Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,661 εγγεγραμμένα μέλη και 713,729 μηνύματα σε 22,038 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 373 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ψύλλοι και εξωπαράσιτα

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 18:22, 28-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από kyriaki1980
Απο το σβέρκο που θα του την βάλω θα κάνει δουλειά αν ο ψύλλος ειναι χαμηλά στην κοιλιά του???
Απο που την παίρνουμε την αμπούλα αυτη?
ναι αμε θα κανει..απο πετ σοπ ή απο τον κτηνιατρο σου..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη natalouko
H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,822 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 18:26, 28-01-10:

Όταν πήγες τον γατούλη στον κτηνίατρο δεν του έβαλε αμπούλα για τα εξωπαράσιτα και χαπάκι για τα ενδοπαράσιτα???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kyriaki1980

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kyriaki1980
H kyriaki1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H kyriaki1980 έγραψε στις 18:37, 28-01-10:

Όταν τον πήρα απο το pet shop του είχαν κάνει θεραπεία και για τα εξώ και για τα ενδπαράσιτα. Το έγραφε και στο βιβλιάριό του. Τον πήρα τηλέφωνο τον κτηνίατρο και μου είπε να τον ψεκάσω με frontline.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,060 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 20:12, 28-01-10:

Όταν τον πήρα απο το pet shop του είχαν κάνει θεραπεία και για τα εξώ και για τα ενδπαράσιτα. Το έγραφε και στο βιβλιάριό του. Τον πήρα τηλέφωνο τον κτηνίατρο και μου είπε να τον ψεκάσω με frontline.
Ποιό εύκολα θα καθαρίσεις με μια αμπούλα STRONGHOLD και το ζωάκι δεν στρεσσάρεται. Με το ψέκασμα δεν νομίζω να καταφέρεις πολλά πράγματα γιατί πρέπει να το κρατάνε 2.
Τα πετ σόπ δεν είναι εγγύηση και η αποπαρασίτωση γίνεται κάθε 1 με 2 μήνες

Παράθεση

georg13pao

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη georg13pao
Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O georg13pao www.e-parea.com έγραψε στις 20:20, 28-01-10:

Εγώ που έχω ένα μεγάλο μαύρο τι μπορώ να κάνω;

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 20:32, 28-01-10:

εντάξει ελπίζω αυτό να είναι μαθημα κ για τους υπόλοιπους

Παράθεση

kyriaki1980

Νεοφερμένος

H kyriaki1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H kyriaki1980 έγραψε στις 20:56, 28-01-10:

Τον κράταγε η μαμα μου και ο άντρας μου. Περιττό να σας πώ πόσο πολύ τσαντίστηκε και εκνευρίστηκε και τρόμαξε κλπ.
Έχω και μια αμπούλα.
Να του την βάλω λέτε? Στο λαιμό πάει αυτή ε??

Παράθεση

kyriaki1980

Νεοφερμένος

H kyriaki1980 έγραψε στις 20:57, 28-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από elvenstar
εντάξει ελπίζω αυτό να είναι μαθημα κ για τους υπόλοιπους
ποιό?? τι έγινε? τι έχασα???

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 21:00, 28-01-10:

Τον κράταγε η μαμα μου και ο άντρας μου. Περιττό να σας πώ πόσο πολύ τσαντίστηκε και εκνευρίστηκε και τρόμαξε κλπ.
Έχω και μια αμπούλα.
Να του την βάλω λέτε? Στο λαιμό πάει αυτή ε??
στο σβερκο..αλλα βαλτην μετα απο 2-3 μερες

Παράθεση

maronikoula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maronikoula
H maronikoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H maronikoula έγραψε στις 14:35, 19-07-10:

Γεια σας! Θα ηθελα να ρωτησω, σχετικα με τους ψυλλους. Σημερα το πρωι πηγα να παρω μια κρεμα για τις τριχομπαλες και ο γιατρος με ρωτησε αν η γατα εχει ψυλλους.εντωμετακυ ψυλλους δεν ειχε ποτε πριν.μου εδωσε (προληπτικα μαλλον) το frontline combo για την εξαλειψη ψυλλων, κροτωνων και ψυλλων.οταν γυρισα σπιτι και εψαξα το τριχωμα της νομιζω οτι βρηκα εναν να τρεχει. Αλλα δε βρηκα αλλον.Απο χτες εξυνε και το αυτι της και ηταν ανυσυχη.Αυτο το σκευασμα μηπως γνωριζετε, ειναι αρκετο? Η πρεπει να την παω στον κτηνιατρο μηπως της δωσει και κατι αλλο? μενουμε και στον 4ο οροφο και βγαινει μονο στο μπαλκονι πως μπορει να κολλησε?Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις απλα ανησυχω...

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 15:09, 19-07-10:

εγω προσωπικά την καλύτερη λύση που εχω βρει είναι η αμπουλα stronghold που τους εξουδετερώνει αμέσως με την συγκεκριμένη που λες εγω δεν εμεινα ευχαριστημένη όμως αφού η γατούλα σου είναι μεσα μην ανησυχείς δεν μπορεί να κολλήσει αφου δεν έρχεται σε επαφη με αδεσποτα το πιο πιθανο είναι να σου το εδωσε προληπτικά κ ίσως κ για τα ενδοπαράσιτα. Την αμπουλα τη βάζουμε καθε 3 μηνες οπότε μετά από ενα 3μηνο θα ξαναβάλεις κ να θελεις δοκίμασε αυτή που σου λεω. Γενικά οι κτηνίατροι εχουν μια επιμονή να προωθουν την frontline αλλα εσύ να επιμένεις για την stronghol.

Παράθεση

maronikoula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maronikoula
H maronikoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H maronikoula έγραψε στις 15:17, 19-07-10:

Σε ευχαριστω πολυ!δεν γνωριζα αυτες τις πληροφοριες! θα την εχω υποψιν μου απο εδω και στο εξης!!

Παράθεση

xr1st1na (χριστινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xr1st1na
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (παααρα πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.

H xr1st1na bartok the magnificent <3 έγραψε στις 17:35, 19-07-10:

εγω μενω ισογειο και ο μικρος δεν βγαινει στο μπαλκονι παρολα αυτα επειδη μερικες γατουλιτσες ημιαγριες κοιμουνται στο μπαλκονι γιατι τους βαζω φαγητο και νερο μπηκαν οι ατιμοι και ειχε και δικος μου μερικους..και γω του εριξα αμπουλα και δεν εχει αλλους μην ανησυχεις θα φυγουν με την αμπουλα

Παράθεση

Ιάσωνας38804

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ιάσωνας38804
Ο Ιάσωνας38804 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 6 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O Ιάσωνας38804 έγραψε στις 14:42, 23-08-10:

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα.Έχω 5 γατάκια 23 ημερών και είναι γεμάτο ψύλλους .Τί μπορώ να κάνω για τους εξοντώσω?

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,754 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 21:48, 23-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ιάσωνας
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα.Έχω 5 γατάκια 23 ημερών και είναι γεμάτο ψύλλους .Τί μπορώ να κάνω για τους εξοντώσω?
Τα γατάκια είναι πολύ μικρά, οπότε καλύτερα να ρωτήσεις τον κτηνίατρο του φόρουμ, τον JohnDVM. Υπάρχει και σχετικό θέμα όπου γράφεις την ερώτησή σου και σου απαντάει. Ορίστε το λινκ: http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=34971

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 14:35, 11-10-10:

Στο site του Αιλουρου εχει οδηγιες Γιατρός--->Συνηθεις νοσοι--->Δέρμα
Αλλα δεν εχει φωτο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

evi27

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi27
H evi27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H evi27 έγραψε στις 15:06, 11-10-10:

Οι ψύλλοι φαίνονται πολύ εύκολα (ειδικά αν η γάτα σου είναι ανοιχτόχρωμη) αλλά ακόμα κι αν δεν είναι αν την χτενίσεις διεξοδικά θα δεις κάτι μαυράκια που είναι σαν να γλιστράνε κάτω απ το τρίχωμα. Μην περιμένεις να δεις ψύλλο σε φωτογραφία και να τον αναγνωρίσεις στη γάτα θα δεις ένα μαυράκι σαν σκιά να κινείται στο τρίχωμα. Συνήθως όταν μια γάτα έχει ψύλλους έχει αρκετούς οπότε δεν περνάνε απαρατήρητοι. Καμμιά φορά μπορεί να κάθεται και να το δεις. Τα κόπρανα ψύλλου πως μπορείς να τα δεις δεν ξέρω... Μου φέρανε τον γάτο μου ένα μήνα πριν και σκέψου ότι δεν είχα ιδέα από γάτες αλλά τον ψύλλο που τον γυρόφερνε τον διέκρινα με το που τον έπιασα (εμένα βέβαια είναι και κάτασπρος οπότε ο ψύλλος είναι σαν την μύγα μες στο γάλα). Δεν είναι τίποτα του βάζεις frontline απλά πρόσεξε πως το βάζεις καλύτερα να σου πει ο κτηνίατρος (γράφει και στις οδηγίες χρήσης) γιατί εμένα κατάφερε ο άτιμος και το γλυψε και μετά του φεύγαν σάλια για κανένα 5λεπτο....Επίσης το frontline σκοτώνει τους ενήλικους ψύλλους οπότε καλό θα είναι να το επαναλάβεις μετά από 20 μέρες μήπως τυχόν υπάρχουν αυγά που εξελιχθούν σε ενήλικους. 'Οταν βάζεις frontline ή αφαιρείς τους ψύλλους μην το κάνεις σε μέρος που μπορούν να αναπτυχθούν οι ψύλλοι (σκεπάσματα, ξύλινα πατώματα) για να μην κάνουν αποικία στο σπίτι. Δεν κολλάνε συνήθως οι άνθρωποι αλλά ακόμα και να κολλήσεις έχεις φαγούρα και βάζεις μια κρέμα. Υπάρχει εποχή για τους ψύλλους νομίζω το καλοκαίρι και αν δεν αφήνεις την γάτα σου έξω δεν έχεις πρόβλημα. 'Οποιος ξέρει κάτι παραπάνω ή δεν συμφωνεί με κάτι μπορεί να μας διαφωτίσει περισσότερο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 15:13, 11-10-10:

Και εγω πρεπει να παρω ενα τετοιο...για το frontline λεω...

Παράθεση

evi27

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi27
H evi27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H evi27 έγραψε στις 15:19, 11-10-10:

Την έλεγξες για ψύλλους? Αν και δεν είναι τίποτα μπορείς να το βάζεις και προληπτικά απ'όσο μου είπε η κτηνίατρος. Εγώ πήρα την αμπούλα και πρέπει να το βάλεις στην βάση του κεφαλιού (σε σημείο που να μην μπορεί να φτάσει για να το γλύψει) κάνεις ελαφρύ μασάζ στο σημείο και σε 24 ώρες εξαφανίζονται τα παλιοζωύφια

Παράθεση

dim_air

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dim_air
Ο dim_air αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O dim_air έγραψε στις 15:58, 11-10-10:

Αρχικά να πω το πρώτο γατί το είχε μαζέψει ο αδελφός μου από το δρόμο ήταν ένα αρσενικό γατί και μετά από λίγο καιρό έφυγε από το σπίτι και χάθηκε από τότε δεν το ξανά είδα … αλλά να πω την αλήθεια δεν με ένοιαξε και πολύ γιατί δεν είχαμε και τις καλύτερες σχέσης λόγο του ότι δεν ήταν κάπως άγριος και πάντα επιθετικός
Αλλά πριν από 3 μήνες περίπου μου έφερε ι μανά μου ένα γατάκι στην αρχή το είχα από μακριά και δεν μου καλάρεσε μόνο στην μανά μου άρεσε που την φρόντιζε πολύ εγώ ήμουν πιο κοντά με την σκυλίτσα μου (10 χρόνια την έχω) όποτε και μια μέρα τους έριξαν φόλα και τα δυο ήταν σε πολύ άσχημη κατάσταση στην αρχή είδαμε μόνο την σκυλίτσα και την τρέξαμε στον κτηνίατρο και μετά από λίγο όταν περιμέναμε το κτηνίατρο μας πήρε ο αδελφός και μας έπε ότι ι γάτα είχε πεθάνει και τοθ έπε ο γείτονας να την πετάξω και έτσι και έγινε αλά μην θέλοντας να το παραδεχτεί ι μανά μου ζήτησε να την φέρον στο γιατρό και να μην τα πολύλογο και τα δυο σώθηκαν J όλα αυτά πριν από ένα μήνα έγινα από τότε με την γάτα δέθηκα παρά πολύ και την λατρεύω πολύ
Τώρα ώμος το πρόβλημα είναι ότι γάτα μου πριν 4 μέρες παρατήρησα ότι έχουν και οι 2 ψιλούς και μας είπε ο γιατρός να τα πάμε μετά το σαββατοκύριακο να κάνει τα δέοντα όποτε και αυτό περίμενα αλλά το Σάββατο το πρωί είδα την γάτα να κάνει κάτι σαν σπασμούς και να τις τρέχουν τα σάλια πανικοβλήθηκα και έψαχνα για γιατρό αλλά το σαββατοκύριακο δεν βρίσκεις γιατρό ειδικά στην επαρχία (που είμαι ) στην αρχή νόμιζα ότι ήταν πάλι φόλα αλλά μετά σταμάτησε και έπαιζε μια χαρά αλλά αυτό συνέχιζε κάθε 4ωρο
Την Κυριακή τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα δεν έκανε τόσο συχνά και περνούσαν αρκετές ώρες να κάνει οτιδήποτε σπασμούς η κάτι άλλο αλλα το γεγονός ότι έκανε με στενοχωρούσε πολύ δεν κοιμήθηκα όλο το βραδύ και το έκανε 1 φορά όλο το βραδύ ..
Την πήγα το πρωί στο γιατρό και άμεσος (χωρίς να την εξετάσει καθόλου ) μας είπε ότι έχει επιληπτικές κρίσεις από την φόλα αλλά η γάτα δεν την ηχεί φαί απλά είχε γλιπσι το κρέας που την είχε και απλά αν συνιστούν να τις κάνουμε ευθανασία γιατί είναι δύσκολη θεραπεία κτλ…. σήμερα μέχρι τώρα δλδ κοιμάται ήσυχη και τρώει και πεινά κανονικά κάνει την ανάγκη της όπως πριν και το σημαντικότερο δεν έχει κάνει σπασμούς η κάτι παρόμοιο
Απλά δεν ξέρω τι να κάνω την αγάπησα τελικά πολύ και θα κάνω ότι μπορώ αλλά δεν ξέρω τι όποτε ήπιος ξέρει κάτι παραπάνω να βοηθήσει

Συγγνώμη αν σα κούρασα

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:28, 11-10-10:

Kαλησπέρα.Η συμβουλή μου είναι να την πας οπωσδήποτε και σε 2ο γιατρό.Πάντα για σοβαρά ζητήματα να συμβουλεύεστε και τη γνώμη άλλου γιατρου.Θεωρώ απαραδεχτο να υπάρχει θεραπεία και να πάει για ευθανασία η γάτα.Έχουν σωθεί γάτες με πάρα πολύ σοβαρά προβλήματα υγείας.Επίσης μπορεί να κάνει και λάθος ο γιατρός..δεν είναι κρίμα να "φύγει" έτσι η γάτα;Εύχομαι περαστικά της και να πάνε όλα καλά

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:37, 11-10-10:

speri μου..το ποστ αυτό..είναι απο το 2009!!!..φαντάζομαι ότι τώρα θα το έχει λύσει το θέμα των ψυλλων..
Πάντως ενημερωτικά..είναι πολύ εύκολο να καταλάβουμε αν η γάτα μας έχει ψύλλους,ακόμα και αν είναι αρχή...αν ανοίξετε το τρίχωμα της,ώστε να φανεί το δέρμα..θα δείτε επάνω κάτι μαύρους κόκκους σαν πιπέρι..αυτά είναι τα αυγά των ψύλλων.Υπάρχει και το σπρευ και η αμπούλα..μόνο μην το παρακάνετε γιατί είναι φάρμακα,και μπορεί να έχουν και βλαβερές παρενέργειες.Όταν μένει αποκλειστικά μέσα η γάτα,κάθε 3 μήνες χρειάζεται επανάληψη της αμπούλας(ο δικός μου μάλιστα μου έχει πει 2 φορές το χρόνο...αλλά εγω δεν τους βάζω καθόλου πλέον γιατί ποτέ δεν μου παρουσίασαν αφού ζουν αποκλειστικά μέσα) Δεν λέω να μην τους βάζετε καθόλου..όπως εγώ...αλλά πρίν απο 3 μήνες(όπως λέει και ο γιατρός) το θεωρώ υπερβολικό.

ΥΓ..δεν θυμάμαι για το σπρέυ,αλλά η αμπούλα σκοτώνει και τα αυγά και δεν χρειάζεται επανάληψη.Αυτό μου είπε ο γιατρός μου,και το είδα και στη πράξη την τελευταια φορά που είχε ο μπουκάκος..του έβαλα τη μία μέρα..κια απο την επόμενη ούτε που ξαναπαρουσιάστηκε τίποτα

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 00:52, 12-10-10:

speri μου..το ποστ αυτό..είναι απο το 2009!!!..φαντάζομαι ότι τώρα θα το έχει λύσει το θέμα των ψυλλων..
Ειμαι πολυ ουφοοοοοοοοο αν σου πω οτι δεν το προσεξα καν...Τελοσπαντων η μικρη μου δεν πρεπει να εχει ψυλλους οσο μπορεσα να κοιταξω.Αυριο παω για αμπουλα 2η φορα...

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 00:54, 12-10-10:

Ελπιζω να πανε ολα καλα!Κουραγιο...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:35, 12-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από speri
Ειμαι πολυ ουφοοοοοοοοο αν σου πω οτι δεν το προσεξα καν...Τελοσπαντων η μικρη μου δεν πρεπει να εχει ψυλλους οσο μπορεσα να κοιταξω.Αυριο παω για αμπουλα 2η φορα...
...μην στεναχωριεσαι..και πολλοί την έχουμε πατήσει έτσι..απλά,όταν ξεθάβετε ένα θέμα,να κοιτάτε και την ημερομηνία του τελευταίου ποστ..
αμπούλα για 2η φορά τι εννοείς;;; ο γιατρός σου το είπε..ή απο μόνη σου;;

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 11:47, 12-10-10:

αμπούλα για 2η φορά τι εννοείς;;; ο γιατρός σου το είπε..ή απο μόνη σου;;
Ο γιατρος μας το ειπε , απο μονη μου δεν κανω τιποτα...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

escape

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη escape
H escape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H escape έγραψε στις 21:42, 14-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Όταν μένει αποκλειστικά μέσα η γάτα,κάθε 3 μήνες χρειάζεται επανάληψη της αμπούλας(ο δικός μου μάλιστα μου έχει πει 2 φορές το χρόνο..
ΥΓ..δεν θυμάμαι για το σπρέυ,αλλά η αμπούλα σκοτώνει και τα αυγά και δεν χρειάζεται επανάληψη.
Καλά κάνατε και το ανασύρατε το post βρε παιδιά. Εγώ έχω 6 γάτες και όλες ζουν μέσα-έξω (βόλτες στη γειτονιά, φαΐ και χουζούρι στο σπίτι). Ζούμε στην επαρχία όπου υπάρχουν πολλές γάτες αδέσποτες. Ξέρω, που λέτε, ότι πρέπει να τους βάζω αμπούλα κάθε μήνα. Υπερβολή; Δεν έχω σοβαρά δείγματα ψύλλων παρά μόνο στον έναν που έχει πλούσιο τρίχωμα και του βάζω frontline Combo.
Όμως, 6,50? Χ 6 είναι πολλά χρήματα... Μήπως υπάρχει κάποιος πιο φυσικός τρόπος ή οικονομικότερος;;;;;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:45, 14-10-10:

δυστυχως..κανενας απολυτως..απο οσα ξερω τουλαχιστον....ο γιατρος καθε ποτε σου λεει;;; το οτι βγαινουν εξω..ειναι ενα προβλημα..εσυ,καθε ποτε τους βαζεις αμπουλα;;τα βλεπεις να εχουν ψυλλους;
ΥΓ..ειδα οτι απαντησες στην τελευταια μου ερωτηση....καθ ε 3 μηνες παντως,εφοσον βγαινουν εξω..σιγουρα χρειαζεται...

Παράθεση

escape

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη escape
H escape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H escape έγραψε στις 21:48, 14-10-10:

Δεν τα βλέπω να έχουν, παρά μόνο ο Κούκλος που είναι φουντωτός (και κούκλος -ψώνιο μάνα!), άντε να ξυστεί και καμιά άλλη που και που, αλλά δεν είναι και σαφής ένδειξη. Τους βάζω κάθε μήνα περίπου και με το ζόρι -πολύ στραβά το έχουν πάρει.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:56, 14-10-10:

ακου..το ξυσιμο..οταν δεν ειναι επιμονο,δεν ειναι ενδειξη οπως λες και εσυ...θα κοιταξεις το τριχωμα του,αν το ανοιξεις να φανει το δερμα..και δεις κατι μαυρα στιγματα σαν κοκκους πιπερι..τοτε εχει ψυλλους...αν ειναι πεντακαθαρος..δεν εχει..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 12:08, 15-10-10:

Την ωρα που θα εχει χαλαρωσει παρε ενα φακο και εκει που θα το χαιδευεις κοιτα για ψυλλους. Εγω ετσι μπορεσα να την κοιταξω...ειναι και ζουζουνι και δεν καθεται

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:28, 15-10-10:

επισης μπορεις να τον βαλεις πανω σε μια λευκη επιφανεια και να τον χτενισεις. Αν πεσουν κατω μαυρα πραγματακια τοτε εχει ψυλλους (μπορεις επισης να ριξεις μερικες σταγονες νερο πανω στα μαυρα πραγματακια και αν λιωσουν και βγαλουν κατι σαν αιμα, τοτε εχει ψυλλους). Το οτι ξυνεται δεν σημαινει οτι ντε και καλα εχει ψυλλους

Παράθεση

Elion (Νίκη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elion
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H Elion έγραψε στις 08:12, 20-10-10:

Εύχομαι να βρεθεί κάποια άλλη λύση.
Συμφωνώ απόλυτα με το να πάρεις γνώμη 2ου και 3ου γιατρού, οι κτηνιάτροι είναι όπως και των ανθρώπων, ο κάθε ένας της "σχολής" του, άλλος είναι της άποψης "να κάνεις μόνο τα βασικά", άλλος είναι "έμπορος & επιχειρηματίας" άλλος είναι της άποψης "κάνουμε ότι μπορούμε και όσο αντέχεις και αντέχει και το ζώο" κλπ.
Είναι δύσκολη η απόφαση του τι θα κάνεις, εγώ πήγα σε τέσσερις για το πρόβλημα του γάτου μου και το "σκορ" στις αποψεις ήταν 4-0 για το χειρουργειο και 2-2 για τη διατροφή μετά το χειρουργείο οπότε καταλαβαίνεις ... συνεχίζω το ψάξιμο.
Κατά τη γνώμη μου καλό θα ήταν όσο αντέχεις ψυχικά και οικονομικά να το ψάξεις

Παράθεση

dim_air

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dim_air
Ο dim_air αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O dim_air έγραψε στις 02:58, 27-10-10:

Ευτυχώς όλα πήγανε καλά με τη γάτα τελικά δεν έχει τίποτα και πλέον είναι μια χαρά ούτε σπασμούς ούτε τίποτα . ο γιατρός ο δεύτερος μας είπε ότι είχε ψιλούς που την ενοχλούσαν και γι αυτό έκανε σπασμούς ίσως και κόπιας να είχε μπει στο αυτί της και γ αυτό αλλά με κάτι εξέτασης και αλλά που τις έκανε το κατάλαβε και μας είπε ότι είναι υγιεστάτη και ότι όλα μια χαρά . τώρα βεβαία δεν μας αφήνει σε ησυχία όλα τα πειράζει ούτε να σκουπίσουμε δεν μας αφιόνι γιατί κυνήγα τη σκούπα αλλά τέλος καλό όλα καλά

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 07:20, 27-10-10:

χαιρομαι παρα πολυ!!!!...φανταζεσαι να ειχες ακουσει τον 1ο γιατρο;;..αυτος κανονικα θελει καταγγελια...αν ειναι δυνατον,να λεει για ευθανασια ετσι....

Παράθεση

Elion (Νίκη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elion
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H Elion έγραψε στις 08:47, 27-10-10:

Μπράβο σου που το έψαξες και το έσωσες το γατάκι!
Μα καλά ο πρώτος ούτε μια εξέταση δεν έκανε; ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑχχχχχ ξύλο που θέλουν μερικοί!
Χαίρομαι πολύ που είναι καλά η παιχνιδιάρα σου!!

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 10:26, 29-10-10:

Τελεια!! Πολυ χαιρομαι που ειναι ολα καλα!!!!!

Παράθεση

Ρια Αρωνιάδα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ρια Αρωνιάδα
H Ρια Αρωνιάδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Ρια Αρωνιάδα έγραψε στις 11:50, 12-11-10:

Kαλά όλα αυτά βρε παιδιά, αλλά με τα αυγά τι γίνεται; Μπορούν να εκκολαφθούν πάνω σε ρούχα; σκεπάσματα, χαλιά κτλ; Βάζεις αμπούλα στη γάτα και καθαρίζεις, αλλά μήπως ξανακολλήσει από τα αυγά που τυχόν υπάρχουν στο περιβάλλον της; Η δικιά μου είναι ολόμαυρη και μακρυμαλλούσα οπότε καταλαβαίνεται το πρόβλημά μου...

Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 11:59, 12-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από escape
Όμως, 6,50? Χ 6 είναι πολλά χρήματα... Μήπως υπάρχει κάποιος πιο φυσικός τρόπος ή οικονομικότερος;;;;;
Πιο οικονομικός και οικολογικός είναι το EUKACID που μου σύστησαν στο πετσοπ (είναι στην αθήνα όμως )και περιέχει μεταξύ άλλων έλαια ευκαλύπτου, με μόνο μειονέκτημα οτι η θεραπεία πρέπει να επαναλαμβάνεται κάθε βδομάδα και ο ευκάλυπτος μυρίζει έντονα στην αρχή.
Το χρησιμοποίησα το καλοκαίρι γιατί φοβήθηκα πως οι αμπούλες είχαν δημιουργήσει ξηροδερμία στην Πούπσυ μου (τελικά μπάνιο χρειαζόταν), οπότε μετά επανήλθα στις αμπούλες.

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 19:41, 13-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ρια Αρωνιάδα
Kαλά όλα αυτά βρε παιδιά, αλλά με τα αυγά τι γίνεται; Μπορούν να εκκολαφθούν πάνω σε ρούχα; σκεπάσματα, χαλιά κτλ; Βάζεις αμπούλα στη γάτα και καθαρίζεις, αλλά μήπως ξανακολλήσει από τα αυγά που τυχόν υπάρχουν στο περιβάλλον της; Η δικιά μου είναι ολόμαυρη και μακρυμαλλούσα οπότε καταλαβαίνεται το πρόβλημά μου...
Ρίξε μια ματιά στο link,
http://www.vetmed.gr/showprodlist.asp?catid=130
Ελπίζω να βοηθήσει!

Παράθεση

Ρια Αρωνιάδα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ρια Αρωνιάδα
H Ρια Αρωνιάδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Ρια Αρωνιάδα έγραψε στις 14:20, 16-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από CoffeeBlack
Ρίξε μια ματιά στο link,
http://www.vetmed.gr/showprodlist.asp?catid=130
Ελπίζω να βοηθήσει!
Ευχαριστώ για το link. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι άπαξ και αποκτήσεις ψύλλους δεν θα τους ξεφορτωθείς ποτέ....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:29, 16-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ρια Αρωνιάδα
Ευχαριστώ για το link. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι άπαξ και αποκτήσεις ψύλλους δεν θα τους ξεφορτωθείς ποτέ....
Που το ειδες αυτο;;Δεν προλαβα ακομα να δω το λινκ..αλλα και βεβαια δεν ισχυει.Οι περισσοτεροι απο εμας εχουμε αδεσποτακια που τα βρηκαμε,σχεδον ολων μας ειχαν ψυλλους...και μια χαρα τους ξεφορτωθηκαμε.Εγω,επαναλαμβανω..τιποτα απο το περιβαλλον δεν ψεκασα,γιατι οι ψυλοι αυτοι πηγαινουν πανω στο ζωο..,με τυο ψεκασμα ή την αμπουλα σκοτωνονται και αυτοι.Επισης και τα αβγα σκοτωνονται..

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 14:30, 16-11-10:

Και εμας που ειχε παρασιτα φυγαν ολα με την αμπουλα και θα βαλουμε και μια επαναληπτικα. Ο γιατρος δεν μας ειπε οτι δε φευγουν αλλα ισα ισα το αντιθετο καταλαβα.

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 κουνελάκια (Άλεξ και Μήνα) και κατι αλλα ζωακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,633 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 00:56, 21-11-10:

Ποτε αρχιζει και ποτε τελιωνει η εποχη αποπαρασιτωσης??

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:29, 21-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από maria_lulu
Βασικα καθε 2-3 μηνες την κανουμε,αλλα εξαρταται και απο το αν βγαινουν και εξω τα γατακια.Εγω δεν τους κανω καθολου πλεον..γιατι δεν βγαινουν καθολου εξω.

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 15:51, 21-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από maria_lulu
Αν εννοείς την εξωτερική αποπαρασίτωση, όπως είπε η πουπουλίνα, κανονικά γίνεται κάθε 2-3 μήνες. Εξαρτάται επίσης από το αν υπάρχει και σκύλος στο σπίτι (επειδή ο σκύλος αναγκαστικά θα βγει έξω και αν δεν είναι αποπαρασιτωμένος θα μπορούσε να μεταφέρει ψύλλους στη γάτα) και αν φιλοξενείς συχνα αδεσποτάκια.

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 κουνελάκια (Άλεξ και Μήνα) και κατι αλλα ζωακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,633 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 09:28, 27-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Βασικα καθε 2-3 μηνες την κανουμε,αλλα εξαρταται και απο το αν βγαινουν και εξω τα γατακια.Εγω δεν τους κανω καθολου πλεον..γιατι δεν βγαινουν καθολου εξω.
Αρχική Δημοσίευση από CoffeeBlack
Αν εννοείς την εξωτερική αποπαρασίτωση, όπως είπε η πουπουλίνα, κανονικά γίνεται κάθε 2-3 μήνες. Εξαρτάται επίσης από το αν υπάρχει και σκύλος στο σπίτι (επειδή ο σκύλος αναγκαστικά θα βγει έξω και αν δεν είναι αποπαρασιτωμένος θα μπορούσε να μεταφέρει ψύλλους στη γάτα) και αν φιλοξενείς συχνα αδεσποτάκια.

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!!

Παράθεση

Cat's Miaow

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Cat's Miaow
Ο Cat's Miaow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O Cat's Miaow έγραψε στις 23:02, 03-12-10:

Παιδια μια ερώτηση αυτά τα μαυράκια που λέτε ΚΟΥΝΙΟΥΝΤΑΙ κιολας ;

γιατί λέτε για κόπρανα.

Κινούμενα κόπρανα στο πλανήτη γη πρωτη φορα ακουω.

Γιατί εχω εντοπισει στο κεφάλι του γάτου μου κάτι μικρα μαυράκια. Πήρα και φάρμακο-σκονη και του έβαλα ελάχιστη γιατί δεν μου ήμουν και σίγουρος

Ευχαριστω

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:18, 03-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Cat's Miaow
Παιδια μια ερώτηση αυτά τα μαυράκια που λέτε ΚΟΥΝΙΟΥΝΤΑΙ κιολας ;

γιατί λέτε για κόπρανα.

Κινούμενα κόπρανα στο πλανήτη γη πρωτη φορα ακουω.

Γιατί εχω εντοπισει στο κεφάλι του γάτου μου κάτι μικρα μαυράκια. Πήρα και φάρμακο-σκονη και του έβαλα ελάχιστη γιατί δεν μου ήμουν και σίγουρος

Ευχαριστω
Δεν σε καταλαβα....ποιος μιλησε για κινουμενα κοπρανα;;
μιλαμε για ψυλλους..και τα αβγα τους..τα μαυρακια ειναι αβγα..και σιγουρα δεν κινουνται..
..οταν λες φαρμακο σκονη..τι ακριβως εννοεις;; κατι που σου ειπε ο κτηνιατρος;;

Παράθεση

Cat's Miaow

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Cat's Miaow
Ο Cat's Miaow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O Cat's Miaow έγραψε στις 23:22, 03-12-10:

ο γατος μου εχει κατι μαυράκια στο κεφάλι του που όμως είναι 'ζωντανα'
δηλαδη κινούνται κανονικα οταν παω να τα πιάσω.

Άρα να υποθέσω δεν είναι κόπρανα ψύλλων ;

Τότε τι είναι ;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Aleksa

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους