Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,630 εγγεγραμμένα μέλη και 718,190 μηνύματα σε 22,543 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 389 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λυκόσκυλο είναι περιορισμένο σε μπαλκόνι

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη akoylini
Ο Ακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

O akoylini έγραψε στις 18:38, 04-09-13:

παιδια πραγματικα χρειαζομαι την βοηθεια σας καθως δεν ξερω πως να το αντιμετοπισω.στην απεναντη πολυκατοικια εχει ενας τυπος ενα λυκοσκυλο σε εναν χωρο στο μπαλκονι το πολυ 2 χ 3 μετρα.το κακομοιρο το σκυλι μη εχοντας τι να κανει απλα γαυβγιζει ολη μερα.εχουμε κανει πολλοι κατοικοι της γειτονιας παρατηρηση αλλα ο τυπος απλα μας γραφει.καποια στιγμη του ζητησα και βιβλιαριο υγειας του σκυλιου και η απαντηση ηταν 'ποιος εισαι εσυ που θα σου δειξω το βιβλιαριο',τυχγανει να ειμαι και ολιγον τι νευρικος και καταλαβαινετε την συνεχεια.ειλικρινα δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω το θεμα και τι νομικο θεμα μας καλυπτει,το πιο σοβαρο μου προβλημα ειναι πως αν κανω κατι μην τυχον και παρουν τον σκυλο (αν πχ φωναξω φιλοζωικη) και πια θα ειναι η τυχη του.παρακαλω οποιος απαντηση θα ηθελα να γνωριζει περι του θεματος και τι τελικα μπορω να κανω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Meaw 123 (Ελένη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Meaw 123
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Meaw 123 I love all the animals on the planet! έγραψε στις 19:26, 04-09-13:

Και φυσικά φώναξε την φιλοζωικη!!!Καλυτερα να παει κάπου με αλλα σκυλιά όπου θα το προσέχουνε και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να του βρούνε σπιτι αφού ειναι λυκοσκυλο (επειδή ειναι όμορφα) παρά να κάθετε απομωνομενο σε ενα μέρος...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Meaw 123 : 04-09-13 στις 19:33.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 19:29, 04-09-13:

Νομίζω πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι μια καταγγελία στο αρμόδιο αστυνομικό τμήμα. Μπορείς να επικοινωνήσεις με τη φιλοζωική για να σε κατευθύνει με νομικές συμβουλές, αλλά δεν φαντάζομαι να μπορεί να αναλάβει τον σκύλο, άλλωστε ο σκύλος μπορεί να είναι τσιπαρισμένος.

Παράθεση

Meaw 123 (Ελένη)

Νεοφερμένος

H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Meaw 123 I love all the animals on the planet! έγραψε στις 19:37, 04-09-13:

Σωστό και αυτό αλλα την τελευταία φορά εγώ που πήγα να κάνω καταγγελία για έναν άλλο ανεγκεφαλο που είχε τον σκύλο του δεμένο στην ταράτσα εκείνοι στο αστυνομικό τμήμα είπανε κυρία μου εμείς έχουμε αλλα πράγματα να ασχοληθούμε για τον σκύλο τι σε νοιάζει τωρα...οπότε πήρα την φιλοζωικη και λήθηκανε όλα τωρα το σκυλάκι ειναι πολύ ευτυχισμένο και έχει οικογενεια

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O akoylini έγραψε στις 20:04, 04-09-13:

Ελενη καταρχην οταν καλεσω την αστυνομια αν θελει ας μην ερθει.επισης εχω εκτυπωση την παρακατω νομοθεσια απο την εφιμεριδα της κυβερνησεως που λεει :
αρθρο 2
Γενικες απαγορευσεις και υποχρεωσεις.
απαγορευεται καθολο το 24ωρο
οι κατοχοι κατοικιδιων ζωων η πτηνων υποχρεουνται οπως λαμβανουν καθε προσφορο μετρο,ωστε αυτα να μην διαταρασουν με οποιονδηποτε τροπο την ησυχια των περιοικων.
οπως καταλαβαινεις η αστυνομια απο την ωρα που θα δει την εφημεριδα δεν θα μπορει να κανει πισω.
επισης μιλησα με την φιλοζωικη πειραια και μου ειπαν να κανω αυτο το πρωτο βημα,το επομενο ειναι να κανω ασφαλιστικα μετρα μαζι με τους υπολοιπους κατοικους και το θεμα περνει τον δρομο του.
για πες μου οταν πηρες την φιλοζωικη τι εκανε ακριβως και τωρα το σκυλακι βρισκετε αλλου ?

*α επισης μου ειπαν απο την φιλοζωικη να τραβηξω φωτογραφιες και βιντεο.

Παράθεση

Meaw 123 (Ελένη)

Νεοφερμένος

H Meaw 123 I love all the animals on the planet! έγραψε στις 20:33, 04-09-13:

Ναι μου ζήτησαν βίντεο και φωτογραφίες αλλα επειδή εγώ πήγα για διακοπές και δεν μπορούσα να μάθηση να δω τι έκανε η φιλοζωικη οπότε έστειλα μια φίλη μου να παρακολουθήσει την κατάσταση .Ανκαι επειδή έλειπε δυο μήνες μου είπε ότι το σκυλάκι είχε βρει σπιτι μετά απο 3 εβδομάδες!

Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O akoylini έγραψε στις 20:36, 04-09-13:

δηλαδη κατσε,πηρες την φιλοζωικη,εδειξες φωτογραφιες κτλπ κτλπ και απλα ηρθαν και πηρα το σκυλι με το ετσι θελω????????

Παράθεση

marimar!33 (Mrs. Mars)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marimar!33
H Mrs. Mars αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H marimar!33 Carpe Diem έγραψε στις 20:39, 04-09-13:

Καταγγελία τώρα αμέσως. Το κακόμοιρο μες τη ζέστη μεσα σε 2 τετραγωνικα. Καλεσε οπωσδηποτε καποιον μη το αφηνεις ετσι. Εχω λυκοσκυλο και μονο που σκεφτομαι οτι θα μπορουσε να ειναι το δικο μου Τι ειδους ανθρωποι φερονται ετσι στα ζωα?

Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O akoylini έγραψε στις 20:42, 04-09-13:

μα δεν ειναι μονο η ζεστη,ειναι και το οτι κατανταει ενοχλητικο και το θεμα ειναι πως δεν μπορω να εκφραστω οπως θελω γιατι με ενδιαφερει το σκυλι,αλλιως δεν θα χρειαζοταν τιποτα απολα αυτα,θα ειχα τελειωσει το θεμα με αλλο τροπο.με νοιαζει το σκυλι,με νοιαζει η ησυχια μου αλλα με τρελενει ο τυπος που νομιζει οτι ειναι μαγκακος καθως του μιλαω (βριζω,κανω ρανο )και αυτος απλα με .................γραφει............ε αυτο δεν συγχωρητε!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Meaw 123 (Ελένη)

Νεοφερμένος

H Meaw 123 I love all the animals on the planet! έγραψε στις 20:47, 04-09-13:

Ε να σου πω και εγώ η φίλη μου την έκανε την ποιο πολύ δουλειά επειδή εγώ είχα φύγει για διακοπές όπως είπα και αυτή δεν μου τα εξήγησε και καλα

Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O akoylini έγραψε στις 20:48, 04-09-13:

αν μπορεις Ελενη μαθε λεπτομεριες και πες μου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akoylini : 04-09-13 στις 21:08.
Παράθεση

Meaw 123 (Ελένη)

Νεοφερμένος

H Meaw 123 I love all the animals on the planet! έγραψε στις 21:00, 04-09-13:

Ελένη με λένε και αστο καλύτερα γιατί η φίλη μου βλέπεις ειναι άσος στα αγγλικά οπότε πήρε υποτροφία στο εξωτερικό για να σπουδάσει αλλα θα προσπαθήσω να μάθω όσα περισσότερα μπορώ !ενταξει...

Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O akoylini έγραψε στις 21:08, 04-09-13:

thanks!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Meaw 123 (Ελένη)

Νεοφερμένος

H Meaw 123 I love all the animals on the planet! έγραψε στις 09:22, 05-09-13:

Ακη βρήκα κάτι στο Ίντερνετ που μπορεί να σε βοηθήσει γράψε οι δράσεις τις φιλοζωικης σε καταγγελία και έπειτα ψάξε στις εικόνες.Εμπιστεψουμε θα βρεις πολλά πράγματα!

Παράθεση

adeliadi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη adeliadi
H adeliadi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H adeliadi έγραψε στις 16:09, 24-09-13:

καλησπερα σας,ειναι προς τιμην σας που δειξατε ενδιαφερον για το αμοιρο αυτο ζωο.Ειναι καθαρη κακοποιηση και παραβαινει πολλες διαταξεις του νεου φιλοζωικου Νομου 4039/2012 .Το πιο σιγουρο ειναι η καταγγελια στον εισαγγελεα (διαβαζα τωρα οτι υπαρχει εισαγγελεας για αυτα τα θεματα στηην Ευελπιδων,και οι αλλοι βεβαια κανουν ακροασεις αλλα αυτο ειναι ακομα πιο εξειδικευμενο,καντε ενα τηλεφωνακι) απο οπου παιρνετε εισαγγελικη παραγγελια που την προσκομιζετε στο τοπικο του Ατ οπου οι αστυνομικοι ειναι καταφωρα υποχρεωμενοι να κινηθουν βασει αυτης και να καλεσουν το ατομο για συστασεις.Υπαρχει και η προταση με απ ευθειας επικοινωνια με το Ατ αλλα ελλειψει εισαγγελικης παραγγελιας αυτο καθισταται πιο αργοκινητο.Μετα την προσκομιση της εισαγγελικης παραγγελιας ΣΤΟ ΑΤ και ΜΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ το Ατ μαθαινετε την εξελιξη κι εαν προσηλθε το ατομο για συστασεις (αυτο γινεται με την εισαγγελικη παραγγελια) καθως και εαν αρχισε να τηρει τους κανονες ευζωιας του ζωου.Μετα ,αν συνεχισει να παρανομει ,προβλεπεται αυτοφωροκτλ ,αλλα τα παντα ολα θα τα δειτε εδω,διαβαστε προσεκτικα ολα τα λινκ που εχει στο τελος (και συστηνω να επιλεξτε κατ ευθειαν εισαγγελεα για να γλιτωσετε καποια απο τα αναγραφομενα στον οδηγο αυτο,αλλα και εαν υπαρξει το παραμικρο εμποδια να επικοινωνησετε με την ΠΦΠΟ)

1 http://www.zoosos.gr/article/581/ode...s-kai-somateia

εχει και στοιχεια επικοινωνιας με την Πανελλαδικη Φιλοζωικη .Περ.Ομοσπ
οπου μπορειτε να τα ρωτησετε ολα τα παραπανω στην προεδρο και Νομικο κα ΜΠΟΜΠΟΛΑΚΗ Η ΣΤΟ ΜΕΙΛ ΤΗΣ chaniapets(ΠΑΠΑΚΙ)yahoo.gr

απο http://forest.pblogs.gr/2012/02/to-p...o-efzwias.html

ε) Νόμος 3170/2003
Άρθρο 2, Υποχρεώσεις Ιδιοκτητών.
Ο ιδιοκτήτης ζώου συντροφιάς μεριμνά, για την ευζωία του (στην έννοια της ευζωίας δεν μπορεί να νοούνται τα βαρέλια, η αλυσόδεση, τα τσιμπούρια, η απίσχναση, η έλλειψη νερού, η έκθεση στις καιρικές συνθήκες, η ακινησία, η μη κτηνιατρική περίθαλψη, η έλλειψη βιβλιαρίου υγείας κ.λπ.). Άμεσος καθαρισμός του χώρου.
Απαγορεύεται ΚΑΘΕΤΑ η μόνιμη παραμονή σε μπαλκόνια (χωρίς να εισέρχεται το ζώο εντός της οικίας: κλειστές μπαλκονόπορτες), σε ακάλυπτους χώρους πολυκατοικιών κ.λπ. Εφόσον το ζώο αφαιρεθεί από το σημείο που έγινε η καταγγελία, ο κηδεμόνας είναι υποχρεωμένος να καταδείξει στα Αστυνομικά όργανα τον σημείο που ευρίσκεται.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ (ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΠΡΟΣ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΟΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη adeliadi : 24-09-13 στις 16:18.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους