Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,661 εγγεγραμμένα μέλη και 713,752 μηνύματα σε 22,039 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 182 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γατομυρωδιά

kongo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kongo
Ο kongo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O kongo έγραψε στις 13:55, 25-02-13:

Εδώ και ένα χρόνο, που έχω υιοθετήσει έναν γάτο, παρακολουθώ το φόρουμ ανελλιπώς και πολλές φορές μου έχει δώσει πολύτιμες πληροφορίες. Όμως δεν βρίσκω κάτι αντίστοιχο, γι' αυτό ποστάρω για πρώτη φορά το πρόβλημα μου.

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη μυρωδιά του σπιτιού. Ενώ εγώ δεν μπορώ να αντιληφθώ κάποια ιδιαίτερη μυρωδιά, διαφορετικοί φίλοι μου όλο και συχνότερα μου αναφέρουν ότι μυρίζει "γατίλα". Αυτό συμβαίνει ακόμη και αν τους καλέσω απόγευμα μετά από γενική καθαριότητα και 4 ώρες καλό αερισμό του σπιτιού. Η μυρωδιά γάτας φαίνεται να παραμένει όλη την ώρα και να είναι ενοχλητική ώσπου κάπως να τη συνηθίσεις, όπως λένε.

Σημαντικές λεπτομέρειες: μένω σε ημιυπόγειο με αυλή που έχει άμεση επαφή με το δρόμο με δυο συνέπειες: α) δεν αφήνω το γάτο μου να βγαίνει έξω (είναι εξ ολοκλήρου γάτος διαμερίσματος), β) από τότε που ήρθε ο γάτος ο αερισμός του σπιτιού έχει γίνει πιο δύσκολος και λιγότερος συχνός. Το γατί στειρώθηκε έγκαιρα και δεν έκανε και κάνει ποτέ ψεκασμούς. Η άμμος του βρίσκεται στο μπάνιο, είναι ever clean και καθαρίζεται/αλλάζεται συχνά.

Αναρωτιέμαι αν έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο; Τι λύσεις έχετε να προτείνετε; Αν κάποιο αποσμητικό/αρωματικό χώρου θα έδινε λύση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 14:17, 25-02-13:

Καλησπέρα! Με έβαλες σε σκέψεις - λες να μυρίζει και το δικό μου σπίτι και να μην το έχω πάρει χαμπάρι;

Με τα αποσμητικά/αρωματικά χώρου δε νομίζω να κάνεις δουλειά. Απλά θα καλύπτουν τη μυρωδιά και θα αφήνουν αυτό το έντονο άρωμα που έχουν τα περισσότερα, νομίζω θα γίνει χειρότερη η κατάσταση.

Αυτό που μπορώ να προτείνω είναι σίγουρα περισσότερος αερισμός. Μπορείς να περιορίζεις τον γάτο στο ένα δωμάτιο ενώ αερίζεις το άλλο. Αν τυχόν το σπίτι είναι μονόχωρο, μπορείς να τον περιορίζεις στο μπάνιο για κανένα τεταρτάκι τη μέρα, κάντου κι εσύ παρέα αν είναι για να μη φρικάρει (ντάξει ακούγεται λίγο γελοίο να κλειδαμπαρωθείτε στο μπάνιο αλλά τι να κάνουμε), ώστε να μπαίνει φρέσκος αέρας στο υπόλοιπο σπίτι. Νομίζω εκεί είναι το κλειδί, στο να αλλάζει ο αέρας.

Μια καλή λύση είναι οι σίτες, όχι απαραίτητα οι ακριβές κανονικές σίτες, μπορείς απλά να μετρήσεις την κάσα της μπαλκονόπορτας και να πας σε κάποιον ξυλουργό και να του ζητήσεις να σου φτιάξει ένα ξύλινο πλαίσιο με σίτα. Θα το βάλεις στην μπαλκονόπορτα μετά και θα κάνεις τη δουλειά σου.

Α τώρα σκέφτηκα και τους ιονιστές/καθαριστές αέρα. (Οι σχετικά καλοί είναι λίγο ακριβοί, καμια 150-200 ευρώ, αλλά πλέον όλα τα μαγαζιά κάνουνε άτοκες δόσεις). Οι σχετικά καλοί που σου λέω έχουνε διπλά φίλτρα, δηλαδή και αντιβακτηριδιακό (για βακτηρίδια, σκόνες, μούχλα, ακάρεα και τέτοια) και αντι-μυρωδιακό (για μυρωδιές από κατοικίδια, τσιγάρο κλπ). Ειδικά αφού μένεις σε ημιυπόγειο νομίζω θα είναι γενικά καλό να αποκτήσεις κάτι τέτοιο, και για σένα δηλαδή, ανεξάρτητα από το γατάκι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 25-02-13 στις 14:24.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:50, 25-02-13:

Καποτε μου το ειχε πει και εμενα ενας μαραγκος που μου εφτιαξε κατι πραγματα. Θα τον χαρακτηριζα σαν ανθρωπο που αντιπαθει τις γατες απο διαφορα που μου ειπε. Στο σπιτι μου ερχονται ανθρωποι που εχουν γατες και ανθρωποι που δεν ειχαν ποτε τους οχι μονο γατα, αλλα και οποιοδηποτε αλλο κατοικιδιο. Ολους τους ρωταω και ολοι μου λενε πως δεν μυριζει τιποτα.
Ενταξει δεν λεω αν εκεινη την στιγμη εκανε το γατι την αναγκουλα του, μπορει και να μυρισει κατι, αυτο το κατι ομως θα ειναι μυρωδια απο κακα και οχι γατιλα. Μηπως τα δικα μας οταν τα κανουμε δεν μυριζουν, τι κανουν ευωδιαζουν αγριολουλουδα;
Παντως η σιτα που σου λεει η koukimanster ειναι καλη ιδεα, θα αεριζεται επαρκως το σπιτι σου χωρις να κινδυνευεις να φυγει το γατακι σου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban
Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O ban Persian... έγραψε στις 14:54, 25-02-13:

Mμμμ εγω παλι μπορω να πω οτι οταν ηρθε η μικρη μου στο σπιτι οντως τις πρωτες μερες μυριζε καπως, οχι ασχημα αλλα παραξενα, αργοτερα η μυρωδια εξαφανιστηκε εντελως, δεν μυριζε απολυτως τιποτα, ακομα και η κοπελια μου που εχει πολυ καλη οσφρηση, δεν της μυριζε τιποτα απολυτως.
Φανταζομαι οτι ισως λογω καινουργιου χωρου ισως να αφηνε καποια μυρωδια ωστε να μαρκαρει το μερος, δεν ξερω αν ισχυει αλλα εγω εκει το απεδωσα

Παράθεση

Milve (Ήβη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Milve
H Ήβη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 62 μηνύματα.

H Milve έγραψε στις 18:28, 25-02-13:

Στις αρχές και το δικό μου σπίτι μύριζε περίεργα και αρκετοί μου το είχαν πει... Άνοιγα όμως αρκετές ώρες τα παράθυρα και έκαιγα κάτι αρωματικά στικάκια που έχω. Νομίζω πλέον πως έχω απαλλαχτεί από αυτό... Το ελπίζω δηλαδη, γιατί είμαι και λίγο περίεργη με τις μυρωδιές !

Παράθεση

kongo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kongo
Ο kongo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O kongo έγραψε στις 19:50, 25-02-13:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Καταρχάς, να πω ότι το feedback δεν έρχεται από φίλους που αντιπαθούν τα γατιά και που θα ανέφεραν την ελάχιστη μυρωδιά. Είναι υπαρκτό πρόβλημα. Ο συχνότερος αερισμός σίγουρα είναι μια λύση αλλά στο ήδη κρύο ημιυπόγειο το χειμώνα είναι δύσκολος και δυστυχώς λείπω τα πρωινά που θα μπορούσε να γίνει. Ο γάτος, αν και ήσυχος, κατέστρεψε τις σίτες στο εξοχικό το καλοκαίρι, οπότε μάλλον και αυτό είναι off the table.

Ο ιονιστής είναι πραγματικά καλή ιδέα, πρέπει όμως δώσει κανείς προσοχή τι θα αγοράσει. Έπειτα από μια μικρή έρευνα ανακάλυψα ότι τα φθηνότερα μοντέλα μπορεί να γίνουν πολύ ανθυγιεινά. Όσο για εσάς που λέτε οι ίδιοι ότι πλέον δεν υπάρχει μυρωδιά, πρέπει να ρωτήσετε άλλους επισκέπτες του σπιτιού. Γιατί εγώ ακόμη και μια εβδομάδα μακριά από το σπίτι δεν την αντιλαμβάνομαι. Την έχω συνηθίσει τόσο πολύ φαίνεται.

Παράθεση

gatomana

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gatomana
H gatomana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H gatomana έγραψε στις 02:05, 09-12-16:

Είναι φυσιολογικό να μυρίζει το στόμα της γάτας?
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 10:21, 09-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από gatomana
Είναι φυσιολογικό να μυρίζει το στόμα της γάτας?
Καλή σου μέρα φίλη gatomana.
Η απάντηση είναι μονολεκτική, όχι, δεν είναι φυσιολογικό. Το στόμα μιας υγιούς γατούλας, δεν μυρίζει απολύτως τίποτα.
Οπότε μάλλον υπάρχει κάποιο προβληματάκι είτε με τα δοντάκια, είτε με τα ούλα της. Μια επίσκεψη στον κτηνίατρο νομίζω πως θα έδινε απάντηση στο γιατί μυρίζει, αλλά και θα αντιμετώπιζε το πρόβλημα.
Πάντως να ξέρεις είναι κάτι παραπάνω από συνηθισμένα τέτοια προβλήματα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:16, 09-12-16:

Όταν είχαμε το Μπίλη ο γιός μου τον φιλούσε στο στόμα .Του έλεγα δεν μυρίζει? και μου απαντούσε ναι αλλά δεν τον πειράζει.Τον είδε ο γιατρός και μας είπε πως δεν έχει απολύτως τίποτα.
Με τον Ρούλη που τον πήραμε αδέσποτο 3 μηνών ,ευθύς εξαρχής το στόμα του μύριζε.Ο γιατρός που τον εξέτασε είπε πως είναι απολύτως φυσιολογικό αφού υπάρχουν βακτήρια.Και το σώμα του Ρούλη μυρίζει διαφορετικά.Φυσικά δεν βρωμάει το ζώο αλλά εκεί στο βάθος της γούνας ο Μπίλης μοσχοβολούσε,ο Ρούλης έχει πιο βαρειά μυρωδιά.Τρώνε την ίδια τροφή.Ακόμη και τα τσισάκια του Ρούλη είναι μυρωδάτα ...πφφφ.
Εν ολίγοις παρατηρώ πως σαν και τους ανθρώπου ,έτσι και τα ζώα έχουν διαφορετικές οσμές.Τώρα για τη μυρωδιά στο στόμα τι να πω...έχω μπερδευτεί...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους