Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 86,324 εγγεγραμμένα μέλη και 719,078 μηνύματα σε 22,753 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 102 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ψύλλοι και κατοικίδια

Evris7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Evris7
Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Evris7 έγραψε στις 13:27, 02-07-10:

Γεια σας. Ξέρω ότι δε γράφω και στο πιο κατάλληλο φόρουμ, μιας και εδώ και ένα χρόνο είμαι ιδιοκτήτης σκύλου (είχα για αρκετά χρόνια γάτο όμως )
Πρώτα θα σας κάνω μια εισαγωγή μιας και γράφω πρώτη φορά στο mycat
Τον Απρίλη του 2009, όταν είχαμε μεγαλοβδομάδα, περνούσα με το αυτοκίνητο από μια απομακρυσμένη περιοχή. Στην άκρη του δρόμου, μέσα σε ένα χωράφι είδα μια κούτα και δίπλα ένα σκυλάκι. Έτσι, κατέβηκα από το αυτοκίνητο για να δω τί συμβαίνει. Προς μεγάλη μου έκπληξη είδα 4 σκυλάκια, 20 ημερών περίπου παρατημένα Χωρίς δεύτερη σκέψη τα μάζεψα και τα πήρα σπίτι μου. Έπαιρνα τηλ τις φιλοζωικές αλλά όλοι μου έλεγαν όλοι οι υπεύθυνοι μετά το Πάσχα γιατί τώρα ήταν διακοπές (να χαρώ εγώ φιλοζωικες). Έτσι τα κράτησα για καμιά βδομάδα και κατάφερα και βρήκα 3 άτομα που ήθελαν από 1. Εγώ κράτησα εγώ το αρσενικό της παρέας
Το σκυλάκι, λοιπόν, μεγάλωσε. Τον έχω στον κήπο του σπιτιού μου ο οποίος είναι περιφραγμένος και αρκετά μεγάλος. (Βέβαια δεν τον έχω όλη μέρα ελεύθερο, αλλά τον δένω κάτω από ένα δέντρο) Είναι καθαρός σκύλος, τον φροντίζω καλά και είναι ήσυχος, οπότε δεν ενοχλούνται οι γείτονες. Πρόσφατα όμως, ένας γείτονας μου, που το σπίτι του είναι δίπλα στο σημείο που δένω το σκύλο, μου παραπονέθηκε ότι το σπίτι του έχει γεμίσει ψύλλους και μου υπέδειξε να μετακινήσω το σκύλο από εκεί που τον δένω. Εγώ έμεινα παραξενεύτηκα γιατί ο σκύλος δεν έχει ψύλλους (του βάζω αμπούλες και τον κάνω μπάνιο τουλάχιστον μια φορα τη βδομάδα).

Η απορία μου, λοιπόν, είναι αν όντως ο σκύλος είναι η αιτία που έχουν μαζευτεί ψύλλοι Δηλαδή γίνεται ο σκύλος μου να μην έχει ψύλλους αλλά να είναι η αιτία που το διπλανό σπίτι έχει πρόβλημα με τους ψύλλους;

Υ.Γ. Και άλλη μια απορία. Οι ακαθαρσίες των κατοικίδιων είναι "μαγνήτης" ψύλλων;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ψύλλοι και εξωπαράσιτα - Από Ελινα!!!
      Το θέμα έχει λάβει 364 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-12-19 στις 11:34.
    • Ψύλλοι σε μωρά γατάκια - Από dinaki_doctor
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-06-11 στις 11:18.
    • Ψύλλοι σε γάτα που θηλάζει. - Από Manolis samos
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-06-11 στις 20:46.
    • Οι ψύλλοι με λατρεύουν... - Από Mplimpliki
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-01-07 στις 16:33.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους