Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,736 εγγεγραμμένα μέλη και 714,494 μηνύματα σε 22,114 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 330 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μετά τη στείρωση: Φροντίδα/Απορίες

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,611 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:35, 23-09-18:

Αμαν τι μου κανεις;Ειναι ΘΕΑΡΑΣ!!!!! Πανεμορφος,κουκλος! Βρετανακι μπλε δεν ειναι;Τα λατρευωωωωωωωωωω!
Οτι και να ηταν βεβαια,αλλα ειναι κουκλος!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso50 (Καλυψώ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kalypso50
H Καλυψώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αγιάσος (Λέσβος). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H kalypso50 έγραψε στις 13:43, 23-09-18:

Η αλήθεια είναι ότι είναι πανέμορφος και έχει ένα υπέροχο χαρακτήρα! Τον αγαπώ τόσο πολύ! Τον έχω υιοθετήσει εδώ και τέσσερις μήνες όταν πέθανε το αγαπημένο μου σκυλάκι και κάνεις και τίποτα δεν μπορούσε να με βοηθήσει να το ξεπεράσω. Ο πρίγκηπας ήρθε την κατάλληλη στιγμή...ήταν δώρο Θεού!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso50 (Καλυψώ)

Νεοφερμένος

H Καλυψώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αγιάσος (Λέσβος). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H kalypso50 έγραψε στις 17:23, 28-09-18:

Ο πρίγκηπας πριν από μία εβδομάδα έκανε στείρωση σε ηλικία πεντέμιση μηνών. Όλα πήγαν καλά . Όμως τυχαία διάβασα ότι λόγω στην μη παραγωγή ορμονών σταματάει η ανάπτυξη σε όσα γατάκια στειρωθούν μικρά. Μήπως ξέρει κάποιος αν ισχύει ή αν έχει ανάλογη εμπειρία με τον γατούλη του;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,611 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:36, 28-09-18:

Καλησπερα Καλυψω μου! Το εχω ακουσει και εγω,αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει για να στο πω στα σιγουρα.Παντως αν ισχυει δεν σημαινει οτι ετσι θα παραμεινει,στο μεγεθος που ειναι τωρα,αυτο σιγουρα και σε καμια περιπτωση,απλα ισως,δεν θα δωσει τον μεγιστο ογκο.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso50 (Καλυψώ)

Νεοφερμένος

H kalypso50 έγραψε στις 17:43, 28-09-18:

Νιώθω τόσο άσχημα που δεν είχα ενημερωθεί νωρίτερα για το θέμα αυτό. Καινούρια γατομαμά όταν η κτηνίατρος μου είπε ότι πρέπει να τον στειρώσουμε γιατί θα μου φύγει μόνο αυτό σκεφτόμουν. Ενημερώθηκα όταν ήταν πολύ αργά. Μετάνιωσα τόσο πολύ για την στείρωση.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:28, 28-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso50
Νιώθω τόσο άσχημα που δεν είχα ενημερωθεί νωρίτερα για το θέμα αυτό. Καινούρια γατομαμά όταν η κτηνίατρος μου είπε ότι πρέπει να τον στειρώσουμε γιατί θα μου φύγει μόνο αυτό σκεφτόμουν. Ενημερώθηκα όταν ήταν πολύ αργά. Μετάνιωσα τόσο πολύ για την στείρωση.
Οχι βρε συ καρδουλα μου,ουτε κατα διανοια,πιστεψε με! Καταρχην δεν ειμαι καθολου σιγουρη οτι ισχυει,διοτι δενε χω ρωτησει γιατρο.Λεγεται απο εδω και απο εκει,αλλα αν ησουν χρονια στο κλαμπ των γατομαμαδων θα ηξερες οτι τα περισσοτερα απο αυτα που λεγονται,απλα ΔΕΝ ισχυουν!Για αυτο και εγω σου ειπα οτι ετσι λενε,αλλα.........
Επισης,δεν του κανεις καποιο κακο,και ξαναλεω,ΑΝ ισχυει...απλα ΙΣΩΣ να μην γινει τοσο μεγαλος,οσο θα γινοταν αν δεν στειρωνοταν,αλλα αυτο σου λεω....δεν μου το εχει πει γιατρος!
Απλα,εγω παντα συμβουλευω η στειρωση να μην γινεται πριν δειξουν σημαδια τα σκατουλακια μας.Δηλαδη οιστρο τα θηλυκα,και μαρκαρισμα τα αρσενικα.5,μιση δεν υπηρχε λογος κανενας να γινει η στειρωση,εφοσον δεν σου μαρκαρε με ουρα.
Τον δικο μου 8 μηνων τον ειχα στειρωσει μαι μαλιστα δεν μαρκαρισε ποτε,αλλα οκ ηταν 8 μηνων,οπου ναναι θα το εκανε.
Τωρα εσενα δεν ξερω αν ζει και εξω.Αν βγαινει και κυκλοφορει και εξω,καλα σου ειπε οτι θα τον εχανες,διοτι θα εψαχνε για θηλυκια,και μεχρι να το παρεις πρεφα εσυ...μην ειδατε τον παναη.
ΚΑΘΟΛΟΥ μην το μετανιωνεις,πιστεψε με.
Παντως,αν βγαινει και εξω,να ξερεις οτι κινδυνευει απο παρα πολλα.Αμαξια,φολες,ασθενειες κλπ.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,507 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:31, 28-09-18:

Μήπως εννοείς οτι μετάνιωσες που τον στείρωσες σχετικά νωρίς; Γιατί δεν πιστεύω οτι μπορεί να έχεις μετανιώσει για το γεγονός οτι τον στείρωσες, μόνο και μόνο επειδή κάπου διάβασες κάτι που μπορεί να ισχύει, μπορεί και όχι.
Η γιατρός είχε απόλυτο δίκιο που επέμενε να γίνει η επέμβαση. Όπως σου είπε και η φίλη μου Πουπουλίνα, ενδέχεται να μη δώσει το μέγιστο της ανάπτυξή του, πράγμα που δεν πρέπει να συγχέεις με το "υπανάπτυκτο. Συνήθως τα αρσενικά τα στειρώνουν γύρω στους 8 μήνες, ενώ στο εξωτερικό μια χαρά τα στειρώνουν και σε ακόμα μικρότερη ηλικία και μεγαλώνουν φυσιολογικότατα.
Όσο για το μεγάλωμά του σε όγκο, εδώ είμαστε και σε ένα χρόνο θα δεις πώς θα έχει γίνει διπλάσιος.
Παράθεση

kalypso50 (Καλυψώ)

Νεοφερμένος

H kalypso50 έγραψε στις 19:40, 28-09-18:

Η κτηνίατρος μου είπε ότι θα έπρεπε να τον στειρώσουμε όταν κλείσει τους πέντε μήνες. Δεν είχα ξανά γάτα και δεν ήξερα. Απλά ακολούθησα κατά γράμμα τις συμβουλές της κτηνιάτρου.
Ο πρίγκηπας μου είναι ένα καταπληκτικό γατάκι με ήρεμο χαρακτήρα. Δεν βγαίνει έξω από το σπίτι παρά μόνο μαζί μου για λίγο στην αυλή. Φαίνεται ότι θα γίνει ένας μεγάλος γατούλης γιατί σε ηλικία πεντέμιση μηνών είναι κι όλας τρία κιλά.
Εγώ το μόνο που θέλω είναι ότι καλύτερο γι αυτόν. Το μόνο που έκανα ήταν να ακολουθήσω τις οδηγίες της κτηνιάτρου.
Τώρα όμως νιώθω φοβερές τύψεις γιατί αισθάνομαι ότι έχω παρέμβει με τρόπο αρνητικό στην φυσιολογική ανάπτυξη του.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,507 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:23, 28-09-18:

Μην ανησυχείς είπαμε.. Αν δεν τον είχες στειρώσει θα'πρεπε να ανησυχούσες.
Ο λατρεμένος σου πρίγκιπας θα γίνει ένας ολόσωστος γάταρος. Και πανέμορφος!
Παράθεση

kalypso50 (Καλυψώ)

Νεοφερμένος

H kalypso50 έγραψε στις 06:21, 29-09-18:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!
Σας εύχομαι ένα όμορφο Σαββατοκύριακο!!!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:49, 29-09-18:

Επισης καλη μου,να εισαι καλα!
Παράθεση

βερικοκακι 17

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη βερικοκακι 17
H βερικοκακι 17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H βερικοκακι 17 έγραψε στις 00:48, 14-10-18:

καλησπερα σας ...εμενα μου εχει πει ο γιατρος να δινω παστα μεθιονινης ...εσεις?
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:35, 14-10-18:

Καλημερα βερικοκακι και καλωσηρθες στην παρεα μας.
Τι ακριβως ειναι η παστα αυτη ξερεις;Τι κανει,και γιατι σου ειπε να την δινεις;Προσπαθω να βρω πληροφοριες,δεν βρισκω,λλα το σιγουρο ειναι οτι σε οσους γιατροτς και να πηγα και στειρωσα τα γατια μου ΚΑΝΕΝΑΣ,δεν μου ειπε κατι τετοιο.Σημειωτεον οτι ολες αυτες οι παστες ειναι τιγκα στα συντηριτικα.
Παράθεση

βερικοκακι 17

Νεοφερμένος

H βερικοκακι 17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H βερικοκακι 17 έγραψε στις 14:12, 14-10-18:

ειναι για να μην καλει λιθους στο ουροποιητικο ...το προστατευει κατα καποιο τροπο 2 φορες την εβδομαδα την δινεις λιγακι οσο ειναι ενα φουντουκι μια εξ αυτων ειναι η uropet
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:12, 14-10-18:

Δεν θα παρω ευχαριστω.Κανεναν αλλον γιατρο δεν εχω ακουσει να το δινει,μια χαρα κανουν δουλεια οι τροφες για στειρωμενα,και αυτες οι παστες ειναι τιγκα στα παραμπεν,συντηρητικα ακρως καρκινογονα.Γνωμη μου,καλο θα ηταν να ρωτησεις και κανεναν αλλον γιατρο.
Εφοσον οι ειδικες τροφες κανουν μια χαρα την δουλεια τoυς,τον μονο λογο που βρισκω να δινει γιατρος τετοια χημικα,ειναι το οικονομικο οφελος.
Μιλαω παντα για γατους που δεν εχουν δειξει καποιο προβλημα με ουρολιθιαση.Τους υγιεις.
Και πολυ φοβαμαι οτι αυτην την δινουν σε γατους που ηδη εχουν σχηματισει ουρολιθους.Και σε νεφρικη ανεπαρκεια απο οτι ειδα.Οχι σε υγιεις.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 14-10-18 στις 15:19.
Παράθεση

βερικοκακι 17

Νεοφερμένος

H βερικοκακι 17 έγραψε στις 15:24, 14-10-18:

δεν νομιζω να εχει οικονομικο οφελος γιατι δεν μου ειπε τι μαρκα να παρω δεν μου την συνταγογραφησε για προλυπτικους λογους μου ειπε να του την δινω απ οτι διαβασα εχει βιταμινες μεσα ,θα το σκεφτω ομως αυτο για τα συντηριτικα ..
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:42, 14-10-18:

Φιλη μου,εσυ σαφως θα κανεις αυτο που πιστευεις καλυτερο,απλα ψαξτο λιγο,διοτι εχει μεσα συντηριτικα και το γραφουν και τα συστατικα.
Οσο λιγοτερα συντηρητικα τα φορτωνουμε,τοσο το καλυτερο.Εχουν που εχουν οι τροφες,εχουν οι παστες για τριχομπαλες,ε...εφοσον δεν χρειαζονται κατι,καλο θα ειναι να μην το παιρνουν.
Θα ρωτησω και εγω την κτηνιατρο μου οταν την ξαναδω,να μου πει την αποψη της.
ΥΓ.Και οικονομικο οφελος να μην ειναι,μπορε να ειναι υπερβολικη εκτιμιση προιοντος,ή λαθος εκτιμηση γενικοτερα.
ΥΓ2 Δεν χρειαζεται καν να γραψει συγκερκιμενο φαρμακο,αν στην αγορα κυκλοφορει ΜΟΝΟ ΕΝΑ με αυτην την ουσια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 14-10-18 στις 15:57.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:55, 14-10-18:

Product for the prevention of urinary stones Uro-pet

Uro-pet is a dietary food suitable for cats with feline urologic syndrome and dogs with a tendency to stone formation and phosphate stones. This product for dogs and cats is made by the laboratory Vétoquinol as a food supplement that reduces the recurrence of stones pets.

Acidifying the Uro-pet it is presented as a highly palatable pasta, for oral use and easy to administer. Thanks to its DL-methionine content in this nutritional supplement is responsible for acidify the urine. Doses change depending on the weight of the animal and its needs. The treatment is based on reducing urine pH.

ADVANTAGES:

Product manager for dogs and cats to prevent stone formation of inorganic phosphate (struvite).
Suitable for feline urologic syndrome and dogs with a tendency to the formation of phosphate stones.
Palatable and easily administered paste.
Acidified urine by methionine.

USE SPECIFICATIONS:

Dietary supplement indicated for dogs and cats with a tendency to the formation of stones and rocks.
Do NOT administer the paste on an empty stomach. Proporciónala directly into the animal's mouth or mixed with water or food.

Nutritional Description:

Ingredients: soybean oil, malt, dextrose, molasses, fish oil, propylene glycol.
Composition: 29.6% moisture, 23.6% crude fat, crude protein 5% crude ash 0.1%, 0.05% potassium.
Additives: amino acids and their salts, 80,000 mg DL-methionine, preservatives.
[...]
πηγηhttps://www.masdemascotas.com/en/544...874078826.html
Ειναι για τις γατες που εχουν ουρολιθιαση,οπως το περιμενα....ή οσες εχουν την Ταση για να σχηματιζουν ουρολιθους.
Και αν δεις στα συστατικα,γραφει συντηρητικα.Μαλιστα χωρις να γραφει και ποια ειναι.
Παράθεση

βερικοκακι 17

Νεοφερμένος

H βερικοκακι 17 έγραψε στις 16:41, 14-10-18:

https://www.pet4u.gr/urinary-care-paste.html ...του δινω αυτη ...θα το μελετησω ...ρωτα κ συ την κτηνιατρο σου κ πες μου...
Παράθεση

βερικοκακι 17

Νεοφερμένος

H βερικοκακι 17 έγραψε στις 16:42, 14-10-18:

α! μια απορια .........σχετικα με το εμβολιο της λυσσας ποια η γνωμη σας?..........
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:55, 14-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από βερικοκακι 17
α! μια απορια .........σχετικα με το εμβολιο της λυσσας ποια η γνωμη σας?..........

Το καλυτερο που εχω να κανω,ειναι να σε παραπεμψω σε αυτο το θεμα.
Εκει,λεμε και αποψεις για το συγκεκριμενο εμβολιο.Σημαντικη παραμετρος,αν ΔΕΝ βγαινει καθολου εξω ο γατουλης.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:44, 14-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από βερικοκακι 17
ειναι για να μην καλει λιθους στο ουροποιητικο ...το προστατευει κατα καποιο τροπο 2 φορες την εβδομαδα την δινεις λιγακι οσο ειναι ενα φουντουκι μια εξ αυτων ειναι η uropet

Για πρόληψη προκειμένου να μη πάθει ουρολιθίαση, το σημαντικότερο είναι να φροντίζεις να ενυδατώνεται αρκετά ο οργανισμος του. Και μέσω της διατροφής (όχι αποκλειστικά και μόνο ξηρή τροφή)και να πίνει αρκετό νεράκι καθημερινά.
Παράθεση

βερικοκακι 17

Νεοφερμένος

H βερικοκακι 17 έγραψε στις 19:46, 14-10-18:

πινει καθαρο νερακι camelot κιολας και που κ που τρωει κ καμια κονσερβα....
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους