Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,349 εγγεγραμμένα μέλη και 718,381 μηνύματα σε 22,609 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 380 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Στείρωση στις γάτες

Unicorn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unicorn
H Unicorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Unicorn έγραψε στις 13:22, 22-01-06:

Η στείρωση είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα, για πολλούς ιδιοκτήτες γατών. Άλλοι λένε ότι δεν θα έκαναν ποτέ κάτι τέτοιο στην γάτα τους, ενώ άλλοι βρίσκουν την υγειά τους όταν παίρνουν την απόφαση να την στειρώσουν. Η αλήθεια είναι ότι γλιτώνουμε από πολλές φασαρίες με τη στείρωση, τόσο εμείς, όσο κυρίως η γάτα μας που κινδυνεύει από πολλές ασθένειες, αλλά και από πολλές άλλες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 23-06-11 στις 11:31.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
By Ismini on 04-04-07, 11:52
Μήπως γνωρίζετε σε πόσο διάστημα περίπου μετά τη στείρωση φεύγει ο οίστρος? Δηλαδή εαν ενα αρρσενικό 8 μηνών (στην περίπτωση μου), βρίσκονταν σε έντονη κατάσταση οίστρου πριν τη στείρωση, σε πόσο διάστημα μετά ηρεμεί?
By chouzouris on 04-04-07, 11:55
Νομίζω σε κανα μήνα Ισμήνη...
By neisseria on 23-05-07, 23:40
Διαφωνώ!

Διαφωνώ κάθετα με τη στείρωση στα αρσενικά κατοικίδια και διαφωνώ επίσης στη στείρωση στα θυλικά αν δε γίνουν πρώτα 1-2 φορές μαμάδες.
Σίγουρα υπάρχουν πολλοί "φιλόζωοι" που διαφωνούν και μιλάνε για αδέσποτα αλλά αυτό είναι αποτέλεσμα τις εκμετάλευσης των ζώων από διάφορους περιστασιακούς κατόχους ζώων. Ο νόμος προστατεύει τα ζώα και έχει κυρώσεις για αυτούς που τα εγκαταλείπουν αλλά οι νόμοι δεν εφαρμόζονται ποτέ.
Όσο για τους "φιλόζωους" θα πρέπει να γνωρίζουν ότι η σχέση πρέπει να είναι φιλίας με τα ζώα τους,πατρότητας ή μητρότητας και όχι αφεντικού και προφανώς ζώου-σκλάβου πάνω στο οποίο έχουμε δικαίωμα ζωής και θανάτου.
Όπως και με τις γατούλες έτσι και στους ανθρώπους. Προτείνω αυτοί που κάνουν στείρωση στο κατοικίδιο τους να δοκιμάσουν πρώτα τη στείρωση στον εαυτό τους. Το ίδιο επικίνδυνοι είναι να μεταδώσουν αφροδίσια νοσήματα και να αφήσουν ή να μείνουν έγκυοι και στο τέλος να το σκοτώσουν στη μήτρα για να μη το αφήσουν "αδέσποτο" σε κάποιο ορφανοτροφείο.
By sardela on 23-05-07, 23:52
Αρχική Δημοσίευση από neisseria
Διαφωνώ κάθετα με τη στείρωση στα αρσενικά κατοικίδια και διαφωνώ επίσης στη στείρωση στα θυλικά αν δε γίνουν πρώτα 1-2 φορές μαμάδες.
Σίγουρα υπάρχουν πολλοί "φιλόζωοι" που διαφωνούν και μιλάνε για αδέσποτα αλλά αυτό είναι αποτέλεσμα τις εκμετάλευσης των ζώων από διάφορους περιστασιακούς κατόχους ζώων. Ο νόμος προστατεύει τα ζώα και έχει κυρώσεις για αυτούς που τα εγκαταλείπουν αλλά οι νόμοι δεν εφαρμόζονται ποτέ.
Όσο για τους "φιλόζωους" θα πρέπει να γνωρίζουν ότι η σχέση πρέπει να είναι φιλίας με τα ζώα τους,πατρότητας ή μητρότητας και όχι αφεντικού και προφανώς ζώου-σκλάβου πάνω στο οποίο έχουμε δικαίωμα ζωής και θανάτου.
Όπως και με τις γατούλες έτσι και στους ανθρώπους. Προτείνω αυτοί που κάνουν στείρωση στο κατοικίδιο τους να δοκιμάσουν πρώτα τη στείρωση στον εαυτό τους. Το ίδιο επικίνδυνοι είναι να μεταδώσουν αφροδίσια νοσήματα και να αφήσουν ή να μείνουν έγκυοι και στο τέλος να το σκοτώσουν στη μήτρα για να μη το αφήσουν "αδέσποτο" σε κάποιο ορφανοτροφείο.

Οσο σκεφτεσαι οτι τα ζωα ειναι ανθρωποι θα κανεις παντα λαθος.

Οσο για τον νομο, δως μου σε παρακαλω(με στοιχεια) ΕΝΑ, ΜΟΝΟ ΕΝΑ παραδειγμα ανθρωπου που τιμωρηθηκε γιατι κακοποιουσε το ζωο του.

Τα ζωα ΔΕΝ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ καν οτι γεννησαν ισα ισα το ξεχνανε αμεσως μολις αποχωριστουν τα μωρα τους. Και μιλαω απο προσωπικη πειρα!!!!!

Για τα ζωα η σεξουαλικη πραξη δεν ειναι ευχαριστηση, αλλα κατι πολυ βιαιο και επιπονο για εκεινα. Ειναι ΜΟΝΟ η ικανοποιηση των αναγκων....Δεν εχουν επιγνωση του τι θα γινει μετα....Δεν ξερουν οτι οι θηλυκες θα μεινουν εγκυες....θα ταλαιπωρηθουν με γενες...γατακια...!

Και επισης αν ολοι σκεφτονταν με την λογικη σου θα ειχαμε γεμισει αδεσποτα ζωα και πτωματα στο δρομο.
By marfot75 on 24-05-07, 00:34
Το να γίνουν 1-2 φορές μαμάδες μπορείς να φανταστείς πόσα γατάκια θα γεννηθούν, που με τη σειρά τους θα γίνουν 1-2 φορές μαμάδες κλπ κλπ;
Με αυτόν τον τρόπο σκέψης το αποτέλεσμα είναι ένα: περισσότερα αδέσποτα κακοποιημένα και δηλητηριασμένα.
By Κατερίνα on 24-05-07, 08:18
Neisseria, τα ζώα δεν απολαμβάνουν απαραιτήτως τη μητρότητα, ούτε και τη σεξουαλική πράξη. Με το να έχεις ένα ζώο αστείρωτο απλά το βασανίζεις. Οταν εχει οίστρο τι θα κάνει το ζωντανό? Θα υποφέρει. από την άλλη, ζευγαρώνοντας το βοηθάς στη διαιώνιση ενός μεγάλου προβλήματος. Τι θα γίνουν τα γατάκια? Στην καλύτερη περίπτωση να τους βρεις σπίτι, θα βρεις όμως για ολα ή θα καταλήξουν στο δρόμο μαζί με τόσα άλλα αδέσποτα?
By anabou on 24-05-07, 08:40
Για να μην μιλήσουμε και για τα προβλήματα υγείας που μπορούν να προκύψουν σε ένα αστείρωτο ζώο που δεν ζευγαρώνει . Το ζώο ταλαιπωρείται πολύ περισσότερο από τυχόν τέτοια προβλήματα παρά από την επέμβαση της στείρωσης.
By Ismini on 24-05-07, 08:43
Πολυ ακραιος ο τροπος που εξηγεις το γιατι εισαι κατα της στειρωσης!
By Κείρα on 24-05-07, 08:44
Ακομα ομως κι αν βρεθει σπιτι για ολα τα γατακια που γεννιουνται σε σπιτι, σημαινει οτι θα υιοθετηθουν λιγοτερα αδεσποτα γατακια που περιμενουν σπιτι. Εγω εκανα το λαθος να μην προλαβω την γατουλα μου πριν μεινει εγκυος και 2 απο τα γατακια της βρηκαν σπιτι επειδη το εψαξα, εβαλα αγγελιες και ελεγξα οσο γινεται τους ανθρωπους που τα πηραν. Τα αδεσποτα δεν μπορει να εχουν ολα εναν ανθρωπο πανω απο το κεφαλι τους που να τα νοιαστει και να τα κρατησει αν δεν δωθουν. Με αποτελεσμα χιλιαδες πεινασμενα, ταλαιπωρημενα, αρρωστα και νεκρα ζωακια στους δρομους.
Σαφως δεν ειμαστε αφεντες των ζωων και δεν εχουμε δικαιωμα ζωης και θανατου πανω τους αλλα αφου εγινε αν θες το λαθος και "εξημερώθηκαν" ειμαστε υπευθυνοι γι'αυτά. (οπως λεει και ο μικρος πριγκηπας)
Το θέμα είναι να μην εξημερωθούν άλλα ζωακια όπως φίδια, ιγκουάνα, κουναβια κλπ. γιατι τότε παλι ο ανθρωπος θα οριζει την τυχη τους. Αλλα τα γατια δεν εχουμε πια δικαιωμα να τα ξαμολυσουμε κι οποια παρει ο χαρος
By aretha on 24-05-07, 09:01
Λυπάμαι πολύ όταν ακούω τέτοιες απόψεις, όχι τόσο επειδή είναι λανθασμένες, όσο γιατί φανερώνουν άνθρωπο ανενημέρωτο και, κυρίως, απρόθυμο να ενημερωθεί. Για το καλό των ζώων που έχεις και θα έχεις στο μέλλον, σε παρακαλώ ψάξε το λίγο περισσότερο. Μίλησε με γιατρούς και φιλοζωικά σωματεία που θα σε ενημερώσουν για τους κινδύνους που εγκυμονεί για την υγεία των ζώων το να παραμένουν αστείρωτα και για το μέγεθος του προβλήματος των αδέσποτων στο οποίο συμβάλλεις με το να μην τα στειρώνεις.
Όπως και με τις γατούλες έτσι και στους ανθρώπους. Προτείνω αυτοί που κάνουν στείρωση στο κατοικίδιο τους να δοκιμάσουν πρώτα τη στείρωση στον εαυτό τους.
Όπως πολύ σωστά σου είπαν και παραπάνω, το σεξ και η μητρότητα για τα ζώα είναι διαδικασίες εντελώς διαφορετικές από ό,τι στους ανθρώπους, με εντελώς διαφορετική σημασία και σε εντελώς διαφορετική κλίμακα. Το να προβάλλεις ανθρώπινες αξίες και συναισθήματα στα ζώα, μόνο σε λανθασμένες κρίσεις μπορεί να σε οδηγήσει.
Ψάξ' το λίγο παραπάνω!!
By ψωρόγατο on 24-05-07, 09:03
Εγώ το μόνο που θέλω είναι να αναρωτηθείς αν- λέω αν το αγαπημένο σου γατάκι γυρήσει και απο τα νυχτοπερπατήματα του και κάποια στιγμή ανακαλήψεις οτι εχει πλέων αρρωστήσει απο τα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα των γατιών και πρέπει μετά να το υποβάλεις σε θεραπεία που ξέρεις οτι δεν θα έχει αποτέλεσμα πέρα απο το ανακουφίσεις για λίγο και ξέρεις οτι το τέλος πλησιάζει,τοτέ θα εύχεσαι να του είχες κάνει στείρωση ή θα πεις έφυγε χαρούμενος/η;;; Αντέχει η ψυχή σου να χάσεις και άλλο ένα ζώο ‘χαρούμενο’ αλλά καταταλεπορημένο γιατί πολύ απλά δεν επενέβεις στην φύση του;
By aspasiapef on 24-05-07, 09:11
Neisseria μπες στις αγγελίες και δες πόσα γατάκια έχουν μαζευτεί από το δρόμο και τα σκουπίδια επειδή κάποιοι σαν εσένα δεν ήθελαν να στειρώσουν τις γάτες τους! Το βρίσκω παράλογο να μιλάς έτσι τη στιγμή που έχω βαρεθεί να βλέπω πατημένα γατάκια στους δρόμους!!!...
By LIFE on 24-05-07, 13:12
αν ηξερα οτι τα παιδια μου θα κατεληγαν στο δρομο να αργοπεθαινουν απο την πεινα και το κρυο να εισαι σιγουρη οτι θα εκανα στειρωση και εγω...οσο για το ''δικαιωμα ζωης και θανατου''που αναφερεις οτι εχουμε πανω στα ζωα αυτα-θεωρω πως οταν δεν μπορουμε να εξασφαλισουμε το μελλον των μωρων τοτε καλυτερα να γινεται στειρωση προκειμενου να αποφυγουμε τον σιγουρο θανατο τους αργοτερα ετσι απλα για να το παιζουμε κατα της στειρωσης και κατα της παρεμβασης στη φυση,,
By neisseria on 24-05-07, 16:11
Απάντηση σε όλους

Αν η φύση ήθελε τα ζώα μας να είναι στείρα θα το έκανε από μόνη της. Αν εσάς σας χαροποιεί το γεγονός να έχετε μπιμπελό στο σπίτι σας να κάνετε συλλογή από πορσελάνινες γάτες.
Κάποιος είπε για τους νόμους αλλά δε διάβασε ότι και εγώ διαφωνώ απόλυτα με τη μη εφαρμογή τους από τον αόρατο κρατικό μας μηχανισμό,κάποιοι μιλήσαν για ενημέρωση και τους λέω ότι ο καθένας πιστεύει αυτόν και αυτά που βολεύουν την συνήδειση του και κάποιοι είπαν για αρρώστιες για τις οποίες ανησυχούν λόγω της μετάδοσης τους κατά το ζευγάρωμα, το ίδιο ανησυχώ και εγώ για τους ίδιους και αν μου επιτρέψουν θα πληρώσω εγώ ο ίδιος τα έξοδα της δικιάς τους στείρωσης.Επίσης τα πατημένα γατάκια στο δρόμο είναι περισσότερο θύματα της δικιάς μας απροσεξίας και αδιαφορίας ("Γιατι να φρενάρω θα χαλάσω τα λάστιχα","και αν γλυστρίσει το όχημα και σκοτωθώ;" κτλ ) και της ανύπαρκτης παιδείας και ζωοφιλικής συνείδησης των Ελλαδιτών.
Οι γάτες είναι τα μοναδικά ζώα που επιλέγουν αυτά να μείνουν με τον άνθρωπο που τις φροντίζει και προσπαθούμε να τις κάνουμε σκυλιά,δουλικές και απόλυτα εξαρτώμενες. Σωστά όμως οι γάτες δεν είναι άνθρωποι αλλά η συμπεριφορά μας απέναντι στους τετράποδους φίλους μας είναι παρόμοια με τη συμπεριφορά που έχουμε απέναντι στους δίποδους μας φίλους.
Την επόμενη φορά να σκεφτείτε πόσο χαρούμενοι είσασταν την ημέρα που πηγαίνατε το ζωάκι σας για στείρωση!
By sardela on 24-05-07, 16:29
Αν η φύση ήθελε τα ζώα μας να είναι στείρα θα το έκανε από μόνη της. Αν εσάς σας χαροποιεί το γεγονός να έχετε μπιμπελό στο σπίτι σας να κάνετε συλλογή από πορσελάνινες γάτες.
Αν η φυση ηξερε σε τι σημειο θα την εφτανε το ανθρωπινο χερι θα ειχε αλλαξει πολλα πραγματα εξ αρχης.

Επίσης τα πατημένα γατάκια στο δρόμο είναι περισσότερο θύματα της δικιάς μας απροσεξίας και αδιαφορίας ("Γιατι να φρενάρω θα χαλάσω τα λάστιχα","και αν γλυστρίσει το όχημα και σκοτωθώ;" κτλ ) και της ανύπαρκτης παιδείας και ζωοφιλικής συνείδησης των Ελλαδιτών.
Αν ολοι ειχαν τη δικη σου λογικη για την στειρωση, τοτε θα επρεπε να κανεις ακροβατικα με το αυτοκινητο για να μην πατησεις καποιο γατακι.

Σωστά όμως οι γάτες δεν είναι άνθρωποι αλλά η συμπεριφορά μας απέναντι στους τετράποδους φίλους μας είναι παρόμοια με τη συμπεριφορά που έχουμε απέναντι στους δίποδους μας φίλους.
Την επόμενη φορά να σκεφτείτε πόσο χαρούμενοι είσασταν την ημέρα που πηγαίνατε το ζωάκι σας για στείρωση!
Και μην ξεχνας οτι οι γατες δεν ειναι σαν τις γυναικες.
Δεν εχουν μετρα αντισυλληψης, ουτε επιγνωση του τι θα ακολουθησει.
Οι γυναικες δεν κανουν 15 παιδια το χρονο, καθε χρονο.
Μπορεις να διανοηθεις που θα εφτανε το ανθρωπινο ειδος????

Και ναι, αν ημουν γατα με το μυαλο του ανθρωπου, θα δεχομουν με ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ο ιδιοκτητης μου να με στειρωσει για να μην βασανιζομαι αλλο.

Χαιρομαι παρα πολυ που οι περισσοτεροι ιδιοκτητες κατοικιδιων δεν σκεφτονται οπως εσυ.
By neisseria on 24-05-07, 16:41
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι έχω να αντιμετωπίσω τον συνδιασμό της εκκλησίας των παλιοημερολογιτών ανακατεμένη σε μία σύγχρονη έκδοση του 1984 του Όργουελ. Η απόλυτη αποστείρωση και ο έλεγχος!

Όμως δεν είσαι ούτε εσύ γάτα έστω και με μυαλό ανθρώπου για να ξέρεις τι θα είχες αποφασίσει. Για τις θυλικές γάτες είπα χθες ότι μετά από 1-2 γέννες δέχομαι ότι η στείρωση μπορεί να είναι απαραίτητη,για τις αρσενικές δε το συζητώ!

Δε νομίζω να ισχύει αυτό για τους περισσότερους "ιδιοκτήτες" κατοικίδιων αυτό που λες αλλά γι'αυτούς που έχεις επαφή και σε αντιπροσωπεύουν.
By sardela on 24-05-07, 17:10
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι έχω να αντιμετωπίσω τον συνδιασμό της εκκλησίας των παλιοημερολογιτών ανακατεμένη σε μία σύγχρονη έκδοση του 1984 του Όργουελ. Η απόλυτη αποστείρωση και ο έλεγχος!

Όμως δεν είσαι ούτε εσύ γάτα έστω και με μυαλό ανθρώπου για να ξέρεις τι θα είχες αποφασίσει. Για τις θυλικές γάτες είπα χθες ότι μετά από 1-2 γέννες δέχομαι ότι η στείρωση μπορεί να είναι απαραίτητη,για τις αρσενικές δε το συζητώ!

Δε νομίζω να ισχύει αυτό για τους περισσότερους "ιδιοκτήτες" κατοικίδιων αυτό που λες αλλά γι'αυτούς που έχεις επαφή και σε αντιπροσωπεύουν.
1-2 γεννες, ε?
Και τα 10-15 γατακια τι θα τα κανεις???
Θα τα εχει μεσα στο σπιτι σου?
Αν αντεχεις σου βγαζω το καπελο.
Και οταν περασουν 5-6 μηνες και αυτα αρχισουν να ζευγαρωνουν μεταξυ τους, ποσα θα εχεις?
Θα φτασεις να εχεις 100(και βαλε)γατια σε ενα σπιτι?
Ή θα τα εχεις στον κηπο να αρμενιζουν και να τα πατανε τα αυτοκινητα??????

Εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να τα εμβολιαζεις ΟΛΑ καθε χρονο?
Γιατι εγω εχω 10 στον κηπο μου, και μου ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να τα εμβολιασω ολα!

Για τα αρσενικα ΟΤΑΝ ΖΟΥΝ ΕΞΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΞΩ, συμφωνω να μην ειναι στειρωμενα, και παλι υπο ορους.
Αλλα οταν ζουν ΜΕΣΑ, αν αντεχεις να τα βλεπεις να βασανιζονται αστα αστειρωτα.

Για τους ιδιοκτητες, το μονο που σου ζηταω ειναι να ανοιξεις ενα γκαλοπ υπερ ή κατα τις στειρωσης και να δεις τι θα απαντησουν/
By neisseria on 24-05-07, 17:36
Αρχική Δημοσίευση από sardela
1-2 γεννες, ε?
Και τα 10-15 γατακια τι θα τα κανεις???
Θα τα εχει μεσα στο σπιτι σου?
Αν αντεχεις σου βγαζω το καπελο.
Και οταν περασουν 5-6 μηνες και αυτα αρχισουν να ζευγαρωνουν μεταξυ τους, ποσα θα εχεις?
Θα φτασεις να εχεις 100(και βαλε)γατια σε ενα σπιτι?
Ή θα τα εχεις στον κηπο να αρμενιζουν και να τα πατανε τα αυτοκινητα??????

Εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να τα εμβολιαζεις ΟΛΑ καθε χρονο?
Γιατι εγω εχω 10 στον κηπο μου, και μου ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να τα εμβολιασω ολα!

Για τα αρσενικα ΟΤΑΝ ΖΟΥΝ ΕΞΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΞΩ, συμφωνω να μην ειναι στειρωμενα, και παλι υπο ορους.
Αλλα οταν ζουν ΜΕΣΑ, αν αντεχεις να τα βλεπεις να βασανιζονται αστα αστειρωτα.

Για τους ιδιοκτητες, το μονο που σου ζηταω ειναι να ανοιξεις ενα γκαλοπ υπερ ή κατα τις στειρωσης και να δεις τι θα απαντησουν/
Μια χαρά τα έχω καταφέρει και με 10-15 γάτες και ποτέ δεν είχα γάτα που με 2 γέννες μου έδωσε παραπάνω από 6-9 γατάκια.Δε μου αρέσει να είναι μία γάτα μόνη της ποτέ αλλά αν κάποιος πιστεύει ότι δε μπορεί να φροντίσει παραπάνω από μία γάτα είναι απόλυτα κατανοητό. Επίσης δεν είναι ιδιοκτησία σου τα ζώα, μπορείς όταν φτάσουν σε ηλικία 4-5 μηνών να βρεις κάποιων που να θέλει να φροντίσει μία γατούλα.
Τα εμβόλια της γάτας μπορούν να αγοραστούν για όσους το ψάξουν σε προσιτές τιμές και να γίνουν πολύ εύκολα όπως άλλωστε και στους ανθρώπους και είναι σπατάλη χρημάτων μετά από τη πρώτη επίσκεψη να τα κάνουν οι "ειδικοί" επί χρήμασι.
Για τις γάτες που δεν έχουν ελευθερία κινήσεων γιατί βρίσκονται σε κάποιο διαμέρισμα υπάρχουν και άλλοι τρόποι αντιμετώπισης που όμως ξεβολεύουν ίσως τους ιδιοκτήτες αλλά ΈΤΣΙ πρέπει,έχουν ευθύνη!!!
By Κατερίνα on 24-05-07, 17:40
Τα εμβόλια της γάτας μπορούν να αγοραστούν για όσους το ψάξουν σε προσιτές τιμές και να γίνουν πολύ εύκολα όπως άλλωστε και στους ανθρώπους και είναι σπατάλη χρημάτων μετά από τη πρώτη επίσκεψη να τα κάνουν οι "ειδικοί" επί χρήμασι.
Με το παιδί σου (αν έχεις, αν δεν έχεις όταν αποκτήσεις) τι θα κάνεις? Θα το πας μια φορά στον παιδίατρο και μετά τα εμβόλια μόνη σου γιατί είναι σπατάλη χρήματος?
By Κατερίνα on 24-05-07, 17:41
Για τις γάτες που δεν έχουν ελευθερία κινήσεων γιατί βρίσκονται σε κάποιο διαμέρισμα υπάρχουν και άλλοι τρόποι αντιμετώπισης που όμως ξεβολεύουν ίσως τους ιδιοκτήτες αλλά ΈΤΣΙ πρέπει,έχουν ευθύνη!!!
Για πες κανένα τέτοιο τρόπο...
By neisseria on 24-05-07, 17:55
Αρχική Δημοσίευση από Κατερίνα
Με το παιδί σου (αν έχεις, αν δεν έχεις όταν αποκτήσεις) τι θα κάνεις? Θα το πας μια φορά στον παιδίατρο και μετά τα εμβόλια μόνη σου γιατί είναι σπατάλη χρήματος?
Τα εμβόλια στο σπίτι τα κάνω όλα εγώ είτε σε ανθρώπους είτε σε γάτες γιατί γνωρίζω πως. Το πρόβλημα ήταν οι 10 γάτες σε αριθμό και το κόστο τους, όχι η μία. Αν κάνεις 10 παιδιά μπράβο σου!!!
Όσο για το τρόπο για κάνε ένα google στο ιντερνετ και θα βρεις και αν θέλεις συμβουλεύσε κτηνίατρο και φαρμακοποιό και θα σου πουν. Εγώ πάντως σε έναν από τους γάτους μου ακολούθησα το πατροπαράδοτο προξενιό με τη Γεωργία Βασιλειάδου και τις κανάτες!
By Κατερίνα on 24-05-07, 18:12
Ο τρόπος δηλαδή είναι το ζευγάρωμα? Άυτό το ήξερα, αυτό όμως λέμε θέλουμε να το αποφύγουμε. Κανενας άλλον τρόπος?
By neisseria on 24-05-07, 18:18
Ο τρόπος δηλαδή είναι το ζευγάρωμα? Άυτό το ήξερα, αυτό όμως λέμε θέλουμε να το αποφύγουμε. Κανενας άλλον τρόπος?
Δε διάβασες ολόκληρο το μύνημα,εγώ χρησημοποιώ αυτό το τρόπο για τις δικές μου γάτες, το φυσικό, είτε με στείρες θυλικές είτε όχι. Υπάρχει και χημικός τρόπος που δε με ενθουσιάζει αλλά μπροστά στη στείρωση ιδιαίτερα του αρσενικού γάτου η οποία μάλιστα αλλάζει και τη συμπεριφορά του είναι πολλάκις καλύτερος. Προτιμώ τον Τζιμ Μόρισον από τον Οοο Αμπτούλ!
By Κατερίνα on 24-05-07, 18:20
Δε διάβασες ολόκληρο το μύνημα,εγώ χρησημοποιώ αυτό το τρόπο για τις δικές μου γάτες, το φυσικό, είτε με στείρες θυλικές είτε όχι. Υπάρχει και χημικός τρόπος που δε με ενθουσιάζει αλλά μπροστά στη στείρωση ιδιαίτερα του αρσενικού γάτου η οποία μάλιστα αλλάζει και τη συμπεριφορά του είναι πολλάκις καλύτερος. Προτιμώ τον Τζιμ Μόρισον από τον Οοο Αμπτούλ!
Ναι, καλύτερα ένας γάτος με καρκίνο, παρά ένας ευνουχισμένος γάτος. Και μετά μιλάς για επέμβαση στη φύση τους...
By Κείρα on 24-05-07, 18:27
Αν το ζωακι που σε υιοθετησε για να το φροντιζεις έχει καρκινο ή καλαζααρ θα το αφήσεις να πεθανει για να μην επεμβεις στη φύση του; Τοτε να μην τους κανουμε καν εμβολια!
Η επεμβαση στην φύση των κατοικιδιων έχει γίνει ήδη εδώ και πάρα πολλα χρονια. Δεν ήταν στη φυση τους αρχικά να ζουν μαζί μας αλλά τωρα πια το δέχεσαι.
By neisseria on 24-05-07, 18:38
Ναι, καλύτερα ένας γάτος με καρκίνο, παρά ένας ευνουχισμένος γάτος. Και μετά μιλάς για επέμβαση στη φύση τους...
Την περίμενα αυτή την απάντηση! Για τον ίδιο φόβο δε του δίνω χάπι αλλά έχω μία γνωστή κυρία που έχει γατούλα και 7 χρόνια με το χάπι δεν έπαθε τίποτα. Λοιπόν Κατερίνα που φοβάσαι τον καρκίνο!!! Τέρμα οι βαφές μαλλιών, τα σαμπουάν, η αποτρίχωση με λέιζερ, τα αρώματα,συνθετικά ρούχα και οι κρέμες προσώπου, όλα αυξάνουν τις πιθανότητες σε πολλαπλάσια επίπεδα για καρκίνο αποδεδιγμένα. Όταν τα κάνεις αυτά τότε θα έχεις το δικαίωμα να μανιπουλάρεις τη συζήτηση για να μπορείς να στρουθοκαμηλίσεις την συνείδηση σου!
By Κατερίνα on 24-05-07, 18:48
Την περίμενα αυτή την απάντηση! Για τον ίδιο φόβο δε του δίνω χάπι αλλά έχω μία γνωστή κυρία που έχει γατούλα και 7 χρόνια με το χάπι δεν έπαθε τίποτα. Λοιπόν Κατερίνα που φοβάσαι τον καρκίνο!!! Τέρμα οι βαφές μαλλιών, τα σαμπουάν, η αποτρίχωση με λέιζερ, τα αρώματα,συνθετικά ρούχα και οι κρέμες προσώπου, όλα αυξάνουν τις πιθανότητες σε πολλαπλάσια επίπεδα για καρκίνο αποδεδιγμένα. Όταν τα κάνεις αυτά τότε θα έχεις το δικαίωμα να μανιπουλάρεις τη συζήτηση για να μπορείς να στρουθοκαμηλίσεις την συνείδηση σου!
Όλα όσα ανέφερες παραπάνω (με εξαίρεση το σαμπουάν και ενίοτε και τα αρώματα) δεν τα χρησιμοποιώ.
Επίσης θα ήθελα να μου πεις σε ποιες επιστημονικές μελέτες στηρίζεις την άποψή σου ότι τα σαμπουάν, τα συνθετικά ρούχα και οι κρέμες προσώπου αυξάνουν την πιθανότητα εμφάνισης καρκίνου.
Αφού λοιπόν δεν τα χρησιμοποιώ ολα αυτά μου δίνεις φαντάζομαι το δικαίωμα να μανιπουλάρω τη συζήτηση για να στουρθοκαμηλίσω τη συνείδησή μου. (τι εννοεί ο ποιητής??? ).
Και επιτέλους, όταν δεν έχουμε επιχειρήματα καλό είναι να να σταματάμε τη συζήτηση και όχι να χρησιμοποιούμε εύηχες λέξεις σε άκυρες προτάσεις για να φαινόμαστε οι "και καλά ultra-διανόηση τύποι που δεν έχουμε τίποτα να πούμε γιαυτό σου τη λέμε με το γάντι".
By ruko on 24-05-07, 19:00
Neiserria, ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω καθόλου τη λογική σου. Διαφωνείς με τη στείρωση, επειδή πιστεύεις ότι δεν μπορούμε να επιβάλλουμε δικτατορικά στα ζώα τη θέλησή μας. Ωστόσο λες ότι είσαι υπέρ της στείρωσης των θηλυκών μετά από 1-2 γέννες. Δηλαδή τότε είναι εντάξει; Δεν επιβάλλουμε τη θέλησή μας; Συγγνώμη, αλλά βρίσκω μια ασυνέπεια στο συλλογισμό σου.

Οι άνθρωποι έχουν βρει τρόπο να ελέγχουν τον πληθυσμό τους, ώστε να εξασφαλίζουν καλύτερη ποιότητα ζωής στους απογόνους τους. Τα ζώα δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα. Ωστόσο η μαμά φύση προέβλεψε το 90% των μικρών ζώων να πεθαίνει πριν καν φτάσει σε αναπαραγωγική ηλικία. Αν δε στειρώνουμε τα ζώα μας, ακριβώς αυτό θα συμβεί, δεδομένου του ότι πολλαπλασιάζονται με τέτοιο ρυθμό που είναι μαθηματικά αδύνατο να βρεθούν οικογένειες για όλα τα μικρά - ακόμα και υπό τις καλύτερες συνθήκες (π.χ. ένα κράτος που λειτουργεί).
Αν, βέβαια, δε σε ενοχλεί το παραπάνω, δεν μπορώ να σου πω τίποτα άλλο.
By neisseria on 24-05-07, 19:05
Όλα όσα ανέφερες παραπάνω (με εξαίρεση το σαμπουάν και ενίοτε και τα αρώματα) δεν τα χρησιμοποιώ.
Επίσης θα ήθελα να μου πεις σε ποιες επιστημονικές μελέτες στηρίζεις την άποψή σου ότι τα σαμπουάν, τα συνθετικά ρούχα και οι κρέμες προσώπου αυξάνουν την πιθανότητα εμφάνισης καρκίνου.
Αφού λοιπόν δεν τα χρησιμοποιώ ολα αυτά μου δίνεις φαντάζομαι το δικαίωμα να μανιπουλάρω τη συζήτηση για να στουρθοκαμηλίσω τη συνείδησή μου. (τι εννοεί ο ποιητής??? ).
Και επιτέλους, όταν δεν έχουμε επιχειρήματα καλό είναι να να σταματάμε τη συζήτηση και όχι να χρησιμοποιούμε εύηχες λέξεις σε άκυρες προτάσεις για να φαινόμαστε οι "και καλά ultra-διανόηση τύποι που δεν έχουμε τίποτα να πούμε γιαυτό σου τη λέμε με το γάντι".
Αν δε θες να βλέπεις αυτό είναι δικό σου πρόβλημα, τα επιχειρήματα μου υπάρχουν από τη πρώτη δημοσίευσή μου, όσο για τις επιστημονικές μελέτες "google them" και θα τις βρεις. Αν πάλι σου είναι δύσκολο πάρε μία μία τις ουσίες από το σαμπουάν σου,άρωμα κτλ και κάνε μια αναζήτηση.
Όσο για τις λέξεις που χρησημοποιώ συγνώμη την επόμενη φορά θα απευθυνθώ στους συνομιλιτές μου με πιο κατανοητές λέξεις και στη θέση του μανιπουλάρω θα βάλω "μ**********" και στο στρουθοκαμηλίζω "κάνω τη κότα". Το πρόβλημα σου είναι ότι θέλεις να επιβάλεις μέσω λανθάνουσας ("π********") μαιευτικής ("ματσαγκανιές") την γνώμη σου και κάνεις σαν τις πολιτικές αντιπολιτεύσεις που βλέπουν μόνο αυτά που λένε οι ίδιοι και όχι οι άλλοι και απομονώνουν σημεία.
By Κατερίνα on 24-05-07, 19:13
Δεν θέλω να επιβάλω καμία γνώμη μου. Σε τελική ανάλυση ο καθένας είναι υπεύθυνος για το κατοικίδιό του. Αλλοι προτιμούν να το πηγαίνουν στο γιατρό και να το στειρώνουν και άλλοι προτιμούν απο το να το στειρώσουν να του δίνουν χάπι με κίνδυνο να πάθει καρκίνο. ΟΚ δεν θα σε πείσω απότι φαίνεται, αλλά μη μου μιλάς για υπέυθυνους ιδιοκτήτες και για μη επέμβαση στη φύση. Είναι μακράν χειρότερη επέμβαση στη φύση ενός ζώου το να πάθει καρκίνο από το να στειρωθεί.
Και παρεπιπτόντως (επειδή το ξέχασα στο προηγούμενο ποστ μου) φροντίζω να ενημερώνομαι για το τι είναι καλο για τις γάτες μου ΚΥΡΙΩΣ από τον κτηνίατρό μου. Οχι από τη γειτόνισσα, ούτε από το ιντερνετ, ούτε απότο φαρμακοποιό. ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ!!!
By neisseria on 24-05-07, 19:18
Αρχική Δημοσίευση από ruko
Neiserria, ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω καθόλου τη λογική σου. Διαφωνείς με τη στείρωση, επειδή πιστεύεις ότι δεν μπορούμε να επιβάλλουμε δικτατορικά στα ζώα τη θέλησή μας. Ωστόσο λες ότι είσαι υπέρ της στείρωσης των θηλυκών μετά από 1-2 γέννες. Δηλαδή τότε είναι εντάξει; Δεν επιβάλλουμε τη θέλησή μας; Συγγνώμη, αλλά βρίσκω μια ασυνέπεια στο συλλογισμό σου.

Οι άνθρωποι έχουν βρει τρόπο να ελέγχουν τον πληθυσμό τους, ώστε να εξασφαλίζουν καλύτερη ποιότητα ζωής στους απογόνους τους. Τα ζώα δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα. Ωστόσο η μαμά φύση προέβλεψε το 90% των μικρών ζώων να πεθαίνει πριν καν φτάσει σε αναπαραγωγική ηλικία. Αν δε στειρώνουμε τα ζώα μας, ακριβώς αυτό θα συμβεί, δεδομένου του ότι πολλαπλασιάζονται με τέτοιο ρυθμό που είναι μαθηματικά αδύνατο να βρεθούν οικογένειες για όλα τα μικρά - ακόμα και υπό τις καλύτερες συνθήκες (π.χ. ένα κράτος που λειτουργεί).
Αν, βέβαια, δε σε ενοχλεί το παραπάνω, δεν μπορώ να σου πω τίποτα άλλο.
Είπα ότι καταλαβαίνω και δε μπορώ να διαφωνίσω αν θέλουν μετά από 1-2 γέννες να στειρώσουν τα θυλικά, από την άλλη η επέμβαση στα αρσενικά και στη συμπεριφορά τους είναι πολλαπλάσια απ'ότι στα θυλικά. Προσωπικά δεν έχω στειρώση ποτέ ούτε θυλική μου γάτα. Καταλαβαίνω ότι πολλαπλασιάζονται γρήγορα αλλά έχουν και μικρότερο μέσω όρο ηλικίας από τους ανθρώπους.
Όταν αναφέρθηκα στα θυλικά ήμουν πρόθυμος να ρίξω νερό στο κρασί μου, κάτι το οποίο ίσως να καταλάβαινώ αλλά δε το εφαρμόζω ο ίδιος στις δικές μου γάτες.
Εγώ προσπαθώ να προσφέρω τις καλύτερες συνθήκες ζωής στις γάτες μου με τις λιγότερες παρεμβάσεις.
By neisseria on 24-05-07, 19:29
Δεν θέλω να επιβάλω καμία γνώμη μου. Σε τελική ανάλυση ο καθένας είναι υπεύθυνος για το κατοικίδιό του. Αλλοι προτιμούν να το πηγαίνουν στο γιατρό και να το στειρώνουν και άλλοι προτιμούν απο το να το στειρώσουν να του δίνουν χάπι με κίνδυνο να πάθει καρκίνο. ΟΚ δεν θα σε πείσω απότι φαίνεται, αλλά μη μου μιλάς για υπέυθυνους ιδιοκτήτες και για μη επέμβαση στη φύση. Είναι μακράν χειρότερη επέμβαση στη φύση ενός ζώου το να πάθει καρκίνο από το να στειρωθεί.
Και παρεπιπτόντως (επειδή το ξέχασα στο προηγούμενο ποστ μου) φροντίζω να ενημερώνομαι για το τι είναι καλο για τις γάτες μου ΚΥΡΙΩΣ από τον κτηνίατρό μου. Οχι από τη γειτόνισσα, ούτε από το ιντερνετ, ούτε απότο φαρμακοποιό. ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ!!!
Σ'αυτό το τελευταίο συμφωνώ! Καλύτερη ενημέρωση γίνεται από τον ειδικό, τον οποίο προσεχτηκά πρέπει να επιλέγουμαι. Αυτό δε σημαίνει επειδή έχω σχέση με το τομέα της υγείας ότι και οι ειδικοί όσο καλοί και να είναι δε μπορεί ή δεν είναι έμποροι. Άλλωστε εδώ γίνεται εμπόριο με τους ανθρώπους όπου οι συνέπειες έχουν σοβαρές κυρώσεις, γιατί να μη γίνει και με τα ζώα.
By aretha on 25-05-07, 08:38
Καταλαβαίνω ότι πολλαπλασιάζονται γρήγορα αλλά έχουν και μικρότερο μέσω όρο ηλικίας από τους ανθρώπους.
Μάλιστα... Για να τα βάλουμε κάτω λοιπόν... Είπες ότι έχεις περισσότερες από μία γάτες, ας υποθέσουμε ότι έχεις 2, μία θηλυκιά και έναν αρσενικό. Μέσα σε ένα χρόνο, θα ζευγαρώσουν 3 φορές, γεννώντας κάθε φορά από 4, ας πούμε, γατάκια, σύνολο δηλαδή 12+οι δύο αρχικές=14 γάτες μέσα σε ένα χρόνο. Από αυτές, θα υποθέσω ότι οι 6 είναι θηλυκιές. Από 8-12 μωρά η κάθε μία μέσα σε ένα χρόνο, έχεις ήδη καμιά πενηνταριά γάτες, μέσα σε δύο χρόνια.
Ο μέσος όρος ζωής τους είναι γύρω στα 12 χρόνια, κάποιος που έχει μεγαλύτερη έφεση από εμένα στα μαθηματικά ας υπολογίσει σε τι αριθμό θα έχουμε φτάσει μέχρι τότε.
Όσο εξαιρετικό ταλέντο κι αν έχεις στην ανεύρεση κατάλληλων σπιτιών για τα γατάκια, αποκλείεται να καταφέρνεις να αποκαταστήσεις τέτοιους αριθμούς γατιών κάθε χρόνο.
Επομένως, δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν: ή μας δουλεύεις ψιλό γαζί και μπήκες εδώ μόνο για το flame, ή ζεις σε μια αχανή έπαυλη, με Χ στρέμματα κήπου, μαζί με κάμποσες εκατοντάδες γατιά...
By LIFE on 25-05-07, 09:21
Κάποιος είπε για τους νόμους αλλά δε διάβασε ότι και εγώ διαφωνώ απόλυτα με τη μη εφαρμογή τους από τον αόρατο κρατικό μας μηχανισμό,κάποιοι μιλήσαν για ενημέρωση και τους λέω ότι ο καθένας πιστεύει αυτόν και αυτά που βολεύουν την συνήδειση του και κάποιοι είπαν για αρρώστιες για τις οποίες ανησυχούν λόγω της μετάδοσης τους κατά το ζευγάρωμα, το ίδιο ανησυχώ και εγώ για τους ίδιους και αν μου επιτρέψουν θα πληρώσω εγώ ο ίδιος τα έξοδα της δικιάς τους στείρωσης.Επίσης τα πατημένα γατάκια στο δρόμο είναι περισσότερο θύματα της δικιάς μας απροσεξίας και αδιαφορίας ("Γιατι να φρενάρω θα χαλάσω τα λάστιχα","και αν γλυστρίσει το όχημα και σκοτωθώ;" κτλ ) και της ανύπαρκτης παιδείας και ζωοφιλικής συνείδησης των Ελλαδιτών.
Οι γάτες είναι τα μοναδικά ζώα που επιλέγουν αυτά να μείνουν με τον άνθρωπο που τις φροντίζει και προσπαθούμε να τις κάνουμε σκυλιά,δουλικές και απόλυτα εξαρτώμενες. Σωστά όμως οι γάτες δεν είναι άνθρωποι αλλά η συμπεριφορά μας απέναντι στους τετράποδους φίλους μας είναι παρόμοια με τη συμπεριφορά που έχουμε απέναντι στους δίποδους μας φίλους.
\\το μπιμπελο ''μου εγω το μαζεψα απο το δρομο μολις 1 εβδομαδας μαζι με την αδερφουλα του που τελικα δεν αντεξε και ξεψυχισε 5 μερες μετα στα χερια μου-αυτο ηταν φρικτο.την αλλη την εχω ηδη 1 μηνα τωρα[σωθηκε παρολο που ηταν πολυ πολυ δυσκολο και με πολυ αγωνα] και θα την κρατησω για παντα και ναι οταν ερθει ο καιρος θα την στειρωσω-οσο για την φυση που λες οτι δεν θελει στειρα ζωα-ναι ετσι ειναι-μονο που η φυση δεν ηξερε απο φολες-απο κακοποιησεις αδεσποτων και απο την αδιαφορια του μεγαλυτερου αριθμου των ανθρωπων για τα ζωακια,,εφοσον λοιπον η παρεμβαση αρχισε απο εδω -θεωρω πως πρεπει να λαβουμε και εμεις τα μετρα μας να ελλατωθει ο αριθμος των καημενων τετραποδων που πληρωνουν καθε μερα με την ζωη τους και εγω πιστευω πως δεν ειναι λογικο να τα στειρωνουμε-αλλα ουτε να τα αφηνουμε να πεθαινουν και να βασανιζονται στο δρομο όποτε επιλεγουμε το λιγοτερο σκληρο που ειναι η στειρωση.,εκτος αν εσυ πιστευεις το αντιθετο
By mimikaki on 25-05-07, 09:28
Αρχική Δημοσίευση από LIFE
\\το μπιμπελο ''μου εγω το μαζεψα απο το δρομο μολις 1 εβδομαδας μαζι με την αδερφουλα του που τελικα δεν αντεξε και ξεψυχισε 5 μερες μετα στα χερια μου-αυτο ηταν φρικτο.την αλλη την εχω ηδη 1 μηνα τωρα[σωθηκε παρολο που ηταν πολυ πολυ δυσκολο και με πολυ αγωνα] και θα την κρατησω για παντα και ναι οταν ερθει ο καιρος θα την στειρωσω-οσο για την φυση που λες οτι δεν θελει στειρα ζωα-ναι ετσι ειναι-μονο που η φυση δεν ηξερε απο φολες-απο κακοποιησεις αδεσποτων και απο την αδιαφορια του μεγαλυτερου αριθμου των ανθρωπων για τα ζωακια,,εφοσον λοιπον η παρεμβαση αρχισε απο εδω -θεωρω πως πρεπει να λαβουμε και εμεις τα μετρα μας να ελλατωθει ο αριθμος των καημενων τετραποδων που πληρωνουν καθε μερα με την ζωη τους και εγω πιστευω πως δεν ειναι λογικο να τα στειρωνουμε-αλλα ουτε να τα αφηνουμε να πεθαινουν και να βασανιζονται στο δρομο όποτε επιλεγουμε το λιγοτερο σκληρο που ειναι η στειρωση.,εκτος αν εσυ πιστευεις το αντιθετο
συμφωνώ απόλυτα με τον τρόπο που έθεσες την πραγματικότητα!
By Ismini on 25-05-07, 10:54
Όπως και με τις γατούλες έτσι και στους ανθρώπους.
Εγω σέβομαι την αποψη σου να εισαι κατα της στειρωσης.
Ομως νομιζω το να ανθρωποποιεί κανείς τα ζωα ειναι εις βαρος των ζωων. Φυσικά και δεν ειμαι υπέρ της σχέσης ζωου/σκλάβου αλλά και ουτε υπέρ της σχέσης παιδιού/γονιού. (Αλωστε ο γατος μου με περνάει 7χ7=49 ετων και εγω 36... ). Δεν ειναι υποκατάστατα παιδιών και μωρών τα ζώα . Ειναι κι αυτά ατομα με προσωπικότητα και αξίζουν το σεβασμό μας. Κι οπως γραφει και το μελος Thanasis46 στη υπογραφή του "Τα ζωα δεν είναι παιχνίδια, ουτε μπιχλιμπίδια"!
By neisseria on 25-05-07, 14:09
Αρχική Δημοσίευση από aretha
Μάλιστα... Για να τα βάλουμε κάτω λοιπόν... Είπες ότι έχεις περισσότερες από μία γάτες, ας υποθέσουμε ότι έχεις 2, μία θηλυκιά και έναν αρσενικό. Μέσα σε ένα χρόνο, θα ζευγαρώσουν 3 φορές, γεννώντας κάθε φορά από 4, ας πούμε, γατάκια, σύνολο δηλαδή 12+οι δύο αρχικές=14 γάτες μέσα σε ένα χρόνο. Από αυτές, θα υποθέσω ότι οι 6 είναι θηλυκιές. Από 8-12 μωρά η κάθε μία μέσα σε ένα χρόνο, έχεις ήδη καμιά πενηνταριά γάτες, μέσα σε δύο χρόνια.
Ο μέσος όρος ζωής τους είναι γύρω στα 12 χρόνια, κάποιος που έχει μεγαλύτερη έφεση από εμένα στα μαθηματικά ας υπολογίσει σε τι αριθμό θα έχουμε φτάσει μέχρι τότε.
Όσο εξαιρετικό ταλέντο κι αν έχεις στην ανεύρεση κατάλληλων σπιτιών για τα γατάκια, αποκλείεται να καταφέρνεις να αποκαταστήσεις τέτοιους αριθμούς γατιών κάθε χρόνο.
Επομένως, δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν: ή μας δουλεύεις ψιλό γαζί και μπήκες εδώ μόνο για το flame, ή ζεις σε μια αχανή έπαυλη, με Χ στρέμματα κήπου, μαζί με κάμποσες εκατοντάδες γατιά...
Μπράβο ξέρεις καλά μαθηματικά! Ελπίζω η δικιά σου έφεση στη στατιστική και τα μαθηματικά θα βοηθήσει τις γάτες.
Ναι έχω μεγάλο κήπο αλλά εκτός από τις δικές μου γάτες βοηθώ και τις αδέσποτες που τριγυρνούν, όσο μπορώ με τροφή και φάρμακα χώρις να μου είναι εύκολο ομολογώ να τις παρακολουθώ τακτικά αλλά προσπαθώ. Αν θέλεις να προσφέρεις τη δικιά σου βοήθεια έλα με τους στειρωτές, έχω stedon για όλους!
By aretha on 25-05-07, 14:14
Δεν μας είπες όμως, τελικά ΠΟΣΕΣ γάτες έχεις μαζέψει; Και ΠΟΣΑ γατάκια καταφέρνεις να δίνεις κάθε χρόνο;
(Τον εριστικό σου τόνο και τα σαρκαστικά σχόλια τα αντιπαρέρχομαι, δεν έχω καμιά όρεξη να μπω σε τέτοιου επιπέδου αντιπαράθεση)
By LIFE on 25-05-07, 14:16
Μπράβο ξέρεις καλά μαθηματικά! Ελπίζω η δικιά σου έφεση στη στατιστική και τα μαθηματικά θα βοηθήσει τις γάτες.
Ναι έχω μεγάλο κήπο αλλά εκτός από τις δικές μου γάτες βοηθώ και τις αδέσποτες που τριγυρνούν, όσο μπορώ με τροφή και φάρμακα χώρις να μου είναι εύκολο ομολογώ να τις παρακολουθώ τακτικά αλλά προσπαθώ. Αν θέλεις να προσφέρεις τη δικιά σου βοήθεια έλα με τους στειρωτές, έχω stedon για όλους!
μηπως σου ειναι ευκολο να απαντησεις και σε μενα,λιγο παραπανω σου εθεσα μια ερωτηση,φιλε μου-οσο για τα χαπια κρατα κανενε και για σενα γιατι μαλλον εχεις πολλα νευρα
By mimikaki on 25-05-07, 14:19
στο προφιλ σου πάντως αναφέρεις ότι έχεις 2 γάτες......
By neisseria on 25-05-07, 14:20
Ειλικρινά μπράβο σου για την ευαισθησία που δείχνεις. Όπως είπα για τα θυλικά δε μπορώ να διαφωνίσω μετά από 1-2 γέννες να γίνεται στείρωση παρόλο που εγώ προσωπικά δε το έκανα ποτέ και ούτε πρόκειται να το κάνω σε δικιά μου γάτα. Για τα αρσενικά διαφωνώ κάθετα και απόλυτα γιατί αλλάζει όλη τη φύση και τη συμπεριφορά τους. Οι περισσότεροι που στειρώνουν τις γάτες τους δε το κάνουν γι'αυτές αλλά για την δικιά τους ευκολία και μετά υποκρίνονται. Επειδή στον κόσμο των ανθρώπων βασιλεύει η αδιαφορία αυτό δε σημαίνει ότι οι λίγοι βρίσκουν τον εύκολο τρόπο της στείρωσης καλύτερο απέναντι στην ενημέρωση και στην εφαρμογή των νόμων.Ας πιέσουμε να γίνει πιο αυστηρή η νομοθεσία και πιο τυπική η εφαρμογή της και όχι να στειρώνουμε όποια γάτα βλέπουμε όπως ο μεγάλος αδερφός "στείρωνε" τους ανθρώπους από τα συναισθήματα τους στο 1984.
By mimikaki on 25-05-07, 14:24
για τις μεταδιδώμενες και τις μεταδιδομενες σεξουαλικα αρρωστιες που κολλανε οι γάτες όπως aids της γάτας,και λευχαιμια τι εχεις να πεις? εκτος αν τους βάζεις προφυλακτικο...
By ruko on 25-05-07, 14:27
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά δεν μπορούμε να πράττουμε σύμφωνα με το ιδεατό, αλλά με το υπαρκτό.
Πρέπει να ξέρεις ότι ακόμα και σε χώρες όπου υπάρχει πολύ μεγαλύτερη αυστηρότητα στην εφαρμογή των νόμων και πολύ οργανωμένη φιλοζωία, οι στειρώσεις είναι ο κανόνας και συνιστώνται από κτηνιάτρους και φιλοζωικές (και ωστόσο εξακολουθούν να έχουν πρόβλημα με τα αδέσποτα, αν και όχι τόσο εκτεταμένο).
Αναγνωρίζεις ότι οι αβέρτα-κουβέρτα γεννήσεις συμβάλλουν στο πρόβλημα. Είναι αποτελεσματικά τα μέτρα που προτείνεις; Μπορούν να εφαρμοστούν σε μεγάλη κλίμακα;
By neisseria on 25-05-07, 14:30
Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Εγω σέβομαι την αποψη σου να εισαι κατα της στειρωσης.
Ομως νομιζω το να ανθρωποποιεί κανείς τα ζωα ειναι εις βαρος των ζωων. Φυσικά και δεν ειμαι υπέρ της σχέσης ζωου/σκλάβου αλλά και ουτε υπέρ της σχέσης παιδιού/γονιού. (Αλωστε ο γατος μου με περνάει 7χ7=49 ετων και εγω 36... ). Δεν ειναι υποκατάστατα παιδιών και μωρών τα ζώα . Ειναι κι αυτά ατομα με προσωπικότητα και αξίζουν το σεβασμό μας. Κι οπως γραφει και το μελος Thanasis46 στη υπογραφή του "Τα ζωα δεν είναι παιχνίδια, ουτε μπιχλιμπίδια"!
Έχεις δίκιο!!! Και συμφωνώ με την υπογραφή του Thanasis46 και προσθέτο ότι τα ζώα είναι πηγή χαράς,ισορροπίας και θετικής ενέργειας για κάθε σπίτι, άλλωστε στη ψυχιατρική και στη ψυχολογία θεωρείτε ότι η παρουσία τους έχει θεραπευτικές ιδιότητες.
By LIFE on 25-05-07, 14:35
Ειλικρινά μπράβο σου για την ευαισθησία που δείχνεις. Όπως είπα για τα θυλικά δε μπορώ να διαφωνίσω μετά από 1-2 γέννες να γίνεται στείρωση παρόλο που εγώ προσωπικά δε το έκανα ποτέ και ούτε πρόκειται να το κάνω σε δικιά μου γάτα. Για τα αρσενικά διαφωνώ κάθετα και απόλυτα γιατί αλλάζει όλη τη φύση και τη συμπεριφορά τους. Οι περισσότεροι που στειρώνουν τις γάτες τους δε το κάνουν γι'αυτές αλλά για την δικιά τους ευκολία και μετά υποκρίνονται. Επειδή στον κόσμο των ανθρώπων βασιλεύει η αδιαφορία αυτό δε σημαίνει ότι οι λίγοι βρίσκουν τον εύκολο τρόπο της στείρωσης καλύτερο απέναντι στην ενημέρωση και στην εφαρμογή των νόμων.Ας πιέσουμε να γίνει πιο αυστηρή η νομοθεσία και πιο τυπική η εφαρμογή της και όχι να στειρώνουμε όποια γάτα βλέπουμε όπως ο μεγάλος αδερφός "στείρωνε" τους ανθρώπους από τα συναισθήματα τους στο 1984.
ο,κ -μονο που επειδη δεν πιστευω οτι μπορει να γινει τοσο μεγαλη αλλαγη στην ολη φαση και επειδη δεν αντεχω να τα βλεπω να τα μαζευουν με τα τσουβαλια και να τα βασανιζουν η να ψυχοραγουν διπλα σου απο φολα[τα εχω ζησει ολα και πολλα ακομα]επιλεγω τη στειρωση,,αν καποια στιγμη αλλαξει η παρουσα κατασταση και τα αφησουμε τα κακομοιρα να ζησουν ''φυσιολογικα''με καποια μερη να μπορουν να βρουν τροφη νερο κτλναι πρωτη εγω θα συμφωνησω μαζι σου-μεχρι τοτε ομως,,,τι κανουμε,,παραγωγη νεων θυματων,,,
By neisseria on 25-05-07, 14:42
Αρχική Δημοσίευση από aretha
Δεν μας είπες όμως, τελικά ΠΟΣΕΣ γάτες έχεις μαζέψει; Και ΠΟΣΑ γατάκια καταφέρνεις να δίνεις κάθε χρόνο;
(Τον εριστικό σου τόνο και τα σαρκαστικά σχόλια τα αντιπαρέρχομαι, δεν έχω καμιά όρεξη να μπω σε τέτοιου επιπέδου αντιπαράθεση)
Απάντησα στο ίδιο ύφος! Όσα μπορώ!
By neisseria on 25-05-07, 14:48
μηπως σου ειναι ευκολο να απαντησεις και σε μενα,λιγο παραπανω σου εθεσα μια ερωτηση,φιλε μου-οσο για τα χαπια κρατα κανενε και για σενα γιατι μαλλον εχεις πολλα νευρα
Δε πρόλαβαίνω να απαντήσω και να δω όλες τις ερωτήσεις και τα χάπια πήγαιναν για μία συγκεκριμένη απάντηση που δέχθηκα και όχι για σένα (Στειρωτές=οι κτηνίατροι της δεσποινίδας/κυρίας που θεώρησε ότι ήταν ευγενική). Και φυσικά εκνευρίζομαι όταν κάποιος θεωρεί ότι μπαίνω σε αντιπαράθεση έτσι απλά για να δουλεύω κόσμο.Την ερώτηση αν θέλεις μπορείς να μου την ξανακάνεις.
By aspasiapef on 25-05-07, 14:48
Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι μας δουλεύει ψιλό γαζί μόνο και μόνο για να τα παίρνουμε και να απαντάμε? Μέχρι τώρα δεν έχει δώσει σαφή απάντηση για το πόσες γάτες έχει. Λέει πολλές ενώ στο προφίλ του γράφει μόνο δύο. Για να μην πω για το επιθετικό υφάκι που έχει από την αρχή που μόνο σκοπό έχει να προκαλέσει εκνευρισμό. Δεν είναι λίγο περίεργο όλο αυτό?
By aretha on 25-05-07, 14:53
Ασπασία, έχεις απόλυτο δίκιο, πρόκειται για flaming, το είπα κι εγώ παραπάνω. Ίσως θα έπρεπε να τον αγνοήσουμε εντελώς, αλλά δυστυχώς αυτά που γράφει είναι δημόσια, μπορεί να διαβαστούν και από κάποιους που δεν είναι ενημερωμένοι σχετικά με το θέμα και αν δεν υπάρχει αντίλογος φοβάμαι ότι οι επικίνδυνες (για τα ζώα) θέσεις αυτού του τύπου μπορεί να εκληφθούν ως σοβαρές.
By LIFE on 25-05-07, 14:54
Δε πρόλαβαίνω να απαντήσω και να δω όλες τις ερωτήσεις και τα χάπια πήγαιναν για μία συγκεκριμένη απάντηση που δέχθηκα και όχι για σένα (Στειρωτές=οι κτηνίατροι της δεσποινίδας/κυρίας που θεώρησε ότι ήταν ευγενική). Και φυσικά εκνευρίζομαι όταν κάποιος θεωρεί ότι μπαίνω σε αντιπαράθεση έτσι απλά για να δουλεύω κόσμο.Την ερώτηση αν θέλεις μπορείς να μου την ξανακάνεις.
ηδη μου απαντησες-και απο οτι ειδα καταλαβες τους δικους μου τουλαχιστον λογους που ειμαι υπερ της στειρωσης..ομως αν δεις παραπανω αυτα που λες δεν ειναι εφικτα για τα επομενα χρονια-δες αν θες τι σου απαντησα πριν,,δεν ημαστε ολες εδω οι τρελλες με το αναισθητικο,,υπαρχουν πολλα και ευαισθητα ατομα εδω περα,,που κανουν οτι μπορουν και οσα μπορουν

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Giorgoss18, TaylorQ

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους