με τις ώρες -τα πρωινά κυρίως- και άμα δεν της ανοίξω την ορισμένη ώρα που θέλει, στήνεται μπροστά στο τζάμι, μιαουρίζει έντονα κοιτώντας με συγχρόνως παρακλητικά μέχρι να της ανοίξω Δεν θέλω με τίποτα να διακινδυνέψω (ειδικά με το ευαίσθητο ανοσοποιητικό της) να μου πάθει πνευμονία ή οτιδήποτε άλλο
Η μόνη μου ελπίδα και ευχή είναι η πιθανότητα από μόνη της να νιώσει το κρύο και να μην επιθυμεί να βγαίνει έξω.
Υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο, δλδ με τα κρύα να μην τη δελεάζει και να μην το αποζητά ?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 23:06, 23-09-13:

Αν κρίνω από τα δικά μου, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μη θέλει να καθίσει ώρα έξω. Πέρσι που τα είχα στο σπίτι μας Αύγουστο-Σεπτέμβρη ήθελαν να είναι συνέχεια στο μπαλκόνι όταν ήμουν σπίτι και ξύπνια. Από το πρωί μέχρι το μεσημέρι δηλαδή. Το χειμώνα που ήμασταν Αθήνα, ζητούσαν να βγουν, τους άνοιγα και σε 10 λεπτά το πολύ μαζευόντουσαν όλα μέσα και γινόντουσαν κουβάρι στο κρεβάτι τους. Οπότε και η κοριτσάρα σου μπορεί να θέλει στην ώρα της να κάνει τη βόλτα στο μπαλκόνι αλλά όχι να μείνει...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,277 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:17, 23-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ειρήνη1234
Αν κρίνω από τα δικά μου, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μη θέλει να καθίσει ώρα έξω. Πέρσι που τα είχα στο σπίτι μας Αύγουστο-Σεπτέμβρη ήθελαν να είναι συνέχεια στο μπαλκόνι όταν ήμουν σπίτι και ξύπνια. Από το πρωί μέχρι το μεσημέρι δηλαδή. Το χειμώνα που ήμασταν Αθήνα, ζητούσαν να βγουν, τους άνοιγα και σε 10 λεπτά το πολύ μαζευόντουσαν όλα μέσα και γινόντουσαν κουβάρι στο κρεβάτι τους. Οπότε και η κοριτσάρα σου μπορεί να θέλει στην ώρα της να κάνει τη βόλτα στο μπαλκόνι αλλά όχι να μείνει...
Ευχαριστώ Ειρήνη μου, το ελπίζω
Από την άλλη είμαι υπερβολική να φοβάμαι έστω και το ελάχιστο χρόνο που θα βγει, μην αρπάξει καμιά πούντα?
(Πες ναι!)

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 23:33, 23-09-13:

Δεν ξέρω αν είναι υπερβολή, πάντως χαζούλια δεν είναι. Ίσα- ίσα!
Και το κρύο δεν το συμπαθούν, οπότε μάλλον κομπλέ θα είστε. Τα δικά μου πέρσι καθόντουσαν λίγο περισσότερο μόνο όταν χτυπούσε ο ήλιος και ήθελαν να λιάσουν τις κορμάρες τους!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:40, 23-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ειρήνη1234
Δεν ξέρω αν είναι υπερβολή, πάντως χαζούλια δεν είναι. Ίσα- ίσα!
Και το κρύο δεν το συμπαθούν, οπότε μάλλον κομπλέ θα είστε. Τα δικά μου πέρσι καθόντουσαν λίγο περισσότερο μόνο όταν χτυπούσε ο ήλιος και ήθελαν να λιάσουν τις κορμάρες τους!
Πάντα ευγενική..
Με καθησύχασες .Πάλι σ'ευχαριστώ

Παράθεση

The_Boss

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη The_Boss
Ο The_Boss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O The_Boss έγραψε στις 15:25, 10-01-17:

Καλησπέρα στην παρέα. Προσωπικά τον περασμένο Ιούλιο βρέθηκαν μικρά γατάκια στην αυλή μας. Ένα από αυτά έμεινε πίσω και δεν έφυγε με τα υπόλοιπα αδέρφια του και την μάνα. 1 μήνα μετά εμφανίστηκε άλλο ένα μικρό αρσενικό από άλλη μάνα το οποίο εγκαταστάθηκε και αυτό στην αυλή μας. Μιας και δεν είχαμε ποτέ ζωάκια σπίτι(πέραν μιας σκυλίτσας σε πολύ μικρή ηλικία) αποφασίσαμε με τον αδερφό μου να τα κρατήσουμε. Τα πήγαμε στον κτηνίατρο ώστε να τα εξετάσει, κάναμε ότι ήταν απαραίτητο και εν τέλη έγιναν μόνιμοι κάτοικοι του σπιτιού. Να πω ότι επειδή διαθέτω μεγάλη αυλή με δέντρα κτλ το καλοκαίρι ήταν ιδανικό για τους μικρούς μου φίλους μιας και όλη μέρα τρέχανε παίζανε και απολαμβάναμε τον χώρο. Επειδή το να τα βάλουμε μέσα στο σπίτι δεν ήταν δυνατόν να γίνει αποφάσισα να κάνω ένα ξύλινο σπιτάκι ώστε να μπορούν να είναι κάπου μέσα τον χειμώνα. Το έντυσα εσωτερικά με υπόστρωμα και μονωτικό υλικό και εξωτερικά με μονωτικό υλικό επίσης. Μέσα έχουμε βάλει 2 πολύ παχιές βελέντζες και μέχρι τώρα δεν έχουμε παρατηρήσει κάποιο θέμα σχετικά με την συμπεριφορά τους στο κρύο. Ο τρόπος που αράζουν και κοιμούνται δεν έχει αλλάξει και γενικά δεν έχουν δείξει κάποια σημάδια προβλημάτων. Να πω ότι το σπιτάκι τους είναι σε σημείο πάνω σε μπαλκόνι που ούτε αέρας ούτε βροχή μπορεί να το επηρεάσει. Απλά ήθελα να το ψάξω λίγο περισσότερο και βρήκα το forum για να διαβάσω κάποιες άλλες γνώμες. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tammy (Δημητρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tammy
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O tammy έγραψε στις 22:47, 10-01-17:

Καλησπερα. Απο τα γραφομενα σου φαινεται να νοιαζεσαι για τα γατουλινια. Αφου δεν μπορεις να τα εχεις μεσα στο σπιτι, αυτα που γραφεις μοιαζουν ικανοποιητικα. Μακαρι να τα εχεις στειρωσει κιολας. Οι γατες δεν αγαπανε το κρυο αλλα απο να ειναι στη παγωνια, καλυτερα στο σπιτακι. Ελπιζω να μη βγαινουν στο δρομο. Εκει ειναι δυσκολα τα πραγματα... Περυσι το χειμωνα βρηκα ενα γατακι με λουρι παρατημενο εξω απο το μαγαζι μου. Πολυ ομορφο και φιλικο. Το εβαλα σε ενα χαρτοκουτο και το πηρα σπιτι. Η γατα μου αντεδρασε ασχημα. Αρνιοταν ακομα και να φαει. Θα το προσπαθουσα κι αλλο αλλα τα παιδια μιας φιλης ξετρελλαθηκαν με την Καραμελα. Με παρακαλεσε να τους τη χαρισω. Το εκανα. Ομως εκανε ζημιες και της αγορασαν σπιτακι στην αυλη. Μετα απο λιγες μερες τη σκοτωσε αυτοκινητο. Ακομα νιωθω τυψεις. Επρεπε να τη ζητησω πισω. Αλλα για να μη χαλασουν οι σχεσεις των ανθρωπων, πεθανε μια αθωα ψυχουλα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:02, 10-01-17:

Σε καλοσωρίζω στη συντροφιά μας

Μπράβο σου που κράτησες τα γατάκια και, αν δεν μπορείς να τα έχεις εντός σπιτιού, έκανες ότι είναι δυνατόν για να έχουν τη ζέστη που χρειάζονται, ώστε να δείχνουν ικανοποιημένα.
Αυτό το κάτι παραπάνω, που καλό θα ήταν να φροντίσεις, είναι κατά κάποιο τρόπο να οχυρώσεις τον εξωτερικό χώρο, ώστε να αποφύγεις να το σκάσουν για οποιοδήποτε λόγο. Κι "εκεί έξω", καραδοκούν φόλες, σκυλιά και τροχοφόρα (για να μην αναφέρω και αδέσποτα που μπορεί να τους μεταφέρουν αρρώστειες).
Και βέβαια το ίδιο σημαντική και η στείρωσή τους στην κατάλληλη ηλικία, προκειμένου να αποφύγεις τις συνέπειες της αναζήτησης ικανοποίησης του αναπαραγωγικού τους ενστίκτου.

Να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι για πολλά-πολλά χρόνια.

Παράθεση

The_Boss

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη The_Boss
Ο The_Boss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O The_Boss έγραψε στις 10:53, 11-01-17:

Για την στείρωση το σκεφτόμασταν ακόμα με τον αδερφό μου. Πέρα από αυτό σχετικά με τη οχύρωση που αναφέρατε. Δεν μπορώ να το κάνω.. Έχουν μάθει τα κατατόπια εδώ τριγύρω,κανουν την βόλτα τους αλλά βλέπω ότι γενικά είναι πολύ προσεκτικά με αυτοκίνητα κτλ. Λόγο ότι η περιοχή που μένουμε είναι αγροτική το φοβόμασταν από την πρώτη αρχή για κάτι τέτοιο γιατί το έχω δει κι εγώ πολλές φορές και είναι πραγματικά κρίμα. Αλλά έχουν μεγαλώσει αρκετά και βλέπω ότι δεν κάνουν απρόσεκτα πράγματα ακόμα κι όταν βγαίνουν από την αυλή. Καταλαβαίνω ότι υπάρχει περίεργα από μέρους τους. Σχετικά με το να τα είχα στο μέσα στο σπίτι, δεν υπάρχει η δυνατότητα.. Αλλά από την άλλη.. σκεφτόμουν ότι το να μην μπορούν να είναι σε ένα πιο ανοιχτό περιβάλλον προς αυτούς θα ήταν κρίμα. Παρ όλα αυτά αυτές τις μέρες που κάνει πιο πολύ κρύο τους βάζουμε μέσα για κάποιες ώρες σε ζεστό σημείο στο σπίτι.. Αλλά δεν μπορεί να γίνει μόνιμα δυστυχώς.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους