Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,762 εγγεγραμμένα μέλη και 714,929 μηνύματα σε 22,164 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 244 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πρόβλημα με το νέο γατάκι

*mousou*

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη *mousou*
H *mousou* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σπάτα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H *mousou* έγραψε στις 02:51, 05-07-15:

Καλησπέρα σας!! Εχω εναν γάτο 1 έτους και κάτι. Αρσενικός και στειρωμενος. Πριν απο 3 εβδομάδες πήρα μια θηλυκή γατούλα 3 μηνών περίπου. Στην αρχή τα είχα σε χωριστά δωμάτια γιατί ο μεγάλος φοβόταν την μικρή και κρυβόταν και δεν ήθελα να τον πιέσω.. μέρα με την μερα τους έφερα σε επαφή και σιγά σιγά γνωρίστηκαν και δεν έδειχναν να έχουν πρόβλημα. Οπότε τώρα τα αφήνω αρκετές ώρες μαζί αλλα ποτέ οταν λείπω απο το σπίτι ή όταν κοιμάμαι.. η γατούλα η καινούρια όμως είναι πολύ ζωηρή και πολλές φορές τον ενοχλεί όταν κοιμάται ή οταν θέλει να χαλαρώσει και δείχνει κάπως εκνευρισμενος και μερικές φορές της δίνει μερικές φαπιτσες και φεύγει... πριν 3 μέρες έκανε πολλούς εμετούς και ο κτηνίατρος είπε οτι είναι απο stress.. Τωρα μόλις πρόσεξα οτι έχει μια μεγαλουτσικη πληγη στο αυτάκι του που δεν ξέρω πως έγινε... δεν τον βλέπω να ξυνει καθόλου την πληγή.. το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι οτι είναι και αυτό απο το stress.. ο πιο μεγάλος μου γάτος που εχω αφήσει στους γονείς μου οταν αγχωνοταν ξυνόταν τόσο που ματωνε.. Μετά σκέφτηκα οτι μπορεί να είναι τριχοφαγος.. αλλα ο τριχοφαγος βγάζει και αίμα??? Δεν ξέρω τι να κάνω γενικά με την συγκατοίκηση τους... μήπως πρέπει να γυρίσω την μικρή πίσω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,642 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 08:12, 05-07-15:

Καλή σου μέρα και να σε καλοσωρίσω στη συντροφιά μας

Κατ'αρχήν θα σου έλεγα, αν είναι εφικτό, να αρχίσεις να παρατηρείς πιο...στενά τη μεταξύ τους συμπεριφορά. Απ'ότι λες, έχουν περάσει το πρώτο στάδιο της "ανοιχτής σύγκρουσης" και τώρα περιορίζονται σε μικρές "αψιμάχίες" και μόνο όταν τον ενοχλεί η μικρή, πράγμα πολύ φυσιολογικό νομίζω. Για τη δε πληγή στο αυτάκι του, δες αν βελτιώνεται μέρα με τη μέρα. Αν όχι, μάλλον θα πρέπει να τον ξαναδεί ο κτηνίατρος να διαγνώσει περί τίνος πρόκεται και ποια η πιθανή του αιτία ( έιτε είναι από δάγκωμα, είτε από μύκητες που το στρες επιδείνωσε κλπ).

Όπως και να'χει, καλό είναι χωρίς άγχος και χωρίς πανικό (που σε φέρνει στο σημείο να σκέφτεσαι να δώσεις τη μικρή πίσω), να προσπαθήσεις να βρεις την ακριβή αιτία για το νέο πρόβλημα που παρουσίασε ο γατούλης. Και μπορεί η συμπεριφορά της νέας του... συμβίας να είναι το πιο πιθανό ενδεχόμενο, όμως ας αναλογιστείς οτι το διάστημα των 3 εβδομάδων προσαρμογής όχι μόνο είναι πολύ λίγο, αλλά και η εικόνα της συμπεριφοράς μεταξύ τους είναι πολύ βελτιωμένη σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα. Μη ξεχνάς οτι 3 μηνών είναι ακόμα γατάκι, πάνω στις ζωηράδες και στα παιχνίδια του, η συμπεριφορά του είναι φυσιολογικότατη και σίγουρα όχι λόγος να της στερήσεις την ευκαιρία να ζήσει ευτυχισμένα σε μια όμορφη οικογένεια. Από την άλλη βέβαια , ούτε και ο γατούλης, δεν μπορεί σε τόσο λίγο διάστημα να γίνει "αλοιφή" για χάρη της μικρής, είχε συνηθίσει να είναι "μοναχοπαίδι" και ξαφνικά βλέπει ένα μικρό γατο-διαβολάκι, που όχι μόνο μοιράζεται την προσοχή και τα χάδια, αλλά τον ενοχλεί κιόλας στο χουζούρι του
Βρίσκω τη συμπεριφορά και των δυο φυσιολογικότατη, απλά χρειάζονται το χρόνο τους. Η μικρή είναι νήπιο ακόμα και παίζει. Θα μεγαλώσει , θα στειρωθεί και θα ηρεμήσει αρκετά. Κι ο γατούλης θέλει κι αυτός την προσοχή σου όλο αυτό το διάστημα, να μη νιώθει απροστάτευτος ή παραμελημένος.
Με αγάπη λοιπόν και υπομονή, δώσε το χρόνο που χρειάζονται και πιστεύω όλα θα πάνε καλά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*mousou*

Νεοφερμένος

H *mousou* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σπάτα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H *mousou* έγραψε στις 08:21, 05-07-15:

Καλημέρα!! Ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση! Μου έδωσες κουράγιο γατί ήμουν όντως λίγο σε πανικό. Αύριο που είναι Δευτέρα θα μιλήσω με τον κτηνίατρο να μου πει τι έχει ο μικρός. Για σήμερα σκεφτόμουν να τους κρατήσω λίγο σε απόσταση αλλά ο μικρός έχει κάτσει έξω απο την πόρτα της μικρής και κλαίει! Λέτε να θέλει να την δει???

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,642 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 09:22, 05-07-15:

Μπορείς να ανοίξεις να...ιδωθούνε, αφού μαζί δεν κάνουνε και χώρια δεν μπορούνε.
Μόνο φρόντισε να έχεις διαρκώς οπτική επαφή μαζί τους για την πιθανότητα παρεμβολής σου σε ενδεχόμενο.. προστριβών μεταξύ τους.

Αυτό που θα πρέπει να έχεις διαρκώς στο μυαλό σου, είναι οτι η κατάσταση είναι προσωρινή και οτι η συμβίωσή τους, συγκρινόμενη με άλλες πιο "δραματικές" που έχουν ζήσει μέλη μας στο φόρουμ(που όμως στην πλειοψηφία τους είχαν ευτυχή κατάληξη), επιτυχής και με πολύ καλές προοπτικές βελτίωσης.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*mousou*

Νεοφερμένος

H *mousou* έγραψε στις 10:05, 05-07-15:

Μακάρι να πάνε ολα καλα γιατί δεν μπορώ να αποχωριστώ την μικρή... Ευχαριστώ πολύ!!!

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 10:17, 05-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από *mousou*
Καλησπέρα σας!! Εχω εναν γάτο 1 έτους και κάτι. Αρσενικός και στειρωμενος. Πριν απο 3 εβδομάδες πήρα μια θηλυκή γατούλα 3 μηνών περίπου. Στην αρχή τα είχα σε χωριστά δωμάτια γιατί ο μεγάλος φοβόταν την μικρή και κρυβόταν και δεν ήθελα να τον πιέσω.. μέρα με την μερα τους έφερα σε επαφή και σιγά σιγά γνωρίστηκαν και δεν έδειχναν να έχουν πρόβλημα. Οπότε τώρα τα αφήνω αρκετές ώρες μαζί αλλα ποτέ οταν λείπω απο το σπίτι ή όταν κοιμάμαι.. η γατούλα η καινούρια όμως είναι πολύ ζωηρή και πολλές φορές τον ενοχλεί όταν κοιμάται ή οταν θέλει να χαλαρώσει και δείχνει κάπως εκνευρισμενος και μερικές φορές της δίνει μερικές φαπιτσες και φεύγει... πριν 3 μέρες έκανε πολλούς εμετούς και ο κτηνίατρος είπε οτι είναι απο stress.. Τωρα μόλις πρόσεξα οτι έχει μια μεγαλουτσικη πληγη στο αυτάκι του που δεν ξέρω πως έγινε... δεν τον βλέπω να ξυνει καθόλου την πληγή.. το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι οτι είναι και αυτό απο το stress.. ο πιο μεγάλος μου γάτος που εχω αφήσει στους γονείς μου οταν αγχωνοταν ξυνόταν τόσο που ματωνε.. Μετά σκέφτηκα οτι μπορεί να είναι τριχοφαγος.. αλλα ο τριχοφαγος βγάζει και αίμα??? Δεν ξέρω τι να κάνω γενικά με την συγκατοίκηση τους... μήπως πρέπει να γυρίσω την μικρή πίσω?

Να σου ζησουν τα γατακια σου! Μην σε ανησυχει η συμβιωση τους σιγα σιγα θα συνηθισουν μεταξυ τους.Ο γατουλης σου ειναι στειρωμενος και λογικο ειναι να θελει την ησυχια του,ενω η μικρουλα ειναι ζωηρουλα και θελει παιχνιδια γιατι οι ορμονες της δουλευουν φουλ.Οταν στειρωθει και κεινη θα ηρεμησει και θα τα βρουν μια χαρα τα γλυκουλια σου!

Παράθεση

*mousou*

Νεοφερμένος

H *mousou* έγραψε στις 10:24, 05-07-15:

Ευχαριστώ πολύ!!!! Απλά ανησυχώ λίγο γιατί βλέπω οτι ο μικρός το έχει πάρει πολύ βαριά.. φοβάμαι μήπως του δημιουργήσει καποιο μονιμο πρόβλημα το stress.. Μέχρι και ψυχολόγο ζωων σκέφτηκα να συμβουλευτω αλλα μάλλον θα μου κοστίσει κάτι παραπάνω.. Ελπίζω αύριο που θα τον πάω στον γιατρό να πάνε όλα καλά..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 10:33, 05-07-15:

Στην αρχη μεχρι να συνηθισουν ετσι κανουν ,ειναι λογικο γιατι εκει που ειχε μαθει να ειναι ο βασιλιας και να μονοπωλει το ενδιαφερον σας παρουσιαστηκε και η γατουλα.Τωρα για να μην ζηλευει πρεπει να ασχολειστε περισσοτερο μαζι του για να μην νιωθει στο περιθωριο,να του μιλατε να τον χαιδευετε.Να μην δινετε σημασια μονο στη μικρουλα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*mousou*

Νεοφερμένος

H *mousou* έγραψε στις 09:30, 16-07-15:

Καλημερα!! Αργησα λιγο να σας στειλω αλλα εχω καλα νεα!! Τελικα ο γατος εχει τριχοφαγο... τον κολλησε η μικρη η οποια εχει τον μυκητα αλλα δεν την επηρεαζει. Ο γιατρος μας ειπε οτι ειναι σπανιο αλλα συμβαινει και μας κολλησε ολους ! Στον μεγαλο δινουμε κανονικα το φαρμακο του και την αλοιφη του (μας μισει βεβαια οταν το κανουμε αυτο) και την μικρη την κανουμε μπανιο με μπεταντιν μια φορα την εβδομαδα οπως μας ειπε ο γιατρος και θα την ξαναδει.
Τωρα το "μεταξυ τους" εχει βελτιωθει παρα πολυ Καθονται με τις ωρες στο παραθυρο μαζι και κατασκοπευουν τα σπουργιτακια που περνουν απ εξω! Πινουν νερο απο το ιδιο μπωλ και παει το ενα στην αμμο του αλλου! Κατι που ηταν αιτια τσακωμου τις πρωτες μερες... Κοιμουνται σχετικα κοντα. Οχι αγκαλια αλλα σε μια κοντινη αποσταση. Οι καυγαδες υπαρχουν ακομα αλλα ειναι λιγοτεροι. Καμια φορα εχω προσεξει οτι εκει που την κυνηγαει επειδη τον εχει τσαντισει την πιανει και της ριχνει μια ντροπαλη κλεφτη γλειψια με την γλωσσιτσα του και φευγει! Δεν τα αφηνω ακομα καθολου μονα τους οταν φευγω απο το σπιτι αλλα καποια στιγμη θα γινει κι αυτο!! Η μικρη εχει ηρεμησει καπως.. εχει σταματησει να τον ενοχλει συνεχεια.. βρισκει ασχολια στα απειρα παιχνιδια που της εχω παρει! Βεβαια οσα και να της παρω δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο γι αυτην απο το να βρει μια τσαλακωμενη αποδειξη πανω στο τραπεζι! Θησαυρος! Αυτα λοιπον... Ελπιζω σε κατι ακομα καλυτερο! Ευχαριστω πολυ γιατι μου δωσατε πολυ κουραγιο!!! Χωρις την παρηγορια σας μπορει να την ειχα γυρισει πισω την μικρη! Και θα ηταν τοσο κριμα!! Ειναι απλα τελεια!!

Σας στελνω και μερικες φωτογραφιες να καμαρωσετε τα μικρα!!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2015-07-16 09.14.49.jpg
Εμφανίσεις:  58
Μέγεθος:  772,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Untitledrt.jpg
Εμφανίσεις:  49
Μέγεθος:  717,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2015-07-04 12.55.11.jpg
Εμφανίσεις:  53
Μέγεθος:  1,07 MB  

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2015-03-23 18.34.04.jpg
Εμφανίσεις:  73
Μέγεθος:  1,33 MB  
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 09:53, 16-07-15:

Μπραβο!!!!!! Με το καιρο και οταν στειρωθει η μικρουλα και ηρεμησει θα τα πηγαινουν ακομη καλυτερα,θα γινουν αχωριστα! Να σου ζησουν,ειναι και τα δυο πολυ γλυκα και ομορφα γατακια!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 14:31, 16-07-15:

Ταιριάξανε κι αυτό ήταν! Όσο για τα αρχικά τσαλιμάκια, ήταν μέχρι... "to know us better"!
Να τα χαίρεσαι και τα δυο τους, είναι κουκλιά ζωγραφιστά

Ζουζούνι μου!
Δεν είσαι μόνο κουκλί, δεν είσαι πρόκληση, είσαι... δημόσιος κίνδυνος!

Έρωτας με το τηλεκοντρόλ?

Αγάπη δεν είναι να κοιταζόμαστε στα μάτια, αλλά να βλέπουμε μαζί προς την ίδια κατεύθυνση

Παράθεση

*mousou*

Νεοφερμένος

H *mousou* έγραψε στις 14:42, 16-07-15:

Ευχαριστώ πολύ!!!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους