Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,902 εγγεγραμμένα μέλη και 717,333 μηνύματα σε 22,376 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 292 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα στο σπίτι - Απορίες, προβληματισμοί

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanosf
Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 21:55, 18-01-19:

Σας ευχαριστω πολύ .
Με βοηθάτε αφάνταστα .
Μου αρέσει που μπαίνω στα pet shop και εχω αρχίσει το παίζω γνώστης, που μέχρι προχτές δεν ήξερα τίποτα από γάτες !!!

Αυτή ειναι η δύναμη του forum.
Σωστές απαντήσεις χωρίς το συμφέρον της τσέπης του εμπόρου .

Είμαι έμπορος 32 χρόνια και ξέρω πολλά !!!!!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,199 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:20, 18-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από stefanosf
Σας ευχαριστω πολύ .
Με βοηθάτε αφάνταστα .
Μου αρέσει που μπαίνω στα pet shop και εχω αρχίσει το παίζω γνώστης, που μέχρι προχτές δεν ήξερα τίποτα από γάτες !!!

Αυτή ειναι η δύναμη του forum.
Σωστές απαντήσεις χωρίς το συμφέρον της τσέπης του εμπόρου .

Είμαι έμπορος 32 χρόνια και ξέρω πολλά !!!!!
Ωχ παναγιτσα μου....δεν ξαναλεω τιποτα για εμπορες ορκιζομαι!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 22:42, 18-01-19:

Χαχαχα!
Όλα για το κέρδος !!
Παλιοφαρα !
Χαχαχα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,199 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:56, 18-01-19:

Χαχαχα!
Όλα για το κέρδος !!
Παλιοφαρα !
Χαχαχα
Οχι βρε συ,οκ...οντως υπαρχουν και σωστοι επαγγελματιες.Αλλα οσον αφορα τα θεματα υγειας,οκ ας ειμαστε ψιλιασμενοι.Κια παντα αναφερομαστε στους μη σωστους.Ο ναι,πετσοπαδες δεν θα το κρυψω,σε εκτιμιση δεν τους εχω,και αυτο λογω εμπειριας,αλλα σαφως υπαρχουν και σωστοι.Οπως και αν εχει,ειναι γεγονος,τροφες που δεν τις φερνουν,ειτε τις θαβουν ειτε απλα λενε δεν ξερω,Στανταρ φιλε μου Στεφανε.Προωθουνε κλασικα αυτες που εχουνε,Οπως και κτηνιατροι που εμπορευονται προιοντα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 22:59, 18-01-19:

Έτσι ειναι Πουπουλινα όπως τα λες.
Ειναι βέβαια κακή συμπεριφορά εμπόρου αυτή, αλλά δύστυχος υπάρχουν πολλοί τέτοιοι !
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 23:05, 18-01-19:

Πείτε μου κάτι άλλο που με έχει λίγο αγχώσει .
Μέχρι τώρα έχει μάθει να τα κανει σε ανοιχτή λεκάνη που έχει μέσα pellet .
Εγώ θα του πάρω κλειστή τουαλέτα που στην αρχή θα την χρησιμοποιήσω χωρίς το καπάκι για να μάθει επειδή έτσι ξέρει και μετά την κλείνω.
Θα εχω ομως πρόβλημα που έχει μάθει με το pellet?
Υπάρχει κανένα κόλπο να του δείξω ότι εδώ πρέπει να τα κανει και ας μη έχει pellet, αλλά άμμο ever clean .
Πως θα του μάθω γρήγορα για να αποφύγω τα ατυχήματα στο χαλί και στο καναπέ ;;;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:09, 18-01-19:

Πείτε μου κάτι άλλο που με έχει λίγο αγχώσει .
Μέχρι τώρα έχει μάθει να τα κανει σε ανοιχτή λεκάνη που έχει μέσα pellet .
Εγώ θα του πάρω κλειστή τουαλέτα που στην αρχή θα την χρησιμοποιήσω χωρίς το καπάκι για να μάθει επειδή έτσι ξέρει και μετά την κλείνω.
Θα εχω ομως πρόβλημα που έχει μάθει με το pellet?
Υπάρχει κανένα κόλπο να του δείξω ότι εδώ πρέπει να τα κανει και ας μη έχει pellet, αλλά άμμο ever clean .
Πως θα του μάθω γρήγορα για να αποφύγω τα ατυχήματα στο χαλί και στο καναπέ ;;;
Δεν νομιζω να εχει προβλημα επειδη δεν θα ειναι πελετ η αμμος του,ισα ισα τα πελετ θεωρητικα ειναι πιο δυσκολα,διοτι βασικα δν μοιαζουν με αμμο,χωμα κλπ,που ειναι πιο κοντα στην φυση.

Κοιτα...οταν ερθει το θεεικο αυτο μικρακι ,βαλε την αμμολεκανη,βαλε την αμμο και μετα απαλα και ομορφα βαλτο μεσα,παρε τα μπροστινα του ποδαρακια,παντα ομορφα και απαλα και κουνατα σαν να σκαβεις την αμμο.Κατι θα λαβει συνειρμικα σαν μηνυμα.Μια .δυο....και αστο να δουμε.,μην αγχωνεσαι.Γατα που να μην εμαθε την αμμολεκανη δεν υπαρχει.Ειναι φοβερα πανεξυπνα πλασματα.
Παράθεση

Simi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Simi
H Simi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H Simi έγραψε στις 12:44, 19-01-19:

Καλησπέρα στη γατοπαρεα! Θέλω τη βοήθεια σας για ακόμη μια φορά ! Ο γάτος ρε παιδιά μαδάει πολλή..όταν λέμε μαδάει δεν φαντάζεστε τι γίνετε θέλω κάθε μέρα σκούπισμα και αν μπορούσα θα σκουπιζα και δύο φορές μέσα στη μέρα! Του δίνω βιταμίνες viacutan τον χτενίζω κάθε μέρα σχεδόν ....τρίχες παντού θα με πνίξουν στο τέλος έχετε καμία ιδέα τι να κάνω; Η αν έχετε να μου προτείνετε άλλες βιταμινες;;
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 823 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 20:36, 19-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Simi
Καλησπέρα στη γατοπαρεα! Θέλω τη βοήθεια σας για ακόμη μια φορά ! Ο γάτος ρε παιδιά μαδάει πολλή..όταν λέμε μαδάει δεν φαντάζεστε τι γίνετε θέλω κάθε μέρα σκούπισμα και αν μπορούσα θα σκουπιζα και δύο φορές μέσα στη μέρα! Του δίνω βιταμίνες viacutan τον χτενίζω κάθε μέρα σχεδόν ....τρίχες παντού θα με πνίξουν στο τέλος έχετε καμία ιδέα τι να κάνω; Η αν έχετε να μου προτείνετε άλλες βιταμινες;;
Καλησπέρα... Αν μαδαει σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό (γιατί όλες οι γάτες μαδανε σε φυσιολογικά πλαίσια και αυτές που ζουν μέσα στο σπίτι όλο τον χρόνο) θα πρέπει να μιλήσεις με τον κτηνίατρο σου για να αποκλειστεί καταρχήν τυχόν ορμονικο πρόβλημα που μπορεί να έχει και να του προκαλεί την τριχόπτωση.
Η τροφή που του δίνεις θα πρέπει να είναι καλής ποιότητας και με ελάχιστο αλάτι.. Δε ξέρω ποια του δίνεις τώρα αλλά ίσως χρειάζεται να αλλάξεις. Γενικά η διατροφή του κοίταξε να είναι ισορροπημένη και θρεπτική. Επίσης κάνε του αποπαρασιτωση (εσωτερική εξωτερική) μη τυχόν και έχει παράσιτα..
Άλλος παράγοντας που μπορεί να προκαλέσει έντονη τριχόπτωση είναι το άγχος και το στρες ή και κάποια αλλεργία...

Ο κτηνίατρος θα σου προτείνει αν χρειάζεται καποια συγκεκριμένη βιταμινη και ποια θα είναι αυτή..

Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα του γάτου σου γρήγορα....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 19-01-19 στις 20:39.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:01, 19-01-19:

Καλησπερα φιλη μου.
Αν ηταν ανοιξη η καλοκαιρι θα σου ελεγα οκ,μοιαζει φυσιολογικο.Ομως τοσο πολυ μαδημα αυτην την εποχη εντυπωση μου κανει και οπως ειπε και η φιλη δημητρα,σαφως πρεπει να ρωτησεις κτηνιατρο,διοτι οντως μπορει να ειναι συμπτωμα απο κατι παθολογικο,κατι που εμεις δν ειμαστε σε θεση να γνωριζουμε.Επισης μην τον φορτωνεις με τοσες βιταμινες απο μονη σου,αν δενσ το πει γιατρος,μεσα στα χημικα συντηρητικα ειναι.
Παράθεση

Simi

Νεοφερμένος

H Simi έγραψε στις 21:17, 19-01-19:

Τις βιταμίνες η κτηνίατρος μου τις έδωσε έχω κάνει αποπαρασιτωση μέσα έξω ..είχαμε θέμα με τα κακα του και τώρα του δίνω της royal canin για εντερικά προβλήματα ...θα πάω από Δευτέρα πάλι να την ρωτήσω ξανά να δούμε μήπως φταίει κάτι αλλο
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:03, 19-01-19:

Τις βιταμίνες η κτηνίατρος μου τις έδωσε έχω κάνει αποπαρασιτωση μέσα έξω ..είχαμε θέμα με τα κακα του και τώρα του δίνω της royal canin για εντερικά προβλήματα ...θα πάω από Δευτέρα πάλι να την ρωτήσω ξανά να δούμε μήπως φταίει κάτι αλλο
Χμ,για πες...τις βιταινες τις πουλαει η ιδια η κτηνιατρος;
Επισης,για ποιο λογο σου ειπε να τις δνεις τοσες βιταινες;Οι βιταμινες δεν ειναι καραμελες για να τις παιρνουν ετσι τα γατακια,αν δεν εχουν ελλειψη απο κατι.Βιταμινες λοιπον σου δινει για ποιο λογο;
Παράθεση

Simi

Νεοφερμένος

H Simi έγραψε στις 22:19, 19-01-19:

Βιταμίνες την ρώτησα εγώ αν μπορεί να πάρει ο γάτος γιατί μαδάει πολύ και ενώ τον έχω παει πολλές φορές στη συγκεκριμένη αν δεν της έλεγα εγώ ότι μαδάει δεν θα εδινε σημασία ...δεν μου είπε κάτι δλδ απλά της είπα εγώ και μου τις έδωσε και δεν μπορώ να καταλάβω όταν τον κρατούσε στο κλουβί η όταν τον εξέτασε δεν ειδε ότι βγάζει υπερβολικά πολλές τρίχες;; Γενικότερα επειδή και με το θέμα που είχε με τα κακα του του έδωσε και χάπια για 8 μέρες και παστές και κόντρα παστές και διαφορετική τροφή από αυτή που μου δίνει τώρα της hills...μάλλον πρέπει να αλλάξω κτηνίατρο
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,286 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:28, 19-01-19:

Ναι, στη θέση σου, θα δοκίμαζα και μια δεύτερη γνώμη.
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 12:40, 20-01-19:

Και εγώ με τα χίλια !
Δεν μου αρέσει η αντιμετώπιση όπως την περιέγραψες
Παράθεση

Simi

Νεοφερμένος

H Simi έγραψε στις 12:58, 20-01-19:

Να σας ρωτήσω φωτογραφία πως ανεβάζω;;
Παράθεση

Simi

Νεοφερμένος

H Simi έγραψε στις 13:47, 20-01-19:

Η πρώτη φωτό είναι από βούρτσισμα που τον έκανα για ελάχιστα δευτερόλεπτα και η δεύτερη όταν τον χάιδεψα πέντε λεπτά μετά το χτενισμα δεν ξέρω γιατί είναι κ η πρώτη φορά που έχω γάτα και μου φαίνεται πολύ περίεργο που βγάζει τόσο τρίχα πείτε μου και εσείς τη γνώμη σας
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190120_134336.jpg
Εμφανίσεις:  9
Μέγεθος:  1,75 MB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190120_134316.jpg
Εμφανίσεις:  10
Μέγεθος:  981,7 KB  
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:56, 20-01-19:

Αυτα στην βουρτσα μου φαινεται φυσιολογικο.Εμενα τουλαχιστον οποτε την βουρτσιζω τα βγαζει αυτα.
Το δευτερο και παλι μου φαινεται φυσιολογικο αλλα για ανοιξη και καλοκαιρι.
Δεν το βλεπω σαν κατι φοβερο,αλλα εγω δεν ειμαι γιατρος.Σου ξαναλεω,αυτα την ανοιξη/καλοκαιρι φαινονται φυσιολογικα,η εποχη με προβληματιζει.Οπως και αν εχει καλο θα ειναι να παρεις και μια γνωμη γιατρου,αλλα αλλου,οχι αυτης που εχεις τωρα.
Παράθεση

Simi

Νεοφερμένος

H Simi έγραψε στις 14:16, 20-01-19:

Τέλος πάντων θα πάρω και μια δεύτερη γνώμης να είμαι σίγουρη αν υπάρχει κάτι η όχι...ευχαριστώ πάρα πολύ!!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,286 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:06, 20-01-19:

Σε ότι αφορά την πρώτη φωτογραφία μου φαίνεται φυσιολογική απώλεια τριχών, μετά από χτένισμα.
Στη δεύτερη, τέτοιες τουφίτσες βλέπω κι από τη δική μου ακόμα και αυτή την εποχή, αλλά μεμονωμένη. Δηλαδή δεν περπατάει κι αφήνει πολλές τέτοιες πίσω της, παρά μόνο αν θα βρω κάποια τυχαία στο πάτωμα ή ακόμα και την πολυθρόνα. Σημασία έχει το πλήθος και η συχνότητα. Αν βλέπεις πολλές διάσπαρτες, τότε το θέμα μάλλον θα πρέπει να αντιμετωπιστεί ιατρικά.
Παράθεση

Simi

Νεοφερμένος

H Simi έγραψε στις 21:11, 20-01-19:

Η δεύτερη φώτο είναι μετά από χαιδεμα που έπεσαν στο πάρωμα και έμειναν στα χέρια μου..περπατάει και αφηνει τρίχες στο πέρασμα του ..τεσπά θα πάω να δω αύριο σε άλλον κτηνίατρο να μου φύγει η έγνοια ..
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 21:45, 20-01-19:

Καλησπέρα. Η γάτα σου είναι άσπρη και κάνουν μπαμ οι τρίχες γιατί κάνουν αντίθεση με το περιβάλλον. Το ίδιο παθαίνω κι εγώ με την Σκούμπα. Δεν βλέπω κάτι τραγικό. Άλλωστε οι γάτες που ζουν στο σπίτι μαδάνε όλο το χρόνο(περισσότερο βέβαια τους ζεστούς μήνες). Πήγαινε και σε άλλο γιατρό για να είσαι σίγουρη αλλά δεν θεωρώ πως υπάρχει σοβαρό θέμα.Να προσέχεις την διατροφή και για την τριχόπτωση αλλά και την γενικότερη υγεία.
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 19:14, 21-01-19:

Γεια σας.
Σημερα ηρθε ο γατουλης μας!!
Εχουμε παθει πλακα ολοι!!

Ειναι παρα πολυ κοινωνικος και παρολο την τεραστια ταλαιπωρια που εχει περασει, τον εφερα σπιτι και αμεσως ηπιε νερο, εφαγε, εκανε τσια του στην αμμο, δεν λουφαξε καθουλου στην ακρη και ξεκινησε αμεσως το παιχνιδι!!
Λες και ηξερε το σπιτι .
Φαινεται πολυ χαρουμενος.
Θα φτιαξω αυριο την παρουσιαση του στο αναλογο thread γιατι ακομα δεν του εχουμε βγαλει ακομα ουτε ονομα!!

Δυο τρεις ερωτησουλες.

1. Δεν εφαγε κροκετα και οταν του εβαλα 30 γραμμαρια κονσερβα κοτοπουλο εγλυφε και το πιατελακι και ηθελε και αλλο.
Μου ειπαν να μην του δωσω αλλο για ειναι νηστικος και πολυ ταλαιπωρημενος απο εχθες που ταξιδευει!!
Ηρθε ,ε το λεωφορειο απο τη Βουλγαρια!!!! Μαλιστα καλα ακουσατε. Σενα κλουβι στο χωρο αποσκευων που εχει απο κατω το λεωφορειο. Μετα το παρελαβα και το εβαλα στο αυτοκινητο και το πηγα Πατρα απο Αθηνα!!
Δεν πιστευω την ταλαιπωρια που τραβηξε και ειχε τη διαθεση να παιξει και να τρεξει ολο χαρα!!!

2. Πως καθαριζουμε τις τσιμπλουλες απο τα ματακια?

3. Τι ωρα κοιμουντε? Πηγε 7 η ωρα και επιτελους ησυχασε απο το παιχνιδι και ηρεμησε στο καναπε και γλαρωσε.
Εαν κοιμηθει απο τωρα λες να ξυπνησεις το πρωι στις 6 και να μας τρεχει?

4. Οταν τρωει ενας γατουλης 2 μηνων μετα απ οποση ωρα παει τουαλετα?
Ειναι οπως τα σκυλια που πανε μετα απο λιγο ή οχι?
Ρωταω γιατι εφαγε αυτο το λιγο που εφαγε και δεν εχει παει τουαλετα. Μαλλον θα κοιμηθει απο οτι βλεπω . Ειναι κομματια το καημενο!

Υ.Γ. Ειναι πανεμορφο κουκλι σαν αρκουδακι . Ειναι σαν να εχεις ενα λουτρινο ζωακι που να ειναι ζωντανο.
ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:26, 21-01-19:

Στεφανε καλησπερα και καλως τον δεχτηκατε!Χαιρομαι πολυ που ειναι τοσο κοινωνικος.Το οτι βεβαια ηρθε απο την βουλγαρια με λεοφωρειο,δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε και φανταζομαι περιπου απο που προερχεται ο γατουλης.Να φανταστω οτι ηρθε και ασυνοδευτος και μεσα στην μπακαζιερα;........................................................................

Για αυτο,επειδη προερχεται απο εκτροφεια βουλγαριας,τα χειροτερα στο ειδος τους,καλο θα ηταν να πατε τον γατουλη οταν ηρεμισει σε εναν κτηνιατρο ,να τον εξετασει .Συνολικα.
Δεν στα λεω τυχαια αυτα.Ουτως η αλλως επιβαλλεται να τον πας σε κτηνιατρο.

Λοιπον,Τις βλακειες που σου λενε μαλλον να τις ξεχασεις.Μπορειτε να του αφησετε για το βραδυ κροκετες.Ποσες ωρες εχει μεινει νηστικο το γατακι;Μηπως και μερες;
Νερακι οπωσδηποτε.
Τουαλετα οχι δεν πανε μετα το φαγητο σαν τα σκυλια.
Κοιμουνται οποτε θελουνε στεφανε μου.
Τις τσιμπλουλες τις καθαριζουμε με ενα καθαρο μαντηλακι σε νερακι σκετο,ή χαμομηλι.
Καλως τον δεχτηκατε και ας ελπισουμε οτι ολα θα ειναι οκ.
ΥΓΤ οτι δν εφαγε κροκετα παντως μετα απο τετοια πεινα,με προβληματιζει.Υποτιθεται οτι το φαγητο του ηταν κροκετες ρουαγιαλ ετσι δν ειναι;;Ειναι δυνατον μετα απο τετοια πεινα να μην εφαγε κροκετες;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 21-01-19 στις 19:34.
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 19:33, 21-01-19:

Δεν ειναι απο τη Βουλγαρια. Ειναι απο τη Ρωσια.
Το εχω δει φωτογραφιες με τους γονεις του στη Ρωσια, εκτος εαν οσα μου ειπαν και μου εδειξαν ειναι ψεματα.
Εχει Ρωσικο διαβατηριο και βιβλιαριο που γραφει οτι εξετασεις εχει κανει.

Ευχομαι να ειναι ολα καλα.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:37, 21-01-19:

Δεν ειναι απο τη Βουλγαρια. Ειναι απο τη Ρωσια.
Το εχω δει φωτογραφιες με τους γονεις σουστη Ρωσια, εκτος εαν οσα μου ειπαν και μου εδειξαν ειναι ψεματα.
Εχει Ρωσικο διαβατηριο και βιβλιαριο που γραφει οτι εξετασεις εχει κανει.

Ευχομαι να ειναι ολα καλα.
Στεφανε μου,ακου με,διοτι εδω εχουμε δει παρα πολλα.Οταν ηρεμισει ο γατουλης,καντε μια επισκεψη στον κτηνιατρο.Και δειξε του και το βιβλιαριο του γατου.Αυτο πρεπει να το κανετε ουτως η αλλως.Οποτε επστου να του κανει και μια εξεταση,εστω με στηθοσκοπιο κλπ.

Εμβολιακια εχει κανει;
Επισης οπως σου εγραψα και στο προηγουμενο μηνυμα,αλλα το προσθεσα μετα,το οτι μετα απο τετοια πεινα δεν εφαγε κροκετες,ενω υποτιθεται οτι ετρωγε κροκετες τις ρουαγιαλ,πραγματικα με προβληματιζει.
Τεσπα,ολα καλα ελπιζω να ειναι.
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 19:38, 21-01-19:

Μιλησα με την ιδιοκτητρια των γονιων του και μου ειπε οτι δεν του πολυεδινε κροκετες.
Του εδινε βραστο κοτοπουλο και νιφαδες βρωμης και φαγοπυρο.

Πιστευω να ειναι πραγματι αληθεια τα οσα μου ειπαν και να ειναι απο μια πραγματικη οικογενεια με τους δυο ομορφους γονεις που ειδα στη φωτογραφια μαζι με την ιδιοκτητρια η οποια ειναι γιατρος στη Ρωσια και εχει παντρευτει Ελληνα γιατρο.

Ναι πραγματι κροκετες δεν εφαγε.
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 19:43, 21-01-19:

Δηλαδη ρε γαμοτο ποιο ειναι το χειροτερο σεναριο?
Τι μπορει να εχει?
Στειλε μου μυνημα εαν δεν θελεις να γραψεις δημοσια.
Πες μου την αληθεια οποια και να ειναι .
Πρεπει να ξερω.
Ευχαριστω πολυ
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:00, 21-01-19:

Δηλαδη ρε γαμοτο ποιο ειναι το χειροτερο σεναριο?
Τι μπορει να εχει?
Στειλε μου μυνημα εαν δεν θελεις να γραψεις δημοσια.
Πες μου την αληθεια οποια και να ειναι .
Πρεπει να ξερω.
Ευχαριστω πολυ
Δεν χρειαζεται στεφανε μου μν στα πω σε πμ,καλο ειναι να τα βλεπουν και αλλοι.
Καταρχην οτι πηρες γατακι απο εκτροφειο πρωην ανατολικου μπλογκ,δεν σημαινει οτι αυτοματα εχει κατι.Ομως ειναι γεγονος οτι τα εχουν σε αθλιες συνθηκες,ζουνε σε θλιες συνθηκες,δεν τα εμβολιαζουν,δεν θρεφονται σωστα,κολλανε αρρωστες μολυσματικες και ολα τα συναφη.Επισης σε ρατσες που παιζουν οι κληρονομικες ασθενειες,κυριως σε περσιας,νορβηγικου δασους κλπ,δεν εχουν κανει στους γονεις τις απαραιτητες εξετασεις αν πασχουν απο αυτες τις ασθενειες,με αποτελεσμα να γεννιουνται γατακια με εκ γενετης προβληματα καρδιας,νεφρων κλπ.Θανατηφορες ασθενειςς δηλαδη.
Παντως αυτα περι κληρονομικων,δεν ξερω αν ισχυουν και για βρετανακια,ξερω για περσικα και καποιες αλλες ρατσες.
Γενικα ειναι αισχρη η κατσταση στα περισσοτερα εκτροφεια,τα περισσοτερα ειναι παρανομα και κυριως απο αυτα τα κρατη/
Να σημειωσω βεβαια οτι και απο ελλαδα ειχαμε χρηστη που πηρε γατακι απο εκτροφειο,αλλα τα περισσοτερα ειναι παρανομα και στην ελλαδα,και το γατακι του κατεληξε,ηταν αρρωστο.Ξερω και απο ποιο εκροφειο το πηρε κιολας,και ειχα κανει και καταγγελια.Διοτι ειχαμε και αλλες περιπτωσεις γατιων απο αυτο το εκτροφειο που πεθαιναν τα γατια.Οχι στον νομο αττικης,Σε διπλανο νομο.

Εχουμε δει πολλες περιπτωσεις στο μαι κατ,οπου ειχαν παρει γατια απο τετοια εκτροφεια,και δεν θες να μαθεις την καταληξη που ειχαν.Ηταν αρρωστα.
Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και το δικο σου,αλλα για αυτο σου λεω,ουτως η αλλως πρεπει να κανεις επισκεψη σε κτηνιατρο,να δει και το βιβλιαριο,αν εχουν γινει αυτα που πρεπει αν γινουν,πχ εμβολια,βεβαια θα δεις και παρακατω,ακομα και να τα γραφει δυστυχως δεν μπορουμε να ειαμστ σιγουροι αν οντως του τα εχουν κανει,αλλα τεσπα,και να το εξετασει μακροσκοπικα,να το ακροαστει,να του βαλεισ τηθοσκοπιο,να δει τα ματακια του,το στοματακι του κλπ.
Αυτο ουτως η αλλως πρεπει να γινει.

Ξερω οτι τωρα σου χαλασα την χαρα,αλλα οταν ειδα οτι ηρθε απο βουγαρια,δεν μπορουσα να μην σε ψιλιασω για καποια πραγματα.Ξαναλεω...ΠΡΟΛΕΙΠΤΙΚΑ ΣΤΑ ΛΕΩ,αλλα φαινεται οτι δεν τα ηξερες και πρεπει να τα μαθεις.
Δες και κατι,που αναφερετε και σε σκυλακια και σε γατακια.Ενα κομματι εβαλα τα υπολοιπασ την πηγη.

[...]αφού τα περισσότερα εισάγουν τα κουτάβια και τα γατάκια από «εκτροφεία» της Ε.Ε. δηλαδή Ουγγαρία, Βουλγαρία κ.α. Δηλαδή σχεδόν η πλειοψηφία εισάγει ζώα από παράνομα μαζικά εκτροφεία που δεν είναι υγιή και καθαρόαιμα αλλά απλώς τηρούν τους νόμους εισαγωγής εμπορευμάτων: να έχουν χαρτί microchip, διαβατήριο και βιβλιάριο. Πολλές φορές, τα ζώα αυτά αποχωρίζονται νωρίτερα από την ηλικία των 2 μηνών από τις μητέρες τους και το εμβόλιο που αναγράφεται στο βιβλιάριο τους δεν έχει γίνει αφού ένα μωρό εμβολιάζεται μετά την ηλικία των 2.5 μηνών. Τα περισσότερα ζώα από pet shops ή αγγελίες διαδικτυακών εμπόρων υποφέρουν από θανατηφόρο τύφο ή περιτονίτιδα ή μελλοντικές δυσπλασίες και προβλήματα όρασης και οστών.
Πηγη
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 21-01-19 στις 20:07.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 823 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 20:07, 21-01-19:

Καλησπέρα Στέφανε... Καταρχήν καλώς δεχτήκατε το μικράκι....

Το ότι είναι από εκτροφείο δεν είναι και ότι το καλύτερο... Κάποιες φορές βγάζουν προβλήματα υγείας μη σκέφτεσαι όμως τώρα κάτι τέτοιο... Κάνε αυτά που σου είπε η έφη..

Επείγει να το εξετάσει κτηνίατρος, να δει το βιβλιάριο του και να τσεκάρει αν έχουν γίνει τα έμβολια... Στην αρχή γίνεται 1 εμβόλιο τετραπλό, μετά από μήνα επανάληψη και ύστερα 1 ετησίως..
Επισης να του γίνει αποπαρασιτωση για τα τα ενδοπαρασιτα και εξωτερική για τους ψύλλους....

Το ότι δεν έφαγε μετά από τόσες ώρες και μένα με παραξενεύει.. Λογικά θα έπρεπε να πεινάει....μην το συνηθίσεις σε κοτόπουλο βραστό ή κονσέρβες γιατί δεν θα τρώει τη ξηρά τροφή... Βάλε του κροκέτες και αστες στο πιάτο του...

Οι γάτες να ξέρεις κοιμούνται πολλές ώρες... Το βράδυ έχουν περισσότερη όρεξη για παιχνίδι... Μην περιμένεις πως δεν θα σας ξυπνήσει... Μπορεί και να δώσει και μια πηδια πάνω σας... Σαν μικρο τρελό που ειναι (για αρχή προσέχετε λίγο τα μάτια σας γιατί τα μικρά έχουν μια τάση να παίζουν και να πηδανε άτσαλα πάνω στο κεφάλι)...

Να μαθαίνουμε νέα του....

Του έκανες την καρδιά τώρα έφη..... Καλά έκανες και τα έγραψες για να γνωρίζουμε και εμείς που δε τα ξέρουμε με τόσες λεπτομέρειες....

Στέφανε όλα αυτά δεν σημαίνει πως το γατάκι σου δεν είναι υγιές... Μην σας πιάσει τώρα πανικός.....θα το φροντίζετε, θα πάτε στο γιατρο και θα δεις όλα θα είναι καλά...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 21-01-19 στις 20:14.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,434 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 20:08, 21-01-19:

Αγαπητέ Στέφανε καλησπέρα και να τον χαίρεστε τον γατούλη σας για πολλά πολλά χρόνια! Ο οποίος είναι εντωμεταξύ κούκλος ασυζητητί!!! Εμένα πολύ φυσιολογική μου φαίνεται η συμπεριφορά του και αν δεν τον είχαν πολυμάθει σε κροκέτες από το εκτροφείο είναι λογικό να μην τις τίμησε και να έπεσε με τα μούτρα στην κονσέρβα..Σιγά σιγά θα εξοικειωθεί και με την ξηρά τροφή, μην ανησυχείς..Μία επίσκεψη στον κτηνίατρο επιβάλλεται με την πρώτη ευκαιρία για μία εξέταση εννοείται. Κοίτα, καταλαβαίνω την Έφη για όσα λέει, επειδή όντως υπάρχουν κάποια εκτροφεία που λειτουργούν αντιδεολογικά, αν θες, ως προς τα ζώα, θέτοντας το κέρδος πάνω από την υγεία τους δυστυχώς, αυτό όμως σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι θα πρέπει να παίρνει όλους τους εκτροφείς η μπαλα, αλίμονο (άσχετα αν προσωπικά δεν θα επέλεγα να αγοράσω ένα ζώο, αλλά άλλο ζήτημα αυτό!).
Να ξέρεις απλώς ότι τα ζωάκια ράτσας, τα καθαρόαιμα που λέμε, είναι γενικότερα πιο ευαίσθητα σε ασθένειες, κυρίως ιογενή νοσήματα, που είναι αρκετά συνηθισμένα στα γατιά. Πρόκειται για κάποιους ιούς, που ΔΕΝ μεταδίδονται στον άνθρωπο, αλλά από ζώο σε ζώο, κάτω από ορισμένες και πάλι συνθήκες, οι οποίοι άλλοτε αποβαίνουν ακίνδυνοι για τις γάτες (μπορεί να είναι και εκ γενετής απλώς φορείς και να μη νοσήσουν ποτέ, αλλά αν νοσήσουν τα πράγματα συνήθως είναι σκούρα). Πραγματικά όμως δε νομίζω ότι πρέπει να σε απασχολούν αυτά ιδιαίτερα για την ώρα!!
Εύχομαι ό,τι καλύτερο για το νέο σας μέλος (ζηλεύουμε αυτή την ομορφιά) και ας οπλιστείτε με υπομονή για την ώρα, μέχρι να προσαρμοστεί πλήρως τόσο μαζί σας όσο και με το χώρο. Επίσης όσο είναι μικρούλης θα είναι και αρκετά ζωηρός, κι αν σας κουράζει ορισμένες φορές να σκέφτεστε ότι μεγαλώνοντας θα ηρεμήσει τόσο πολύ, που μπορεί και να σας λείπουν τα τωρινά του τερτίπια!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:13, 21-01-19:

Εννοειται μαρια μου δεν αναφερομαι σε ολους τους εκτροφεις,ειναι δεδομενο αυτο.Ξερω για ενα στην ελλαδα απαραδεχτο,αλλα να επισημανουμε και τι γινεται σε αυτα τα κρατη,βουλγαρια,ουγγαρια κλπ.
Επειδη ομως ο στεφανος δεν ειχε ιδεα απο ολα αυτα,για αυτο και του ειπα να παει σε κτηνιατρο,ουτως η αλλως θα επρεπε να παει,αλλα ο κτηνιατρος πρεπει να ξερει οτι προερχεται απο ενα,καποιο εκτροφειο;Δεν ξερω τι ειναι αυτο.Διοτι απο το ιντερνετ.Το οτιδηποτε μπορει να ειναι.
Τεσπα.ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ολα αυτα αλλα πρεπει να γινουν.
Αντε να ανοιξει θεμα και ο Στεφανος να βλεπουμε το μικρουλακι,που το εχω ερωτευτει,ειναι γεγονος!
ΥΓ,Αν δεν τον ειχαν μαθει σε κροκετες,σαφως ειναι φυσιολογικη η αντιδραση του,ΑΛΛΑ τωρα εμφανιστηκε Μαρια μου αυτο,δηλαδη ειχε πει ψεμματα η κυρια στον Στεφανο και αυτο ειναι κακο.Διοτι ο στεφανος μας ειχε πει οτι ειχε πει η κυρια αυτη,οτι ετρωγε κροκετες ρουαγιαλ κανιν,δες τωρα τι λεει οτι τρωει.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:19, 21-01-19:

Του έκανες την καρδιά τώρα έφη..... Καλά έκανες και τα έγραψες για να γνωρίζουμε και εμείς που δε τα ξέρουμε με τόσες λεπτομέρειες....
Ρε γμτ το ξερω οτι του εκοψα την χαρα,αλλα δεν μπορουσα να μην τα πω.
Στο μεταξυ,ο στεφανος εγραψε οτι επικοινωνησε τωρα με τν ιδιοκτητρια και του ειπε οτι οκ,δεν του πολυεδινε κροκετες,του εδινε και καλα κοτοπουλο βρωμη κλπ,οποτε φυσιολογικο να μην τις αγγιξε τις κροκετες,ομως το οτι του ειχε πει ψεματα πριν,διοτι του ειχ επει οτι του εδινε κροκετες ρουαγιαλ κανιν,ε..αυτο...δεν λεει καλα πραγματα.
Τεσπα,ολα καλα θα πανε,αλλα ρε παιδια σορυ,δεν γινεται να μην ενημερωσω.
ΥΓ,Επειδη δεν γνωριζει ο στεφανος πολλα για γατες,να διευκρινισω οτι δεν παιζει τιποτα για την δικια τους ασφαλεια,παντα για το γατακι μιλαμε.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 20:26, 21-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
παιδια σορυ,δεν γινεται να μην ενημερωσω.
Πολύ καλά έκανες έφη μου... Δεν είναι μόνο ο Στέφανος που δε γνωρίζει.. Και εγώ ομολογώ πως όλες αυτές τις λεπτομέρειες δεν τις ήξερα...
Οπότε πρέπει να γράφονται για να διαβάζονται και να ενημερώνονται όλοι...
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 20:32, 21-01-19:

Πράγματι μου κόψατε τα πόδια . Είναι σίγουρο καταρχήν ότι δεν υπάρχει θέμα υγεία για εμάς έτσι ; Έχω γυναίκα και δυο παιδιά . Κατά δεύτερον πότε μπορώ να το πάω σε γιατρό ; Πρέπει να περάσουν ημέρες ; Έχει κάνει ένα που αναφέρετε μέσα το οποίο έγινε για να μην αρρωστήσει στη μεταφορά εάν κατάλαβα καλά . Εμβόλιο νομίζω δεν έχει κάνει ακόμα παρά μόνο παρασιτικά μέσα και έξω . Έτσι μου είπαν . Το βιβλιάριο το έχω στο μαγαζί και θα το δω αύριο
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:37, 21-01-19:

Πράγματι μου κόψατε τα πόδια . Είναι σίγουρο καταρχήν ότι δεν υπάρχει θέμα υγεία για εμάς έτσι ; Έχω γυναίκα και δυο παιδιά . Κατά δεύτερον πότε μπορώ να το πάω σε γιατρό ; Πρέπει να περάσουν ημέρες ; Έχει κάνει ένα που αναφέρετε μέσα το οποίο έγινε για να μην αρρωστήσει στη μεταφορά εάν κατάλαβα καλά . Εμβόλιο νομίζω δεν έχει κάνει ακόμα παρά μόνο παρασιτικά μέσα και έξω . Έτσι μου είπαν . Το βιβλιάριο το έχω στο μαγαζί και θα το δω αύριο
Οχι βρε μην φοβασαι,ουτε κατα διαννοια για εσας λεμε.Αυτο εγγυηση.
Κοιτα ε ναι,να περασει καμια βδομαδα,μπορει και παραπανω,να προσαρμοστει μωρε το γλυκο μου,να φαει να καρδαμωσει,που τραβηξε τοση ταλαιπωρια και με την ησυχια σας το πατε κτηνιατρο.
Αυτο το ενα εμβολιο,ο γιατρος θα σου πει ποιο ειναι.Υποψιαζομαι οτι ειναι της λυσσας,διοτι ειναι υποχρεωτικο για να μετακινουνται τα ζωακια.Βεβαια μπορει να ειναι και ακτι αλλο,αλλα μονο ο γιατρς θα σου πει τι ακριβως ειναι και θα σου πει και τα υπολοιπα.Επισης αν ξερεις οταν σου επι να ακνετε εμβολια,ΠΟΤΕ στο σβερκο,παντα στο ποδαρακι η χερακι και νεας γεννιας εμβολια,δες εδω,οταν εχεις χρονο για να καταλαβεις τι ακριβως σου λεμε και γιατι στο λεμε.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,434 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 20:41, 21-01-19:

Καμία σχέση βρε Στέφανε, για την υγεία του γατιού μιλάμε, μη σε απασχολεί καθόλου αυτό, εσείς δεν κινδυνεύετε σε καμία περίπτωση . Πηγαίνετε με την πρώτη ευκαιρία στον κτηνίατρο, που θα επιλέξεις και θα σε κατατοπίσει εκείνος για τα περαιτέρω, με βάση και τα όσα αναγράφονται στο βιβλιάριο.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:10, 21-01-19:

Στέφανε καλησπέρα και καλώς το δεχτήκατε το νέο μέλος της οικογένειάς σας.
Δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο σε αυτά που σου έγραψαν πριν τα κορίτσια και με τα οποία συμφωνώ.

Απλώς μην αμελήσεις στο άμεσο μέλλον να το πας την πρώτη του επίσκεψη σε κάποιον κτηνίατρο της επιλογής σου για να βεβαιώσει το έχειν καλώς σχετικά με την υγεία του.
Για την ώρα αυτό που προέχει είναι το θέμα της τροφής. Δοκίμασε αύριο να του πάρεις μια κονσέρβα σε μορφή μους και με γεύση κοτόπουλου. Αν την φάει, θα αρχίσεις λίγο-λίγο να την ανακατεύεις με λίγες κροκέτες, ώστε να αρχίσει να τρώει και ξηρή τροφή, έστω και ανακατεμένη. Σταδιακά θα μειώνεις την ποσότητα της κονσέρβας στο μπολάκι του, αυξάνοντας παράλληλα τις κροκέτες, κι έτσι θα γίνει ομαλά η μετάβαση στην ξηρή τροφή που πρέπει να τρώει, αφού είναι η πιο ενδεδειγμένη ως πληρέστερη.
Εύχομαι όλα καλά να πάνε και να τον χαίρεσθε για πολλά πολλά χρόνια.
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 21:22, 21-01-19:

Αυτή η κονσέρβα που του πήρα ειναι σε μορφή μους.
Τέτοια του πήρα και την έφαγε .
Θα κάνω αύριο αυτό που μου είπες.
Θα την ανακατεψω με την ξηρά που εχω.
Την ξηρά δεν την βρέχω έτσι ;
Όταν του την έβαλα , την είχα βρέξει με λίγο ζεστό νερό.
Έτσι μου είπε αυτή η Ρωσίδα που μου το έδωσε.
Μάλλον λαλακία μου είπε ε ;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:36, 21-01-19:

Όχι να μη τη βρέχεις καθόλου την ξηρή, γιατί αν μείνει λίγο παραπάνω στο μπολάκι δημιουργούνται βακτήρια και την κάνουν ακατάλληλη για το μωράκι σας.
Το tip που σου έδωσα, είναι δοκιμασμένο στη δική μου γάτα: όταν την πήρα ήταν λίγο πιο μικρή από τον δικό σας και δεν έτρωγε την κροκέτα που ήταν και ειδική για γατάκια. Έτσι κατέφυγα σ'αυτό το κόλπο. Στην αρχή 4-5 κροκέτες μόνο και το υπόλοιπο η μους. Και λίγο-λίγο τις αύξανα μέχρι να αποτελείται από αμιγώς ξηρή.

Παραταύτα, κι όταν θα γίνε η μετάβαση στην ξηρή, ένα μικρογεύμα με κονσέρβα (λίγο, όχι ολόκληρο το κουτί) καλό είναι να συνεχίσεις γιατί είναι αρσενικός και πρέπει να συνηθίσει να ενυδατώνεται αρκετά ο οργανισμός του, για να προστατεύονται και τα νεφρά του.
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 21:40, 21-01-19:

Αυτό που μου είπε οτι τρώει ακόμα ειναι κεφιρ με κουακερ .
Τέτοιο του δίνω ή τίποτα από όλα αυτά ;

Πρέπει να τον κάνω να τρώει μόνον ξηρά και τίποτα αλλο ;

Γιατί μου είπε βραστό κοτόπουλο , κονσέρβα κοτόπουλο , κεφιρ με κουακερ και λίγο ξηρά .
Έτσι λέει το έχουν μάθει .

Τέτοια μάλλον δίνουν στο εκτροφείο και όλα όσα μου έχει πει ειναι παραμύθια .

Μάλλον ρε παιδιά με κορόιδεψε που μου έδειξε το σπιτι της , τον πατέρα στην αγκαλιά της, τη μητέρα στο σπιτι και το μικρούλη στο σπιτι και μου είπε οτι είμαστε μια οικογένεια !!

Και όλα αυτά ρε παιδιά για 140€ ;;

Σιγά τα λεφτά ρε φίλε!
Δεν με ενδιαφέρει καθόλου που έδωσα 140€ .

Η υγεία του με ενδιαφέρει μόνον.
Μην ειναι άρρωστο και πεθάνει γρήγορα .
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 21:46, 21-01-19:

Έχει κανει globfel που ειναι για

Feline panleukopenia
Viral rhinotracheitis
Calicivirus
Chlamydia

Έχει κανει λέει και gamavit καθώς και αντιπαρασιτική μέσα και έξω.
Εμβόλια όχι ακόμα
Μου είπε να κάνω σε 25 ημέρες
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanosf : 21-01-19 στις 21:50.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:54, 21-01-19:

Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι από αυτά που σου είπε ισύχει και τι όχι.
Σημασία έχει οτι τώρα ο μικρούλης είναι δικός σας, το αγαπημένο γατο-μωράκι σας και θα κάνετε μια εντελώς νέα αρχή.
Θα το πας στο γιατρό και αφού γίνουν όλα τα απαραίτητα θα τον ρωτήσεις αν προσφέρει κάτι το κουάκερ και το κεφίρ στις γάτες, που δεν το γνωρίζω. Αυτό που ξέρω είναι κυρίως ξηρή τροφή, λίγη κονσερβούλα κι από κει κι έπειτα, συμπληρωματικά κοτοπουλάκι στήθος βραστό (ανάλατο), ή κιμαδάκι ψητό, χωρίς κρεμμύδι και καρυκεύματα, σκέτο. Ρώτα και τον γιατρό σχετικά.
Μπορείς να ενημερωθείς και στα θέματα διατροφής που έχουμε.

Θα δείξεις όλα τα χαρτιά περί υγείας του, στον κτηνίατρο που θα το παρακολουθεί. Εκείνος θα σας πει τι και πότε θα γίνει.

Εύχομαι κι εγώ μαζί σας, γερό να είναι το μικρό. Αφήστε το για λίγο να ξεκουραστεί από την ταλαιπωρία και δώστε του όλη τη ζεστασιά και την αγάπη που του αξίζει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 21-01-19 στις 21:59.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:56, 21-01-19:

Στεφανε μου,για τα εμβολια θα τα δειξεις στον κτηνιατρ και αυτος θα σου πει.
Οσον αφορα την τροφη,τι κουακερ,βρωμες και μαλακιες ειναι αυτες;
Η πληρης τροφη ειναι η ξηρη,συμπληρωματικα δινουμε και κανενα βραστο κοτοπουλακι κλπ.Για να μεγαλωσει σωστα ενα γατι ακομα και ενηλικο και να θρεφεται με ΜΗ ξηρα τροφη,ειναι ολοκληρη επιστημη λεμε,για να εχει η τροφη του ολα τα σωστα συστατικα,δεν γινεται αυτο!
Σαφως την ξηρη τροφη πρεπει να μαθει.Κια συμπληρωματικα δινεις και υγρη αν θες και κανενα νεροβραστο κοτοπουλακι και ψαρακι χωρις κοκκαλα κλπ.
Αυτα που σου ειπε δυστυχως ειναι αηδιες.

Παρε υγρη τροφη καλη,οχι μους απο ΣΜ,αλλα καμια της ρουαγιαλ κανιν για μωρα,λιωστην με λιγο νερακι,κοτοπουλακι να εχει γευση αφου το ξερει και σιγα σιγα,θα προσθετεις ξηρη τροφουλα.ΟΧΙ ξηρη τρφη και νερο,κανει βακτηρια.Βεβαια δυστυχως και η υγρη τροφη με ξηρη τροφη ,επειδη εχει νερο η υγρη,κανει βακτηρια,αλλα καπως ΄λιγοτερα και εινα απλα μια λυση για να μαθει την ξηρη τροφη/
ΥΓ,Τιποτα μην πιστευεις απο τις παπαριες που σου ειπε για οικογενεια με γιατρο κλπ.
Τα περισσοτερα ειναι παρανομοι εκτροφεις,κανενας δεν τους ελεγχει για αυτο και τα δινουν τοσο φτηνα.Απο νομιμο εκτροφειο ξερεις ποσα θα σου ζηταγαν για βρεταννακι;Ουτε κατα διαννοια 140 ευρω.
Επισης να ταξιδεψει ασυνοδευτο με λεωφρειο....δεν χρειαζομαι τιποτε αλλο.
Λοιπον,μην πτοησαι,το πιο πιθανο να μην εχει τιποτα το μικρακι,αλλα αυτα επρεπε να τα μαθεις.
Κια να το ξερεις και να το ψαξεις.
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 22:01, 21-01-19:

Οκ αυτό θα κάνω .
Απλά θα ήθελα να πάω αύριο το πρωί στο γιατρό να το κοιτάξει να δω την υγεία του , αλλά επειδή δεν κανει ακόμα θα περιμένω 10-15 ημέρες
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:03, 21-01-19:

Οκ αυτό θα κάνω .
Απλά θα ήθελα να πάω αύριο το πρωί στο γιατρό να το κοιτάξει να δω την υγεία του , αλλά επειδή δεν κανει ακόμα θα περιμένω 10-15 ημέρες
Μωρε δεν ειπα οτι δεν κανει.Αμα θες πηγαινε το και αυριο.Απλα η ψυχουλα να ηρεμισει λιγο,να φαει..να προσαρμοστει,,βεβαια ολα αυτα αν τρωει και δειχνει καλα.Οχι αν κατι δεν δειχνει καλα.Και σε καμια βδομαδα το πατε γιατρο. Και παλι ξαναλεω,αν θες πηγαινε το και αυριο.,.δεν ειναι οτι δεν κανει.Απλα επειδη ταλαιπωρηθηκε το λεμε.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:11, 21-01-19:

Θα συμφωνήσω με τη φίλη Πουπουλίνα. Δεν χρειάζεται να το τρέξεις αύριο, άσε να περάσουν λίγες ημέρες (όχι και 15!), να σας γνωρίσει, να ηρεμήσει λίγο (τόσο ταλαιπωρήθηκε με το ταξίδι και μόνο, για να μην αναφέρω την αλλαγή περιβάλλοντος)και κλείνεις ένα ραντεβού για την επόμενη εβδομάδα.
Προπάντων, για σας και το γατί, όχι άγχος!
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 09:31, 22-01-19:

To γατι δεν εχει αγχος και ειναι μια χαρα.
Εμεις εχουμε πολυ!
Του βαλαμε σημερα το πρωι ξηρα μαζι με την κονσερβα και την εφαγε.
Το μεσημερι θα του βαλω περισσοτερο ξηρα.

Να ρωτησω τωρα κατι ασχετο.
Η αλεργια προς τα γατακια πως μπορει να εκδηλωθει?
Σημερα το πρωι ο ενας μου γιος ειχε ενα σπυρακι κοντα στο ματι.
Λες????
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 09:36, 22-01-19:

Εν δραση!
Ευχομαι ρε γαμοτο να ειναι ολα καλα γιατι εχω σκασει απο εχτες το βραδυ.
Ειναι κουκλος ο ατιμος!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2176.JPG
Εμφανίσεις:  24
Μέγεθος:  84,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2186.JPG
Εμφανίσεις:  21
Μέγεθος:  77,1 KB  
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 09:42, 22-01-19:

Καλημέρα Στέφανε.
Η αλλεργία στις γάτες (πιο συνήθης στο τρίχωμα των γατιών) εκδηλώνεται κυρίως μέσω του αναπνευστικού (βήχας, ρινική καταρροή, φταρνίσματα κλπ.)
Πολύ σπάνια (και ΑΝ ισχύει) με δερματικά, όμως πάλι δεν εκδηλώνεται με ένα μεμονωμένο σπυράκι.

Αλλά και ακόμα κι αν υπάρχει αλλεργία, είναι δυνατόν να αντιμετωπιστεί. Μπορείς να διαβάσεις και το σχετικό μας άρθρο:
Αλλεργία στις γάτες:πού οφείλεται

Όντως είναι κουκλί ζωγραφιστό!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 22-01-19 στις 09:45.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους