Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,897 εγγεγραμμένα μέλη και 717,280 μηνύματα σε 22,369 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 333 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες για την ουρολιθίαση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 14:00, 01-06-13:

αχ μην στεναχωριεσαι!κάνε υπομονή,μπορεί να μην συμβει τίποτα
κουράγιο
μην μετανιώνεις που είσαι μακριά,και σε πολη να ήσουν μπορεί να συνέβαιναν χειρότερα,το θέμα είναι μην σου τύχει κάτι άσχημο!
εύχομαι να μην χρειαστεί τίποτα

μήπως δεν έφραξε και είναι ερεθισμένο από όλα αυτά και δυσκολεύεται ?
υπάρχει περίπτωση μηπως να νοιώθει ότι θέλει τσισάκια ενώ δεν έχει από τον ερεθισμό καθετήρα κ.τ.λ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 01-06-13 στις 18:03. Αιτία: merge
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 14:04, 01-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από ofilia
αχ μην στεναχωριεσαι!κάνε υπομονή,μπορεί να μην συμβει τίποτα
κουράγιο
μην μετανιώνεις που είσαι μακριά,και σε πολη να ήσουν μπορεί να συνέβαιναν χειρότερα,το θέμα είναι μην σου τύχει κάτι άσχημο!
εύχομαι να μην χρειαστεί τίποτα
Σε πολη εχεις την δυνατοτητα να μεταφερεις ενα ζωο στο γιατρο εδω που ειμαι οχι εκτος αν σκαω 80αρια καθε φορα και παλι να ερχονται μετα απο αρκετη ωρα γιατι υπαρχει αποσταση.Μακαρι να μην συμβαινει τιποτα.Ειλικρινα ειναι πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο. Και τους εχω και στην απομονωση γιατι ο μικρος παει και τον δαγκωνει και ο αλλος δεν ειναι σε φαση τωρα. Στεναχωριεμαι και γι'αυτο αλλα τι να κανω?

Αρχική Δημοσίευση από ofilia
μήπως δεν έφραξε και είναι ερεθισμένο από όλα αυτά και δυσκολεύεται ?
υπάρχει περίπτωση μηπως να νοιώθει ότι θέλει τσισάκια ενώ δεν έχει από τον ερεθισμό καθετήρα κ.τ.λ?
Δεν μπορω να ξερω.Το οτι βγηκε ο καθετηρας τοσο γρηγορα ενω επρεπε να τον εχει μεχρι την Δευτερα,δεν ειναι καλο.Μας το ειπαν και οι γιατροι. Εχω ακουσει οτι υπαρχει μια επεμβαση σαν αλλαγη φυλλου.Δεν ξερω πως λεγεται αλλα σταματαει το γατι να ταλαιπωρειται απο ουρολιθους.Θελω να το συζητησω με τους γιατρους αν ξαναπαρουσιαστει το προβλημα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 01-06-13 στις 14:29. Αιτία: Merge
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 14:18, 01-06-13:

''σαν αλλαγή φύλλου ?''πρώτη φορά το ακουω
τι να πω?δυστυχώς το μόνο που μπορούμε είναι να γράφουμε,εσύ ξες τι περνάς
ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

manosandr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη manosandr
Ο manosandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O manosandr έγραψε στις 23:52, 01-06-13:

Εκ πείρας (δύο αποφράξεις) ξέρω ότι ο καθετήρας πρέπει να μείνει αρκετά, τουλάχιστον μια βδομάδα.
Και είναι πολύ σημαντικό να πάρει ειδική αντιβίωση για το ουροποιητικό κατοικιδίων.
Δεν είχε βάλει ο γιατρός κολλάρο στον γατούλη; Χωρίς κολλάρο είναι αναμενόμενο ότι θα φάει τα ράμματα και θα βγάλει τον καθετήρα.
Μήπως μάσησε τον καθετήρα και έχει μείνει κάποιο κομμάτι μέσα;
Καλό θα ήταν να μιλήσεις με τον κτηνίατρο που του έβαλε τον καθετήρα και να του πεις σε τι κατάσταση βρίσκεται ο γατούλης.
Καλή δύναμη κι εύχομαι καλή ανάρρωση.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 07:36, 02-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από manosandr
Εκ πείρας (δύο αποφράξεις) ξέρω ότι ο καθετήρας πρέπει να μείνει αρκετά, τουλάχιστον μια βδομάδα.
Και είναι πολύ σημαντικό να πάρει ειδική αντιβίωση για το ουροποιητικό κατοικιδίων.
Δεν είχε βάλει ο γιατρός κολλάρο στον γατούλη; Χωρίς κολλάρο είναι αναμενόμενο ότι θα φάει τα ράμματα και θα βγάλει τον καθετήρα.
Μήπως μάσησε τον καθετήρα και έχει μείνει κάποιο κομμάτι μέσα;
Καλό θα ήταν να μιλήσεις με τον κτηνίατρο που του έβαλε τον καθετήρα και να του πεις σε τι κατάσταση βρίσκεται ο γατούλης.
Καλή δύναμη κι εύχομαι καλή ανάρρωση.
Ευχαριστω για την απαντηση!Χθες ο γατος μου εκανε λιγα τσισα μεχρι αργα το βραδυ.Τωρα που καθαρισα την αμμο δεν βρηκα πολλα.Ειναι φορες ομως που μπαινει στην αμμολεκανη καθεται ωρα,βγαινει και ξαναμπαινει στο καπακι. Υπαρχει περιπτωση να ειναι "ψυχολογικο"?Νομιζω αφου κανει λιγα τσισα δεν υπαρχει μεγαλο προβλημα. Τον καθετηρα τον εβγαλε και στην ακρουλα ελειπε ενα μικρο κομματι απο το σωληνακι αλλα αφου το ειχε βγαλει πως να μεινει κατι μεσα?Αντιβιωση παιρνει για 10 μερες μας ειπαν.Κολλαρο δεν εβαλε.Δεν ηξερα οτι βαζουν και οι γατες.Χθες μιλησα με τους γιατρους που τον ανελαβαν και μου ειπαν οτι και 2 σταγονες που βγαζει ειναι καλο.Αν δω οτι δεν βγαζει τπτ να τον παω αυριο.Αυτο που με στεναχωρει περισσοτερο ειναι οτι δεν πινει νερο και προσπαθω με το ζορι να του δινω λιγο.Αλλα και παλι δεν πινει αρκετο οσο θα επρεπε. Λες να φοβαται να πιει μετα απο αυτο που επαθε?

Παράθεση

manosandr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη manosandr
Ο manosandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O manosandr έγραψε στις 00:02, 03-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
Ευχαριστω για την απαντηση!Χθες ο γατος μου εκανε λιγα τσισα μεχρι αργα το βραδυ.Τωρα που καθαρισα την αμμο δεν βρηκα πολλα.Ειναι φορες ομως που μπαινει στην αμμολεκανη καθεται ωρα,βγαινει και ξαναμπαινει στο καπακι. Υπαρχει περιπτωση να ειναι "ψυχολογικο"?Νομιζω αφου κανει λιγα τσισα δεν υπαρχει μεγαλο προβλημα. Τον καθετηρα τον εβγαλε και στην ακρουλα ελειπε ενα μικρο κομματι απο το σωληνακι αλλα αφου το ειχε βγαλει πως να μεινει κατι μεσα?Αντιβιωση παιρνει για 10 μερες μας ειπαν.Κολλαρο δεν εβαλε.Δεν ηξερα οτι βαζουν και οι γατες.Χθες μιλησα με τους γιατρους που τον ανελαβαν και μου ειπαν οτι και 2 σταγονες που βγαζει ειναι καλο.Αν δω οτι δεν βγαζει τπτ να τον παω αυριο.Αυτο που με στεναχωρει περισσοτερο ειναι οτι δεν πινει νερο και προσπαθω με το ζορι να του δινω λιγο.Αλλα και παλι δεν πινει αρκετο οσο θα επρεπε. Λες να φοβαται να πιει μετα απο αυτο που επαθε?
Το ότι βγάζει έστω και λίγα ούρα είναι καλό. Η ουρολιθίαση, αλλά και η ίδια η διαδικασία του καθετηριασμού, προκαλούν οίδημα, δηλαδή πρήξιμο που φράζει την ουρήθρα και το οποίο θα περάσει με την αντιβίωση.
Εμένα ο γάτος για αρκετό καιρό ουρούσε εκτός αμμολεκάνης και απ' ότι διάβασα αυτό είναι φυσιολογικό, γιατί ταυτίζουν στο γατίσιο μυαλουδάκι τους την αμμολεκάνη με τον πόνο που ένιωθαν και την αποφεύγουν.
Κολλάρο ήταν επιβεβλημένο να βάλει, αλλιώς ήταν σίγουρο ότι θα βγάλει τον καθετήρα, όπως και το έκανε.
Επίσης, είναι πάρα πολύ σημαντικό να πίνει πολύ νερό. Αν τρώει φαγητό, ένας τρόπος είναι να διαλύεις κομματάκια κονσέρβας ή κρέατος ή τόνου μέσα σε νερό (σε αναλογία τροφής/νερού 1/10) και ο γατούλης θα πίνει το νερό για να φάει το φαγητό που του αρέσει. Αν δεν τρώει, πρέπει οπωσδήποτε να του δίνεις εσύ νερό με σύριγγα. Θα πάρεις μία σύριγγα μικρού μεγέθους από το φαρμακείο, θα την γεμίζεις νερό και (ασφαλώς χωρίς την βελόνα) θα την βάζεις στο πλάι του στόματος, ανάμεσα στα δόντια, και θα πιέζεις σιγά και σταθερά το έμβολο, για να δίνεις χρόνο στον γατούλη να καταπίνει. Αυτό θα το κάνεις τουλάχιστον 3-4 φορές την ημέρα. Αν δεν το έχεις ξανακάνει, πρέπει να είσαι προετοιμασμένη ότι ο γατούλης θα αντιδράσει έντονα! Εγώ τον δικό μου τον τύλιγα σε μια πετσέτα, αφήνοντας μόνο το κεφάλι έξω και τον κρατούσα στην αγκαλιά μου για να του δώσω νερό, ώστε να μην έχει ποδαράκια ελεύθερα για να με γρατζουνίσει...!
Και να ξέρεις ότι στις γάτες αρέσει η ποικιλία. Καλό είναι να του βάλεις μπολάκια με νερό σε διάφορα σημεία του σπιτιού και να τους αλλάζεις θέση. Έτσι θα του κινήσεις το ενδιαφέρον και θα πίνει περισσότερο.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 11:36, 07-06-13:

CatLover09 μου πώς τα πάει ο γατούλης;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 12:15, 07-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από manosandr
Το ότι βγάζει έστω και λίγα ούρα είναι καλό. Η ουρολιθίαση, αλλά και η ίδια η διαδικασία του καθετηριασμού, προκαλούν οίδημα, δηλαδή πρήξιμο που φράζει την ουρήθρα και το οποίο θα περάσει με την αντιβίωση.
Εμένα ο γάτος για αρκετό καιρό ουρούσε εκτός αμμολεκάνης και απ' ότι διάβασα αυτό είναι φυσιολογικό, γιατί ταυτίζουν στο γατίσιο μυαλουδάκι τους την αμμολεκάνη με τον πόνο που ένιωθαν και την αποφεύγουν.
Κολλάρο ήταν επιβεβλημένο να βάλει, αλλιώς ήταν σίγουρο ότι θα βγάλει τον καθετήρα, όπως και το έκανε.
Επίσης, είναι πάρα πολύ σημαντικό να πίνει πολύ νερό. Αν τρώει φαγητό, ένας τρόπος είναι να διαλύεις κομματάκια κονσέρβας ή κρέατος ή τόνου μέσα σε νερό (σε αναλογία τροφής/νερού 1/10) και ο γατούλης θα πίνει το νερό για να φάει το φαγητό που του αρέσει. Αν δεν τρώει, πρέπει οπωσδήποτε να του δίνεις εσύ νερό με σύριγγα. Θα πάρεις μία σύριγγα μικρού μεγέθους από το φαρμακείο, θα την γεμίζεις νερό και (ασφαλώς χωρίς την βελόνα) θα την βάζεις στο πλάι του στόματος, ανάμεσα στα δόντια, και θα πιέζεις σιγά και σταθερά το έμβολο, για να δίνεις χρόνο στον γατούλη να καταπίνει. Αυτό θα το κάνεις τουλάχιστον 3-4 φορές την ημέρα. Αν δεν το έχεις ξανακάνει, πρέπει να είσαι προετοιμασμένη ότι ο γατούλης θα αντιδράσει έντονα! Εγώ τον δικό μου τον τύλιγα σε μια πετσέτα, αφήνοντας μόνο το κεφάλι έξω και τον κρατούσα στην αγκαλιά μου για να του δώσω νερό, ώστε να μην έχει ποδαράκια ελεύθερα για να με γρατζουνίσει...!
Και να ξέρεις ότι στις γάτες αρέσει η ποικιλία. Καλό είναι να του βάλεις μπολάκια με νερό σε διάφορα σημεία του σπιτιού και να τους αλλάζεις θέση. Έτσι θα του κινήσεις το ενδιαφέρον και θα πίνει περισσότερο.
Τωρα ειδα την απαντηση σου! Νερακι του δινω με συριγγα αν και βλεπω οτι πινει και μονος του.Εξακολουθω ομως να του δινω.Κακο δεν κανει,καλο ναι!
Αρχική Δημοσίευση από aba
CatLover09 μου πώς τα πάει ο γατούλης;
Ευτυχως ολα ειναι καλα! Πηγαινει βεβαια συχνοτερα στην αμμο του και καθε φορα κανει και απο λιγα τσισα!
Αντιβιωση θα παρουμε μεχρι και την Τριτη!
Κατα τ' αλλα ειναι κεφατος και με πολυ ορεξη για φαγητο!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 12:26, 07-06-13:

Τωρα το ειδα,περαστικα σας,να ναι γερος και δυνατος!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 12:27, 07-06-13:

Χαίρομαι πολύ που είναι όλο και καλύτερα! Μήπως ήρθε η ώρα να μας τα συστήσεις τα πιζιά σου;;;

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 12:39, 07-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Conan
Τωρα το ειδα,περαστικα σας,να ναι γερος και δυνατος!
Ευχαριστω πολυ Κοναν μου!

Αρχική Δημοσίευση από aba
Χαίρομαι πολύ που είναι όλο και καλύτερα! Μήπως ήρθε η ώρα να μας τα συστήσεις τα πιζιά σου;;;
Φωτεινη μου ισως καποια στιγμη να ανοιξω θεματακι!( βαριεμαι το ομολογω! )

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 15:53, 07-06-13:

Ντροπη....τσ τσ τσ...και τι θα γινει με εμας που λατρευουμε το οφθαλμολουτρο;;;

Παράθεση

mariaskg (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariaskg
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H mariaskg έγραψε στις 14:11, 22-03-14:

Καλησπέρα σας,
Εχω έναν αρσενικό γάτο ηλικίας 2 ετών. Την περασμένη τετάρτη παρουσίασε παράξενη συμπεριφορά όσον αφορά την τουαλέτα του. Την επισκεπτόταν κάθε λίγο και λιγάκι και καθόταν μέσα πολύ ώρα χωρίς να κάνει το παραμικρό. Μου κίνησε την υποψία γιατί έχω ήδη περάσει την ίδια κατάσταση με τον προηγούμενο γάτο (το παρουσίασε στα 5 χρόνια) με αποτέλεσμα τον θάνατο του. Ο γάτος μου είναι στειρωμένος απο 6 μηνών. Τον πήγα στον κτηνίατρο οπου και διαπιστώθηκε το πρόβλημα, έγινε απόφραξη με μεγάλη δυσκολία, έβαλε καθετήρα τον οποίο διατηρεί μέχρι και σήμερα. παίρνει αντιβίωση και αντιφλεγμονώδη. Επίσης αλλάξαμε την τροφή σε ρουαγιαλ κανιν ειδική για κρυστάλους. ΕΡΩΤΗΣΗ: Πώς είναι δυνατόν να έπαθε οτι έπαθε αφου του έδινα υποτίθεται τροφή για στειρωμένες γάτες? Συγκεκριμένα την PURINA TONUS STERILISED και την PURINA TONUS URINARY TRACT HEALTH εναλλαξ για να μην βαριεται. Κονσέρβα μια φορά στις 10 μέρες. Επίσης τρελαίνεται για ψωμάκι οπότε του έδινα που και που λίγη ψίχα. Στα κιλά του είναι κανονικός 5κιλα. Ο κτηνίατρος επιμένει οτι φταίει η τροφή. Ναι αλλά αφου είναι ειδική τροφη. απο νερό του έδινα μόνο εμφιαλωμένο αλλά το άλλαξα σε βρύσης πλέον μήπως έφταιξε και αυτο. Ο πρηγούμενος γάτος μου που την έπαθε ήταν παραπάνω σε κιλά, έτρωγε FRISKIES STERILISED και έπινε νερό βρύσης. Οκ λέω τα ακουγονται πολλα για τα friskies, αλλα η purina? Επίσης έχει το ελεύθερο να αλωνίζει όλη μέρα στην ταράτσα οπότε δεν είναι τόσο περιορισμένος όσον αφορά την κίνηση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,189 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:27, 23-03-14:

Μαρια μου καλημερα.
Ο γιατρος σου εχει δικιο.
Ναι,η purina.
Συγκεκριμένα την PURINA TONUS STERILISED και την PURINA TONUS URINARY TRACT HEALTH εναλλαξ για να μην βαριεται.
Χρονια τωρα το λεω.Αυτες οι τροφες ειναι οι χειροτερες για ενα στειρωμενο ζωο,και δεν το λεω ετσι.Ο γιατρος μου μου το εχει πει.Ελαχιστα διαφερουν απο αυτες των σουπερμαρκετ. Ο γιατρος μου παλιοτερα δουλευε σε πολυ γνωστη κτηνιατρικη κλινικη.Ουτε κατα διαννοια δεν εδιναν τετοια τροφη για στειρωμενα αρσενικα,ακριβως για αυτον τον λογο.

Επισης τα εμφιαλωμενα νερα εχουν πολυ υψηλες τιμες μεταλλων και μαλιστα μαγνησιου,που ειναι ότι χειροτερο για την ουρολιθιαση.Εγω αναγκαζομαι και τους δινω εμφιαλωμενο,γιατι δεν πινεται καθολου το νερο εδω,αλλα μόνο ΚΟΡΠΥ,που εχει τις χαμηλοτερες τιμες μαγνησιου και κανει και για νεφροπαθεις.
Ευχομαι να ειναι περαστικα Μαρια μου.Το σιγουρο ειναι οτι δεν πρεπει να του ξαναδωσεις τετοια τροφη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mariaskg (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariaskg
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H mariaskg έγραψε στις 13:22, 24-03-14:

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση πουπουλινα μου!
Σημερα μετα απο 5 μερες βγαλαμε τον καθετηρα. Ειχε παρα πολλους κρυσταλους και τωρα αναγκαστικα συνεχιζουμε με αντιβιωση και αντιφλεγμονωδη για 20 μερες. Και με ρουαγιαλ για κρυσταλλους για 3-4 μηνες περιπου. Επισης θα του κανω μασαζ 3-4 φορες την ημερα στο πεος του για να βοηθησει ισως με τους κρυσταλλους. Κατα τ αλλα νερο πινει αρκετο του δινω και με συριγγα. Ελπιζω να πανε καλα τα πραγματα τωρα που δεν εχουμε καθετηρα.
Απλα πρεπει να βρω τι τροφη να του δινω λογω οικονομικης καταστασης μου πεφτει ακριβη η ρουαγιαλ. Δεν εργαζομαι. Επισης σκεφτομαι να ενταξω δυναμικα και την κονσερβα στην διατροφη του και να περιορισω την ξηρη τροφη. Ισως να του δινω και γαλοπουλα κτλ. Νερακι απο την βρυση πλεον.
Ευχαριστω για την ανταποκριση

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,189 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:35, 24-03-14:

Ευχομαι περαστικα Μαρια μου.Δες και σε αυτο το αρθρο ,για να ενημερωθεις.

Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spongebob21
H Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H spongebob21 έγραψε στις 14:15, 29-04-19:

Καλησπέρα στην παρέα και χρόνια πολλά!
Παρατήρησα κάτι τις τελευταίες μέρες στον γάτο μου. Εκτός ότι εδώ και ένα μήνα έκανε εμετούς που τους ξεπερασε όλα καλά.... Έβγαλε τρίχοφαγο... μου είπε ο κτηνίατρος ότι ίσως ήταν από τους εμετούς... του βάζω betadine και Kenacomb....Έχουμε έρθει για το Πάσχα στο νησί, και εχω την άμμο δίπλα μου, παρατήρησα ότι τις 4 τελευταίες μέρες έχει ούρησει 10 φορές σύνολο... είναι νορμαλ.. ? αργεί παρά πολύ στην τουαλέτα δλδ κάνει 5 λεπτά ολόκληρα! .σκάβει δλδ κτλ, και μετά όταν βγαίνει γλύφει συνέχεια το τσουτσουνι του. Ο γάτος μου είναι 4.5 χρόνων στεριωμένος αρσενικός και τρέφεται μόνο με acana ξηρά τροφη... Έχει συνέχεια νερό και ξηρά τροφη δεν του μετράω τίποτα και είναι σταθερά στα 4.5 κιλά.. τα τσίσα του είναι μικρές μπαλίτσες ( επειδή του παίρνω άμμο που τα κάνει μπαλίτσες) και επισης και τα κακά του μικρα και πολλά... λογικά επειδή τρώει πολλά μικρα γεύματα.... Επειδή δεν ξέρω αν έχει κάποιο θέμα, μπορείτε ν μου πείτε αν όλες οι γάτες όταν βγαίνουν από την τουαλέτα τους γλύφονται..? Και είναι νορμαλ να αργουνε όταν πάνε τουαλέτα? Γενικά τρώει έχει όρεξη παίζει... το μόνο αρνητικό είναι επειδή τον εχω φέρει μαζί μου στο νησί και του εχω αλλάξει περιβάλλον κοιμάται πολλές ώρες....
Το παρατήρησα τώρα που εχω την Άμμο δίπλα μου, στην αθηνα που εχω την άμμο στο μπαλκόνι δεν το είχα παρατηρήσει ποτέ..,..
Διάβασα για το ουρολογικο θέμα των στειρωμένων αρσενικών και τρόμαξα,,,,,
περιμένω τις γνώμες σας
Ευχαριστώ πολύ,..
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,271 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:30, 29-04-19:

Καλησπέρα Χριστίνα και Χρόνια Πολλά!

Ας τα πάρουμε με τη σειρά λοιπόν:

1.Οι εμετοί και ο τριχοφάγος που πέρασε ο γάτος σου, δεν σχετίζονται με θέματα ουρολογικού συνδρόμου.

2.Το γεγονός οτι αργεί στην τουαλέτα δεν είναι λόγος ανησυχίας,όταν την περισσότερη ώρα του εκεί την περνάει...σκάβοντας την άμμο. Κι η δική μου γάτα μόλις μπει σκάβει μετά μανίας, μετά πάει παραπέρα, σκάβει πάλι.. μέχρι να αποφασίσει να τα κάνει ειδικά άμα πρόκειται για κακάκια.

3.Το μέγεθος των... "κακακιών" που βγάζει, ουδόλως σχετίζεται με τα μικρά και πολλά γεύματα που τρώει. Κι η δική μου τρώει μικρά και πολλά γεύματα αλλά τα κακάκια της είναι ενιαία. Αν του δικού σου είναι και αρκετά συμπαγή, ίσως να έχει δυσκοιλιότητα.

4.Το οτι γλύφεται κάθε που έχει κάνει την τουαλέτα του, μου φαίνεται πολύ φυσιολογικό, αφού οι γάτες είναι καθαρότατα ζώα και είναι πολύ λογικό να νιώθουν την ανάγκη να καθαρίζονται μετά την ούρηση ή την αφόδευση.
Αυτό που θα πρέπει να σου σημάνει συναγερμό, είναι αν ο γατούλης σου δυσκολεύεται να ουρήσει ή/και νιαουρίζει έντονα κατά τη διάρκεια της ούρησης, σαν να πονάει.

Αν παραταύτα συνεχίζεις να ανησυχείς και κάτι δεν σου φαίνεται νορμάλ, όταν με το καλό επιστρέψετε στην Αθήνα, μια επίσκεψη στον κτηνίατρο να επιβεβαιώσει οτι είναι όλα καλά, θα σε καθησυχάσει.
Καλές υπόλοιπες διακοπές εύχομαι και χωρίς... απρόοπτα.
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H spongebob21 έγραψε στις 13:44, 01-05-19:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ναι ίσως είμαι λίγο υπερβολική... αλλά για καλού κακού θα του κάνω μια εξέταση ούρων να είμαι σίγουρη.
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 19:25, 14-05-19:

Καλησπέρα! Θέλω γνώμη παρακαλώ! Ο γάτος μου έχει άλατα στρουμβιτη καπως έτσι μου τα είπε ο γιατρός και σταματώ άμεσα την ακανα και του δίνω μόνο την cd της hills. Τον παρατηρούσα που εδώ και 1 μήνα στο περίπου πήγαινε συχνά τουαλέτα και αργούσε πααααρα πολύ, επίσης εγλυφε μανιωδώς το πουλί του,,, δεν μου είπε κάποια αντιβίωση η κάτι άλλο, μόνο του σταματώ την τροφη αυτή.. και ήθελα να πάρω άλλη γνώμη.. ξέρετε κάποια κλινική καλή? Να τον ξεψαχνίσει?
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:02, 14-05-19:

Μαλιστα.Με ανησυχει οτι με ακανα παρουσιασε αλατα στρουμβιτη.
Δες εδω
Ακριβως για αυτα τα αλατα μιλαει το αρθρο.Και λεει για διαφορα,αντιβιωσεις κλπ.Το ζητουμενο ειναι,ποσο μεγαλο ειναι το προβλημα.Υποτιθεται οτι η ακανα ειναι για στερωμενα,αν τον πειραξε,πιθανον ειναι λογω κατασκευης ουρηθρας,δηλαδη πολυ στενη η πολυ μακρια,οποτε καν δν ξερω αν αρκει μονο η αλλαγη τροφης.

Και ναι,εγω σιγουρα θα τον πηγαινα και καπου αλλου,ειναι σοβαρη κατασταση και θελει μεγαλη προσοχη.
Απο κλινικες προσωπικη πειρα δεν εχω.Οποιος ομως ξερει καλο γιατρο,ανετα να το γραψει βεβαια.
Και εγω εχω καλη γιατρο,ειναι ομως στο λουτρακι,αλλα καθε τεταρτη απογευμα και σαββατο βρισκεται αθηνα σε ραντεβου,παει σπιτι δηλαδη.Αν θες σου δινω το τηλεφωνο της.

Ευχομαι ολα να πανε καλα φιλη μου.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 14-05-19 στις 20:06.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,431 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 20:21, 14-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από spongebob21
Καλησπέρα! Θέλω γνώμη παρακαλώ! Ο γάτος μου έχει άλατα στρουμβιτη καπως έτσι μου τα είπε ο γιατρός και σταματώ άμεσα την ακανα και του δίνω μόνο την cd της hills. Τον παρατηρούσα που εδώ και 1 μήνα στο περίπου πήγαινε συχνά τουαλέτα και αργούσε πααααρα πολύ, επίσης εγλυφε μανιωδώς το πουλί του,,, δεν μου είπε κάποια αντιβίωση η κάτι άλλο, μόνο του σταματώ την τροφη αυτή.. και ήθελα να πάρω άλλη γνώμη.. ξέρετε κάποια κλινική καλή? Να τον ξεψαχνίσει?

Καλησπέρα spongebob, δεν χρειάζεται κανένας πανικός, είναι πολύ θετικό κατ΄αρχάς, που ήσουν σε εγρήγορση και αντιλήφθηκες τις αλλαγές αυτές στις συνήθειες του γατούλη σου και διαγνώσθηκε εγκαίρως το πρόβλημα. Στην παρούσα φάση, που απ΄ό,τι καταλαβαίνω η ουρολιθίαση είναι σε αρχικό στάδιο δεν έχει νόημα κατ΄εμέ να τον ξεψαχνίσουν, όπως λες! Η αλλαγή της τροφής σε κλινική είναι αρκετή κατά τη γνώμη μου. Επίσης φρόντισε γενικώς να τρώει και υγρή τροφή παράλληλα, αν γίνεται και να πίνει μπόλικο νερό. Περισσότερα μπολάκια με νερό στο χώρο, μπορεί να τον βοηθήσουν για να πίνει περισσότερο. Επιπλέον, αν τυχόν είναι υπέρβαρος καλό θα ήταν να φτάσει σε φυσιολογικά επίπεδα βάρους..

Θα μπορούσε ίσως να του χορηγηθεί μια αντιβίωση, αλλά μόνο αν είχε υπόνοιες ο κτηνίατρος για κάποια λοίμωξη, η αντιβίωση δηλ. δεν καταπολεμά σε καμία περίπτωση την ουρολιθίαση καθ΄αυτή..
Εύχομαι να πάνε όλα καλά
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 20:33, 14-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Μαλιστα.Με ανησυχει οτι με ακανα παρουσιασε αλατα στρουμβιτη..
Έφη μου ακριβώς η ίδια ανησυχία με έπιασε και μένα μόλις διάβασα το ποστ της Χριστίνας....
Αν ο γάτος της έχει αλατα ενώ έτρωγε acana να αρχίσουμε να αναρωτιομαστε???? Ουφφφφ

Φαντάζομαι ότι κάνατε καλλιέργεια ουρων... Έχει κσποια τιμή ή απλά λέει θετική? Ο γιατρός σου είπε πως είναι σοβαρή η κατάσταση ή σε αρχικό στάδιο?

Οι κλινικές τροφές είναι για συγκεκριμένες παθήσεις .. Ανάλογα με ποια εταιρία συνεργάζεται ο κτηνίατρος δίνει είτε hills είτε royal... Δεν νομίζω να έχει σημασία.. Κάνουν την ίδια ακριβώς δουλειά....
Αν εμπιστεύεσαι το γιατρό σου ξεκινα την τροφή που σου είπε... Αν πάλι θέλεις πάρε και μια δεύτερη γνώμη... Πιθανότατα αντιβίωση να μην έδωσε γιατί ίσως το προλάβατε στην αρχή...

Το σίγουρο είναι πως θα πρέπει να την παίρνει για αρκετό διάστημα και μετά επανεξέταση... (και όλες οι κλινικές τροφές είναι ακριβές)...

Περαστικά και να μας ενημερώνεις...

Είχε και άλλα συμπτώματα μετά πέρα από αυτά που είχες γράψει αρχές του μήνα?

Στο άρθρο που έβαλε λικν η έφη γράφει πως τα συχνά γεύματα είναι ένας παράγοντας που μπορεί να εμφανίσει άλατα... Επισης και το στρες και το άγχος προδιαθετει θετικά στην εμφάνιση του... Μήπως η αλλαγή περιβάλλοντος το Πάσχα στο χωριό έπαιξε ρόλο?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 14-05-19 στις 20:39.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:40, 14-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Έφη μου ακριβώς η ίδια ανησυχία με έπιασε και μένα μόλις διάβασα το ποστ της Χριστίνας.... [...]
Μα τα ιδια σκεφτηκαμε!Ομως ρε γμτ...αν δειτε τις τιμες μαγνησιου της ακανα ειναι οι ιδιες με αυτην της ρογιαλ.Δεν μπορει γμτ.Οποτε για αυτο λεω,οτι ακομα και με τις αλλες μπορει να το παρουσιαζε,λογω κατασκευης ουρηθρας,αλλα γιατροι δν ειμαστε,εικονα δεν εχουμε,υποθεσεις κανουμε και αγιος ο Θεος.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 21:07, 14-05-19:

Μα τα ιδια σκεφτηκαμε!Ομως ρε γμτ...αν δειτε τις τιμες μαγνησιου της ακανα ειναι οι ιδιες με αυτην της ρογιαλ.Δεν μπορει γμτ.Οποτε για αυτο λεω,οτι ακομα και με τις αλλες μπορει να το παρουσιαζε,λογω κατασκευης ουρηθρας,αλλα γιατροι δν ειμαστε,εικονα δεν εχουμε,υποθεσεις κανουμε και αγιος ο Θεος.
Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο.. Η κατασκευή της ουρηθρας, το άγχος, η διατροφή,η κινητικότητα... .. Όπως και να έχει τελικά είναι να μην τύχει!!!!! Και δυστυχώς ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα....

Αυτό πάντως που μου είπε ο γιατρός μας όταν τον πήγα για το αίμα, σε ερώτηση που του έκανα αν πείραζε που το Πάσχα έδωσα λίγη κονσέρβα στον σιμπα - έτσι για τα χρόνια πολλά - μιας και παίρνει την πάστα για το ουροποιητικο, ήταν ότι μόνο αν τρέφεται αποκλειστικά με urinary τροφή (δεν διευκρίνησα βέβαια αν εννοούσε για ειδική τροφη) δεν πρέπει να τρώει άλλες κονσέρβες γιατί - θα το πω με πολύ απλά λόγια, δε το θυμάμαι επιστημονικά - γίνεται κάποια αντίδραση και δεν πιάνει η τροφή...

Θα τον ξαναρωτήσω την επόμενη φορά που θα πάω να πάρω τα υπόλοιπα χάπια και θα σας πω ακριβώς!!!! Τελικά σίγουρα υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν τα γνωρίζουμε και αν δεν ρωτάμε οποιαδήποτε απορία ίσως να κάνουμε λάθη... Τι να πω...

Εντωμεταξύ, έγραψε η Χριστίνα "ξέρετε καμία κλινική καλή" και το μυαλό μου πήγε αμέσως σε τροφή.. Γιαυτό και απάντησα όπως απάντησα.. Τώρα μόλις κατάλαβα ότι εννοούσε κλινική για να τον πάει
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 14-05-19 στις 21:10.
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanosf
Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 21:51, 14-05-19:

Μάλιστα .
Πολλά πρέπει να μάθουμε λοιπόν και ειδικά εμείς που έχουμε αγόρια στειρωμένα .
Εμένα π.χ. που δεν τρώει σκέτη ξηρά τροφή αλλά μόνον σε συνδυασμό με υγρή, του δίνω κοτόπουλο βραστό αλλά και κονσέρβα gourmet που τρελενεται και τρώει ποιο ευχάριστα την ξηρή .
Εάν ομως η συγκεκριμένη κονσέρβα δεν ειναι καλη και καταστρέφει τις ιδιότητες της ξηράς , τότε ........
Άσε που από οτι διάβασα μπορεί να μην ειναι και τόσο κατάλληλη η acana .

Μου φαίνεται θα το ψάξω λιγο να την αλλάξω από τώρα που ειναι νωρίς με μια hills ειδική για στειρωμένα .
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,431 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:01, 14-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Αυτό πάντως που μου είπε ο γιατρός μας όταν τον πήγα για το αίμα, σε ερώτηση που του έκανα αν πείραζε που το Πάσχα έδωσα λίγη κονσέρβα στον σιμπα - έτσι για τα χρόνια πολλά - μιας και παίρνει την πάστα για το ουροποιητικο, ήταν ότι μόνο αν τρέφεται αποκλειστικά με urinary τροφή (δεν διευκρίνησα βέβαια αν εννοούσε για ειδική τροφη) δεν πρέπει να τρώει άλλες κονσέρβες γιατί - θα το πω με πολύ απλά λόγια, δε το θυμάμαι επιστημονικά - γίνεται κάποια αντίδραση και δεν πιάνει η τροφή...

Θα τον ξαναρωτήσω την επόμενη φορά που θα πάω να πάρω τα υπόλοιπα χάπια και θα σας πω ακριβώς!!!!
Δήμητρά μου είναι γνωστό νομίζω ότι η πρόσληψη υγρής τροφής (είτε σε μορφή κονσέρβας είτε σε μαγειρευτού φαγητού, κατάλληλα πάντα μαγειρεμένου), λειτουργεί ευεργετικά για το ουροποιητικό κι όχι μόνο, αφού συμβάλλει στην επιπλέον ενυδάτωση του ζώου. Υπάρχουν καλής ποιότητας κονσέρβες (ακόμη και ειδικές για την προστασία του ουροποιητικού), όπως σίγουρα θα ξέρεις, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι ακόμη και μία μέτριας ποιότητας κονσέρβα που και που, καλό μόνο μπορεί να τους κάνει από το να τρέφονται αποκλειστικά και μόνο με κροκέτες, όσο κι αν αυτές είναι της καλύτερης εταιρίας.

Πραγματικά πάντως παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο, η διατήρηση του σωστού βάρους και η κίνηση ας πούμε είναι επίσης ευεργετικά..Δεν ξέρω τι μπορεί να εννοούσε ακριβώς ο κτηνίατρός σας με αυτό που σου είπε, αλλά δε μου φαίνεται και τόσο έγκυρο να σου πω την αλήθεια.. ίσως όμως αν σου το εξηγήσει περισσότερο να το καταλάβουμε..
Στη δική μας περίπτωση πάντως, το Χουσί διαγνώσθηκε πριν από πέντε χρόνια περίπου με μια ελαφρά ουρολιθίαση, έκτοτε για αρκετό καιρό έτρωγε την κλινική της ρογιαλ σε συνδυασμό πάντα με κονσέρβες αραιά και που και δεν είχε ποτέ ξανά θέμα..Είναι βέβαια και υπερκινητικός αυτός, ακόμη και τώρα στα 12!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 04:52, 15-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Δήμητρά μου είναι γνωστό νομίζω ότι η πρόσληψη υγρής τροφής (είτε σε μορφή κονσέρβας είτε σε μαγειρευτού φαγητού, κατάλληλα πάντα μαγειρεμένου), λειτουργεί ευεργετικά για το ουροποιητικό κι όχι μόνο, αφού συμβάλλει στην επιπλέον ενυδάτωση του ζώου. Υπάρχουν καλής ποιότητας κονσέρβες (ακόμη και ειδικές για την προστασία του ουροποιητικού), όπως σίγουρα θα ξέρεις, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι ακόμη και μία μέτριας ποιότητας κονσέρβα που και που, καλό μόνο μπορεί να τους κάνει από το να τρέφονται αποκλειστικά και μόνο με κροκέτες, όσο κι αν αυτές είναι της καλύτερης εταιρίας.

Δεν ξέρω τι μπορεί να εννοούσε ακριβώς ο κτηνίατρός σας με αυτό που σου είπε, αλλά δε μου φαίνεται και τόσο έγκυρο να σου πω την αλήθεια.. ίσως όμως αν σου το εξηγήσει περισσότερο να το καταλάβουμε..!
Καλημέρα... Εννοείται ότι η πρόσληψη τροφής σε όποια μορφή βοηθά στο ουροποιητικο... Αυτό όλοι μας το γνωρίζουμε....

Επειδή πραγματικά κάπως λάθος μετεφερα εγώ την συζήτηση που είχα με το γιατρό μου αφού σίγουρα εννοούσε άλλο από αυτό που σας έδωσα να καταλάβατε σαφώς και θα ρωτήσω πάλι (γιατί έχω και το κακό να πετάγομαι από την μία ερώτηση στην άλλη)... Μιλάγαμε για ειδικές τροφές πριν, μετά θυμήθηκα την κονσέρβα όταν έφευγα, γύρισα πίσω ρώτησα οπότε έχω την εντύπωση πως μιλούσε για όταν κάνει θεραπεία το ζώο με urinary τροφή πως και η κονσέρβα πρέπει να είναι και αυτή urinary.... Τεσπα... Ενα μπάχαλο οι σκέψεις μου
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 07:08, 15-05-19:

Το προβλημα με το ουροποιητικο και ειναι κυριως με την ξηρη τροφη και οχι με τις υγρες.
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 21:45, 15-05-19:

Καλησπέρα στην παρέα. Ο πρώτος γιατρός που του έκανε εξέταση μου είπε απλά ότι έχει κρυστάλλους στρουμβιτη κάτι τέτοιο... και κόβω μαχαίρι την ακανα και την υγρή τροφη.Θα τρώει για ένα μήνα μόνο την ειδική τροφη. Μετά θα του δίνω εφόρου ζωής μιας άλλη της hills δεν θυμάμαι ποια.....
Ο μαξ ξεκίνησε να έχει εμετούς όπως σας είχα πει στις 10.4 μετά από καμία δεκαριά μέρες έβγαλε μύκητα που ακόμα δεν του έχει φύγει, και το Πάσχα παράτηρησα ότι αργούσε πολύ στην άμμο του και εγλυφε μανιωδώς το πουλάκι του.. και γενικά το έβγαζε έξω συχνά και το εγλυφε... και λέω λες?.... να έπαθε κάτι τέτοιο? Έτσι αποφάσισα να του πιάσω λίγα ουρά έτσι απλά να μου φύγει η ιδέα! Επίσης επειδή είναι κλεισμένος στο σπίτι δεν βγαίνει έξω ποτέ, κλαίει συνεχώς διοτι μένω σ μονοκατοικία και ταΐζω πολλά αδέσποτα που τα βλέπει απ το παράθυρο... όποτε έχει λογικά άγχος..... διότι θέλει να την κάνει συνεχώς.! Είναι 5 χρόνων στειρωμενος από 7 μηνών και τρέφεται μόνο με ακανα και υγρή τροφη applaws και γενικά τις καλύτερες! Βέβαια πολύ συχνά δλδ καθημερινά......του εδινα λιχουδιές λουκάνικακια και χίλια δυο... λετε από αυτά να τα έπαθε? Στεναχωρήθηκα πολύ αλλά σκέφτομαι το πρόλαβα στην αρχή! Βέβαια αυριο θα πάω ουρα σε ένα άλλον κτηνίατρο να πάρω και μια δεύτερη γνώμη, και είμαι τυχερή μόλις τα έκανε αρκετά κιόλας, οποτε λογικά είναι καλό σημάδι!?
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 21:54, 15-05-19:

Acana μαγνησιο 0,1%
Hills sd μαγνήσιο 0,06%
Δεν είναι πολύ μικρη διαφορά?? Η όχι?
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 22:49, 15-05-19:

Καλησπέρα στην παρέα. Ο πρώτος γιατρός που του έκανε εξέταση μου είπε απλά ότι έχει κρυστάλλους στρουμβιτη κάτι τέτοιο... και κόβω μαχαίρι την ακανα και την υγρή τροφη.Θα τρώει για ένα μήνα μόνο την ειδική τροφη. Μετά θα του δίνω εφόρου ζωής μιας άλλη της hills δεν θυμάμαι ποια.....
Ο μαξ ξεκίνησε να έχει εμετούς όπως σας είχα πει στις 10.4 μετά από καμία δεκαριά μέρες έβγαλε μύκητα που ακόμα δεν του έχει φύγει, και το Πάσχα παράτηρησα ότι αργούσε πολύ στην άμμο του και εγλυφε μανιωδώς το πουλάκι του.. και γενικά το έβγαζε έξω συχνά και το εγλυφε... και λέω λες?.... να έπαθε κάτι τέτοιο? Έτσι αποφάσισα να του πιάσω λίγα ουρά έτσι απλά να μου φύγει η ιδέα! Επίσης επειδή είναι κλεισμένος στο σπίτι δεν βγαίνει έξω ποτέ, κλαίει συνεχώς διοτι μένω σ μονοκατοικία και ταΐζω πολλά αδέσποτα που τα βλέπει απ το παράθυρο... όποτε έχει λογικά άγχος..... διότι θέλει να την κάνει συνεχώς.! Είναι 5 χρόνων στειρωμενος από 7 μηνών και τρέφεται μόνο με ακανα και υγρή τροφη applaws και γενικά τις καλύτερες! Βέβαια πολύ συχνά δλδ καθημερινά......του εδινα λιχουδιές λουκάνικακια και χίλια δυο... λετε από αυτά να τα έπαθε? Στεναχωρήθηκα πολύ αλλά σκέφτομαι το πρόλαβα στην αρχή! Βέβαια αυριο θα πάω ουρα σε ένα άλλον κτηνίατρο να πάρω και μια δεύτερη γνώμη, και είμαι τυχερή μόλις τα έκανε αρκετά κιόλας, οποτε λογικά είναι καλό σημάδι!?
Καλησπέρα Χριστίνα, εννοείται πολύ καλό σημάδι που ούρησε αρκετά! Και βέβαια είναι πολύ τυχερός ο Μαξ, που η διάγνωση έγινε σε αρχικό στάδιο, θα δεις που με λίγη προσοχή στο εξής θα τα παει μια χαρά. Για να δούμε πως θα κρίνει την κατάσταση και ο δεύτερος κτηνίατρος εντωμεταξύ. Όσον αφορά στην αιτία του προβλήματος, είναι πολυπαραγοντική όπως καταλαβαίνεις και δεν είμαστε σε θέση να βγάλουμε συμπέρασμα (φαντάζομαι ούτε και οι ίδιοι οι κτηνίατροι συνήθως) πως ακριβώς προέκυψε και του συνέβη..Το ότι του έδινες καθημερινά λιχουδιές ίσως να συνέβαλλε ίσως και όχι, σχετικό είναι αυτό, εξάλλου δεν ήταν τα κύρια γεύματά του αυτά τα "σνακ"..Μην αναλώνεσαι σε τέτοιους προβληματισμούς θα έλεγα..Ωστόσο προφανώς στο εξής κόβονται μαχαίρι αυτά , μπορείς όμως να του βράζεις λίγο κοτόπουλο και να του δίνεις, χωρίς αλάτι και μπαχάρια.., αν το τρώει θα του κάνει πολύ καλό!

Επιμένω πάντως στην υγρή τροφή, αν μπορείς παράλληλα με τις ειδικές κροκέτες να του δίνεις συμπληρωματικά και τις αντίστοιχες κλινικές σε αυτή τη φάση κονσέρβες που και που, θεωρώ ότι θα τον βοηθήσουν γιατί θα συμβάλλουν στην επιπλέον ενυδάτωσή του .

Εύχομαι όλα καλά
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 07:13, 16-05-19:

Acana μαγνησιο 0,1%
Hills sd μαγνήσιο 0,06%
Δεν είναι πολύ μικρη διαφορά?? Η όχι?
Καλημερα Χριστινα.Η τιμη του μαγνησιου απο την χιλς που εβαλες,ειναι απο την φαρμακευτικη; ή απο την απλη χιλς για στειρωμενα;Λογικα πρεπει να ειναι η φαρμακευτικη και οχι η κανονικη για στειρωμενα,για αυτο και εχει τοσο μικροτερη διαφορα στο μαγνησιο,δεν ειναι τεραστια,αλλα εχει διαφορα.Το ζητουμενο ειναι η απλη της χιλς κι ρογιαλ για στειρωμενα ποσο εχουν,και θυμαμαι οτι και της ρογιαλ ειναι 0,1.
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 08:46, 16-05-19:

Είναι από την φαρμακευτική . Που πρέπει να την παίρνει για ένα μήνα. Απλά μ στεναχωρεί που ο καημένος ο μαξ θα πρέπει να τρώει εφόρου ζωής την ειδική τροφη.. του άρεσε τόσο πολύ η acana... θα σας πω τι θα μου πει και ο δεύτερο κτηνίατρος. Ευχαριστώ για τα θετικά σας λόγια!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 09:27, 16-05-19:

Είναι από την φαρμακευτική . Που πρέπει να την παίρνει για ένα μήνα. Απλά μ στεναχωρεί που ο καημένος ο μαξ θα πρέπει να τρώει εφόρου ζωής την ειδική τροφη.. του άρεσε τόσο πολύ η acana... θα σας πω τι θα μου πει και ο δεύτερο κτηνίατρος. Ευχαριστώ για τα θετικά σας λόγια!
Καλημέρα Χριστίνα... Αυτό που προέχει τώρα είναι να γίνει καλα ο γατουλης σου οπότε μην στενοχωριεσαι που - για ένα τουλάχιστον μεγάλο διάστημα - θα σταματήσεις την acana...

Ξεκίνησε άμεσα την κλινική τροφή που σου έδωσε.. Δες τι θα σου πει και ο δεύτερος κτηνίατρος και προχώρα βήμα βήμα και μήνα μήνα... Φαντάζομαι πως θα γίνει μετά επανεξέταση για να διαπιστωθεί αν διαλύθηκαν οι κρύσταλλοι...

Οταν με το καλό ξεπεραστεί το πρόβλημα θα συζητήσεις με το γιατρό πως ακριβώς μπορείτε να προχωρήσετε... Υπάρχει να ξέρεις μια πάστα για το ουροποιητικο, που δίνεται και για πρόληψη (τη γνωρίζω γιατί τη δίνω εγώ στον σιμπα από τον Φεβρουάριο)... Θα μπορούσες - αφού πλέον θεραπευτεί - να τον ρωτούσες αν γίνεται να του δίνεις την acana και καθημερινά 1 κουταλάκι από την πάστα... Μπορεί και να σου πει ναι!!!! Απλά στο λέω για να το έχεις αν θέλεις στο νου σου για να το συζητήσεις μετά....

Καλή θεραπεία εύχομαι και γρήγορη ανάρρωση..

Να μας ενηρωσεις για το τι είπε ο δεύτερος γιατρός και για την πορεία φυσικά της υγείας του γάτου σου....
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:04, 16-05-19:

Καλη μου φιλη,να πας και σε δευτερο γιατρο,καλα κανεις,διοτι εγω αυτο που ξερω ειναι οτι οι φαρμακευτικες δεν ειναι για ολη τους τη ζωη,θα παθει το συκωτι του ζημια.Δεν το λεω με βεβαιοτητα,αλλα σιγουρα μην μεινεις στη γνωμη ενος γιατρου.Περαστικα καρδουλα μου και αγυριστα να ειναι.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 16:15, 16-05-19:

διοτι εγω αυτο που ξερω ειναι οτι οι φαρμακευτικες δεν ειναι για ολη τους τη ζωη,θα παθει το συκωτι του ζημια.Δεν το λεω με βεβαιοτητα,αλλα σιγουρα μην μεινεις στη γνωμη ενος γιατρου

Έφη μου επίτρεψέ με να σου πω ότι δεν ισχύει σε καμία περίπτωση αυτό που γράφεις για το συκώτι και τις κλινικές δίαιτες. Δεν πρόκειται για φαρμακευτικές τροφές, ήτοι δεν περιλαμβάνουν κάποιες φαρμακευτικές ουσίες, απλώς είναι κατάλληλα σχεδιασμένες διατροφικά για να συνεισφέρουν στην καλύτερη δυνατή αντιμετώπιση του εκάστοτε προβλήματος που αντιμετωπίζει ένα ζώο συνδυαστικά σε πολλές περιπτώσεις με φαρμακευτικές αγωγές. Ιδιαίτερα όσον αφορά στο ουροποιητικό για όσο μεγαλύτερο διάστημα γίνει η κλινική δίαιτα τόσο το καλύτερο. Στην περίπτωση της νεφρικής ανεπάρκειας συνίσταται σκέψου οπωσδήποτε εφ όρου ζωής η κλινική τροφή. Όσον αφορά στο ουροποιητικό βέβαια, αν το προλάβεις στην αρχή και το αντιμετωπίσεις σαφώς και δεν υπάρχει λόγος να τρέφεται πάντα με κλινική (που είναι συνήθως και αρκετά ακριβή), αλλά με μία πολύ καλής ποιότητας τροφή, χαμηλή σε μέταλλα είναι καλυμμένο το ζώο
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:46, 16-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Έφη μου επίτρεψέ με να σου πω ότι δεν ισχύει σε καμία περίπτωση αυτό που γράφεις για το συκώτι και τις κλινικές δίαιτες. Δεν πρόκειται για φαρμακευτικές τροφές, ήτοι δεν περιλαμβάνουν κάποιες φαρμακευτικές ουσίες, απλώς είναι κατάλληλα σχεδιασμένες διατροφικά για να συνεισφέρουν στην καλύτερη δυνατή αντιμετώπιση του εκάστοτε προβλήματος που αντιμετωπίζει ένα ζώο συνδυαστικά σε πολλές περιπτώσεις με φαρμακευτικές αγωγές. Ιδιαίτερα όσον αφορά στο ουροποιητικό για όσο μεγαλύτερο διάστημα γίνει η κλινική δίαιτα τόσο το καλύτερο. Στην περίπτωση της νεφρικής ανεπάρκειας συνίσταται σκέψου οπωσδήποτε εφ όρου ζωής η κλινική τροφή. Όσον αφορά στο ουροποιητικό βέβαια, αν το προλάβεις στην αρχή και το αντιμετωπίσεις σαφώς και δεν υπάρχει λόγος να τρέφεται πάντα με κλινική (που είναι συνήθως και αρκετά ακριβή), αλλά με μία πολύ καλής ποιότητας τροφή, χαμηλή σε μέταλλα είναι καλυμμένο το ζώο
Ναι,δεν το ειπα με σιγουρια,απλα θυμαμαι τον κτηνιατρο στη ζακυνθο ,τοτε..που τον ειχα ρωτησει και μου ειχε πει οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο εφ ορου ζωης να παιρνουν αυτες τις τροφες.Δεν ξερω,αυτο μου ειχε πει,αυτο εγραψα.Αλλον δεν εχω ρωτησει,για αυτο και κρατησα επιφυλαξη.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 19:02, 16-05-19:

Ναι,δεν το ειπα με σιγουρια,απλα θυμαμαι τον κτηνιατρο στη ζακυνθο ,τοτε..που τον ειχα ρωτησει και μου ειχε πει οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο εφ ορου ζωης να παιρνουν αυτες τις τροφες.Δεν ξερω,αυτο μου ειχε πει,αυτο εγραψα.Αλλον δεν εχω ρωτησει,για αυτο και κρατησα επιφυλαξη.

Ναι οκ. καταλαβαινω πως το είπες και ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να μην είναι όντως και ό,τι καλύτερο να τρέφονται ες αει με κλινική, εξαρτάται προφανώς από την πάθηση, την ηλικία του ζώου κ.α. Με το συκώτι όμως δεν έχει να κάνει στα σίγουρα θαρρώ .

Να σου πω την αλήθεια έχω ρωτήσει τη δική μας κτηνίατρο, αν πειράζει που κάποια απ τα δικά μου τρώνε κατά καιρούς κάποιες ποσότητες από την κλινική τροφή του Ρόκο για τα νεφρά (βασικά αν μου ξεφύγουν και την βρουν πρόχειρη την τσακίζουν..) και μου είπε καθόλου δεν πειράζει ίσα ίσα που καλό τους κάνει, σε αντίθεση βέβαια με το πορτοφόλι μας, που ζημιώνεται πολύ έτσι
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους