Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,763 εγγεγραμμένα μέλη και 714,938 μηνύματα σε 22,166 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 262 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Να αρχίσω να ανησυχώ ή απλά φταίει η ζέστη;

billio

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη billio
H billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 958 μηνύματα.

H billio zbeez έγραψε στις 18:39, 27-05-09:

Καλησπερα.
Θελω τη γνωμη σας γιατι ειναι το πρωτο καλοκαιρι που περναω με γατα (παλια ειχα σκυλο). Η μικρη μου τις τελευταιες 2 βδομαδες εχει αλλαξει συμπεριφορα και με εχει ανησυχισει. Απο κει που ηταν διαολος τωρα ουτε που ακουγεται. Προτιμαει να ειναι ξαπλα και να κοιμαται. Απο την αλλη εαν με δει να πιανω το αγαπημενο της παιχνιδι πεταγετε αμεσως και βουρ στο παιχνιδι. Οχι ομως για πολυ ωρα. Πολλες φορες επαιζε μονη της αλλα το εκοψε τωρα βαριεται. Και το χειροτερο απο ολα ειναι οτι δεν θελεινα κοιμαται πια μαζι μου στο κρεβατι. Προτιμαει κατω στο χαλι ή πανω σε μια καρεκλα μου.Μου εχει δωσει διαζυγιο και δεν ξερω τον λογο!!!
Ειναι φυσιολογικα ολα αυτα; Ή απλα φταιει η ζεστη; Ουτε εξω στην ταρατσα δεν βγαινει πια.
Και εσας ετσι κανουν ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:01, 27-05-09:

Ναι, και εγώ μαύρη χήρα..
Μόνη και έρημη απο ζώα στο κρεβάτι.....
Είναι φυσιολογικότατο. Αν θέλεις, βρέξε ένα πανί και άπλωσέ το σε πλακάκια.. και αν ζεσταίνετε ακόμα θα πάει εκεί.

Επίσης συχνό βούρτσισμα, να φύγει το χειμωνιάτικο τρίχωμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,714 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:05, 27-05-09:

και μενα η πουπουλινα,απο τοτε που επιασαν οι ζεστες δεν ειναι το ιδιο ζωηρη,βεβαια ,το βραδυ μετα της 10 γινεται παλι η διαολινα που ολοι ξερουμε,η ζεστη ,σιγουρα τα επηρεαζει,επισης και μενα στην αρχη η πουπου με ακολουθουσε παντου κλπ τωρα εχει γινει πιο ανεξαρτητη οσο μεγαλωνει,αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν με αγαπαει,οπως και η δικια σου,εσενα. Εσυ,ειχες την ιδια συμπεριφορα μικρη με την τωρινη σου συμπεριφορα??? αν εχει την ιδια ορεξη,τρωει και πινει και δειχνει υγιεις,νομιζω οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα...αν ομως ανησυχεις για την υγεια της,μπορεις να την πας στο γιατρο..σου ευχομαι τα καλυτερα για τη γατουλα σου

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

H billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 958 μηνύματα.

H billio zbeez έγραψε στις 19:45, 27-05-09:

Φιου με καθησυχασατε τωρα....Δεν ξερω πως αντιδρανε οι γατες με τη ζεστη και μου φανηκε περιεργη η συμπεριφορα της. Πχ ο σκυλος μου ανασαινε γρηγορα με τη γλωσσα εξω και εψαχνε δροσερα μερη να ξαπλωνει. Αυτη εδω με μπερδευει...δεν ψαχνει να κοιμηθει στα πλακακια αλλα ξαπλωνει στο χαλι το μαλλινο αυτο κι αν ειναι τρελο.

Παντως δεν ξερω το ποσο θα αντεξω να ειμαι μαυρη χηρα.Απο την αλλη θα μου πεις δεν χαιρεσαι?Τωρα με τις ζεστες θα αντεξεις να χεις τη γουνα αγγαλια; Ε εστω για λιγο θα το θελα....τοσο δα μωρε...κι οταν σκασω θα της πω να παει αλλου

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 22:07, 08-06-09:

και εδω τα ιδια.....
δεν ερχεται πια να κοιμηθουμε αγκαλιτσα γιατι ζεσταινεται πολυ, αλλα ανεβαινει στο κρεβατι, απλα δε χουχουλιαζει στο λαιμο μου. και να σου πω την αληθεια ζεσταινομαι και εγω οταν σπανια ερχεται...
οσο να πεις η ζεστη δεν ευνοει το κολλητηλικι. και κοιμαται και περισσοτερο οπως η μπηλιω, και παιζει λιγοτερο. ζεσταινονται ρε συ μαλλον, ξερεις τι ειναι να κουβαλας γουνα καλοκαιριατικα? περιμενε το χειμωνα να βγαλεις το αχτι σου
εγω το χειμωνα ειχα ενα γατι κολλημενο πανω μου

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

H billio zbeez έγραψε στις 07:16, 09-06-09:

Ναι...οντως η ζεστη ολους τους τρελαινει.Θα κανω υπομονη μεχρι τον χειμωνα.Προς το παρων η μικρη μου ειναι αυτοκολητη με αλλον τροπο.Εχει ξαπλωσει διπλα απο την καρεκλα μου και κοιμαται του καλου καιρου.Σαν τα σκυλια...Ετσι και κανω να σηκωθω εχει σηκωθει σε χρονο ντε τε και με ακολουθει εκει που παω.Και μετα παλι τα ιδια.

Παράθεση

joanna20

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη joanna20
. Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O joanna20 έγραψε στις 09:27, 09-06-09:

τελικα μονο το δικο μου το γατι φενετε δεν το πιανουν ουτε οι ζεστες ουτε τιποτα το ιδιο ενεργητικο ειναι οπως ηταν και οταν ειχε κριο....

Παράθεση

Raktia (Κάτια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Raktia
H Κάτια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (+∞ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,813 μηνύματα.

H Raktia έγραψε στις 09:45, 09-06-09:

Το σπίτι μου είναι γεμάτο πτώματα! Ευτυχώς που υπάρχει και η βεράντα και πάνε και αποθέτουν εκεί το ζεσταμένο τους κορμάκι. Τα καημένα τα λυπάμαι πια. Κάνουν ένα βήμα και πέφτουν κάτω. Και ακόμα δεν έχουν πιάσει οι τρελές ζέστες. Στά μέσα του καλοκαιριού ο Χωσούλης μου κοιμάται μέσα στην μπανιέρα και όταν ανοίγω την βρύση του νιπτήρα πάει και κάθετε απο κάτω.
Η Μελίνα μου είναι κάπως καλύτερα. Η Χαρά μου όμως που είναι και το πρώτο της καλοκαίρι ΕΧΕΙ ΚΑΨΕΙ ΦΛΑΤΖΑ.
Οπότε αγαπητή μου, μην ανησυχείς, είναι φισιολογικό να είναι κάπως άτονα.

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kristen
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,202 μηνύματα.

H Kristen έγραψε στις 12:28, 12-06-09:

ναι τα καημένα και εμένα τα ίδια κάνουν. Οταν πρωτοξεκίνησαν οι ζέστες ο Σορμπέ ήταν χώμα συνέχεια και μάλιστα δεν έφαγε κιόλας... εγώ δε, αν κ ξέρω ότι το παθαίνουν με τη ζέστη, φρίκαρα νόμιζα ότι αρώστησε όπως είχε αρωστήσει πριν μερικες βδομάδες ο μικρός. Τον ζούλαγα από εδώ, τον έστεινα όρθιο, μετά του έβαλα κ θερμόμετρο.... ξέρω είμαι τρελή!!!! μετά πήρα το γιατρό, με έβρισε, και μου είπε αν δεν φάει κ αύριο να τον πάω.
Βρήκε την όρεξή του, αλλά δείχνει ξεκάθαρα ότι ζεσταίνετε, ξαπλώνει μόνο σε πλακάκια πια, τέρμα το κρεβάτι του...ααα και στον τραπεζάκι του σαλονιού που έχει τζάμι:up::up: κ το πιο ωραίο, όταν εβαλα κλιματιστικό στο σαλόνι, θρονιάστηκε από κάτω και το κοίταγε που τον φύσαγε και ανοιγόκλεινε το στόμα... ο μικρός πάλι δεν έχει αλλάξει η συμπεριφορά του, τρέχει κ σκαρφαλώνει σα παλαβό... δυστυχώς!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:38, 12-06-09:

Μπορειτε να βρειτε τροπους να δροσισετε τη γατουλα σας εδω.

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

H billio zbeez έγραψε στις 12:39, 12-06-09:

ααα..και η δικια μου εχει γινει ενα πτωμα ....Δεν κουναει δεν λαλαει βρε ο κοσμος να χαλασει....Το βραδυ ομως επανερχεται στα φυσιολογικα της...τερας

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kristen
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,202 μηνύματα.

H Kristen έγραψε στις 12:54, 12-06-09:

πολύ καλό το άρθο που μας σύστησε η Δώρα:up::up: κατατοπιστικότατο, ευχαριστούμε πολύ!!!

Παράθεση

saloniCAT

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη saloniCAT
H saloniCAT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H saloniCAT έγραψε στις 14:19, 19-06-09:

Ακόμα και τα χάδια μου τα περιόρισε... Μόνο όταν θέλει! Τις προάλλες ήθελα να την κρατήσω με το ζόρι και φυσικά το πλήρωσα πολύ ακριβά! Με έκανε ζέβρα!
Ξέρει όμως ότι η τόση επιθετικότητα δε μένει ατιμώρητη. Τη σβέρκωσα και την έβαλα πίσω στο εργαστήριο (μη φανταστείτε κανένα μπουντρούμι - είναι άνετος και μεγάλος χώρος) και έκλεισα την ενδιάμεση πόρτα για να μην έρχεται στο γραφείο. Αυτή είναι και η χειρότερή της τιμωρία: να είναι μόνη της πίσω, ενώ εγώ κάθομαι μπροστά. Όταν φεύγω τα βράδυα δεν την πειράζει, αλλά όταν είμαι μες στο μαγαζί, χαλάει τον κόσμο! Παιδιά από κείνη τη μέρα και μετά... τίποτα! Με έγραψε κανονικότατα!
Πήγε την έπεσε στην πολυθρόνα της και όταν μετά από ώρα πήγα πίσω να δω τι γίνεται, ούτε που κουνήθηκε! ΄Μόνο τα μάτια της ήταν καρφωμένα πάνω μου μ' ένα... μπλαζέ ύφος... Αν μπορούσε να βάλει και μαύρο γυαλί ( :cool: ) θα το έκανε..
Σκληρή εμπειρία!

Παράθεση

matina-NP

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη matina-NP
. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O matina-NP έγραψε στις 14:43, 19-06-09:

κ μενα τα ιδια κανουν δυστυχως! η μαμα νταλια κ το μωρο μας ο πιπης ειναι ολη μερα ξαπλωμενα στο μπαλκονι κ μ'αφηνουν μονη! μονο οταν ακουν το ψυγειο ερχονται μεσα!οσο για το βραδυ που κοιμουνταν μαζι μας στο κρεβατι τωρα κοιμουνται κατω απ'το κρεβατι! βεβαια ησυχασε ο αρραβωνιαστικος μου!παλια αμα εκλεινα την πορτα καθονταν απ'εξω κ νιαουριζαν κ τα 2 μεχρι να λυγισω κ να την ανοιξω κ ανεβαιναν στο κρεβατι κ κοιμομασταν κ οι4 μαζι αγαπημενη οικογενεια!

να ρωτησω κ κατι ασχετο?πως βαζετε τις εικονες με τις γατουλες σας κατω απ'το κειμενο?

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 09:00, 26-06-16:

Καλημέρα σε όλους ! Ηθελα να σας ρωτήσω τώρα με την ζέστη πώς αντιμετωπίζεται το θέμα γάτα - κλιματιστικό. Δεν τα συμπαθώ καθόλου ,τα κλιματιστικά εννοώ , και ήταν ο λόγος που δεν ειχα μέχρι τωρα . Τελικά το έβαλα για ....το γάτο . Όμως τώρα φοβάμαι να το ανάψω . Το εγχειρίδιο λέει ότι φυτά και ζώα δεν πρέπει να βρίσκονται σε απευθείας επαφη με την ροή του αέρα . Ομως κάθε φορά που το ανοίγω αυτός πάει και κάθεται εκεί που δεν πρέπει . Βέβαια τις περσίδες της έχω στην ανώτερη σκάλα . Όμως κάπως ανησυχώ . Τί λέτε... αυτός ξέρει δεν είναι χαζός και αν οντως πάγωνε δεν θα καθόταν εκεί που κάθεται ?
Και κάτι άλλο σχετικό ...... T'o ότι το κλιματιστικό δεν θα είναι αναμμένο συνέχεια και πάλι θα πέφτει σε ζεστό περιβάλλον ,αυτό μπορεί να τον επηρεάσει ?Ανησυχώ και για αυτές τις 5 ημερες που κάποια στιγμή θα φύγω . Ελεγα να το προγραμματισω να ανάβει κάποιες ώρες παρά το γεγονός ότι θα αφήσω και τους χώρους να αερίζονται . Αλλά τον αερισμό τον θεωρώ σημαντικότερο απο τη δροσιά του κλιματιστικού .
Πολλά τα ερωτήματα και κάνει μπαμ ότι ανησυχώ πολύ για αυτόν μιας και θα είναι το πρώτο του καλοκαίρι εντός του σπιτιού .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:25, 26-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΛΑ
Καλημέρα σε όλους ! Ηθελα να σας ρωτήσω τώρα με την ζέστη πώς αντιμετωπίζεται το θέμα γάτα - κλιματιστικό. Δεν τα συμπαθώ καθόλου ,τα κλιματιστικά εννοώ , και ήταν ο λόγος που δεν ειχα μέχρι τωρα . Τελικά το έβαλα για ....το γάτο . Όμως τώρα φοβάμαι να το ανάψω . Το εγχειρίδιο λέει ότι φυτά και ζώα δεν πρέπει να βρίσκονται σε απευθείας επαφη με την ροή του αέρα . Ομως κάθε φορά που το ανοίγω αυτός πάει και κάθεται εκεί που δεν πρέπει . Βέβαια τις περσίδες της έχω στην ανώτερη σκάλα . Όμως κάπως ανησυχώ . Τί λέτε... αυτός ξέρει δεν είναι χαζός και αν οντως πάγωνε δεν θα καθόταν εκεί που κάθεται ?
Και κάτι άλλο σχετικό ...... T'o ότι το κλιματιστικό δεν θα είναι αναμμένο συνέχεια και πάλι θα πέφτει σε ζεστό περιβάλλον ,αυτό μπορεί να τον επηρεάσει ?Ανησυχώ και για αυτές τις 5 ημερες που κάποια στιγμή θα φύγω . Ελεγα να το προγραμματισω να ανάβει κάποιες ώρες παρά το γεγονός ότι θα αφήσω και τους χώρους να αερίζονται . Αλλά τον αερισμό τον θεωρώ σημαντικότερο απο τη δροσιά του κλιματιστικού .
Πολλά τα ερωτήματα και κάνει μπαμ ότι ανησυχώ πολύ για αυτόν μιας και θα είναι το πρώτο του καλοκαίρι εντός του σπιτιού .
Καλή σου μέρα ΕΛΑ.
Εγώ που δεν ζω χωρίς κλιματιστικό τα καλοκαίρια λόγω ενός προβλήματος υγείας, δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα με τα γατιά μου. Ούτε η εναλλαγή από τον κλιματισμένο χώρο σ' αυτόν χωρίς κλιματισμό τα έχει επηρρεάσει ποτέ.
Θα έλεγα να μην ανησυχείς.
΄Οσο για τις μέρες που θα λείπεις, μπορείς να το προγραμματίσεις να ανάβει τις πολύ ζεστές ώρες της ημέρας και αν τυχόν δεν του αρέσει, είμαι σίγουρη πως θα πηγαίνει σε άλλο δωμάτιο. Πάντως ακόμα και όταν κλείσει το κλιματιστικό, αφήνει αρκετά πιο δροσερό τον χώρο για κάποιες ώρες, εφ' όσον φυσικά δεν ανοίξει κάποιος αμέσως το δωμάτιο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

crazy cat (Σταυρίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη crazy cat
H Σταυρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H crazy cat έγραψε στις 17:16, 26-06-16:

ΕΛΑ,καλησπέρα!
Και η Mousse μου δεν έχει παρουσιάσει μέχρι τώρα πρόβλημα με το κλιματιστικό.
Του υπνοδωματίου δείχνει να το απολαμβάνει,οι περσίδες εννοείται ότι είναι στραμμένες
προς τα πάνω.Με του σαλονιού έχει πρόβλημα ,προφανώς επειδή είναι αρκετά μεγάλο,
και της κάνω κάτι σαν.."φωλιά"με τα μαξιλάρια του καναπέ και χώνεται εκεί μέσα αν
θέλει το μεσημέρι να κοιμηθεί στο σαλόνι.Διαφορετικά,νιώθει ότι το σαλόνι παραείναι
δροσερό και πάει σε άλλο δωμάτιο.Καταλαβαίνουν οι γάτες,μην ανησυχείς!
Όσο για τις μέρες που θα λείπεις,συμφωνώ απόλυτα με την Claire Rentfield.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 17:20, 26-06-16:

Λοιπόν αυτό θα κάνω . Θα το βάλω στο economy και θα αφήσω κάποια παράθυρα σε ανάκλιση , σίγουρα δεν θα έχει τη βέλτιστη απόδοση και θα γίνει και σπατάλη ενέργειας , αλλά θα είναι μόνο για λίγες ημέρες.
Σε ευχαριστώ για το μήνυμα .

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 17:38, 26-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Ναι, και εγώ μαύρη χήρα..
Μόνη και έρημη απο ζώα στο κρεβάτι.....
Είναι φυσιολογικότατο. Αν θέλεις, βρέξε ένα πανί και άπλωσέ το σε πλακάκια.. και αν ζεσταίνετε ακόμα θα πάει εκεί.

Επίσης συχνό βούρτσισμα, να φύγει το χειμωνιάτικο τρίχωμα.
Αρχική Δημοσίευση από crazy cat
ΕΛΑ,καλησπέρα!
Και η Mousse μου δεν έχει παρουσιάσει μέχρι τώρα πρόβλημα με το κλιματιστικό.
Του υπνοδωματίου δείχνει να το απολαμβάνει,οι περσίδες εννοείται ότι είναι στραμμένες
προς τα πάνω.Με του σαλονιού έχει πρόβλημα ,προφανώς επειδή είναι αρκετά μεγάλο,
και της κάνω κάτι σαν.."φωλιά"με τα μαξιλάρια του καναπέ και χώνεται εκεί μέσα αν
θέλει το μεσημέρι να κοιμηθεί στο σαλόνι.Διαφορετικά,νιώθει ότι το σαλόνι παραείναι
δροσερό και πάει σε άλλο δωμάτιο.Καταλαβαίνουν οι γάτες,μην ανησυχείς!
Όσο για τις μέρες που θα λείπεις,συμφωνώ απόλυτα με την Claire Rentfield.
Οπότε να μην ανησυχώ ! Είναι 9 μήνες που τον έχω στο σπίτι και όσο δένομαι μαζί του όλο και περισσότερες ιδέες ,κακές , με κυριεύουν. Όταν είχαμε "ελεύθερη σχέση" , αυτός στο δρόμο εγώ στο σπίτι είχα απόλυτη εμπιστοσύνη στη καλή του τύχη .

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,714 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:43, 26-06-16:

Λοιπόν αυτό θα κάνω . Θα το βάλω στο economy και θα αφήσω κάποια παράθυρα σε ανάκλιση , σίγουρα δεν θα έχει τη βέλτιστη απόδοση και θα γίνει και σπατάλη ενέργειας , αλλά θα είναι μόνο για λίγες ημέρες.
Καλησπερα φιλη μου.
Την ανακλιση δεν θα στην συνιστουσα,εχουμε παρα πολλες περιπτωσεις γατιων που εχουν σκοτωθει απο την ανακλιση.Οχι μονο μικρα,ακομα και μεγαλα.Γενικα η ανακλιση δεν ειναι και οτι καλυτερο οταν εχουμε γατα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 17:45, 26-06-16:

Κάτι έκανα βιαστικά και επέλεξα και άλλο ένα μήνυμα .

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 17:50, 26-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Καλησπερα φιλη μου.
Την ανακλιση δεν θα στην συνιστουσα,εχουμε παρα πολλες περιπτωσεις γατιων που εχουν σκοτωθει απο την ανακλιση.Οχι μονο μικρα,ακομα και μεγαλα.Γενικα η ανακλιση δεν ειναι και οτι καλυτερο οταν εχουμε γατα.

Γιατί το λες αυτό ? Αλλωστε τα ρολά θα είναι κλειστά τη νύχτα και αν πηγαινει καποιος την ημέρα να τα ανοίγει θα υπάρχει και η σίτα κατεβασμένη .
Αυτό με την ανάκλιση το κάνω από τότε που ζέστανε ο καιρός για να μπαίνει φρέσκος αέρας τις ώρες που λείπω . Εσύ πώς το κατορθώνεις αυτό?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:11, 26-06-16:

Γιατί το λες αυτό ? Αλλωστε τα ρολά θα είναι κλειστά τη νύχτα και αν πηγαινει καποιος την ημέρα να τα ανοίγει θα υπάρχει και η σίτα κατεβασμένη .
Αυτό με την ανάκλιση το κάνω από τότε που ζέστανε ο καιρός για να μπαίνει φρέσκος αέρας τις ώρες που λείπω . Εσύ πώς το κατορθώνεις αυτό?
Εγω αφηνω τα ρολα κλειστα και ανοιχτο απο μεσα το τζαμι.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 01:17, 27-06-16:

Όχι ανακλιση ειτε είναι κατεβασμένη η σίτα είτε όχι! Οι γάτες νομιζουν οτι μπορούν να πηδήξουν απο το κενό όταν η μπαλκονόπορτα έιναι σε ανάκλιση και συχνά κολλάνε είτε με τον θώρακα είτε πιο κάτω. Έχουν πνιγεί γάτες έτσι (ακόμα και με τον ιδιοκτήτη μέσα στο σπίτι γιατι αν κολλήσουν στον θώρακα δεν μπορούν να βγάλουν φωνή) και ο δικός μου έμεινε παράλυτος (ευτυχώς προσωρινά, για 2 μήνες).

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Agiyi

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Agiyi
Ο Agiyi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O Agiyi έγραψε στις 01:37, 27-06-16:

Με το κλιματιστικό έχει πολύ πλάκα!!
Τις τελευταίες μέρες που έχει πολύ ζέστη το χαζό μου έχει αυξήσει τις ώρες ύπνου τουλάχιστον στο 100% και τις ώρες που δεν κοιμάτε κυλιέτε στα πατώματα! Ποτέ δεν το κάνει αυτό τον χειμώνα, έχει συγκεκριμένα μέρη που κάθετε, τώρα σηκώνετε να πάει κάπου και στην μέση της διαδρομής ρίχνει και μια ξάπλα στο πάτωμα (έχουμε μαρμάρινα πλακάκια οπότε υποθέτω οτι προσπαθεί να δροσιστεί).
Η πλάκα είναι που όταν ανάβουμε το κλιματιστικό ξαφνικά ξυπνάει και "Νιάου;! Νιάου!!"! Μέχρι και παιχνίδια θέλει με (λίγο) τρέξιμο. Μετά απο κάποιες ώρες που το κλείνουμε, ξανα στα πατώματα η Σονάτα

Παράθεση

crazy cat (Σταυρίνα)

Νεοφερμένος

H Σταυρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H crazy cat έγραψε στις 12:30, 27-06-16:

Οπότε να μην ανησυχώ ! Είναι 9 μήνες που τον έχω στο σπίτι και όσο δένομαι μαζί του όλο και περισσότερες ιδέες ,κακές , με κυριεύουν. Όταν είχαμε "ελεύθερη σχέση" , αυτός στο δρόμο εγώ στο σπίτι είχα απόλυτη εμπιστοσύνη στη καλή του τύχη .
Καταλαβαίνω πολύ καλά τι εννοείς γιατί κι εγώ το ζω αυτό το δέσιμο με το δικό μου αιλουροειδές!Όσο για την ..."ελεύθερη σχέση",σκέψου ότι ήταν αδεσποτούλι!Νομίζω ότι η καλή του τύχη ήταν που βρήκε "μαμά" και στέγη.

Παράθεση

crazy cat (Σταυρίνα)

Νεοφερμένος

H crazy cat έγραψε στις 21:46, 27-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Agiyi
Με το κλιματιστικό έχει πολύ πλάκα!!
Τις τελευταίες μέρες που έχει πολύ ζέστη το χαζό μου έχει αυξήσει τις ώρες ύπνου τουλάχιστον στο 100% και τις ώρες που δεν κοιμάτε κυλιέτε στα πατώματα! Ποτέ δεν το κάνει αυτό τον χειμώνα, έχει συγκεκριμένα μέρη που κάθετε, τώρα σηκώνετε να πάει κάπου και στην μέση της διαδρομής ρίχνει και μια ξάπλα στο πάτωμα (έχουμε μαρμάρινα πλακάκια οπότε υποθέτω οτι προσπαθεί να δροσιστεί).
Η πλάκα είναι που όταν ανάβουμε το κλιματιστικό ξαφνικά ξυπνάει και "Νιάου;! Νιάου!!"! Μέχρι και παιχνίδια θέλει με (λίγο) τρέξιμο. Μετά απο κάποιες ώρες που το κλείνουμε, ξανα στα πατώματα η Σονάτα
Τα ίδια ,περίπου,κάνει και η δική μου!
Της έβαλα και παγάκι στο μπωλάκι με το νερό,μήπως δροσιστεί,αν και συνήθως πίνει..τρεχούμενο
από τον νιπτήρα.Το..περιεργάστηκε την πρώτη φορά,έβαλε και το ποδαράκι,δροσίστηκε,αλλά μετά βαρέθηκε.

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 14:56, 28-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
Όχι ανακλιση ειτε είναι κατεβασμένη η σίτα είτε όχι! Οι γάτες νομιζουν οτι μπορούν να πηδήξουν απο το κενό όταν η μπαλκονόπορτα έιναι σε ανάκλιση και συχνά κολλάνε είτε με τον θώρακα είτε πιο κάτω. Έχουν πνιγεί γάτες έτσι (ακόμα και με τον ιδιοκτήτη μέσα στο σπίτι γιατι αν κολλήσουν στον θώρακα δεν μπορούν να βγάλουν φωνή) και ο δικός μου έμεινε παράλυτος (ευτυχώς προσωρινά, για 2 μήνες).
Nα σου πω την αλήθεια την ανάκλιση δεν σκοπεύω να την αφήσω όταν θα λειψω μέρες . Και αυτό γιατί δεν ξέρω πώς θα λειτουργήσει όταν θα δει ότι αργώ να πάω σπίτι .
Τωρα όσο είμαι σπίτι ή λείπω λίγες ώρες δεν ανησυχώ είναι αρκετα μεγαλόσωμος ,6kg , και η ανάκλιση είναι έτσι ρυθμισμένη ώστε να αφήνει μικρο ανοιγμα .Επίσης τις σίτες σε γενικές γραμμές τις σέβεται . Τουλάχιστον γνωρίζει ότι δεν μπορει να βγει όταν αυτές είναι κλειστές για αυτό νιαουρίζει απαιτητικα για να της ανοίξω όταν αυτός επιθυμεί .

Παράθεση

ΕλένηΘεσ.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΕλένηΘεσ.
H ΕλένηΘεσ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.

H ΕλένηΘεσ. έγραψε στις 10:56, 03-07-16:

Καλημερα!η δικια μου ειναι σχεδον μονιμα σε κατασταση ληθαργου τα καλοκαιρια, μονο το βραδακυ συνερχεται και την πιανει τρελα, αλλιως ολη την ημερα ειναι σαν πτωμα!δεν ειναι και ευκολο να κουβαλας μια γουνα πανω σου(και να μην μπορεις να ιδρωσεις κι' ολας!)

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

crazy cat (Σταυρίνα)

Νεοφερμένος

H crazy cat έγραψε στις 22:01, 03-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από ΕλένηΘεσ.
Καλημερα!η δικια μου ειναι σχεδον μονιμα σε κατασταση ληθαργου τα καλοκαιρια, μονο το βραδακυ συνερχεται και την πιανει τρελα, αλλιως ολη την ημερα ειναι σαν πτωμα!δεν ειναι και ευκολο να κουβαλας μια γουνα πανω σου(και να μην μπορεις να ιδρωσεις κι' ολας!)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 00:02, 05-07-16:

οχι ανακλιση!
εχουν πεθανει γατακια δυστυχως απο αυτο!

εμεις οταν λειπουμε αφηνουμε την εσωτερικη(γυαλινη διαφανης) μπαλκονοπορτα ανοιχτη και κλειδωμενη την εξωτερικη σκουρα. ολοκληρο σπιτι εχουν, βρισκουν αυτα πού θα κατσουν καθε στιγμη.
εννοειται οτι τα ελεγχει ανθρωπος οταν λειπουμε, μερα παρα μερα και τους αλλαζει το νερο να εχουν παντα φρεσκο και αφηνουμε σε 2-3 μερη νερο οταν φευγουμε καλοκαιρι διακοπες.

υ.γ. με τις μεγαλες ζεστες φετος κι εμεις εχουμε ατελειωτες ωρες κλιματιστικο,μια χαρα ειναι τα γατονια, κανενα προβλημα.

Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kokkinoylhs
H kokkinoylhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H kokkinoylhs έγραψε στις 22:16, 27-06-17:

Γεια σας, κι εμενα η γατουλα τωρα τελευταια, καμια βδομαδα, που άρχισε να κάνει ζέστη για τα καλά, πηγαινει και κρυβεται κατω απο το κρεβατι - έχει πλακάκια, ενώ τρώει και λιγότερο. Ποτε δεν ηταν κοινωνική - αλλά δεν κρυβόταν και τόσο πολύ, κινούνταν και λίγο. Αμα μειωσει τη τροφη κι αλλο θα τη παω αμεσως στο γιατρο. Δείχνει πολύ αγχωμένη. Φταίει άραγε η ζέστη ή κάτι άλλο; Τη πήγα χθες στο γιατρό αλλά δεν μπορούσε να της πάρει αίμα!!! Αλλά δεν είδε κάτι προφανές να μην πηγαινει καλα. Του περιέγραψα τα παραπανω και δεν ανησύχησε. Μου είπε να του τη ξαναπάω μετά από 2-3 μέρες που θα έχουν αποκατασταθεί οι φλεβες της. Μόνο που τώρα πρέπει να περιμένω να τελειώσει ο καύσωνας - σε μια βδομάδα γιατι δεν βολεύει η συγκοινωνία και είναι 25 λεπτά με τα πόδια - σίγουρα θα καταπονεθεί η γάτα. Αν δω πως σταματάει να τρωει θα την πάω σε οποιον νά'ναι, εδώ κοντά, 200 μέτρα να της πάρει αίμα (αν τα καταφέρει). Μπορεί να φταίει η ζέστη, αλλά μπορεί και όχι! Τι άλλο να προσέξω στη γάτα; Είναι φυσιολογικό να τρώει λιγότερο; Ακόμα και το μισό; Μπορεί να περιμένει άλλη μια βδομάδα λέτε; Ή να πάω αλλού «προληπτικά»;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kokkinoylhs : 27-06-17 στις 22:19.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:12, 27-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από kokkinoylhs
Γεια σας, κι εμενα η γατουλα τωρα τελευταια, καμια βδομαδα, που άρχισε να κάνει ζέστη για τα καλά, πηγαινει και κρυβεται κατω απο το κρεβατι - έχει πλακάκια, ενώ τρώει και λιγότερο. Ποτε δεν ηταν κοινωνική - αλλά δεν κρυβόταν και τόσο πολύ, κινούνταν και λίγο. Αμα μειωσει τη τροφη κι αλλο θα τη παω αμεσως στο γιατρο. Δείχνει πολύ αγχωμένη. Φταίει άραγε η ζέστη ή κάτι άλλο; Τη πήγα χθες στο γιατρό αλλά δεν μπορούσε να της πάρει αίμα!!! Αλλά δεν είδε κάτι προφανές να μην πηγαινει καλα. Του περιέγραψα τα παραπανω και δεν ανησύχησε. Μου είπε να του τη ξαναπάω μετά από 2-3 μέρες που θα έχουν αποκατασταθεί οι φλεβες της. Μόνο που τώρα πρέπει να περιμένω να τελειώσει ο καύσωνας - σε μια βδομάδα γιατι δεν βολεύει η συγκοινωνία και είναι 25 λεπτά με τα πόδια - σίγουρα θα καταπονεθεί η γάτα. Αν δω πως σταματάει να τρωει θα την πάω σε οποιον νά'ναι, εδώ κοντά, 200 μέτρα να της πάρει αίμα (αν τα καταφέρει). Μπορεί να φταίει η ζέστη, αλλά μπορεί και όχι! Τι άλλο να προσέξω στη γάτα; Είναι φυσιολογικό να τρώει λιγότερο; Ακόμα και το μισό; Μπορεί να περιμένει άλλη μια βδομάδα λέτε; Ή να πάω αλλού «προληπτικά»;
Πιστεύω πως οφείλεται στη ζέστη, όλα τα γατιά όταν πιάνει ζέστη τα ίδια κάνουν...
Πάντως παρατήρησε για μια δυό μέρες αν κάνει τις ανάγκες της κανονικά, αν το βράδυ που δροσίζει βγαίνει και τρώει λίγο ή δραστηριοποιείται και αν όχι, ίσως θα έπρεπε να την πας το συντομώτερο δυνατόν σε κάποιον κτηνίατρο.
Καλύτερα να ανησυχήσεις χωρίς λόγο παρά να προχωρήσει μια επικίνδυνη κατάστασή.
Εύχομαι ειλικρινά να φτιάξει η διάθεσή της για όλα χωρίς να χρειαστεί να γίνει κάτι, ξέρω πως όλοι καρδιοχτυπάμε κάτι παραπάνω για τα καμάρια μας.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,648 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:14, 27-06-17:

Βρίσκεται όλη μέρα κάτω από το κρεβάτι; Δείχνει γενικά υποτονική;
Αν δεν της βάλεις φαγητό, το ζητάει (έστω κι αν τρώει λίγο) ή δείχνει να τρώει με το ζόρι?
Αυτά τα θεωρώ σημάδια οτι χρειάζεται επανεκτίμηση της οργανικής της κατάστασης το συντομότερο.

Εύχομαι να είναι μόνο η ζέστη που κάνει τα περισσότερα γατιά ράθυμα και στην πραγματικότητα όλα να είναι καλά
Παράθεση

crazy cat (Σταυρίνα)

Νεοφερμένος

H crazy cat έγραψε στις 06:15, 28-06-17:

Kokkinoylis,καλημέρα!
Συμφωνώ με τα κορίτσια που σου απάντησαν,επίσης ίσως είναι καλή ιδέα να διατηρήσεις δροσερό το χώρο που βρίσκεται η γατούλα,με κλιματιστικό ή ανεμιστήρα να δεις μήπως αλλάξει προς το καλύτερο η διάθεσή της.
Ενημέρωσέ μας σύντομα.Εύχομαι όλα να πάνε καλά!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazy cat : 28-06-17 στις 06:22.
Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kokkinoylhs
H kokkinoylhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H kokkinoylhs έγραψε στις 09:17, 16-07-17:

Γεια σας παιδιά, συγγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα. Η γατα ευτυχώς ανέκαμψε. Αφού έτρωγε σταθερά έστω και λιγότερο δεν ανησύχησα ιδιαίτερα. Κρυβόταν κάτω απ'το κρεβάτι μονο αυτό ήταν όλο. Ψυχολογικό πρέπει να είναι σε συνδυασμό με τη ζέστη. Εχασε πρόσφατα το σύντροφό της. Τη τελευταία βδομάδα τρώει περισσότερο. Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Παράθεση

crazy cat (Σταυρίνα)

Νεοφερμένος

H crazy cat έγραψε στις 09:56, 16-07-17:

Μπράβο,ευχάριστα νέα!
Σίγουρα θα την επηρέασε και ο χαμός του συντρόφου της,πάντως να ξέρεις γενικά με τη ζέστη τρώνε πολύ λιγότερο και ξαπλώνουν όπου είναι κάπως δροσερά.Και η δικιά μου κάτω από το κρεβάτι...παραθερίζει (αν και δεν είναι το απόλυτο μέτρο σύγκρισης η φοβιτσιάρα γάτα μου).
Όλα καλά,λοιπόν!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    tsebebou

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους