Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,853 εγγεγραμμένα μέλη και 716,591 μηνύματα σε 22,301 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 320 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα στο σπίτι - Απορίες, προβληματισμοί

sotago

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sotago
Ο sotago αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O sotago Νιαου (Γειά σας από τον Mike)! έγραψε στις 12:33, 31-05-12:

Γεια σας και παλι! Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! αν και δοκιμαζω βεβαια οτι μου λετε, ειναι ακομη λιγο επιθετικο.βασικα ακομη δεν με αφηνει να κοιμηθω. μου φαινεται επιδη κοιμαται πολυ ολη μερα, το βραδυ ειναι ξεκουραστο και για αυτο μου βγαζει την πιστη το χρυσο μου... σκεφτομαι αν θα ηταν κακο να μην το πολυ αφηνω να κοιμαται την μερα, μηπως και ξερενεται το βραδυ. επισης ηθελα να ρωτησω 2 πραμματα. 1ον να του κοψω τα νυχακια ή θα του κανει κακο στην ψυχολογια του (με εχει καταγρατσουνισει. χωρια οι κοιρτινες). 2ον μπανιο καθε ποτε μπορω να του κανω χωρις να το βλαψω. αλλοι λενε καθολου, αλλα εμεις (ειδικα η μανα μου) θα αισθανοταν καλυτερα αν το μπανιζαμε. οσον αφορα το θεμα βολτας που εθιξε καποιος αλλος, κι εγω θα ηθελα να το εβγαζα να ξεσκασει(μην ειναι ολο φυλακισμενο σπιτι) αλλα φοβαμαι να το βγαλω ετσι χυμα.τελος να ξανακανω εκλειση για οποιον εχει γατακια μικρα και ειναι θεσσαλονικη (δυτικα/κεντρο) και εχει διαθεση να τα βαλουμε να παιξουν μαζι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:42, 31-05-12:

Θα πρότεινα να μην το βγάζεις έξω, εάν το μπαλκόνι ή ο κήπος σας δεν είναι πλήρως περιφραγμένο.
Επιπλέον, μπορείς να το βγάζεις έξω με σαμαράκι.
Μπορείς να κοιτάξεις τα θέματα Περίφραξη μπαλκονιού; & Βόλτα με λουρί;, ώστε να πάρεις μερικές ιδέες.

Όσον αφορά το μπάνιο, εγώ τη δική μου δεν την έχω κάνει μπάνιο ποτέ και μοσχοβολάει.
Τώρα το καλοκαίρι, μπορείς να βρέξεις λίγο τα χέρια σου και να τα περάσεις στο τρίχωμα της, χαϊδεύοντας την.
Επιπλέον, μπορείς να την χαϊδεύεις με κάποιο μωρομάντηλο.
Όσον αφορά το κόψιμο νυχιών, θέλει κάποια προσοχή ώστε να μην το τραυματίσεις.
Μια καλή ώρα για να το κάνεις χωρίς να αντιδράσει, είναι όταν κοιμάται.
Απλώς έχε κατά νου να κόβεις μόνο το λευκό κομμάτι των νυχιών (δηλαδή τις "μύτες") και όχι το τμήμα των νυχιών που είναι κόκκινο - ροζ.
Τέλος, σε μικρή ηλικία τα γατάκια θέλουν πολλά παιχνίδια οπότε δεν μπορούν να καταλάβουν ότι θες να κοιμηθείς το βράδυ.
Επειδή η γάτα είναι νυκτόβιο ζώο, θέλει να είναι σε δράση τη νύχτα.
Ένα καλό κόλπο είναι να παίζεις μαζί του για κανένα μισάωρο πριν πέσεις για ύπνο ώστε να κουραστεί, να χορτάσει παιχνίδι και να κοιμηθεί κι αυτό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 31-05-12 στις 12:46. Αιτία: Προσθήκη
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,036 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:25, 31-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από maraki.m
Γεια σε όλους .Έχω να πω πως τα άρθρα που βρήκα με βοήθησαν πάρα πολύ και βρήκα πολλές πληροφορίες. Έκανα προσπάθεια δύο φόρες ακόμα να δημοσιεύσω άρθρο άλλα με κάποιον εκνευριστικό τρόπο κατάφερνα πάντα λίγο πριν τελειώσω να βγω από την σελίδα..
Λοιπόν ας μπω τώρα στο θέμα μου. Σε λίγο καιρό θα πάρω ένα γατάκι αφού κατάφερα και έπεισα τους γονείς μου μιας και είμαι ακόμα 14.Έχω αποφασίσει να το πάρω σοβαρά το θέμα γιατί από πάντα είχα μια αγάπη στα ζώα και προσπαθώ σε κάποιους ‘’ανθρώπους’’ να εξηγήσω πως δεν είναι παιχνίδια. Γιάυτο λοιπόν επειδή θα τα μεγαλώσω μονή μου θέλω κάποιες συμβουλές ώστε να έχει μια όμορφη ζωή το χρυσούλι μου
Και ας αρχίσω τις ερωτήσεις:

1.Ποιά είναι τα απολύτως απαραίτητα εμβόλια που πρέπει να κάνει;

2.Το βράδυ να κοιμάται στο δωμάτιό μου;Φοβάμε μήπως έρθει και μου γρατσουνίσει το πρόσωπο ενώ θα κοιμάμαι.

3. Χρειάζεται βόλτες ; Σκευτόμουν για λουρί αλλά ζω σε μία μικρή πόλη και δεν έχει εμφανιστεί ξανά αυτό. Σε όσους το είπα γέλασαν με την ψυχή τους. Να την αφήνω έξω δεν θέλω γιατί κυκλοφορούν πολλές φόλες. τι να κάνω;

4.Μπορώ να φτιάξω μόνη μου ονυχοδρόμιο; Η να προτιμήσω για κάτι καλύμματα για τα νύχια που διάβασα;

5.Αν πάρω και άλλο ένα γατάκι θα είναι κάλο; Ή μήπως πολύ ακριβό; Θα περιοριστούν οι ζημιές ή θα γίνεται μία κόλαση στο σπίτι;

Δεν με ενδιαφέρει αν θα δυσκολευτώ θα κάνω ότι μπορώ καλύτερο για το/τα γατουνι/α μου! Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.Απλά θέλω να γίνω μία καλή γατομάνα!
Καταρχην το πιο σημαντικο απο ολα ειναι να ειναι απολυτα σιγουροι οι γονεις σου,οτι τελικα θελουν γατα.Το οτι χρειαστηκες να τους πεισεις δεν ειναι τοσο ενθαρυντικο.Αν πχ δουν οτι υπαρχει τριχα στο σπιτι,εχοντας γατα...μπορει να το μετανιωσουν.Τοτε...τι θα γινει το γατακι;
Τεσπα.

1.Ποιά είναι τα απολύτως απαραίτητα εμβόλια που πρέπει να κάνει;
Εξαρταται και απο το αν θα ζει αποκλειστικα μεσα το γατακι.3-4 ειναι αν θυμαμαι καλα,αλλα θα στα πει ο κτηνιατρος αυτα.

2.Το βράδυ να κοιμάται στο δωμάτιό μου;Φοβάμε μήπως έρθει και μου γρατσουνίσει το πρόσωπο ενώ θα κοιμάμαι.
Οι περισσοτεροι απο εμας κοιμομαστε μαζι με τα γατακια μας.Καμια φορα μπορει να πεσει και καμια γρατζουνια,αλλα σπανια..και αν το κανει,καταλαθος θα το κανει πανω σε παιχνιδι.
Χρειάζεται βόλτες ; Σκευτόμουν για λουρί αλλά ζω σε μία μικρή πόλη και δεν έχει εμφανιστεί ξανά αυτό. Σε όσους το είπα γέλασαν με την ψυχή τους. Να την αφήνω έξω δεν θέλω γιατί κυκλοφορούν πολλές φόλες. τι να κάνω;
Εξω σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση να μην το αφησεις,δεν θα εχει πολυ ζωη..ασε που μπορει και να μην ξαναγυρισει.Οι βολτες δεν ειναι υποχρεωτικες.Οταν ενα γατακι μαθει να ζει αποκλειστικα στο σπιτι,συνηθως δεν του λειπει το εξω.Ειναι σαν το γλυκο.Αν δεν το δικιμασεις δεν το θες,.Παντως ναι,υπαρχει και το σαμαρακι(οχι λουρι γιατι το βγαζει η γατα) για βολτες,αλλα δεν το δεχονται ολα τα γατια.Πολλοι απο εμας το κανουν αυτο.

4.Μπορώ να φτιάξω μόνη μου ονυχοδρόμιο; Η να προτιμήσω για κάτι καλύμματα για τα νύχια που διάβασα;
Και μονη σου μπορεις να φτιαξεις,ευκολο ειναι.Τα καλλυματα για τα νυχια,δεν καταλαβαινω ακριβως τι εννοεις;Να του καλυψεις τα νυχια δηλαδη με κατι;;Κυκλοφορει κατι τετοιο;;Αν ναι,να ΜΗΝ το κανεις,,θα ειναι βασανιστικο για τη γατα.
5.Αν πάρω και άλλο ένα γατάκι θα είναι κάλο; Ή μήπως πολύ ακριβό; Θα περιοριστούν οι ζημιές ή θα γίνεται μία κόλαση στο σπίτι;
Με δευτερο γατακι,το πιο πιθανο ειναι οτι θα ειναι πολυ πιο ευτυχισμενο ,γιατι θα εχει και παρεα.Οπως και να το κανουμε αλλο η ανθρωπινη παρεα,και αλλο τα ζωακια μαζι.Τα εξοδα σαφεστατα και γινονται παραπανω,οχι ομως ακριβως διπλα..καθοτι καποια πραγματα δεν χρειαζονται απο δυο.
Ομως εδω οι γονεις σου ειχαν προβλημα με ενα γατι,θα τους πας και δευτερο;;
Νομιζω οτι καταρχην πρεπει να κανετε μια σοβαρη συζητηση με τους γονεις σου,να τους πεις καποια πραγματα,να τους ενημερωσεις..πχ οτι θα χρειαζεται κτηνιατρικη περιθαλψη,τα εμβολια του,στειρωση,αποπαρασιτωση..και επισης υπαρχουν και οι πιθανοτητες εκτακτων περιστατικων,πχ να αρρωστησει το γατακι.
Ακομα..θα υπαρχει καπου αμμολεκανη..και καποιος θα πρεπει να την καθαριζει καθημερινα.Εσυ κανονικα θα πρεπει να το κανεις αυτο.Εισαι ετοιμη για τετοιες ευθυνες;;Και το σηματικοτερο..ειναι οι γονεις σου;;Κακα τα ψεματα,ανηλικη εισαι ακομα,και οσο και αν θες ενα γατακι..οι γονεις θα πρεπει να ειναι απολυτα συμφωνοι.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:02, 31-05-12:

Maraki.m εσύ ξέρεις καλύτερα τους γονείς σου, επομένως όταν γράφεις ότι τους έπεισες φαντάζομαι πως είναι τελεσίδικο. Έχετε όμως αποφασίσει για όλες αυτές τις λεπτομέρειες που καλά κάνουν και σε προβληματίζουν;
Οι γονείς σου είναι καταρχήν διατεθιμένοι να κρατήσετε το γατάκι μέσα στο σπίτι;
Τα έξοδα της συντήρησης ενός γάτου δεν είναι πολλά. Το σημαντικότερο είναι να υπάρχει καλή διάθεση απ' όλη την οικογένεια γιατί στη δική σου περίπτωση, είσαι ακόμα μικρή και πολλές αποφάσεις παίρνονται από κοινού..
Στο My Cat θα βρεις αμέτρητες σελίδες με πληροφορίες.. διάβασε, ρώτα, αλλά μην βιάζεσαι.. να ξέρεις πως τη γάτα σου ολοκληρωτικά δεν πρόκειται να την μάθεις ποτέ

Παράθεση

maraki.m (Μαρια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maraki.m
H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H maraki.m έγραψε στις 17:04, 31-05-12:

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.Καταρχήν αν είναι να πάρω το γατί θα είναι απολύτως σίγουροι όλοι γι'αυτό ζήτησα κάποιες πληροφορίες που με βοήθησαν πολύ
Όσον αφορά τη φροντίδα και την περιποίηση είμαι απολύτως έτοιμη για αυτό.
Θα γίνει μια σοβάρη συζήτηση σήμερα το βράδυ και έχω δει πως και αυτοί το θέλουν αυτό το ζωάκι! Πιστεύω πως θα τους καταφέρω στο άνετο! Θα ξανά γράψω για νεότερα!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:06, 31-05-12:

Μαρία μου εύχομαι όλα να πάνε όπως τα ονειρεύεσαι! Είμαι σίγουρη ότι αυτό το γατάκι θα το λατρέψετε όλοι σας και δεν θα μπορείτε να φανταστείτε τη ζωή σας χωρίς αυτό, ακόμα και αν θα είναι το δικό σου γατί
Περιμένουμε να μας γράψεις νέα λοιπόν!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,036 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:45, 31-05-12:

Μπραβο Μαρια μου,δειχνεις οτι εχεις παρει σοβαρα το θεμα υιοθεσιας..μακαρι ολοι να ηταν ετσι.
Ακομα και αν τελικα αλλαξουν γνωμη οι γονεις σου(λεμε..ΑΝ),μην απογοητευτεις.Θα ερθει η στιγμη που θα μπορεσεις να υιοθετησεις ενα ζωακι,οταν γινεις ανεξαρτητη.

Παράθεση

Gogo Valentinou (Γωγω)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gogo Valentinou
H Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (μια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H Gogo Valentinou έγραψε στις 21:59, 31-05-12:

Καλησπερα και να σου ζησει η γατουλα...Εκανες μια πολλη καλη κινηση για σενα και το ζωακι....Στην αρχη ολα θα σου φαινονται περιεργα και θα σαι φοβισμενος...Εγω στην αρχη εβαζα ναυλον ποδια και γαντια να πιασω και να χαιδεψω το γατονι μου...το ειχα βρει σ ενα κουτι παρατημενο βρωμικο και μωρουλι και φοβομουν πολυ μην κολλησω τπτ παρα την περιποιηση του απο τη γιατρο...Ασε που το κανα και μπανιο μετα τα κακα του οπως και τωρα με τον νεο μικρο μου, γιατι ως μωρα μπορει να πηγαινουν αμμο αλλα μετα τα πατουν και ο ποπουλης δεν ειναι καθαρος...Αυτο βεβαια κραταει περιπου 10 ημερες...Τωρα ομως δεν φοβαμαι τπτ...τα χω αγκαλια και μακια μουκια και κρεβατι μαζι κι ολα μαζι...Απλα χρησιμοποιω συχνα μωρομαντηλα (τ αντιπαθουν οπως το νερο) και κανω τα πατουσακια τους ειδικα μετα την αμμο και εαν ειναι ωρα υπνου που θα τρεξουν κρεβατι....αν ειναι αλλη ωρα της μερας τα πλενουν μονοι τους...Παρ ολα αυτα μ αρεσει με μωρομαντηλα να τα κανω γιατι εκτος του οτι καθαριζουν απο σκονη μοσχομυριζουν σαν μωρακια....Κανε λοιπον αυτο να νιωθεις εσυ πιο χαλαρος ....Με τον καιρο δεν θα τα ξεχωριζεις απο τους ανθρωπους και θα τ αφηνεις παντου να πηγαινουν....

Παράθεση

maraki.m (Μαρια)

Νεοφερμένος

H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H maraki.m έγραψε στις 22:37, 31-05-12:

Λοιπόν έχω πολύ ευχάριστα νέα.Οι γονείς μου συμφώνησαν χωρίς καμία προσπάθεια! Θα το πάρω το γατάκι!
Πρέπει βέβαια να περιμένω 8 εβδομάδες από την στιγμή που θα γεννηθεί (σε 2-3 μέρες δηλαδή) για να απογαλακτιστεί και να το διδάξει η μαμά του κάποια πράγματα! Έχω υπομονή και περιμένω αφού τα καλά αργούν να γίνουν!
Θα ήθελα όμως να μου πείτε δυο πράγματα για τον εχινόκοκκο. Είναι τόσο βλαβερό όσο ακούγεται;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:44, 31-05-12:

Βρε συ..ο εχινοκκοκος κυριως απο σκυλια το παθαιενεις..οχι απο γατα..
Δες εδω.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 07:06, 01-06-12:

Μαρία μου, κι εγώ πρώτη φορά ακούω για εχινόκοκκο από γάτα!
Διάβασε αυτό: Μύθοι και πραγματικότητες

Λοιπόν είμαι πολύ χαρούμενη με τα νέα σου!!! Είμαι σίγουρη πως θα γίνεις μια πολύ καλή γατομανούλα. Είναι ωραίο που διανύεις το στάδιο της αναμονής, αυτό μεγιστοποιεί τη χαρά σου αλλά και σου δίνει χρόνο για να προετοιμαστείς κατάλληλα για τον ερχομό του ...μωρού σου. Ρίξε μια ματιά σ' αυτά τα άρθρα...έτσι για αρχή
Γατοίσια..."προίκα"
Ετοιμασία του σπιτιού σας για τον ερχομό της νέας σας γατούλας
Τα δέκα+1 συνυθέστερα λάθη των νέων γατογονιών

Παράθεση

maraki.m (Μαρια)

Νεοφερμένος

H maraki.m έγραψε στις 10:39, 01-06-12:

'Εφη και Ριάνα τώρα ηρέμησα γιατί άκουγα πολλά για αυτό τον εχινόκκοκο πια !
Ευχαριστώ πολύ! Όταν το πάρω θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φωτογραφίες! (αν και θα αργήσει λίγο αυτή η μέρα)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:46, 01-06-12:

Όταν το πάρεις μπορείς να του ανοίξεις το δικό του θεματάκι εδώκαι να μας γράφεις τα νέα του!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitranikos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitranikos
H dimitranikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H dimitranikos έγραψε στις 14:48, 04-06-12:

Το βρήκα σε ενα καδο σκουπιδιων..περα του οτι καταραστηκα ελαφρως αυτον που το εκανα...διαβαζοντας καποια πραγματα εδω το καθαρισα με ενα πανακι για νεογεντητα μωρα...το εχω σε ενα κουτι με ηλεκτρικη θερμοφορα και κουβερτα γυρω γυρω σαν "φωλια",πηρα ενα γαλα απο Pet shop ονοματι beaphar lactol και μπιμπερο...χαιδευω κοιλιτσα για ουρα και ειμαστε οκ και επισης απο χτες το βραδυ που το βρηκα σημερα εκανε κακακια.επισης ματακια δεν εχει ανοιξει ακομα,και παροτι δεν εχει τσιμπλιτσες τα περνα με ενα βαμβακι και χλιαρο νερακι.
Πόσο συχνα πρεπει να κανει κακακια???τι παρατηρω??αν δε ξυπναει στο 3ωρο να φαει το ξυπναω???τι αλλο μπορω να κανω για αυτον???!!

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 16:02, 04-06-12:

στο μύνημα που σου έστειλα ξέχασα να πω πως εφόσον είναι νεογέννητο εκεί που το έχεις βάλει να βάλεις και ένα ρολόι (έχω δει πως τους θυμίζει την καρδιά της μαμάς τους). για τον ύπνο μην ανησυχείς. οι γάτες κοιμάνται περίπου 16 ώρες την μέρα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 16:24, 04-06-12:

http://paratrixa.skai.gr/main/articl..._id=23&id=1116
βρήκα ένα βίντεο με συμβουλές

Παράθεση

maraki.m (Μαρια)

Νεοφερμένος

H maraki.m έγραψε στις 19:53, 05-06-12:

Γεια και πάλι! Χτες η γατούλα γέννησε και έκανε τέσσερα πανέμορφα αγγελουδάκια ! Θα μου είναι δύσκολο να διαλέξω κάποιο. Λοιπόν μπορείτε να μου πείτε σε πόσο καιρό θα είναι καλό να πάρω το γατάκι από την μαμά του;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:33, 05-06-12:

Τουλάχιστον σε 2 ,2μιση μηνες,να εχουν απογαλακτιστει..αλλα και να εχουν κοινονικοποιηθει μαζι με τη μανα και τα αδελφακια.Ειναι παρα πολυ σημαντικο αυτο.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 11:04, 06-06-12:

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Έφη, από την ηλικία των 2 μηνών περίπου είναι ασφαλές να το πάρεις από τη μητέρα του.
Κι αυτό επειδή θα έχει θηλάσει αρκετά και θα έχει πάρει τα αντισώματα που χρειάζεται, θα έχει κοινωνικοποιηθεί και κυρίως, θα μπορεί να τα καταφέρει μόνο του.
Οπότε λίγη υπομονή!

Παράθεση

maraki.m (Μαρια)

Νεοφερμένος

H maraki.m έγραψε στις 15:07, 06-06-12:

Χαα θα προσπαθήσω να κάνω υπομονή.
Μπορεί να περιμένω τώρα αλλά αυτό το γατάκι θα το έχω μια ζωή και αφού πρόκειται για το καλό του...!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:16, 11-06-12:

Μαρία μου να σας ζήσουν τα βρεφάκια..
Φαντάζομαι τη χαρά που αισθάνεσαι!!! Όταν το διαλέξεις περίγραψέ μας το ή ποσταρε φωτογραφία αν μπορείς. Συμμερίζομαι τη χαρά σου από τη στιγμή που έπεισες τους γονείς σου..και χαίρομαι με κάθε στάδιο της ιστορίας σου

Παράθεση

maraki.m (Μαρια)

Νεοφερμένος

H maraki.m έγραψε στις 11:27, 12-06-12:

Ευχαριστώ! Ναι νιώθω μεγάλη χαρά ειδικά τώρα τελευταία που δεν τα πάω καλά με την παρέα μου.Θα περνάω πολύ καλά με το γατούνι! Ναι μόλις το πάρω θα βάλω και φωτογραφίες του!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:09, 12-06-12:

Το γατάκι σου δεν πρόκειται να σε προδώσει ποτέ. Φίλους αληθινούς λίγους βρίσκουμε στη ζωή...αλλά μην μου απελπίζεσαι γιατί θα έρθουν!!

Παράθεση

maraki.m (Μαρια)

Νεοφερμένος

H maraki.m έγραψε στις 17:21, 12-06-12:

Το περιμένω και αυτό..όλα θα έρθουν κάποια στιγμή!

Παράθεση

Nelson

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nelson
Ο Nelson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Nelson έγραψε στις 22:54, 17-06-12:

Πριν 3 εβδομαδες η γάτα των γονιών μου γέννησε 5 γατάκια!! Σκεφτομαι να κρατήσω το ένα για το σπιτι μου(διαμερισμα) και εχω καποιες γενικες αποριες

1)Σε ποσο καιρο μπορω να το παρω σπιτι μου και ποτε πρεπει να παει στον γιατρο για τα πρωτα εμβολια?
2)Ολα τα γατακια ειναι γαλανοματικα...αυτο που θελω να παρω εγω ειναι και ασπρο και ειδα οτι κατα μεγαλη πιθανοτητα δεν θα ακουει αλλα δεν εχω προβλημα με αυτο Αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι το λευκο ειναι το πιο "γκρινιαρικο" λιγο να το σηκωσω αμεσως γκρινιαζει...αντιθετα τα υπολοιπα μετα απο 3 εβδομαδες εχουν ηρεμησει καπως...επιπλεον κουναει πιο δυσκολα τα πισω ποδαρακια του ενω τα αλλα κανουν πιο ευκολα βηματακια! Θα εχει προβλημα λετε η ειναι πολυ νωρις ακομα...παντω προσπαθειες να περπατησει κανει
3)Δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι θυληκα και ποια αρσενικα...

Παράθεση

nektariak

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nektariak
H nektariak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άμφισσα (Φωκίδα). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H nektariak έγραψε στις 23:35, 17-06-12:

Καλησπερα,
Ειναι ευτυχες το γεγονος οτι θελεις να παρεις κοντα σου ενα απο αυτα τα μικρα πλασματακια
Δεν υπαρχει ωραιοτερο συναισθημα απο το να εχεις στο σπιτι ενα γατακι γιατι κι εσυ θα δεις στην πορεια οτι θα εκπλαγεις με τα κατορθωματα του.
Τωρα η γνωμη μου και η μικρη εμπειρια που εχω ειναι πως καλο θα ηταν να το παρεις αφου κλεισει τους 2 μηνες ζωης..καλο θα ειναι να μεινει μεχρι τοτε με την μανα του για να παρει ολες τις δυναμεις που πρεπει και χρειαζεται για να σταθει στα ποδαρακια του και γενικα να δυναμωσει το σωμα του...
Και φυσικα οταν το παρεις το πρωτο μελημα σου ειναι να το πας στον κτηνιατρο για το πρωτο του εμβολιο και τη σχετικη εξεταση που θα του κανει για να δει αν ολα λειτουργουν κανονικα...
Φροντισε να παρεις ολο τον απαραιτητο εξοπλισμο που θα εχεις στο σπιτι σου...
Τωρα βεβαια δεν ξερω να σου πω αν κανει να το δοκιμαζεις εσυ στο περπατημα γιαυτο ας απαντησει καποιος ποιο ειδικος απο εμενα...
Αλλα μη σε ανησυχει οτιδηποτε γιατι η επισκεψη του στο κτηνιατρο θα λυσει και ολες σου τις απορειες...
Και μια συμβουλη απο εμενα,φροντισε να στειρωσεις το γατακι σου...ειτε ειναι θυληκο ειτε αρσενικο...θα γλυτωσεις πολλα προβληματα και το κυριοτερο θα βρισκεται κοντα σου υγειες και ασφαλες...
Με το καλο να το δεχτεις.

Παράθεση

Nelson

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nelson
Ο Nelson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Nelson έγραψε στις 13:23, 18-06-12:

Νατο και το γατακι

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maraki.m (Μαρια)

Νεοφερμένος

H maraki.m έγραψε στις 15:44, 18-06-12:

Να το χαίρεσαι το γατάκι σου είναι κουκλάκι! Θα συμφωνήσω στο ότι πρέπει να το πας στον κτηνίατρο για να το εξετάσει και να δει αν έχει κάποιο πρόβλημα με τα ποδαράκια του!

Εμένα η γατούλα μου που είναι στο χωριό έκανε τέσσερα γατάκια και το ένα το βγάζει έξω από τη φωλίτσα και το βάζει κάτω στο πλακάκι μακρυά και γεμίζει το ματάκι του βρομιές. Το λυπάμαι το καημένο. Σκέφτομαι να το πάρω στο σπίτι μου και να το ταΐζω με την σιριγγούλα αλλά φοβάμαι μήπως είναι δυστυχισμένο και όταν μεγαλώσει γίνει άγριο και επιθετικό και αν δεν πάρει τα κατάλληλα αντισώματα από το μητρικό γάλα ούτε και την απαραίτητη εκπαίδευση από την μαμά του..Τι να κάνω;

Παράθεση

Swtii

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Swtii
H Swtii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Swtii Enjoying my life with my cat. έγραψε στις 21:22, 19-06-12:

Γεια σας
Καταρχάς είμαι πάρα πολύ χαρούμενη που βρήκα ένα site αφιερωμένο στις γάτες! Πρόσφατα (συγκεκριμένα πριν από 5 μέρες) πήρα και εγώ ένα γατάκι το οποίο νομίζω πως είναι πολύ μωράκι ακόμα να φανταστείτε τρώει μόνο κάτι μακρόστενα πραγματάκια. Τις πρώτες νύχτες ήταν ακόμα φοβισμένο και έτσι έμενε μονάχα σε ένα μέρος αλλά από προχθές έχει "ξεψαρώσει" πολύ, αν και αυτό είναι καλό από την μία. Χθες λοιπόν το βράδυ ερχόταν μέσα στο δωμάτιο μου και στις μαμάς μου εγώ το έβγαζα έξω και το μάλωνα και του έδινα και καμία στον ποπό του (αλλά όχι δυνατά) αλλά με έγραφε κανονικά. Ξέρω πως είναι μωρό ακόμα για να καταλάβει τα παιχνίδια & το μάλωμα. Αλλά μήπως θα έπρεπε να το αφήσω να εξερευνήσει όλους τους χώρους του σπιτιού; Το λέω αυτό γιατί κλείνουμε όλες τις πόρτες (κουζίνα, κρεβατοκάμαρες, μπάνιο) και αυτό μένει μόνο μέσα στο σαλόνι. Θα ήταν καλύτερο λέτε;;

Και κάτι άλλο που με απασχολεί πάρα πολύ, είναι πως να το κάνω να καταλάβει πως το μαλώνω; Όπως είπα και πιο πάνω δεν καταλαβαίνει ότι το μαλώνω και το παίρνει σαν παιχνίδι, μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάτι αποτελεσματικό;
Επίσης, έχει μάθει να κοιμάται κάτω από τον καναπέ (για να πω την αλήθεια ακόμα δεν του έχω πάρει καλαθάκι) όταν του πάρω δικό του σπιτάκι κτλπ θα προσαρμοστεί εύκολα λέτε;

Θα το εκτιμούσα αν απαντούσατε όσο πιο γρήγορα μπορείτε Thanks a lot

Παράθεση

maraki.m (Μαρια)

Νεοφερμένος

H maraki.m έγραψε στις 23:07, 19-06-12:

Γεια σου swtii και καλώς ήρθες! Να το χαίρεσαι το γατάκι σου είναι αυτό που έχεις στο αβαταρ;

Καλό θα είναι αφού τώρα ξεψάρωσε άφησε το να εξερευνήσει και το υπόλοιπο σπίτι για να αποκτήσει οικειότητα με όλους του χώρους αλλά πρέπει το κρεβατάκι του να είναι σε ένα ήσυχο μέρος με την τροφή,το νερό και τα πραγματάκια του συγκεντρωμένα. Όσο για το πως μπορείς να το μαλώνεις μπορείς να φυσάς στο προσωπάκι του όπως θα έκανε και η μαμά του ή να έχεις κάτι που ψεκάζει νερό και να του ρίχνεις από λίγο αν κάνει καμιά ζημιά!

Ελπίζω να σε κάλυψα!

Παράθεση

Swtii

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Swtii
H Swtii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Swtii Enjoying my life with my cat. έγραψε στις 11:10, 20-06-12:

Ναι αυτό είναι,αυτό που έχω στο avatar

Τέλεια θα έχω υπόψιν μου αυτά που είπες και θα τα εφαρμόσω, ευχαριστώ πάρα πολύ με κάλυψες και με βοήθησες

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 11:31, 20-06-12:

Όχι νερό κούκλα μου κατά την άποψη μου σε τόσο μικρό μωράκι. Θα φοβηθεί το καημένο και είναι κρίμα. Μπορείς να το φυσάς όντως απαλά στο πρόσωπο, όπως θα έκανε η μανούλα του και να του λες ένα έντονο και κοφτό "μη". Αντί να το χτυπάς στο πωπουδάκι του η καλύτερη επιλογή είναι, όταν κάνει κάτι που δεν πρέπει να του λες ένα κοφτό "μη" ή "όχι" και να προσπαθείς να του αποσπάς την προσοχή με κάτι άλλο. Επίσης όταν υπερβαίνει τα όρια στο παιχνίδι και δαγκώνει ή γρατζουναει με πάρα πολύ δύναμη ακολουθείς την ίδια διαδικασία και σταματάς το παιχνίδι μαζί του, ώστε να καταλάβει ότι ξεπέρασε το όριο!!
Να σου ζήσει είναι ένα κουκλάκι!!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maraki.m (Μαρια)

Νεοφερμένος

H maraki.m έγραψε στις 14:29, 20-06-12:

Swtii είναι πολύ ομορφούλικο!

Ααα αυτό για το νερό δεν το ήξερα. Αλλά κάπως δεν πρέπει να παίρνει τα υγρά που το χρειάζονται; Τότε χρησιμοποίησε ειδικό γάλα για γάτες γιατί το δικό μας δεν τους κάνει καλό γιατί έχουν δυσανεξία στη λακτόζη. Ή αλλιώς μούλιασε τις κροκετούλες του στο γάλα.! Έτσι πιστεύω δεν θα έχει πρόβλημα!

Μπορεί κάποιος να απαντήσει και στη δική μου ερώτηση γιατί δεν ξέρω τι να κάνω..!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:04, 20-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από maraki.m
Swtii είναι πολύ ομορφούλικο!

Ααα αυτό για το νερό δεν το ήξερα. λλά κάπως δεν πρέπει να παίρνει τα υγρά που το χρειάζονται;
όχι βρε,η Le chat Noir,οταν έγραψε ΟΧΙ ΝΕΡΑΚΙ,εννοούσε να μην το ψεκάζει με νερακι στο προσωπο όταν την δαγκώνει,όχι να μην πίνει νερακι.

Παράθεση

maraki.m (Μαρια)

Νεοφερμένος

H maraki.m έγραψε στις 15:18, 20-06-12:

Χαχαχαχαχαχα αα αλήθεια; Δεν το κατάλαβα

Παράθεση

vickipapa (βασιλικη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vickipapa
H βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H vickipapa έγραψε στις 20:30, 20-06-12:

Καλησπέρα σε όλους!!!

Λοιπόν σας γράφω για να σας πω οτι πιστεύω το γατάκι μου ειναι καλύτερα...
Καταρχάς το πρόβλημα που ειχε με τις διαρροιες έχει σταματήσει απο τότε που του καν πιο αραιό το γάλα του.
Το μάτι του οπως ειχα πει ειχε επιπεφυκίτιδα και με το tobrex ηδη εδω και δυο μέρες εχω δει σημαντική βελτίωση.
Όσο για το κρύωμα το βοήθησε και εκεί πολυ που το έβαζα στα ουλα του και στην μύτη του.
Έχει αυξήσει απίστευτα την ποσότητα του φαγητού του και τρώει με μεγάλη όρεξη.Το μονό μου πρόβλημα ειναι οτι σκαρφαλωνει βγαίνει απο το κουτί του και πρέπει 24 ωρες το 24 ωρο να το προσέχω μην παθει τπτ και μην μου το πατήσει κανείς!!!
Ελπίζω ολα αυτα να σημαίνουν οτι τα παει καλύτερα και οτι θα ζήσει. Θυμίζω ξανά οτι ειναι 26 ημερών.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vickipapa : 20-06-12 στις 20:41.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:23, 20-06-12:

Είναι πάρα πολύ θετικά σημάδια αυτά!
Κοίτα κάτι,το ότι σκαρφφαλώνει είναι απόλυτα φυσιολογικό,θελει να εξερευνήσει τον κόσμο.Είναι ένας νεος κοσμος για αυτό.
Ναι,η αλήθεια είναι οτι οκ,χρειάζεται προσοχη ,μην το πατήσεις,μην χωθεί πουθενα κλπ.Εγω οταν είχα τα δικά μου μωρά,δεν έκανα βήμα αν δεν κοίταγα πρωτα κάτω.Επίσης πρόσεχε όταν κλεινεις τις πόρτες,και τα παράθυρα γενικά.
Μακάρι να πάνε όλα καλά.

Παράθεση

vickipapa (βασιλικη)

Νεοφερμένος

H βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H vickipapa έγραψε στις 22:16, 20-06-12:

να σε ρωτήσω κατι πως το καθάριζες αν δεν ειχε την μαμά του? πότε θα μπορώ να το κάνω μπάνιο ?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:53, 20-06-12:

Αν λερωνόντουσαν,απλά με βαμβάκι και νεράκι απαλά..ή με χαμομίλι.Σιγουρα όχι μπανιο τωρα που είναι μωρο,είναι παρα πολύ ευαισθητα σε αυτο.Στην πραγματικοτητα δεν χρειαζεται να το κανεις μπανιο.Εγω ποτέ δεν τα έκανα.Η γάτα καθαρίζεται μόνη της .Απλα το μπανιο συνήθως γίνεται σε μακρύτριχα γατακια,ή αν λερωθούν απο κατι "βαρύ",πχ λάδια κλπ.

Παράθεση

vickipapa (βασιλικη)

Νεοφερμένος

H vickipapa έγραψε στις 00:07, 21-06-12:

ξέρεις γιατί το λεω ?επειδη μου λερώνεται συνεχεία!!! κανει την ανάγκη της και την ουρα απο κατω και ξαπλωμένη!!!

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 09:56, 21-06-12:

Μπορείς να το καθαρίσεις με μωρομάντηλο ή όπως λέει και η Έφη με λίγο βαμβάκι και ζεστό νεράκι. Είναι πολύ μικρό ακόμη για μπάνιο. Κατά πάσα πιθανότητα μόλις μεγαλώσει λίγο ακόμη και δεν θα λερώνεται αλλά και θα μπορεί να καθαριστεί μόνο του. Οπότε δεν θα χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:59, 21-06-12:

Οπότε καθάριζε το απαλά με κάτι μαλακό.

Παράθεση

vickipapa (βασιλικη)

Νεοφερμένος

H vickipapa έγραψε στις 16:42, 22-06-12:

καλησπέρα.... πάντως σήμερα που ξύπνησα το πρωί να την ταΐσω για πρώτη φορά μπορεί να καθαριζόταν και μια ώρα... αλλά το καημένο δεν φτάνει παντού και σε κάποια φαση ειχε πέσει ανάσκελα και προσπαθούσε να γλείψει την ουρίτσα τής

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:46, 22-06-12:

χαχαχαχαχα...ναι τα χρυσά μου,και είναι απίστευτα γλυκά όταν το κάνουν αυτό!
Σε λίγο πάντως θα τα καταφέρνει!

Παράθεση

vickipapa (βασιλικη)

Νεοφερμένος

H vickipapa έγραψε στις 19:33, 22-06-12:

ναι το κοριτσάκι μου...και να σε ρωτήσω επειδη δεν είχα ξανα ποτε γάτα ολοι μου λένε οτι δεν πρόκειται να δεθεί με κανέναν κ κάνουν γενικοτερα μονο οτι τους αρεσει και τους συμφέρει ισχυει?μια αλλη φορα που ειχα προσέξει για καμια εβομαδα μια γατομαμα μεχρι και τα μωράκια της με αφησε να πιασω και δεν ηταν μεγάλα!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:47, 22-06-12:

Δεν ισχυει σε καμια περιπτωση.Ρωτα ολες τις γατομαμαδες και γατομπαμπαδες,και θα δεις τι θα σου πουν!.Ολα αυτα ανηκουν στις διαφορες προκαταληψεις που δυστυχως υπαρχουν ακομα στην ελλαδα,και εχουν τις ριζες τους πολυ παλια,απο τον μεσαιωνα θα σου ελεγα.

Αν δεις μονο την πουπυ μου πως κανει για μενα...Αλλα οχι μονο τα δικα μου.Ενα θα σου πω.Αυτες τις μερες3-4..δεν ξερω πως με ανακαλυψε ενας γατουλης εδω που μενω(δεν ειναι δικο μκου το σπιτι).Ισως ειναι απο κανενα γειτονα,δεν ξερω.Εννοειται οτι τον ταιζω,περιττο να σου πω οτι παραταει το φαγητο του για να ερθει να τριφτει στα ποδια μου,και ας πειναει η ψυχουκλα μου.Μιλαμε 3 μερες τον ταιζω..καιε χει γινει αλοιφη..!!Και παλιοτερα ταιζα γατια στο παλιο σπιτι,καποιοι,δεν ετρωγαν αν δεν τους χαιδευα την κεφαλα..
Βεβαια,δεν εχουν ολα τα γατια την ιδια συμπεριφορα,εχουν και αυτα την προσωπικοτητα τους.Αλλα ειναι πιο χαδιαρικα,αλλα πιο συγκρατημενα..ολα ομως δενονται με εμας.Δεν εχω δει περιπτωση που να μην συμβει.
Σαν ειδος δηλάδη..δεν ισχυει σε καμια περιπτωση αυτα που λεγονται απο ασχετους.Απλα κανουν το λαθος και συγκρινουν την συμπεριφορα της γατας με του σκυλου,κατι εντελως λαθος γιατι μιλαμε για διαφορετικα ειδη ζωων,με εντελως διαφορετικη συμπεριφορα.
Απλα οι γατες ειναι πολυ πιο ανεξαρτητες σαν ειδος.Ναι..αυτο σιγουρα.Δεν εχουν την"δουλοπρεπεια'του σκυλου(μην με παρεξηγησει κανεις-ταλατρευω και τα σκυλια),αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν μας αγαπανε,απλα το εκφραζουν διαφορετικα.

ΥΓ.Συμβουλη φιλικη:ΜΗΝ ακους τουσ ασχετουσ και γενικα αυτους που δεν εχουν γατα.ΙΔΕΑ δεν εχουν για παρα πολλα,οσον αφορα τις γατες.Επαναλαμβανουν τις βλακειες που ελεγαν οι παλιοι..

Παράθεση

vickipapa (βασιλικη)

Νεοφερμένος

H vickipapa έγραψε στις 19:56, 22-06-12:

Ξερω ισως ακουστει εγωιστικο αλλα θελω να ειναι δεμενη μαζι μου....οπως καθε μητερα με το παιδι της...εχω να κοιμηθω πολλεσ μερεσ βραδυ ειμαι ασταματητα απο πανω του και η αληθεια ειναι οτι το εχω κακομάθει λιγο... δεν ξερω πραγματικα πως θα ειναι....

ΥΓ: ΕΜΕΝΑ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΟΥ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΣΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΙΔΕΨΩ ΟΤΑΝ ΤΡΩΕΙ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΧΟΝΤΡΟΣ

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 20:13, 22-06-12:

Καλησπέρα και από εμένα και να χαίρεσαι το μωρογατάκι σου!
Συμφωνω απόλυτα με αυτό που σου είπε η Έφη! Οι γάτες δένονται σε υπερβολικό βαθμό με τον ιδιοκτήτη, απλώς η στάση τους σε κάποιους μπορεί να φαίνεται σνομπ.
Όλες οι γάτες εκφράζουν τα συναισθήματά τους σε αυτούς που αγαπάνε και τις αγαπούν με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους. Ας μην τα μπερδεύουμε με τους σκύλους, που κι εγώ τους λατρεύω, αλλά είναι τελείως διαφορετικοί στη συμπεριφορά.
Σκέψου ότι εμένα τα δικά μου με ακολουθούν παντού (μπάνιο, κουζίνα, υπνοδωμάτιο) και κάθονται δίπλα μου ακόμα κι αν εγώ δεν ασχοληθώ καθόλου μαζί τους και κάνω κάτι άλλο. Το τσουρεκάκι μου γουργουρίζει με το που με βλεπει, χωρίς να την ακουμπήσω καν. Ο Βίκτωρας πάντα μα πάντα με υποδέχεται στην πόρτα, όταν φτάνω σπίτι, με γουργουρητά και τρίβεται στα πόδια μου.
Κι επίσης να ξέρεις ότι τα βράδυα θα θέλει να κοιμάται μαζί σου

Παράθεση

vickipapa (βασιλικη)

Νεοφερμένος

H vickipapa έγραψε στις 21:07, 22-06-12:

ξέρετε τι άλλο με εχει τρελάνει?? οτι την αφηνω λιγη ωρα να κανει βόλτες και σε κανενα πεντάλεπτο κλαίει και ηρεμεί μόλις ακούσει την φωνη μου!!!(φυσικα εννοειται οτι ειναι ταϊσμένη ξεκούραστη κ καθαρή)

Παράθεση

vickipapa (βασιλικη)

Νεοφερμένος

H vickipapa έγραψε στις 16:38, 23-06-12:

Το γατακι μου πεθανε.....γιατι εκανα οτι μπορούσα???

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους