Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,760 εγγεγραμμένα μέλη και 714,897 μηνύματα σε 22,161 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 333 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς κόβεται το μπιμπερό;

fffaye

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fffaye
H fffaye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H fffaye έγραψε στις 09:12, 13-09-09:

Καλημέρα γατόφιλοι γατογονείς! Η γατούλα μου,η Τάρα,είναι 7 εβδομάδων και αρνείται επίμονα να πιει γάλα απ'το πιατάκι.Ενώ τρελλαίνεται για γάλα το θέλει ακόμα από το μπιμπερό και είναι κουραστικό γιατί δαγκώνει συνέχεια τη θηλή και τη σκίζει με αποτέλεσμα κάθε φορά που τρώει να χύνονται τα γάλατα πάνω της και να γίνεται χάλια!
Τί να κάνω για να της κόψω αυτή τη συνήθεια; Γενικά της αρέσει να δαγκώνει πολύ,σαν μωρό που βγάζει δόντια.Νεράκι πίνει κανονικά απ'το μπολάκι...
Λέτε επειδή αντικαθιστά το θηλασμό γι'αυτό να το θέλει ακόμα και να πρέπει να το συνεχίσω;;
Ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:19, 13-09-09:

Πολλά γατάκια σε φυσιολογικές συνθήκες θηλάζουν απο την μαμά μέχρι να γίνουν 1 έτους...
Δεν το κάνουν φυσικά για λόγους επιβίωσης, απλά είναι η ευχαρίστηση....

Εσένα λογικά αφού έχει βγάλει και δόντια είναι στο στάδιο μετάβασης. Μπορείς να του βάζεις λιωμένη κονσέρβα μαζί με το γαλατάκι στο μπιμπερό, για να αρχίσει να παίρνει και την γεύση του κρέατος. Μετά μαζί με γαλατάκι λίγη πολτοποιημένη κονσέρβα στο πιατάκι.

Θα πέφτει μέσα με την μούρη στην αρχή μέχρι να μάθει να μασάει και να τρώει κανονικά.
Αν χαλάει την θηλή, μπορείς να πάρεις άλλο είδος απο τις σκληρές. Πιστεύω όμως ότι το κόλπο με την κονσέρβα στο γάλα θα πιάσει, και σιγά σιγά θα το κόψεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fffaye

Νεοφερμένος

H fffaye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H fffaye έγραψε στις 09:32, 13-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Πολλά γατάκια σε φυσιολογικές συνθήκες θηλάζουν απο την μαμά μέχρι να γίνουν 1 έτους...
Δεν το κάνουν φυσικά για λόγους επιβίωσης, απλά είναι η ευχαρίστηση....

Εσένα λογικά αφού έχει βγάλει και δόντια είναι στο στάδιο μετάβασης. Μπορείς να του βάζεις λιωμένη κονσέρβα μαζί με το γαλατάκι στο μπιμπερό, για να αρχίσει να παίρνει και την γεύση του κρέατος. Μετά μαζί με γαλατάκι λίγη πολτοποιημένη κονσέρβα στο πιατάκι.

Θα πέφτει μέσα με την μούρη στην αρχή μέχρι να μάθει να μασάει και να τρώει κανονικά.
Αν χαλάει την θηλή, μπορείς να πάρεις άλλο είδος απο τις σκληρές. Πιστεύω όμως ότι το κόλπο με την κονσέρβα στο γάλα θα πιάσει, και σιγά σιγά θα το κόψεις.
Η Τάρα τρώει κανονικά κονσέρβα εδώ και 2 βδομάδες καθώς και κροκέτες...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:36, 13-09-09:

Τότε απλά ΔΕΝ δίνεις μπιμπερό... Αν είναι απλά βάζεις λίγο γαλατάκι στο φαγητό της, και το κόβεις και αυτό σιγά σιγά.

Δεν βλέπω θέμα.

Παράθεση

fffaye

Νεοφερμένος

H fffaye έγραψε στις 09:59, 13-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Τότε απλά ΔΕΝ δίνεις μπιμπερό... Αν είναι απλά βάζεις λίγο γαλατάκι στο φαγητό της, και το κόβεις και αυτό σιγά σιγά.

Δεν βλέπω θέμα.
Μάλλον αυτό θα κάνω γιατί λυπάμαι να το πετάω,δεν είναι και φτηνό.
Ευχαριστώ

Παράθεση

alxius

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alxius
Ο alxius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O alxius έγραψε στις 09:14, 23-09-09:

Δοκιμασε να δωσεις γαλα κονσερβα τυπου ''ΝΟΥΝΟΥ'', ακουγεται αστειο αλλα το δικο μου απο 4 εβδομαδων επινε απο το πιατακι ''ΝΟΥΝΟΥ'' και πινει ακομα 9 εβδομαδων πλεον, τα αλλα γαλατα ακομα και τα ειδικα σε σκονη δεν τα επινε, ενω σε μπιμπερο τα επινε.
Βεβαια δεν νομιζω οτι ειναι καλο να αντικαταστησεις τελειως με ΝΟΥΝΟΥ, προτεινω να κανεις μια δοκιμη να δεις αν του αρεσει, αν του αρεσει μηπως το ανακατεψεις με το γαλα που δεν πινει να παρει μυρωδια ΝΟΥΝΟΥ.

Παράθεση

Νηρηιδα

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
H Νηρηιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.

H Νηρηιδα έγραψε στις 04:30, 25-09-09:

εμενα μπορεις να μου πεις πως καταφερες και πινει απο το μπιμπερο που η δικια μου μολις το δει γρυλιζει σαν τιγρης;

Παράθεση

raccoon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη raccoon
H raccoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H raccoon έγραψε στις 14:02, 08-09-16:

Μιας κ εχω περιπου το ιδιο θεμα ας γραψω εδώ μην ανοίγω νεο thread.
Λοιπον ο Φανούρης σχεδόν 5 εβδομάδων εδώ και 2 βδομάδες επινε με το μπιμπερό a/d hills με ρυζόνερο, μετά με nurilac κ παλι το εκοψα το γάλα γιατι έκανε διάρροιες. Αρα παραμένει κονσερβα με νερο.
Πηγαμε στον κτηνιατρο κ μου ειπε ειναι ετοιμος να φαει μονος του να του αφησεις στο πιατακι τη κονσερβα θα την τσακισει. ΜΜΜΜΜΜ ναι! καμμια σχεση ουτε καν!
Δοκιμασα οταν επινε με το μπιμπερο ακουμπησα απο την κατω πλευρα του σαγονιου το πιατακι καταλαβε πως μεσα εχει το ιδιο πραγμα με αυτο που πινει απο το μπιμπερο αλλα δεν δεν δεν δεν δεν!

Δεν με πειραζει το μπιμπερο μιας και τα χειροτερα (ξυπνηματα ανα 2 και μετα ανα 3ωρες λογω αυξημενων αναγκων για περιπου 4βδομαδες) περασανε αλλα το θεμα είναι οτι εγω ψαχνω για εργασια και ειναι πολυ πιιθανο να ξεκινησω συντομα. Η μαμα μου που θα κραταει κ το παιδι δεν θα μπορει να ταιζει με μπιμπερο το γατι ισα ισα που θα υπερβει τον εαυτο της να του βαζει το πιατακι με φαγητο/νερο και να αλλαζει καμμια πανα.

Οποτε κ δεν ξερω τι να κανω αν ξεκινησω δουλεια. Σκεφτηκα να παρω καμια κροκετα kitten μηπως τον ενθουσιασει πιο πολυ η ιδεα του κρουτσουκρουτσου κ οταν ειμαι εδω να του βαζω κ λιγη κονσερβα μιας κ δεν θα μπορει να μεινει η κονσερβα τοση ωρα στο πιατο.

Καμμια αλλη ιδεα? δοκιμασα κ με κουταλακι κ με καπακι απο γιαουρτι κ με το πιατακι του που ειναι ρηχο .
Μονο το μπιμπερο κ το δαχτυλο μου δαγκωνει γκκρρρρρρ!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:35, 08-09-16:

΄Εχω παρατηρήσει πως όταν είναι έτοιμα το κόβουν από μόνα τους το μπιμπερώ και δεν το θέλουν πια ακόμα και αν τους το δίνουμε. ΄Ισως λοιπόν να μην είναι έτοιμος ακόμα, δεν ωριμάζουν με την ίδια ταχύτητα όλα τα γατάκια και το έχω παρατηρήσει όταν μεγάλωνα πάνω από ένα μαζί.
Βέβαια δεν βλάπτει καθόλου να του δίνεις πρώτα στο πιατάκι την μους του αραιωμένη με το νεράκι και αν δεις πως δεν την τρώει, την μεταφέρεις στο μπιμπερώ και του την δίνεις από κει.
Νομίζω πια Κυριακή κοντή γιορτή, μέρα με την μέρα θα δείχνει πράγματα και πιστεύω πως θα ξαφνιαστείς ευχάριστα όταν θα τον δεις να τρώει από το πιατάκι του.
Ευχή μου να βρεις δουλίτσα το συντομώτερο δυνατόν και να πάρουν όλα τον δρόμο τους και με τον Φανούρη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

raccoon

Νεοφερμένος

H raccoon έγραψε στις 22:52, 08-09-16:

Λοιπον ο Φανούρης γενικά έχει αρχίσει και ειναι πιο δραστηριος απο ποτε,σημερα ολη μερα εμαθε να σκαρφαλωνει πανω στο σπιτακι κ το κανει καθε τρεις κ λιγο

το θεμα μου ομως είναι οτι ενώ έτρωγε περίπου 20ml αραιωμενης κονσερβας με το μπιμπερο ανα 3-3.5ωρες τώρα ουτε να το δει δεν θελει το δαγκωνει συνεχεια κ με το ζορι εννοειται δεν καθεται να τον ταισω (εχει δυναμωσει απο τοτε που ηταν κουτσουνακι κ ημουν με συριγγα κ τον καταφερνα σταγονα σταγονα).
Τωρα τρωει στο 6ωρο το πολυ 30ml αραιωμενης κονσερβας και με προβληματιζει γιατι ναι μεν τρωει λιγοτερο αλλα κινειται περισσοτερο. Βεβαια μπορει να εχω κανει εγω λαθος κ να εχω βαλει λιγοτερο νερο κ να του πεφτει πιο βαρυ να πω την αληθεια δεν μετραγα κουταλιες κονσερβας που τα εβαζα σε ενα δοχειο με νερο που εφτιαχνα περιπου 200ml μειγμα κ καθε φορα εβγαζα κ το εκανα χλιαρο με μπεν μαρι.

Σκεφτηκα δεν ξερω αν θεωρειται ομως λαθος ή σωστο , να δοκιμασω κροκετες μουλιασμενες σε νερο. Εδωσα πριν κ ειχε πολυ πλακα ειχε μια στο στομα την πιπιλαγε ποση ωρα του επεφτε την ξαναπιανε κλπ . Φυσικα πηρα για 1μηνων εως 12 μηνων ηλικιας κροκετες. Δεν περιμενω να φαει τις κροκετες απλα μηπως κατι που του τραβηξει περισσοτερο το ενδιαφερον τον κανει να αρχισει να τρωει κ μονος του. Δεν με πειραζει να τον ταιζω με μπιμπερο ισα ισα τωρα ειναι πολυ πιο ξεκουραστο αποτι πριν 1μηνα αλλα θελω να ξερω οτι πχ. Δευτερα πιανω δουλεια δεν θα εχει προβλημα.

Αλλιως υπαρχει προβλημα αν για 8-10 ωρες μενει νηστικος ετσι? ειναι νωρις για να κανει μονο 2 γευματα σωστα? πχ να ταιζω 06 30 το πρωι και μετα παλι 06 30 ταπογευμα? Οσο ειμαι σπιτι δεν με απασχολει καθολου τον εχω στο νου μου. Αν κ με ανησυχει που μειωνει ποσοτητα που τρωει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 11:03, 09-09-16:

Ναι αν δεν έχεις αραιώσει πολύ την κονσέρβα ισχύει να του πέφτει πιο βαρύ άρα και να τον κρατάει περισσότερο. Μου είχε συμβεί σε ένα μπεμπάκι παρόμοιας ηλικίας με τον Φανούρη σου.

Νομίζω έτσι όπως το βλέπω το μπεμπάκι ότι μπορεί να τρώει. Ισως να μη θέλει να χάσει ακόμα το γαλατάκι της μαμάς.... αλλά μέρα με τη μέρα είμαι βέβαιη πως αυτό θα αλλάξει.

Μπορείς να βάλεις κονσέρβα και να ανακατέψεις με λίγες κροκέτες για μπεμπέ αλλά να μην της μουλιάσεις γιατί δεν πρέπει. Θα σου πρότεινα όμως αρχικά να πάρεις κονσέρβες για μωράκια που να είναι δελεαστικές ώστε να θελήσει να φάει πιο εύκολα... Μπορείς ακόμα να βράσεις κοτόπουλο - ένα κομμάτι του μην φανταστείς και να του το πολτοποιήσεις στο μίξερ και μαζί με το ζουμάκι νομίζω πως θα το φάει μια χαρά. Επίσης από λίγο κιμά φρέσκο πάρε λίγο και κάνε μερικά μπαλάκια από κιμά - χωρίς τίποτα μέσα - και σε ένα μπρίκι βράσε λίγο νερό και πέταξέ τα μέσα για κανα 10λεπτο. Θα είναι μια χαρά για να τα φάει.

Εγώ έτσι έκανα στα μπεμπάκια που έχω κατά καιρούς και τρελαίνονται! Δεν πιστεύω ότι πλέον χρειάζεται να ξυπνάς μες τη νύχτα για τάισμα. Και φυσικά εγώ δίνω να φάνε σ' αυτές τις ηλικίες όσο θέλουν. Δεν τους μετράω ποσότητες ούτε κρατώ ώρες γευμάτων. Απλά φροντίζω να μοιράζω την ημέρα σε 5 γεύματα και φροντίζω να τους έχω φαγάκι - λίγο - στο πιατάκι.

Ελπίζω να μάθει να μασουλάει σύντομα! να τον χαίρεσαι τον μικρούλη!!!

Παράθεση

raccoon

Νεοφερμένος

H raccoon έγραψε στις 13:16, 10-09-16:

Λοιπόν εξέλιξη ραγδαία!
Πηρα άλλη κονσέρβα του αδειασα μπροστά του το μπιμπερο στο πιατακι κ εφαγε αποκει!
Νομιζω όλα μία χαρά.
Αλλά ήθελα να ρωτησω γιατί δεν κάνει μουλιασμα στη κροκετα? Ρωταω γιατί πριν διαβάσω το μήνυμα του ειχα δώσει κ μέσα στη νύχτα που σηκωθηκα τον είδα που τα μασουλαγε . Ευτυχως είδα πως πινει κ νεράκι κ δεν θα έχω αγχος αν αρχίσει να τρωει τις κροκέτες. Σκέτες τις κροκέτες κάθεται κ τις πιπιλαει μία ώρα κ ουσιαστικά την γλύφει μέχρι να φτάσουν στο μισό τους μέγεθος .

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

raccoon

Νεοφερμένος

H raccoon έγραψε στις 15:39, 10-09-16:

Αυτο βρήκα στο site της μαρκας με τις κροκετες
Feeding Guide:The food may be served dry or slightly moistened with warm water. Ensure there is always a bowl of fresh water available. The amount you should feed your cat will vary depending on factors like age and activity levels. Follow recommended daily rationing shown in the feeding table.

Αρα προφανως στις συγκεκριμένες κροκετες δεν υπαρχει προβλημα ισως λογω kitten να τους βαλεις λιγο νερακι για να μαλακωσουν. Λεω εγω τώρα. Ε?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:15, 10-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από raccoon
Λοιπόν εξέλιξη ραγδαία!
Πηρα άλλη κονσέρβα του αδειασα μπροστά του το μπιμπερο στο πιατακι κ εφαγε αποκει!
Νομιζω όλα μία χαρά.
Μπράβο στο μεγάλο αγόρι που έφαγε το φαγάκι του από πιατάκι.
Αλλά ήθελα να ρωτησω γιατί δεν κάνει μουλιασμα στη κροκετα? Ρωταω γιατί πριν διαβάσω το μήνυμα του ειχα δώσει κ μέσα στη νύχτα που σηκωθηκα τον είδα που τα μασουλαγε . Ευτυχως είδα πως πινει κ νεράκι κ δεν θα έχω αγχος αν αρχίσει να τρωει τις κροκέτες. Σκέτες τις κροκέτες κάθεται κ τις πιπιλαει μία ώρα κ ουσιαστικά την γλύφει μέχρι να φτάσουν στο μισό τους μέγεθος .
Ο λόγος είναι πως αν βραχούν μπορεί να χαλάσουν αν δεν τις φάει αμέσως. Επομένως μπορείς να του δίνεις μόνο λίγες κάθε φορά για να μην αναγκάζεσαι να πετάς ακριβές τροφές και αυτό με τον κίνδυνο να τις συνηθίσει έτσι και αργότερα που θα είναι έτοιμος για ξηρά, να μην τις θέλει.
Πιθανολογώ πως δεν είναι έτοιμος ακόμα για κροκετούλες μια και τις πιπιλάει.
Αυτο βρήκα στο site της μαρκας με τις κροκετες
Feeding Guide:The food may be served dry or slightly moistened with warm water. Ensure there is always a bowl of fresh water available. The amount you should feed your cat will vary depending on factors like age and activity levels. Follow recommended daily rationing shown in the feeding table.

Αρα προφανως στις συγκεκριμένες κροκετες δεν υπαρχει προβλημα ισως λογω kitten να τους βαλεις λιγο νερακι για να μαλακωσουν. Λεω εγω τώρα. Ε?
Δεν νομίζω πως έχει να κάνει το kitten, απλά παραλείπονται κάποια συστατικά που το γαστρεντερικό των μικρών δεν μπορεί να τα επεξεργαστεί. Συγχρόνως είναι πιο πλούσια τροφή σε βιταμίνες χρήσιμες στα γατάκια που είναι στην ανάπτυξη.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 09:10, 12-09-16:

Ολα μια χαρά! εγώ το μόνο που θα σου πω να προσέξεις είναι πως αν η ξηρά τροφή έχει κιτρικό οξύ να ΜΗΝ μουλιάζεις τις κροκέτες γιατί αν διογκωθεί η κροκέτα μετά υπάρχει πρόβλημα. Ευνοείται η συστροφή του στομάχου όπως λένε. Αυτό.

Παράθεση

raccoon

Νεοφερμένος

H raccoon έγραψε στις 09:16, 12-09-16:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Οχι δεν του ξαναμουλιαζω τις κροκέτες.
Βολευτηκε με τη κονσέρβα απλσ χρειάζεται να του θυμιζω ότι έχει φαγητό κ να του το ανακατευω .
Καμμια σχεση ο μικρουλης μου πριν με το μπιμπερο με την a/D. K τώρα με την nuevo τη κονσέρβα.
Ή a/D δεν του ταίριαζε μάλλον είχε αρχίσει κ έκανε νερουλα κακα ενώ τώρα με τη κονσέρβα αυτή είναι τέλεια!!!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους!

Παράθεση

Lia_cha

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lia_cha
H Lia_cha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Lia_cha έγραψε στις 16:49, 08-10-16:

Παιδιά γεια σας!
Πριν δυόμιση εβδομάδες γάτα εγκατέλειψε τα μωρά της...πρώτα το ένα και αφού με παρακολουθούσε να το φροντιζω μου έφερε κι άλλα δύο και κράτησε αυτή μόνο το ένα!!! Έχω γράψει τη σχετική ιστορία σε άλλο θέμα...
Είναι περίπου 4 εβδομάδων όπως υπολογιζω. Βρήκα μανούλα για το ένα και το έδωσα και ίσως κ για ένα ακόμα αλλά αυτό δεν το έδωσα ακόμα γιατί τα γατάκια δεν τα έχω σπίτι μου αλλά κάτω από μία σκάλα ( μέσα έχω το δικό μου) και σκέφτηκα ότι ειναι καλύτερο να μείνουν λίγο ακόμα μαζί, τι λέτε; Το αμάξι μη νιώθει μόνο αυτό που θα μείνει πίσω γιατί εγώ δεν περναω μαζί τους πολύ χρόνο παρά μόνο αυτόν του ταισματος... δυστυχώς...το ξέρω ότι πρέπει αλλά δεν προλαβαινω παρά μόνο να τα ταισω...
Ακριβώς γι αυτό...για να περναω μαζί τους λίγο παραπάνω χρόνο πέραν του ταισματος, έχετε να μου προτείνετε τρόπους να περάσουμε από το μπιμπερο και τη σύριγγα ( τους δίνω μους κονσέρβα) σε πιατακι; Έχω δοκιμάσει όταν λειπω κ αργω να τα ταισω να τους αφήσω σε ρηχό πιατακι αλλά δεν το αγγίζουν... επίσης όταν τα ταιζω τους βάζω στο δάχτυλό μου τη μους κονσέρβα κι ούτε τότε γλείφουν ...ενώ έχουν δοντακια...το ένα ειδικά πολύ κοφτερά! Όταν μπερδεύεται με τη θηλή του μπιμπερο κ το δάχτυλό μου το βουτάει πολύ δυνατα!
Ρωταω να με συμβουλεψετε γιατί με τον δικό μου που τον βρήκα μιας ημέρας και ήταν αδύναμος πολύ όλα αυτά άργησαν...
Κράτησε πολύ ή φάση μπιμπερο και μετά περάσαμε αμέσως σε αλεσμενο βραστο κοτόπουλο...
Οποιαδήποτε συμβουλή, τρικ είναι ευπρόσδεκτη!!!!
Ευχαριστωωωω!!!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,627 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:39, 08-10-16:

Καλησπέρα
Μήπως να έβαζες, μαζί με το λίγο γαλατάκι στο πιάτο και λίγη κονσέρβα μους?
Νομίζω θα τα δελεάσει και δεν θ'αντισταθούν στον πειρασμό να δοκιμάσουν

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lia_cha

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lia_cha
H Lia_cha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Lia_cha έγραψε στις 08:37, 09-10-16:

Ναι...το έχω δοκιμάσει ήδη...μα τίποτα...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους