Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,258 εγγεγραμμένα μέλη και 718,699 μηνύματα σε 22,692 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 534 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μετά τη στείρωση: Φροντίδα/Απορίες

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 921 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 20:31, 02-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Ναι,το γνωριζω αυτο με τα εμφιαλωμενα νερα,το εχω γραψει αν θυμαμαι καλα καισ το αρθρο μου για το συνδρομο,στην περιοχη των αρθρων.
Ομως τι γινεται οταν το νερο ειναι ακαταλληλο σε καποια περιοχη;.
Έφη μου δεν ήξερα πως είχες γράψει σε άρθρο για τα εμφιαλωμένα και ζητώ συγνώμη... Σε ανύποπτο χρόνο κάπου το είχα διαβάσει (όχι από το άρθρο σου) και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση γιαυτό και το θυμόμουν... Μάλιστα είχα τότε αναρωτηθεί αν είναι ασφαλή και για μας τους ίδιους... Τεσπα...

Είναι μεγάλο πρόβλημα οταν το νερό είναι εντελώς ακατάλληλο... Για τη Ζάκυνθο δε γνωρίζω αλλά αν όλο το ιόνιο έχει πρόβλημα, μπορώ να φανταστώ για τι νερό μιλάμε.. Θεωρούσα πως του Ηρακλείου ήταν άθλιο μέχρι που πήγα στην Κέρκυρα και είδα... Αναθεώρησα αμέσως.. Ίσως εινσι από τα πιο ακατάλληλα.. Μόνο άλατα...πλενεις και μένουν άσπρες στάμπες στα πιάτα, στους νιπτήρες, παντού...

Σίγουρα εκτός του κορπη και Ζαγόρι θα πρέπει να υπάρχουν και άλλα εμφιαλωμένα με χαμηλές τιμές μαγνησίου.. Δε το έχω ψάξει καθόλου, ούτε και για τα νερά που αγοράζω... Τεσπα... Γερά να είναι τα μωρά μας
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,532 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:53, 02-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Έφη μου δεν ήξερα πως είχες γράψει σε άρθρο για τα εμφιαλωμένα και ζητώ συγνώμη... Σε ανύποπτο χρόνο κάπου το είχα διαβάσει (όχι από το άρθρο σου) και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση γιαυτό και το θυμόμουν... Μάλιστα είχα τότε αναρωτηθεί αν είναι ασφαλή και για μας τους ίδιους... Τεσπα...

Είναι μεγάλο πρόβλημα οταν το νερό είναι εντελώς ακατάλληλο... Για τη Ζάκυνθο δε γνωρίζω αλλά αν όλο το ιόνιο έχει πρόβλημα, μπορώ να φανταστώ για τι νερό μιλάμε.. Θεωρούσα πως του Ηρακλείου ήταν άθλιο μέχρι που πήγα στην Κέρκυρα και είδα... Αναθεώρησα αμέσως.. Ίσως εινσι από τα πιο ακατάλληλα.. Μόνο άλατα...πλενεις και μένουν άσπρες στάμπες στα πιάτα, στους νιπτήρες, παντού...

Σίγουρα εκτός του κορπη και Ζαγόρι θα πρέπει να υπάρχουν και άλλα εμφιαλωμένα με χαμηλές τιμές μαγνησίου.. Δε το έχω ψάξει καθόλου, ούτε και για τα νερά που αγοράζω... Τεσπα... Γερά να είναι τα μωρά μας

Μα ειναι δυνατον να ζητας συγνωμη που δεν το ειχες διαβασει;Θα σε μαλωσωωωω!
Βασικα αυτο ακριβως εχω γραψει
Αυτό που πρέπει να γίνει σαφές είναι ότι η διατροφή του ζώου θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο χαμηλή σε περιεκτικότητα μαγνησίου(Mg++). Εδώ αξίζει να τονίσουμε ότι τα εμφιαλωμένα νερά είναι συνήθως πλούσια σε μέταλλα και μαγνήσιο για αυτό και θα πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί στην επιλογή του εμφιαλωμένου νερού, όταν αυτό είναι απαραίτητο (περιοχές με ακατάλληλο νερό βρύσης), κοιτώντας πάντα τις τιμές του μαγνησίου.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

charlie2alpha (Κώστας)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη charlie2alpha
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O charlie2alpha έγραψε στις 20:54, 02-05-19:

Τα νερά αυτά μέχρι και για τους ανθρώπους καταντούν ακατάλληλα. Εδώ και χρόνια έχουμε στο σπίτι κανάτα Brita με φίλτρο κι απο αυτήν δίνω και στον γάτο μου. Όσο για τις τροφές κλπ, τα ίδια τράβηξα κι εγώ με τον Μάιλο πέρισυ τον Οκτώβρη. Τον άκουσα να κλαίει στην άμμο του, ευτυχώς αντέδρασα άμεσα κι εκτός απο μια δύσκολη νύχτα λόγω του καθετήρα και του κολλάρου δεν έπαθε τίποτα. Του έπαιρνα κι εγώ τροφή απο Pet Shop και απο τότε Acana Wild Prairie τρώει μόνο, καμιά 50ρια € το πακέτο των 5.4 Kg. Την παλιά τροφή του την δίνω στα αδεσποτάκια πλέον...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spongebob21
H Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H spongebob21 έγραψε στις 21:05, 02-05-19:

Εμείς έχουμε χρονια το φίλτρο της camelot που είναι φοβερό, και συν της άλλης του έχω πάρει συντριβάνι με φίλτρο για να τον προσελκυω να πίνει και άλλο νερό!!! Κάνω ότι μπορώ να πίνει μπόλικο νεράκι.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,532 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:19, 02-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από spongebob21
Εμείς έχουμε χρονια το φίλτρο της camelot που είναι φοβερό, και συν της άλλης του έχω πάρει συντριβάνι με φίλτρο για να τον προσελκυω να πίνει και άλλο νερό!!! Κάνω ότι μπορώ να πίνει μπόλικο νεράκι.

Βρε συ αυτο το φιλτο το εχω σκεφτει και εγω,αλλα πρεπει να ειμαισ ιγουρη οτι κανει και για εξασθενες χρωμιο.
Αυτες οι απλες κανατες τιποτα δνε κανουν,για βαρεα μεταλλα τουλαχιστον.Αυτο που λες εσυ ειναι συστημα ολοκληρο...εισαι σιγουρη ομως οτι κανει και για εξασθενες χρωμιο;
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spongebob21
H Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H spongebob21 έγραψε στις 21:31, 02-05-19:

Μπορώ να σου στείλω να διαβάσεις το προσπέκτους αλλά δεν θέλω να θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση. Ναι έτσι μας είπε ο άνθρωπος που μας το έβαλε αφαιρεί νιτρώδη αμίαντο μόλυβδο εξασθενές χρώμιο αρσενικό χλώριο κάδμιο και άλλα πολλά .. αν θες στείλε μου προσωπικό μνμ να σου στείλω τον κατάλογο . Οι γονείς μου το έπαιρναν χρόνια τώρα το έχω και εγώ στο σπίτι μου. Και επειδή τον μισό καιρό τον περνάμε στην Κεφαλονιά έχουμε σωθεί. Τα νερά τα εμφιαλωμένα είναι ότι χειρότερα.
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 21:56, 02-05-19:

Καλησπέρα κι από μένα. Τα Επτάνησα έχουν μεγάλο πρόβλημα με το νερό. Στην ουσία είναι υφάλμυρο...Εντελώς ακατάλληλο για κατανάλωση από ανθρώπους και ζώα,ιδιαίτερα στειρωμένα ζώα. Όποιος έχει δει μπανιέρα και νιπτήρα στην Κέρκυρα, ξέρει τι εννοώ. Τα εμφιαλωμένα που αναφέρθηκαν είναι από την Ήπειρο και την Βόνιτσα και έχω άποψη.Δεν είναι για πέταμα αλλά δεν είναι και κορυφαία. Διαφημίζονται ότι προέρχονται από φυσικές πηγές αλλά δεν είναι αλήθεια...Είναι από γεώτρηση. Η μία φίρμα είναι θυγατρική της Nestle και αυτά που λέω, τα αναγράφει στην ετικέτα. Τίμια...Για τα φίλτρα δεν έχω άποψη. Εγώ, λόγω προπονήσεων, είμαι συνέχεια με ένα μπουκάλι νερό συνέχεια. Το ίδιο δίνω και στις γάτες. Έχει ολικά στερεά υπολείμματα 112 mg/l και χαμηλό Mg. Λέγεται Κωστηλάτα αλλά έχει μικρή παραγωγή.Επίσης στα εμφιαλωμένα παίζει σπουδαίο ρόλο η μεταφορά και η αποθήκευση. Και το καλύτερο νερό μπορεί να γίνει τοξικό και επικίνδυνο. Όμως κάτι πρέπει να πιούμε. Άνθρωποι και ζωάκια...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 921 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 21:58, 02-05-19:

Τα φίλτρα κάνουν δουλειά.. Έχει βάλει μια φίλη μου στο σπίτι της και πραγματικά είναι πολύ ευχαριστημενη.. Το θέμα είναι όμως πως πρέπει να είναι δικό σου το σπίτι... Καποιος που νοικιάζει δεν νομίζω πως τον συμφέρει να μπει σε τέτοιο έξοδο.. Δε ξέρω πόσο εύκολη ή δύσκολη είναι η εγκατάσταση και απεγκατασταση του...

Αρχική Δημοσίευση από Γατόκαρδος
Όποιος έχει δει μπανιέρα και νιπτήρα στην Κέρκυρα, ξέρει τι εννοώ...
Και λίγα είπες Ορέστη.... Βγαίνουν τα πάντα off... Η κόρη μου που σπουδάζει Κέρκυρα έχει σιχαθεί...
Το καλύτερο εμφιαλωμένο νερό στην Κέρκυρα - και το πιο ακριβό - μας είχαν προτείνει πως είναι το Θεόνη και η Σαμαρινα...
Η Αλεξάνδρα μου παραγγέλνει το βικος Ζαγοροχώρια...

Πάντως όπως πολύ σωστά είπες παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η αποθήκευση του...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 03-05-19 στις 00:39. Αιτία: merge
Παράθεση

alexiou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alexiou
Ο alexiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O alexiou έγραψε στις 08:36, 03-05-19:

Έχει αδειάσει το σπίτι μου.
Όλα έχουν τα σημάδια του.Έχω την εντύπωση πως το πρωί σήμερα που ξύπνησα θα με περιμένει.
Είναι πολύ οδυνηρό συναίσθημα.Πάει ο γατουλης μου.Απίστευτο.
Απίστευτο.Έχασα το γάτο μου έτσι για πλάκα.

Προσεχείς κάτι υποτίθεται πολύ, και στο τέλος το χάνεις.
Υποτίθεται σκέφτομαι τον στείρωσα για καλύτερα, και του έβγαλα τα μάτια.
Απίστευτο.
Προσέξτε όλοι καλά τα ζωντανά σας.Να έχουν πάντα υγέια ευχομαι.Ολοψυχα.
Σας ευχαριστω πολυ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexiou : 03-05-19 στις 08:39.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 09:04, 03-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από alexiou
Έχει αδειάσει το σπίτι μου.
Όλα έχουν τα σημάδια του.Έχω την εντύπωση πως το πρωί σήμερα που ξύπνησα θα με περιμένει.
Είναι πολύ οδυνηρό συναίσθημα.Πάει ο γατουλης μου.Απίστευτο.
Απίστευτο.Έχασα το γάτο μου έτσι για πλάκα.

Προσεχείς κάτι υποτίθεται πολύ, και στο τέλος το χάνεις.
Υποτίθεται σκέφτομαι τον στείρωσα για καλύτερα, και του έβγαλα τα μάτια.
Απίστευτο.
Προσέξτε όλοι καλά τα ζωντανά σας.Να έχουν πάντα υγέια ευχομαι.Ολοψυχα.
Σας ευχαριστω πολυ.

]
Καλημέρα... Όλοι μας ξέρουμε ακριβώς πως νιώθεις.. Αυτό το κενό στο χώρο και μέσα σου και οι τύψεις να σε τρώνε... Ο καθένας μας έχει χάσει κάποιο ζωάκι, άλλος εντελώς ξαφνικά όπως εσύ, άλλος από γηρατειά, άλλος ύστερα από κάποια αρρώστια, το συναίσθημα όμως παραμένει ακριβώς το ίδιο....

Η στείρωση του γάτου σου έπρεπε να γίνει.. Το ξέρεις και εσύ.. Σε διαφορετική περίπτωση θα υπήρχαν μεγάλα θέματα αφού θα ήθελε να ζευγαρωσει και αργότερα προβλήματα υγείας.... Έκανες αυτό που ήταν σωστό... Η αμέλεια όμως - ξανά, γιατί έχει συζητηθεί πρόσφατα εξαιτίας πρόσφατου θανάτου μιας γατούλας- ενός γιατρού κόστισε τελικά τη ζωή του γάτου σου...

Αναρωτιέμαι όμως μέχρι να φραξει η ουροδόχος κύστη δεν υπάρχουν κάποια συμπτώματα νωρίτερα που να μας χτυπήσουν το καμπανάκι? Να πηγαίνει πολυ συχνά στην τουαλέτα, να νιάουριζει όταν προσπαθεί να ουρησει, να τα κάνει και εκτός αμμοδοχου? Δεν είχαν αναφερθεί στο γιατρό για να τον υποψιασουν????

Μην σκέφτεσαι τι μπορεί να είχε γίνει αν...... Ότι έγινε δυστυχώς έγινε... Θα τον έχεις πάντα στην σκέψη σου, δεν θα τον ξεχάσεις ποτέ και κάποια στιγμή θα τον θυμάσαι χωρίς έντονο πόνο αλλά με μια θλίψη (όπως ακριβώς όταν χάνουμε κάποιο αγαπημένο πρόσωπο)... Και ίσως εκεί που δεν το περιμενεις να βρεθεί στο δρόμο σου ένας άλλος γατουλης που θα γεμίσει το κενό που έχεις τώρα...

Ήταν κουκλος... Υπέροχο τριγωνικό πρόσωπο με τεράστια αυτιά και όμορφα μάτια.. . Πανέμορφος πραγματικα.. . Να είναι καλά εκεί που πήγε
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 03-05-19 στις 09:10.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 10:14, 03-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από alexiou
Έχει αδειάσει το σπίτι.

Σε νιώθω απόλυτα.Να γυρνάς το κεφάλι και να περιμένεις να δεις την εικόνα η΄ να ακούσεις τη φωνή αυτού που δεν υπάρχει. Και γρήγορα συνειδητοποιείς την ψευδαίσθηση. Τα επόμενα δευτερόλεπτα είναι οδυνηρά...Σαν να σου λείπουν τα πόδια και να το ξέχασες. Να το ξέχασες και να θέλησες να πας μια βόλτα στη λιακάδα.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,786 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:14, 03-05-19:

Κρίμα που "έφυγε" τόσο πρόωρα, τόσο άδικα...
Κάθε φορά που χάνουμε ένα ζωάκι μας, αυτόματα αρχίζουν οι υποθέσεις και τα ερωτηματικά: "αν είχα κάνει αυτό κι όχι εκείνο.." "μήπως δεν έκανα κάτι σωστά;" με πανταχού παρούσες- πάντα- τις ενοχές.
Αλλά παραμένει λάθος το να κατηγορείς τον εαυτό σου επειδή απλά τον στείρωσες. Ο γατούλης είχε από πρόβλημα με το ουροποιητικό του (ας όψονται αυτοί που προτείνουν τροφές, χωρίς να ενημερώνουν- κυρίως οι γιατροί που δεν εφιστούν την προσοχή σε τόσο σημαντικά θέματα, ως οφείλουν).
Ωστόσο, αυτό με τίποτα δεν αλλάζει το γεγονός οτι τον αγάπησες πολύ κι όσο ζούσε, έκανες ότι μπορούσες για να είναι γερός κι ευτυχισμένος.

Ήταν πανέμορφος και λαμπερός ο γατούλης σου και νιώθω πόσο πονάς, που αυτός ο μικρός ήλιος του σπιτιού σου έχει σβήσει.
Τώρα που η ψυχούλα του πέταξε (ας ελπίσουμε σε κάποιον άλλο, καλύτερο κόσμο) η ανάμνησή του, αέναο φως, θα συντροφεύει το νου και την καρδιά σου. Κι ίσως κάποτε, αν τύχει να έρθει ένα καινούργιο πλασματάκι στη ζωή σου, στα μάτια του να διακρίνεις την ηλιαχτίδα του.
Κουράγιο και καλή δύναμη.

Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanosf
Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 18:31, 07-05-19:

Γεια σας.
Ο καλος μας ivan την Δευτερα παει για στειρωση. (ειναι 6 μηνων και εχει αρχισει να "παιζει" με το λουτρινο ζωακι του)
Πειτε μου σας παρακαλω τι πρεπει να προσεξω?
Τι πρεπει να ρωτησω τη γιατρο?
Δεν εχω ιδεα για τιποτα.
Θελω να μαθω εαν υπαρχουν πολλοι τροποι ή ενας. Εδω π.χ. εμαθα οτι δεν ηταν καλο που του πηρε αιμα απο το λαιμο.
Ναι ασχετο με τη στειρωση, αλλα αυτα θελω να μαθω.

Πρεπει να ρωτησω κατι για τον τροπο που θα γινει?
Εχω μεγαλη αγωνια.

Μου ειπε οτι επειδη εχει κανει εξετασεις πριν 1,5 μηνα δεν χρειαζετε να ξανακανουμε.
Σωστο ή λαθος?
Πειτε μου λεπτομεριες.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:52, 07-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από stefanosf
Γεια σας.
Ο καλος μας ivan την Δευτερα παει για στειρωση. (ειναι 6 μηνων και εχει αρχισει να "παιζει" με το λουτρινο ζωακι του)
Πειτε μου σας παρακαλω τι πρεπει να προσεξω?
Τι πρεπει να ρωτησω τη γιατρο?
Δεν εχω ιδεα για τιποτα.
Θελω να μαθω εαν υπαρχουν πολλοι τροποι ή ενας. Εδω π.χ. εμαθα οτι δεν ηταν καλο που του πηρε αιμα απο το λαιμο.
Ναι ασχετο με τη στειρωση, αλλα αυτα θελω να μαθω.

Πρεπει να ρωτησω κατι για τον τροπο που θα γινει?
Εχω μεγαλη αγωνια.

Μου ειπε οτι επειδη εχει κανει εξετασεις πριν 1,5 μηνα δεν χρειαζετε να ξανακανουμε.
Σωστο ή λαθος?
Πειτε μου λεπτομεριες.
Καλησπερα Στεφανε μου και χρονια πολλα!Μαλιστααααααααα..στειρωσουλα ο ιβαν μας!
Λοιπον,το καλο με τα αρσενικα ειναι οτι μια στειρωση υπαρχει,τους αφαιρουν τα μπαλακια και σαφως ειναι πολυ πιο λαιτ εγχειρηση απο τα θηλυκα,που εκει δυστυχως κανουν διαφορα περιεργα οσοι δεν ειναι και πολυ σωστοι.
Τωρα αν γνωριζει καποιος και αλλον τροπο στειρωσης στα αρσενικα να το πει,αλλα δεν νομιζω.Εναν ξερω εγω και δενε χω ακουσει για αλλον.

Κοιτα,εμενα κανενας δεν μου κανει εξετασεις στην γατα πριν την στειρωση,Εννοω με αιμα.Ακροαση και αυτα ναι/
Κανονικα ομως πρεπει να γινονται.Οι περισσοτεροι δεν τους κανουν βεβαια,απλα τα κοιταζουν εκεινη την ωρα.Επειδη ομως οντως εσυ του εκανες,αφου σου λεει δεν χρειαζεται,δεν χρειαζεται.
Φανταζομαι ομως οτι θα τον ακροαστει,ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟ και να σιγουρευτει οτι το αναπνευστικο του ειναι οκ,δηλαδη εχουν φυγει ακροαστικα κλπ ναι;

Χρειαζεται απο βραδυς να μην φαει τιποτα ,απο οποια ωρα θα σου πει η γιατρος,αναλογα με το ποια ωρα θα τον πας κτηνιατρειο.Και εννοειται και μετα την στειρωση εκεινη την ημερα οχι φαγητο,αργοτερα λιγο νερακι...και προσοχη απο την ναρκωση,καλυτερα να ειναι μεσα στο κλουβι του,αν μπορει να μεινει μεσα δηλαδη,διοτι μπορει να χτυπησουν,δενε χουν καλη ισσοροπια.Αλλα για το ΜΕΤΑ θα τα πουμε και τοτε,καλα να ειμαστε.

Ζητα της να του κανει ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΡΩΣΗ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΠΑΥΣΙΠΟΝΗ ΕΝΕΣΗ,οκ κανονικα δεν χρειαζεται να το πεις,ειχε τυχει εδω περιπτωση ομως μιας γατουλας που δεν της ειχε κανει ο γιατρς παυσιπονη ,οποτε καλο ειναι να τους το θυμιζουμε και τονιζουμε.Οσον αφορα την ενεσιμη αντιβιωση μακρας διαρκειας,ρωτα την και θα κρινει η γιατρος σου.
Δεν θυμαμαι κατι αλλο

Θα σου πουνε και αλλοι.
Ολα καλα θα πανε,στα αρσενικα ειναι πολυ πιο ευκολα τα πραγματα.
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 18:47, 13-05-19:

Γεια σας .
Η στείρωση του Ιβαν μας έγινε σήμερα και πήγαν όλα καλά.
Κάναμε και εξετάσεις και είμαστε πολύ καλά, έχουν πέσει και τα λευκά που είχε ανεβασμένα τότε και έχουμε συνέλθει από τη νάρκωση πλήρως .

Μια ερώτηση .
Επειδή μου είπε η γιατρός για 4 -5 ημέρες να μην του βάλω την άμμο του στη λεκάνη και να του βάλω εφημερίδες .
Με ταλαιπωρεί πολύ ρε γαμοτο αυτό το πράγμα .
Γιατί να μην του βάλω την άμμο ;
Υπάρχει λέει κίνδυνος μόλυνσης για αυτό.
Μήπως ομως με την ever Cleen δεν υπάρχει πρόβλημα επειδή γίνετε μπαλάκι όταν ουρει ;
Εχω βάλει εφημερίδες , μπήκε , ουρησε , έγινε ψιλό χάλια και γενικά ειναι πολυ άβολο .
Μπαίνει βγαίνει το παλεύει και γενικά δεν του αρέσει και γίνετε και βρωμια στο σπιτι .
Τι κάνατε όσοι έχετε στειρωσει αρσενικό ;
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,453 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 18:54, 13-05-19:

Στεφανε καλησπερα!! Δεν εχω λογια γι αυτο που διαβασα μολις..βαλε του σε παρακαλω την αμμο του κανονικα, ελεος δηλαδη!!! Πρωτη φορα ακουω για τετοιου ειδους συσταση...Προφανως και το γατι θα ταλαιπωρηθει πολυ και εσεις...Αν πηγαινε στα χωματα εξω θα σου λεγα οτι οκ. θα υπηρχε ενας κινδυνος μολυνσης, αλλα και παλι μηδαμινος σχεδον αφου το γατι ειναι καλυμμενο με την αντιβιωση, που πηρε!!!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:56, 13-05-19:

Αα..περαστικα στο αγορακι μας!Βρε στεφανε ,αντιβιωση του εδωσε ή θατου δινεις εσυ;Τι μολυνση να παθει με αντιβιωση;Κια ΟΧΙ εγω σε κανενα απο τα γατια μου δνε μου ειπε γιατρος να βγαλω την αμμο και να βαλω εφημεριδες,Και στον μπουκακο μου,αγορακι...ουτε εκει.
Απλα,σιγουρα του εδωσε αντιβιωση μακρας διαρκειας λη θα του δινεις εσυ;Αυτο εχει σημασια.Η ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ.
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 18:57, 13-05-19:

Ευχαριστω πολυ Δημητρα .
Θα του βάλω την άμμο του γιατί έχει μπερδευτεί και ο ίδιος και λερώνετε άδικα .
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 18:59, 13-05-19:

Του έδωσε αντιβίωση η γιατρός .
Εμένα δεν μου έδωσε τίποτα για να του δώσω .
Απλά μου είπε την Παρασκευή να τον ξαναπάω για να δει οτι όλα ειναι καλά .
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:59, 13-05-19:

Ευχαριστω πολυ Δημητρα .
Θα του βάλω την άμμο του γιατί έχει μπερδευτεί και ο ίδιος και λερώνετε άδικα .
Μαλλον στην Μαρια απαντας,αλλα εγω θα επιμεινω.ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΜΑΚΡΑς ΔΙΑΡΚΕΙΑΕΣ;η σου ειπε να του δωσεις εσυ χαπακια;
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:01, 13-05-19:

Του έδωσε αντιβίωση η γιατρός .
Εμένα δεν μου έδωσε τίποτα για να του δώσω .
Απλά μου είπε την Παρασκευή να τον ξαναπάω για να δει οτι όλα ειναι καλά .
Αχα,ελπιζω να ειναι μακρας διαρκειας.Γενικα αυτα να τα ξεκαθαριζεις,διοτι και οι γιατροι ανθρωποι ειναι και μπορει να ξεχασουν πχ να πουν δωσε του αυτα τα χαπακια.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,453 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 19:20, 13-05-19:

Αχα,ελπιζω να ειναι μακρας διαρκειας.Γενικα αυτα να τα ξεκαθαριζεις,διοτι και οι γιατροι ανθρωποι ειναι και μπορει να ξεχασουν πχ να πουν δωσε του αυτα τα χαπακια.

ε χοντρό να ξεχάσουν κάτι τέτοιο μετά τη στείρωση, αλλά ποτέ δεν ξέρεις απ την άλλη! Άσε που οι περισσότεροι πλέον κτηνίατροι κάνουν την ενέσιμη μακράς διαρκείας, ευτυχώς για όλους .
Πάντως πραγματικά μου κανε φοβερή εντύπωση η σύσταση περί εφημερίδων , φαίνεται ότι ο συγκεκριμένος δεν είναι και πολύ εξοικειωμένος με γάτες..τι να πω! Θα μπορούσαν να προκληθούν έτσι διάφορα θέματα, το γατί πιθανόν να μην επέλεγε καν τη λεκάνη για να πάει ή να κρατιέται και να κάνει σίγουρα ουρολοίμωξη, και μια σειρά από άλλα..
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 19:27, 13-05-19:

Sorry Μαρια που σε είπα Δημητρα .
Ναι βέβαια εσένα εννοούσα !!

Όσο για την αντιβίωση όχι δεν θα του δώσω εγώ κάτι και ούτε πιστεύω οτι το ξέχασε, γιατί πριν τον πάρω την ρώτησα και μάλιστα 2 φορές .
Εγώ πρέπει να πάρω κάτι να του δώσω ή ειναι οκ ;
Και μου είπε όχι, απλά φέρτον μου την Παρασκευή να τον δω οτι ειναι όλα καλά .

Είμαι πάντως πολυ χαρούμενος γιατί ο Ιβαν μας ειναι σαν να μην έχει γίνει τίποτα .
Τρέχει παίζει και ειναι πολυ ευδιάθετος .
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 19:32, 13-05-19:

Είμαι πάντως πολυ χαρούμενος γιατί ο Ιβαν μας ειναι σαν να μην έχει γίνει τίποτα .
Τρέχει παίζει και ειναι πολυ ευδιάθετος .

Εμ αρσενικός γαρ αγαπητέ μου, η στείρωσή τους είναι πολύ πιο απλή υπόθεση και όντως μετά από λίγες ώρες είναι σα να μη συνέβη τίποτα συνήθως .

Πολύ χαιρόμαστε με τα ευχάριστα νέα σας λοιπόν και όχι δε νομίζω ότι χρειάζεται να του δώσεις κάτι ιδιαίτερο
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:53, 13-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
ε χοντρό να ξεχάσουν κάτι τέτοιο μετά τη στείρωση, αλλά ποτέ δεν ξέρεις απ την άλλη! Άσε που οι περισσότεροι πλέον κτηνίατροι κάνουν την ενέσιμη μακράς διαρκείας, ευτυχώς για όλους .
Πάντως πραγματικά μου κανε φοβερή εντύπωση η σύσταση περί εφημερίδων , φαίνεται ότι ο συγκεκριμένος δεν είναι και πολύ εξοικειωμένος με γάτες..τι να πω! Θα μπορούσαν να προκληθούν έτσι διάφορα θέματα, το γατί πιθανόν να μην επέλεγε καν τη λεκάνη για να πάει ή να κρατιέται και να κάνει σίγουρα ουρολοίμωξη, και μια σειρά από άλλα..
Με αυτα που εχουμε δει κατα καιρους Μαρια μου,εγω κραταω παντα μικρο καλαθι,
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 20:00, 13-05-19:

Με αυτα που εχουμε δει κατα καιρους Μαρια μου,εγω κραταω παντα μικρο καλαθι,

Και καλά κάνεις θα έλεγα...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 20:28, 13-05-19:

Καλησπέρα και από μένα στέφανε... Καλή ανάρρωση στον Ιβάν που μπήκε και αυτός στο club των στειρωμενων

Και εγώ πρώτη φορά ακούω να λέει γιατρός να βγαίνει η άμμος για μερικές μέρες λόγω στειρωσης...τι να πω!!!! Όσο μεγαλώνουμε μαθαίνουμε
Άσε κανονικά την άμμο στον Ιβάν να πηγαίνει να κάνει τα τσίσα του εκεί όπως σου είπαν η έφη κσι η Μαρία.... Τίποτα δε θα πάθει απολύτως....

Μαρία μου δυστυχώς τις ενεσιμες αντιβιωσεις δεν τις κάνουν όλοι οι γιατροί... Ίσως γιατί είναι πιο ακριβές... Who knows????

Άσχετο.... Στέφανε δοκίμασε την νέα άμμο της ever clean - και όσοι άλλοι ήδη τη χρησιμοποιείτε -... Την TOTAL COVER.... Θεωρώ ότι είναι η καλύτερη από όλες τις άλλες της ίδιας εταιρίας !!!! Χωρίς άρωμα, δεν βγάζει σκόνη καθόλου και τα τσίσα γίνονται σε δευτερόλεπτα σβωλοι... Επιπλέον δεν κολλάνε τα ούρα στο πάτο της αμμοδοχου...και δεν μυρίζει τίποτα... Έτυχε και την πήρα γιατί δεν βρήκα την multiple cat που χρησιμοποιουσα και τώρα δεν την αλλάζω...
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,786 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 10:27, 15-05-19:

Γεια σας .
Η στείρωση του Ιβαν μας έγινε σήμερα και πήγαν όλα καλά.
Κάναμε και εξετάσεις και είμαστε πολύ καλά, έχουν πέσει και τα λευκά που είχε ανεβασμένα τότε και έχουμε συνέλθει από τη νάρκωση πλήρως .

Μια ερώτηση .
Επειδή μου είπε η γιατρός για 4 -5 ημέρες να μην του βάλω την άμμο του στη λεκάνη και να του βάλω εφημερίδες .
Με ταλαιπωρεί πολύ ρε γαμοτο αυτό το πράγμα .
Γιατί να μην του βάλω την άμμο ;
Υπάρχει λέει κίνδυνος μόλυνσης για αυτό.
Μήπως ομως με την ever Cleen δεν υπάρχει πρόβλημα επειδή γίνετε μπαλάκι όταν ουρει ;
Εχω βάλει εφημερίδες , μπήκε , ουρησε , έγινε ψιλό χάλια και γενικά ειναι πολυ άβολο .
Μπαίνει βγαίνει το παλεύει και γενικά δεν του αρέσει και γίνετε και βρωμια στο σπιτι .
Τι κάνατε όσοι έχετε στειρωσει αρσενικό ;

Καλωσορίζω κι εγώ με τη σειρά μου τον Ιβάν στο κλαμπ των στειρωμένων. Σιδερένιος!
Όπως σου είπαν και πριν τα κορίτσια και θα πω κι εγώ για πρώτη ίσως φορά καθότι δεν συνηθίζω να πηγαίνω κόντρα στις συστάσεις των γιατρών, αυτή τη φορά αγνόησέ το και ξαναβάλε του την άμμο που του έβαζες (έλεος πια το ταλαίπωρο!). Μόνο φρόντιζε να την καθαρίζεις με το ειδικό φτυαράκι τουλάχιστον 1 φορά την ημέρα, απαλάσσοντάς την από σβώλους και "κακά".
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 15-05-19 στις 18:51.
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 14:55, 15-05-19:

Έτσι έκανα και τα πάμε πολυ καλά.
Την άμμο του έτσι και αλλιώς την καθαρίζουμε 2 με 3 φορές την ημέρα .
Τον προσέχω και λιγο να ειναι μετά καθαρός πίσω στην επέμβαση και εάν έχει κανα κοκο από την άμμο του τον βγάζουμε με ενα μωρομαντηλο.
Όλα,καλά μέχρι τώρα και εύχομαι να ειναι πάντα έτσι.
Με υγεία και ευτυχία . Να τρέχει χαρούμενος να παίζει και μετά να κοιμαται όπου γουστάρει με τις ωρες !!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Tanjevich, βερικοκακι 17

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους