Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,776 εγγεγραμμένα μέλη και 715,109 μηνύματα σε 22,183 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 325 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μωρό γατάκι! Φροντίδα και άλλες απορίες

lunaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lunaki
H lunaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H lunaki έγραψε στις 22:19, 06-10-18:

σε ευχαριστω και παλι! Και συ καλη συνεχεια σε οτι κανεις
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lunaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lunaki
H lunaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H lunaki έγραψε στις 19:06, 16-10-18:

Γεια και πάλι!
Επανέρχομαι καθώς το γατί μου τα κατάφερε και σήμερα είναι 3 εβδομάδων! Να πω οτι δεν ξερω τιποτα από γάτες και μιας και σιγά σιγα μεγαλώνει οποιαδήποτε πληροφορία, ακόμα και αν για σας είναι αυτονόητη, μην διστάσετε να μου την πείτε!
Ο κτηνίατρος μου είπε οτι 2-3 από τα γεύματα πρεπει να τα αντικαταστήσω με κονσέρβα. Αυτό όμως το κόβω δύσκολο.. Τι στο δάχτυλο μου την βάζω, τι σε πιατάκι αραιωμένη.. Δεν θέλει! Με το ζόρι καταφέρνω να του δώσω απειροελάχιστη μους απο την συριγγα ίσα ίσα για την ποικιλία.
Επίσης το γατί μου είναι πολύ μικροκαμωμένο, ο γιατρός λεει οτι ειναι φυσιολογικό μιας και δεν θηλασε και υπάρχει η περίπτωση να είναι και νανάκι..Εχει αρχίσει το "περπάτημα", τρέμωντας βέβαια, με τεράστια αστάθεια και την κοιλαρα να κρεμεται. Το θέμα είναι οτι κοιμάται λιγότερες ώρες και έχει φουλ ενέργεια. Να το αφήσω να κόβει βόλτες (με επιβλεψη πάντα)? Φοβάμαι μην παγωσει η κουραστει υπερβολικά. Του έχω ακόμα κουτι με θερμοφόρες κλπ, από το οποίο καταφέρνει να σκαρφαλώσει και να διαφύγει, μηπως να του παρω κατι σαν σπιτακι, τουλαχιστον να μπορεί να γυρισει στα ζεστα μετα την αποδραση του; Επίσης, για την αμμολεκανη φανταζομαι εχουμε μέλλον ε; Τα καταφερνει μονο του στην τουαλετα και παροτι το καθαριζω εκανε εναν ερεθισμο. Το αντιμετωπισα με σπαθολαδο αλλα σιγουρα θα ξανακανει.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,712 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:38, 16-10-18:

Μπράβο lunaki, πολύ χαίρομαι που το μωρούλι κατάφερε!
Η αντικατάσταση με κονσέρβα θα γίνει αργά και σταδιακά, όπως σας είπε κι ο κτηνίατρος. Αν μπορεί και πίνει γάλα από το μπολάκι, μια λύση θα ήταν να του έβάζεις ελάχιστα κοματάκια κονσέρβας μους μαζί για να συνηθίζει τη γεύση, ενώ προοδευτικά θα ελαττώνεις την ποσότητα του γάλατος, αυξάνοντας ταυτόχρονα εκείνη της μους.

Ασφαλώς και χρειάζεται να το επιβλέπεις όσο διαρκούν οι εξερευνήσεις του, μέχρι να θελήσει να επιστρέψει στη φωλίτσα του που μπορεί να είναι ένα μαξιλαράκι-κρεβατάκι ειδικό για γατάκια το οποίο θα έχεις φροντίσει να τοποθετήσεις σε μια ήσυχη γωνιά.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    tkap, zaratustra

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους