Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,853 εγγεγραμμένα μέλη και 716,606 μηνύματα σε 22,301 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 323 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα στο σπίτι - Απορίες, προβληματισμοί

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,040 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:16, 23-06-12:

Δεν το πιστευω.. Μα πως;Ετσι στα καλα καθουμενα;;
Παρα πολυ λυπαμαι πραγματικα..ποσο κριμα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 19:48, 23-06-12:

Λυπάμαι πάρα πολύ, Βασιλική...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 20:11, 23-06-12:

τι έπαθε το γατάκι και πέθανε;

λυπάμαι

Παράθεση

vickipapa (βασιλικη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vickipapa
H βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H vickipapa έγραψε στις 22:24, 23-06-12:

χθες το βραδυ ηταν καπως παραξενο σηκωνε το κεφαλακι του πανω και δυσκολευοταν να αναπνεύσει...εντομεταξυ σημερα θα το ξαναπηγαινα στον γιατρο γιατι ειδα κατι στο αυτι του και επειδη το ζυγισα και εχανε κιλα αντι να παιρνει ενω το ταιζα ασταματητα....δεν ξερω....παει το μικρουλη μου

οσοι δεν το ξερουν ηταν αρρωστο και αδυναμο αλλα τα πηγαινε καλα...

Παράθεση

sotago

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sotago
Ο sotago αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O sotago Νιαου (Γειά σας από τον Mike)! έγραψε στις 22:39, 23-06-12:

Nelson να το χαίρεσαι το πλασματάκι σου! να είσαι γερο και δυνατό πάντα! bravo σου που πήρες ένα γατάκι που έχει πιθανόν προβλήματα (του εύχομαι ολόψυχα να τα ξεπεράσει όλα και να είναι super)! έχεις πραγματικά μεγάλη καρδια! πάντως για το φίλο εγώ το δικό μου που το πήρα 1 μηνών (αναγκαστικά) και νόμιζα ήταν θηλυκό και το φώναζα madonna. τελικά όταν έγινε 2 μηνών και το πήγα σε κτηνίατρο μας είπε είναι αγόρι. το είπαμε mike τελικά... μας είπε συνήθως αργεί πολύ να φανεί το φύλο τους. κι εμενα είναι πολύ gkriniaroulis ο γλυκούλης μου. οποτε τον σηκώνω για αγκαλίτσες γκρινιάζει. μονο όταν κοιμάται τρελαίνεται για τα χάδια! εκεί λιώνει πραγματικά. υποθέτω κάθε γατάκι έχει τον χαρακτήρα του...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 23-06-12 στις 22:53. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish
Παράθεση

goth (Kατερινα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη goth
H Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Αρκετες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.

H goth Αντίστροφα ο χρόνος μετράει... έγραψε στις 12:40, 25-06-12:

Παρακολουθούσα το θέμα και πραγματικά σχεδόν ένιωσα τον ενθουσιασμό σου(vickipapa).Είχα κι εγώ ένα γατούνι...το αγάπησα,το φρόντισα...Τι να κάνουμε...Μέρος της ζωής και αυτό....Τουλάχιστον έφυγε χαρούμενο!!!!!Ήταν πολύ τυχερό που βρήκε κάποια σαν εσένα να το φροντίζει και να το αγαπάει.Καλό ταξίδι μικρούλη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thewnh

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thewnh
H thewnh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H thewnh Νιάου Νιάου έγραψε στις 14:23, 29-06-12:

γεια σας!!

λοιπον αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω

εχω ενα γατάκι 40 ημερών περίπου, αλλα εχει πολλους ψίλους, Μπορώ να του ρίξω σπρεί ?

επισης η γάτα μ έφαγε ενα σοκολατάκι, θα πάθει τπτ ? ειχα ακουσει οτι τυφλωνονται κλπ,

Παράθεση

maraki.m (Μαρια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maraki.m
H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H maraki.m έγραψε στις 14:52, 30-06-12:

Γεια σου να το χαίρεσαι το γατάκι σου. Βασικά είναι ακόμα μικρό για σπρέι οπότε πήγαινε το στον κτηνίατρο. Για το σοκολατάκι πιστεύω δεν θα την πειράξει. Για μια φορά αν έτυχε δεν παθαίνει τίποτα αλλά όσο γίνεται να το αποφεύγεις!
Ελπίζω να βοήθησα!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 15:43, 30-06-12:

Γατάκι 8 εβδομάδων η κτηνίατρος μου έδωσε την άδεια να το ψεκάσω με frontline. Δεν αποκλείεται λοιπόν να μπορείς να το απαλλάξεις από το μαρτύριό του, ακόμα και στις 40 μέρες. Είσαι όμως σίγουρη ότι είναι 40 ημερών; Επιπλέον μπορεί να έχει μέσα στο αυτάκι του τσιμπούρια και άλλες βρωμιές. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι λοιπόν να κλείσεις ραντεβού σε κτηνίατρο.
Εκείνος/η θα σου πει πόσο ακριβώς είναι το γατάκι και τι χρειάζεται να γίνει για τους ψύλλους που το ταλαιπωρούν και αν μπορεί να του δώσει ακόμη χαπάκι για εσωτερική αποπαρασίτωση.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thewnh

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thewnh
H thewnh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H thewnh Νιάου Νιάου έγραψε στις 17:57, 30-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Γατάκι 8 εβδομάδων η κτηνίατρος μου έδωσε την άδεια να το ψεκάσω με frontline. Δεν αποκλείεται λοιπόν να μπορείς να το απαλλάξεις από το μαρτύριό του, ακόμα και στις 40 μέρες. Είσαι όμως σίγουρη ότι είναι 40 ημερών; Επιπλέον μπορεί να έχει μέσα στο αυτάκι του τσιμπούρια και άλλες βρωμιές. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι λοιπόν να κλείσεις ραντεβού σε κτηνίατρο.
Εκείνος/η θα σου πει πόσο ακριβώς είναι το γατάκι και τι χρειάζεται να γίνει για τους ψύλλους που το ταλαιπωρούν και αν μπορεί να του δώσει ακόμη χαπάκι για εσωτερική αποπαρασίτωση.
ευχαριστώ για την απάντηση!

ναι σίγουρα είναι 40 ημερών! γεννήθηκε 21 Μαίου! είναι της γάτας μ οπότε ξέρω,!

Παράθεση

hionati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionati
H hionati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H hionati έγραψε στις 11:41, 07-07-12:

Καλημέρα και από εμένα..και την Sushi η οποία μετακόμισε μαζί μου στο εξοχικό χωρίς κανένα πρόβλημα..βέβαια όταν βλέπει άλλα μέλη της οικογένειας με τα οποία δεν ζούσαμε μαζί κρύβεται..Έχω λοιπόν κάποιες ερωτήσεις και ζητώ τα φώτα των εμπειρότερων που μέχρι τώρα με βοήθησαν τόσο πολύ..γιατί 8 μήνες τώρα από τότε που βρήκα τη σουσανίτσα πεταμένη μέχρι και τώρα που έγινε κοτζάμ γατόνι, οι συμβουλές σας ήταν πολύτιμες. Καταρχήν..Θα την αφήσω για 5 μέρες μόνη με τους δικούς μου. Μαζί της θα αφήσω και την Λουλού τη σκυλίτσα μου που μεγάλωσε μαζί με τη sushi..Λέτε να τρομάξει πολύ αν δεν με βλέπει στο σπίτι??? Γιατί τώρα κάθε βράδυ από τότε που ήρθαμε στο εξοχικό έρχεται και κοιμάται στο λαιμό μου..φοβάμαι μην πάθει σοκ αν λείψω γιατί θα έρθουν και φίλοι των γονιών μου στο σπίτι...και η Sushi απεχθάνεται τον κόσμο..Τη γιαγιά μου τη γρύλιζε σαν σκύλος χθες...μετά την συνήθισε..Επίσης..βρήκα καλοκαιρινή δουλειά και σκέφτομαι να την πάρω μαζί και να μην την αφήσω όλο το καλοκαίρι με τους δικούς μου..Κάνουν όμως οι τόσες μετακινήσεις καλό στο γατί??? Γιατί μετά το νέο σπίτι στην Αρτα που βρήκα δουλειά, θα πρέπει να επιστρέψει στο πατρικό στο Αγρίνιο...και μετά σε νέο σπίτι καθώς είμαι αναπληρώτρια και περιμένω φύλλο πορείας... Άλλη ερώτηση...τώρα τους καλοκαιρινούς μήνες τι αποπαρασίτωση να κάνω?? Να δίνω ένα drontal κάθε μήνα??? Να βάλω και πιπέτα για παράσιτα?? Τον Μάιο ήταν η τελευταία πιπέτα και καθότι ζει μόνο στο σπίτι δεν ξανάβαλα κάτι..Τέλος...η κτηνίατρος που την πήγαινα και που της άφηνα τρελό χρήμα για εμβολιασμούς,στειρώσεις,περίθαλψη αδεσπότων, άμμο, ειδική τροφή, παιχνίδια, προικιά κτλ (και για τα δυο σκύλο και γάτα μου) με ξενέρωσε τρελά γιατι της πήγα προχθές μωρό γατί που βρήκα στο δρόμο παρατημένο με κλειστό ματάκι και αν και ξέρει ότι είναι αδέσποτο, με χρέωσε 35 ευρό απλά για να μου πει ότι είναι υγιές και να του βάλω terammycin και χαμομήλι στο ματάκι!!!!!!!!!!!! Φοβάμαι όμως να αλλάξω κτηνίατρο γιατί αυτή παρακολουθούσε τη Sushi από μωρό...αλλά είναι χρηματικά αχόρταγη...Τι με συμβουλεύετε??? Και ένα νέο...τα μωρά που σας είχα πει πως βρήκαμε με ομφάλιο λώρο και μεγαλώναμε με μπιμπερό, έζησαν όλα, έγιναν κοτζάμ γατόνια καααααααααααααιιιιιιιιιιιιιιι...ΥΙΟΘΕΤΗΘΗΚΑΝ ΟΛΑ.....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,040 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:38, 07-07-12:

Καλησπερα χιονατη.
Το μεγαλυτερο προβλημα βασικα,πιστευω οτι δεν ειναι που θα λειπεις εσυ,αλλα το οτι θα ερθουν φιλοι των γονιων σου στο σπιτι,εφοσον λες οτι δεν ειναι κοινωνικη.Υπαρχει καποιο δωματιο που θα μπορουσε να εχει ολα της τα πραγματακια εκει,και να ειναι πιο ησυχα;Δεν εννοω να ειναι κλειδωμενο μεσα το γατι,απλα πχ οταν γινεται πολυ φασαρια να πηγαινει εκει;Επισης θελει τεραστια προσοχη να μην βγει απο πορτες και παραθυρα,γιατι συνηθως οι γονεις σε αυτα δεν ειναι τοσο προσεκτικοι οσο εμεις,και μαλιστα οταν υπαρχει μκαι κοσμος στοπ σπιτι.
Για τις πολλες μετακινησεις.Κοιτα κατι..πολλα γατια δεν εχουν προβλημα.Τα δικα μου εχουν,αλλα ορισμενα τα πανε μια χαρα.
Άλλη ερώτηση...τώρα τους καλοκαιρινούς μήνες τι αποπαρασίτωση να κάνω?? Να δίνω ένα drontal κάθε μήνα??? Να βάλω και πιπέτα για παράσιτα??
Εφοσον δεν βγαινει εκτος σπιτιου,θα δινεις κανονικα οποτε σου εχει πει ο γιατρος.Εμενα καθε 3 μηνες μου εχει πει,και προς Θεου,οχι και ντρονταλ και πιπετα.Βρε παιδια,φαρμακα ειναι,και μαλιστα εχουν και πολλες παρενεργειες.

ΥΓ.Εγω παντως θα δοκιμαζα και αλλον κτηνιατρο.Εμενα ποτέ δεν μου εχει παρει ο γιατρος λεφτα για επισκεψη,μονο ότι πάρω .

Παράθεση

hionati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionati
H hionati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H hionati έγραψε στις 13:55, 07-07-12:

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Κι εγώ θεώρησα drontal και πιπέτα υπερβολή..ιδίως όταν το γατί θα παίρνει και λίγο ηρεμιστικό για να ταξιδέψει..Στο μόνο που ποντάρω είναι ότι οι φίλοι είναι Σουηδοί και λάτρεις γατονιών. Έχουν και δικές τους γάτες και ξέρουν πώς να την χειριστούν χωρίς να την τρομάξουν..Όσο για την κτηνίατρο όσοι είναι από Αγρίνιο ίσως νιώθουν το δράμα μου..Μας πιάνουν κανονικά τον κ.......ο οι Αγρινιώτες κτηνίατροι....

Παράθεση

catlover123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catlover123
H catlover123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H catlover123 γατομαμαδες... έγραψε στις 11:25, 31-07-12:

καλημερα!!! προσφφατα εχασα το χαμστερακι μου και σκεφτομουν για ενα καινουριο ζωακι οπως μια γατα ομως δεν θελω να αγορασω.... και ετσι ο μπαμπας μου μου ειπε πως στη γειτονια του υπαρχει μια εγκυος γατα και μολις γεννησει και γινει το γατακι 1 μηνων θα μου το φερει... τωρα το θεμα ειναι πως δεν ξερω πως ακριβως πρεπει να προσεχω μια γατα και εχω και αλλεργια αλλα μαρεσουν πολυ και ετσι αποφασισα να παω σε αλλεργιολογο (το γατι θα το παρω και του θανατα να ειμαι) και ο πατερας μου επισεις μου ειπε πως αμα δειχνω αγαπη στο γατακι θα ζει μονο για εμενα!!!! λοιπον ετσι θα ηθελα να μου πειτε τα βασικα για να προσεχω μια γατα
(ισως να νομιζατε οτι ειμαι ασχετη αλλα οχι και τελειως)

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 13:35, 31-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από catlover123
καλημερα!!! προσφφατα εχασα το χαμστερακι μου και σκεφτομουν για ενα καινουριο ζωακι οπως μια γατα ομως δεν θελω να αγορασω.... και ετσι ο μπαμπας μου μου ειπε πως στη γειτονια του υπαρχει μια εγκυος γατα και μολις γεννησει και γινει το γατακι 1 μηνων θα μου το φερει... τωρα το θεμα ειναι πως δεν ξερω πως ακριβως πρεπει να προσεχω μια γατα και εχω και αλλεργια αλλα μαρεσουν πολυ και ετσι αποφασισα να παω σε αλλεργιολογο (το γατι θα το παρω και του θανατα να ειμαι) και ο πατερας μου επισεις μου ειπε πως αμα δειχνω αγαπη στο γατακι θα ζει μονο για εμενα!!!! λοιπον ετσι θα ηθελα να μου πειτε τα βασικα για να προσεχω μια γατα
(ισως να νομιζατε οτι ειμαι ασχετη αλλα οχι και τελειως)
Catlover μου, τα βασικά για να προσέχεις ένα ζωάκι είναι τόσα πολλά, που πραγματικά δεν νομίζω ότι μπορεί να στα γράψει κάποιος σε ένα μήνυμα:
Αν χώριζα σε κατηγορίες τους τομείς, στους οποίους πρέπει να δώσεις βάση για να μπορέσεις να μεγαλώσεις σωστά ένα γατάκι και να είναι και αυτό ευτυχισμένο μαζί σου και εσύ μαζί του είναι οι εξής:
Χρόνος: Ένα γατάκι σπιτιού, δεν είναι στον φυσικό του χώρο. Η γάτα είναι από την φύση της ζώο περίεργο, που του αρέσει η εξερεύνηση. Συνεπώς θα πρέπει να της δίνεις ερεθίσματα για να παίζει. Οπότε θα απαιτεί κάποιο από το χρόνο σου. Δεν μπορείς να την έχεις παρατημένη μόνο στο σπίτι, διότι θα βαριέται. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι πρέπει να είσαι όλη μέρα μαζί της και να μην την αφήνεις καθόλου μόνη της, απλά θέλει ένα μέτρο.
Χρήματα: Μία γατούλα έχει έξοδα.Αυτό μεταφράζεται σε 30-35 ευρώ το μήνα πάγια για την τροφή και την άμμο της. Σε αυτό θα πρέπει να προσθέσεις την εσωτερική και εξωτερική αποπαρασίτωση γύρω στα 50 ευρώ το χρόνο. Το πάγιο έξοδο της στείρωσης το οποιο κυμαίνεται από 90-120 για θηλυκές γάτες και 60-100 για αρσενικούς. Επιπλέον τα εμβόλια της (για γάτες μέσα στο σπίτι καλύπτεσαι με περίπου 60 ευρώ τον χρόνο)και φυσικά κάποια χρήματα στην άκρη για ότι προκύψει σε θέμα υγείας.Για την αρχή επίσης θα πρέπει να υπολογίσεις και κάποια μικροέξοδα όπως γατοφόρο για να μπορείς να την μεταφέρεις, αμμολεκάνη κλπ.
Χώρος: Οι γάτες που ζουν μέσα στο σπίτι χρειάζονται ένα σημείο για να έχουν τα πραγματάκια τους, αλλά δεν μπορούν να περιοριστούν σε ένα δωμάτιο.Αυτό τις κάνει δυστυχισμένες. Θέλουν συνήθως να είναι όπου είσαι και εσύ και να έχουν παρέα. Αυτό σημαίνει ότι η γατούλα σου θα πρέπει να έχει πρόσβαση στο μεγαλύτερο τουλάχιστον μέρος του σπιτιού, πράγμα το οποίο σημαίνει, ότι όοι ζουν μαζί σου, θα πρέπει να είναι σύμφωνοι με την έλευση της γατούλας στο σπίτι.
Καθαριότητα: Οι γάτες είναι μαλλιαρά ζωάκια, συνεπώς θα πρέπει να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι θα πρέπει να καθαρίζεις πιο συχνά και ότι και πάλι θα υπάρχουν τρίχες. Η γάτα μαδάει κάποιες περιόδους του χρόνου και τότε θα βλέπεις τρίχες και στον καναπέ και στο κρεβάτι και παντού. Δεν είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα με καλή ηλεκτρική και τις ταινίες και τα αυτοκόλλητα που κυκλοφορούν, απλά καλό είναι να το ξέρεις.
Μέλλον: Τα ζουζούνια μας αν είναι τυχερά (και αυτά και εμείς)μπορεί να έχουν και 15 χρόνια ζωής. Μέσα σε αυτά τα 15 χρόνια πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι πιθανόν θα συντελεστούν πολλές αλλαγές στην ζωή σου. Από το να σπουδάσεις σε άλλη πόλη, έχρι του να φύγεις στο εξωτερικό, να παντρευτείς και να κάνεις παιδί. Πρέπει από τώρα να υπάρχει plan b για το γατάκι σε περίπτωση που συμβεί κάτι από αυτά. Αν θα το κρατήσουν οι γονείς σου, που, αν θα το πάρεις μαζί σου κλπ.

Αυτά είναι τα βασικά που εγώ μπόρεσα να σκεφτώ.Υπάρχουν και ένα σωρό ακόμη αλλά θα τα δεις σιγά σιγά.

Λεπτομέρειες: 1. ένα γατάκι που έχει την μαμά του, δεν το παίρνουμε πριν φτάσει τουλάχιστον 2 μηνών. Την χρειάζεται για να αναπτυχθεί σωστά σωματικά αλλά και να κοινωνικοποιηθεί όπως πρέπει.
2. Το θέμα της αλλεργιας πρέπει να το δεις πολύ σοβαρά και να είσαι πολύ σίγουρη (με σύμφωνη γνώμη γιατρού)ότι δεν είναι αρκετά σοβαρή, ώστε να μπορέσεις να συμβιώσεις με ένα γατάκι. Τα γατάκια δεν είναι παιχνίδια δεν έχουν κάρτα αλλαγής, δεν επιστρέφονται. Από όταν θα το πάρεις θα είναι ο σύντροφός σου και το φιλαράκι σου για όλη την ζωή σας. Με θέματα υγείας όμως δεν μπορούμε να παίζουμε, οπότε εφόσον το ξέρεις από πριν ότι έχεις ζήτημα αλλεργίας θα πρέπει να είσαι σίγουρη ότι είναι κάτι που μπορεί να ξεπεραστεί.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catlover123

Νεοφερμένος

H catlover123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H catlover123 γατομαμαδες... έγραψε στις 16:03, 01-08-12:

Γειαα!!! συντομα σκοπευω να γινω γατομαμα και θα ηθελα να ρωτησω ορισμενα πραγματα γιατι ειμαι καινουρια σ'αυτα
1ον:μπορω να κρατταω το γατακι μου μεσα στο σπιτι χωρις να χρειαστει να το βγαζω εξω?? (δεν εχω λεφτα για περιφραξη και φοβαμαι μη μου πεσει)

2ον:πως μπορω να εκπαιδευσω το γατακι μου να μην ανεβενει πανω στα επιπλα γιατι οι δικοι μου συχενονται ιδιαιτερα τις τριχες??

3ον: αμα αρχισει και μαδαει τι μπορω να κανω για να σταματησει?? (ειχα διαβασει παλαιοτερα ενα αρθρο που τους βαζεις κατι σαν ταινια.. δεν θυμαμαι καλα)

4ον:πως μπορω να αφαιρω τις τριχες με καμια βραγμενη πετσετουλα που την παιρναω καθε τοσο??

5ον: πια ειναι η καλυτερη αμμος...? (εγω πιστευω πως η καλυτερη ειναι της everclean η πορτοκαλι με τους χοντρους κοκκους που μολις βρεχεται γινεται πετρωμα...)

ευχαριστω που με ακουσατε και συγνωμη αν σας ζαλησα με τις ερωτησεις μου

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 17:50, 01-08-12:

Καλησπέρα.

1. Μπορείς.Θα χρειαστείς όμως να δώσεις στη γάτα σου ερεθίσματα και διαδραστικά παιχνίδια για να μη την βρείς με τις κουρτίνες λωρίδες.

2. Δε μπορείς. Είναι στη φύση της γάτας να ανεβαίνει ψηλά. Αγορασέ της αν θες και στήσ'το σε ένα σημείο του σπιτιού ένα ονυχοδρόμιο με πλατυφόρμα για να σκαρφαλώνει ψηλά και να ξαπλώνει πάνω.Όσο μεγαλώνει η γάτα αν δεν είναι συνέχεια δίπλα σου, ειδικά οι καναπεδόγατες,θα προτιμήσει το αγαπημένο της σημείο για να αράξει. Μη της μάθεις το σημείο αυτό να είναι το πολύφωτο.

3.Ούτε αυτό μπορείς.Μπορείς να εκπαιδεύσεις τους γονείς σου να μη σιχαίνονται τις τρίχες όμως.Κοίτα τι θα κάνεις.
Για αρχή μή πάρεις μακρύτριχη γάτα. Θα γλυτώσεις τα πολλά,όχι όλα αλλά είπαμε! Δείξε τους οτι καταννοείς το θέμα που έχουν.Δεύτερον θα είσαι συνεπής σε ότι σου πει ο κτηνίατρος και θα το ξέρουν...και τρίτον θα πάρεις ένα χτενάκι απο ένα pet-shop και θα χτενίζεις τη γάτα σου.Τώρα το καλοκαίρι ακόμα περισσότερες φορές.Α! και θα καθαρίζεις εσύ με την ηλεκτρική σκούπα το σπίτι

4. Τα αυτοκόλλητα και τις ταινίες φαντάζομαι τα εννοούσες για τα ρούχα. Το κόλπο με τη βρεγμένη πετσέτα δε το ξέρω.

5. Η everclean είναι μιά χαρά άμμος.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:30, 04-08-12:

Γειαα!!! συντομα σκοπευω να γινω γατομαμα και θα ηθελα να ρωτησω ορισμενα πραγματα γιατι ειμαι καινουρια σ'αυτα
1ον:μπορω να κρατταω το γατακι μου μεσα στο σπιτι χωρις να χρειαστει να το βγαζω εξω?? (δεν εχω λεφτα για περιφραξη και φοβαμαι μη μου πεσει)
Φυσικά και μπορείς! Μάλλον..επιβάλλεται θα έλεγα αν θέλεις το γατάκι σου να μην κινδυνεύει από φόλες, σκύλους, αμάξια κτλ

2ον:πως μπορω να εκπαιδευσω το γατακι μου να μην ανεβενει πανω στα επιπλα γιατι οι δικοι μου συχενονται ιδιαιτερα τις τριχες??

3ον: αμα αρχισει και μαδαει τι μπορω να κανω για να σταματησει?? (ειχα διαβασει παλαιοτερα ενα αρθρο που τους βαζεις κατι σαν ταινια.. δεν θυμαμαι καλα)

4ον:πως μπορω να αφαιρω τις τριχες με καμια βραγμενη πετσετουλα που την παιρναω καθε τοσο??
Το πρώτο που σε συμβουλεύω να κάνεις είναι να εξηγήσεις στους δικούς σου πως δεν έχουν τίποτα το σοβαρό να πάθουν από τις τρίχες του γατούλη, εκτός βέβαια αν κάποιος έχει αλλεργία! Τρίχες έχουμε κι εμείς.
Σίγουρα όμως θα θέλεις να απομακρύνεις τις τρίχες γι' αυτό καλό είναι να αγοράσεις ένα ρολό καθαρισμού χνουδιού. Επιπλέον θα πρέπει να κτενίζεις τον γατούλη σου μια φορά την βδομάδα για να απομακρύνεις τις νεκρές τρίχες. Έτσι θα μαδάει λιγότερο. Για να μην ανεβαίνει επάνω σε έπιπλα χρειάζεται εκπαίδευση. Όμως επειδή τα γατάκια αισθάνονται ασφαλή όταν είναι ψηλά, καλό θα ήταν να του παρέχεις ένα μέρος δικό του όπου θα μπορεί να ανεβαίνει, όπως ένα γατόδεντρο, ή μια ψηλή καρέκλα κόντά σε ένα παράθυρο ίσως, όπου θα μπορεί να χαλαρώνει χαζεύοντας τη φύση έξω.

5ον: πια ειναι η καλυτερη αμμος...? (εγω πιστευω πως η καλυτερη ειναι της everclean η πορτοκαλι με τους χοντρους κοκκους που μολις βρεχεται γινεται πετρωμα...)
Ρίξε μια ματιά εδώ:
Άμμος για γάτες

ευχαριστω που με ακουσατε και συγνωμη αν σας ζαλησα με τις ερωτησεις μου
Δεν μας ζάλισες καθόλου, αγαπάμε τις γάτες γι' αυτό και ξοδεύουμε τόσο χρόνο καθημερινά σε αυτό το φόρουμ

Παράθεση

catlover123

Νεοφερμένος

H catlover123 γατομαμαδες... έγραψε στις 17:18, 10-08-12:

φχαριστω πολυ

Παράθεση

catlover123

Νεοφερμένος

H catlover123 γατομαμαδες... έγραψε στις 17:27, 10-08-12:

καταρχην τα εχω σκευτει ολα πολυ καλα και υπαρχει και μια κυρια που θα καλυπτει τα εξοδα του κτηνιατρου. επεισεις μου ειπατε οτι πρεπει να εχει προσβαση σε ολα τα δωματια αλλα δεν θελει να μπαινει φοβαται συνεχεια το φως γιατι ηταν αδεσποτο τοχτενιζω 1 φορα την ημερα και κατι τελευταιο μπορω να το στειρωσω ενω ειναι μωρο γτ ειναι σχεδον 2 μηνων και δεν ξερω αν επιτρεπεται

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 19:20, 10-08-12:

catlover, η στείρωση δεν επιτρέπεται επ' ουδενί λόγο σε ένα γατάκι τόσο μικρό.
Τα θηλυκά μπορούν να στειρωθούν από την ηλικία των 6 μηνών και τα αρσενικά από την ηλικία των 8 μηνών ή και λίγο μεγαλύτερα.

Παράθεση

catlover123

Νεοφερμένος

H catlover123 γατομαμαδες... έγραψε στις 12:09, 14-08-12:

ωραια αλλα πρεπει να περασει ο πρωτος ιστρος και μετα να τον στειρωσω η πριν απο τον 1ο ιστρο αα και κατι ακομα μολις τον στειρωσω εχω ακουσει πως εχει ακομα καποια... μικροπραγματα ποια ακριβως δε ξερω επεισεις ανακαλυ4α πως αλλεργια δεν εχω(για τις πιο πανω απαντησεις)

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:49, 14-08-12:

Δεν μας εχεις πει αν ειναι θηλυκο ή αρσενικο(εκτος αν δεν το εχω δει εγω).
Τα αρσενικα ΔΕΝ εχουν οιστρο.Απλα..ωριμαζουν σεξουαλικα.Αλλα νωριτερα αλλα αργοτερα.Εγω τον στειρωσα τον 8ο μηνα και δεν ειχε δειξει σημαδια οτι θελει θηλυκο.Δεν ψεκασε,δεν εδειξε τιποτα.Μπορουν και απο τον 7ο μηνα να στειρωθουν τα αρσενικα..αλλα καλο θα ειναι αν δεν δειχνουν σημαδια,να μην στειρωνονται νωριτερα του 8ου μηνα.
Τα θηλυκα εχουν προοιστρο και οιστρο.Πριν τον 6ο μηνα,στην ελλαδα δεν ρισκαρουν να τα στειρωσουν(και καλα κανοτν κατα την αποψη μου).Το ιδανικο θα ηταν να προλαβεις τον πρωτο της οιστρο,αλλα ειναι καπως δυσκολο αυτο.Οποτε μοπλις δεις τα συμπτωματα του οιστρου,περναει η εντονη φαση και την πας για στειρωση.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikoleta86

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikoleta86
H nikoleta86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H nikoleta86 έγραψε στις 14:25, 15-08-12:

Καλησπέρα!! Είμαι η Νικολέτα και είμαι καινούργια σε αυτό το site!
Σκοπεύω σε λίγο καιρό να υιοθετήσω μία μικρή γατούλα! Έχω κάποιες ανησυχίες γιατί δεν είχα ποτέ μου γάτα και δεν ξέρω ακριβώς τι να περιμένω ή να κάνω για να είμαστε ένα ευτυχισμένο σπίτι!! Εκτός από την άμμο και παιχνίδια, χρειάζεται να αγοράσω κάτι άλλο??? Τα πρωινά δουλεύω, θα είναι εντάξει μόνη της για αυτές τις ώρες?? Και γενικά όποια συμβουλή έχετε θα ήταν ευπρόσδεκτη!
Ευχαριστώ!!

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 14:32, 15-08-12:

oι γάτες μπορούν να μένουν μόνες τους , οπότε δεν θα έχει πρόβλημα.
εδώ είναι και ένα άρθρο για τις προετοιμασίες που πρέπει να κάνει ένας νέος γατογονιός
κι εδώ για το πόσο κοστίζουν τα πράγματα της γάτας

Παράθεση

nikoleta86

Νεοφερμένος

H nikoleta86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H nikoleta86 έγραψε στις 14:38, 15-08-12:

Σ΄ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 19:50, 15-08-12:

Καλησπέρα Νικολέτα και καλώς ήλθες στο MyCat!
Μην σε ανησυχεί το γεγονός ότι δουλεύεις τα πρωινά και η γάτα σου θα μένει μόνη της, οι περισσότεροι από εμάς το ίδιο κάνουμε.
Δεν θα έχει πρόβλημα με το να μένει μόνη της, μην φοβάσαι.
Το πιθανότερο είναι να κοιμάται εκείνες τις ώρες ώστε να παίζετε και να ασχολείται μαζί σου όταν γυρίζεις από τη δουλειά.
Όσον αφορά αυτά που χρειάζεσαι, ένα μπολάκι για νερό κι ένα για φαγητό είναι τα πρώτα που χρειάζεσαι.
Εάν το γατάκι που θα πάρεις είναι μικρό σε ηλικία (είναι, δηλαδή, λίγων μηνών), μπορείς να του αφήνεις το μπολάκι γεμάτο με ξηρά τροφή ώστε να τρώει όσο θέλει.
Χρειάζεσαι επίσης και μια αμμολεκάνη ώστε να κάνει την ανάγκη του (κατά προτίμηση κλειστή) κι ονυχοδρόμιο.
Επιπλέον, διάφορα παιχνίδια όπως μπαλάκια, καλαμάκια, ψεύτικα ποντίκια, κορδέλες κ.λπ.

Εάν δεν έχεις κατασταλάξει ακόμη στο γατί που θες να υιοθετήσεις, ρίξε μια ματιά στην Κατηγορία Χαρίζονται, καθώς υπάρχουν αρκετά γατάκια τα οποία ζητούν ένα μόνιμο σπίτι.

Παράθεση

nikoleta86

Νεοφερμένος

H nikoleta86 έγραψε στις 18:12, 16-08-12:

Σ'ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες Γιώργο!!

Παράθεση

georgetsou (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη georgetsou
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O georgetsou έγραψε στις 19:01, 19-08-12:

Παιδιά καλησπέρα σας!! Πριν μια εβδομάδα βρήκα στην ταράτσα τις πολυκατοικίας μου ένα γατακι περίπου 3-4 μηνών ίσως και λίγο μεγαλύτερο. Υποψιάζομαι πως το παράτησαν κάτι ενοικιαστές του 1ου ορόφου που έφυγαν. Το πήρα αμέσως του έδωσα νερο και λίγο ψωμάκι και το κράτησα στο σπίτι. Ύστερα απο υπεύθηνη σκέψη απόφασήσα να το κρατήσω! Αν κ δεν ξαναειχα ποτέ κατοικίδιο. Την επόμένη μερα πήγα σε ένά κτηνιατρείο και πηρα ένά 3πλο εμβόλιο, μια αμπουλα αποπαρασητωσης(εξωτερική) και μια πάστα εσωτερικής αποπαρασητωσης και του τα έκανα σύμφωνα με τις οδηγίες του κτηνίατρου. (Για λογους οικονομικούς ωστε να μην πληρώσω επίσκεψή).Επισης του πηρα αμολεκανη και άμμο καθώς επισης και ξηρά τροφη. Απο οτι φαίνεται ειναι μαθημενο να χρησιμοποιεί την τουαλέτα του μονο του. Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξεις:
1) Υπάρχει πιθανωτητα να μου μεταδώσει κάποια ασθένεια??? Σας ρωτάω γιατί οι συγγενείς και φιλοι μου, μου ήπαν πώς έχουν πολλές ασθένειες οι οποίες μεταδίδονται απο την τριχα τις γάτας, τα κόπρανα της καθώς και με την επαφή μαζη της και όπως καταλαβαίνετε έχω τρομάξει πάρα πολυυυυ!!!!!
2) χρειάζεται κατι άλλο να του πάρω απο το κτηνιατρείο πχ εμβόλιο??
3) όταν το χαϊδεύω γυρνάει ανάσκελα πιάνει το δάχτυλο μου με τα δυο μπροστινά του ποδαράκια και το βάζει στο στομα του δαγκωνοντας το ελαφρά. Επίσης με γρατζουναει ελαφρά. Ξέρετε γιατί το κανει αυτο?????
4) Χθες τα κακακια του ηταν πολύ νερουλα και ειχαν πολύ λίγο αίμα. Έχω πανικοβληθεί!!!! Ειναι κατι σοβαρο τι να κανω ανισηχω πολύ!
Χιλια συγνώμη αν σας ζαλισα με όλα τα παραπάνω. Επιπλέον χιλια ευχαριστώ για τον χρονο σας εκ των προτέρων!!!!!!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:10, 19-08-12:

Καλησπέρα.
Καταρχην,καμία ασθένεια δεν θα σου μεταδώσει..μην φοβάσαι.Εφόσον του έκανες και αποπαρασιτώσεις..μια χαρά.
ΟΜΩΣ..
Την επόμένη μερα πήγα σε ένά κτηνιατρείο και πηρα ένά 3πλο εμβόλιο, μια αμπουλα αποπαρασητωσης(εξωτερική) και μια πάστα εσωτερικής αποπαρασητωσης και του τα έκανα σύμφωνα με τις οδηγίες του κτηνίατρου. (Για λογους οικονομικούς ωστε να μην πληρώσω επίσκεψή).
Εμβόλια μόνος σου;Δεν είναι εύκολο πράγμα ή ένεση,εκτός αν είσαι νοσοκόμος,και πάλι δεν είναι τόσο εύκολο.Αλλες ενέσεις γίνονται υποδόρεια,άλλες ενδοφλέβια..
Επισης..το αίμα στα κακακια είναι ανησυχητικό.
Αυτό που λένε για την διάρροια είναι ρυζόνερο.Νερο απο βρασμένο ρύζι δηλάδη.Όμως αν συνεχιστεί η διαρροια πρέπει οπωσδήποτε να το πας στον κτηνίατρο.Είναι πολύ επικίνδυνη,ειδικά σε αυτήν την ηλικία.
Αν του δίνεις γάλα ανθρώπινο,να το κόψεις..γιατί προκαλεί διάρροιες.
όταν το χαϊδεύω γυρνάει ανάσκελα πιάνει το δάχτυλο μου με τα δυο μπροστινά του ποδαράκια και το βάζει στο στομα του δαγκωνοντας το ελαφρά. Επίσης με γρατζουναει ελαφρά. Ξέρετε γιατί το κανει αυτο?????
Είναι απόλυτα φυσιολογική συμπεριφορά μικρού γατιου.Παίζει..και μαθαίνει και τις δυνατότητες του.Αν είχε τη μανα και τα αδελφάκια του,θα έπαιζε με αυτά,τώρα παίζει με εσένα.
ΥΓ.Να ξέρεις ότι θα ακούσεις πάρα πολλά πράγματα απο άσχετους,για τις γάτες.Μην ακούς τίποτα.Για οτιδήποτε θες,ρώτα τον κτηνίατρο,εδώ ή γενικά ενημερώσου απο ειδικούς.Όχι όμως απο άσχετους.

Παράθεση

georgetsou (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O georgetsou έγραψε στις 20:30, 19-08-12:

ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για ολα μέσα απο την καρδιά μου!!!!!! Ας ελπισω πως ολα θα πανε καλά με το μικρουλι μου!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:48, 19-08-12:

Mακάρι πραφγματικά να πάνε όλα καλά.Οτιδήποτε απορία έχεις ρώτα και εδώ.

Παράθεση

georgetsou (Γιώργος)

Νεοφερμένος

O georgetsou έγραψε στις 20:12, 20-08-12:

Καλησπέρα και πάλι! Καταρχας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση στις ερωτήσεις μου! Λοιπόν σήμερα το γατακι μου εκανε φυσιολογικά κακακια χωρίς αίμα αφού χθες το βράδυ του έδωσα ρυζονερο σύμφωνα με την πολύτιμη συμβουλή της "πουπουλινα (Εφη)" . Ευτυχώς γιατί ανησηχουσα παρα παρα πολύ. Η ερώτησή μου ειναι αν θα πρεπει να συνεχησω το ριζονερο και αν ναι για ποσες ημερες? Σήμερα ρώτησα έναν κτινιατρο και μου είπε οτι το αίμα και η διάρροια στα κόπρανα ίσως οφείλετε σε παράσιτα και μου έδωσε μια πάστα για να δίνω στο γατακι 1ml μια φωρα κάθε εβδομάδα για 3ης εβδομάδες. Εσεις τι γνωμη έχετε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για των χρονο σας!

Παράθεση

catlover123

Νεοφερμένος

H catlover123 γατομαμαδες... έγραψε στις 23:33, 20-09-12:

Einai αρσενικο!!!

Παράθεση

catlover123

Νεοφερμένος

H catlover123 γατομαμαδες... έγραψε στις 23:38, 20-09-12:

Γεια σας... Ειχα κανει μια ερωτηση εδω πριν απο λιγο καιρο... 1 ερωτηση μονο. Το γατακι μου δαγκωνει οταν πας να το χαιδεψεις... το θεμα ειναι οτι δεν δαγκωνει απο κακια! Δαγκωνει οπως δαγκωνει τα παιχνιδακια του!!! Τι να κανω για να το σταματησω να δαγκωνει το χερι μου και να δαγκωνει μονο τα παιχνιδακια?

Παράθεση

MadlenDiLoope (Λινα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MadlenDiLoope
H Λινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H MadlenDiLoope έγραψε στις 01:06, 11-10-12:

Καλως σας βρήκα και θα μπω αμέσως στο θέμα! Πιθανοτατα ανησυχω εντελως αδικα αλλα δεν χανω και τιποτα να σας ρωτησω. Μολις σημερα φεραμε τον γατουλη μας σπιτι, ειναι 2,5 μηνων, διασταυρωση chinchilla με περσιας και δειχνει αρκετα κοινωνικος. Αυτο που με προβλημάτισε και μπηκα στη διαδικασια να σας γραψω ειναι οτι δεν γουργουριζει. Δεν μου εχει ξανατυχει κατι τετοιο, καθως εχω και προηγουμενη εμπειρια με γατες. Ενω χαλαρωνει και δειχνει να απολαμβανει τα χαδια ουτε γουργουριζει, ουτε νιαουριζει.. Πιστευετε οτι αυτο οφειλεται στο οτι δεν εχει εξοικιωθει ακομα?

Παράθεση

_amanda_ (Ρούλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη _amanda_
H Ρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H _amanda_ έγραψε στις 06:26, 11-10-12:

Καλημερα Λινα και καλως ηρθες στο mycat !
Να σου ζησει ο γατουλης σου και σου ευχομαι να ζησετε μαζι πολλα ευτυχισμενα χρονια !
Απ οτι διαβασα μολις σημερα τον πηρατε σπιτι σας, οποτε θα ελεγα να μην ανησυχεις ! θελει λιγο το χρονο του για να εξοικειωθει μαζι σας ! ειμαι σιγουρη πως τις επομενες μερες θα σου γουργουριζει ταμαλα !!
Να βαλεις και καμια φωτογραφια του να τον καμαρωσουμε !!

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 10:30, 11-10-12:

Συμφωνω με τη Ρουλα. Θελει το χρονο του για να μαθει τον καινουργιο του χωρο. Μολις εξοικειωθει δεν θα σταματαει να γουργουριζει!!!Η δικια μας ενω μας ηξερε και μας γουργουριζε ολη την ωρα μολις την πηραμε στο σπιτι εκλαιγε και εψαχνε το σπιτι. Τωρα εχει εξοικειωθει και ειναι ολα οπως παλια!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:23, 11-10-12:

Ολα θα γινουν, μην αγχωνεσαι. Οπως γραφουν και τα κοριτσια, θελει λιγο χρονο να προσαρμοστει, να μαθει τον χωρο κυριως και εσας. Και μετα θα γινει χουρχουρομηχανη κανονικη. Δωστου μια βδομαδουλα και θα δεις.
Σου ευχομαι να χαιρεσαι τον γατουλη σου και να ζησετε πολλα χρονια μαζι.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 12:27, 11-10-12:

Καλησπέρα Λίνα και καλώς ήλθες στο MyCat!
Είναι λίγο νωρίς για νας γουργουρίσει ακόμα (), με την έννοια ότι χρειάζεται τον χρόνο του μέχρι να εξοικειωθεί μαζί σας, να σας συνηθίσει, να νιώσει άνετα και στη συνέχεια να απολαύσει τα χάδια σας.
Περιμένετε λίγο καιρό μέχρι να προσαρμοστεί μαζί σας, να σας μάθει και θα δεις που δεν θα σας αφήσει παραπονεμένους!

Παράθεση

MadlenDiLoope (Λινα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MadlenDiLoope
H Λινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H MadlenDiLoope έγραψε στις 13:04, 11-10-12:

Σας ευχαριστω πολυ ολους σας για τις απαντησεις σας ! Ας του δωσουμε λοιπον τον χρονο του να νιωσει ανετα

Παράθεση

diny

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη diny
H diny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H diny Καλησπερα σε ολους Για πρωτη φορα πηρα ε έγραψε στις 17:36, 11-10-12:

Καλησπερα σε ολους.Πηρα γαι πρωτη φορα ενα γατακι αρσενικο που με βρηκε στο δρομο, ειναι 4 μηνων περιου κι ενω ολη μερα ειναι μια χαρα παιζει,τρωει,κοιμαται το βραδυ κανει οτι αταξια κατεβαζει το κεφαλακι του με αποτελεσμα να μην μπορουμε να κοιμηθουμε γιατι και την πορτα να κλεισουμε καθεται απεξω και κλαιει.Οταν επιτελους ησυχασει κατα τις 5.30 το πρωι ξυπναει και θελει χαδια και παιχνιδια.Πειτε μου σας παρακαλω τι μπορω να κανω για να κοιμαται το βραδυ και να ξυπναει πιο φυσιολιγικες ωρες.Αστε που ειναι και τρομερα δυσκολος με το φαγητο του.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:53, 11-10-12:

Καλοσωρίσατε στο My Cat
Diny, τα γατάκια είναι νυκτόβια εκ φύσεως. Πρόσθεσε και το γεγονός ότι το γατάκι σας είναι μόνο 4 μηνών επομένως πολύ ενεργητικό και με έντονη διάθεση για παιγνίδι, κι έχεις μια συνταγή για βράδυα αξημέρωτα
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να παίζεις μαζί του όσο μπορείς και κυρίως το βράδυ πριν από τον ύπνο για να το κουράζεις λίγο. Επιπλέον, αν σηκωθεί μες τη νύχτα και κλαψουρίζει στην πόρτα ΜΗΝ ανοίξεις, μην ενδώσεις με οποιοδήποτε τρόπο. Γιατί θα του μεταδόσεις ένα ξεκάθαρο μήνυμα: Κλάμα την νύχτα έξω από την κλειστή πόρτα=επιβράβευση. Όσο δύσκολο κι αν είναι αγνοείστε το! Δεν θα τα παρατήσει εύκολα, εξάλλου δεν έχει δουλειά την επομένη και είναι μικρό και πεισματάρικο. Με επιμονή και υπομονή όμως,θα πάρει το μήνυμα ότι τα βράδυα η μαμά δεν θα παίζει μαζί μου!
Στο θέμα της διατροφής τώρα, ρίξε μια ματιά σ' αυτό το θέμα:
Ποια είναι η καλύτερη διατροφή για γάτες που ζουν μέσα στο σπίτι;
Αν και θα σε συμβούλευα εκ των προτέρων, να μην βασιστείς μόνο στην ξηρή τροφή, έχεις και αρσενικό γατάκι που είναι επιρρεπές σε ουρολιθιάσεις. Προτίμα να δίνεις και υγρή, κάτι που θα του παρέχει και νερό, που το χρειάζεται ο οργανισμός του.

Παράθεση

Ζάνος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ζάνος
Ο Ζάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Ζάνος έγραψε στις 16:16, 15-10-12:

Καλησπέρα σε όλες και όλους.
Είμαι νέο μέλος στην παρέα σας και έχω κάποιους ενδοιασμούς στην απόκτηση ενός νεογέννητου.

Κατ' αρχας, είμαι 26 χρονών, φοιτητής μεταπτυχιακός και παράλληλα δουλεύω. Το οποίο σημαίνει πως έχω ελέυθερο χρόνο μόνο όταν κοιμάμαι. (που λέει ο λόγος)
Είχαμε οικογενειακώς ένα κανίς-τεριέ 13 χρόνια και έφυγε από καρκίνο. Είχε περάσει 6 εγχειρήσεις. Μεγάλο το ψυχολογικό βάρος. Από τότε είπαμε πως μετά από αρκετά χρόνια θα ξανασυζητούσαμε το ενδεχόμενο κατοικιδίου.
Επί της ουσίας τώρα: Μένω μόνος και ανέκαθεν ήθελα γάτα. Θα ήθελα να μου πείτε βάσει της δική σας εμπειρίας, τί να πάρω. (δεν έχω ιδέα από γάτες, ιδέα όμως) Αρσενικό ή θυληκό; Τί ράτσα προτείνετε; Ποιό το αρχικό κόστος στον κτηνίατρο; Πόσο θα μου κοστίσει ένας αρχικός εξοπλισμός -'αμμος, παιχνίδια και όλα τα σχετικά- Χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη φροντίδα/μεταχείρηση; Γιατί μου είπαν ότι μπορεί και να έχω πρόβλημα με τη συμπεριφορά της γάτας; Θα πρέπει να πάω σε κάποιον εκπαιδευτή ώστε να μάθει που θα κάνει την ανάγκη του, να μάθει τα όρια του και τα σχετικά; Σκέφτομαι να μείνει εντός σπιτιού και να το μεταφέρω εγώ με κάποιο καλάθι όπου πηγαίνω. Επίσης λείπω υπερβολικά πολλές ώρες απ' το σπίτι αλλά είμαι διατεθημένος να χαλαρώσω και λίγο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας.

Παράθεση

VoiceOfTheSoul (Αλέξανδρος)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη VoiceOfTheSoul
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 17:13, 15-10-12:

Εγω θα σου προτεινα να υιοθετησεις καποιο γατακι ενηλικο.Αν κοιταξεις στις αγγελιες,θα βρεις αυτο που θα σου κανει το "κλικ". Απο την στιγμη που λειπεις πολλες ωρες,μην κανεις το λαθος να παρεις μωρο γατακι.Τα μικρα θελουν πολυ χρονο να τους αφιερωνεις.Επιπλεον υιοθετοντας μια γατουλα μεγαλυτερη γλυτωνεις το κοστος των εμβολιων και ενδεχομενος και της στειρωσης μιας και οι γατουλες που χαριζονται δινονται εμβολιασμενες και στειρωμενες. Επισης η γατα απο την φυση της ξερει που θα κανει την αναγκη της,δεν χρειαζεται εκπαιδευση και να σου πω την αληθεια,οι γατες δεν εκπαιδευονται,ουτε και εχουν ορια στο σπιτι. Δεν ειναι σαν τα σκυλια.Και σε τραπεζι θα ανεβει και σε κρεβατι και σε παγκους.Καλη τυχη στην επιλογη σου!

Παράθεση

Giodi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Giodi
Ο Giodi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Giodi έγραψε στις 17:57, 23-10-12:

καλησπερα σε ολους ειμαι εντελως νεος σε ολα αυτα για οτιδηποτε λαθος ζητω συγγνςμη!
εχω τον ερνεστο μου 2 μηνων γατο απο νεογεννητο ..πλεον εμβολιο εκανα και θα κανω και εκτρωση οταν γινει 6 μηνων..μαθαινω ηδη βλεπετε!
απλα μερικες συμβουλες απο εσας τους εμειρους θα ηθελα!
1.ο ερνεστο μενει σπιτι μαζι μου απλα πρωινα ως μεσημερια που δουλευω ειναι μονος του και ως τωρα κανενα προβλημα!σε ενα μονο θα σταθω αρχιζει οσο μεγαλωνει και ζηταει το να βγει εξω...(εχει πολυ ενεργεια πολυ παιχνιδι πολυ δαγκωνει οταν παιζει κτλ τα γνωστα...συν με σαλιαριζει οταν παει να κοιμηθει πανω μου)..η απορια η εξης..εχω κηπο εξω αλλα επειδη παιζουν γατες τριγυρω γειτονια δε τον αφηνω μονο του ακομα και ας εχει αφθονο χωρο εξω..τι να κανω με το κλαμα οποτε θελει να βγει εξω?συνηθως παιζουμε για να ξεχαστει αλλα καμια φορα δε το ξεχναει με τπτ!λεω μετα την στειρωση κ να μεγαλωσει να τον αφθνω λιγο να αλωνιζει...γτ τωρα θα τον φαει κανενας μουστακαλης.
2..με τροφη πολλα ακους..κτηνιατρος μου ειπε μονο ξηρη τροφη και οχι φρισκις..ισχυει?μου εδωσε μια απο το ιατρειο ξηρη μετα το εμβολιο και ολα οκ..αλλα οταν με βλεπει να τρωω ΣΑΛΤΑΙΡΝΕΙ δε μπορω να φαω υσυχος και ας εχει φαει μολις..
3.ΜΕ ΕΚΤΡΩΣΗ ΟΛΑ ΟΚ?
αυτα για τωρα κ σας ευχαριστω!

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 18:16, 23-10-12:

μην του κάνεις έκτρωση πριν μείνει έγκυος ο ερνέστος, περίμενε λίγο πρώτα και μετά την κάνεις. αλλιώς μπορεί να του αφαιρέσεις μόνο τις κροκέτες.

Παράθεση

dimiandr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimiandr
H dimiandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H dimiandr έγραψε στις 18:18, 23-10-12:

Προφανώς εννοείς ΣΤΕΙΡΩΣΗ και όχι έκτρωση. Μετά τους 6μήνες (για να έχει αναπτυχθεί), μπορείς να του κάνεις στείρωση. Για την τροφή.. λέω όχι στα φρίσκις και στις μάρκες σούπερ μάρκετ,(τέτοια δίναμε στα δικά μου, και τώρα τα πληρώνουμε..) πάρε μια καλή ξηρά τροφή απο πετ σοπ, και δίνε του κ κονσέρβα, μικράκι είναι ακόμα. Εξ' άλλου στα αρσενικά κ μετά τη στείρωση καλό είναι να δίνεις και κονσέρβα, για αποφυγή διαφόρων καταστασεων..Μπορείς να βρείς τροφές, καλές ποιοτικά, και σε καλές τιμές.. Την ποσότητα να ελέγχεις μόνο, και τώρα, και μετά τη στείρωση, και να μην υποκύπτεις σε παρακάλια, δε του κάνεις καλό. Σκέψου ότι αργότερα μπορεί να ζητάει πιο επιτακτικά, και να μην είναι κ τόσο χαριτωμένο πλέον... . Όσο για το έξω.. εγώ θα λεγα να αγνοήσεις τα κλάματα και να τον κρατήσεις μέσα. Αν θέλεις να τον βγάζεις με την επίβλεψή σου φυσικά οκ, αλλά αν σου φύγει τι θα κάνεις? Όσο για τα κλάματα, μια δυο, θα σταματήσει. Αγνόησε τον

Παράθεση

Giodi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Giodi
Ο Giodi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Giodi έγραψε στις 20:16, 23-10-12:

ΕΚΤΡΩΣΗ ειπα?ΕΓΙΝΕ..στειρωση ναι.εκτρωση και ερνεστος δε γινεται :p
ΝΑΙ πρεπει να μην υποκυπτουμε σε παρακαλια(δυσκολο γαμω τις φατσες τους)

ps η τροφη ξηρη που μου εδωσε ο κτηνιατρος λεγεται vet essentialls kitten της hills

ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις

Παράθεση

lin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lin
H lin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H lin έγραψε στις 20:34, 23-10-12:

καλησπερα ειμαι καινουρια στην παρεα.μεγαλωσα με γατες και σκυλους που μπαινοβγαιναν στο σπιτι..εξοικειωθηκα πολυ λογω του πατερα μου.τωρα λοιπον στα 32 μου βρεθηκα πριν ενα μηνα με μια γατουλα 2 μηνων.την βρηκα σε μια ροδα αυτοκινητου στην Αθήνα,υποσιτισμενη και αρρωστη.την φροντισα ,την πηγα κτηνιατρο.μενω μονη μου αυτη τη στιγμη αλλα με επισκεπτεται και η μητερα μου συχνα..και δεν την θελει..με εχει πρηξει..δεν θα βρω αντρα ,τι θα κανω με τη γατα..ολη την ωρα αγκαλια θελει κτλ..τα νευρα μου ειναι σπασμενα.. εναλλακτικη εχω μονο αν τη δεχτει ο σκυλος να μετακομισει σε εξοχικη κατοικια στη νεα μακρη οπου θα ταιζεται καθημερινα..θελω να την κρατησω στο σπιτι..αλλα εχω δυο μεγαλα ερωτηματα.1.που θεωρειται εσεις οτι η γατα ειναι πιο ευτυχισμενη σε περιβαλλον σπιτιου η να σκαρφαλωνει σε δεντρα στην υπαιθρο? πραγματικα δεν εχω βγαλει ακρη..φοβαμαι οτι εγκλωβιζω το ζωντανο..2.Δεν εχω και μεγαλη βοηθεια απο κανεναν να μου την κραταει..συνηθως καλοκαιρια για ενα μηνα και πασχα μια βδομαδα μετακινουμαι στο πατρικο μου σε νησι..η μανα μου δεν την θελει εκει..εχω απο την εφηβεια να ασχοληθω τοσο σοβαρα με ενα ζωακι ..παντα τα ταιζα τα φροντιζα και συνεισφερω οσο μπορω σε φιλοζωικες..αλλα μεχρι εκει..οι γνωμες σας ειναι πολυτιμες..για πανσιον ουτε λογος..τα οικονομικα μου ειναι χαλια...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους