Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,620 εγγεγραμμένα μέλη και 718,190 μηνύματα σε 22,543 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 370 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

SOS Φιλοξενία σε γατάκι 1,5 μήνα-Θεσσαλονίκη

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 01:28, 15-06-14:

τριχρωμο κοριτσακι 1,5 -2 μηνων κινδυνευει να γινει χαλκομανια. Βρισκεται σε αυλη πολυκατοικιας μπροστα σε πολυ κεντρικο δρομο, το εντοπισα πριν λιγο εκλαιγε σπαρακτικα ολη μερα. Του εβαλα να φαει αλλα δεν μπορω να το αναλαβω δυστυχως. Επειγει η φιλοξενια του- καποιος στη Θεσσαλονικη που να θελει να του δωσει μια ευκαιρια?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 11:30, 16-06-14:

τελικα το μικρο βρεθηκε μια κοπελα να το φιλοξενησει, το εβγαλα μετα κοπων και βασανων απ' το αυτοκινητο που ειχε μπει, αλλα μου τα αλλαξε μετα η κοπελα και δεν μπορουσε να το παρει... προτεινε να το παμε στη γιαγια της που ταιζει τις αδεσποτες γατες σε μια πυλωτη κατω απ' το σπιτι της. αλλα δεν θα επιβιωσει εκει. το πηρα εγω για 2 μονο μερες μηπως και βρεθει φιλοξενια και σωθει. μετα θα παει σε αυτην την πυλωτη και ο θεος βοηθος. ψαχνει επομενως ανθρωπο να το σωσει εστω προσωρινα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140616_015840.jpg
Εμφανίσεις:  54
Μέγεθος:  878,0 KB  
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 12:06, 16-06-14:

αυτη η ιστορια ολο και πιο πολυπλοκη γινεται! χρειαζομαι την αποψη σας γιατι πραγματικα τωρα δεν ξερω τι να κανω!

χθες μετα τη διασωση αυτου του μικρου εντοπισα πολυ κοντα μια μεγαλη γατα να κλαιει απο καπου εγκλωβισμενη (αυτο εκανα εγω ολο το βραδυ, εψαχνα γατες στο δρομο! ). μετα απο ψαξιμο και σκαρφαλωμα την ειδα, ηταν σε ενα υπογειο. με βοηθησαν κατι παιδια και ανοιξαμε κατι συρματα που ειχε εκει για να βγει. μου εκανε εντυπωση που δεν βγηκε κατευθειαν αλλα περιμενε μαλλον να φυγουμε, αν και πριν εκλαιγε σπαρακτικα. μετα απο λιγο την ειδα να βγαινει και να πηγαινει προς το μερος που βρισκοταν το μικρο γατακι (που το ειχα μαζεψει πιο πριν). φαινοταν και απ την κοιλια της οτι θηλαζε.

το θεμα ειναι δλδ οτι ειναι πολυ πιθανο να ειναι αυτη η μαμα του. και να εκλαιγε 2 μερες τωρα γιατι η μαμα του ηταν εγκλωβισμενη εκει. εγω τι να κανω τωρα?? να προσπαθησω να τη βρω το βραδυ να της παω το μικρο να δω τι θα κανει? υποψην οτι το μικρο ειναι ηδη σε ηλικια που ανεξαρτητοποιουνται παντως. και το μερος αυτο ειναι μπροστα σε πολυ κεντρικο δρομο. ή αν δεν βρεθει κατι αυτες τις 2 μερες να το παω σε αυτη την πυλωτη με τη γιαγια που ταιζει τις γατες?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Eddard Stark (Ned)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eddard Stark
Ο Ned αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O Eddard Stark έγραψε στις 13:51, 16-06-14:

Αν και αυτά που ρωτάς, τα ξέρεις καλύτερα από τον καθένα εδώ, η δικιά μου γνώμη είναι να προσπαθήσεις να βρεις πάλι τη μαμά και να της πας το μωρό να δεις αν και πως θα το δεχτεί, γιατί μου φαίνεται από πολύ δύσκολο έως απίθανο να βρεθεί φιλοξενία τόσο άμεσα. Αν δεν το δεχτεί η γατούλα (και δεν έχει βρεθεί φιλοξενία μέχρι τότε), η καλύτερη λύση είναι δυστυχώς η πυλωτή. Φαίνεται αρκετά μεγάλο και μάλλον θα την παλέψει μόνο του.
Δυστυχώς δεν μπορώ να το φιλοξενήσω εγώ (σήμερα το απόγευμα θα πάω την άρια για τσιπάρισμα/διαβατήριο/γενικό σέρβις και έχω και διάφορα άλλα), αλλά μπορώ να το μεταφέρω οπουδήποτε αν χρειαστεί.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 15:46, 16-06-14:

ευχαριστω ned και για την απαντηση και για το ενδιαφερον

εχω μπλοκαρει εντελως, αυτο που λες θα κανω, ελπιζω να πανε ολα καλα. οσο μπορουν να πανε δηλαδη ναι ειναι μεγαλουτσικο αλλα πολυ σοκαρισμενο, κλαιει συνεχεια και κινειται "νευρικα", εννοω δεν πολυσκεφτεται γιαυτο και παραλιγο να βγει στη μεση τησ Βασ. Ολγας. φοβαμαι οτι αν το παω σε αυτην την πυλωτη απλα θα χωθει στο πρωτο αυτοκινητο που θα βρεθει μπροστα του και θα εχω κανει μια τρυπα στο νερο. θα προσπαθησω το βραδυ να βρω τη "μανα" και αναλογως...

Eddard Stark (Ned)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eddard Stark
Ο Ned αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O Eddard Stark έγραψε στις 17:49, 16-06-14:

Τι να πω, δοκίμασε να βρεις τη μάνα (αν είναι όντως δλδ) και μετά αναλόγως όπως είπες. Δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα παραπάνω τωρα :/

Nattii

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nattii
H Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 168 μηνύματα.

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 22:22, 16-06-14:

Τι εγινε τελικα με το γατακι?

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 23:41, 16-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Nattii
Τι εγινε τελικα με το γατακι?
μολις το αφησα παλι στο σημειο που το ειχα βρει. δεν γινοταν να το φιλοξενησω με τιποτα, ηταν στο κλουβι και ολη μερα ειχε τρελαθει να κλαιει. το πλησιασαν 2 γατες, μαμα πουθενα. εχω πολλες τυψεις αλλα δεν γινοταν αλλιως. αν παντως βρεθει καποιος αμεσα, 99% εκει θα ειναι μπορω να το πιασω, πλεον με εμπιστευεται

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:00, 17-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
μολις το αφησα παλι στο σημειο που το ειχα βρει. δεν γινοταν να το φιλοξενησω με τιποτα, ηταν στο κλουβι και ολη μερα ειχε τρελαθει να κλαιει. το πλησιασαν 2 γατες, μαμα πουθενα. εχω πολλες τυψεις αλλα δεν γινοταν αλλιως. αν παντως βρεθει καποιος αμεσα, 99% εκει θα ειναι μπορω να το πιασω, πλεον με εμπιστευεται
Δεν μπορούσες να κάνεις κάτι άλλο ΄Αννα μου, τις καταλαβαίνω τις τύψεις σου βέβαια αλλά αφού δεν βρέθηκε κανείς να το φιλοξενήσει...
Δεν έχεις ιδέα πόσο πολύ εύχομαι να είχα κάνει το ίδιο όταν βρήκα την Μελίνα. Τώρα δεν θα περνούσα αυτά που περνάω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 00:35, 17-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Δεν μπορούσες να κάνεις κάτι άλλο ΄Αννα μου, τις καταλαβαίνω τις τύψεις σου βέβαια αλλά αφού δεν βρέθηκε κανείς να το φιλοξενήσει...
Δεν έχεις ιδέα πόσο πολύ εύχομαι να είχα κάνει το ίδιο όταν βρήκα την Μελίνα. Τώρα δεν θα περνούσα αυτά που περνάω.
μην το λες αυτο βρε Βασω, τι να κανουμε καποια πραγματα δεν τα ελεγχουμε, η Μελινα ειναι ανησυχη και το εσκασε. οσο και να πονας δεν αναιρει το γεγονος οτι της εσωσες τη ζωη τοτε οταν τη μαζεψες.

το "αστειο" ειναι οτι ημουν σιγουρη οτι δε θα εχω τυψεις, αφου ηταν δεδομενο οτι δεν μπορουσα να το φιλοξενησω... τουλαχιστον εδειχνε σχετικα ηρεμο τωρα, δεν κλαιει πλεον, τουλαχιστον οχι ακομη και ειναι "καλη" γειτονια αν καταφερει να επιβιωσει και δεν κανει τη βλακεια να βγει στο δρομο εχει πολλα σημεια ταισματος. αχ αν μπορουσα θα στειρωνα ο,τι γατα εβλεπα μπροστα μου, δε γινεται αλλιως!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 10:44, 17-06-14:

Άννα δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα (επειδή το γατάκι δεν ξέρει την περιοχή) αλλά στο σπίτι μας μπροστά έχει μια πρασιά ωραία (που χρυσοπληρώνουμε τον κηπουρό απλά για να ρίχνει λίγο νερό λολ) και εκεί γενικά στη γειτονιά (γύρω δρόμοι) περνάνε πολλά γατιά πολύ ωραία. Είναι σχεδόν όλα στειρωμένα. Και τα ταΐζουν πραγματικά όλοι. Μήπως να το μετέφερες εκεί; Θα σε βοηθήσει κι ο Μάνος αν θες κλπ. Αλλά δεν ξέρω μου φαίνεται καλή ιδέα. Θα το στειρώσουμε κιόλας σε λίγους μήνες αν τα καταφέρει. Πώς σου φαίνεται;

(Συν το ότι δεν έχει κίνηση, είναι γειτονιά, καμία σχέση με κίνηση κεντρικού δρόμου)

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 14:29, 17-06-14:

Είναι τόσο όμορφο πλασματάκι... παρόλο που το μουτράκι του δείχνει σαν χαμένο... Ξέρω πως είναι να έχει τύψεις κάποιος που αγαπάει και θέλει να κάνει τα πάντα....μακάρι να μπορούσαμε....εύχομαι πραγματικά να εξελιχθεί καλά το όλο θέμα. Ισως να φτιαχνες και μια αγγελία στη ΧΕ μήπως ενδιαφερθούν επειδή είναι μωράκι...;;;

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 16:03, 17-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Άννα δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα (επειδή το γατάκι δεν ξέρει την περιοχή) αλλά στο σπίτι μας μπροστά έχει μια πρασιά ωραία (που χρυσοπληρώνουμε τον κηπουρό απλά για να ρίχνει λίγο νερό λολ) και εκεί γενικά στη γειτονιά (γύρω δρόμοι) περνάνε πολλά γατιά πολύ ωραία. Είναι σχεδόν όλα στειρωμένα. Και τα ταΐζουν πραγματικά όλοι. Μήπως να το μετέφερες εκεί; Θα σε βοηθήσει κι ο Μάνος αν θες κλπ. Αλλά δεν ξέρω μου φαίνεται καλή ιδέα. Θα το στειρώσουμε κιόλας σε λίγους μήνες αν τα καταφέρει. Πώς σου φαίνεται;

(Συν το ότι δεν έχει κίνηση, είναι γειτονιά, καμία σχέση με κίνηση κεντρικού δρόμου)
χμμ οντως πολυ καλη ιδεα. απλα χθες εδειχνε πολυ ηρεμο που ξαναπηγε στο γνωριμο περιβαλλον του. το παρακολουθουσα για λιγο και ηταν μια χαρα πηγαινε σε κατι κρυψωνες που ειχε προφανως απο πριν και επαιζε. γιαυτο και βρηκα το κουραγιο να το αφησω. σημερα ξαναπηγα να δω πως ειναι εκει ο χωρος (γιατι το βραδυ δε φαινοταν τιποτα) και ειναι πολλες αυλες αδειες που ενώνονται με τοιχάκια και εχει αρκετες γατες. και το μικρο δεν ηταν εκει που το αφησα που σημαινει οτι πηδαει πλεον αυτα τα τοιχακια. δεν εκλαιγε καθολου, δεν ακουστηκε τουλαχιστον οπως τις προηγ μερες, ασε που σημερα ειδα και αυτη τη γατα που μπορει να ειναι η μαμα του εκει γυρω. θα εχω το μυαλο μου και αν το ξαναδω θα σας πω αναλογως! ευχαριστω

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Είναι τόσο όμορφο πλασματάκι... παρόλο που το μουτράκι του δείχνει σαν χαμένο... Ξέρω πως είναι να έχει τύψεις κάποιος που αγαπάει και θέλει να κάνει τα πάντα....μακάρι να μπορούσαμε....εύχομαι πραγματικά να εξελιχθεί καλά το όλο θέμα. Ισως να φτιαχνες και μια αγγελία στη ΧΕ μήπως ενδιαφερθούν επειδή είναι μωράκι...;;;
το κρατουσα ελαφρως απ το σβερκο γιαυτο ειναι ετσι

εκανα αγγελια στο fb, αλλα το θεμα ηταν η φιλοξενια μεχρι να εξοικειωθει λιγο με το μεσα και να εχω χρονο για να του βρω μονιμο σπιτι. την εχω κανει πολλες φορες αυτη τη διαδικασια, απλα τωρα μου ειναι αδυνατο. και δεν εχει νοημα να ψαχνω σπιτι τωρα που το επανατοποθετησα, αφου ουτε καν ξερω αν θα το ξαναδω. ειναι απειρα τα γατακια δυστυχως, ειναι το πρωτο που αναγκαζομαι να αφησω, αλλα "δεν μπορω να τα σωσω ολα" τελικα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ειρήνη1234 : 17-06-14 στις 16:25. Αιτία: Merge
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους