Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,780 εγγεγραμμένα μέλη και 715,164 μηνύματα σε 22,188 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 281 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Νέο γατί στο σπίτι. Θα μπορέσουν να συνυπάρξουν;

Jojika

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jojika
H Jojika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Jojika έγραψε στις 17:01, 02-09-18:

Δε γνωριζω το λογο που μου ειπε ετσι ο γιατρος....το μικρο ειναι εντελως στο κοσμο του δεν τον φοβαται καθολου τρεχει καταπανω του ...σημερα που τους εβαλα κοντα για λιγο ο μεγαλος καθονταν κ ο μικρος ετρεχε προς τα κει κ εγω τον τραβαγα πισω....να ρωτησω κ κατι αλλο ...ο μικρος εχει πολυ βρωμια στη μουσουδα κολλημενη...εβαλα νερο..χαμομηλι σε βαμβακι αλλα δεν βγαινει...τι αλλο να κανω;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,734 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:14, 02-09-18:

Για τον καθαρισμό της μουσούδας όχι βαμβάκι, αλλά καλύτερα με κομάτι γαζούλας που θα πάρεις από φαρμακείο και φυσιολογικό ορό που ερεθίζει λιγότερο από το χαμομήλι.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vickysepe

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vickysepe
H Vickysepe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H Vickysepe έγραψε στις 14:04, 06-09-18:

Εγώ είχα ένα γατάκι το οποίο είχε πολύ δύσκολο χαρακτήρα. Αποφασίσαμε να πάρουμε και δεύτερο και μόλις το φέραμε στο σπίτ, ακόμα κι αν δεν τα φέραμε σε επαφή, μόνο που μύριζε τη μυρωδιά του ο ο γατουλης μου αγριευε. Για κάποιες μέρες τα είχαμε χωριστά και τα φέρναμε για λίγο σε επαφή και πάντα με έλεγχο. Μέχρι που μια μέρα ο τσακωμός μετατράπηκε κατευθείαν σε παιχνίδι και από τότε τα γατάκια είναι αχώριστοι φίλοι. Να σημειωθεί ότι ήταν και τα δύο αρσενικά και κοντά στην ηλικία.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vickysepe : 06-09-18 στις 14:10.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lydiiiiiia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lydiiiiiia
H Lydiiiiiia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Lydiiiiiia έγραψε στις 20:48, 08-09-18:

Καλησπέρα! Εγώ έχω μια γατούλα εδω και 5 χρόνια η οποία είνα δύστροπη, αγαπάει μόνο εμένα, μαζί μου ήταν υπέροχη, αλλά χτυπάει οποινδήποτε άλλο και είναι επιθετική, το άγορι μου έκανε 1 χρόνο να τον συνηθίσει και να μην τσαντίζετε, ακόμα και τώρα μετά απο 3 χρόνια δεν μπορεί να της δώσει πάνω απο ένα γρήγορο κλεφτό χαδι χωρις να τις φαει είχαμε όμως την καθημερινοτητα μας, κοιμόμασταν αγκαλιά μου ζήταγε συνέχεια χαδάκια και ήταν πολύ ευτυχισμένη.
Τον ιούνιο βρήκα ένα μωρό γατούλη στο δρόμο σε άσχημη κατάσταση και αποφάσισα να τον πάρω. Τον γατούλη που τον πήρα πολύ μωρό, ούτε ενος μηνός δεν τον χτύπησε ποτέ, μια μέρα κράτησαν οι τσαμουκάδες και τώρα παίζουνε μαζί κοιμούνται κοντά (όχι αγκαλιά ακόμα) και μεταξύ τους είναι μια χαρά.
Αυτ΄΄ο που με στεναχωρεί όμως είναι οτι η γατούλα μου έχει αλλάξει συμπεριφορά απένατι σε εμένα, με αφηνει να την χαιδέψω αλλα δεν έρχετε για χάδια όπως πριν, δεν έρχεται να κοιμηθούμε μαζί κλπ. Πιστεύετε οτι αυτο θα της περάσει???? αλλα 3 μήνες είναι και αρκετοί δεν θα πρεπε να μου έχει ξεθυμώσει?
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,734 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:15, 08-09-18:

Καλησπέρα φίλη μου και καλωσόρισες.
Ύστερα από τόσο καιρό, ε δεν νομίζω να στο κρατάει "μανιάτικο" η γατούλα σου. Απλώς υποθέτω οτι ακόμα βρίσκεται στο στάδιο της προσαρμογής με τον νέο συγκάτοικό της τον οποίο δείχνει να συμπαθεί και να θέλει να τον γνωρίσει περισσότερο καθώς μεγαλώνει. Μωρούλι ο νεοφερμένος, ίσως σ'εκείνη να ξύπνησε κάποιο μητρικό ένστικτο και το ενδιαφέρον της έχει στραφεί προς αυτόν.
Για το αν θα είναι προσωρινό ή όχι, ή και το πώς θα εξελιχθεί από δω και πέρα κι αν θα επιστρέψει στις παλιές της συνήθειες, δεν μπορώ να ξέρω. Πάντως το θεωρώ αρκετά πιθανό να γίνει, αλλά με κάποιες...παραλλαγές.
Για παράδειγμα σε λίγους μήνες να τη δεις να έρχεται και πάλι να μοιραστεί το κρεβάτι μαζί σου, όχι μόνη πλέον αλλά με τον γατούλη μαζί.

Παράθεση

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 04:45, 22-09-18:

hello,

Το βρηκα το γατι αλλα η σιμπινα λογω της παρουσιας του μικρου το τελευατιο διαστημα παει στις σκαλες και τα κανει., σιγουρα το μικρο ειναι πολυ παιχνιδιαρικο και την πειρaζει αυτο.

δεν ξερω πως να την κανω να αλλαξει συμπεριφορα....
Παράθεση

nina22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nina22
H nina22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H nina22 έγραψε στις 00:40, 05-10-18:

Γειά σας παιδιά, είμαι νέο μέλος και χρειαζομαι την βοήθεια σας!
Έχω μια γάτα, εδώ και 3 χρόνια. Είναι πολύ ήσυχη και χαδιάρα.
Την τελευταία εβδομάδα πήρα σπίτι ένα μικρό γατάκι που βρήκα στο δρόμο σχεδόν νεογέννητο.
Ξαφνικά η γάτα μου έχει κακή συμπεριφορά, όχι μονο με το γατάκι αλλα και γενικά. Είναι επιθετική και κάνει ζημιές στο σπίτι.
θέλω την βοήθειά σας!!! γιατί γίνεται αυτό? τι φταίει? λέτε να πρέπει να φύγει το γατάκι απο το σπίτι
?
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 08:06, 05-10-18:

Nina καλημέρα και καλωσόρισες στην παρέα μας

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις δεν είναι καθόλου σπάνιο, αντίθετα συμβαίνει σχεδόν πάντα όταν αποφασίζουμε να φέρουμε στη γατούλα μας ένα νέο γατο-συγκάτοικο. Και τότε είναι που βλέπουμε ένα μέχρι χθες ήσυχο πλασματάκι, να μεταμορφώνεται σε..μαινάδα!
Όμως από την άλλη, είναι φυσικό, να βλέπει το νεοφερμένο σαν εισβολέα και να αμύνεται ανάλογα, για τούτο κι εμείς κάνουμε ότι μπορούμε για να γίνει αυτή η προσαρμογή όσο το δυνατόν πιο ομαλά (και βέβαια σε καμιά περίπτωση δεν διώχνουμε το νέο γατί).
Αυτό που χρειάζεται εξ αρχής να γνωρίζεις, είναι οτι σε καμιά περίπτωση δεν τα φέρνουμε ΄άμεσα σε επαφή, αλλά η γνωριμία τους θα πρέπει να γίνεται σταδιακά: Βάζουμε το νέο γατί σε ξεχωριστό δωμάτιο και κλείνουμε την πόρτα. Η γάτα θα καταλάβει την αλλαγή και θα τριγυρίζει έξω, οσμίζοντας τον αέρα του....επισκέπτη. Μετά από λίγες μέρες, αφήνουμε την πόρτα μισάνοιχτη, ώστε να έχουν οπτική επαφή μεταξύ τους, όχι όμως και φυσική, Στην περίπτωση τη δική σου, θα πρέπει το μωράκι να μεγαλώσει λιγάκι να στέκεται καλά στα πόδια του. Σ'αυτή τη φάση μπορείς να πάρεις ένα ρούχο ή πανάκι που έχει τη μυρωδιά του γατιού και να το δώσεις να το μυρίσει η γατούλα, ώστε να αρχίσει να εξοικειώνεται με την παρουσία του. Κι όταν θα έρθει η στιγμή η πόρτα να ανοίξει οριστικά, θα πάρεις το μικρό στην αγκαλιά σου και θα της δείξεις οτι είναι "φίλος" χαϊδεύοντάς το και προτείνοντας το χέρι σου να οσμιστεί, άμεσα πλέον, η γατούλα σου τη μυρωδιά του. Όταν θα κρίνεις οτι έφτασε η ώρα, θα αφήσεις να το πλησιάσει, βρισκόμενη όμως πάντα σε επιφυλακή (αφού το νέο γατάκι είναι μωράκι και εντελώς απροστάτευτο), να το απομακρύνεις άμεσα όταν και άμα χρειαστεί.
Επιμονή και υπομονή χρειάζεται για να δεις στο τέλος με χαρά τις προσπάθειές σου να επιβραβεύονται.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 20:55, 05-10-18:

Καλησπέρα σε όλους σας...Είμαι καινούριος στη παρέα αλλά διαβάζω το σάιτ χρόνια...Από πέρυσι έχω το ίδιο πρόβλημα. Η Τσαρίνα μου, 5 ετών, δεν αποδέχτηκε ποτέ τη Σκούμπα που είναι 2. Πως προέκυψε η συγκατοίκηση είναι μεγάλη ιστορία..Σχεδόν μυθιστόρημα. Πάντως συγκατοικούμε από πέρυσι τον Σεπτέμβριο και δεν τα βρίσκουν με τίποτα... Απλά μοίρασαν το σπίτι σε ζώνες...Όταν κάποια μπει στο χώρο της άλλης γίνεται χαμός...Ευτυχώς δεν δαγκώνονται. Ούτε βγάζουν νύχια...Παίζουν όμως ξύλο. Κανονικό ξύλο...
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:20, 05-10-18:

Καλησπέρα Ορέστη και καλωσόρισες!
Το οτι μέχρι τώρα δεν κατάφεραν να συνυπάρχουν στον ίδιο χώρο είναι ένα θέμα. Τουλάχιστον οι συγκρούσεις μεταξύ τους είναι αναίμακτες.
Επίσης, το οτι βρήκαν τον τρόπο να μοιράσουν τα...κυρίαρχα εδάφη είναι, όσο και να πεις, μια πρόοδος.
Όποτε θελήσεις να μας τις γνωρίσεις, να διηγηθείς την ιστορία τους και να ανεβάσεις φωτογραφίες τους, μπορείς να ανοίξεις και δικό τους θέμα εδώ
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Irene_f

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Irene_f
H Irene_f αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Irene_f έγραψε στις 22:06, 05-10-18:

Επανέρχομαι χαρούμενη και ήρεμη πλέον αφού Ηλέκτρα και Chubaca συνυπάρχουν αρμονικά. Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και το κουράγιο που μου δώσατε, ήθελε όντως πολύ Υπομονή αλλά το αποτέλεσμα μας αποζημιωσε, να είστε καλά
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,760 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:17, 05-10-18:

Χαιρομαι παρα πολυ καλη μου φιλη ! Να εισαι καλα και εσυ και τα ζουζουνακια σου!
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 22:31, 05-10-18:

Ευχαριστώ για το θερμό καλωσόρισμα... Με συντομία ,για να μην σας κουράζω. Η Τσαρίνα είναι η γάτα μου. Η ΓΑΤΑ μου...Όλοι μιλάμε την ίδια γλώσσα,οπότε καταλαβαίνετε τι εννοώ... Πριν 2 χρόνια, στο εξοχικό μου στα Γιάννενα, εμφανίζεται ένα μικρό. Ζητάει φαγητό...Του δίνω. Ζητάει χάδια. Τα έχει...Δε ξέρω το φύλο του και τον φωνάζω Σκούμπι...Ένα κυρίαρχο αρσενικό της γειτονιάς το τραυματίζει άσχημα... Μάλλον δεν είναι απόγονος του. Το περιθάλπω...Κοιμάται έξω από την πόρτα...Κάθε βράδυ. Σκέφτομαι να το φέρω στην Αθήνα. Και τότε η Τσαρίνα παθαίνει κατάθλιψη...Αρνείται να φάει. Δεν καθαρίζεται...Νομίζω πως θα πεθάνει...Τρελαίνομαι. Πετάω μια κονσέρβα στον Σκούμπι. Το εγκαταλείπω και γυρίζω στην Αθήνα. Περδίκι η Τσαρίνα. Ούτε γιατρό δεν χρειάστηκε. Μετά από ένα χρόνο γυρίζω στα Γιάννενα. Ένα σκελετωμένο γατί τρέχει στο αμάξι. Είναι το Σκουμπάκι που με αναγνωρίζει. Αλήθεια λέω.. Είναι θηλυκό. Μαθαίνω ότι έχει γεννήσει... Την πρώτη φορά γείτονες σκότωσαν τα μικρά της. Τη δεύτερη απέβαλλε. Μάλλον γιατί την χτύπησαν. Θεωρώ τον εαυτό μου υπεύθυνο. Αποφασίζω να την υιοθετήσω. Όμως αρρωσταίνει βαριά. Είναι 15Αύγουστος. Δεν βρίσκω κτηνίατρο. Ρωτάω τον αδερφό μου που είναι γιατρός. Μου λέει να το ζυγίσω και το αντιμετωπίζει σαν παιδί. Του δίνει Augmedin...Ξανακυλάει...Του δίνει claripen...Του τη δίνω με σύριγγα και το προσέχω. Γίνεται καλά και το παίρνω μαζί μου.. Όταν το εξετάζει ο γιατρός με κοιτάζει δύσπιστα. Είναι καθαρή εντελώς... Από Σκούμπι γίνεται Σκούμπα...Η Σκούμπα μου που κάθε βράδυ της ζητάω συγνώμη...Και δακρύζω...Αυτά.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:32, 05-10-18:

Επανέρχομαι χαρούμενη και ήρεμη πλέον αφού Ηλέκτρα και Chubaca συνυπάρχουν αρμονικά. Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και το κουράγιο που μου δώσατε, ήθελε όντως πολύ Υπομονή αλλά το αποτέλεσμα μας αποζημιωσε, να είστε καλά ������

Irene μου, πολύ ευχάριστα τα νέα σας!
Είδες που τελικά ήταν θέμα υπομονής και χρόνου;

Δεν μένει παρά μαζί με τα φιλιά που σας στέλνουμε, να ευχηθούμε πάντα γερές και δυνατές να είστε κι εσύ και τα δυο γατο-κουκλιά σου.

Ευχαριστώ για το θερμό καλωσόρισμα... Με συντομία ,για να μην σας κουράζω. Η Τσαρίνα είναι η γάτα μου. Η ΓΑΤΑ μου...Όλοι μιλάμε την ίδια γλώσσα,οπότε καταλαβαίνετε τι εννοώ... Πριν 2 χρόνια, στο εξοχικό μου στα Γιάννενα, εμφανίζεται ένα μικρό. Ζητάει φαγητό...Του δίνω. Ζητάει χάδια. Τα έχει...Δε ξέρω το φύλο του και τον φωνάζω Σκούμπι...Ένα κυρίαρχο αρσενικό της γειτονιάς το τραυματίζει άσχημα... Μάλλον δεν είναι απόγονος του. Το περιθάλπω...Κοιμάται έξω από την πόρτα...Κάθε βράδυ. Σκέφτομαι να το φέρω στην Αθήνα. Και τότε η Τσαρίνα παθαίνει κατάθλιψη...Αρνείται να φάει. Δεν καθαρίζεται...Νομίζω πως θα πεθάνει...Τρελαίνομαι. Πετάω μια κονσέρβα στον Σκούμπι. Το εγκαταλείπω και γυρίζω στην Αθήνα. Περδίκι η Τσαρίνα. Ούτε γιατρό δεν χρειάστηκε. Μετά από ένα χρόνο γυρίζω στα Γιάννενα. Ένα σκελετωμένο γατί τρέχει στο αμάξι. Είναι το Σκουμπάκι που με αναγνωρίζει. Αλήθεια λέω.. Είναι θηλυκό. Μαθαίνω ότι έχει γεννήσει... Την πρώτη φορά γείτονες σκότωσαν τα μικρά της. Τη δεύτερη απέβαλλε. Μάλλον γιατί την χτύπησαν. Θεωρώ τον εαυτό μου υπεύθυνο. Αποφασίζω να την υιοθετήσω. Όμως αρρωσταίνει βαριά. Είναι 15Αύγουστος. Δεν βρίσκω κτηνίατρο. Ρωτάω τον αδερφό μου που είναι γιατρός. Μου λέει να το ζυγίσω και το αντιμετωπίζει σαν παιδί. Του δίνει Augmedin...Ξανακυλάει...Του δίνει claripen...Του τη δίνω με σύριγγα και το προσέχω. Γίνεται καλά και το παίρνω μαζί μου.. Όταν το εξετάζει ο γιατρός με κοιτάζει δύσπιστα. Είναι καθαρή εντελώς... Από Σκούμπι γίνεται Σκούμπα...Η Σκούμπα μου που κάθε βράδυ της ζητάω συγνώμη...Και δακρύζω...Αυτά.

Τι όμορφη ιστορία και πόσο συγκινητική...
Το Σκουμπάκι να σε περιμένει, λες κι ήταν γραφτό, ήξερε οτι θα ζήσετε μαζί. Μέσα από τόσα που πέρασε, επέζησε για να αποδείξει οτι η αγάπη όλα τα μπορεί, αυτή που δίνεις και στα δυο πλασματάκια,
Μπορεί η Τσαρίνα και η Σκούμπα μην είναι αυτό που λέμε φίλες κολλητές μεταξύ τους, όμως μοιράζονται ένα ευτυχισμένο σπίτι και τη δική σου ίδια μεγάλη κι ανεξάντλητη αγάπη.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 05-10-18 στις 22:47.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,760 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:23, 05-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από Γατόκαρδος

Ορεστη μου να εισαι καλα!
Λοιπον ακου κατι.Και εγω ,ειχα τα δυο πολυαγαπημενα μου πρωτα γατακια.Τον μπουκακο πρωτα,και μετα την πουπυ μου.Δυστυχως και τα δυο πια, εχουν φυγει απο την ζωη.
Πρωτα εβαλα σπιτι τον μπουκακο μου,και μετα απο 5 χρονια την πουπυ μου.
Ο μπουκακος ηταν ενα μικρο λιονταρακι,ονομα και πραγμα.ΚΑΙ απολυτος κυριαρχος.Βασικα ποτε δεν αποδεχτηκε απολυτα την πουπυ.Ομως...μετα απο κανα δυο βδομαδες που τους εφερα σε σταδιακη επαφη,αρχισε να την αποδεχεται.Απολυτα ομως ποτε.Δηλαδη..οκ συνυπηρχαν,η πουπυ τον ηθελε,αυτος αδιαφορια,που και που κανενα χαιδολογημα,αλλα και κυνηγητο και ζηλια.Ομως συνυπηρχαν.

Το προβλημα ειναι αν σκοτονωνται.Αν δεν σκοτωνονται και απλα ανεχεται το ενα το αλλο,ολα καλα.Σαφως θα θελαμε γουτσου γουτσου και αγκαλιτσες,αλλα σε καποιες προσωπικοτητες αυτο δεν γινεται,διοτι ναι..και τα ζωακια εχουν την προσωπικοτητα τους.
Εσενα,υπαρχει μεγαλο προβλημα με την συνυπαρξη τους,η απλα..δεν ειναι και το τελειο ζευγαρι;
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 14:22, 06-10-18:

Δεν τραυματίζονται...Επίσης όταν γυρίζω σπίτι βρίσκονται σε διαφορετικούς χώρους. Η Τσαρίνα είναι μια αγγλική κοντότριχη. ΤΕΡΑΣΤΙΑ... Είναι 8(...και βάλε) κιλά. Το Σκουμπάκι είναι κεραμιδόγατο ασπρόμαυρο, τα μισά κιλά... Η' αλλιώς batwoman ,η΄ catwoman, η΄μασκοφόρος εκδικητής.. Είναι πιο πολύ άσπρη και η κορυφή του κεφαλιού με τα αυτιά μαύρα. Σαγόνι λευκό. Έτσι είναι σαν να φοράει μάσκα. Κι όμως αυτή στριμώχνει την μεγάλη. Της στήνει ενέδρες και την κατατρομάζει. Πιστεύω ότι το καταδιασκεδάζει. Είμααι σχεδόν βέβαιος ότι σπάει πλάκα. Η άλλη όμως φοβάται...Το καλοκαίρι στο χωριό πίστεψα πως θα τα βρουν. Μοιραζόμασταν ένα δωμάτιο και δεν είχαμε καυγάδες. Με το που γυρίσαμε, άρχισαν τα ίδια. Πια είναι μέρος της καθημερινότητας.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:05, 06-10-18:

Να τα χαιρεσαι και τα δυο φιλε μου!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:43, 06-10-18:

Δεν τραυματίζονται...Επίσης όταν γυρίζω σπίτι βρίσκονται σε διαφορετικούς χώρους. Η Τσαρίνα είναι μια αγγλική κοντότριχη. ΤΕΡΑΣΤΙΑ... Είναι 8(...και βάλε) κιλά. Το Σκουμπάκι είναι κεραμιδόγατο ασπρόμαυρο, τα μισά κιλά... Η' αλλιώς batwoman ,η΄ catwoman, η΄μασκοφόρος εκδικητής.. Είναι πιο πολύ άσπρη και η κορυφή του κεφαλιού με τα αυτιά μαύρα. Σαγόνι λευκό. Έτσι είναι σαν να φοράει μάσκα. Κι όμως αυτή στριμώχνει την μεγάλη. Της στήνει ενέδρες και την κατατρομάζει. Πιστεύω ότι το καταδιασκεδάζει. Είμααι σχεδόν βέβαιος ότι σπάει πλάκα. Η άλλη όμως φοβάται...Το καλοκαίρι στο χωριό πίστεψα πως θα τα βρουν. Μοιραζόμασταν ένα δωμάτιο και δεν είχαμε καυγάδες. Με το που γυρίσαμε, άρχισαν τα ίδια. Πια είναι μέρος της καθημερινότητας.

Άραγε ποια ήταν εκείνη η αλλαγή το καλοκαίρι και σου έδωσε ελπίδες οτι θα τα βρουν; Θα ήταν χρήσιμο να το εντοπίσεις, γιατί ίσως αποτελεί τη λύση στο στρες που προκαλείται στην Τσαρίνα από την bat-cat-woman Σκουμπίτσα η οποία εξελίχτηκε σε μεγάλο πειραχτήρι.
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 23:24, 06-10-18:

Η φωτό είναι ακριβώς το Σκουμπίδιο... Εκεί είχαν πολύ χώρο...Μονοκατοικία με κήπο μεγάλο...Επίσης εκεί η Σκούμπα είναι στην πατρίδα της...Στον φυσικό της χώρο...Όπως κι εγώ άλλωστε.
Παράθεση

zaratustra

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zaratustra
H zaratustra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H zaratustra έγραψε στις 21:07, 14-11-18:

Καλησπερα σας! Τα εφεραν ετσι οι συνθηκες που τελικα μπορεσα και πηρα και το 2ο γατακι που ηθελα τοσο πολυ.
Η δικια μου ειναι θηλυκια 8 μηνων εμβολιασμενη και στειρωμενη. Το μικρο ειναι αρσενικο και σχεδον 3 μηνων. Και τα 2 αποπαρασιτωμενα με αμπουλες.
Εκτος του οτι εχουν περασει ηδη 10 μερες και δεν συμπαθιουνται, το μικρο με το που εφτασε σπιτι μας αρχισε να φτερνιζεται παρα πολυ πανω απο 20 φορες τη μερα. Σε συμφωνια με την κτηνιατρο αρχισα να του δινω αντιβιωση. Μετα απο 10 μερες λοιπον παρατηρω οτι εχει αρχισει να φτερνιζεται πολυ συχνα και η μεγαλη μας γατα!! Καμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει;; Μπορει να την κολλησε κατι εκτος των εμβολιων;..
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:23, 14-11-18:

Καλησπέρα φίλη μου.

Το νεοφερμένο γατάκι παρουσιάζει βελτίωση τώρα με τη θεραπεία; Αν ναι, σημαίνει οτι θα πρέπει να πάρεις τη γνώμη -και κατά συνέπεια και θεραπεία που θα συστήσει η κτηνίατρος- μόνο για τη μεγάλη, που πολύ πιθανόν, να έχει κολλήσει από το μικρό.
Όσο για τις μεταξύ τους σχέσεις, 10 ημέρες είναι λίγο το διάστημα για να αποδεχτεί το ένα την παρουσία του άλλου και να υπάρξει κάποια, έστω, οικειότητα μεταξύ τους. Δωσ'τους ακόμα χρόνο και σιγά-σιγά τα πράγματα πιστεύω θα φτιάξουν.
Παράθεση

zaratustra

Νεοφερμένος

H zaratustra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H zaratustra έγραψε στις 21:29, 15-11-18:

Καλησπερα! Τον πηγα τον μικρο στην κτηνιατρο και μας ειπε πως εχει τραχειιτιδα και ωτικη ψωρα. Η μεγαλη ομως εχει κανει το τριπλο εμβολιο που περιλαμβανει την ρινοτραχειιτιδα. Μας εδωσε αλλη αντιβιωση να παιρνει για αλλη μια εβδομαδα και μετα θα βαλουμε αμπουλα stronghold για τ ακαρεα στα αφτια.. και στη μεγαλη για προλειψη. Παρουσιαζει μια μικρη βελτιωση ειναι η αληθεια στο φτερνισμα, αλλα εχει ακομα το βραχνιασμα.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:49, 15-11-18:

Καλησπέρα.

Δεν είχα καταλάβει οτι ο λόγος που ο μικρός έπαιρνε την αντιβίωση, ήταν η ρινοτραχείτιδα (που είναι αρκετά σοβαρό αν αφεθεί χωρίς θεραπεία). Συνέχισε με το νέο αντιβιοτικό σχήμα και η υγεία του θα επανέλθει.

Όσο για την ωτική ψώρα, χρειάζεται αρκετή υπομονή γιατί κάποιες φορές υποτροπιάζει.
Μήπως να ρωτούσες τον κτηνίατρο αν θα ήταν σκόπιμο όσο διαρκούν οι θεραπείες, να τα έχεις χωριστά σε περίπτωση που αναμολύνονται;

Εύχομαι γρήγορα περαστικά και στα δυο τους.
Παράθεση

zaratustra

Νεοφερμένος

H zaratustra έγραψε στις 21:55, 15-11-18:

Σ ευχαριστω πολυ για τα περαστικα Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας για την μολυνση μεταξυ τους με ωτικη ψωρα, διοτι και τα 2 παιρνουν αμπουλα. Το θεμα μου ειναι οτι φτερνιζεται και η μεγαλη μας γατα και ειναι περιεργο αν δε γινεται να κολλησει την ρινοτραχειτιδα λογω εμβολιου.. :/
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:04, 15-11-18:

Ίσως είναι άλλη η αιτία του φτερνίσματος στη μεγάλη (π.χ. μια αλλεργία; ).

Ο γιατρός πού το αποδίδει αυτό;
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 22:44, 15-11-18:

Καλησπέρα.Από χαρακτήρα είμαι δύσπιστος στις συμπτώσεις...Υπάρχουν αμέτρητα μικρόβια που δεν καλύπτουν τα εμβόλια. Το εμβόλιο είναι εξασθενημένο στέλεχος συγκεκριμένου μικροβίου(αντιγόνο). Αναγκάζει τον οργανισμό να <<αρρωστήσει>> και να δημιουργήσει αντισώματα και να αποκτήσει ανοσία στην συγκεκριμένη ασθένεια. Αλλά μόνο στην συγκεκριμένη. Η νέα γατούλα φαίνεται να κόλλησε την άλλη γάτα ιωσούλα. Δεν είναι το τέλος του κόσμου. Δεν παριστάνω τον κτηνίατρο αλλά όλα καλά θα πάνε.Αυτό που εύχομαι είναι να τα βρουν και να μην είναι σε μόνιμη διαμάχη σαν τις δικές μου.Ειλικρινά σου το εύχομαι...
Παράθεση

zaratustra

Νεοφερμένος

H zaratustra έγραψε στις 01:40, 16-11-18:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Ίσως είναι άλλη η αιτία του φτερνίσματος στη μεγάλη (π.χ. μια αλλεργία; ).

Ο γιατρός πού το αποδίδει αυτό;
Η γιατρός μας είπε απλώς πως αν συνεχιστεί να την πάμε και αυτήν να δει την μεγάλη μας γατούλα..

Καλησπέρα.Από χαρακτήρα είμαι δύσπιστος στις συμπτώσεις...Υπάρχουν αμέτρητα μικρόβια που δεν καλύπτουν τα εμβόλια. Το εμβόλιο είναι εξασθενημένο στέλεχος συγκεκριμένου μικροβίου(αντιγόνο). Αναγκάζει τον οργανισμό να <<αρρωστήσει>> και να δημιουργήσει αντισώματα και να αποκτήσει ανοσία στην συγκεκριμένη ασθένεια. Αλλά μόνο στην συγκεκριμένη. Η νέα γατούλα φαίνεται να κόλλησε την άλλη γάτα ιωσούλα. Δεν είναι το τέλος του κόσμου. Δεν παριστάνω τον κτηνίατρο αλλά όλα καλά θα πάνε.Αυτό που εύχομαι είναι να τα βρουν και να μην είναι σε μόνιμη διαμάχη σαν τις δικές μου.Ειλικρινά σου το εύχομαι...
Έτσι πιστεύω ένα τελεί και εγώ, πως είναι δηλαδή μια άλλη ίωση.. Καλα ναι, τι ωραία που θα ήταν να ξυπνήσω ένα πρωί και να κοιμούνται αγκαλιά και να μη πλακώνονται...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 16-11-18 στις 08:28. Αιτία: merge.
Παράθεση

Στελλα73

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Στελλα73
H Στελλα73 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Στελλα73 Μηπως γνωριζετε έγραψε στις 20:07, 27-11-18:

Καλησπέρα σας κ απο μενα. Ο γατος μου ειναι πολυ δεμενος μαζι μου κ ζηλιαρης..οπως ολα φανταζομαι..στο χωρο που εργάζομαι προσεχα καποια αδεσποτα ...έγιναν πολλα μαζεύτηκαν κ της γειτονιας.. κ ετσι τα μεταφέραμε σε ενα χωρο φιλοξενίας ζώων..εκτος απο μια γατουλα η οποια μαλλον το κατάλαβε κ εφυγε..την βρηκα ξανα μετα απο 1 μηνα περιπου σε ενα σκουπιδοντενεκε να ψαχνει φαγητο..την πηρα σπιτι..ειναι 1,5 χρόνων περιπου..ο γατος μου στα 5..δεν θελει ουτε να την δει..την εχω αφησει εξω απο το σπιτι ..ο γιουκι ο γατος μου διαρκως θελει να ειναι εξω απο το σπιτι μαλλον για να ελεγχει την κατασταση...με φόβισαν γιατι μου ειπαν πως μπορει να τον χασω..να φυγει μιας κ εισέβαλε αλλη γατα στον χωρο του...παιζει να τον χασω?
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:48, 27-11-18:

Καλησπέρα Στέλλα
Δυστυχώς έχουν δίκιο, είναι πολύ παρακινδυνευμένο να έχεις τον γατούλη εκτός σπιτιού. Ρισκάρεις να τον χάσεις, είτε από τροχοφόρα, είτε από δηλητηριασμένες τροφές που πετούν κάποιοι "συνάνθρωποι" για να εξαφανίσουν τα αδέσποτα, είτε από κάποιο σκυλί, αλλά ακόμα κι από άλλα γατιά ειδικά στην περίπτωση που δεν είναι στειρωμένος και στη μάχη για διεκδίκηση της θηλυκής πολύ πιθανόν κάποιος τραυματισμός από δάγκωμα γατιού που φέρει κάποια λοιμώδη, θανατηφόρο νόσο, να του τη μεταδώσει.
Αν λοιπόν δεν τον έχεις στειρώσει ακόμα, καλό θα είναι να το κάνεις άμεσα, το ίδιο ισχύει και για τη γατούλα. Και μετά θα τα φέρεις και τα δυο εντός σπιτιού όπου και θα παραμείνουν, έστω κι αν στην αρχή αναγκαστικά σε ξεχωριστούς χώρους, εφ'όσον ακόμα ο Γιούκι χρειάζεται τον χρόνο του για να αποδεχτεί τη νεοφερμένη. Η γατούλα μπορεί να είναι περιορισμένη σε ένα χώρο κι ο Γιούκι, ως παλαιότερος και οικοδεσπότης, να τριγυρίζει ελεύθερος στο υπόλοιπο σπίτι, γεμάτος περιέργεια για την κάτοικο του "απαγορευμένου" δωματίου. Λίγες μέρες μετά, δοκίμασε να κρατάς ελάχιστα ανοιχτή την πόρτα του δωματίου της γατούλας, ώστε να έχουν μόνο οπτική επαφή. Κι όταν αρχίσουν να το συνηθίζουν , τότε είναι καιρός να δοκιμάσεις να ανοίξεις την πόρτα. Βέβαια η πρώτη φορά δεν θα είναι χωρίς γρυλίσματα και χιχιρίσματα, αλλά θα είσαι εκεί παρούσα, ώστε αν χρειαστεί η κατάσταση να περιοριστεί μόνο στις φωνητικές απειλές. Μπορείς να τους έχεις κι ένα παιχνιδάκι να τα απασχολείς ενθαρρύνοντάς τα να παίξουν μαζί.

Είναι ζήτημα χρόνου και υπομονής( έστω κι αν δεν γίνουν ποτέ "κολλητάρια") να μάθουν να ζουν μαζί ήρεμα. Πιστεύω οτι αξίζει να προσπαθήσεις.
Παράθεση

Στελλα73

Νεοφερμένος

H Στελλα73 Μηπως γνωριζετε έγραψε στις 20:59, 27-11-18:

Αleksa μου σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση σου. Ο Γιουκι μου ειναι στειρωμενος εμβολιασμενος..μπαινοβγαίνει στο σπιτι..μετα απο τροχαιο που ειχε δεν βγαινει απο την αυλη ομως! Υου ειχαν λιωσει την λεκανη αλλα ευτυχώς η κτηνιατρος του ηταν τοσο καλη που ουτε κουτσαινει.. μου ειπαν οτι υα φυγει απο το σπιτι λογω την νεας υπαρξης.. αυτη μενει στο σπιτακι της στον κηπο κ αυτος μεσα εξω..λετε λογω ζήλειας να φύγει?
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:18, 27-11-18:

Να φύγει από την αυλή και να πάει πού; Ο κήπος που είναι το σπιτάκι της μικρής, είναι ξεχωριστός από την αυλή που συχνάζει ο Γιούκι;
Όπως και να'ναι, μια καλή λύση -αν υπάρχει δυνατότητα- θα ήταν να περιφράξεις την αυλή για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Παράθεση

Στελλα73

Νεοφερμένος

H Στελλα73 Μηπως γνωριζετε έγραψε στις 21:30, 27-11-18:

Το πατρικο μου εχει 1 στρεμμα κηπο..μου ειπαν πως απο ζηλεια κ επειδη δεν θελει την μικρη θα σκαρφαλωσει κ θα φυγει..τυπου η αυτη η εγω ας πουμε..το σπιτακι της μικρης ειναι ενα ξύλινο σπιτακι για γάτες μεσα σε αυτο το στρεμμα
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:58, 27-11-18:

Αν και τα γατιά ορισμένες φορές μιμούνται ανθρώπινες συμπεριφορές, αυτή του στιλ "ζηλιάρη εραστή" που νευριάζει, τα βροντάει και φεύγει, δεν πιστεύω οτι το συνηθίζουν. Το γατί θα φύγει ή (σε περίπτωση αστείρωτου) να ψάξει να ζευγαρώσει, ή να βρει τροφή ή επειδή φοβήθηκε για τη σωματική του ακεραιότητα και θέλει να κρυφτεί, να προστατευτεί. Οπότε δεν το θεωρώ τόσο πιθανό στην περίπτωση του Γιούκι.

Αντίθετα, θεωρώ πιο πιθανό να προσπαθήσει να πλησιάσει τη γατούλα, ίσως και για να της "υπενθυμίσει" την κυριαρχία του (ας ελπίσουμε να μη τη τρομάξει και τη διώξει).
Παράθεση

Στελλα73

Νεοφερμένος

H Στελλα73 Μηπως γνωριζετε έγραψε στις 22:18, 27-11-18:

Σε ευχαριστω πολυ..κ συγγνώμη αν ήμουν κουραστική!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:40, 27-11-18:

Καθόλου κουραστική, ούτε καν να το ξανασκεφτείς!
Μήπως αυτός δεν είναι και ο κύριος λόγος που βρισκόμαστε στην ιντερνετική γατο-φωλίτσα του Μy Cat και που δεν είναι άλλος από το να ανταλάσσουμε ιδέες και να βρίσκουμε λύσεις για ότι σχετικό με τα λατρεμένα μας ζουζουνάκια;
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 06:30, 28-11-18:

Απορια: Εφερα 2η γατα πριν περιπου 1 χρονο και ενω δεν επαιξαν ξυλο ουτε μια φορα και δεν μαλωσαν ποτε, δεν τα εχουν βρει. Τι θελω να πω; Θα πλησιασει το ενα το αλλο, θα μυριστουν στο προσωπο, θα κανουν κχχχ και θα φυγουν. Καποιες φορες κυνηγιουνται παιζοντας, αλλα ως εκει. Δεν θα τα δεις να γλειφει το ενα το αλλο, να κοιμουνται διπλα διπλα ή να παιζουν μαζι οταν τους ριχνω μπαλακια.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:04, 28-11-18:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Απορια: Εφερα 2η γατα πριν περιπου 1 χρονο και ενω δεν επαιξαν ξυλο ουτε μια φορα και δεν μαλωσαν ποτε, δεν τα εχουν βρει. Τι θελω να πω; Θα πλησιασει το ενα το αλλο, θα μυριστουν στο προσωπο, θα κανουν κχχχ και θα φυγουν. Καποιες φορες κυνηγιουνται παιζοντας, αλλα ως εκει. Δεν θα τα δεις να γλειφει το ενα το αλλο, να κοιμουνται διπλα διπλα ή να παιζουν μαζι οταν τους ριχνω μπαλακια.
Αυτα περιπου εκαναν και ο μπουκακος με την πουπυ μου.Κανα δυο φορες,σε ολη τους την ζωουλα ειδα τον μπουκακο να καθαριζει την πουπυ.Η πουπυ ηθελε,ο μπουκακος δεν ηθελε,μαλιστα πολλες φορες την κυνηγαγε κιολας το ζωντοβολο.Και την κυνηγαγε αγρια,οχι απλα για να παιξει.
Βεβαια.μαζι κοιμοντουσαν,δεν μπορω να πω,αλλα μεχρι εκει.
Ειναι φυσιολογικοτατο.Δεν εχουν ολα τον ιδιο χαρακτηρα.Οταν και τα δυο ειναι χαδιαρικα,τοτε συμβαινει αυτο που λες.
Αλλα σκοτωνονται και δεν ανεχεται το ενα το αλλο,αλλα μια χαρα συμβιωνουν,αλλα χωρις πολλα πολλα.Εσενα προφανως ειναι η τριτη περιπτωση,αλλα να μην αποκλεισεις καποια στιγμη ,να γινουν και πιο τρυφερα μεταξυ τους.
Φυσιολογογικοτατο ειναι παντως.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 11:27, 29-11-18:

Τα περιμενα αλλιως τα πραγματα, αλλα αλλιως μου ηρθαν. Ευτυχως δεν παιζουν ξυλο και δεν κυνηγιουνται αγρια. Μου φαινονται πιο χαρουμενα που ειναι μαζι, αλλα νιωθω οτι ειναι σαν 2 ξενοι. Δεν θα τα δεις ποτε και τα 2 πανω στο ιδιο δεντρο ή να κοιμουνται διπλα διπλα. Ακομα και οταν επιχειρω να παιξω με ενα καλαμι, θα ξεκινησω απο τον μεγαλο, θα αρχισει να παιζει και μολις εμφανιστει η μικρη, θα τα παρατησει και θα κοιταει απο μακρια. Περιμενα να παιζουν και τα 2 ταυτοχρονα, αλλα δυστυχως ο μεγαλος τα παραπαταει οταν μπαινει η αλλη στο παιχνιδι.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 14:26, 29-11-18:

Ένας χρόνος συμβίωσης μου φαίνεται λίγος για να τα δεις να αράζουν πλάι-πλάι. Μπορεί να μη τα δεις και ποτέ, αλλά βασιζόμενη στο οτι οι συνήθειες με τα χρόνια αλλάζουν (ακόμα και στα γατιά) μην αποκλείεις την πιθανότητα στο μέλλον να έχεις ευχάριστες εκπλήξεις, έστω κι αν το μέλλον αυτό φαντάζει κάπως ... μακρινό (εννοώ σε 2-3 χρόνια).
Εύχομαι η αρχική σου προσδοκία να τα δεις αγαπημένα μαζί να γίνει πραγματικότητα και με χαρά να ανεβάσεις και φωτογραφίες να τα χαρούμε κι εμείς.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,362 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 20:33, 29-11-18:

Nelliel είναι όντως πολύ φυσιολογική η συμπεριφορά αυτή των γατουλινακίων σου...Καταλαβαίνω λίγο την απογοήτευσή σου, αλλά και μόνο το γεγονός ότι δεν παίζουν ξύλο όπως λες, θα πρέπει να σε ευχαριστεί..Από τη δική μου εμπειρία είναι αρκετά σπάνιο γατιά που δεν έχουν μεγαλώσει μαζί να αποκτήσουν αγαπησιάρικη σχέση..Συνήθως η σχέση είναι αυτή που περιγράφεις..Ωστόσο υπάρχουν και περιπτώσεις, που πραγματικά δεν είναι καθόλου εύκολο να συμβιώσουν, σ' εμάς να φανταστείς δυο γατόνια που συμβίωναν αρμονικά επί 1,5 χρόνο, εδώ και 2 μήνες περίπου δεν είναι να συναντηθούν, γίνεται ο κακός χαμός..Κι έτσι τα έχουμε εκ των πραγμάτων χωριστά όλο αυτό το διάστημα..ευελπιστώντας ότι θα στρώσει κάπως το πράγμα πάλι στην πορεία..
Παράθεση

Marw-Sissy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Marw-Sissy
H Marw-Sissy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Marw-Sissy έγραψε στις 06:15, 11-12-18:

Καλημέρα σας! Εχω μια γατα τη Σισσυ και ειναι περιπου 10 χρονων. Ειναι πολυ φοβικη. Δυο φορές εφερε για 10 λεπτα μεσα στο σπιτι 2 μικρα γατακια και κοντεψε να σκοτωθει απο την τρομαρα της και προσπαθώντας να εξαφανιστει και να κρυφτει γρηγορα. Δε βγηκε παρα μονο οταν εφυγε η δευτερη γατα και μαλιστα μετα απο ωρα και φανερα θυμωμενη μαζι μου. Το θεμα ειναι οτι δε θελει ουτε αγκαλιες ουτε χαδια. Ειναι συνεχεια κοντα μου και δεμενη μαζι μου σε σημειο να κλαιει οταν φευγω απο το σπιτι. Σε λιγο καιρο ευχομαι να βρω δουλεια. Γτ για λιγο διάστημα ειμαι ανεργη. Τοτε οι ωρες που θα λειπω απο το σπιτι θα ναι πολλες. Σκεφτηκα λοιπον να υιοθετησω μια κουφη γατουλα που ειναι πολυ ηρεμη και καθολου κυριαρχικη οπως φαινεται προς το παρον. Φοβαμαι ομως για την Σισσυ μου. Αν μου θυμωσει; Αν ζηλευει τη νεα γατα που θα θελει ολο χαδια κι αγκαλιες; Ειναι κ η ηλικια της μεγαλη. Μηπως τη στρεσσαρω; Εχει μαθει να ζει μονη και να ναι αφεντικο του σπιτιου. και προσφατα περασε δυο αγχωδεις μετακομισεις. Εχω αγχωθει παρα πολυ. Μηπως δε το σκεφτηκα σωστα;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 10:33, 11-12-18:

Καλή σου μέρα Μάρω
Καθόλου κακή η ιδέα σου να υιοθετήσεις και τη γατούλα που λες, αφού προσεχώς θα λείπεις ώρες από το σπίτι. Όμως να είσαι προετοιμασμένη οτι θα αντιμετωπίσεις αρκετές δυσκολίες από την Σίσσυ που ήδη έχει μάθει εδώ και 10 χρόνια να ζει μόνη και να είναι η κυρίαρχος με αποκλειστικότητα στα χάδια σου. Το γεγονός οτι η μικρούλα που θέλεις να φέρεις είναι ήρεμη και δεν θα φέρει προβλήματα, δεν επηρεάζει τη συμπεριφορά της γάτας σου που θα την αντιμετωπίσει σαν εισβολέα και με τις αντιδράσεις στη συμπεριφορά της που είχε και στο παρελθόν, όπως ανέφερες.
Αν αποφασίσεις να δοκιμάσεις, οπωσδήποτε δεν θα τις φέρεις "αντιμέτωπες" από την αρχή, αλλά θα ακολουθήσεις τις ενέργειες που απαιτούνται για να γίνει η γνωριμία τους σταδιακά, δηλαδή:
Θα έχεις έτοιμο ένα ξεχωριστό δωμάτιο με όλα τα απαραίτητα (μπολάκια φαγητού, νερού, αμμολεκάνη, παιχνίδια) για τη δεύτερη γατούλα την οποία όταν θα μεταφέρεις θα εγκαταστήσεις εκεί και θα διατηρείς κλειστή την πόρτα, ώστε να μην έχουν καν οπτική επαφή με τη Σίσσυ. Η οποία είναι αναμενόμενο να τη μυριστεί, ίσως αναστατωθεί λίγο στην αρχή, κατόπιν θα πλησιάζει και θα οσμίζεται την πόρτα. Δεν θα την ανοίξεις σε αυτή τη φάση, παρά μόνο αφού αφήσεις να περάσουν 2-3 ημέρες (ανάλογα τη συμπεριφορά της). Όταν θα δεις οτι το συνηθίζει, τότε είναι καιρός να αφήσεις ένα μικρό άνοιγμα στην πόρτα (ίσα που να βλέπονται, χωρίς όμως να μπορούν να αγγιχτούν), βάζοντας ένα στοπ αποκάτω, για να διατηρείται έτσι μισάνοιχτη. Μετά από λίγες μέρες και ανάλογα τις αντιδράσεις, είναι καιρός να ανοίξεις την πόρτα, να πάρεις αγκαλιά τη νέα γατούλα και να τη φέρεις να τη "γνωρίσει" η.... "οικοδέσποινα", χαϊδεύοντας και τις δυο και προσφέροντας το χέρι που τις χάϊδευες πότε στη μια και πότε στην άλλη για να αλληλο-οσμιστούν. Θα αφήσεις για λίγο κάτω τη μικρή και θα είσαι σε επιφυλακή. Τα χιχιρίσματα και τις φωνητικές "απειλές" δεν θα τις αποφύγεις την πρώτη φορά, αλλά δεν θα πτοηθείς, όσο μένουν μόνο στους ήχους και δεν προχωρούν και σε σωματική επίθεση(θα σιγουρευτείς πριν οτι σε περίπτωση επίθεσης να υπάρχει κάποια έξοδος διαφυγής να μπορεί να καταφύγει η "καταδιωκόμενη" αν χρειαστεί) Εκεί να είσαι έτοιμη να τις χωρίσεις πάλι και να επαναλάβεις τη διαδικασία την επόμενη ημέρα. Αφού ξεπεράσετε και αυτό το στάδιο (που είναι το πιο δύσκολο), μπορείς να αφήνεις τη νέα γατούλα να εξερευνήσει όλες τις γωνιές του σπιτιού, πάντα υπό την παρουσία σου και έτοιμη να επέμβεις αν χρειαστεί, δηλαδή αν κινδυνεύει η σωματική της ακεραιότητα. Παράλληλα καλό είναι να έχεις ένα καινούργιο παιχνιδάκι (όπως π.χ. ένα μικρό ποντικάκι που κρέμεται από ένα ραβδάκι) και να τις προκαλέσεις να ασχοληθούν από κοινού με αυτό. Θα βοηθήσει στην περαιτέρω προσέγγισή τους, αφού θα αποσπάσει από την ενασχόληση της μιας με την άλλη και θα καλμάρει τη μεταξύ τους ένταση.
Όπως καταλαβαίνεις, η όλη διαδικασία θέλει υπομονή, χρόνο και επιμονή. Έστω κι αν τα αποτελέσματα δεν είναι αυτά που περιμένεις, θα πρέπει να μη χάσεις το κουράγιο σου και κάποια στιγμή το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει. Ακόμα κι αν δεν αγαπηθούν μεταξύ τους για να κοιμούνται αγκαλιά, το να συμβιώνουν αρμονικά στον ίδιο χώρο θα είναι μεγάλη νίκη.

Δεν χάνεις τίποτα να δώσεις μια ευκαιρία κι εύχομαι κάθε επιτυχία.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 21:02, 12-12-18:

Αρχική Δημοσίευση από Marw-Sissy
Καλημέρα σας! Εχω μια γατα τη Σισσυ και ειναι περιπου 10 χρονων. Ειναι πολυ φοβικη. Δυο φορές εφερε για 10 λεπτα μεσα στο σπιτι 2 μικρα γατακια και κοντεψε να σκοτωθει απο την τρομαρα της και προσπαθώντας να εξαφανιστει και να κρυφτει γρηγορα. Δε βγηκε παρα μονο οταν εφυγε η δευτερη γατα και μαλιστα μετα απο ωρα και φανερα θυμωμενη μαζι μου. Το θεμα ειναι οτι δε θελει ουτε αγκαλιες ουτε χαδια. Ειναι συνεχεια κοντα μου και δεμενη μαζι μου σε σημειο να κλαιει οταν φευγω απο το σπιτι. Σε λιγο καιρο ευχομαι να βρω δουλεια. Γτ για λιγο διάστημα ειμαι ανεργη. Τοτε οι ωρες που θα λειπω απο το σπιτι θα ναι πολλες. Σκεφτηκα λοιπον να υιοθετησω μια κουφη γατουλα που ειναι πολυ ηρεμη και καθολου κυριαρχικη οπως φαινεται προς το παρον. Φοβαμαι ομως για την Σισσυ μου. Αν μου θυμωσει; Αν ζηλευει τη νεα γατα που θα θελει ολο χαδια κι αγκαλιες; Ειναι κ η ηλικια της μεγαλη. Μηπως τη στρεσσαρω; Εχει μαθει να ζει μονη και να ναι αφεντικο του σπιτιου. και προσφατα περασε δυο αγχωδεις μετακομισεις. Εχω αγχωθει παρα πολυ. Μηπως δε το σκεφτηκα σωστα;
Καλησπέρα Μάρω και από μένα....

Θα ξεκινήσω από το τέλος... Αν έχεις άγχος εσυ να είσαι σίγουρη πως θα το διαισθανθει η σισσυ και η νέα γατούλα που θέλεις να υιοθετήσεις..Άρα θα πρέπει να είσαι ψύχραιμη και ήρεμη και να μην δείξεις το φόβο σου - που λογικό είναι να έχεις...

Το γεγονός ότι η Σισσυ τρόμαξε με τα 2 μικρά γατάκια δεν προεξοφλεί ότι θα έχει την ίδια ακριβώς συμπεριφορά και με την κουφή γατούλα... Γενικά οι ενήλικες γάτες τα μικρά τα αντιπαθούν και δεν τα θέλουν στο χώρο τους.. Εκνευρίζονται μαζί τους επειδή αυτά τρέχουν συνεχώς και μπαίνουν στα πόδια τους προσπαθώντας να παίξουν... (σκέψου τα σαν μικρά παιδάκια που πηγαίνουν όλη την ώρα πέρα δώθε πέρα δώθε και σπάνε τα νεύρα των μεγάλων!!!!)

Έχοντας στη σπίτι τον Ραμόν που εινσι κουφός, θα σου πω πως η κουφή γατούλα μάλλον θα αγχωθεί περισσότερο από την Σισσυ σου.... Θα βρεθει σε ένα νέο περιβάλλον όπου δεν θα ξέρει από που θα του πεταχτεί κάποιος μπροστά.... Άρα θα πρέπει να έχεις περισσότερη υπομονή στην προσαρμογή.... (ο δικός μου έκανε 1 μήνα να συνηθίσει την παρουσία των 2 ήδη γατιών που υπήρχαν στο σπίτι όταν τον πήρα.. Μεχρι τότε καθημερινά πεταγοταν από το φόβο του όταν διαπιστώνε παρουσία δίπλα του)... Βέβαια δεν σημαίνει ότι και η γατούλα που θα υιοθετήσεις θα έχει τις ίδιες αντιδράσεις και το χρόνο προσαρμογής του Ραμόν μου αλλά σε γενικές γραμμές σίγουρα θα θέλει περισσότερο χρόνο για να νιώσει ασφάλεια από ότι μια γάτα που ακούει και βλέπει...

Ο τρόπος που θα τις φέρεις σε επαφή είναι αυτός που σου είπε η Αλεξάνδρα... Και δε θα βιαστείς να ανοίξεις τις πόρτες.. Θα δώσεις το χρόνο που χρειάζονται και οι δύο.... Στο μεταξύ θα βάλεις μια κουβερτούλα (ή κάτι άλλο αγαπημένο της σισσυ) στο δωμάτιο της νέας γατούλας και στο χώρο της Σισσυ μια πετσετουλα της άλλης γάτας (αφού θα την έχεις τριψει πάνω της) για ανταλλαγή μυρωδιάς.
Οταν θα μπαίνεις στο δωμάτιο να κάθεσαι με την νέα γατούλα για να συνηθίσει την παρουσία σου να την χαϊδεύεις έχοντας την μυρωδιά της σισσυ πάνω σου... Και αντίστοιχα μετά θα πηγαίνεις στη σισσυ, θα κάθεσαι κάτω και θα την αφήνεις να σε μυρίζει (χωρίς να έχεις πλύνει χέρια ή να έχεις αλλάξει ρούχα)... Ανταλλαγή μυρωδιάς πάλι...

Οι γάτες που είναι κουφές έχουν πολύ έντονη την όσφρηση.... Ο Ραμόν με μυρίζει μόλις μπω στο σπίτι και ξυπνάει αμέσως....

Καλή επιτυχία εύχομαι.. Να μας ενημερώσεις
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους