Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,736 εγγεγραμμένα μέλη και 714,494 μηνύματα σε 22,114 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 351 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Συνταγή για "σπιτικό" φαγητό για γάτες

ioli90

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ioli90
H ioli90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ioli90 έγραψε στις 14:57, 18-12-12:

Καλησπέρα. Διάβασα ένα θέμα που έχετε ανοίξει σχετικά με την μαγειρευτή τροφή. Θέλω να ρωτήσω αν η ποσότητα που αναφέρετε είναι η ημερήσια ποσότητα ή ποσότητα κάθε γεύματος. Επίσης το φαγητό αυτό κάνει για γατάκια 5 μηνών; Και αν ναι στην ίδια ποσότητα; Αντί για ταυρίνη σε χάπι μπορώ να βάζω στο φαγητό μύδι; Και αν ναι πόσα μύδια; Λαχανικά μπορώ να τους προσθέτω και κάθε πότε να τους δίνω συκώτι και αυγό βραστό; Συγγνώμη για τις τόσες πολλές ερωτήσεις και ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 18:21, 18-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από ioli90
Καλησπέρα. Διάβασα ένα θέμα που έχετε ανοίξει σχετικά με την μαγειρευτή τροφή. Θέλω να ρωτήσω αν η ποσότητα που αναφέρετε είναι η ημερήσια ποσότητα ή ποσότητα κάθε γεύματος. Επίσης το φαγητό αυτό κάνει για γατάκια 5 μηνών; Και αν ναι στην ίδια ποσότητα; Αντί για ταυρίνη σε χάπι μπορώ να βάζω στο φαγητό μύδι; Και αν ναι πόσα μύδια; Λαχανικά μπορώ να τους προσθέτω και κάθε πότε να τους δίνω συκώτι και αυγό βραστό; Συγγνώμη για τις τόσες πολλές ερωτήσεις και ευχαριστώ.
σου απάντησα στο inbox

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban
Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O ban Persian... έγραψε στις 18:25, 18-12-12:

Απο ποια ηλικια και μετα μπορουμε να δινουμε μαγειρευτο φαγητο στα γατακια μας ?

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 19:19, 18-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από ban
Απο ποια ηλικια και μετα μπορουμε να δινουμε μαγειρευτο φαγητο στα γατακια μας ?
Νομιζω οτι απο τους 6 μηνες και μετα(διορθωστε με αν κανω λαθος) μπορεις να δωσεις μαγειρευτο. Εγω ετσι εκανα.

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 22:30, 18-12-12:

Γιατί όχι νωρίτερα ? Δε ξέρω αν υπάρχει κανόνας αλλά αν δε μπορούσα να αγοράζω ξηρά τροφή στον Daffy μετά τον απογαλακτισμό μαγειρευτό φαί θα του έδινα.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:44, 18-12-12:

Μπορειτε να δινετε και πριν το εκτο μηνα μαγειρευτο φαγητο φροντιζοντας να εχει ολα τα απαραιτητα θρεπτικα συστατικα και να μην περιεχει λαχανικα και πολλες ινες. Ο κτηνιατρος σας μπορει να σας κατυθυνει ως προς το ποια ειναι τα απαραιτητα συστατικα που χρειαζεται το καθε γατακι σε καθε ηλικια και αναλογα μαγειρευετε και προσθετετε συμπληρωματα διατροφης.

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 00:03, 19-12-12:

και τι κανουμε αν εχουμε σπιτι μας ενα διαολο μολις 40 ημερων που σου βουταει το φαι μεσα απο τα χερια και αν κανεις το λαθος να το παρεις γρυλιζει λες και ειναι πιτ μπουλ??

εγω μαγειρευτο χωρις μπαχαρικα και αλατι δινω απο πολυ μικρα σε οτι μωρο εχει περασει απο τα χερια μου..
βραζω κοτοπουλο, μοσχαρι, ψαρι λιγο ρυζι και 2 κουταλιες λαδι στο τελος και τα χωριζω σε μεριδες με μπολικο ζουμακι και τα βαζω στη καταψυξη..
εγω προτιμω να μην δινω πολλα λαχανικα..

επισης ενα κολπο που μου ειπε ο κτηνιατρος για τα γατακια που εχουν ευαισθησια στο εντερο ειναι να βραζουμε ξεχωριστα το ρυζι να πεταμε το νερο και μετα να το βαζουμε στη κατσαρολα με το κοτοπουλο!!

προσοχη ομως!!το μαγειρευτο δεν μπορει να αντικαταστησει τη ξηρη τροφη γιατι με το μαγειρεμα συστατικα σημαντικα για τη γατα καταστρεφονται!!Ενα συστατικο ειναι η ταυρινη!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban
Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O ban Persian... έγραψε στις 14:22, 20-12-12:

Το κοτοπουλο ποση ωρα το βραζουμε, σε μια μικρη μερια ισα ισα για το μικρο ποσο λαδακι ?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:46, 20-12-12:

Αν ειναι μια μικρη μεριδουλα για την πιτσιρικα σου Σωτηρη, βραστο μιση ωρα περιπου και βαλε δυο-τρεις σταγονες λαδι, ειναι αρκετο.

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 00:22, 24-12-12:

Το κοτοπουλο ποση ωρα το βραζουμε, σε μια μικρη μερια ισα ισα για το μικρο ποσο λαδακι ?

εγω βαζω 2 κουταλιες της σουπας σε ενα ολοκληρο κοτοπουλο με αρκετο ζουμι γιατι εχω να ταισω και 7 γατια

για ενα που εχεις εσυ μπορεις να φτιαξεις ενα στηθος με λιγο ρυζι και 1 κουταλια του γλυκου λαδι! θα σου προτεινα το λαδι να το βαλεις αφου τελειωσεις το μαγειρεμα για να εχει ολα του τα συστατικα και να μην μαγειρευτει

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lilalilak

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lilalilak
H lilalilak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H lilalilak έγραψε στις 09:58, 28-01-13:

Μετά απο διάφορες συζητήσεις και έρευνα κάνω το εξής πατέ:

Βράζω φτερούγες και λαιμούς κοτόπουλου και μετά τα ξεκοκκαλίζω.
Κρατάω και το ζωμο που έχει γίνει σα ζελέ. (δεν είναι πολύ γιατί το αφήνω να σωθεί.
Το χωρίζω σε μερίδες, πχ για εναμιση κιλο φτερουγες μου βγαινουν 4 περίπου, βαζω τις 3 στην κατάψυξη.
(κάνω και παραλλαγές βέβαια, πχ το μισό κιλό να είναι συκωτάκια, ή μπορει να βαλω κιμά μοσχαρι αντι για κοτόπουλο, τοτε θα ναι αρκετά λιγότερο σε βαρος βέβαια, 500-700 γραμμάρια, γιατί ο κιμάς είναι καθαρό κρέας.)
Αλέθω στο μούλτι το κρέας της μιας μερίδας που κράτησα μαζί με το ζωμό, προσθέτω ένα αυγό βραστό και λίγο καλό ελαιόλαδο.
Προσθέτω λίγο ασβέστιο σε σκόνη. Δυο, τρεις καψουλες λάδι βιταμίνης Ε (ειναι λαδι σολωμου αν θυμαμαι καλα, μυριζει ψαρι εντονα)
Γινεται σαν πατε, το κρατάω στο ψυγειο σε κανονικη ψυξη. Τα τρια γατούνια που έχω το καταναλώνουν μέσα σε δυο με τρεις μερες. Τους βαζω απο μια κουταλια της σουπας με το φαγητο τους πρωι και βραδυ. Το συνηθισαν γρηγορα και κάνουν σαν τρελλά γι αυτό, όλα. Τους βάζω βεβαια και κροκέτες καλης ποιότητας ωστε να παιρνουν τα συστατικα που πρεπει απο κει. (τρωνε βεβαια λιγοτερες κροκετες απ οτι πριν την υγρη τροφη)
Οταν τεινει να τελειώσει η ποσότητα που έχω στο ψυγειο βγαζω απ την κατάψυξη αλλη μια μεριδα.

Το μαγειρεμα του κρεατος χαμηλωνει τα ποσοστα φωσφορου αλλα δεν τα εξαφανιζει.
Με αυτο το συνδυασμο τροφων εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο fit τα γατακια, μεσα στην καλη χαρα και πολυ κινητικά, κι επισης εχει μειωθει καπως η ποσοτητα των κοπρανων, μαλλον γιατι απορροφουν πιο πολλα συστατικα και δεν τα αποβαλλουν ως αχρηστα.
Ξεκίνησα το μαγείρεμα αυτό γιατί διάβασα σε πολλές πηγές οτι η ξηρά τροφή μόνη της μπορεί μακροπρόθεσμα να δημιουργήσει προβλήματα στα νεφρά και αλλού.
Βασιλική

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban

O ban Persian... έγραψε στις 12:40, 08-03-13:

Λεω να δοκιμασω μαγειρευτο σαν συμπληρωμα περισσοτερο, μου ειπαν απο το εκτροφειο οτι τρελενεται για μοσχαρι, πως το φτιαχνω ρε παιδια, κοβω κομματακια και το βραζω, ποση ωρα, επισης αν παρω κιμα μοσχαρισιο κανει ?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:00, 08-03-13:

Λεω να δοκιμασω μαγειρευτο σαν συμπληρωμα περισσοτερο, μου ειπαν απο το εκτροφειο οτι τρελενεται για μοσχαρι, πως το φτιαχνω ρε παιδια, κοβω κομματακια και το βραζω, ποση ωρα, επισης αν παρω κιμα μοσχαρισιο κανει ?
Καλυτερα ειναι να φτιαξεις μοσχαρι, ο κιμας επειδη ψιλοκοβεται πολυ χανει θρεπτικα συστατικα.
Θα το βαλεις να βρασει μεχρι να μαλακωσει, στο ιδιο νερο θα βρασεις και καποιο λαχανικουλι (κολοκυθι, καροτο, αρακα, φασολακια, οχι πατατα και καλαμποκι) και στο τελος θα βρασεις και λιγο ρυζακι ή καποιο ζυμαρικο μικρο, θα προσθεσεις και ελαχιστο ελαιολαδο και μια μικρη πρεζουλα αλατι.
Αφου το σερβιρεις θα προσθεσεις μια παστουλα που θα παρεις απο το κτηνιατρειο που να περιεχει οπωσδηποτε ταυρινη, γιατι το μαγειρεμενο κρεας την χανει. Μπορει να εχει και αλλα συστατικα η παστουλα αλλα το κυριο ειναι η ταυρινη, ο κτηνιατρος σου θα σε κατυθυνει σωστα πιστευω σε αυτο. Μπορεις να κανεις το ιδιο και με ψαρακι ή με κοτοπουλο.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,611 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:41, 08-03-13:

Σωτηρη μου δες το αρχικο ποστ αυτου του θεματος.
Παντως,εφοσον θα εχεις το μαγειρευτο σαν συπληρωμα και εννοειται πως θα δινεις και ολοκληρωμενη τροφη,καθημερινα δεν νομιζω να ειναι απαραιτητη η ταυρινη ,καθως θα την περνει απο την υπολοιπη τροφη.Δεν ξερω κιολας αν παιρνει παραπανω ποσοτητα τι γινεται.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:10, 08-03-13:

Ναι.. το θέμα είναι πόση ταυρίνη θα προσθέσουμε ανάλογα με τη μερίδα.. πόσο πολύ θέλω να μαγειρέψω για το παιδί μου, δεν περιγράφεται. Μου φαίνεται όμως αρκετά πολύπλοκο

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 22:43, 08-03-13:

Mα γι'αυτό παιδιά μαγειρεύουμε και ταίζουμε τα μικρά,για την ευχαρίστηση του σπιτικού φαγητού ' και το προσφέρουμε σα λιχουδιά.
Ένα μπολάκι, μία άντε δύο φορές τη βδομάδα.
Θα πάρει όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται έτσι κι άλλιως απο τη ξηρά τροφή ή τις κονσέρβες του, αλλά το σπιτικό κοτοπουλάκι πχ με το καροτάκι, το ρυζάκι και το λαδάκι του, έχουν άλλη νοστιμιά και ας μην έχουν ταυρίνη και όλες τις βιταμίνες.Τις καλύτερες ζωοτροφές του εμπορίου τους δίνουμε δε θα τους λείψουν.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 01:09, 09-03-13:

Κι εγώ επειδή πολύ μου πεινάνε τα σκασμένα (η Μίσι ξεπαστρεύει ψωμιά τελευταία!!) σκέφτομαι να τους δίνω συχνότερα λίγο κοτοπουλάκι βρασμένο κλπ σε μικρές ποσότητες, ίσως και καθημερινά, χωρίς να μειώνω την ξηρά, μήπως έχουν το αίσθημα κορεσμού... Τη λυπάμαι μωρέ και ποτέ δεν κάνω παρασπονδίες να της δώσω επιπλέον, αλλά για λίγο βραστό κοτοπουλάκι δε χάθηκε ο κόσμος έτσι δεν είναι;

ΥΓ: Λέτε και τα χαρτιά που τρώει από την πείνα της να τα τρώει;;;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 09-03-13 στις 02:07.
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 07:06, 09-03-13:

Παιδιά θα δοκιμάσω ξανά να του μαγειρέψω. Δίκιο έχει ο Ηλίας. Το θέμα με τον δικό μου είναι ότι δεν το τρώει το μαγειρεμένο.. μου κάνει ιδιοτροπίες. Απ' ότι ξέρω όμως δεν κάνει να βάζουμε αλάτι.. έτσι δεν είναι;

Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban

O ban Persian... έγραψε στις 11:27, 09-03-13:

Κι'εγω λεω να το δοκιμασω σημερα θα κοψω το μοσχαρι σε μικρα κομματακια θα το βρασω και μετα τα υπολοιπα θα τα βαλω σαν μεριδουλες στην καταψυξη για αλλη φορα. Εντωμεταξυ μου φαινεται οτι δεν τρωει ακομα αρκετη ξηρα τροφη ρε γαμωτο, βεβαια ουτε εβδομαδα δεν εχει κλεισει αλλα θα δοκιμασω μαγειρευτο μπας και ξεμπλοκαρει

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:03, 09-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Selina Kyle
Παιδιά θα δοκιμάσω ξανά να του μαγειρέψω. Δίκιο έχει ο Ηλίας. Το θέμα με τον δικό μου είναι ότι δεν το τρώει το μαγειρεμένο.. μου κάνει ιδιοτροπίες. Απ' ότι ξέρω όμως δεν κάνει να βάζουμε αλάτι.. έτσι δεν είναι;
Αλατι κανονικα δεν κανει Ριανα μου, αλλα σε κανονικη ποσοτητα. Μια πρεζουλα γραφω στον Σωτηρη και αυτο γιατι το αλατι εχει και αλλα στοιχεια που ειναι χρησιμα, σε μικρες παντα ποσοτητες. Κτηνιατρος μου το εχει πει κει εμενα, δεν το κανω απο μονη μου.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,611 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:22, 09-03-13:

Ναι,και ο γιατρος μας το γραφει στο αρχικο ποστ του,λιγο αλατακι.Γραφει και την ποσοτητα.(Κανενας δεν βλεπει το αρχικο ποστ βρε παιδια;)
Εμενα,που τα σκασμενα μου ,ενω τρωνε την aplaws,που βασικα βραστο κοτοπουλο ειναι,οταν τους βραζω εγω..δεν το καταδεχονται;Αλλα και παλι,προτιμουν τα φακελακια τοςυ ρουαγιαλ γμτ,που εμενα ομως καθολου δεν μου αρεσουν.
Τεσπα,θα ξαναπροσπαθισω και εγω να τους βρασω κοτοπουλακι,για να δουμε.Θα το καταδεχτουν τα ζωντοβολα;
Να το εμπλουτισω και με λιγο καροτακι;Νομιζω οτι κανει το καροτο στις γατες.
ΥΓ,.Ναι Σωτηρη μου,μπορεις να το κοβειςν σε μεριδες καιν να το βαζεις στην καταψυξη,γιαν να μην μαγειρευεις καθε μερα και σε τοσο μικρες ποσοτητες.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 17:45, 09-03-13:

Εγω μαγειρευω στη μικρη και της αρεσει παρα πολυ!! Μετα απο συζητηση με 2 κτηνιατρους της δινω παστα βιταμινουχα μερα παρα μερα ενα κουταλακι του γλυκου. Αυτη η παστα εχει μια μεγαλη λιστα βιταμινων μαζι με ταυρινη που παρεχει στη γατα οτι χρειαζεται. Εχει ωραια γευση και η μικρη την τρωει με ευχαριστηση. Επισης μου ειπαν να βραζω και λαιμο απο κοτοπουλο(αρκετα για να μαλακωσουν τα κοκκαλακια) και να τα χωριζω σε μικρα κομματακια γιατι τα κοκκαλακια βοηθουν τα ουλα να γυμναζονται και να μην δημιουργειται ευκολα ουλιτιδα.

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

O Ηλίας-77 έγραψε στις 23:56, 09-03-13:

Για το θέμα κόκκαλα είμαι πολύ επιφυλακτικός. Απο την απομυθοποίηση του ο σκύλος τρώει κόκκαλα και μετά - στη πραγματικότητα περισσότερο ζημιά κάνεις στο σκύλο παρά τον οφελείς - αποφεύγω να δίνω.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 01:34, 17-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Ναι,και ο γιατρος μας το γραφει στο αρχικο ποστ του,λιγο αλατακι.Γραφει και την ποσοτητα.(Κανενας δεν βλεπει το αρχικο ποστ βρε παιδια;)
Εμενα,που τα σκασμενα μου ,ενω τρωνε την aplaws,που βασικα βραστο κοτοπουλο ειναι,οταν τους βραζω εγω..δεν το καταδεχονται;Αλλα και παλι,προτιμουν τα φακελακια τοςυ ρουαγιαλ γμτ,που εμενα ομως καθολου δεν μου αρεσουν.
Τεσπα,θα ξαναπροσπαθισω και εγω να τους βρασω κοτοπουλακι,για να δουμε.Θα το καταδεχτουν τα ζωντοβολα;
Να το εμπλουτισω και με λιγο καροτακι;Νομιζω οτι κανει το καροτο στις γατες.
ΥΓ,.Ναι Σωτηρη μου,μπορεις να το κοβειςν σε μεριδες καιν να το βαζεις στην καταψυξη,γιαν να μην μαγειρευεις καθε μερα και σε τοσο μικρες ποσοτητες.
Να βάλεις και καροτάκι Έφη μου. Εμένα ενώ για βραστό κοτόπουλο δεν τρελαίνονται, σε συνδυασμό κοτόπουλο-ρύζι-καροτάκια (ή σολωμό που τους έχω κάνει) και με ελάχιστο λαδάκι από πάνω (ή και χωρίς) δε λένε ποτέ όχι! Μάλιστα έτσι κατάφερα να τους δώσω και ακάνα, ανακατεύοντας με λίγο μαγειρευτό και από τότε την τρώνε και σκέτη, ενώ προηγουμένως μου έκαναν κόνξες τα σκασμένα! Άσε που κρίμα να τρώνε όλη ξηρή, ξηρή, ξηρή... Εγώ πλέον δίνω μέρα παρά μέρα είτε μαγειρευτό είτε κονσερβούλα. Στην πρώτη περίπτωση κι επειδή δε συμπληρώνω ταυρίνη κλπ δεν ελαττώνω την ξηρά. Σκέφτομαι την επόμενη φορά να ανακατέψω και βραστό αυγουλάκι. Γενικά τείνω πια να σκέφτομαι πως εφόσον παίρνουν από μια σωστή ξηρά όλα τα απαραίτητα συστατικά που χρειάζονται, από 'κει και πέρα είναι καλό να τρώνε και κάτι το διαφορετικό κάθε τόσο, για να μη ρουτινιάζουν και γιατί νιώθω πως επεμβαίνουμε τόσο πια στις ζωούλες τους που είναι ένα από τα ελάχιστα που μπορούμε να τους προσφέρουμε! Κι αφού δεν τους κάνει κακό, γιατί όχι λοιπόν; (Υπαρξιακές ανησυχίας της μάνας! )
Τέλος θέλω να διασταυρώσω αυτό με τα κοκαλάκια που κάνουν καλό στα ούλα, θα ρωτήσω την κτηνίατρο, γιατί αν ισχύει είναι αμαρτία να μην το κάνουμε!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

O Ηλίας-77 έγραψε στις 10:27, 17-03-13:

Το αυγό το δοκίμασα και στον δικό μου αλλά δε του άρεσε. Και γώ πάντως αυτή τη τακτική ακολουθώ, και πιό συγκεκριμένα μέρα παρα μέρα τη μία φορά 77 γρ ξηράς τροφής και την άλλη 36 γρ ξηράς τροφής + 85 γρ Seschir complete / και ίσως μαγειρεμένο μιά άντε το πολύ δύο φορές τη βδομάδα.
Όλα αυτά χωρισμένα κάθε μέρα σε τρία γεύματα.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 15:44, 17-03-13:

Εμείς τρώμε κάθε μέρα την ακάνα μας, αλλά επίσης τρώμε κάθε μέρα και περίπου δύο κουταλίτσες της σούπας κονσερβίτσα σεζίρ. (Επίσης, μέσα στην κονσέρβα της βάζω λίγο λάδι σολωμού, γιατί τελευταία μας έχει τρελάνει στο μάδημα, οπότε ελπίζω με το λάδι να στρώσει. Θα της το δίνω καθημερινά για κάνα μήνα και μετά θα το δίνω πιο αραιά, να μην το παρακάνουμε).

Αν τύχει να έχουμε μαγειρευτό που τρώγεται και απ' τη γάτα, πχ ψητό κοτόπουλο, η κονσέρβα πάει περίπατο και της δίνω το μαγειρευτό. Αν τυχόν έχουμε τίποτε άκυρο πχ σπανακόρυζο για το οποίο τρελαίνεται (...) της δίνω μισή κουταλιά έτσι να της φεύγει η τρέλα, αλλά τρώει και την κονσερβίτσα που λέγαμε.

Με τόσο καλής ποιότητας κονσέρβα και σε τέτοια ποσότητα, δε νομίζω να προκαλέσω κάποιο πρόβλημα, παρόλο που της δίνω κάθε μέρα. Τη λυπάμαι την καημένη κάθε μέρα κροντσ κροντσ ξηρή τροφή λες και είναι περιστέρι μωρέ Και όχι απλά ξηρή τροφή, αλλά και την ίδια κιόλας κάθε μέρα. Ο σκοπός είναι να το φχαριστιέται και λίγο το φαΐ

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:57, 17-03-13:

Εγω παντως kouki συμφωνω μαζι σου. Με δυο κουταλιτσες την ημερα δεν παθαινει τιποτα, ασε που ακομα και κτηνιατροι λενε πως η υγρη τροφη χρειαζεται γιατι δεν πινουν ολα τα γατια αρκετο νερακι.
Κι εγω καθε μερα τους δινω και εχω και ενα αγχος μην τυχον και εχω κακομαθει τον White και οταν παει στο σπιτι του του δινουν μονο ξηρη τροφη και τους κανω ζημια, νομιζω ομως πως το χρειαζεται, χωρια που του αρεσει κιολας.

Παράθεση

lianap

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lianap
H lianap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H lianap έγραψε στις 12:52, 18-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από lilalilak
Μετά απο διάφορες συζητήσεις και έρευνα κάνω το εξής πατέ:

Βράζω φτερούγες και λαιμούς κοτόπουλου και μετά τα ξεκοκκαλίζω.
Κρατάω και το ζωμο που έχει γίνει σα ζελέ. (δεν είναι πολύ γιατί το αφήνω να σωθεί.
Το χωρίζω σε μερίδες, πχ για εναμιση κιλο φτερουγες μου βγαινουν 4 περίπου, βαζω τις 3 στην κατάψυξη.
(κάνω και παραλλαγές βέβαια, πχ το μισό κιλό να είναι συκωτάκια, ή μπορει να βαλω κιμά μοσχαρι αντι για κοτόπουλο, τοτε θα ναι αρκετά λιγότερο σε βαρος βέβαια, 500-700 γραμμάρια, γιατί ο κιμάς είναι καθαρό κρέας.)
Αλέθω στο μούλτι το κρέας της μιας μερίδας που κράτησα μαζί με το ζωμό, προσθέτω ένα αυγό βραστό και λίγο καλό ελαιόλαδο.
Προσθέτω λίγο ασβέστιο σε σκόνη. Δυο, τρεις καψουλες λάδι βιταμίνης Ε (ειναι λαδι σολωμου αν θυμαμαι καλα, μυριζει ψαρι εντονα)
Γινεται σαν πατε, το κρατάω στο ψυγειο σε κανονικη ψυξη. Τα τρια γατούνια που έχω το καταναλώνουν μέσα σε δυο με τρεις μερες. Τους βαζω απο μια κουταλια της σουπας με το φαγητο τους πρωι και βραδυ. Το συνηθισαν γρηγορα και κάνουν σαν τρελλά γι αυτό, όλα. Τους βάζω βεβαια και κροκέτες καλης ποιότητας ωστε να παιρνουν τα συστατικα που πρεπει απο κει. (τρωνε βεβαια λιγοτερες κροκετες απ οτι πριν την υγρη τροφη)
Οταν τεινει να τελειώσει η ποσότητα που έχω στο ψυγειο βγαζω απ την κατάψυξη αλλη μια μεριδα.

Το μαγειρεμα του κρεατος χαμηλωνει τα ποσοστα φωσφορου αλλα δεν τα εξαφανιζει.
Με αυτο το συνδυασμο τροφων εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο fit τα γατακια, μεσα στην καλη χαρα και πολυ κινητικά, κι επισης εχει μειωθει καπως η ποσοτητα των κοπρανων, μαλλον γιατι απορροφουν πιο πολλα συστατικα και δεν τα αποβαλλουν ως αχρηστα.
Ξεκίνησα το μαγείρεμα αυτό γιατί διάβασα σε πολλές πηγές οτι η ξηρά τροφή μόνη της μπορεί μακροπρόθεσμα να δημιουργήσει προβλήματα στα νεφρά και αλλού.
Βασιλική
Πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση!

Το ασβέστιο σκόνη ποιό ακριβώς είναι και αν γνωρίζεις ακριβή αναλογία για την ποσότητα που κάνεις;
Τις κάψουλες Ε τις τρυπάς και ρίχνεις μόνο το έλαιο φαντάζομαι...;

Αυτό με τις φτερούγες το έκανα κι εγώ και το ζουμάκι με τον ίδιο τρόπο. Άφηνα το ζουμί χωριστά σε ένα μπωλ να κρυώσει και έβγαζα το λίπος που έμενε πάνω. Από τις φτερούγες και το λαιμό πετούσα τις πέτσες. Εσύ το ίδιο κάνεις;

Παράθεση

nina22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nina22
H nina22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H nina22 έγραψε στις 00:54, 05-10-18:

Ωραία συνταγή πραγματικά!!!
Αλλά επειδή δεν γνωρίζω, η ταυρίνη πού θα βοηθήσει την γάτα μου?
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,507 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 08:48, 05-10-18:

Η ταυρίνη είναι ένα αμινοξύ που βοηθάει στην καλύτερη λειτουργία της καρδιάς, όπως επίσης την ομαλή νευρολογική λειτουργία και γενικά ενισχύει τη σωματική αντοχή. Είναι δε απαραίτητη στις γάτες κι επειδή ο οργανισμός τους δεν μπορεί να τη συνθέσει από μόνος του σε επαρκείς ποσότητες, την παίρνει δια μέσου της τροφής.
Όταν αυτή η τροφή δεν περιέχει όση ποσότητα χρειάζεται, την προσλαμβάνει από συμπληρώματα διατροφής.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους