Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,902 εγγεγραμμένα μέλη και 717,333 μηνύματα σε 22,376 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 299 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα στο σπίτι - Απορίες, προβληματισμοί

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:16, 11-06-12:

Μαρία μου να σας ζήσουν τα βρεφάκια..
Φαντάζομαι τη χαρά που αισθάνεσαι!!! Όταν το διαλέξεις περίγραψέ μας το ή ποσταρε φωτογραφία αν μπορείς. Συμμερίζομαι τη χαρά σου από τη στιγμή που έπεισες τους γονείς σου..και χαίρομαι με κάθε στάδιο της ιστορίας σου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maraki.m (Μαρια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maraki.m
H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H maraki.m έγραψε στις 11:27, 12-06-12:

Ευχαριστώ! Ναι νιώθω μεγάλη χαρά ειδικά τώρα τελευταία που δεν τα πάω καλά με την παρέα μου.Θα περνάω πολύ καλά με το γατούνι! Ναι μόλις το πάρω θα βάλω και φωτογραφίες του!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:09, 12-06-12:

Το γατάκι σου δεν πρόκειται να σε προδώσει ποτέ. Φίλους αληθινούς λίγους βρίσκουμε στη ζωή...αλλά μην μου απελπίζεσαι γιατί θα έρθουν!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maraki.m (Μαρια)

Νεοφερμένος

H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H maraki.m έγραψε στις 17:21, 12-06-12:

Το περιμένω και αυτό..όλα θα έρθουν κάποια στιγμή!

Παράθεση

Nelson

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nelson
Ο Nelson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Nelson έγραψε στις 22:54, 17-06-12:

Πριν 3 εβδομαδες η γάτα των γονιών μου γέννησε 5 γατάκια!! Σκεφτομαι να κρατήσω το ένα για το σπιτι μου(διαμερισμα) και εχω καποιες γενικες αποριες

1)Σε ποσο καιρο μπορω να το παρω σπιτι μου και ποτε πρεπει να παει στον γιατρο για τα πρωτα εμβολια?
2)Ολα τα γατακια ειναι γαλανοματικα...αυτο που θελω να παρω εγω ειναι και ασπρο και ειδα οτι κατα μεγαλη πιθανοτητα δεν θα ακουει αλλα δεν εχω προβλημα με αυτο Αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι το λευκο ειναι το πιο "γκρινιαρικο" λιγο να το σηκωσω αμεσως γκρινιαζει...αντιθετα τα υπολοιπα μετα απο 3 εβδομαδες εχουν ηρεμησει καπως...επιπλεον κουναει πιο δυσκολα τα πισω ποδαρακια του ενω τα αλλα κανουν πιο ευκολα βηματακια! Θα εχει προβλημα λετε η ειναι πολυ νωρις ακομα...παντω προσπαθειες να περπατησει κανει
3)Δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι θυληκα και ποια αρσενικα...

Παράθεση

nektariak

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nektariak
H nektariak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άμφισσα (Φωκίδα). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H nektariak έγραψε στις 23:35, 17-06-12:

Καλησπερα,
Ειναι ευτυχες το γεγονος οτι θελεις να παρεις κοντα σου ενα απο αυτα τα μικρα πλασματακια
Δεν υπαρχει ωραιοτερο συναισθημα απο το να εχεις στο σπιτι ενα γατακι γιατι κι εσυ θα δεις στην πορεια οτι θα εκπλαγεις με τα κατορθωματα του.
Τωρα η γνωμη μου και η μικρη εμπειρια που εχω ειναι πως καλο θα ηταν να το παρεις αφου κλεισει τους 2 μηνες ζωης..καλο θα ειναι να μεινει μεχρι τοτε με την μανα του για να παρει ολες τις δυναμεις που πρεπει και χρειαζεται για να σταθει στα ποδαρακια του και γενικα να δυναμωσει το σωμα του...
Και φυσικα οταν το παρεις το πρωτο μελημα σου ειναι να το πας στον κτηνιατρο για το πρωτο του εμβολιο και τη σχετικη εξεταση που θα του κανει για να δει αν ολα λειτουργουν κανονικα...
Φροντισε να παρεις ολο τον απαραιτητο εξοπλισμο που θα εχεις στο σπιτι σου...
Τωρα βεβαια δεν ξερω να σου πω αν κανει να το δοκιμαζεις εσυ στο περπατημα γιαυτο ας απαντησει καποιος ποιο ειδικος απο εμενα...
Αλλα μη σε ανησυχει οτιδηποτε γιατι η επισκεψη του στο κτηνιατρο θα λυσει και ολες σου τις απορειες...
Και μια συμβουλη απο εμενα,φροντισε να στειρωσεις το γατακι σου...ειτε ειναι θυληκο ειτε αρσενικο...θα γλυτωσεις πολλα προβληματα και το κυριοτερο θα βρισκεται κοντα σου υγειες και ασφαλες...
Με το καλο να το δεχτεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelson

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nelson
Ο Nelson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Nelson έγραψε στις 13:23, 18-06-12:

Νατο και το γατακι

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maraki.m (Μαρια)

Νεοφερμένος

H maraki.m έγραψε στις 15:44, 18-06-12:

Να το χαίρεσαι το γατάκι σου είναι κουκλάκι! Θα συμφωνήσω στο ότι πρέπει να το πας στον κτηνίατρο για να το εξετάσει και να δει αν έχει κάποιο πρόβλημα με τα ποδαράκια του!

Εμένα η γατούλα μου που είναι στο χωριό έκανε τέσσερα γατάκια και το ένα το βγάζει έξω από τη φωλίτσα και το βάζει κάτω στο πλακάκι μακρυά και γεμίζει το ματάκι του βρομιές. Το λυπάμαι το καημένο. Σκέφτομαι να το πάρω στο σπίτι μου και να το ταΐζω με την σιριγγούλα αλλά φοβάμαι μήπως είναι δυστυχισμένο και όταν μεγαλώσει γίνει άγριο και επιθετικό και αν δεν πάρει τα κατάλληλα αντισώματα από το μητρικό γάλα ούτε και την απαραίτητη εκπαίδευση από την μαμά του..Τι να κάνω;

Παράθεση

Swtii

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Swtii
H Swtii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Swtii Enjoying my life with my cat. έγραψε στις 21:22, 19-06-12:

Γεια σας
Καταρχάς είμαι πάρα πολύ χαρούμενη που βρήκα ένα site αφιερωμένο στις γάτες! Πρόσφατα (συγκεκριμένα πριν από 5 μέρες) πήρα και εγώ ένα γατάκι το οποίο νομίζω πως είναι πολύ μωράκι ακόμα να φανταστείτε τρώει μόνο κάτι μακρόστενα πραγματάκια. Τις πρώτες νύχτες ήταν ακόμα φοβισμένο και έτσι έμενε μονάχα σε ένα μέρος αλλά από προχθές έχει "ξεψαρώσει" πολύ, αν και αυτό είναι καλό από την μία. Χθες λοιπόν το βράδυ ερχόταν μέσα στο δωμάτιο μου και στις μαμάς μου εγώ το έβγαζα έξω και το μάλωνα και του έδινα και καμία στον ποπό του (αλλά όχι δυνατά) αλλά με έγραφε κανονικά. Ξέρω πως είναι μωρό ακόμα για να καταλάβει τα παιχνίδια & το μάλωμα. Αλλά μήπως θα έπρεπε να το αφήσω να εξερευνήσει όλους τους χώρους του σπιτιού; Το λέω αυτό γιατί κλείνουμε όλες τις πόρτες (κουζίνα, κρεβατοκάμαρες, μπάνιο) και αυτό μένει μόνο μέσα στο σαλόνι. Θα ήταν καλύτερο λέτε;;

Και κάτι άλλο που με απασχολεί πάρα πολύ, είναι πως να το κάνω να καταλάβει πως το μαλώνω; Όπως είπα και πιο πάνω δεν καταλαβαίνει ότι το μαλώνω και το παίρνει σαν παιχνίδι, μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάτι αποτελεσματικό;
Επίσης, έχει μάθει να κοιμάται κάτω από τον καναπέ (για να πω την αλήθεια ακόμα δεν του έχω πάρει καλαθάκι) όταν του πάρω δικό του σπιτάκι κτλπ θα προσαρμοστεί εύκολα λέτε;

Θα το εκτιμούσα αν απαντούσατε όσο πιο γρήγορα μπορείτε Thanks a lot

Παράθεση

maraki.m (Μαρια)

Νεοφερμένος

H maraki.m έγραψε στις 23:07, 19-06-12:

Γεια σου swtii και καλώς ήρθες! Να το χαίρεσαι το γατάκι σου είναι αυτό που έχεις στο αβαταρ;

Καλό θα είναι αφού τώρα ξεψάρωσε άφησε το να εξερευνήσει και το υπόλοιπο σπίτι για να αποκτήσει οικειότητα με όλους του χώρους αλλά πρέπει το κρεβατάκι του να είναι σε ένα ήσυχο μέρος με την τροφή,το νερό και τα πραγματάκια του συγκεντρωμένα. Όσο για το πως μπορείς να το μαλώνεις μπορείς να φυσάς στο προσωπάκι του όπως θα έκανε και η μαμά του ή να έχεις κάτι που ψεκάζει νερό και να του ρίχνεις από λίγο αν κάνει καμιά ζημιά!

Ελπίζω να σε κάλυψα!

Παράθεση

Swtii

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Swtii
H Swtii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Swtii Enjoying my life with my cat. έγραψε στις 11:10, 20-06-12:

Ναι αυτό είναι,αυτό που έχω στο avatar

Τέλεια θα έχω υπόψιν μου αυτά που είπες και θα τα εφαρμόσω, ευχαριστώ πάρα πολύ με κάλυψες και με βοήθησες

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 11:31, 20-06-12:

Όχι νερό κούκλα μου κατά την άποψη μου σε τόσο μικρό μωράκι. Θα φοβηθεί το καημένο και είναι κρίμα. Μπορείς να το φυσάς όντως απαλά στο πρόσωπο, όπως θα έκανε η μανούλα του και να του λες ένα έντονο και κοφτό "μη". Αντί να το χτυπάς στο πωπουδάκι του η καλύτερη επιλογή είναι, όταν κάνει κάτι που δεν πρέπει να του λες ένα κοφτό "μη" ή "όχι" και να προσπαθείς να του αποσπάς την προσοχή με κάτι άλλο. Επίσης όταν υπερβαίνει τα όρια στο παιχνίδι και δαγκώνει ή γρατζουναει με πάρα πολύ δύναμη ακολουθείς την ίδια διαδικασία και σταματάς το παιχνίδι μαζί του, ώστε να καταλάβει ότι ξεπέρασε το όριο!!
Να σου ζήσει είναι ένα κουκλάκι!!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maraki.m (Μαρια)

Νεοφερμένος

H maraki.m έγραψε στις 14:29, 20-06-12:

Swtii είναι πολύ ομορφούλικο!

Ααα αυτό για το νερό δεν το ήξερα. Αλλά κάπως δεν πρέπει να παίρνει τα υγρά που το χρειάζονται; Τότε χρησιμοποίησε ειδικό γάλα για γάτες γιατί το δικό μας δεν τους κάνει καλό γιατί έχουν δυσανεξία στη λακτόζη. Ή αλλιώς μούλιασε τις κροκετούλες του στο γάλα.! Έτσι πιστεύω δεν θα έχει πρόβλημα!

Μπορεί κάποιος να απαντήσει και στη δική μου ερώτηση γιατί δεν ξέρω τι να κάνω..!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,199 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:04, 20-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από maraki.m
Swtii είναι πολύ ομορφούλικο!

Ααα αυτό για το νερό δεν το ήξερα. λλά κάπως δεν πρέπει να παίρνει τα υγρά που το χρειάζονται;
όχι βρε,η Le chat Noir,οταν έγραψε ΟΧΙ ΝΕΡΑΚΙ,εννοούσε να μην το ψεκάζει με νερακι στο προσωπο όταν την δαγκώνει,όχι να μην πίνει νερακι.

Παράθεση

maraki.m (Μαρια)

Νεοφερμένος

H maraki.m έγραψε στις 15:18, 20-06-12:

Χαχαχαχαχαχα αα αλήθεια; Δεν το κατάλαβα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vickipapa (βασιλικη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vickipapa
H βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H vickipapa έγραψε στις 20:30, 20-06-12:

Καλησπέρα σε όλους!!!

Λοιπόν σας γράφω για να σας πω οτι πιστεύω το γατάκι μου ειναι καλύτερα...
Καταρχάς το πρόβλημα που ειχε με τις διαρροιες έχει σταματήσει απο τότε που του καν πιο αραιό το γάλα του.
Το μάτι του οπως ειχα πει ειχε επιπεφυκίτιδα και με το tobrex ηδη εδω και δυο μέρες εχω δει σημαντική βελτίωση.
Όσο για το κρύωμα το βοήθησε και εκεί πολυ που το έβαζα στα ουλα του και στην μύτη του.
Έχει αυξήσει απίστευτα την ποσότητα του φαγητού του και τρώει με μεγάλη όρεξη.Το μονό μου πρόβλημα ειναι οτι σκαρφαλωνει βγαίνει απο το κουτί του και πρέπει 24 ωρες το 24 ωρο να το προσέχω μην παθει τπτ και μην μου το πατήσει κανείς!!!
Ελπίζω ολα αυτα να σημαίνουν οτι τα παει καλύτερα και οτι θα ζήσει. Θυμίζω ξανά οτι ειναι 26 ημερών.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vickipapa : 20-06-12 στις 20:41.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,199 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:23, 20-06-12:

Είναι πάρα πολύ θετικά σημάδια αυτά!
Κοίτα κάτι,το ότι σκαρφφαλώνει είναι απόλυτα φυσιολογικό,θελει να εξερευνήσει τον κόσμο.Είναι ένας νεος κοσμος για αυτό.
Ναι,η αλήθεια είναι οτι οκ,χρειάζεται προσοχη ,μην το πατήσεις,μην χωθεί πουθενα κλπ.Εγω οταν είχα τα δικά μου μωρά,δεν έκανα βήμα αν δεν κοίταγα πρωτα κάτω.Επίσης πρόσεχε όταν κλεινεις τις πόρτες,και τα παράθυρα γενικά.
Μακάρι να πάνε όλα καλά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vickipapa (βασιλικη)

Νεοφερμένος

H βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H vickipapa έγραψε στις 22:16, 20-06-12:

να σε ρωτήσω κατι πως το καθάριζες αν δεν ειχε την μαμά του? πότε θα μπορώ να το κάνω μπάνιο ?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:53, 20-06-12:

Αν λερωνόντουσαν,απλά με βαμβάκι και νεράκι απαλά..ή με χαμομίλι.Σιγουρα όχι μπανιο τωρα που είναι μωρο,είναι παρα πολύ ευαισθητα σε αυτο.Στην πραγματικοτητα δεν χρειαζεται να το κανεις μπανιο.Εγω ποτέ δεν τα έκανα.Η γάτα καθαρίζεται μόνη της .Απλα το μπανιο συνήθως γίνεται σε μακρύτριχα γατακια,ή αν λερωθούν απο κατι "βαρύ",πχ λάδια κλπ.

Παράθεση

vickipapa (βασιλικη)

Νεοφερμένος

H vickipapa έγραψε στις 00:07, 21-06-12:

ξέρεις γιατί το λεω ?επειδη μου λερώνεται συνεχεία!!! κανει την ανάγκη της και την ουρα απο κατω και ξαπλωμένη!!!

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 09:56, 21-06-12:

Μπορείς να το καθαρίσεις με μωρομάντηλο ή όπως λέει και η Έφη με λίγο βαμβάκι και ζεστό νεράκι. Είναι πολύ μικρό ακόμη για μπάνιο. Κατά πάσα πιθανότητα μόλις μεγαλώσει λίγο ακόμη και δεν θα λερώνεται αλλά και θα μπορεί να καθαριστεί μόνο του. Οπότε δεν θα χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:59, 21-06-12:

Οπότε καθάριζε το απαλά με κάτι μαλακό.

Παράθεση

vickipapa (βασιλικη)

Νεοφερμένος

H vickipapa έγραψε στις 16:42, 22-06-12:

καλησπέρα.... πάντως σήμερα που ξύπνησα το πρωί να την ταΐσω για πρώτη φορά μπορεί να καθαριζόταν και μια ώρα... αλλά το καημένο δεν φτάνει παντού και σε κάποια φαση ειχε πέσει ανάσκελα και προσπαθούσε να γλείψει την ουρίτσα τής

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:46, 22-06-12:

χαχαχαχαχα...ναι τα χρυσά μου,και είναι απίστευτα γλυκά όταν το κάνουν αυτό!
Σε λίγο πάντως θα τα καταφέρνει!

Παράθεση

vickipapa (βασιλικη)

Νεοφερμένος

H vickipapa έγραψε στις 19:33, 22-06-12:

ναι το κοριτσάκι μου...και να σε ρωτήσω επειδη δεν είχα ξανα ποτε γάτα ολοι μου λένε οτι δεν πρόκειται να δεθεί με κανέναν κ κάνουν γενικοτερα μονο οτι τους αρεσει και τους συμφέρει ισχυει?μια αλλη φορα που ειχα προσέξει για καμια εβομαδα μια γατομαμα μεχρι και τα μωράκια της με αφησε να πιασω και δεν ηταν μεγάλα!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:47, 22-06-12:

Δεν ισχυει σε καμια περιπτωση.Ρωτα ολες τις γατομαμαδες και γατομπαμπαδες,και θα δεις τι θα σου πουν!.Ολα αυτα ανηκουν στις διαφορες προκαταληψεις που δυστυχως υπαρχουν ακομα στην ελλαδα,και εχουν τις ριζες τους πολυ παλια,απο τον μεσαιωνα θα σου ελεγα.

Αν δεις μονο την πουπυ μου πως κανει για μενα...Αλλα οχι μονο τα δικα μου.Ενα θα σου πω.Αυτες τις μερες3-4..δεν ξερω πως με ανακαλυψε ενας γατουλης εδω που μενω(δεν ειναι δικο μκου το σπιτι).Ισως ειναι απο κανενα γειτονα,δεν ξερω.Εννοειται οτι τον ταιζω,περιττο να σου πω οτι παραταει το φαγητο του για να ερθει να τριφτει στα ποδια μου,και ας πειναει η ψυχουκλα μου.Μιλαμε 3 μερες τον ταιζω..καιε χει γινει αλοιφη..!!Και παλιοτερα ταιζα γατια στο παλιο σπιτι,καποιοι,δεν ετρωγαν αν δεν τους χαιδευα την κεφαλα..
Βεβαια,δεν εχουν ολα τα γατια την ιδια συμπεριφορα,εχουν και αυτα την προσωπικοτητα τους.Αλλα ειναι πιο χαδιαρικα,αλλα πιο συγκρατημενα..ολα ομως δενονται με εμας.Δεν εχω δει περιπτωση που να μην συμβει.
Σαν ειδος δηλάδη..δεν ισχυει σε καμια περιπτωση αυτα που λεγονται απο ασχετους.Απλα κανουν το λαθος και συγκρινουν την συμπεριφορα της γατας με του σκυλου,κατι εντελως λαθος γιατι μιλαμε για διαφορετικα ειδη ζωων,με εντελως διαφορετικη συμπεριφορα.
Απλα οι γατες ειναι πολυ πιο ανεξαρτητες σαν ειδος.Ναι..αυτο σιγουρα.Δεν εχουν την"δουλοπρεπεια'του σκυλου(μην με παρεξηγησει κανεις-ταλατρευω και τα σκυλια),αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν μας αγαπανε,απλα το εκφραζουν διαφορετικα.

ΥΓ.Συμβουλη φιλικη:ΜΗΝ ακους τουσ ασχετουσ και γενικα αυτους που δεν εχουν γατα.ΙΔΕΑ δεν εχουν για παρα πολλα,οσον αφορα τις γατες.Επαναλαμβανουν τις βλακειες που ελεγαν οι παλιοι..

Παράθεση

vickipapa (βασιλικη)

Νεοφερμένος

H vickipapa έγραψε στις 19:56, 22-06-12:

Ξερω ισως ακουστει εγωιστικο αλλα θελω να ειναι δεμενη μαζι μου....οπως καθε μητερα με το παιδι της...εχω να κοιμηθω πολλεσ μερεσ βραδυ ειμαι ασταματητα απο πανω του και η αληθεια ειναι οτι το εχω κακομάθει λιγο... δεν ξερω πραγματικα πως θα ειναι....

ΥΓ: ΕΜΕΝΑ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΟΥ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΣΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΙΔΕΨΩ ΟΤΑΝ ΤΡΩΕΙ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΧΟΝΤΡΟΣ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 20:13, 22-06-12:

Καλησπέρα και από εμένα και να χαίρεσαι το μωρογατάκι σου!
Συμφωνω απόλυτα με αυτό που σου είπε η Έφη! Οι γάτες δένονται σε υπερβολικό βαθμό με τον ιδιοκτήτη, απλώς η στάση τους σε κάποιους μπορεί να φαίνεται σνομπ.
Όλες οι γάτες εκφράζουν τα συναισθήματά τους σε αυτούς που αγαπάνε και τις αγαπούν με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους. Ας μην τα μπερδεύουμε με τους σκύλους, που κι εγώ τους λατρεύω, αλλά είναι τελείως διαφορετικοί στη συμπεριφορά.
Σκέψου ότι εμένα τα δικά μου με ακολουθούν παντού (μπάνιο, κουζίνα, υπνοδωμάτιο) και κάθονται δίπλα μου ακόμα κι αν εγώ δεν ασχοληθώ καθόλου μαζί τους και κάνω κάτι άλλο. Το τσουρεκάκι μου γουργουρίζει με το που με βλεπει, χωρίς να την ακουμπήσω καν. Ο Βίκτωρας πάντα μα πάντα με υποδέχεται στην πόρτα, όταν φτάνω σπίτι, με γουργουρητά και τρίβεται στα πόδια μου.
Κι επίσης να ξέρεις ότι τα βράδυα θα θέλει να κοιμάται μαζί σου

Παράθεση

vickipapa (βασιλικη)

Νεοφερμένος

H vickipapa έγραψε στις 21:07, 22-06-12:

ξέρετε τι άλλο με εχει τρελάνει?? οτι την αφηνω λιγη ωρα να κανει βόλτες και σε κανενα πεντάλεπτο κλαίει και ηρεμεί μόλις ακούσει την φωνη μου!!!(φυσικα εννοειται οτι ειναι ταϊσμένη ξεκούραστη κ καθαρή)

Παράθεση

vickipapa (βασιλικη)

Νεοφερμένος

H vickipapa έγραψε στις 16:38, 23-06-12:

Το γατακι μου πεθανε.....γιατι εκανα οτι μπορούσα???

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:16, 23-06-12:

Δεν το πιστευω.. Μα πως;Ετσι στα καλα καθουμενα;;
Παρα πολυ λυπαμαι πραγματικα..ποσο κριμα..

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 19:48, 23-06-12:

Λυπάμαι πάρα πολύ, Βασιλική...

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 20:11, 23-06-12:

τι έπαθε το γατάκι και πέθανε;

λυπάμαι

Παράθεση

vickipapa (βασιλικη)

Νεοφερμένος

H vickipapa έγραψε στις 22:24, 23-06-12:

χθες το βραδυ ηταν καπως παραξενο σηκωνε το κεφαλακι του πανω και δυσκολευοταν να αναπνεύσει...εντομεταξυ σημερα θα το ξαναπηγαινα στον γιατρο γιατι ειδα κατι στο αυτι του και επειδη το ζυγισα και εχανε κιλα αντι να παιρνει ενω το ταιζα ασταματητα....δεν ξερω....παει το μικρουλη μου

οσοι δεν το ξερουν ηταν αρρωστο και αδυναμο αλλα τα πηγαινε καλα...

Παράθεση

sotago

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sotago
Ο sotago αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O sotago Νιαου (Γειά σας από τον Mike)! έγραψε στις 22:39, 23-06-12:

Nelson να το χαίρεσαι το πλασματάκι σου! να είσαι γερο και δυνατό πάντα! bravo σου που πήρες ένα γατάκι που έχει πιθανόν προβλήματα (του εύχομαι ολόψυχα να τα ξεπεράσει όλα και να είναι super)! έχεις πραγματικά μεγάλη καρδια! πάντως για το φίλο εγώ το δικό μου που το πήρα 1 μηνών (αναγκαστικά) και νόμιζα ήταν θηλυκό και το φώναζα madonna. τελικά όταν έγινε 2 μηνών και το πήγα σε κτηνίατρο μας είπε είναι αγόρι. το είπαμε mike τελικά... μας είπε συνήθως αργεί πολύ να φανεί το φύλο τους. κι εμενα είναι πολύ gkriniaroulis ο γλυκούλης μου. οποτε τον σηκώνω για αγκαλίτσες γκρινιάζει. μονο όταν κοιμάται τρελαίνεται για τα χάδια! εκεί λιώνει πραγματικά. υποθέτω κάθε γατάκι έχει τον χαρακτήρα του...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 23-06-12 στις 22:53. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish
Παράθεση

goth (Kατερινα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη goth
H Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Αρκετες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.

H goth Αντίστροφα ο χρόνος μετράει... έγραψε στις 12:40, 25-06-12:

Παρακολουθούσα το θέμα και πραγματικά σχεδόν ένιωσα τον ενθουσιασμό σου(vickipapa).Είχα κι εγώ ένα γατούνι...το αγάπησα,το φρόντισα...Τι να κάνουμε...Μέρος της ζωής και αυτό....Τουλάχιστον έφυγε χαρούμενο!!!!!Ήταν πολύ τυχερό που βρήκε κάποια σαν εσένα να το φροντίζει και να το αγαπάει.Καλό ταξίδι μικρούλη.

Παράθεση

thewnh

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thewnh
H thewnh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H thewnh Νιάου Νιάου έγραψε στις 14:23, 29-06-12:

γεια σας!!

λοιπον αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω

εχω ενα γατάκι 40 ημερών περίπου, αλλα εχει πολλους ψίλους, Μπορώ να του ρίξω σπρεί ?

επισης η γάτα μ έφαγε ενα σοκολατάκι, θα πάθει τπτ ? ειχα ακουσει οτι τυφλωνονται κλπ,

Παράθεση

maraki.m (Μαρια)

Νεοφερμένος

H maraki.m έγραψε στις 14:52, 30-06-12:

Γεια σου να το χαίρεσαι το γατάκι σου. Βασικά είναι ακόμα μικρό για σπρέι οπότε πήγαινε το στον κτηνίατρο. Για το σοκολατάκι πιστεύω δεν θα την πειράξει. Για μια φορά αν έτυχε δεν παθαίνει τίποτα αλλά όσο γίνεται να το αποφεύγεις!
Ελπίζω να βοήθησα!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 15:43, 30-06-12:

Γατάκι 8 εβδομάδων η κτηνίατρος μου έδωσε την άδεια να το ψεκάσω με frontline. Δεν αποκλείεται λοιπόν να μπορείς να το απαλλάξεις από το μαρτύριό του, ακόμα και στις 40 μέρες. Είσαι όμως σίγουρη ότι είναι 40 ημερών; Επιπλέον μπορεί να έχει μέσα στο αυτάκι του τσιμπούρια και άλλες βρωμιές. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι λοιπόν να κλείσεις ραντεβού σε κτηνίατρο.
Εκείνος/η θα σου πει πόσο ακριβώς είναι το γατάκι και τι χρειάζεται να γίνει για τους ψύλλους που το ταλαιπωρούν και αν μπορεί να του δώσει ακόμη χαπάκι για εσωτερική αποπαρασίτωση.

Παράθεση

thewnh

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thewnh
H thewnh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H thewnh Νιάου Νιάου έγραψε στις 17:57, 30-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Γατάκι 8 εβδομάδων η κτηνίατρος μου έδωσε την άδεια να το ψεκάσω με frontline. Δεν αποκλείεται λοιπόν να μπορείς να το απαλλάξεις από το μαρτύριό του, ακόμα και στις 40 μέρες. Είσαι όμως σίγουρη ότι είναι 40 ημερών; Επιπλέον μπορεί να έχει μέσα στο αυτάκι του τσιμπούρια και άλλες βρωμιές. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι λοιπόν να κλείσεις ραντεβού σε κτηνίατρο.
Εκείνος/η θα σου πει πόσο ακριβώς είναι το γατάκι και τι χρειάζεται να γίνει για τους ψύλλους που το ταλαιπωρούν και αν μπορεί να του δώσει ακόμη χαπάκι για εσωτερική αποπαρασίτωση.
ευχαριστώ για την απάντηση!

ναι σίγουρα είναι 40 ημερών! γεννήθηκε 21 Μαίου! είναι της γάτας μ οπότε ξέρω,!

Παράθεση

hionati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionati
H hionati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H hionati έγραψε στις 11:41, 07-07-12:

Καλημέρα και από εμένα..και την Sushi η οποία μετακόμισε μαζί μου στο εξοχικό χωρίς κανένα πρόβλημα..βέβαια όταν βλέπει άλλα μέλη της οικογένειας με τα οποία δεν ζούσαμε μαζί κρύβεται..Έχω λοιπόν κάποιες ερωτήσεις και ζητώ τα φώτα των εμπειρότερων που μέχρι τώρα με βοήθησαν τόσο πολύ..γιατί 8 μήνες τώρα από τότε που βρήκα τη σουσανίτσα πεταμένη μέχρι και τώρα που έγινε κοτζάμ γατόνι, οι συμβουλές σας ήταν πολύτιμες. Καταρχήν..Θα την αφήσω για 5 μέρες μόνη με τους δικούς μου. Μαζί της θα αφήσω και την Λουλού τη σκυλίτσα μου που μεγάλωσε μαζί με τη sushi..Λέτε να τρομάξει πολύ αν δεν με βλέπει στο σπίτι??? Γιατί τώρα κάθε βράδυ από τότε που ήρθαμε στο εξοχικό έρχεται και κοιμάται στο λαιμό μου..φοβάμαι μην πάθει σοκ αν λείψω γιατί θα έρθουν και φίλοι των γονιών μου στο σπίτι...και η Sushi απεχθάνεται τον κόσμο..Τη γιαγιά μου τη γρύλιζε σαν σκύλος χθες...μετά την συνήθισε..Επίσης..βρήκα καλοκαιρινή δουλειά και σκέφτομαι να την πάρω μαζί και να μην την αφήσω όλο το καλοκαίρι με τους δικούς μου..Κάνουν όμως οι τόσες μετακινήσεις καλό στο γατί??? Γιατί μετά το νέο σπίτι στην Αρτα που βρήκα δουλειά, θα πρέπει να επιστρέψει στο πατρικό στο Αγρίνιο...και μετά σε νέο σπίτι καθώς είμαι αναπληρώτρια και περιμένω φύλλο πορείας... Άλλη ερώτηση...τώρα τους καλοκαιρινούς μήνες τι αποπαρασίτωση να κάνω?? Να δίνω ένα drontal κάθε μήνα??? Να βάλω και πιπέτα για παράσιτα?? Τον Μάιο ήταν η τελευταία πιπέτα και καθότι ζει μόνο στο σπίτι δεν ξανάβαλα κάτι..Τέλος...η κτηνίατρος που την πήγαινα και που της άφηνα τρελό χρήμα για εμβολιασμούς,στειρώσεις,περίθαλψη αδεσπότων, άμμο, ειδική τροφή, παιχνίδια, προικιά κτλ (και για τα δυο σκύλο και γάτα μου) με ξενέρωσε τρελά γιατι της πήγα προχθές μωρό γατί που βρήκα στο δρόμο παρατημένο με κλειστό ματάκι και αν και ξέρει ότι είναι αδέσποτο, με χρέωσε 35 ευρό απλά για να μου πει ότι είναι υγιές και να του βάλω terammycin και χαμομήλι στο ματάκι!!!!!!!!!!!! Φοβάμαι όμως να αλλάξω κτηνίατρο γιατί αυτή παρακολουθούσε τη Sushi από μωρό...αλλά είναι χρηματικά αχόρταγη...Τι με συμβουλεύετε??? Και ένα νέο...τα μωρά που σας είχα πει πως βρήκαμε με ομφάλιο λώρο και μεγαλώναμε με μπιμπερό, έζησαν όλα, έγιναν κοτζάμ γατόνια καααααααααααααιιιιιιιιιιιιιιι...ΥΙΟΘΕΤΗΘΗΚΑΝ ΟΛΑ.....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:38, 07-07-12:

Καλησπερα χιονατη.
Το μεγαλυτερο προβλημα βασικα,πιστευω οτι δεν ειναι που θα λειπεις εσυ,αλλα το οτι θα ερθουν φιλοι των γονιων σου στο σπιτι,εφοσον λες οτι δεν ειναι κοινωνικη.Υπαρχει καποιο δωματιο που θα μπορουσε να εχει ολα της τα πραγματακια εκει,και να ειναι πιο ησυχα;Δεν εννοω να ειναι κλειδωμενο μεσα το γατι,απλα πχ οταν γινεται πολυ φασαρια να πηγαινει εκει;Επισης θελει τεραστια προσοχη να μην βγει απο πορτες και παραθυρα,γιατι συνηθως οι γονεις σε αυτα δεν ειναι τοσο προσεκτικοι οσο εμεις,και μαλιστα οταν υπαρχει μκαι κοσμος στοπ σπιτι.
Για τις πολλες μετακινησεις.Κοιτα κατι..πολλα γατια δεν εχουν προβλημα.Τα δικα μου εχουν,αλλα ορισμενα τα πανε μια χαρα.
Άλλη ερώτηση...τώρα τους καλοκαιρινούς μήνες τι αποπαρασίτωση να κάνω?? Να δίνω ένα drontal κάθε μήνα??? Να βάλω και πιπέτα για παράσιτα??
Εφοσον δεν βγαινει εκτος σπιτιου,θα δινεις κανονικα οποτε σου εχει πει ο γιατρος.Εμενα καθε 3 μηνες μου εχει πει,και προς Θεου,οχι και ντρονταλ και πιπετα.Βρε παιδια,φαρμακα ειναι,και μαλιστα εχουν και πολλες παρενεργειες.

ΥΓ.Εγω παντως θα δοκιμαζα και αλλον κτηνιατρο.Εμενα ποτέ δεν μου εχει παρει ο γιατρος λεφτα για επισκεψη,μονο ότι πάρω .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

hionati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionati
H hionati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H hionati έγραψε στις 13:55, 07-07-12:

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Κι εγώ θεώρησα drontal και πιπέτα υπερβολή..ιδίως όταν το γατί θα παίρνει και λίγο ηρεμιστικό για να ταξιδέψει..Στο μόνο που ποντάρω είναι ότι οι φίλοι είναι Σουηδοί και λάτρεις γατονιών. Έχουν και δικές τους γάτες και ξέρουν πώς να την χειριστούν χωρίς να την τρομάξουν..Όσο για την κτηνίατρο όσοι είναι από Αγρίνιο ίσως νιώθουν το δράμα μου..Μας πιάνουν κανονικά τον κ.......ο οι Αγρινιώτες κτηνίατροι....

Παράθεση

catlover123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catlover123
H catlover123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H catlover123 γατομαμαδες... έγραψε στις 11:25, 31-07-12:

καλημερα!!! προσφφατα εχασα το χαμστερακι μου και σκεφτομουν για ενα καινουριο ζωακι οπως μια γατα ομως δεν θελω να αγορασω.... και ετσι ο μπαμπας μου μου ειπε πως στη γειτονια του υπαρχει μια εγκυος γατα και μολις γεννησει και γινει το γατακι 1 μηνων θα μου το φερει... τωρα το θεμα ειναι πως δεν ξερω πως ακριβως πρεπει να προσεχω μια γατα και εχω και αλλεργια αλλα μαρεσουν πολυ και ετσι αποφασισα να παω σε αλλεργιολογο (το γατι θα το παρω και του θανατα να ειμαι) και ο πατερας μου επισεις μου ειπε πως αμα δειχνω αγαπη στο γατακι θα ζει μονο για εμενα!!!! λοιπον ετσι θα ηθελα να μου πειτε τα βασικα για να προσεχω μια γατα
(ισως να νομιζατε οτι ειμαι ασχετη αλλα οχι και τελειως)

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 13:35, 31-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από catlover123
καλημερα!!! προσφφατα εχασα το χαμστερακι μου και σκεφτομουν για ενα καινουριο ζωακι οπως μια γατα ομως δεν θελω να αγορασω.... και ετσι ο μπαμπας μου μου ειπε πως στη γειτονια του υπαρχει μια εγκυος γατα και μολις γεννησει και γινει το γατακι 1 μηνων θα μου το φερει... τωρα το θεμα ειναι πως δεν ξερω πως ακριβως πρεπει να προσεχω μια γατα και εχω και αλλεργια αλλα μαρεσουν πολυ και ετσι αποφασισα να παω σε αλλεργιολογο (το γατι θα το παρω και του θανατα να ειμαι) και ο πατερας μου επισεις μου ειπε πως αμα δειχνω αγαπη στο γατακι θα ζει μονο για εμενα!!!! λοιπον ετσι θα ηθελα να μου πειτε τα βασικα για να προσεχω μια γατα
(ισως να νομιζατε οτι ειμαι ασχετη αλλα οχι και τελειως)
Catlover μου, τα βασικά για να προσέχεις ένα ζωάκι είναι τόσα πολλά, που πραγματικά δεν νομίζω ότι μπορεί να στα γράψει κάποιος σε ένα μήνυμα:
Αν χώριζα σε κατηγορίες τους τομείς, στους οποίους πρέπει να δώσεις βάση για να μπορέσεις να μεγαλώσεις σωστά ένα γατάκι και να είναι και αυτό ευτυχισμένο μαζί σου και εσύ μαζί του είναι οι εξής:
Χρόνος: Ένα γατάκι σπιτιού, δεν είναι στον φυσικό του χώρο. Η γάτα είναι από την φύση της ζώο περίεργο, που του αρέσει η εξερεύνηση. Συνεπώς θα πρέπει να της δίνεις ερεθίσματα για να παίζει. Οπότε θα απαιτεί κάποιο από το χρόνο σου. Δεν μπορείς να την έχεις παρατημένη μόνο στο σπίτι, διότι θα βαριέται. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι πρέπει να είσαι όλη μέρα μαζί της και να μην την αφήνεις καθόλου μόνη της, απλά θέλει ένα μέτρο.
Χρήματα: Μία γατούλα έχει έξοδα.Αυτό μεταφράζεται σε 30-35 ευρώ το μήνα πάγια για την τροφή και την άμμο της. Σε αυτό θα πρέπει να προσθέσεις την εσωτερική και εξωτερική αποπαρασίτωση γύρω στα 50 ευρώ το χρόνο. Το πάγιο έξοδο της στείρωσης το οποιο κυμαίνεται από 90-120 για θηλυκές γάτες και 60-100 για αρσενικούς. Επιπλέον τα εμβόλια της (για γάτες μέσα στο σπίτι καλύπτεσαι με περίπου 60 ευρώ τον χρόνο)και φυσικά κάποια χρήματα στην άκρη για ότι προκύψει σε θέμα υγείας.Για την αρχή επίσης θα πρέπει να υπολογίσεις και κάποια μικροέξοδα όπως γατοφόρο για να μπορείς να την μεταφέρεις, αμμολεκάνη κλπ.
Χώρος: Οι γάτες που ζουν μέσα στο σπίτι χρειάζονται ένα σημείο για να έχουν τα πραγματάκια τους, αλλά δεν μπορούν να περιοριστούν σε ένα δωμάτιο.Αυτό τις κάνει δυστυχισμένες. Θέλουν συνήθως να είναι όπου είσαι και εσύ και να έχουν παρέα. Αυτό σημαίνει ότι η γατούλα σου θα πρέπει να έχει πρόσβαση στο μεγαλύτερο τουλάχιστον μέρος του σπιτιού, πράγμα το οποίο σημαίνει, ότι όοι ζουν μαζί σου, θα πρέπει να είναι σύμφωνοι με την έλευση της γατούλας στο σπίτι.
Καθαριότητα: Οι γάτες είναι μαλλιαρά ζωάκια, συνεπώς θα πρέπει να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι θα πρέπει να καθαρίζεις πιο συχνά και ότι και πάλι θα υπάρχουν τρίχες. Η γάτα μαδάει κάποιες περιόδους του χρόνου και τότε θα βλέπεις τρίχες και στον καναπέ και στο κρεβάτι και παντού. Δεν είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα με καλή ηλεκτρική και τις ταινίες και τα αυτοκόλλητα που κυκλοφορούν, απλά καλό είναι να το ξέρεις.
Μέλλον: Τα ζουζούνια μας αν είναι τυχερά (και αυτά και εμείς)μπορεί να έχουν και 15 χρόνια ζωής. Μέσα σε αυτά τα 15 χρόνια πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι πιθανόν θα συντελεστούν πολλές αλλαγές στην ζωή σου. Από το να σπουδάσεις σε άλλη πόλη, έχρι του να φύγεις στο εξωτερικό, να παντρευτείς και να κάνεις παιδί. Πρέπει από τώρα να υπάρχει plan b για το γατάκι σε περίπτωση που συμβεί κάτι από αυτά. Αν θα το κρατήσουν οι γονείς σου, που, αν θα το πάρεις μαζί σου κλπ.

Αυτά είναι τα βασικά που εγώ μπόρεσα να σκεφτώ.Υπάρχουν και ένα σωρό ακόμη αλλά θα τα δεις σιγά σιγά.

Λεπτομέρειες: 1. ένα γατάκι που έχει την μαμά του, δεν το παίρνουμε πριν φτάσει τουλάχιστον 2 μηνών. Την χρειάζεται για να αναπτυχθεί σωστά σωματικά αλλά και να κοινωνικοποιηθεί όπως πρέπει.
2. Το θέμα της αλλεργιας πρέπει να το δεις πολύ σοβαρά και να είσαι πολύ σίγουρη (με σύμφωνη γνώμη γιατρού)ότι δεν είναι αρκετά σοβαρή, ώστε να μπορέσεις να συμβιώσεις με ένα γατάκι. Τα γατάκια δεν είναι παιχνίδια δεν έχουν κάρτα αλλαγής, δεν επιστρέφονται. Από όταν θα το πάρεις θα είναι ο σύντροφός σου και το φιλαράκι σου για όλη την ζωή σας. Με θέματα υγείας όμως δεν μπορούμε να παίζουμε, οπότε εφόσον το ξέρεις από πριν ότι έχεις ζήτημα αλλεργίας θα πρέπει να είσαι σίγουρη ότι είναι κάτι που μπορεί να ξεπεραστεί.

Παράθεση

catlover123

Νεοφερμένος

H catlover123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H catlover123 γατομαμαδες... έγραψε στις 16:03, 01-08-12:

Γειαα!!! συντομα σκοπευω να γινω γατομαμα και θα ηθελα να ρωτησω ορισμενα πραγματα γιατι ειμαι καινουρια σ'αυτα
1ον:μπορω να κρατταω το γατακι μου μεσα στο σπιτι χωρις να χρειαστει να το βγαζω εξω?? (δεν εχω λεφτα για περιφραξη και φοβαμαι μη μου πεσει)

2ον:πως μπορω να εκπαιδευσω το γατακι μου να μην ανεβενει πανω στα επιπλα γιατι οι δικοι μου συχενονται ιδιαιτερα τις τριχες??

3ον: αμα αρχισει και μαδαει τι μπορω να κανω για να σταματησει?? (ειχα διαβασει παλαιοτερα ενα αρθρο που τους βαζεις κατι σαν ταινια.. δεν θυμαμαι καλα)

4ον:πως μπορω να αφαιρω τις τριχες με καμια βραγμενη πετσετουλα που την παιρναω καθε τοσο??

5ον: πια ειναι η καλυτερη αμμος...? (εγω πιστευω πως η καλυτερη ειναι της everclean η πορτοκαλι με τους χοντρους κοκκους που μολις βρεχεται γινεται πετρωμα...)

ευχαριστω που με ακουσατε και συγνωμη αν σας ζαλησα με τις ερωτησεις μου

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 17:50, 01-08-12:

Καλησπέρα.

1. Μπορείς.Θα χρειαστείς όμως να δώσεις στη γάτα σου ερεθίσματα και διαδραστικά παιχνίδια για να μη την βρείς με τις κουρτίνες λωρίδες.

2. Δε μπορείς. Είναι στη φύση της γάτας να ανεβαίνει ψηλά. Αγορασέ της αν θες και στήσ'το σε ένα σημείο του σπιτιού ένα ονυχοδρόμιο με πλατυφόρμα για να σκαρφαλώνει ψηλά και να ξαπλώνει πάνω.Όσο μεγαλώνει η γάτα αν δεν είναι συνέχεια δίπλα σου, ειδικά οι καναπεδόγατες,θα προτιμήσει το αγαπημένο της σημείο για να αράξει. Μη της μάθεις το σημείο αυτό να είναι το πολύφωτο.

3.Ούτε αυτό μπορείς.Μπορείς να εκπαιδεύσεις τους γονείς σου να μη σιχαίνονται τις τρίχες όμως.Κοίτα τι θα κάνεις.
Για αρχή μή πάρεις μακρύτριχη γάτα. Θα γλυτώσεις τα πολλά,όχι όλα αλλά είπαμε! Δείξε τους οτι καταννοείς το θέμα που έχουν.Δεύτερον θα είσαι συνεπής σε ότι σου πει ο κτηνίατρος και θα το ξέρουν...και τρίτον θα πάρεις ένα χτενάκι απο ένα pet-shop και θα χτενίζεις τη γάτα σου.Τώρα το καλοκαίρι ακόμα περισσότερες φορές.Α! και θα καθαρίζεις εσύ με την ηλεκτρική σκούπα το σπίτι

4. Τα αυτοκόλλητα και τις ταινίες φαντάζομαι τα εννοούσες για τα ρούχα. Το κόλπο με τη βρεγμένη πετσέτα δε το ξέρω.

5. Η everclean είναι μιά χαρά άμμος.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:30, 04-08-12:

Γειαα!!! συντομα σκοπευω να γινω γατομαμα και θα ηθελα να ρωτησω ορισμενα πραγματα γιατι ειμαι καινουρια σ'αυτα
1ον:μπορω να κρατταω το γατακι μου μεσα στο σπιτι χωρις να χρειαστει να το βγαζω εξω?? (δεν εχω λεφτα για περιφραξη και φοβαμαι μη μου πεσει)
Φυσικά και μπορείς! Μάλλον..επιβάλλεται θα έλεγα αν θέλεις το γατάκι σου να μην κινδυνεύει από φόλες, σκύλους, αμάξια κτλ

2ον:πως μπορω να εκπαιδευσω το γατακι μου να μην ανεβενει πανω στα επιπλα γιατι οι δικοι μου συχενονται ιδιαιτερα τις τριχες??

3ον: αμα αρχισει και μαδαει τι μπορω να κανω για να σταματησει?? (ειχα διαβασει παλαιοτερα ενα αρθρο που τους βαζεις κατι σαν ταινια.. δεν θυμαμαι καλα)

4ον:πως μπορω να αφαιρω τις τριχες με καμια βραγμενη πετσετουλα που την παιρναω καθε τοσο??
Το πρώτο που σε συμβουλεύω να κάνεις είναι να εξηγήσεις στους δικούς σου πως δεν έχουν τίποτα το σοβαρό να πάθουν από τις τρίχες του γατούλη, εκτός βέβαια αν κάποιος έχει αλλεργία! Τρίχες έχουμε κι εμείς.
Σίγουρα όμως θα θέλεις να απομακρύνεις τις τρίχες γι' αυτό καλό είναι να αγοράσεις ένα ρολό καθαρισμού χνουδιού. Επιπλέον θα πρέπει να κτενίζεις τον γατούλη σου μια φορά την βδομάδα για να απομακρύνεις τις νεκρές τρίχες. Έτσι θα μαδάει λιγότερο. Για να μην ανεβαίνει επάνω σε έπιπλα χρειάζεται εκπαίδευση. Όμως επειδή τα γατάκια αισθάνονται ασφαλή όταν είναι ψηλά, καλό θα ήταν να του παρέχεις ένα μέρος δικό του όπου θα μπορεί να ανεβαίνει, όπως ένα γατόδεντρο, ή μια ψηλή καρέκλα κόντά σε ένα παράθυρο ίσως, όπου θα μπορεί να χαλαρώνει χαζεύοντας τη φύση έξω.

5ον: πια ειναι η καλυτερη αμμος...? (εγω πιστευω πως η καλυτερη ειναι της everclean η πορτοκαλι με τους χοντρους κοκκους που μολις βρεχεται γινεται πετρωμα...)
Ρίξε μια ματιά εδώ:
Άμμος για γάτες

ευχαριστω που με ακουσατε και συγνωμη αν σας ζαλησα με τις ερωτησεις μου
Δεν μας ζάλισες καθόλου, αγαπάμε τις γάτες γι' αυτό και ξοδεύουμε τόσο χρόνο καθημερινά σε αυτό το φόρουμ

Παράθεση

catlover123

Νεοφερμένος

H catlover123 γατομαμαδες... έγραψε στις 17:18, 10-08-12:

φχαριστω πολυ

Παράθεση

catlover123

Νεοφερμένος

H catlover123 γατομαμαδες... έγραψε στις 17:27, 10-08-12:

καταρχην τα εχω σκευτει ολα πολυ καλα και υπαρχει και μια κυρια που θα καλυπτει τα εξοδα του κτηνιατρου. επεισεις μου ειπατε οτι πρεπει να εχει προσβαση σε ολα τα δωματια αλλα δεν θελει να μπαινει φοβαται συνεχεια το φως γιατι ηταν αδεσποτο τοχτενιζω 1 φορα την ημερα και κατι τελευταιο μπορω να το στειρωσω ενω ειναι μωρο γτ ειναι σχεδον 2 μηνων και δεν ξερω αν επιτρεπεται

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους