Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,588 εγγεγραμμένα μέλη και 718,855 μηνύματα σε 22,715 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 348 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς θα κάνω το γατί μου να αντέχει κλεισμένο μέσα;

Agahnim

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Agahnim
Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Agahnim έγραψε στις 07:04, 28-04-12:

γεια σας φορουμ... δεν ξερω αν εχω ξανακανει ποτε καποιο ποστ εδω. με λένε Νικο και ζω μαζι με την γατα μου την Σάλλυ εδω και ενα χρονο. η καλυτερα θα πω οτι ΔΕΝ ΖΟΥΜΕ ΜΑΖΙ αφου αυτη ολη μερα αλονιζει εξω και υπευθηνος ειμαι εγω γι αυτο. ομως ας τα παρουμε απο την αρχη τα πραγματα..

ολα ξεκινησαν τον περασμενο ιουνιο. η Σαλλυ ηταν περιπου τριων μηνων και επρεπε να φυγουμε για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα απ το σπιτι μας και να παμε σε ενα αλλο σπιτι οπου υπηρχε αλλη μια γατα. τιποτα κακο μεχρι εδω.. το προβλημα ομως ηταν οτι η αλλη γατα ειχε την ελευθερια της! ειχε μαθει να ζει μεσα στο σπιτι αλλα ειχε την επιλογη να βγει εξω οποτε ηθελε... ασχετο που εβγενε για πολυ λιγη ωρα...οποτε και γω παρολο που γνωριζα οτι η Σαλλυ ηταν σκετος διαολος σε συγκριση με αυτη τη γατα (γνωριζα και για το σχεδιο που ειχε καταστροσει.. δηλαδη να πεταχτει βολιδα εξω με το που ανοιξει καπια πορτα η παραθυρο) εκανα το λαθος να αρχισω να τις επιτρεπο να πηγαινει καμια βολτα που και που στην αρχη... και στη συνεχεια καθε μερα! εφτασε σε σημειο να εξαφανιζεται για ωρες ομως παντα γυρνουσε... στο τελος απλα αφηναμε ανοιχη την μπαλκονοπορτα και εβγαιναν και οι 2 γατες οποτε αυτες ηθελαν (η Σαλλυ πολυ περισσοτερο εννοειτε..).

οκ ηταν ισυχη γειτονια... οκ σκεφτομουν πως δε γινοταν η μια γατα να κλειδαμπαρονετε σε ενα δωματιο ετσι ωστε η αλλη να μπορει να εχει προσβαση στον εξω κοσμο... θα ηταν πολυ αδικο. ηταν μεγαλο το λαθος ομως γιατι ηξερα οτι εκει θα καθομουν καποιους μηνες μονο.μετα θα γυριζαμε σπιτι μας. ετσι η Σαλλυ σαν διαολος που ηταν καταφερε και περασε το δικο της! και απο μικρη εμαθε στις βολτες! να τωρα ομως που γυρισαμε σπιτι μας! και εδωπερα δεν ειναι καθολου ισυχη γειτονια.εξω εχει δρομους με πολλα αμαξια, σκυλια, παιζουν γειτονες που τους εχω ικανους ακομα και για φολες...ΟΛΑ τα κακα εχει! (φυσικα μιλαω για το Ηρακλειο Κρητης). ολες οι γατες εδω στη γειτονια εχουν κομμενες ουρες... περσι καποιος παρκαρε πανω σε μια μαυρη μονοφθαλμη γατα και τι σκοτωσε...

μολις επιστρεψαμε σκεφτηκα να την αφησω λιγο το βραδυ και σιγα σιγα να τις το κοβο και αυτο.την αφησα και πηγε και μου φερε ενα ζωντανο ποντικακι μες στο σπιτι...λεω νταξει τελος με τις εξοδους...ομως αρχισε να κανει ζημιες και να κλαιει παρα πολυ ασχημα.δεν με νοιαζουν οι ζημιες.. ομως δε μπορω να την βλεπω να κλαιει ετσι.....ετσι λοιπον την ξανααφησα. για να μην γινομαι κουραστικος τωρα σπιτι γυρναει μονο για φαι και υπνο... και μαλιστα πολλες φορες προτιμαει αντι να κοιμηθει εστω λιγες ωρες πριν ξαναβγει, να φαι και να κλαψουρισει για να της ανοιξω να βγει! ειναι παρα πολυ επικυνδινα εδω! 2 φορες που ημουν εξω την ειδα να ειναι διπλα απο εναν πολυ μεγαλο δρομο... αλλη φορα την πετυχα να πηδαει απο ενα μπαλκονι σε ενα αλλο... σε υψος τουλαχιστον 6 μετρων... προχθες την ειχαν στριμωξει κατι σκυλια κατω απο ενα αμαξι και δεν την αφηναν να βγει! με πιανει κρυος υδροτας οταν σκεφτομαι τι αλλο εχει κανει και δεν το ξερω... καθε φορα που ειναι εξω ειμαι στα προθυρα να βγω να την ψαξω.. αυτη η κατασταση δεν μπορει να συνεχιστει... ουτε στο αλλο σπιτι δεν εβγαινε τοσο...μακαρι να μπορουσα να φερω κι αλλη γατουλα στο σπιτι για να χει παρεα αλλα δυστηχως μενω σε γκαρσονιερα...και που εχω μια γατουλα θεωρουμε ηρωας

τι πρεπει λοιπον να κανω για να την πεισω οτι και το μεσα ειναι καλο; να της βαζω συνεχεια κονσερβα; να παιζω μαζι τις 8 ωρες μεχρι να μην αντεχει αλλο; να την ακουω να κλαιει και να κανω την καρδια μου πετρα;

μια λυση που σκεφτηκα ειναι σιγα σιγα να μειωνο τον χρονο που μενει εξω και ταυτοχρονα να παιζω παρα πολυ μαζι της οσο ειναι στο σπιτι για να καταλαβει οτι και δω καλα ειναι.

ομως αυτη τι στιγμη μου φενετε απιθανο αν θα καταφερει ποτε να αντεξει παλι μεσα...αν ειναι μεσα και δεν νυσταζει και δεν παιζω μαζι τις τοτε σιγουρα θα σπαραζει μπροστα απ την μπαλκονοπορτα! εναλλακτικη δεν υπαρχει... καποτε επαιζε και μονη της με οτι υπηρχε στο σπιτι!

δεν την κατηγορο εννοειτε.. τον εαυτο μου κατηγορο.αυτη το μονο κακο που χει ειναι οτι δεν ισυχαζει ποτε! ειναι αγριογατα! θελει να ζει την ζωη της στο επακρο. δεν ειναι απ τις γατες του σαλονιου σε θεμα χαρακτηρα. η ισως απλα την εχω κακομαθει πολυ... δε ξερω τι να πω. χρειαζομαι την βοηθεια σας παρακαλω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:00, 28-04-12:

Νίκο μου, αντιλαμβάνομαι πως αισθάνεσαι.. σε νιώθω όσο δεν φαντάζεσαι.. για να καταλάβεις τι ακριβώς εννοώ, τον γάτο μου έκανα κι εγώ το λάθος για 3 ολόκληρα χρόνια (από τη στιγμή που τον πήρα μωρό) να τον αφήνω να αλωνίζει στην ήσυχη γειτονιά μας. Μέχρι που δέκτηκε επίθεση από λυκόσκυλο, "εκπαιδευμένο" από τον απαίσιο άνθρωπο που το έχει να επιτήθεται σε μικρότερα ζώα. Ο Disney κόντεψε να χάσει τη ζωή του. Από εκείνη την ατέλειωτη νύχτα που δεν ήξερα αν ο γάτος μου ζούσε ή είχε πεθάνει, από την επόμενη μέρα που κατάφερα να τον βρω, τις ατέλειωτες ώρες των εξετάσεων στο κτηνιατρείο και τις ώρες της χειρουργικής του επέμβασης υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι ο γάτος μου δεν θα έβγαινε ΠΟΤΕ ξανά έξω.
Θα σου πω κάτι που δεν είναι υπερβολή. Μια από αυτές τις μέρες, αύριο, μεθαύριο, σε ένα μήνα, σε ένα χρόνο.. η πολυαγαπημένη σου γάτα θα σκοτωθεί. Πριν γίνει αυτό το τραγικό συμβάν, (προσωπικά στάθηκα ΠΟΛΥ τυχερή που πρόλαβα και του έσωσα τη ζωή) σε συμβουλεύω να κλειδώσεις την εξώπορτα και να δούμε εδώ όλοι μαζί τι μπορούμε να κάνουμε για τη Σάλλη σου και σένα.
Ο Disney το ξαφνιασμένο μουτράκι αυτό είναι το θέμα μου. Κάνε μια βόλτα αν θέλεις, εξερεύνησε τις λύσεις που έδωσα εγώ.. (περίφραξη μικρού μπαλκονιού και πίσω μικρής αυλής και βόλτα με σαμαράκι) και μετά μπορούμε να βρούμε τις καλύτερες λύσεις για τη δικιά σου περίπτωση.
Δεν είμαι καμιά ειδικός σε γάτους, αλλά σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 09:17, 28-04-12:

Χμμμμ.... Ηράκλειο Κρήτης και εγώ μια από τα ίδια...
Αν την κλείσεις ξανά μέσα δεν θα συνηθίσει με τον καιρό??? Θα κλαίει στην αρχή αλλά μετά θα το πάρει απόφαση. Αν δεν αντέχεις να την ακούς μπορείς να λείπεις κάποιες ώρες από το σπίτι.
Και φυσικά η περίφραξη πιστεύω θα βοηθούσε.
Δεν έχω έρθει αντιμέτωπη με κάτι παρόμοιο για να σε βοηθήσω πάντως επειδή και εγώ Ηράκλειο ζω δεν είναι καλή ιδέα να βγαίνει έξω...
Την έχεις στειρώσει??

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 10:35, 28-04-12:

Καλησπέρα,
απλώς ήθελα να υπνεθυμίσω οτι τώρα που καλοκαιριάζει σε όλη την Ελλάδα αλλά μιας που είμαστε γείτωνες και στο αγαπητό μας Ηράκλειο χιονίζει φόλες παντού...
και επιπλέον έχουν αρχίσει να ψεκάζουν με δηλητήριο τα αγριόχορτα για αν ξεραθούν όποτε οι γάτες που περιφέρονται να μην την γλειτώνουν.

Μπορείς να φτιάξεις όπως σου είπαν πιο ένα μιρκό αίθριο όπως σου είπαν, με κοτετσόσυρμα καιαλ ξύλο από το φτιάξτο μόνος σου...
ή φτιάξεις το μπαλκόνι σου να είναι ασφαλές. Με περιφραξη (αυτό πλαστικό το άσπρο ή πράσινο που βλέπεις στις βεράντες για τα μωρά) ασφαλή φυτά (γιατί πολλά γνωστά φυτά σε εμας μπορεί αν είναι τοξικά για τη γάτα μας) , να βάλεις μέσα ένα μικρο ονυχοδρόμειο ή γατόδεντρο και διάφορα άλλα παιχνίδια. πολύ ενδιαφέροντα επίσης είναι τα συντριβανάκια νέρού για γάτες.

Για αρχή όμως πριν ξεκινήσεις κατασκευές καλό είναι να κατανοήσεις μερικά πράγματα για τη γάτα σου.
Οπως για παράδειγμα οτι η γάτα είναι γεννημένη και γεννετικά σχδιασμένη κυνηγός και αυτός είναι ο σκοπίς της για περνάει καλά.
Εφόσον δεν χρειάζεται πλέον να κυνγάει για να τραφεί μέσα στο σπίτι πρέπει να ασχολείσε μαζί της και να παίζεις για αν εξασκεί αυτό που είναι στη φύση της.
1.Θα πρεπει αν παρεις τουλαχιστον 3 παιχνίδια που να εξασκουν αυτη τη λειτουργία, πχ ενα κουρδιστο ποντικι για να το κυνηγάει, ενα joystick αυτό το παιχνίδι με το φτερό που επίσης τρελαίνονται να το κυνγάνε, ακόμη και μια κιλίδα λείζερ μπορείς αντην κανεις να κυνηγά (προσοχή το λειζερ να μην πευτεί ποτε στα μάτια του ζώου ή τα δικά σου)
2. ένα ράφι δίπλα σε ενα παράθυρο για να μπορεί να κοιτάζει έξω αλλά και να κοιτάζει απο ψηλά που της αρέσει.
3.παιχνιδια, δραστηρίοτηατ, παιχνίδια ( ενα γατόδεντρο) ένα γατοτούνελ θα αλλάξουν τη ζωή της προς το καλύτερο...

ειναι πολλά και διάφορα , μπορείς να πληκτρολογήσεις στο ψαχτήρι το hunting games for cats και να ου βγάλει αρκετές επιλογές.
Καλή επιτυχία

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Havana : 14-09-12 στις 18:17.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Agahnim

Νεοφερμένος

Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Agahnim έγραψε στις 16:20, 28-04-12:

εχω διαβασει παρα πολλα ποστς σε αυτο το φορουμ παρολο που ποτε δεν ημουν ενεργο μελος και μπορω να πω οτι ενω εχω μεγαλωσει με γατες, μεσα σε αυτο το φορουμ εμαθα πραγματικα γι αυτες! διαβασα για την ιστορια σου με τον Ντισνευ και χερομαι που τελικα ολα πηγαν καλα!! συνηθως η καταλιξη μιας γατοιστοριας που βγαινει εξω ειναι ασχημη.. ευτυχως με σας δεν εγινε ετσι

ελπιζω να μην ζησουμε και μεις κατι παρομοιο!

η Σαλλυ μου ειναι στειρομενη και εμβολιασμενη!

να την αφηνω μονη της μεσα και να φευγω για να μην την ακουω ειναι οτι χειροτερο! δε θελω να το περασει μονη της αυτο η γατουλα μου. θα εχει καθε λογο μετα να μου κραταει μουτρα και γω θα ειμαι ο χειροτερος μπαμπας.

ειχα υποψιαστει πως παιζουν φολες στο ηρακλειο μα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο.. πρεπει ΑΜΕΣΑ να σταματησει να βγαινει.

επισης καταλαβαινω την φυση της γατουλας μου.. ομως εχω γνωρισει κι αλλες γατες! η γατα που ηταν στο αλλο σπιτι γιατι δεν ειχε τετοια φυση? της αρεσε να κοιματε και εβγαινε εξω μονο για να παρατηρει! δεν ανεβενε ουτε στον παγκο της κουζινας που ειναι ενα μετρο. σιγουρα αυτη η γατουλα ποτε δεν θα κυνδηνεψει απο κατι και δεν θα της στεριθει ο εξω κοσμος! μα η Σαλλυ φενεται τοσο ανεξελεκτη μπροστα της.. θα ηταν πολυ καλυτερα γι αυτην αν μπορουσε να γινει ετσι μιας και της ετυχε να μην ειναι αδεσποτη μα να εχει μπαμπα (εμενα).

τωρα οσο για το ραφι η για το περιφραγμενο μπαλκονι.. πιστευετε οτι οντος θα της κανει καλο να κοιταει εξω? η μηπως θα τρελαθει γιατι πλεον βλεπει τον εξω κοσμο μονο σαν εικονα...θα βλεπει πουλια να πετανε και θα θελει να τα πιασει μα δεν θα μπορει;

το μπαλκονι μου ειναι δυσκολο να το περιφραξω! οσο ψιλο πλεγμα και να βαλω ειμαι σιγουρος πως δεν θα ειναι αρκετο για να την εμποδισει.. να βαλω τοσο ψιλο ωστε να κλισει μεχρι πανω? πλεγμα υψους τεσσαρων μετρων;

παιχνιδακια εχει πολλα μα ναι θα τις παρω ακομα περισσοτερα και πιο ζωντανα αν ειναι να ξεχνιετε με αυτα! δεν με νοιαζει πως θα διχνει το σπιτι μου.το μονο που με νιαζει ειναι να ειναι καλα η Σαλλυ. απλα απ οσο την ξερω, δεν θα την ενδιαφερουν τα μεγαλα σπιτακια με τουνελ ιδιαιτερα.. απο τι στιγμη που μπορει και πηδαει απ τον παγκο της κουζινας πανω στην ντουλαπα και απο την ντουλαπα πανω στον αποροφιτιρα και στα ψιλα ντουλαπια της κουζινας που εγω αν και δεν ειμαι κοντος εκει δε φτανω ουτε με καρεκλα!

kai για το λουρακι.. δεν το εκανα οταν επρεπε δυστιχως... τωρα μου φενεται αδιανοητο οτι θα κυκλοφορει με λουρακι και δεν θα τρεχει να φυγει! εχουμε πολυ δρομο μπροστα μας φενεται.. καπια στηγμη ομως ολα θα γινουν ε;

πιστευετε πως ειναι καλυτερα να της μειωνο τις ωρες σιγα σιγα που καθεται εξω; η να την κλεισω μεσα κατευθειαν;

ακολουθουν φωτογραφιες για να μας γνωρισετε καλυτερα;ρ

εδω ειναι απ τις πρωτες φορες που βγηκαμε εξω... φενεται καπως πανικοβλημενη γι αυτο το λογο

εδω ειναι η αγαπημενη της θεση οταν ηταν μικρη (και τωρα μερικες φορες οταν φοραω το καπελο αυτο) νο κομμεντς για την σκατοφατσα μ επικεντροθειτε στη Σαλλυ

και εδω ειναι σε mood μεταξυ νυστας και νευρων χαχαχα

παρακαλω ομως μην παθετε παρακρουση απο την εκτυφλωτικη ομορφια της... επικεντροθειτε στο προβλημα που εχουμε!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:14, 28-04-12:

Είναι πραγματικά πανέμορφη γάτα...και πολύ τυχερή γιατί έχει ένα μπαμπά που την αγαπάει πραγματικά
Σταδιακά να την κλείσεις δεν τη βοηθάς..αντίθετα τη βασανίζεις περισσότερο.. άσε που εξακολουθείς να την αφήνεις εκτεθιμένη σε αυτοκίνητα, φόλες κτλ.. με πόνο ψυχής λέω απότομα. Να είσαι προετοιμασμένος πως θα περάσει περίοδο προσαρμογής η γατούλα.
Απ' εκεί και πέρα σκοπός σου είναι να της κάνεις τη ζωή της όσο πιο όμορφη γίνεται μέσα στο σπίτι!! Στο μπαλκόνι αν το περιφράξεις, θα μπορεί να λυάζεται και να κυνηγάει ζουζούνια. Να το γεμίσεις γλάστρες ούτως ώστε να αισθάνεται πιο κοντά στο φυσικό περιβάλλον. Οι γάτες αρέσκονται επίσης να παρακολουθούν τον κόσμο γύρω τους.

Περίφραξη μπαλκονιού
Τρόποι περίφραξης βεράντας ή αυλής
Περίφραξη κήπου...γίνεται;

Κοίταξε πως περιφράξαμε το δικό μου μπαλκονάκι
(Μια ξύλινη κορνίζα στερεωμένη στο μπαλκόνι επιτρέπει το κάρφωμα της σίτας)

Και στην μικρή μας αυλή το πλέγμα καταλήγει σε Γ κάτι που το καθιστά αδύνατο για τις γάτες να βγουν. Ακόμα και να τύχει να σκαρφαλώσουν είναι αναγκασμένες να πηδήξουν πίσω στην αυλή.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,557 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:06, 28-04-12:

Η γατουλα σου ειναιν πραγματικα πανεμορφη!! Μακαρι να πανε ολα καλα..στο ευχομαι μεσα απο την καρδια μου.
Ποσο ομορφο και γλυκο ειναι να βλεπεις νεα παιδια να αγαπανε τα ζωα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 18:28, 28-04-12:

Εγώ θα σου πρότεινα να την περιορίσεις μέσα άμεσα. Είναι για το δικό της καλό, γιατί οι κίνδυνοι έξω είναι πάαααρα πολλοί (αμάξια, φόλες, ασθένειες, επικίνδυνοι "άνθρωποι"κλπ).
Νομίζω ότι η αρχή είναι δύσκολη, αλλά με τον καιρό θα συνηθίσει.
Το σημαντικό είναι να αυξήσεις τα ερεθίσματα μέσα στο σπίτι, για να μη βαριέται.
Τέλος αν υπάρχει η δυνατότητα πάρε δεύτερη γάτα. Θα δεις τρομερή διαφορά στη συμπεριφορά της. Κι επιπλέον θα έχουν παρέα όταν λείπεις από το σπίτι.
Α! Η γατούλα σου είναι πανέμορφη!!! Να τη χαίρεσαι και μπράβο που τη νοιάζεσαι τόσο πολύ!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Agahnim

Νεοφερμένος

O Agahnim έγραψε στις 19:33, 28-04-12:

EYχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! δευτερη γατουλα ειπα και πριν δεν γινεται με τιποτα να παρω... μενω σε γκαρσονιερα. δεν νομιζω οτι γινεται δυο γατες σε ενα δωματιο..εσεις τι λετε;

δυστηχως το μπαλκονι μου εχει πολυ μεγαλυτερο ανοιγμα δεν νομιζω οτι μπορω να βαλω οποιαδηποτε μορφη συτας που να φτανει μεχρι πανω.φανταζομαι πως δεν θα με αφηνει και ο ιδιοκτητης γιατι θα του χαλασω την μοστρα του σπιτιου του μιας και ειμαι ισογειο φατσα-φορα. θα κοιταξω μηπως βαλω καμια καλαμωτι αρκετα ψιλη...ελπιζω να βρω λυση..

αυλη δεν εχω μακαρι να ειχα..πριν αρχισω να την αφηνω εξω, αφηνα την μπαλκονοπορτα ανοιχτη τοσο ωστε να μην χωραει να βγει αλλα να μπορει να βλεπει. ηταν καλη λυση ομως τωρα η θεληση της για το εξω ειναι τοσο μεγαλη που εμαθε να την ανοιγει μονη της!

οποτε αμα βαλω καλαμωτι και παρω και λουρακι για βραδυνες βολτες και παιζω περισσοτερο μαζι της (γιατι η αληθεια ειναι πως την παραμελω... καθομαι στο πισι και μου τρωει την ζωη και η γατα βαριεται) λογικα σιγα σιγα θα προσαρμοστει ετσι;; στην αρχη δε θα την βγαζω καθολου με το λουρακι γιατι ειναι λογικο να θυμιθει την ελευθερια του outworld και να θελει να τρεξει!

ωραια παω την δευτερα πετ σοπ για λουρακι, παιχνιδια και καλαμωτι! απο δευτερα μεσα λοιπον και θα σας γραφω εδω καθε μερα λεπτομερος τα προβληματα που συνανταμε για να με βοηθατε και να ανεβαινει ο αριθμος των posts μου

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 23:01, 28-04-12:

Σαμαράκι/λουράκι να της πάρεις για γάτες έτσι; Όχι για μικρά σκυλιά γιατί θα καταφέρει να ξεγλυστρίσει
Θα σε βοηθήσω να την εκπαιδεύσεις

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gandalfthegrey (γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalfthegrey
Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (θα ηταν πολλες αλλα δεν με αφηναν μικρο έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O gandalfthegrey hello έγραψε στις 00:05, 29-04-12:

καμιά γατα δεν πέθανε επειδή , ο ιδιοκτητης δεν την αφηνε να βγει εξω.... το αντιθετο ναι... δωσε της ενα χωρο με πλεγμα να βλεπει εξω....(καλα φραγμενο...) ενα συντριβανακι με νερο να πινει...και να παιζει (παρεμπιπτόντως εαν ξερετε που να βρω για γατες στην αθηνα πειτε και σε εμενα...φθηνο!!!) και ενα τουνελ για γατες....ισως καλη ιδεα...δωσε της ενδιαφέροντα.... απλα!
το εξω τερμα..

Παράθεση

Agahnim

Νεοφερμένος

O Agahnim έγραψε στις 06:39, 29-04-12:

ευχαΡΙστω πολυ παιδια.. καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη!!

αυτο το συντριβανακι δεν το εχω ξαναδει ποτε μου! αγνωουσα την υπαρξη του..μπορεις να μου δειξεις καποιες φωτογραφιες του και να μου πεις πως θα το αναζητησω;

θα δοκιμασω την τυχη μας με μια καλαμωτι για αρχη να δω αν ειναι εφικτο να καθεται στο μπαλκονι χωρις να προσπαθει να φυγει.διαφορετικα το σπιτι δεν θα ξαναδει ποτε το φως του ηλιου. (εννοω οτι δε θα ξανανοιξω ποτε την μπαλκονοπορτα)

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 07:07, 29-04-12:

Θεωρώ ότι η γάτα με τον καιρό μπορεί κάλλιστα να συνηθίσει να ζει μέσα.
Σαφώς και τις πρώτες ημέρες θα της κακοφανεί διότι είναι μια αλλαγή στον τρόπο ζωής της.
Όμως, η διαμονή αποκλειστικά μέσα στο σπίτι - διαμέρισμα είναι πλέον η ασφαλέστερη και καλύτερη επιλογή για τις γάτες οι οποίες μένουν στις μεγαλουπόλεις.
Δώσε της λοιπόν χρόνο, μην υποχωρήσεις στην επιλογή σου να την έχεις αποκλειστικά εντός σπιτιού, παίζε όσο περισσότερο μπορείς μαζί της και πιστεύω ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Παράθεση

Agahnim

Νεοφερμένος

O Agahnim έγραψε στις 18:57, 10-05-12:

λοιπον παιδια σορρυ για την καθυστερηση μα τελικα σημερα εβαλα την καλαμωτι!! εδω και 5-6 ωρες. Η Σαλλυ ειναι μεσα και κοιμαται... η μπαλκονοπορτα ανοιχτη ειναι μεχρι τωρα δεν εδιξε ιδιαιτερο ενδιαφερον για τον εξω κοσμο (αν εξερεσουμε στην αρχη που αρχισε να γατζονεται στην πλατη μου για να μπορεσει να πηδηξει πανω απ'την καλαμωτη χωρις φυσικα να την αφησω).μονο λιγο σηκωθηκε απ τον λυθαργο και πηγε μεχρι το μπαλκονι οπου ...μια κοκκινη τελια εμφανιστικε μπροστα της (ναι! πηρα laser!) και την εκανε manipulate! επαιξε λιγο.. μετα το αγνοισε και αρχισε το μπανιο και μετα ξαναξεραθικε!!

ξερω οτι το βραδυ που θα ξυπνησει θα κανει σαν υστερικια παλι για να βγει εξω. ξερω οτι θα μου την ξυλωσει την καλαμωτη... θα κανει τα παντα...ελπιζω ομως να ξεχαστει λιγο με το laser αν και απ οσο την ξερω, δεν προκειτε...

δυσκολες οι επομενες ωρες.. στην ουσια προκειτε για την απεξαρτηση της απο τον εξω κοσμο... και δεν διαφερει σε πολλα απο οταν εκοβα το καπνησμα...τοτε ελεγα "καλα τα καταφεραμε ως εδω! μετα ομως;;" εε το ιδιο λεω και τωρα

υπαρχει ενα αλλο θεμα που εχει προκυψει ομως και θα χρειαστω την πολυτιμη βοηθεια σας!!

εχει γεμισει ψυλλους! ομως δεν ειναι ακριβως ψυλλοι...ειναι πιο χοντρα... στρογγυλα ζωηφια που κολλανε πανω της και προφανος της πινουν το αιμα! πολυ φοβαμαι πως ειναι τσιμπουρια! αυτα μπορουν να φυγουν με καποιο ειδικο spray; η χρειαζεται να ψαχουλεψο ολοκληρη τη γατουλα και να τα βγαλω 1-1; ποσο επικυνδινα ειναι για τη γατουλα η εμενα;

επησις θα ηθελα να μου πειτε τι ειναι καλυτερο να κανω τις πρωτες μερες; να μην ανοιγω καθολου το μπαλκονι ωστε να περασει μεσα τις δυσκολες στιγμες γκρινιαζοντας και να της μειωθει λιγο η επιθυμια της δραπετευσης; η μηπως να ανοιγω και βλεποντας και κανοντας;

παρακαλω μην αγνοισετε το ποστ μου! τωρα χρειαζομαστε την βοηθεια σας οπωσδηποτε για να πετυχουμε το στοχο μας

θα ακολουθησουν πικς απο μπαλκονι με καλαμωτη!! ο θεος ξερει πως καταφερα και την εβαλα...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,557 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:04, 10-05-12:

Λοιπον καλε μου φιλε.Καταρχην μαλλον ειναι τσιμπουρια αυτα,ετσι οπως τα ΄περιγραφεις και πρεπει οπωσδηποτε να φυγουν γιατι μπορει να της μεταδωσουν καποια ασθενεια.Ομως δεν πρεπει να της τα βγαλεις εσυ,διοτι δεν πρεπει να μεινει μεσα το "ποδαρακι" απο τα τσιμπουρια.Αυτο μονο ο γιατρος μπορει να το κανει(εκτος και αν ειχες εμπειρια και ησουν σιγουρος).Επισης ισως σου δωσει καποιο φαρμακο,δεν ξερω.Για αυτο σου λεω οτι πρεπει να την πας οπωσδηποτε στον κτηνιατρο.
Οσον αφορα την καλαμωτη,Καταρχην να ξερεις οτι μπορουν να σκαρφαλωσουν,αλλα τεσπα..ας ελπισουμε οτι δεν θα το κανει.Ελπιζω να ειναι αρκετα ψηλη.
Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω εμπειρια στην προσαρμογη ενος γατιου απο το εξω στο μεσα,γιατι και τα δυο μου ζουζουνια τα πηρα παρα πολυ μωρα.
Ομως ετσι οπως το σκεφτομαι,και καθαρα προσωπικη μου αποψη ειναι πως ισως ειναι καλυτερα να ξεκινησεις με κλειστη την μπαλκονοπορτα,και οταν την βλεπεις να λυσσαει για εξω,να της την ανοιγει,ετσι ωστε να το θεωρει σαν ανελπιστο δωρο..και να την ικανοποιει καπως.(θα σε συμβουλευα ειδικα στην αρχη να εισαι και εσυ εκει,για να δεις αν παει να σκαρφαλωσει κλπ)
Δεν ξερω αν θα πιασει,αλλα ετσι το σκεφτομαι εγω.

Παράθεση

gandalfthegrey (γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (θα ηταν πολλες αλλα δεν με αφηναν μικρο έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O gandalfthegrey hello έγραψε στις 22:49, 10-05-12:

1)προσεχε μην σπρωξει την καλαμωτη σε καμια ακρη και φυγει
2)μηπως να ειχα καπου πλεγμα και να εβλεπε και λιγο αυλη δρομο κτλ.... κριμα σε αυτο!
3)καμια γατα δεν πεθανε επειδή σταματησε να βγαινει εξω...απλα μπορει να σε ριξει εσενα να την αφησεις τιποτα παραπανω!!!!
4) εαν στο τερμα τις καλαμοτις ή πλεγματος ειχες...ενα πλεγμα πχ να κοιτά προς τα μεσα καθετα ,τοτε στο σκαρφαλωμα θα το εβλεπε σαν ταβανι και δεν θα μπορουσε να πηδηξει απο την πανω μερια....
5)front line combo for CAT ισως σκοτώνει και τσιμπουρια , οπως λεει η φίλτατη πουπουλινα ομως ο κτηνιατρος η καλυτερη λυση παντα!!!
6) απο εδω και περα ο γατος θα ειναι ασφαλης για παντα....καλο θα ειναι να τον στειρωσεις ομως να μην τον βασανιζουν οι ορμες του!!!

Παράθεση

Agahnim

Νεοφερμένος

O Agahnim έγραψε στις 03:20, 15-05-12:

καμια γατα δεν πεθανε!! θα πεθανω ομως εγω... 5η μερα μεσα! δεν εχουμε βγει καθολου εξω.. μονο μπαλκονι.

και ειληκρινα ρε παιδια εχω απογοητευτει παρα πολυ.

τωρα ειναι 4 το πρωι... ξερετε γιατι; γιατι καθε βραδυ στις 4 με ξυπναει... παει στη μπαλκονοπορτα και αρχιζει να ουρλιαζει και να χτυπιεται...δεν το αντεχω αλλο. πιστευα πως με τις μερες θα της περασει..

οταν της ανοιγω, μερικες φορες καθετε ηρεμη για αρκετη ωρα... μα τις περισσοτερες φορες σκαρφαλονει στην καλαμωτι...κ οταν βλεπει οτι την περνω χαμπαρι πηδαει παλι πισω... 1-2-3 ε στο τελος την βαζω μεσα και γω.μεσα δεν ασχολειται με τιποτα.μονο αν παιξω μαζι τις.διαφορετικα θα φαει κια θα πεσει για υπνο.

στεναχοριεμαι πολυ. υποφερει παρα πολυ. υποφερω και γω με ολα αυτα... τι να κανω;

δευτερη γατουλα αν επερνα, ξερω οτι θα εσωζε την κατασταση... μα δεν γινεται εδω που μενω
να την βγαλω με λουρακι μου φενεται ανωφελο να το δοκιμασω στην γατα μου ειληκρινα..
να παιζω μαζι της ΣΥΝΕΧΕΙΑ επισης δε γινεται

σκεφτομαι μηπως ειναι καλυτερα να την αφηνω ελευθερη...

δεν υπαρχει τροπος να ηρεμισει καπως; διαβασα αλλου πως υπαρχουν γατες και γατεσ... αλλες γενιουντε ηρεμες επειδη οι γονισ τους ειναι ηρεμοι, αλλες γενιουντε αγριες... δεν γινεται να αλλαξει καπως αυτο; καπια εκπαιδευση ωστε να γουσταρει το μεσα χωρις να βαριεται και να κοιμαται συνεχεια..; εχει τοσα πραγματα να παιξει... τοσα σκινια που κρεμονται.... τοσα μπιχλιμπιδια.

τωρα της εγινε συνηθειο να με ξυπναει καθε βραδυ 3-4 η ωρα..ΣΩΣΤΕ ΜΑΣ!

EDIT: νιωθο πως με κοροιδευει ειληκρινα αυτο το γατι! της βαζω φαγητο, ξεχνιεται! της δινω λιχουδια... ξεχναει τον εξω κοσμο... μολις ομως κοιταξει την μπαλκονοπορτα μαγνιτιζεται! 2 ωρες τωρα δεν εχει σταματησει να κανει πιρουετες στο πατομα και να νιαουριζει! χωρις σταματιμο... και γω σε 4 ωρες πρεπει να ξυπνησω να παω στις δουλειες μου...

το ξερω πως εγω φταιω για ολα.. εγω της επετρεψα να βγαινει εξω οσο ηταν μικρη. τωρα ομως; δεν γινεται να ζησουμε ετσι μια ζωη.να ξενυχταμε...

πλεον δε παει καν μπροστα απ τη μπαλκονοπορτα... απλα περιφερεται μες στο σπιτι και νιαουριζει!

EDIT2: ας παιξουμε με το σκηνη στις 5 το πρωι!! να δουμε τι αλλο θα κανουμε!
EDIT3: και οταν λεω παιχνιδι με σκηνη μη φανταστιτε οτι απλα κουναω το σκηνη και παιζει... οχι φυσικα! πως θα μπορουσε να ειναι αρκετο κατι τετοιο? εννοω τρεξιμο σε ολο το δωματιο με το σκηνη πισω να ανεμηζει...η ετσι η νιαουρισμα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Agahnim : 15-05-12 στις 04:13.
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 07:02, 15-05-12:

Λοιπόν καταρχήν επειδή κι εμένα ο γάτος μου είχε μάθει στο έξω και τον έκλεισα ξαφνικά μέσα και ξέρω τι γράφεις, τα έχω περάσει κι εγώ, πρέπει να σε προετοιμάσω. Η γατούλα σου θα χρειαστεί μήνες να προσαρμοστεί, όχι μέρες.. ένα τρίμηνο περίπου. Τώρα αυτό δεν σημαίνει ότι για τρεις μήνες θα γίνεται αυτό που περιγράφεις.
Η ερώτησή μου είναι γιατί δεν μπορείς να την εκπαιδεύσεις να βγαίνει με λουράκι. Πως είναι η γειτονιά σου, η περιοχή όπου μένετε; Η πολυκατοικία έχει δικό της κήπο;

Παράθεση

gandalfthegrey (γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O gandalfthegrey hello έγραψε στις 10:38, 15-05-12:

σου ειχα πει οτι καλο ηταν να μην βαλεις καλαμοτι...τις στερησες 2 ελευθεριες μια του να βγαινει εξω , οπου τις σωζεις την ζωη αρα καλα εκανες στην πρωτη περιπτωση αλλα τις στερησες και την ελευθερια να βλεπει και εξω....χριεαζοσουν να βαλεις πασαλους στα καγγελα γυρω στο 1,5 μετρο και μετα να γυριζει το πλεγμα προς την μεσα μερια ωστε να μην πηδήξει απο την αλλη.... τωρα πρεπει να βρεις μια λυση ωστε να βλεπει τον κηπο... και στο τελος της καλαμοτης να βαλεις ενα πλεγμα 20 εκατ. να κοιτα προς τα μεσα ωστε να μην πηδηξει απο την οταν σκαρφαλωνει επανω.... δεν στα ξαναλεω αυτα πιστευω να τα διορθώσεις...οσο για το πρωινο ξυπνημα οσω σηκωνεσαι τοσο θα στο κανει καθε βραδυ...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:56, 15-05-12:

Μην απογοητευεσαι.Καταρχην θα συμφωνησω με τον Γιωργο,ως προς την καλαμωτη.Ομως θα σου πω και κστι αλλο.Γενικα οι γατες εχουν την ταση να ξυπνανε πολυ νωρις,μην ξεχναμε οτιν ειναι νυχτοβια ζωα.Τα δικα μου σκεψου οτι τα εβαλα παρα πολυ μωρα μεσα,ειδικα ο μπουκακος...και ομως,η πουπυ ακομα και τωρα ξυπνει παντα κατα τις 4(Οποτε και απλα..δεν κοιμομσατε μαζι τα βραδυα..ή αν με πιασει να κοιμηθιουμε αγκαλιτσα..αφου με ξυπνησει την βγαζω εκτος δωματιου,και ο μπουκακος σταθερα 5.30 με 6...για να του βαλω φαγητο.Και αυτος...δεν σταματαει αν δεν ττον ταισω.Κοπανει την ποσρτα με ολη του τη δυναμη.
Οποτε..μην νομιζεις οτι μονο επειδη την εχεις μεσα τα κανει αυτα.

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη flora.m123
H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 633 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 14:43, 15-05-12:

Kι εγώ θα συμφωνήσω με τους αποπάνω..
Και σχετικά με τα νυχτερινά "επεισόδια", κι εμένα αφινιάζουν γύρω στις 3-4 το πρωί, συγκεκριμένα τρέχουν σαν τρελά πάνω κάτω, ΠΑΝΩ ΜΟΥ ενώ εγώ κοιμάμαι (η μία, η άλλη είναι αφινιασμένη όλες τις ώρες ).. Όσο σηκώνεσαι και ασχολείσαι μαζί της, τόσο θα συνεχίσει να το κάνει..
Και όσο για τον ιδιοκτήτη, τι τον νοιάζει αν βάλεις σίτα στο μπαλκόνι όσο εσύ μένεις εκεί; Όταν φύγεις θα τη βγάλεις! Αφού ΕΣΥ μένεις στο διαμέρισμα, τι τον νοιάζει να φαίνεται ωραίο απ'έξω;
Είναι η περίοδος προσαρμογής, αν και δεν έχω παρόμοια εμπειρία, πιστεύω με τον καιρό θα συνηθίσει..

Παράθεση

gandalfthegrey (γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O gandalfthegrey hello έγραψε στις 15:26, 15-05-12:

καλα και εμενα 6¨00 ωρα το πρωι φωναζει πηδαει επανω μου μονο "εγερθετο" δεν μου φωναζει... (παλι καλα γιατι ψηφιζω κκε) και ολα αυτα για 15 γραμμαρια κονσερβα αυτο ειναι το bonus της....γιατι την αλλη μερα εχει ξηρα τροφη.... καποια πρωινα δοκιμασα να την βγαλω εξω....σιγα καθοταν απεξω και γρατζουναγε την πορτα.... και ασε που τα αλλα πρωινα περιμενε να βγω εγω πρωτα απο την πορτα και μετα να ερθει και αυτη....σου λεει χαζη ειμαι να με κλεισεις απ'εξω...και με νεροπιστολο δοκιμασα αλλα την λυπηθήκαμε πηγαινε μεσα και εκανε αυτο το λυπημενο μαουυ ...σαν να λεει γιατι.... εγω απλα πεινιαουυυ...

βεβαια αν δεν σηκωνομουν απο τι 6¨30- κυμαινόμενα και εγω για οικοδομη...δεν θα ειχε μαθει ετσι... αα και φυσικα οταν ξυπναει το πρωι μην κουνας ουτε βλεφαρο....αν σε καταλαβει θα γινετε πιο πολυ χαμος... ακίνητος...ανασα δεν θα περνεις!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 15-05-12 στις 17:42. Αιτία: merge
Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 16:00, 15-05-12:

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προλαλήσαντες
Κατ'αρχάς να σου πω ότι θέλει πολύ χρόνο για να σταματήσει να θέλει ναι βγαίνει έξω, όπως σου είπε η Jejebel. Μπορεί να μη σταματήσει και ποτέ, απλώς δε θα κάνει σαν τρελή! Και είναι στο χέρι σου το πως θα το αντιμετωπίσεις Να σου φέρω παράδειγμα με τα δικά μου γατιά. Ο ένας γεννήθηκε μέσα σε σπίτι και μέχρι και σήμερα δεν έχει βγει καθόλου έξω. Κι όμως πρ'όλα αυτά όποτε βρει ευκαιρία, αν μείνει ανοιχτή η πόρτα περισσότερο απ'όσο συνήθως, ορμάει έξω (στις σκάλες της πολυκατοικίας).
Αντίθετα η άλλη μου γατούλα, γεννήθηκε κι έζησε 6 μήνες στο δρόμο. Από τη στιγμή που τη φέραμε στο σπίτι, δεν έχει βγει καθόλου έξω και παρ'όλα αυτά δεν δείχνει κανένα ενδιαφέρον για το έξω και δεν γκρίνιαξε ποτέ!
Οπότε συμφωνώ ότι είναι και θέμα χαρακτήρα, όπως είπες, από γάτα σε γάτα.
Καλαμωτή είχα βάλει κι εγώ πέρυσι το καλοκαίρι κι ακόμα το μετανιώνω. Έχει μαδήσει σχεδόν όλη. Με την πρώτη ευκαιρία θα την αλλάξω.
Τώρα όσον αφορά τη νύχτα, όπως σου είπαν όλοι είναι κάτι που δε μπορείς να το αποφύγεις. Αλλά μπορείς να το αντιμετωπίσεις. Πρώτον μη σηκωθείς ποτέ, πριν την ώρα που σηκώνεσαι συνήθως, για να της δώσεις φαγητό η για να παίξεις μαζί της (θα το κάνει συνέχεια). Δεύτερον δίνε της το μεγαλύτερο γεύμα της ημέρας λίγο πριν κοιμηθείς. Τρίτον παίζε μαζί της πιο πολύ λίγο πριν τον ύπνο για να την κουράσεις.
Εμένα να δεις που τα δικά μου αποφασίζουν να παίξουν κυνηγητό και να ρίξουν πράγματα στις 5 το πρωί και καταλήγουν να παλεύουν πάνω στο κρεβάτι!!!!

Παράθεση

Agahnim

Νεοφερμένος

O Agahnim έγραψε στις 17:29, 15-05-12:

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!

αν ηταν να με ξυπνησει λογο κυνιγητου η κατι τετοιο πιστευω θα ηταν καλυτερα τα πραγματα! θα εβρισκα καποιο τροπο να το αντιμετωπισω..

ομως παιδια κλαιει ΑΣΤΑΜΑΤΙΤΑ~! δεν ηταν ετσι τις πρωτες μερες... απο χθες ξεκινησε αυτο σε τοσο εντονο ρυθμο...συνηθως νιαουριζε/χτυπιοτανε 5-10 λεπτα στην πορτα και αφου εβλεπε οτι δεν εδινα σημασια, επεφτε για υπνο! χθες ομως ηταν οτι χειροτερο!! οταν ξεκινησε, εκατσα και γω γυρω στα 20 λεπτα χωρις να κουνισω βλεφαρο.μετα αφου δεν σταματουσε με τιποτα αρχισα να ασχολουμε μαζι τις, την εβγαλα μπαλκονι, την ξαναβαλα, επαιξα με το σκηνη κλπ. τι να πω ισως αμα αντεχα αλλα 20 λεπτα να σταματουσε... θα το δοκιμασω σημερα το βραδυ.

ο λογος που κλαιει ειναι 1000% επειδη θελει να βγει εξω.αφου σε καπια φαση (αφου την ειχα ταισει κονσερβα και μετα συνεχισε την γκρινια). της κουνουσα το σκηνη οπως της αρεσει και ΔΕΝ ΕΔΙΝΕ ΣΗΜΑΣΙΑ! απλα νιαουριζε για εξω... ουτε καν το σκηνη δεν ηταν αρκετο.ξερετε ολοι πολυ καλα τι σημαινει σκηνη για μια γατα...

να βαλω σιτα; να βαλω οτιδιποτε; ανωφελο πλεον!! εδω κλειστη μπαλκονοπορτα εχω και παλευει να την ανοιξει ή να περασει απο μεσα της;ρ για πιο λογο να σταματησει να προσπαθει αν βαλω σιτα η οτιδιποτε αλλο; αν βγαλω την καλαμωτι και βαλω κατι που με τιποτα δεν μπορει να σκαρφαλοσει.. απλα θα ειναι στο μπαλκονι και θα νιαουριζει συνεχεια ολο και πιο δυνατα και θα ψαχνει τροπους να βγει! αφου απ οτι καταλαβαινω ουτε το μπαλκονι την ικανοποιει..

λουρακι; ετσι οπως την περιγραφω, την εχετε ικανη να μαθει να κυκλοφορει ηρεμη με λουρακι διπλα μου; σιγουρα δε θα καταφερει καν να το συνηθισει... θα προσπαθει συνεχεια να το ξεφορτωθει... κ αν καταφερει να συνηθισει να το φοραει.. ειναι δυνατον να βγουμε εξω και να μην αρχισει να τρεχει προς οποιαδιποτε κατευθηνση;

me ανακουφιζει που μου ειπατε οτι καπια στιγμη (εστω και μετα απο μηνες) θα συνηθισει...ελπιζω ομως να ισχυει σε ολες τις γατες αυτο... γιατι η Σαλλυ μου, οσο περνανε οι μερες τρελενετε ολο και περισσοτερο αντι να συνηθιζει..

οσο για καλαμωτι... μια χαρα βλεπει εξω! απ τις χαραμαδες της καλαμωτις..εχει ορατοτιτα με τον δρομο.μηπως οι χαραμαδες δεν ειναι αρκετες; παντος βλεπει απ τις χαρμαδες οπως και γω.. θα ανεβασω εικονες να δειτε.

τελος ευχαριστω για τις λυσεις!! το σκεφτομε και γω,,, να την ταιζω πριν την ωρα του υπνου... να την βγαζω λιγο μπαλκονι (μεχρι να την πιασει η κριση και θελει να φυγει και απ αυτο). μετα την βαζω μεσα... παιζουμε με το σκηνη μεχρι να το βαρεθει η κουραστει..και μετα πεφτουμε για υπνο και ο θεος βοηθος! με τρομαζει βεβαια αυτο που ειπες οτι μπορει και παντα να εχει τασεις φυγης... δηλαδη τι? θα την βγαζω στο μπαλκονι και μια ζωη θα προσπαθει να φυγει;

πιστευω απαντησα σε ολους μα δεν εκανα quotes!

ξερω πως φενονται καπως απελπιστικα αυτα που γραφω..μα και σεις μαλλον δεν εχετε συνηδιτοποιησει για τι γατα μiλαμε...σε καμια περιπτωση δεν θυμηζει την ηρεμη γατουλα που θα ανεχτει κατι οπως πχ το λουρακι!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:47, 15-05-12:

Πρώτα απ' όλα χρειάζεται υπομονή.. και να μην απογοητεύεσαι. Θα βρείτε τις ισορροπίες σας, όχι όμως άμεσα.
Λουράκι/σαμαράκι ίσως να προσπαθήσεις αφότου συνηθίσει το μέσα και ηρεμήσει, δηλαδή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Εξάλλου η αρχική εκπαίδευση γίνεται μέσα στο σπίτι

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 17:49, 15-05-12:

Έχεις γράψει ότι είναι στειρωμένη, αλλά χωρίς να έχω εμπειρία σε αυτό το θέμα, αυτό που περιγράφεις μοιάζει λίγο με οίστρο. Έχω διαβάσει για περιπτώσεις που στα θηλυκά μπορεί να μην πετύχει η στείρωση. Δεν ξέρω, απλώς προβληματίζομαι με την κατάσταση που περιγράφεις.

Παράθεση

Agahnim

Νεοφερμένος

O Agahnim έγραψε στις 02:42, 16-05-12:

δεν ξερω παιδια! το λουρακι δε νομιζω πως μπορει να βοηθισει σε κατι,,.οπως ειπα στην αρχη του τοπικ, πριν λιγο καιρο μεναμε σε αλλο σπιτι οπου εβγενε κανονικα εξω.οποτε εχει εμπειριες απ τον εξω κοσμο...αν περασει ο καιρος και συνηθισει μεσα, μετα αν τι βγαλω εξω με λουρακι λογικα δεν θα θυμιθει τον εξω κοσμο και θα τρελαθει παλι; ποιος ο λογος να το ριψοκυνδηνεψο;

με λιγα λογια αν συνηθισει μεσα, μετα δε βλεπω το λογο που θα πρεπει να την βγαζω εξω με λουρακι...αυτο πιστευω ειναι για τις γατες που δεν εχουν ζησει ποτε εξω.οχι για μας.

ξερετε τι μου φενετε περιεργο; οταν ηρθαμε ξανα στην κρητη απο την αθηνα, και ενω ηταν μαθημενη εξω στην αθηνα, στην κρητη δεν ειχε προβλημα! δεν εκλαιγε για να βγει. και μαλιστα δεν της ανοιγα καν την μπαλκονοπορτα τις πρωτες μερες...μετα ομως εκανα το λαθος να την βγαλω εξω επειδη σκεφτηκα πως θα της εχουν κατσει πολυ βαρια ολα αυτα... η μεταφορα σε αλλο σπιτι, ο εγκλυσμος της...ετσι την αφινα να βγαινει για λιγοτερο απο 1 μηνα...προλαβε σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα να συνηθισει το "εξω" της κρητης ωστε να χει τωρα τετοια συμπεριφορα;να το ζηταει χωρις σταματημο;

οσο για τον οιστρο... ναι νομιζω πως μιαζει (η ισως ειναι και χειροτερα).παρολαυτα δε νομιζω πως ειναι κατι τετοιο γιατι πολυ απλα, οταν γυρισαμε απο αθηνα, τις πρωτες μερες δεν ειχε κανενα προβλημα~! πιστεψτε με το μονο προβλημα ειναι οτι θελει να παει εξω... ουτε οιστρο εχει ουτε τιποτα τετοιο.την ξερω!

παω για μια προσπαθεια υπνου! ελπιζω να με αφησει καποιες ωρες εστω

Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Popix
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H Popix έγραψε στις 20:11, 17-05-12:

Θέλω κι εγώ να μάθω το γάτο μου να μένει κλεισμένος μέσα...Μένω με τη γιαγιά τόσο καιρό,η οποία έχει ψύχωση με τις ανοιχτές πόρτες!
Τώρα ο γατούλης μπορεί να μάθει μέσα και πρέπει γιατί σύντομα μετακομίζω εξωτερικό και ενώ δεν είναι τόσο επικίνδυνα εκεί, δεν ξέρω αν θα πιάσω σπίτι σε ισόγειο Και σίγουρα δεν θα θέλω μέσα σε όλη τη περίοδο προσαρμογής που θα περνάω εγώ, να έχω και το νευρόσπαστο αγρίμι.
Γιατί ναι, παρ'όλο που από μωρό μεγάλωσε με ανθρώπους, είναι αγρίμι. Μια φορά στο εξοχικό τον περιόρισα στην κουζίνα και ΞΗΛΩΣΕ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΝΤΟΥΛΑΠΙΩΝ στην προσπάθειά του να βρει τρόπο να βγει. Σκαρφαλώνει παντού και "σκάβει" στο πάτωμα, τα παράθυρα, σηκώνει χαλιά και κάνει απίστευτη φασαρία. Όλα αυτά ΦΥΣΙΚΑ, συμβαίνουν 4-5 το πρωί.
Έχω δοκιμάσει σπρέι, τον έχω ανγοήσει (αλλά δεν μπορώ να σας εξηγήσω πόσο δεν τον νοιάζει και πόσο επίμονος είναι), έχω δοκιμάσει ήχους (και απλά συνεχίζει τη δουλειά του με τα αυτιά γυρισμένα στην πηγή του ήχου), τον έχω τρομάξει, έχω φωνάξει, έχω ρίξει φάπα, αλλά ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ. (Γιατί συν τοις άλλοις είναι και εκδικητικός)
Ένα πράγμα που "με έσωσε" ήταν όταν γέμισα τα πάντα με ταινία διπλής επκόλλησης. Τη σιχαινόταν. Αλλά τη σιχάθηκα κι εγώ γιατί γέμιζε βρωμιές και όταν πήγα να την βγάλω άφησε άπειρη κόλλα στο πάτωμα και στις μπαλκονόπορτες.
Τώρα που δεν θα έχω πρωινά ξυπνήματα, μπορώ να ξαναπροσπαθήσω να τον περιορίσω. Έχω όμως ένα μικρό μπαλκονάκι και δεν έχω ιδέα πως να στηρίξω την περίφραξη
Θα προτιμούσα κάτι σε κοτετσόσυρμα για οικονομικούς λόγους, όμως ο άτιμος μπορεί να το ξηλώσει εάν θέλει. Πως το σιγουρεύουμε ούτως ώστε όσο και αν το τραβάνε/σπρώχνουνε να μην κάνει τρύπα;

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 633 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 20:23, 17-05-12:

Καλέ γιατί είναι τόσο άγριο ο γάτος σου; Τον έχεις στειρώσει; Δοκίμασε για τα έπιπλα να τρίψεις φλούδα λεμονιού ή πορτοκαλιού (δε θυμάμαι ποιά από τις δύο) γιατί δεν τους αρέσει η μυρωδιά..

Παράθεση

Agahnim

Νεοφερμένος

O Agahnim έγραψε στις 23:20, 17-05-12:

popix ποσο σε καταλαβαινω δεν ξερω αν ο δικος σου ειναι χειροτερος ή η δικια μου! λοιπον εμεις ειμαστε μια βδομαδα μεσα... οι πρωτες μερες ηταν παρα πολυ δυσκολες ομως εχω παρατηρισει αλλαγες στη συμπεριφορα της προς το καλυτερο! πλεον νιαουριζει στην μπαλκονοπορτα πολλες φορες τι μερα αλλα για 5-10 λεπτα μονο και μετα παει και ξερενετε στον υπνο.υπαρχουν φορες που δεν ενδιαφερετε για κανενα απ τα παιχνιδια της (ουτε καν για το σκηνη). συνηθως οταν βγαινει στο μπαλκονι ομως ενθουσιαζεται τοσο που ασχολειτε με τα παντα! πλεον αργει περισσοτερο να σκαρφαλωσει την καλαμωτι.οποτε κερδιζει περισσοτερο χρονο στο μπαλκονι αφου με το που την δω να επιχηρει να σκαρφαλωσει την περνω μεσα και την ξαναβγαζω μολις δω οτι ηρεμισε εντελος.αυτο που δεν εχει αλλαξει ειναι το βραδινο ΔΙΚΟ ΜΟΥ ξυπνημα! γυρω στις 4 το πρωι λοιπον φροντιζει να κανει πολυ θωριβο με καποιο τροπο και μολις δει οτι ξυπνησα παει και νιαουριζει για κανα 20λεπτο στην πορτα. ισως δεν το κανε αν δεν εδειχνα οτι ξυπνησα ομως σηκωνομε και καπνιζο απ τα νευρα μου και μπαινω στο φορουμ αυτο και διαβαζω παλια τοπικς

οπωτε πιστευω οτι οντως οσο αγρια και να ειναι μια γατουλα, μπορει να προσαρμοστει σε οποιεσδιποτε συνθηκες με το περασμα του χρονου! θα ρθει ο καιρος που δε θα προσπαθει καν να ανεβει στην καλαμωτι και τοτε το μπαλκονι θα ειναι μερα-νυχτα ανοιχτο για να το πετυχεις θελει πολυ πεισμα απο πλευρα σου και να ξερεις τι ψυχολογικο πολεμο θα δεχτεις (νοιαουρισμα κλαμμενο κλπ).

επησις κατι πολυ συμαντικο για μενα ειναι πως η Σαλλυ μου δεν εχει παρει χαμπαρι οτι μπορει αν θελει να σκαρφαλωσει την καλαμωτι απ ολες τις πλευρες! παντα επιχηρει μονο απ την πιο δυσκολη πλευρα.μια φορα την προλαβα οταν ειχε φτασει πανω πανω.... απο τοτε δεν εχει ξαναφτασει τοσο ψιλα στην καλαμωτι...ομως θα μπορουσε ανετα να δοκιμασει απ το air condition (δειτε φωτος σε προηγουμενο μ ποστ) να πηδηξει η να ξυλωσει την καλαμωτι και πιστεψτε με η καλαμωτι ειναι πολυ προχειρα βαλμενη... δεν θελει και πολυ για να την ξυλωσει... κι ομως πλεον την αφηνω μπαλκονι μονη της και απ τους ηχους του νιαουρισματος η οταν γρατζουναει την καλαμωτι, καταλαβαινω ακριβως ποτε εχει βαλει σκοπο να το σκασει και παω και την μαζευω!

τελος, γνωμη μου προσοπικη ειναι οταν θα τον κλεισεις μεσα, τουλαχιστον μην τον μαλωνεις αν ανεβενει πανω σε επιπλα κλπ!! ας μην τα κανουμε να ζουν εντελως βασανιστικα... αφου μας ελαχε να ειναι αγρια τα γατια μας ας το υποστουμε!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:51, 17-05-12:

τελος, γνωμη μου προσοπικη ειναι οταν θα τον κλεισεις μεσα, τουλαχιστον μην τον μαλωνεις αν ανεβενει πανω σε επιπλα κλπ!! ας μην τα κανουμε να ζουν εντελως βασανιστικα... αφου μας ελαχε να ειναι αγρια τα γατια μας ας το υποστουμε!
Εχεις απολυτο,μα απολυτο δικιο..και συμφωνω εντελως μαζι σου.ΟΚ...καποια πραγματα τα κανουμε κυριως για την ασφαλεια τους,ναι τα περιοριζουμε αλλα ειναι για το καλο τους.Μεχρι εκει ομως.Και σε καναπεδες θα ανεβουν,και σε τραπεζια..και οπου αλλου.Ζωντανα πλασματα ειναι.Δεν ειναι κουκλακια του καναπε.
Χαιρομαι τοσο πολυ να βλεπω ανθρωπους να αγαπανε πραγματικα τα ζωακια τους και να νοιαζονται για αυτα.Να εισαι καλα καρδια μου.

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 20:04, 18-05-12:

Ακριβώς αυτό πιστεύω κι εγώ! Κάνε λίγη υπομονή και θα δεις όταν έρθει η στιγμή που θα σου δείξει την αγάπη και την ευγνωμοσύνη της, θα σκεφτείς ότι όλα τα ξενύχτια που έχεις περάσει για αυτήν κι όλο το κατεδαφισμένο σπίτι αξίζαν και με το παραπάνω!!!
Όλα καλά να πάνε σου εύχομαι με το "αγριμάκι" σου

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:17, 19-05-12:

Οι εξελίξεις με χαροποιούν πολύ. Όλα θα πάνε καλά, να δεις!! Λοιπόν εξοπλίσου με πολλές ιδεούλες για παιγνίδια για να τη γυμνάζεις και για να ενδυναμώσετε και το δέσιμό σας.
Το νου σου όμως πάντα στην καλαμωτή. Μην σε ξεγελά το γεγονός ότι ακόμα δεν την έχει σκαρφαλώσει.

Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H Popix έγραψε στις 19:41, 19-05-12:

Χαίρομαι που ακούω ότι έχεις μια κάποια εξέλιξη μέσα σε μια εβδομάδα!
Ο γάτος μου στειρώθηκε στην ώρα του κανονικά και τώρα είναι 2 χρονών. Και ανεβαινει παντού, ακόμα και πάνω στην ντουλάπα μου (και ρίχνει πράγματα κάτω στο πέρασμά του)
Έχει τα πάντα μέσα στο σπίτι, γατόδεντρο, παιχνίδια, λιχουδιές, αγκαλιές, παιχνίδια, αλλά όταν πρόκειται για την βόλτα του, είναι απλά αμείλικτος και ανυποχώρητος. Και κάνει και αυτό που κάνει και η Σάλλυ, κάνει επίτηδες τρομερή φασαρία και πειράζει πράγματα που δεν θέλω να πειράζει για να εκνευριστώ να σηκωθώ και μόλις σηκώνομαι νιαουρίζει και τρέχει στην πόρτα.
Νομίζω ότι είναι απλά πονηρός και κακομαθημένος
Το θέμα είναι, ότι έχει υπάρξει ο ονειρεμένος γάτος στο παρελθόν, κοιμόταν και ξυπνούσε μαζί μου, σεβόταν το πρόγραμμα του σπιτιού, την ώρα του φαγητού, όλα. Η συμπεριφορά του άλλαξε πριν κάνα χρόνο, που απέκτησε δίποδο αντίζηλο Και παρ'όλο που πια τα πάνε μια χαρά, δεν επέστρεψε ποτέ στις παλιές του συνήθειες.

Παράθεση

hionati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionati
H hionati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H hionati έγραψε στις 20:27, 22-05-12:

Τη δικιά μου να δείτε!!!!Κάνει τα πάντα για να με ενοχλήσει...Όσο για αγρίμι...δεν φαντάζεστε!!!!Μάλλον κάτι έκανα λάθος στη διαπαιδαγώγηση....

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 15:20, 24-05-12:

Αυτό θα πει να είσαι μάνα... με όποιο στραβό γίνει αναλαμβάνεις την ευθύνη και αναρωτιέσαι που έκανες το λάθος..

Παράθεση

Agahnim

Νεοφερμένος

O Agahnim έγραψε στις 02:24, 03-06-12:

δεν εχει περασει μηνας παιδια και τα πηγαινουμε μια χαρα... το μπαλκονι μενει ανοιχτο τις περισσοτερες ωρες της ημερας..η Σαλλυ αράζει εξω τις περισσοτερες φορες μα αν και σπανια, υπαρχουν φορες που ερχετε μεσα και κοιμαται ενω το μπαλκονι ειναι ανοιχτο! δεν λεω πως τις εχει φυγει τελειως η ορεξη να βγει εξω.. ακομα νομιζω πως προσπαθει να σκαρφαλωσει την καλαμωτι αλλα σιγουρα δεν βγαινει στο μπαλκονι μονο γι αυτο πια! ενταξει, δεν λεω... κοιμαται πολλες ωρες τι μερα γιατι μαλλον βαριεται... ειδικα τις πρωτες μερες.. κοιμοταν συνεχεια ενω το μπαλκονι γι αυτην ηταν οπως ειπα πιο πριν απλα μια μεγαλυτερη πιθανοτητα να βγει εξω σκαρφαλωνοντας την καλαμωτι. τωρα ομως ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα... ενδιαφερεται περισσοτερο για τα παιχνιδια μεσα απ οτι παλια..το σκηνη αν κουνιθει, και εξω να ναι και να χαζευει, θα πεταχτει μεσα να το πιασει (καλα πως το ακουει δε μπορω να καταλαβω).επισης πλεον δε νιαουριζει με τις ωρες μπροστα στην μπαλκονοπορτα οταν ειναι κληστη... αντε να προσπαθισει 1 λεπτο το πολυ κ μετα το αποδεχετε κ μπαινει μεσα. πολλες φορες μεσα την πιανει η τρελα και τρεχει περα δωθε.παιζει εινια πιο ναζιαρα πλεον. νιαουριζει σα να θελει να μηλισει... χαρουμενα και δυνατα! ακομα και η εξωπορτα οταν ανοιγει... συμβαινει κατι εξωπραγματικο!!! καθετε ακριβως μπροστα της και δεν πεταγετε να βγει εξω ενω μπορει (καλα μη φανταστιτε... για δευτερολεπτα μηλαμε ετσι... την ωρα που την ανοιγω για να μπω η να βγω). πραγματικα τα πηγαινουμε πολυ καλα τωρα..και γω καταλαβαινω περισσοτερο οταν ζηταει κατι... οταν θελει να παιξουμε με το σκηνι πχ η οταν ειναι η ωρα της για υπνο η για να της ανοιξω μπαλκονι...

2 προβληματα εχουμε μονο... πρωτων πλεον δε πολυθελει να κοιματε μαζι μου.. πηγαινει η απεναντι στον καναπε η... ΚΑΤΩ απ το κρεβατι. με προβληματιζει λιγο αυτο. μηπως δεν με συμπαθει πια και τοσο;

δευτερων πολλες φορες ακομα με ξυπναει γρατζουνοντας κατι σακουλοϊδες η κανοντας αλλου ειδους φασαρια..ευτυχως ομως οχι σε ακυρες ωρες... συνηθως τα πρωινα... το πολυ καμια ωρα πριν ξυπνησω... προφανως επειδη πειναει η για να της ανοιξω το μπαλκονι να βγει για λιγο

ομολογο πως τις πρωτες μερες σκεφτικα σοβαρα να της ανοιξω να βγει εξω να παει οπου θελει.... δε λιγισα ομως!! απλα σκεφτικα ποσο καλυτερα θα ηταν για ολους μας....ευτυχως που δεν το κανα και ειμαι σιγουρος πως θα βελτιωθει κιαλλο η μερα που θα βγαινει μπαλκονι και δε θα προσπαθει να ανεβει την καλαμωτι ουτε 1 φορα γιατι δεν θα την ενδιαφερει, ειναι κοντα! το νοιωθο

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 07:25, 03-06-12:

Τα νέα σας είναι πολύ ευχάριστα! Ομολογώ πως έχετε κάνει μεγάλη πρόοδο σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Γι' αυτά που σε απασχολούν τώρα:
1 Μάλλον έχουν αρχίσει οι ζέστες και ψάχνει πιο δροσερά μέρη για να κοιμηθεί η μικρή Όπως και να χει μην την πιέσεις για οτιδηποτε. Θα ρθει πάλι η στιγμή που θα κοιμηθεί μαζί σου, στο εγγυώμαι 100%
2 Τώρα που η μικρή είναι λιγότερο ανεξάρτητη, δηλαδή δεν μπορεί να μπαινοβγαίνει κατά βούληση αλλά εξαρτάται από σένα, θα αναπτυχθούν νέοι κώδικες επικοινωνίας σε καινούρια ωράρια. Δώσε της χρόνο

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:17, 03-06-12:

Υπεροχα νεα πραγματικα.Παρα πολυ χαιρομαι!!
Μην φοβασαι που δεν κοιμαται μαζι σου αυτον τον καιρο.Κακια σιγουρα δεν σου κραταει,τα ζωα δεν ξερουν απο κακιες..αυτα τα εχουν οι ανθρωποι.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 17:46, 03-06-12:

Μην ανησυχείς, φίλε μου!
Δεν πρόκειται όντως να σου κρατήσει κακία, τα ζώα δεν έχουν τέτοια συναισθήματα.
Απλώς εμείς οι άνθρωποι τα συναντούμε τόσο συχνά γύρω μας που σκεφτόμαστε μήπως είναι έτσι και τα ζώα...
Να δεις που όλα θα είναι καλά!

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 17:49, 03-06-12:

Δε θα σου κρατήσει κακία! Μη στεναχωριέσαι γι αυτό! Οι δικές μου δεν κοιμούνται γενικά μαζί μου, προτιμούν μόνες τους ή στα πόδια μου ή στο χαλάκι δίπλα στο κρεβάτι! Μη σε ανησυχεί αυτό! Μια χαρά τα πάτε! Μπράβο!

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 18:22, 03-06-12:

Το ενδιαφέρον της για έξω δε θα το χάσει τελείως. Και λογικό είναι Και τα δικά μου κάθονται αρκετή ώρα στο μπαλκόνι και χαζεύουν έξω.
Νομίζω ο ύπνος δεν είναι τόσο πρόβλημα! Τα δικά μου μια έρχονται, μια δεν έρχονται στο κρεβάτι. Αλλά τώρα το καλοκαίρι προτιμούν το πάτωμα που είναι πιο δροσερό
Αλλά καλέ μου το πρωινό ξύπνημα δεν το γλιτώνεις! Σου λέει "άντε τι κάνεις τόση ώρα, βαρέθηκα! ασχολήσου λίγο μαζί μου!"

Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

H Popix έγραψε στις 18:51, 03-06-12:

Μπράβοοοοο!!
Συμφωνώ κι εγώ για το θέμα του ύπνου, μόλις ζεστάνει ο καιρός ψάχνουνε δροσιά μακριά από εμάς που έιμαστε φούρνοι και τα ζουλάμε κιόλας όλη την ώρα

Παράθεση

Jesika

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jesika
H Jesika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Jesika έγραψε στις 00:11, 13-03-13:

Καλησπέρα θα σας πω την ιστορία μας . Η Jessica ήταν μια αδεσποτη γατουλα που την φρόντιζα στο δρόμο κάποια στιγμή την είδα να μην είναι καλά και την πήγα στο γιατρό ήταν έγκυος με πεταμένα μωράκια αφού τις έκανε εγχείρηση και στείρωση την πήρε μια φίλη μου γιατί στο Σπιτι μου έχω 5 σκυλια και ενώ στην αρχή όλα μια χαρά τώρα έχει αλλάξει θέλει να καθετε μέσα στο νεροχυτη και ψάχνει να πηδηξει από το μπαλκόνι και να σκέφτεται όταν ήταν στο δρόμο ήταν όλη μέρα ξαπλωμένος και πηγενε από τον έναν στον Αλλο για αγκαλιές και μόλις πας να την χαιδεψεις δαγκωνει για να παίξει .το θέμα είναι η φίλη μου δεν την θέλει και θα την πάρω εγώ αλλά μπορεί να είναι συνέχεια μέσα σε ένα δωμάτιο ήρθα τα διαλύσει όλα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 15:27, 13-03-13:

μπραβο σου που βοηθησες τη γατουλα
το προβλημα ειναι οτι καθεται στο νεροχυτη και οτι ψαχνει να φυγει απ το μπαλκονι? αν καταλαβα καλα και αυτο ειναι το προβλημα, ως προς το νεροχυτη πολλες γατουλες το κανουν αυτο, αν εχει προβλημα η φιλη σου με αυτο μπορει να εχει την πορτα του μπανιου κλειστη ή πχ να αφησει καποια μυρωδια που δεν αρεσει στις γατες σε εκεινο το σημειο (πχ ξυδι, φλουδες απο λεμονι/πορτοκαλι). λογικο ειναι να ψαχνει να φυγει η γατουλα αφου μεχρι τωρα αδεσποτη ηταν δεν εχει συνηθισει το σπιτι ακομη. οσο προσαρμοζεται καλυτερα να μη βγαινει στο μπαλκονι. μετα μπορει να το περιφραξει για να ειναι ασφαλες.

το να δαγκωνει για να παιξει ειναι επισης λογικο γιατι τωρα που ειναι μεσα εχει πολλη ενεργεια που δεν εκτονωνει καπως. γιαυτο οσοι εχουμε γατες μεσα στο σπιτι παιζουμε μαζι τους. καλαμια με ποντικακια που κρεμονται, μπαλακια, κορδονια τους αρεσουν συνηθως.

αυτο που λες να την παρεις και να την εχεις σε ενα δωματιο μονο δεν ειναι καλη ιδεα θα σκασει το ζωο. αν δεν μπορεις αλλιως μπορεις να την εχεις προσωρινα ετσι και να ψαξεις για καποιον αλλο να την υιοθετησει. δε θα τα διαλυσει ολα. απλα στην αρχη λογικο ειναι η γατουλα να θελει καποια "εκπαιδευση" για να μαθει να μην κανει ο,τι δε θες.μπορεις να λες ενα αποτομο εντονο "oχι" ή φυσημα στη μυτη ή ψεκασμα με λιγο νερο οταν κανει καποια αταξια και σιγα σιγα θα μαθει να σε ακουει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Jesika

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jesika
H Jesika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Jesika έγραψε στις 16:18, 13-03-13:

Οχι κλεισμένη το δωμάτιο είναι 40 τετραγωνικά και έχει μεγάλο Παραθυρο με μπαλκόνι στο μπαλκόνι δεν θα την αφήσω μέχρι να το κλείσω τελείως για να μπορεί να βγαίνει

Παράθεση

xontrogato (μαρθουλινι!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xontrogato
H μαρθουλινι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H xontrogato και πράσσειν'άλογα ! έγραψε στις 13:31, 15-05-13:

και ο δικος μου γατουλης μενει πολλες ωρες μονος του στο σπιτι και δεν ξερω τι να κανω για να μη μου παθει καταθλιψη.εγω λογω δουλειας πρεπει να λειπω και επειδη ζουσε σε σπιτι με παρα πολλες γατες πριν τον παρω εγω μηπως να παρω κι αλλο γατι για να παιζουν?

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 13:55, 15-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από xontrogato
και ο δικος μου γατουλης μενει πολλες ωρες μονος του στο σπιτι και δεν ξερω τι να κανω για να μη μου παθει καταθλιψη.εγω λογω δουλειας πρεπει να λειπω και επειδη ζουσε σε σπιτι με παρα πολλες γατες πριν τον παρω εγω μηπως να παρω κι αλλο γατι για να παιζουν?
ω ναι....αλλά εσύ δεν είσαι που το γατουλίνι σου ήταν φοβισμένο?τώρα πως τα πάτε?

Παράθεση

xontrogato (μαρθουλινι!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xontrogato
H μαρθουλινι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H xontrogato και πράσσειν'άλογα ! έγραψε στις 12:28, 20-05-13:

ναι ναι εγω ειμαι αυτη!λιγο καλυτερα τα παμε..δεν εχουν γινει αλλαγες αλλα τον νιωθω πιο κοντα μου,με πλησιαζει περισσοτερο..οταν θελει φυσικα!κι αυτα με τις μερες τους ειναι!απλα ειναι κι ενας αλλος γατουλης που ταιζω(εκτος σπιτιου) και σκεφτηκα μηπως λιγο λιγο να τον βαζω μεσα για να τον κρατησω κ εκεινον, γιατι ειναι πολυ κοινωνικο ζωακι και μπορει να κανει και τον δικο μου να ανοιχτει.απλα μαλλον εχει γατοιωση ο αδεσποτουλης και δεν ξερω τι θα γινει, φοβαμαι μην κολλησει τον παμπλο.....

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 14:05, 20-05-13:

Να τον πας αν υπαρχει πιθανοτητα κ δυνατότητα σε κτηνιατρο κ να του χορηγουσες την θεραπεία καθως να του κανες κ εξετασεις για τυχον αλλες κολλητικες ασθενειες κ μετα βουρ στο σπιτι να κανουν παρεα..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους