Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,761 εγγεγραμμένα μέλη και 714,905 μηνύματα σε 22,161 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 304 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Προσαρμογή πρώην αδεσποτούλας σε σπίτι με κήπο

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 20:41, 05-04-14:

Λοιπόν, όπως ίσως έχετε διαβάσει καποιοι, πρόσφατα μάζεψα μια γατούλα από το δρόμο και τώρα την έχω σπίτι. Δυστυχώς, η μεγαλύτερη γάτα μου δεν τη δέχεται με τίποτα, οπότε αποφάσισα, προκειμένου να τη δώσω για υιοθεσία σε κάποιον άσχετο, να τη στείλω στους δικούς μου, εκτός Αθηνών, για να μπορώ να τη βλέπω (είναι το πρώτο γατάκι που έσωσα από το δρόμο και δεν μπορώ να το αποχωριστώ τελείως ).

Το θέμα τώρα είναι ότι οι γονείς μου τη θέλουν για τον κήπο (η μαμά μου δεν μπορεί να έχει γάτες μέσα στο σπίτι -αν ήταν σκυλίτσα δεν θα είχαμε πρόβλημα...). Στον κήπο κυκλοφορεί τακτικά κι ένας άλλος γατούλης, ημιαδέσποτος, που εμφανίστηκε πριν δυο χρόνια από μόνος του και έκτοτε τον ταϊζουμε (εμείς και διάφοροι γείτονες, είναι τετράπαχος). Πιστεύω ότι θα ταιριάξουν, γιατί και αυτή η καημένη είναι ήρεμο γατάκι και αυτός είναι πολύ καλός χαρακτήρας. Κατά καιρούς, δε, φέρνει και τις διάφορες παρέες του (ένα καλοκαίρι είχανε μαζευτεί τέσσερα ). Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ο γάτος (ή οι γάτοι..) δεν είναι μόνιμος, πηγαινοέρχεται, και φοβάμαι ότι, αν η μικρή τον ακολουθήσει, μπορεί να χαθεί, μιας και δεν ξέρει τη γειτονιά. Ένας άλλος παράγοντας είναι μια σκυλίτσα που επίσης μπαινοβγαίνει μια στο τόσο (γενικώς, στη γειτονιά κυκλοφορούν διάφορα ζώα, είναι εξοχή -μάλιστα συχνά παρατάνε και τα ανεπιθύμητα...) και η οποία είχε, μάλιστα, κυνηγήσει σε κάποια φάση τον αδεσποτάκο (αυτός, βέβαια, ξέρει το χώρο και, κάποια στιγμή, ξανάρθε -για να μη χάσει το φαϊ, ο κοιλιόδουλος ).
Όλα αυτά με προβληματίζουν. Ενώ το γατάκι είναι μεγαλωμένο στο δρόμο και φαίνεται να του λείπει το έξω (τώρα το έχω αναγκαστικά περιορισμένο σε ένα δωμάτιο, μιας και η δικιά μου δεν το θέλει), από την άλλη φοβάμαι όλα αυτά που σας είπα. Θα την κατεβάσω τώρα το Πάσχα και, φυσικά, θα είμαι κι εγώ εκεί για κάποιες μέρες, οπότε μπορώ να κάνω πράγματα για την ομαλή προσαρμογή της. Ξέρω, π.χ., ότι πρέπει, για ένα διάστημα να μείνει εντός σπιτιού, ώστε να το νιώσει σπίτι της. Σκέφτομαι, επίσης, να της πάρω και ένα σπιτάκι και να το έχω μέσα στην αρχή, ώστε όταν το βγάλω έξω να ξέρει ότι εκεί κοιμάται. Αλλά, κατά τα άλλα, δεν είχαμε ποτέ γάτες σε εξωτερικό χώρο (εκτός από τα διάφορα αδεσποτάκια της γειτονιάς, που έρχονται κατά καιρούς και φεύγουν και ξανάρχονται) και δεν ξέρω πώς ακριβώς να τη βοηθήσω να προσαρμοστεί, χωρίς να ρισκάρω να μου φύγει.

Αν είναι να μου χαθεί, προτιμώ να τη δώσω για υιοθεσία και ας μην την ξαναδώ. Θα ήθελα, όμως, να το προσπαθήσω, αν μπορεί να γίνει. Προτάσεις και ιδέες από τους πιο έμπειρους, θα εκτιμηθούν δεόντως.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 21:02, 05-04-14:

Δυστυχώς, όταν μία γατούλα ζει ή βρεθεί έξω, τίποτα δεν είναι σίγουρο. Πόσο μάλλον αν έχει ζήσει και σε σπίτι και "ξεσυνήθισε" το έξω! Και εφόσον υπάρχουν τόσα ζωάκια που κυκλοφορούν τριγύρω, είναι κι ένα ρίσκο παραπάνω. Μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε. Γατοκαυγάδες, καυγάδες με τα σκυλάκια, ατυχήματα, ασθένειες και (συγνώμη δε θυμάμαι αν είναι στειρωμένη) ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες, να φύγει ανά πάσα στιγμή κ.τ.λ. Θα μπορούσε να ανταποκριθεί σε όλα αυτά;
Κι εγώ δένομαι πολύ και σε καταλαβαίνω απόλυτα που θέλεις να τη βλέπεις. Αλλά εφόσον δε θα είναι απόλυτα ασφαλής, στη θέση σου θα έκανα την καρδιά μου πέτρα και θα της έβρισκα ένα καλό σπιτάκι. Ίσως μπορέσει να βρεθεί και κάτι κοντά σου ώστε να την επισκέπτεσαι...
Το να την ερωτευτεί η μαμά και να πειστεί είναι εντελώς απίθανο;
Εύχομαι να πάνε όλα καλά για τη μικρούλα σου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 21:21, 05-04-14:

Σε ευχαριστώ για τις ευχές.
Η στείρωση δεν είναι θέμα, θα στειρωθεί πριν βγει έξω (είναι λίγο αδύναμη ακόμη, θα μου πει ο γιατρός πότε θα μπορούμε να προχωρήσουμε, ίσως και να μπορούμε ήδη, γιατί έχει πάρει αρκετά τα πάνω της -ήταν τραγικά αδύναμο όταν το βρήκα...). Αλλά σκεφτόμουνα ότι, δεδομένου πως είναι κάποιων μηνών (τουλάχιστον 5-6 με μια πρώτη εκτίμηση του γιατρού), όχι και τόσο μικρή δηλαδή, και ζει σε σπίτι μόνο 3 βδομάδες, δεν έχει 'ξεσυνηθίσει' ακόμη.
Το να την ερωτευτεί η μαμά ώστε να την κρατήσει μέσα, δυστυχώς, δεν το θεωρώ πολύ πιθανό.. Έξω τη θέλει, έχει συνηθίσει από τα άλλα που κυκλοφορούν. Εντάξει, μη φανταστείς ότι είναι και τίγκα στα γατιά η αυλή, ούτε καν ο 'μόνιμος' δεν είναι συνέχεια εκεί.
Αλλά ξέρω τόσους που έχουν γατάκια σε αυλές και δεν τους φεύγουν. Οι θείοι μου έχουν ολόκληρη γατοαποικεία στο σπίτι τους και δε φεύγει κανένα. Πολλά χρόνια τώρα, είχανε γάτες στην αυλή από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,712 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:49, 05-04-14:

Ξέρω, π.χ., ότι πρέπει, για ένα διάστημα να μείνει εντός σπιτιού, ώστε να το νιώσει σπίτι της
Το θεμα ειναι ομως οτι οταν μια γατα μαθει το ''μεσα'' το ''εξω'' μετα ειναι παρα πολυ σκληρο και απανθρωπο.Σκεψου το λιγο.Εκτος του οτι γατες που ζουν εξω εχουν λιγο χρονο ζωης.Στατιστικα και απο αυτα που και εγω εχω ζησει,οχι πανω απο 3 χρονια,εκτος και αν ειναι σε απολυτα περιφραγμενο χωρο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 23:32, 05-04-14:

Θέλω απλά να συμπληρώσω πως το ότι οι θείοι σου είχαν γάτες στην αυλή χρόνια, δε σημαίνει απαραίτητα πως επιβίωνε και η κάθε μία τους για πολύ καιρό. Το πιθανότερο είναι να αναπαράγονταν οπότε να παρέμενε ο πληθυσμός ενώ ταυτόχρονα άλλα χάνονταν από αιτίες σαν αυτές που έγραψα πριν.
Στην αυλή μιας φίλης μου ίσχυε το ίδιο και μόνο μια γατούλα έζησε 15 χρόνια (είμαι σίγουρη πως κάποιο λαγοπόδαρο είχε καταπιεί! ) και όλα τα υπόλοιπα υπήρχαν λίγο καιρό και μετά ή τα χτυπούσε αυτοκίνητο ή τα φόλιαζαν ή εξαφανίζονταν χωρίς να μάθουν ποτέ τι απέγιναν...
Περισσότερο για΄σένα το λέω, σε καμία περίπτωση δε θέλω να σε φέρω σε δύσκολη θέση! Γιατί αναλογίσου αν συμβεί κάτι στη μικρούλα (που το απεύχομαι!! ) πώς θα νιώσεις και πόσο θα μετανιώσεις που δεν της πρόσφερες ασφάλεια έστω και μακριά σου...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 12:51, 06-04-14:

Θέμα με αυτοκίνητο δεν νομίζω ότι τίθεται, είναι πολύ μακριά από τον κεντρικό δρόμο το σπίτι, εντελώς εξοχή, μόνο οι γείτονες κυκλοφορούν με αμάξι -δηλαδή είναι ζήτημα αν θα δεις αμάξι 5-6 φορές τη μέρα. Θέμα με φόλες επίσης δε νομίζω να υπάρχει, οι περίοικοι είναι σε μεγάλο βαθμό Εγγλέζοι (κλασσικοί φιλόζωοι, δηλαδή) και τα αδεσποτάκια που κυκλοφορούν είναι τα ίδια, τα αναγνωρίζω και τους έχω βγάλει και ονόματα Ο άλλος γατούλης πηγαινοέρχεται δυόμιση χρόνια και ήταν ήδη ενήλικος, όταν πρωτοήρθε. Ο φίλος του το ίδιο (είχε και λουράκι αυτός). Γενικά, δεν είναι η περιοχή με τους συνηθισμένους κινδύνους, γι'αυτό το σκέφτομαι.
Αν μπαινοβγαίνει; (αν και πρέπει να δώσω μάχη γι'αυτό).

Βασικά σπίτι μου ήθελα να την κρατήσω, αλλά η άλλη η στριμμένη, 3 βδομάδες τώρα, γρυλίζει ακόμη και στο χέρι μου, όταν μυρίζει από το μικρό..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους