Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,661 εγγεγραμμένα μέλη και 713,752 μηνύματα σε 22,039 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 188 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ψύλλοι και εξωπαράσιτα

dimi.laz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimi.laz
H dimi.laz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H dimi.laz έγραψε στις 14:22, 21-06-18:

Καλησπέρα!

Είμαι σε απόγνωση!! Ο γατούλης μου, 1 έτους σήμερα, έχει ψύλλους!! Τον πήραμε από την αυλή της οικοδομής μας, πριν 5 μήνες περίπου (έχω γράψει σχετικά σε άλλο ποστ!!). Του κάναμε τα πάντα για να γίνει σπιτικό γατάκι: αμπούλα broadline (είχε ταινία όταν τον πήραμε), εμβόλια, ξανά αμπούλα, την frontline comb, και μάλιστα πριν ένα μήνα μόλις η πιο πρόσφατη! Και όμως ξαφνικά χθες είδαμε τα κλασικά μαύρα μυγάκια να τον περπατάνε. Ήταν κάτω από το τρίχωμα του. Πώς γίνεται ενώ έχει πάρει αμπούλα να μην τον προστάτευσε; Και προσπαθώ να καταλάβω πόσο καιρό μπορεί να έχει τους ψύλλους. Αν δηλαδή τους είχε από παλιά ή τους απέκτησε τώρα. Ζούμε σε διαμέρισμα, από τότε που τον πήραμε με τον σύντροφο μου δεν τον αφήσαμε εκτεθειμένο, παρά μόνο στο μπαλκόνι που βγαίνει (ακριβώς μπροστά μας βέβαια έχουμε ένα δέντρο και τα φύλλα πέφτουν στο πάτωμα του μπαλκονιού..). Ο γατούλης μας προσαρμόστηκε πολύ γρήγορα στη σπιτίσια ζωή, είναι βολικό ζωάκι και αγαπησιάρικο. Και φυσικά αλωνίζει παντού, στο κρεβάτι, στον καναπέ... Ευτυχώς δεν ανεβαίνει σε κουζίνα και μπάνιο.
Είμαι αναστατωμένη με όλο αυτό γιατί αφενός ο γατούλης ταλαιπωρείται.. Γλύφεται επίμονα- πάντα το έκανε και εμείς το θεωρούσαμε συνήθεια του.. Χθες τον βάλαμε με το έτσι θέλω στη μπανιέρα και τον κάναμε μπάνιο. Βρήκαμε και στη μπανιέρα κάτι ... πτώματα ψύλλων αλλά μόλις στεγνώσαμε το τρίχωμα του (απόλυτα συνεργάσιμο το πουλάκι μου, μόνο λίγο νιαούριζε) ξανά πάλι είδαμε έναν να τον περπατάει.. Σήμερα πήραμε ειδικό σπρέι, τον ψεκάσαμε και του βάλαμε και περιλαίμιο που τους απωθεί υποτίθεται. Αφετέρου φοβάμαι μην έχουμε κολλήσει κι εμείς, αν και δεν είχαμε κάποια ενόχληση. Επειδή τον έχουμε συνέχεια στην αγκαλιά. Διάβασα ότι το σπίτι θέλει απολύμανση με χλωρίνη και σε κάποιες περιπτώσεις απεντόμωση. Και ας μην έχω δει κάτι ως τώρα.. Ισχύει;;; Να μην πω ότι πλέον ψάχνω συνέχεια σημάδια, αν πιάσει κάποιον από εμάς φαγούρα νομίζω ότι είναι από ψύλλους..Κωμικοτραγικές καταστάσεις.
Και το τελευταίο.... Καλή και χρυσή η κτηνίατρος μας, είναι πολύ καταρτισμένη, με καλή συμπεριφορά κλπ αλλά όμως όποτε τον πηγαίνουμε εκεί, ούτε μια φορά δεν τον έβγαλε από το box για να τον εξετάσει. Όλο από μακριά, στη λογική ότι αν είχε κάποιο θέμα θα το έδειχνε με την συμπεριφορά του και να μην τον ταράζουμε γιατί είναι στρεσικός γάτος.. Και τα εμβόλια μέσα από το Box του τα έκανε. Μόνο όταν του έκανε στείρωση τον εξέτασε φαντάζομαι (για ψύλλους δεν μας είπε τίποτα βέβαια- εκτός αν δεν είχε τότε). Είναι σωστό αυτό; Διάγνωση για ερπητοϊό από το τηλέφωνο ας πούμε γίνεται; Δε ξέρω, έχω προβληματιστεί. Κάποια στιγμή μας είπε να πάρουμε αμπούλα για σκυλιά για το γατούλη και να τη δίνουμε σε μικρές ποσότητες... Στο pet shop πάλι μας είπαν ότι άλλη αμπούλα παίρνει ο σκύλος, άλλη η γάτα και ότι για τη γάτα η αμπούλα σκύλου είναι τοξική...
Τι να πιστέψω ας πούμε τώρα;!! Συγγνώμη αν κούρασα, αλλά πραγματικά είναι πρόβλημα, πόσο μάλλον που εργάζομαι σε δύσκολα ωράρια και για να καθαρίσω όλο το σπίτι εξονυχιστικά με χλωρίνη θα φάω όλο το σαββατοκύριακο.. Μην πώ για το ενδεχόμενο να έχω κολλήσει ψύλλους και να τους μεταφέρω στο γραφείο ας πούμε! Ευχαριστώ προκαταβολικά, σε ό,τι έχετε πει πάντα με βοηθάτε...!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 476 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 15:13, 21-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από dimi.laz
Καλησπέρα!

Είμαι σε απόγνωση!! Ο γατούλης μου, 1 έτους σήμερα, έχει ψύλλους!! Τον πήραμε από την αυλή της οικοδομής μας, πριν 5 μήνες περίπου (έχω γράψει σχετικά σε άλλο ποστ!!). Του κάναμε τα πάντα για να γίνει σπιτικό γατάκι: αμπούλα broadline (είχε ταινία όταν τον πήραμε), εμβόλια, ξανά αμπούλα, την frontline comb, και μάλιστα πριν ένα μήνα μόλις η πιο πρόσφατη! Και όμως ξαφνικά χθες είδαμε τα κλασικά μαύρα μυγάκια να τον περπατάνε. Ήταν κάτω από το τρίχωμα του. Πώς γίνεται ενώ έχει πάρει αμπούλα να μην τον προστάτευσε; Και προσπαθώ να καταλάβω πόσο καιρό μπορεί να έχει τους ψύλλους. Αν δηλαδή τους είχε από παλιά ή τους απέκτησε τώρα. Ζούμε σε διαμέρισμα, από τότε που τον πήραμε με τον σύντροφο μου δεν τον αφήσαμε εκτεθειμένο, παρά μόνο στο μπαλκόνι που βγαίνει (ακριβώς μπροστά μας βέβαια έχουμε ένα δέντρο και τα φύλλα πέφτουν στο πάτωμα του μπαλκονιού..). Ο γατούλης μας προσαρμόστηκε πολύ γρήγορα στη σπιτίσια ζωή, είναι βολικό ζωάκι και αγαπησιάρικο. Και φυσικά αλωνίζει παντού, στο κρεβάτι, στον καναπέ... Ευτυχώς δεν ανεβαίνει σε κουζίνα και μπάνιο.
Είμαι αναστατωμένη με όλο αυτό γιατί αφενός ο γατούλης ταλαιπωρείται.. Γλύφεται επίμονα- πάντα το έκανε και εμείς το θεωρούσαμε συνήθεια του.. Χθες τον βάλαμε με το έτσι θέλω στη μπανιέρα και τον κάναμε μπάνιο. Βρήκαμε και στη μπανιέρα κάτι ... πτώματα ψύλλων αλλά μόλις στεγνώσαμε το τρίχωμα του (απόλυτα συνεργάσιμο το πουλάκι μου, μόνο λίγο νιαούριζε) ξανά πάλι είδαμε έναν να τον περπατάει.. Σήμερα πήραμε ειδικό σπρέι, τον ψεκάσαμε και του βάλαμε και περιλαίμιο που τους απωθεί υποτίθεται. Αφετέρου φοβάμαι μην έχουμε κολλήσει κι εμείς, αν και δεν είχαμε κάποια ενόχληση. Επειδή τον έχουμε συνέχεια στην αγκαλιά. Διάβασα ότι το σπίτι θέλει απολύμανση με χλωρίνη και σε κάποιες περιπτώσεις απεντόμωση. Και ας μην έχω δει κάτι ως τώρα.. Ισχύει;;; Να μην πω ότι πλέον ψάχνω συνέχεια σημάδια, αν πιάσει κάποιον από εμάς φαγούρα νομίζω ότι είναι από ψύλλους..Κωμικοτραγικές καταστάσεις.
Και το τελευταίο.... Καλή και χρυσή η κτηνίατρος μας, είναι πολύ καταρτισμένη, με καλή συμπεριφορά κλπ αλλά όμως όποτε τον πηγαίνουμε εκεί, ούτε μια φορά δεν τον έβγαλε από το box για να τον εξετάσει. Όλο από μακριά, στη λογική ότι αν είχε κάποιο θέμα θα το έδειχνε με την συμπεριφορά του και να μην τον ταράζουμε γιατί είναι στρεσικός γάτος.. Και τα εμβόλια μέσα από το Box του τα έκανε. Μόνο όταν του έκανε στείρωση τον εξέτασε φαντάζομαι (για ψύλλους δεν μας είπε τίποτα βέβαια- εκτός αν δεν είχε τότε). Είναι σωστό αυτό; Διάγνωση για ερπητοϊό από το τηλέφωνο ας πούμε γίνεται; Δε ξέρω, έχω προβληματιστεί. Κάποια στιγμή μας είπε να πάρουμε αμπούλα για σκυλιά για το γατούλη και να τη δίνουμε σε μικρές ποσότητες... Στο pet shop πάλι μας είπαν ότι άλλη αμπούλα παίρνει ο σκύλος, άλλη η γάτα και ότι για τη γάτα η αμπούλα σκύλου είναι τοξική...
Τι να πιστέψω ας πούμε τώρα;!! Συγγνώμη αν κούρασα, αλλά πραγματικά είναι πρόβλημα, πόσο μάλλον που εργάζομαι σε δύσκολα ωράρια και για να καθαρίσω όλο το σπίτι εξονυχιστικά με χλωρίνη θα φάω όλο το σαββατοκύριακο.. Μην πώ για το ενδεχόμενο να έχω κολλήσει ψύλλους και να τους μεταφέρω στο γραφείο ας πούμε! Ευχαριστώ προκαταβολικά, σε ό,τι έχετε πει πάντα με βοηθάτε...!
Καλησπέρα φίλη μου.... Θα ξεκινήσω από την κτηνίατρο σας... Συμβουλή μου να την αλλάξετε... Δε γίνεται το γάτο σας να τον "εξετάζει" από μακριά!!!!! Δηλ... Πως ακούει τον τρόπο με τον οποίο αναπνέει? Πως ελέγχει τα μάτια, τα αυτιά και το στόμα του? Πως τον ψηλαφει για να δει αν έχει κάτι που δεν το έχεις παρατηρήσει εσύ? Με μαγικό τρόπο????? επιπλέον λάθος της που σου είπε να πάρεις αμπούλα σκύλου... Είναι τοξικές για τις γάτες.... Αλλαγή κτηνίατρου άμεσα....

Για τους ψύλλους.... Μεγάλο πρόβλημα όντως.... Και μου φαίνεται περίεργο να έχει ψύλλους από την στιγμή που ζει στο σπίτι.... Αυτό που μπορώ να υποθέσω είναι το εξής :
1)η δόση της αμπούλας να μην τον καλύπτει... Το ζυγίζετε το γάτο για να δείτε πόσα κιλά είναι και να πάρετε την ανάλογη αμπούλα?
2)απο το δέντρο που έχετε μπροστά σας να έχουν πρόσβαση στο μπαλκόνι σας αδέσποτες γατούλες και να βρίσκεται εκεί το πρόβλημα (δεν πιστεύω να φεύγει ο γάτος σας σκαρφαλωνοντας στο δέντρο και να κάνει βόλτες χωρίς να το γνωρίζετε!!!)
3) η αποπαρασιτωση για ψύλλους για να είναι αποτελεσματική πρέπει να επαναλάμβανεται ΚΆΘΕ μήνα - ιδίως από την άνοιξη μέχρι το φθινόπωρο... Μήπως εσύ του βάζεις μόνο broadline ανά 3 μήνες????? (η συγκεκριμένη επειδή είναι για έσω και εξω παράσιτα πρέπει να μπαίνει κάθε 3 μήνες.. Όμως στο ενδιάμεσο υπάρχουν και αμπούλες μόνο για ψύλλους) Εγώ πάντως βάζω στις γάτες μους όλο τον χρόνο αμπούλα.... Ίσως με θεωρήσεις υπερβολική αλλά θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

Το σπρέι να ξέρεις πως δεν σκοτώνει τα αυγά.... Και αυτά πρέπει να εξαλείφθουν για να σταματήσει το πρόβλημα...

Κάτι άλλο δεν μπορώ να σου πω εγώ... Ίσως κάποιο άλλο μέλος να σε βοηθήσει καλύτερα.... Μίλα με έναν άλλο κτηνίατρο για να σου πει τι πρέπει να κάνετε... Ίσως θα πρέπει να του βάλεις αμπούλα και να την επαναλαβεις πάλι σε 20 μέρες... Και μετά ξανά.... Αλλά δεν είμαι και γιατρός για να πω με σιγουριά πως πρέπει αυτό να κάνεις....
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimi.laz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimi.laz
H dimi.laz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H dimi.laz έγραψε στις 16:43, 21-06-18:

Όσον αφορά το μπαλκόνι δεν μπαίνει σίγουρα άλλη γάτα. Είναι μικρό το σπίτι μας, έχουμε ένα μπαλκόνι και σχεδόν πάντα έχουμε το νου μας... Αφήστε που αν έμπαινε γάτα θα είχαμε... γατοκαβγά που αθόρυβο δεν τον λες!! Όσον αφορά τα υπόλοιπα, σχετικές οδηγίες για την ποσότητα και την συχνότητα της αμπούλας πραγματικά δεν μας δόθηκαν ποτέ από την κτηνίατρο. . Έχουμε βάλει αμπούλα σε 5 μήνες 3 φορές. Και γι' αυτό εμείς ρωτήσαμε και δεν ξέραμε ότι θέλει συγκεκριμένη ποσότητα, βάζαμε μία πάντα όπως ήταν στην συσκευασία. Εγώ πρώτη φορά έχω κατοικίδιο και δε γνώριζα ότι χρειάζεται κάθε μήνα αμπούλα - θεωρούσα ότι ήμασταν καλυμμένοι.. και ο σύντροφος μου ναι μεν έχει 2 σκυλιά και 1 γάτα αλλά ούτε αυτός το γνώριζε. Τώρα το θέμα είναι αν μπορεί να απαλλαγεί ο γατούλης μας, χωρίς να κολλήσουμε όλοι . Με το σπρέι κάποια τα σκοτώσαμε από τι φαίνεται, αλλά αν δεν καλύπτει τα αυγά την κάτσαμε.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 476 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 17:31, 21-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από dimi.laz
Όσον αφορά το μπαλκόνι δεν μπαίνει σίγουρα άλλη γάτα. Είναι μικρό το σπίτι μας, έχουμε ένα μπαλκόνι και σχεδόν πάντα έχουμε το νου μας... Αφήστε που αν έμπαινε γάτα θα είχαμε... γατοκαβγά που αθόρυβο δεν τον λες!! Όσον αφορά τα υπόλοιπα, σχετικές οδηγίες για την ποσότητα και την συχνότητα της αμπούλας πραγματικά δεν μας δόθηκαν ποτέ από την κτηνίατρο. . Έχουμε βάλει αμπούλα σε 5 μήνες 3 φορές. Και γι' αυτό εμείς ρωτήσαμε και δεν ξέραμε ότι θέλει συγκεκριμένη ποσότητα, βάζαμε μία πάντα όπως ήταν στην συσκευασία. Εγώ πρώτη φορά έχω κατοικίδιο και δε γνώριζα ότι χρειάζεται κάθε μήνα αμπούλα - θεωρούσα ότι ήμασταν καλυμμένοι.. και ο σύντροφος μου ναι μεν έχει 2 σκυλιά και 1 γάτα αλλά ούτε αυτός το γνώριζε. Τώρα το θέμα είναι αν μπορεί να απαλλαγεί ο γατούλης μας, χωρίς να κολλήσουμε όλοι . Με το σπρέι κάποια τα σκοτώσαμε από τι φαίνεται, αλλά αν δεν καλύπτει τα αυγά την κάτσαμε.
Η κτηνίατρος όταν τον πήγατε για πρώτη φορά δεν σας ενημέρωσε τι θα πρέπει να κάνετε? Δηλ..τον πήγατε, του έκανε εμβόλιο, μια αμπούλα και τέλος? Δεν είπε πως θα πρέπει να επαναληφθεί το εμβόλιο ξανά και ύστερα θα γίνεται 1 φορά τον χρόνο? Δεν σας είπε τίποτα απολύτως???? Απαράδεκτο!!!!

Μέσα στο σπίτι αυτή την στιγμή είναι μόνο ο γατουλης ή και τα άλλα ζώα του συντρόφου σου? Το ρωτάω αυτό γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο ο γάτος να κολλάει από την άλλη γάτα... Άρα λοιπόν και οι δύο θα πρέπει να κάνουν θεραπεία....
Σαφως και θα απαλλαγείτε αλλά για μένα χρειάζεται να πάτε σε άλλον κτηνίατρο το γάτο σας, να του εξηγήσετε το πρόβλημα και αυτός σαν ειδικός θα κρίνει ποιο φάρμακο θα πρέπει να δώσει στο ζώο...
Προς το παρόν καθαρίζετε καλά το μέρος όπου κοιμάται για να μην μείνουν τυχόν αυγά... Δυστυχώς πιο εξειδικευμενες γνώσεις δεν έχω και δεν μπορώ να βοηθήσω... Συγνώμη

Ερωτηση:από που αγοράζετε την αμπούλα??
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,444 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:27, 21-06-18:

Καλησπερα.Εγω αυτο που θα προσθεσω,διοτι πολυ ωραια τα εχει γραψει η φιλη μας η Δημητρα,ειναι οτι...καταρχην ΠΟΤΕ δεν παιρνουμε αμπουλες και φαρμακα απο πετ σοπ και δεν ακολουθουμε τις οδηγιεσ των πετσοπαδων.Δεν ξερω αν τα πηρατε απο εκει,απλα το λεω ενημερωτικα.Οι πετσοπαδες ειναι εμποροι και οχι γιατροι.Καλοι ειναι μονο για παιχνιδια και καμια τροφη.Οχι ομως για ιατρικες πραξεις.Οι αμπουλες για εξωπαρασιτα και τα χαπια για ενδωπαρασιτα ειναι καθαρα ιατρικες πραξεις,και καμια σχεση δεν πρεπει να εχουν με πετ σοπ,εκτος αν το πετ σοπ διαθετει κτηνιατρο ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ,ΚΑΤΙ που ελαχιστα πετ σοπ εχουν.
Ξαναλεω,δεν ξερω αν αποπαρασιτωση κανατε απο πετ σοπ,το λεω απλα ενημερωτικα.
Απο εκει και περα σαφως απαγορευεται να δινουμε αμπουλες ή χαπια που ειναι για σκυλια,σε γατες....
Αν ολα αυτα τα εχει κανει κτηνιατρος,ΜΑΚΡΙΑ απο αυτον τον κτηνιατρο/
Αν ακολουθησατε οδηγιες πετσοπα,ΚΑΚΙΣΤΑ,ή απο μονοι σας.

Τα φαρμακα αυτα,δεν ειναι καραμελες καλη μου φιλη να τα δινουμε καθε 3 και λιγο.
Το πιο απλο πραγμα ειναι να φυγουν ψυλλοι και σκουλικακια.Ποσο μαλλον που βλεπω οτι μενειμεσα στο σπιτι το γατι.οΛΟΙ ΑΜς ΕΙΧΑΜΕ ΓΑΤΕς ΜΕ ΨΥΛΛΟΥΣ...μια χαρα εφυγαν.
Αυτα ολα δειχνουν οτι κατι δεν παει καλα με την ''θεραπεια'' που κανετε.
ΚΑΙ ΟΧΙ...καθε μηνα αμπουλα δεν χρειαζεται,οταν ζει αποκλειστικα μεσα το γατι,τουλαχιστον σιγουρα οχι τον χειμωνα.
Προφανως δεν βαζετε την σωστη αμπουλα.
Και προσθεου μην τρελανετε το γατι απο μονοι σας με φαρμακα,που μπορει αν το βλαψουν σοβαρα.ΟΤΙ ΠΕΙ ΕΝΑΣ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ
Οπως και να εχει...ΑΥΤΑ ΜΟΝΟ ΚΡΗΝΙΑΤΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΕΙ.
Και εφοσον δεν σας τα λεει καλα αυτος που πηγατε,οπωσδηποτε σε αλλον και να τουε ξηγησετε ολο το ιστορικο.
Ευχομαι ολα να πανε καλα και θα πανε,αν πατε σε αλλο κτηνιατρο/Αλλα σε κτηνιατρο,Οχι πετ σοπ ουτε ιντερνετ καλη μου φιλη.
ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ.

ΥΓ,Οταν λεω ιντερνετ,δεν εννοω να μην μπειτε να ρωτησετε...σαφως και για αυτο ειμαστε εδω,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕΤΕ απο μονοι σας θεραπεια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 21-06-18 στις 19:35.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,267 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:36, 21-06-18:

Οι φίλες Δήμητρα και Πουπουλίνα πιο πάνω, με κάλυψαν. Ο μόνος λόγος που γράφω, είναι για να τονίσω οτι ο γατούλης χρειάζεται να αλλάξει κτηνίατρο.
Τι να το κάνω να είναι ευγενική και να μη ξέρει (ή -ακόμα χειρότερα- να μη θέλει) να κάνει σωστά τη δουλειά της;
Η συνεχιζόμενη ύπαρξη των ψύλλων το αποδεικνύει περίτρανα.

Γενικά, διαγνώσεις εκ του μακρόθεν, είναι απαράδεκτες! Και δώσε βάση σ' αυτό που λένε τα κορίτσια πιο πάνω, για το είδος της αμπούλας: άλλο ο σκύλος, άλλο η γάτα, δεν ισχύει πήραμε ένα φάρμακο που είναι"πασπαρτού" για όλα!

Συνεπώς, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να βρεις κάποιον σωστό γιατρό που θα κάνει κανονική κλινική εξέταση του ζώου κι όχι κοιτάζοντάς τον μέσα από τη γατοφόρο, ή μέσω τηλεφώνου, βίντεο, φωτογραφιών κλπ.
Το καλό είναι οτι ο γατούλης είναι ήπιου χαρακτήρα και συνεργάσιμος και δεν θα έχει αντίρρηση γι αυτή την αλλαγή που θα τον κάνει να απαλλαγεί εντελώς από τα ενοχλητικά αυτά ζωΰφια.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Aleksa

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους