Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,897 εγγεγραμμένα μέλη και 717,280 μηνύματα σε 22,369 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 305 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μωρό γατάκι! Φροντίδα και άλλες απορίες

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,189 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:32, 06-10-18:

Καλησπερα φιλη μου!
Η αληθεια ειναι οτι πρωτη φορα ακουω για φρουτοκρεμα,αλλα αυτο δεν σημαινει κατι.
Ξερω οτι λενε και για ζαχαρονερο,οποτε λογικα αντι για ζαχαρονερο σου ειπε φρουτοκρεμα.
Αλλα και παλι δεν γνωριζω.Και εγω πυ μεγαλωσα 2 μωρα.κανενας δεν μου ειπε για φρουτοκρεμα η ζαχαρονερο,αν και εμενα δεν ηταν ακριβως νεογεννητα,αλλα ειχαν περασει καποιες μερες.

Κοιτα,αν μπορεις,ρωτα και αλλον κτηνιατρο.Δεν ξερω αν τον συγκεκριμενο τον ξερεις,του εχει εμπιτοσυνη η τυχαια πηγες.
Ελπιζω να σου απαντησουν και αλλοι,που ισως το εχουν ακουσει.
Για το αιμα,τι να πω;Για αυτο σου λεω,αν σου ειναι ευκολο ρωτα και καποιον αλλον κτηνιατρο.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lunaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lunaki
H lunaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H lunaki έγραψε στις 19:43, 06-10-18:

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Εχω σκοπο να το παω την Δευτερα σε μια αλλη κτηνιατρο για δευτερη γνωμη. Να σε ρωτησω, μηπως θυμασαι ποτε σταματησες το μπιμπερο και την βοηθεια για τουαλετα; Καθε ποτε τα ταιζες; Εγω καθε 3-4 ωρες και εχω να βγω απο το σπιτι για πανω απο μια ωρα, δεκα μερες. Θα θελα να ξερω ποσο καιρο ακομα θα κανει να με δει ο ηλιος
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,189 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:03, 06-10-18:

Το σωστο καθε 3-4 ωρες ειναι οντως,Εγω,λογω δουλειας δεν μπορουσα να το κανω αυτο.Τα ταιζα το πρωι,μετα εφευγα για δουλεια και μετα εκει καπου,καθε 4 ωρες,το βραδυ κοιμομουν βεβαια,δεν ξυπναγα για να τα ταισω.Βεβαια ξαναλεω και τα δυο,δεν ηταν νεογεννητα,ηταν στην φαση του μπουσουλιματος.Αυτο να το διευκρινισω.Εσυ θα κανεις οτι σου εχει πει ο κτηνιατρος.

Για ποσο καιρο δεν θυμαμαι ακριβως,παντως θα πρεπει να βγαλει δοντακια,οποτε και θα μπορει να φαει τροφουλα.
Αφου θα πας κτηνιατρο απο δευτερα,μην ξεχασεις να τα ρωτησεις αυτα,Κρατα σημειωσεις..διοτι συνηθως τα ξεχναμε οταν πηγαινουμε εκει!
Δες και ενα αρθρο μηπως σε βοηθησει.

Μακαρι να πανε ολα καλα,στο ευχομαι μεσα απο την καρδια μου.
Παράθεση

lunaki

Νεοφερμένος

H lunaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H lunaki έγραψε στις 22:19, 06-10-18:

σε ευχαριστω και παλι! Και συ καλη συνεχεια σε οτι κανεις
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lunaki

Νεοφερμένος

H lunaki έγραψε στις 19:06, 16-10-18:

Γεια και πάλι!
Επανέρχομαι καθώς το γατί μου τα κατάφερε και σήμερα είναι 3 εβδομάδων! Να πω οτι δεν ξερω τιποτα από γάτες και μιας και σιγά σιγα μεγαλώνει οποιαδήποτε πληροφορία, ακόμα και αν για σας είναι αυτονόητη, μην διστάσετε να μου την πείτε!
Ο κτηνίατρος μου είπε οτι 2-3 από τα γεύματα πρεπει να τα αντικαταστήσω με κονσέρβα. Αυτό όμως το κόβω δύσκολο.. Τι στο δάχτυλο μου την βάζω, τι σε πιατάκι αραιωμένη.. Δεν θέλει! Με το ζόρι καταφέρνω να του δώσω απειροελάχιστη μους απο την συριγγα ίσα ίσα για την ποικιλία.
Επίσης το γατί μου είναι πολύ μικροκαμωμένο, ο γιατρός λεει οτι ειναι φυσιολογικό μιας και δεν θηλασε και υπάρχει η περίπτωση να είναι και νανάκι..Εχει αρχίσει το "περπάτημα", τρέμωντας βέβαια, με τεράστια αστάθεια και την κοιλαρα να κρεμεται. Το θέμα είναι οτι κοιμάται λιγότερες ώρες και έχει φουλ ενέργεια. Να το αφήσω να κόβει βόλτες (με επιβλεψη πάντα)? Φοβάμαι μην παγωσει η κουραστει υπερβολικά. Του έχω ακόμα κουτι με θερμοφόρες κλπ, από το οποίο καταφέρνει να σκαρφαλώσει και να διαφύγει, μηπως να του παρω κατι σαν σπιτακι, τουλαχιστον να μπορεί να γυρισει στα ζεστα μετα την αποδραση του; Επίσης, για την αμμολεκανη φανταζομαι εχουμε μέλλον ε; Τα καταφερνει μονο του στην τουαλετα και παροτι το καθαριζω εκανε εναν ερεθισμο. Το αντιμετωπισα με σπαθολαδο αλλα σιγουρα θα ξανακανει.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,271 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:38, 16-10-18:

Μπράβο lunaki, πολύ χαίρομαι που το μωρούλι κατάφερε!
Η αντικατάσταση με κονσέρβα θα γίνει αργά και σταδιακά, όπως σας είπε κι ο κτηνίατρος. Αν μπορεί και πίνει γάλα από το μπολάκι, μια λύση θα ήταν να του έβάζεις ελάχιστα κοματάκια κονσέρβας μους μαζί για να συνηθίζει τη γεύση, ενώ προοδευτικά θα ελαττώνεις την ποσότητα του γάλατος, αυξάνοντας ταυτόχρονα εκείνη της μους.

Ασφαλώς και χρειάζεται να το επιβλέπεις όσο διαρκούν οι εξερευνήσεις του, μέχρι να θελήσει να επιστρέψει στη φωλίτσα του που μπορεί να είναι ένα μαξιλαράκι-κρεβατάκι ειδικό για γατάκια το οποίο θα έχεις φροντίσει να τοποθετήσεις σε μια ήσυχη γωνιά.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Georgiapon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Georgiapon
H Georgiapon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Georgiapon έγραψε στις 22:58, 20-12-18:

Γεια σας, σημερα πηρα πρωτη φορα ενα μικρο γατάκι ενος μηνα και εχω κάποιες απορίες σχετικά με το φαγητό της. Ο πρώην ιδιοκτήτης της την ειχε μαθει ηδη σε στερεά τροφή και μου έδωσε κατι φακελάκια whiskas για γατάκια 2 με 12 μηνών, ένα πατε με πουλερικά και σνακς για ενήλικες γάτες και μου ειπε να τη ταιζω 2 φορες την ημερα, της έδωσα το βράδυ να φάει και της εβαλα ενα φακελάκι whiskas των 85 γραμμαριων, το εξαφανισε σε δευτερόλεπτα , ωστόσο αρχισε μετα απο λιγη ωρα να μου ζητάει φαγητο και της έδωσα λιγα απο τα σνακ, όμως μετα οταν έφτιαχνα φαγητό μύρισε τον Σολωμό και αρχισε να νιαουρίζει ασταμάτητα και της έδωσα 2 κομματάκια, την κακομαθαινω; Μήπως δεν πρέπει να της δινω τοσο φαγητο; Η πρεπει να της δινω παραπανω αφου ζηταει;
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 23:13, 20-12-18:

Καλησπέρα και να το χαίρεσαι το γατουλάκι σου. Να είστε μαζί πολλά-πολλά χρόνια...Τον φρέσκο σολομό μην τον φοβάσαι...Την άγνοια να φοβάσαι. Ο προηγούμενος δεν το έψαξε αρκετά-τη λέξη ιδιοκτήτης δεν τη δέχομαι και πολύ περισσότερο <ιδιοκτήτης για ένα μήνα>... Δε σε παίρνω από τα μούτρα...Χαίρομαι που υιοθέτησες μια ψυχούλα. Θα στο ανταποδώσει στο πολλαπλάσιο. Ψάξ' το όμως με τη διατροφή. Αξίζει τον κόπο...Καλωσόρισες.
Παράθεση

Georgiapon

Νεοφερμένος

H Georgiapon έγραψε στις 23:30, 20-12-18:

Ευχαριστώ Πολύ! Εννοείται θα ρωτήσω και κτηνίατρο απλα επειδη σημερα τη πηρα και προλαβα μονο να πάρω τα πράγματα της απο pet shop θελω να ξερω πως να κινηθώ αυτές τις μερες με τη διατροφη
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,271 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:34, 20-12-18:

Καλησπέρα Georgia και καλωσόρισες στην παρέα μας.
Το γατάκι είναι αρκετά μικρό και πάνω στην ανάπτυξη οπότε μπορεί να τρώει κάτι παραπάνω. Ωστόσο, κι αφού ήδη από πριν είχε περάσει στην ξηρή τροφή, καλό είναι σταδιακά οι κροκέτες (ως πιο πλήρης τροφή που επιπλέον ασκεί και τα δοντάκια της) να γίνουν η κύρια τροφή της και συμπληρωματικά να τρώει και κάποιο μέρος της κονσέρβας.
Το πόσες φορές, εξαρτάται. Άλλοι λένε οτι έχουν το μπωλάκι γεμάτο με κροκέτες και τρώει όποτε και όσο θέλει. Προσωπικά, προτιμώ να συνηθίζει από μικρό έναν συγκεκριμένο αριθμό γευμάτων. Για την ηλικία του 3-4 την ημέρα νομίζω είναι αρκετά.
Σε ότι αφορά την ποσότητα, συνήθως αυτή αναγράφεται στη συσκευασία και είναι ανάλογη με το βάρος του γατιού. Όσο μεγαλώνει, τόσο αυτή θα αυξάνεται.
Αυτό που σου συνιστώ είναι να προμηθευτείς μιας καλής μάρκας κροκέτες (όπως π.χ. Royal Canin για μωρά γατάκια), που δεν θα βρεις στα ράφια σούπερ μάρκετ, αλλά σε πετ σοπ και που έχει όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά ώστε να ανταποκρίνεται στις διατροφικές ανάγκες της ηλικίας της, προκειμένου να παραμένει υγιής και να έχει σωστή ανάπτυξη.

Γερή και τυχερή να είναι η ζουζουνίτσα σου και να τη χαίρεσαι για πολλά πολλά χρόνια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 21-12-18 στις 00:18.
Παράθεση

Georgiapon

Νεοφερμένος

H Georgiapon έγραψε στις 23:57, 20-12-18:

Τελεια ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια
Παράθεση

nikial (Νίκη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikial
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H nikial έγραψε στις 12:52, 25-12-18:

Καλησπέρα σε όλους και όλες! Κατ'αρχάς, σας ευχαριστώ που υπάρχετε! Έχω ήδη μάθει πάρα πολλά από τη σελίδα σας! Χρειάζομαι όμως τα φώτα και την εμειρία σας σε κάτι που δεν περίμενα να συμβεί με την υιοθεσία του μωρού μου...
Υιοθέτησα ένα μωρό γατάκι, είναι τώρα 1,5 - 2 μηνών και έχουμε πρόβλημα με την τουαλέτα. Ενώ την πρώτη μέρα και με εφημερίδες στην αμμολεκάνη (δεν είχα ακόμη άμμο) πήγε μια χαρά, μετά με την άμμο φαίνεται να μη λειτουργεί το πράμα. Δεν ήταν μαθημένο σε άμμο, οπότε δεν το θεωρώ πιθανό ότι δεν της αρέσει το είδος της. Την πρώτη φορά που έκανε τσισάκια έξω μπορεί να ήταν επειδή δεν της έδινα σημασία αλλά μετά δεν είχε τέτοιο λόγο. Αν έχετε τη διάθεση να διαβάσετε την ιστορία και έχετε και καμιά ιδέα, θα σας ήμουν ευγνώμων...
Το γατί το είχαν παρατήσει με τα αδερφάκια του τα οποία τα σκότωσε όπως μου είπαν ένας από τη γειτονιά, δεν είχε ξαναχρησιμοποιήσει άμμο, ζούσε έξω και τα άλλα γατιά της γειτονιάς το έδιωχναν, φαντάζομαι λοιπόν ότι δεν είχε εκπαιδευτεί σε... τεχνικά θέματα.
Το πρώτο βράδυ και το άλλο πρωί, στις εφημερίδες που του έβαλα πήγε μια χαρά. Είχα βάλει από κάτω μια σακούλα που είχε κατουρήσει όσο το κρατούσαμε και μιλούσαμε με την κοπέλα που το φρόντιζε, οπότε μύρισε και πήγε αδιαμαρτύρητα και χωρίς δεύτερες σκέψεις. Χάρηκα κι εγώ και σκεφτόμουν ότι με την άμμο θα ήταν ακόμη καλύτερα.
Την άλλη μέρα όμως που πήρα άμμο, όσο άδειαζα και καθάριζα τη λεκάνη με κοίταζε με μεγάλη ανησυχία, τριγύριζε γύρω μου και προσπάθούσε να μπει μέσα. Έβαλα εγώ την άμμο, του έκανα και τα πατουσάκια να σκάψει, αυτό τσίτωσε λίγο αλλά οκ. Πιο μετά την άφησα έξω από την κουζίνα με κλειστή την πόρτα, γκρίνιαζε (γενικά μέχρι τώρα κλαίει με το που το αφήνω αλλά είναι μωράκι) και όταν βγήκα βρήκα μια λιμνούλα τσισάκια. Την ξαναπήγα στην άμμο και σκάψαμε, έβαλα μέσα και το χαρτί με το οποίο καθάρισα τα τσίσα και περίμενα. Πήγε όντως πιο μετά και έκανε ελάχιστα, αναθάρρησα κι εγώ. Το βράδυ που έλειψα έκανε και κακάκια (τα οποία δεν σκέπασε, αυτό είναι ένα άλλο ζήτημα πώς να του το μάθω). Όταν γύρισα, ξαναέκανε, πήγε στο πιάτο της και γκρίνιαξε που ήταν άδειο (τρώει όλη μέρα!), με πήρε από πίσω στην τουαλέτα, χώθηκε πίσω από το σκουπιδοντενεκέ και κατούρησε. Τα μάζεψα, την έβαλα να μυρίσει τοο χαρτί, το έβαλα κι αυτό στην αμμολεκάνη και την έκανα πάλι σαν να σκάβει. Σήμερα το πρωί, βρήκα κακά στο πάτωμα. Έκανα το ίδιο αλλά προβληματίζομεια τι φταίει. Πού είναι το γατίσιο ένστικτό;
Γενικά έχω την εντύπωση ότι μαθαίνει εύκολα. Πχ. με τα νύχια και τα δαγκώματα (δάγκωνε πολύ δυνατά) το έχει μάθει αρκετά τώρα. Κάπου-κάπου μπορεί να το κάνει πάλι δυνατά αλλά την πιάνω από το σβέρκο και την κρατάω έτσι κάτω για λίγο και μετά δικιμάζει πάλι να το κάνει πιο απαλά.
Αλλά προβληματίζομαι πολύ με την άμμο.Πώς να της το μάθω αυτό;
Της έχω βάλει τη VanCat χωρίς άρωμα, οπότε δεν είναι το άρωμα που την απωθεί.
Αν κάποιος έχει καμιά ιδέα, πείτε σας παρακαλώ...
Ευχαριστώ!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:04, 25-12-18:

Kαλησπερα φιλη μου και χρονια πολλα!
Θα σου πω ενα πραγμα.Δεν εχω συναντησει ΠΟΤΕ μου γατακι,που να μην εμαθε τελικα να τα κανει μεσασ την αμμολεκανη της.Δε ξερω καμια γατα που να μην το εμαθε!Οποτε μην μου αγχωνεσαι.Ειναι μικρο ακομα,εχει ανασφαλειες,σιγα σιγα θα τα κανει ολα στην αμμολεκανη της.Εσυ συνεχισε να την πηγαινεις εκει και να σκαβεις με τα μπροστινα της ποδαρακια την αμμο.ΟΚ,θελει λιγη υπομονη στην αρχη.Αλλα ολα τελικα μαθαινουν,αλλα πιο γρηγορα,αλλα πιο αργα.
Αν εχεις την κλειστει με το πορτακι,βγαλε το πορτακι.

Επισης,πολυ πιθανον να κανει εξω τσισακια,επειδη λειπεις...ή επειδη την εκλεισες εξω απο την πορτα.Να μην λειπεις δεν γινεται,αλλα προσπαθησε να μην την αποκλειεις εξω απο εκει που εισαι,και σαφως ΜΗΝ την τιμωρησεις αν τα κανει εκτος αμμολεκανης.
Απλα,πηγαινε την ανα τακτα χρονικα διαστηματα στην αμμο και πιανοντας τα ποδαρακια της τα μπροστινα,σκαβε ...να το παρει το μηνυμα.
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 15:24, 25-12-18:

Χρόνια πολλά!!! Θα συμφωνήσω με την Έφη. Όλα πάνε στην αμμολεκάνη. Μην ανησυχείς. Εγώ θα έλεγα να μην βάζεις τα τσίσια στη μούρη του. Έχον αφάνταστη όσφρηση. Δεν χρειάζεται. Ίσως το καταλαβαίνει σαν μάλωμα. Συμφωνώ στην άμμο χωρίς αρώματα(από προσωπική πείρα το λέω).Αν θες, άσε την εφημερίδα με τα τσίσα στην άμμο. Όλα θα πάνε καλά. Πρόσεχε όμως μη σου κατουρήσει σε ύφασμα(π.χ. καναπέ, κρεββάτι). Επειδή έχουν τρομερή όσφρηση θα το ξανακάνει,όσο και να πλυθεί(εγώ την έπαθα με την Σκούμπυ πριν τη στειρώσω. Όταν είναι σε οίστρο κάνουν διάφορα).Πάντως πάνε μόνα τους στην άμμο. Χωρίς εκπαίδευση. Θυμάμαι την Τσαρίνα μου. Την μάζεψα ημιθανή από σκουπιδοτενεκέ. Κι όμως το καλό μου σκουντουφλώντας πήγε στην άμμο. Είναι φοβερά πλάσματα. Μην ανησυχείς...Θα πάνε όλα τέλεια.
Παράθεση

nikial (Νίκη)

Νεοφερμένος

H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H nikial έγραψε στις 16:02, 25-12-18:

Σας ευχαριστώ πολύ, μου δίνετε πολύ κουράγιο!!! Ευχαριστώ και που διαβάσατε όλο το σεντόνι μου!
Από υπομονή, έχω μπόλικη! Αρκεί να ξέρω ότι υπάρχει φως! χαχα
Νομίζω ότι κάτι παίζει με την εφημερίδα, όση ώρα διάβαζα εδώ έφυγε από την αγκαλιά μου, πήγε κοίταξε γύρω-γύρω, βρήκε τις εφημερίδες που είχα στο πάτωμα και κατούρησε εκεί (ευτυχώς όχι στο χαλί, στα παπούτσια κτλ)
Της έβαλα την εφημερίδα μέσα στην αμμολεκάνη πάλι, την ανοιχτή έχω προς το παρόν, και περιμένω να δω...
Χρόνια πολλά!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:55, 25-12-18:

Ενώ την πρώτη μέρα και με εφημερίδες στην αμμολεκάνη (δεν είχα ακόμη άμμο) πήγε μια χαρά,
Βρε συ,επειδη ειχες στην αμμολεκανη ΑΡΧΙΚΑ εφημεριδες,για αυτο!
Οποτε εφημεριδες μην παρατας στο πατωμα κλπ.Ισως επισης τωρα στην αρχη,βαζε καμια εφημεριδα μεσα στην αμμολεκανη,μαζι με την αμμο,σιγα σιγα θα την αφαιρεις.
Παράθεση

nikial (Νίκη)

Νεοφερμένος

H nikial έγραψε στις 19:23, 25-12-18:

Ναι... Δεν έχει κάνει τίποτα ακόμη το καημένο,ελπίζω να μην είναι επιειδη δεν μπορεί εκεί...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikial : 25-12-18 στις 19:26.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:54, 25-12-18:

Νομίζω ότι κάτι παίζει με την εφημερίδα, όση ώρα διάβαζα εδώ έφυγε από την αγκαλιά μου, πήγε κοίταξε γύρω-γύρω, βρήκε τις εφημερίδες που είχα στο πάτωμα και κατούρησε εκεί (ευτυχώς όχι στο χαλί, στα παπούτσια κτλ)
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά κι από μένα

Ασφαλώς και κάτι παίζει με τις εφημερίδες, αφού το μωρούλι (ορφανούλι από μαμά κι αδέλφια),"αυτές ξέρει, αυτές εμπιστεύεται", όπως έλεγε και κάποια διαφήμιση.
Θα κάνεις αυτό ακριβώς που -πολύ σωστά- σου σύστησε πιο πριν η φίλη Πουπουλίνα: Στα χαλικάκια της αμμολεκάνης θα στρώσεις αποπάνω κομάτια εφημερίδας και όποτε το βλέπεις κάπως ανήσυχο και σαν κάτι να αναζητάει, θα το πηγαίνεις εκεί. Κι αφού περάσουν λίγες ημέρες, σταδιακά θα αφαιρείς ποσότητα από το χαρτί της εφημερίδας, ωσότου συνηθίσει μόνο στο χαλικάκι.

Λίγη υπομονή και όλα θα γίνουν όπως πρέπει. Να το χαίρεσαι και να σε συντροφεύει γερό και δυνατό για πολλά πολλά χρόνια.
Παράθεση

nikial (Νίκη)

Νεοφερμένος

H nikial έγραψε στις 23:16, 25-12-18:

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και για τις ευχές!!!
Της έβαλα εφημερίδες αλλά δεν κάνει τίποτα πουθενά... Νομίζω ότι δεν πίνει και αρκετό νερό...
Αχ προβλήματα που έχει η μητρότητα...
Χρόνια πολλά, μόνο με τα γατοπροβλήματα ασχολούμαι και ξεχνάω ότι είναι γιορτές!
Παράθεση

nikial (Νίκη)

Νεοφερμένος

H nikial έγραψε στις 02:10, 26-12-18:

Πήγε, πήγε!!!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:37, 26-12-18:

χαχαχαχαχαχαχα,μπραβο!!!
Μπορει να εχεις παλι και καμια αστοχεια,αλλα θα μειωνονται σιγα σιγα.Να το χαιρεσαι το μωρο σου!
Παράθεση

nikial (Νίκη)

Νεοφερμένος

H nikial έγραψε στις 18:14, 26-12-18:

Σ' ευχαριστώ, Πουπουλίνα και όλους όσους μου συμπαραστάθηκαν!!! χαχαχα
Σήμερα ήταν κυρία, όλα στο σωστό μέρος τα έκανε το κοριτσάκι μου!!! Με το θάψιμο δεν ασχολείται ακόμη αλλά πού θα πάει, θα το μάθει κι αυτό!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:23, 26-12-18:

Τελεια! Θα το μαθει σιγουρα!
Δωστης ενα καλο χουφτωματακι απο μενα πληζ!
Παράθεση

nikial (Νίκη)

Νεοφερμένος

H nikial έγραψε στις 02:49, 27-12-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Τελεια! Θα το μαθει σιγουρα!
Δωστης ενα καλο χουφτωματακι απο μενα πληζ!
Το έχω κατσιάσει από τα χάδια, όλο αγκαλιά ζητάει! Και φαϊ...
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 08:50, 27-12-18:

Αρχική Δημοσίευση από nikial
Το έχω κατσιάσει από τα χάδια, όλο αγκαλιά ζητάει! Και φαϊ...

Τι άλλο να ζητήσει η μικρή γατομπουκίτσα , από αυτά που ήδη της δίνεις απλόχερα για να είναι χαρούμενη, κι εσύ μια ευτυχής γατομαμά;
Όποτε θελήσεις μπορείς να ανοίξεις και ένα δικό της θέμα στην ειδική ενότητα που έχουμε Οι γάτες μου ,όπου θα ανεβάζεις και φωτογραφίες της ή βιντεάκια, ενώ θα την παρακολουθούμε να μεγαλώνει, θα μαθαίνουμε τα νέα της, τις συνήθειές της και τις..τσαχπινιές της!
Παράθεση

rafthekai

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rafthekai
Ο rafthekai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O rafthekai έγραψε στις 01:17, 24-03-19:

Καλησπέρα. Πριν περίπου 20 25 μέρες είχα βρει πεταμένα νεογέννητα γατάκια. Δε μου εζησαν όλα αλλά 3 απ αυτά μου έχουν ζήσει είναι περίπου 20 25 ημερών και τα πηγαίνουν θαυμάσια μέχρι τώρα. Τα είχα βρει 2 ημερων! Έχω μια πείρα με το μεγάλωμα τους. Σήμερα μου εμφανιστηκε το πρόβλημα της διάρροιας στο ένα από αυτά το οποίο έχει και πολύ φουσκωμένη κοιλίτσα. Κ ακούγονται θόρυβοι απ το στομαχακι. Το συγκεκριμένο είναι το πιο "αδύναμο," από τα υπόλοιπα αλλά με ορους και αντιβιωσεις απ τον κτηνίατρο μας βελτιώθηκε και έχει φτάσει κι αυτό τις 25 σχεδόν μέρες ζωής.
Χθες ενεργήθηκε 2 φορές πράγμα σπάνιο την μια με κανονικά κόπρανα και την άλλη με ενδιάμεσο όχι εντελώς σφιχτά ούτε διάρροια. Σήμερα μου έβγαλε μόνο κάτι μικρά στίγματα ας τα πω διάρροιας. Και είναι φουσκωμένο. Τρώει κανονικά. Το πρόβλημα μου κ αυτό που με αγχώνει είναι ότι ακολουθεί και το 3ημερο και θα ναι όλα κλειστά και δεν ξέρω τι να πράξω για να το βοηθήσω.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 01:36, 24-03-19:

Καλησπέρα και καλωσήρθες.
Η διάρροια και η φουσκωμένη κοιλίτσα, παραπέμπουν σε εντερικά παράσιτα (κάτι αρκετά σύνηθες για μωρά γατάκια). Όμως επειδή δεν πρόκειται για ιατρική διάγνωση, αλλά μια δική μου εικασία, θα σου συνιστούσα να πάρεις και μια γνώμη από κτηνίατρο και οπωδήποτε μη δώσεις κανένα φάρμακο στο γατάκι χωρίς την υπεύθυνη γνώμη κάποιου ειδικού. Δεν μπορεί, κάποια κλινική ζώων θα υπάρχει που θα εφημερεύει.

Ειδάλλως, κι αν οι υπόλοιπες λειτουργίες του συνεχίζουν να είναι νορμάλ (τρώει, πίνει νεράκι και δεν είναι ληθαργικό) την Τρίτη θα το πας να το εξετάσει ο κτηνίατρος που το παρακολουθεί. Ως τότε, φρόντισε ιδιαίτερα να πίνει νερό, μήπως και αφυδατωθεί.
Περαστικά εύχομαι στο μικρούλι.
Παράθεση

rafthekai

Νεοφερμένος

O rafthekai έγραψε στις 01:40, 24-03-19:

Καλησπέρα σας. Κι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και το καλωσόρισμα. Το γατάκι τρώει κανονικά "εξερευνει" οσο γίνεται σ αυτήν την ηλικία. Είναι ζωηρό. Δυστυχώς είμαι φοιτήτρια χωρίς κάποιο μέσο να πάω σε κάποια μακρινή κλινική. Σκέφτηκα παράσιτα αλλά μπορούν να είναι μοιραία μέχρι την Τρίτη; πιο πολύ με ανησυχεί η αναμονή λογω του 3ημερου. Προσέχω σαφώς να μην αφυδατωθει όσο τρώει κανονικά ανακουφιζομαι. Χρειάστηκε αρκετός κόπος να τα καταφέρει μέχρι εδώ και δε θέλω να πάθει τίποτα1. Ίσως είμαι λίγο υπερβολική και ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη
Υ. Γ. Νερακι χωρια δε του δίνω. Όσο παίρνει απ το γάλατακι του. Έχω επιχειρήσει αλλά όχι με μεγάλη επιτυχία. Χρειάζεται έξτρα νερο;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rafthekai : 24-03-19 στις 01:43.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 01:59, 24-03-19:

Άμα πίνει το γαλατάκι του κανονικά, δεν νομίζω να χρειάζεται έξτρα νερό. Ούτε πιστεύω οτι τα ενδοπαράσιτα από μόνα τους είναι ικανά να το σκοτώσουν σε 2 μέρες. Βέβαια καταλαβαίνω το κόπο σου και τη χαρά σου που κατάφερες να το αναστήσεις μαζί με τα αδερφάκια του που έχουν απομείνει και δεν θέλεις να σου πάθει κανένα τίποτα. Από την άλλη, δεν έχω την εμπειρία τόσο μωρών γατιών, γι αυτό και σου συνιστώ να είσαι σε επιφυλακή και με την παραμικρή αλλαγή που θα δεις (που απεύχομαι να συμβεί), να πάρεις επείγουσα ιατρική γνώμη. Ειδάλλως οπωσδήποτε την Τρίτη να το δει κτηνίατρος για να κάνει τη σωστή διάγνωση και ενδεχομένως του χορηγήσει το κατάλληλο αποπαρασιτικό φάρμακο ανάλογα με το βάρος και την κατάστασή του (σ'αυτή την ηλικία είναι πολύ ευάλωτα και θέλει μεγάλη προσοχή στη δόση, γιατί αν είναι υπερβολική μπορεί να αποβεί τοξική).
Παράθεση

rafthekai

Νεοφερμένος

O rafthekai έγραψε στις 11:37, 24-03-19:

Και πάλι ευχαριστώ. Παρατήρησα πως μόνο ο συγκεκριμένος μικρούλης κάνει ήχους με το στομαχι του,σαν να χει γεμίσει αέρια να το πω. Κ επίσης έχει και - μου φαίνεται - σαν λοξιγκα σήμερα πράγμα βέβαια που μπορεί να είναι εντελώς άκυρο.
Σήμερα είδα και ο 2ος μικρούλης μου έκανε λίγες σταγονιτσες διαρροια. Τρώνε κ εξερευνούν κανονικά όμως. Απλά φοβάμαι αν έχει κάτι το ένα πως θα κολλήσουν όλα. Υπομονή μέχρι την Τρίτη. Θα ρωτήσω και τον κτηνίατρο μήπως πρέπει ν αρχίσουν λίγη κονσερβουλα αν δε κάνω λάθος σιγά σιγά θα πρέπει. Να είστε καλά, ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 12:11, 24-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από rafthekai
Και πάλι ευχαριστώ. Παρατήρησα πως μόνο ο συγκεκριμένος μικρούλης κάνει ήχους με το στομαχι του,σαν να χει γεμίσει αέρια να το πω. Κ επίσης έχει και - μου φαίνεται - σαν λοξιγκα σήμερα πράγμα βέβαια που μπορεί να είναι εντελώς άκυρο.
Σήμερα είδα και ο 2ος μικρούλης μου έκανε λίγες σταγονιτσες διαρροια. Τρώνε κ εξερευνούν κανονικά όμως. Απλά φοβάμαι αν έχει κάτι το ένα πως θα κολλήσουν όλα. Υπομονή μέχρι την Τρίτη. Θα ρωτήσω και τον κτηνίατρο μήπως πρέπει ν αρχίσουν λίγη κονσερβουλα αν δε κάνω λάθος σιγά σιγά θα πρέπει. Να είστε καλά, ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Καλημέρα... Μπράβο σου καταρχήν που τα φροντίζεις με τόση αγάπη και στοργή και κάνεις ότι μπορείς για να ζήσουν.... Θα δεις αργότερα πόσο δεμένα θα είναι μαζί σου....

Ενδεχομένως ο μικρούλης να πίνει πολύ γρήγορα και λαίμαργα το γάλα του και να παίρνει και αέρα μαζί... Ίσως έτσι να εξηγούνται και οι ήχοι στο στομαχι του....

Κατά πάσα πιθανότητα όπως σου είπε και η Αλεξάνδρα έχουν σκουληκάκια. Σύνηθες φαινόμενο στα μικρά γατάκια δυστυχώς. Γιαυτό και η διάρροια....
Διάβασε στην πηγή που βάζω τι μπορείς να κάνεις για το πρόβλημα της διάρροιας και να δεις εάν βελτιωθεί μέχρι την Τρίτη που θα τα πας στο γιατρό για εξέταση..

Πιστεύω και εγώ πως αφού τρώνε κανονικά και ενεργουνται με τη βοήθεια σου δεν κινδυνεύουν άμεσα..

https://www.ailouros.gr/orfana-gatakia/

Εύχομαι να έχουν μια πολύ καλή ζωή τα μικρά..
Να μας ενημερώνεις για την υγεία τους
Παράθεση

rafthekai

Νεοφερμένος

O rafthekai έγραψε στις 21:40, 24-03-19:

Καλησπέρα ευχαριστώ και για το άρθρο. Έχω αραιώσει λίγο τα γευματακια τους κατά 1 ώρα αργότερα για το υπόλοιπο της ημέρας και αύριο μέχρι να πάμε για εξέταση.
Μίλησα και με τον Κτηνίατρο πριν λίγο και μου είπε κι εκείνος ότι αφού τρων κ είναι ευδιάθετα δεν πιστεύει ότι είναι κάτι ανησυχητικό. Στο τελευταίο γευμα μας πριν λίγο τα 2 που έχουν την διάρροια έκαναν από μόνα τους χωρίς να τα τριψω. Έφαγαν όμως κανονικά.
Μια μέρα μένει ελπίζω όλα να πάνε καλά.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 22:06, 24-03-19:

Μια χαρά θα πάνε όλα.. Μην ανησυχείς... Εφόσον σου είπε και ο κτηνίατρος πως δεν υπάρχει άμεσος κίνδυνος, συνέχισε προς το παρόν όπως γράφει το άρθρο για να υπάρξει πιθανή βελτίωση της διάρροιας και η τρίτη είναι κοντά....
Παράθεση

rafthekai

Νεοφερμένος

O rafthekai έγραψε στις 11:00, 27-03-19:

Καλησπέρα σας. Πήγαμε στον κτηνίατρο και όλα καλά. μας έγραψε σταγόνες για τα ματάκια μας κ ένα φάρμακο για την διάρροια για 3 μέρες. Είναι καλά σε γραμμαρια απλά λίγο πίσω στην ανάπτυξη-θα έπρεπε να έχουν βγαλει δοντάκια και έχει βγάλει μόνο το ένα. Από βδομάδα λογικά θα αρχίσουν και κονσερβουλα. Οπότε όλα καλά
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:24, 27-03-19:

Πολύ ευχάριστα τα νέα σας!
Τώρα και με το φαρμακάκι για τη διάρροια, θα στρώσει και η κοιλίτσα τους και θα συνεχίσουν να αναπτύσσονται ομαλά.
Πάντα γερά να είναι και να τα χαίρεσαι.
Παράθεση

ΙΩΑΝΝΑ ΑΔΑΜ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΙΩΑΝΝΑ ΑΔΑΜ
H ΙΩΑΝΝΑ ΑΔΑΜ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ΙΩΑΝΝΑ ΑΔΑΜ έγραψε στις 13:54, 10-04-19:

Καλησπέρα. Βρήκα ένα γατάκι πριν 5 ήμερες. Είναι περίπου 3-4 εβδομάδων. Του δίνω γάλα για γατάκια και εχθές του έδωσα και λίγη κονσέρβα που έφαγε με μεγάλη ευχαρίστηση.
Ενώ όλα έδειχναν ότι πήγαιναν καλά και εχθές το βράδυ ήταν ζωηρό , σήμερα το πρωί είχε ξαπλώσει και είναι σχεδόν ακίνητο. Το πήγα στην κτηνίατρο και του έκανε κορτιζόνη και του έδωσε σταγόνες.
Του έφτιαξα και γάλα με ζαχαρόνερο και ήπιε, αλλά πάρα πολύ λίγο. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Φοβάμαι ότι δεν θα αντέξει πολύ.Τι μπορώ άλλο να κάνω?????
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 10-04-19 στις 20:50. Αιτία: μετατροπή κεφαλαίων σε πεζά, σύμφωνα με τους όρους χρήσης
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:49, 10-04-19:

Καλησπέρα Ιωάννα κι ένα μεγάλο μπράβο που περιμάζεψες το ορφανούλι, προσφέροντάς του μια ευκαιρία να επιβιώσει.
Σε βρεφική ηλικία είναι πολύ ευάλωτα, αλλά αν έχουν γερή κράση και μαζί με την κατάλληλη φροντίδα τα καταφέρνουν.
Δες και το θέμα μας Ορφανά γατάκια και πώς να τα μεγαλώσετε για να σε βοηθήσει.

Από κει κι έπειτα, έκανες και κάνεις ότι καλύτερο μπορείς για το γατάκι κι εύχομαι σύντομα να συνέλθει κι όλα καλά να πάνε.
Παράθεση

Fil14

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fil14
H Fil14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Fil14 έγραψε στις 16:57, 22-04-19:

Πως μπορώ να δώσω νερο με το μπιμπερό στο γατάκι μου;; έπινε μόνο του από το μπολ αλλά τώρα είναι άρρωστη και δε πίνει!! Δοκίμασα με το μπιμπερό αλλά δε τα καταφέρνω!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 20:29, 22-04-19:

Αρχική Δημοσίευση από Fil14
Πως μπορώ να δώσω νερο με το μπιμπερό στο γατάκι μου;; έπινε μόνο του από το μπολ αλλά τώρα είναι άρρωστη και δε πίνει!! Δοκίμασα με το μπιμπερό αλλά δε τα καταφέρνω!
Καλησπέρα... Προσπάθησε να του δώσεις νεράκι με μια σύριγγα (χωρίς τη βελόνα φυσικά)... Βαλτην από το πλάι στο στόμα και ρίχνε του σιγά σιγά για να μην πνιγεί... Ίσως στην αρχή δε θέλει αλλά αν δει πως είναι νεράκι πιθανότατα να πιει...
Παράθεση

Fil14

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fil14
H Fil14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Fil14 έγραψε στις 15:45, 24-04-19:

Καλησπέρα το γατάκι μου 1μιση μηνών.. Έχει κάτι μαυρακια στα αυτιά της, βρομιτσες δλδ, μιας και ήταν πριν την πάρω σε αυλή! Μπορώ να της τα καθαρίσω κάπως χωρίς να προκαλέσω πρόβλημα και πόνο;;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:28, 24-04-19:

Καλησπέρα και σε σένα Fil και καλώς το δέχτηκες το μικρό σου!
Σχετικά με αυτό που ρωτάς, αν το λερωμένο των αυτιών αφορά το εξωτερικό μέρος(πτερύγια των αυτιών), μια γαζούλα που θα την έχεις βρέξει με φυσιολογικό ορρό θα βοηθήσει να το απομακρύνεις με απαλό τρίψιμο.
Όμως σε περίπτωση που αφορά το εσωτερικό των αυτιών, αν και υπάρχει ένα άρθρο εδώ σχετικό με το πώς καθαρίζουμε τα αυτιά της γάτας, καλό θα είναι να το δει και να το αναλάβει κτηνίατρος, όχι μόνο επειδή το γατάκι είναι μωρό και είναι πιθανό αν το επιχειρήσεις να το βλάψεις, αλλά και για την περίπτωση που τα μαυραδάκια που αναφέρεις, οφείλονται όχι σε βρωμίτσες, αλλά σε παράσιτα ή μικρόβια (κάτι αρκετά συνηθισμένο για γατάκια που μέχρι πρόσφατα ζούσαν αδέσποτα).
Παράθεση

Angelafil

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Angelafil
H Angelafil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Angelafil έγραψε στις 15:22, 20-05-19:

Καλησπέρα σας χθες βρήκα ένα γατάκι μόλις λίγων ωρών γεννημένο με ομφάλιο λώρο κ πλακούντα
,Με τις συμβουλές του γιατρού κόψαμε ομφάλιο λώρο και το μωράκι το έχω σπίτι σε θερμοφορα,τρώει κάνει κακακια τους τις περισσότερες φορές μετά τ τάισμα(όχι πάντα όμως) και κλαίει σαν τρελο
2η μέρα πια μαζί κ θα ήθελα τις συμβουλές σας
Δεν έχει θηλάσει καθόλου το μωρουλι κ τρώει γαλατάκι ειδικό για μωρα.Επειδη είναι τόσο μικρό κ δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται,υπάρχει κάποιος ν μου πει κάτι παραπάνω για το μωρακι? Που κλαίει συνέχεια είναι λογικό?
Που δεν κάνει πάντα κακακια μετά το τάισμα?
Επίσης το αφήνω ν πίνει όσο θέλει γαλατάκι
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:11, 20-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από Angelafil
Καλησπέρα σας χθες βρήκα ένα γατάκι μόλις λίγων ωρών γεννημένο με ομφάλιο λώρο κ πλακούντα
,Με τις συμβουλές του γιατρού κόψαμε ομφάλιο λώρο και το μωράκι το έχω σπίτι σε θερμοφορα,τρώει κάνει κακακια τους τις περισσότερες φορές μετά τ τάισμα(όχι πάντα όμως) και κλαίει σαν τρελο
2η μέρα πια μαζί κ θα ήθελα τις συμβουλές σας
Δεν έχει θηλάσει καθόλου το μωρουλι κ τρώει γαλατάκι ειδικό για μωρα.Επειδη είναι τόσο μικρό κ δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται,υπάρχει κάποιος ν μου πει κάτι παραπάνω για το μωρακι? Που κλαίει συνέχεια είναι λογικό?
Που δεν κάνει πάντα κακακια μετά το τάισμα?
Επίσης το αφήνω ν πίνει όσο θέλει γαλατάκι
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλησπερα φιλη μου και να χαιρεσαι το μωρακι!
Καταρχην η αληθεια ειναι οτι θα επρεπε να σε καθοδηγησει ο ιδιος ο γιατρος.Μη ντρεπεστε να τους ρωτατε,υποχρεωμενοι ειναι να μας τα λενε.
Λοιπον,καλα κανεις και το αφηνεις να πινει οσο θελει,και εγω το ιδιο εκανα,τρωνε οσο εχουν αναγκη.
Το κλαμα τωρα,δεν ειμαι σιγουρη τι εννοεις.Το ουαου,ουαου συνεχομενο και επιμονο;Ναι,ετσι κανουν και εμενα ο μπουκακος μου μωρο ετσι εκανε.
Επισης δεν μου εκανε μετα το ταισμα παντα κακακια.Να υποθεσω πως ξερεις οτι πρεπει να του τριβεις με ενα μαλακο υφασμα το πωπουδακι του για να ενεργοποιηθει εντερακι του ναι;
Δες και εδω,αλλα θα ελεγα να ρωτας και τον γιατρο σου για ακομα καλυτερα.
Επισης δες και στο θεμα που ειμαστε τωρα και μεταφερθηκε το μηνυμα σου.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 20-05-19 στις 20:23.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους