Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,282 εγγεγραμμένα μέλη και 718,335 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 382 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τροφή για στειρωμένες γάτες

eleni999

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eleni999
H eleni999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 767 μηνύματα.

H eleni999 έγραψε στις 13:38, 07-07-09:

η μαμα μου εφερε απο το σουπερ μαρκετ τροφη για στειρωμενες γατες στην ιδια γευση που τρωει η δικη μου.το θεμα ειναι οτι η γατα μου δεν ειναι στειρωμενη θα υπαρξει προβλημα αν τησ δωσω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 14:03, 07-07-09:

Όχι, δεν υπάρχει πρόβλημα, πρόβλημα θα υπήρχε αν η γάτα σου ήταν στειρωμένη και έτρωγε τροφή για μη στειρωμένες. Το μόνο στο οποίο διαφέρουν οι τροφές για στειρωμένες από τις υπόλοιπες είναι ότι (εκτός από την πρόβλεψη για υγιές ουροποιητικό, που δεν είναι σε καμία περίπτωση μειονέκτημα) έχουν κατά κανόνα χαμηλότερα λιπαρά, για τον έλεγχο βάρους των στειρωμένων ζώων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolasr200

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikolasr200
Ο nikolasr200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O nikolasr200 έγραψε στις 13:54, 08-07-09:

Για σας και από μένα, σας βρήκα ψάχνοντας λύση για τις τρίχες του γατούλη μου, αλλά κόλλησα όταν διάβασα ότι υπάρχει ειδική τροφή για στειρωμένες γάτες..εγώ το μόνο που ήξερα, ότι απαγοεύονται οι κροκέτες σ'αυτές τις περιπτώσεις..

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 18:10, 08-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από nikolasr200
Για σας και από μένα, σας βρήκα ψάχνοντας λύση για τις τρίχες του γατούλη μου, αλλά κόλλησα όταν διάβασα ότι υπάρχει ειδική τροφή για στειρωμένες γάτες..εγώ το μόνο που ήξερα, ότι απαγοεύονται οι κροκέτες σ'αυτές τις περιπτώσεις..
Γιατί να απαγορέυονται οι κροκέτες? Μάλλον θα εννοείς τις απλές.

Υπάρχουν ειδικές για στειρωμένες, και είναι και προτιμότερες απο τις κονσέρβες, γιατί δεν προκαλούν πρόβλημα στα δόντια. (ουλίτιδες, πέτρα κλπ)

Παράθεση

nikolasr200

Νεοφερμένος

Ο nikolasr200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O nikolasr200 έγραψε στις 19:06, 08-07-09:

Αλήθεια? δεν το ξερα!!! γιατί είναι και πολύ βολικές σε σχέση με τις κονσέρβες..!! Απλά απ'ότι θυμάμαι ο κτηνίατρος είχε πει να μην τον ταϊζουμε πια κροκέτες!!
απ'ότι διάβασα σε διάφορες ενότητες, αναφερόμαστε κανονικά σε ονόματα τροφών δεν υπάρχει πρόβλημα..σωστά?
Από κονσέρβες κινούμαι ανάμεσα σε kitekat-friskies και whiskas και απ'ότι βλέπω δείχνει ιδιαίτερη προτίμηση στο πατέ σε σχέση με τις μπουκιές. Όσο για σπιτικό φαγητό δεν το πολυκαταδέχεται εκτός αν είναι κανά ζαμπόν ή κανα ψάρι..

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:24, 08-07-09:

Μάλλον καλά σου είπε ο Κτηνίατρος, αν του δίνεις φρίσκιες και γουίσκας... δεν μιλάμε για τέτοιες κροκέτες. Αυτές είναι όντως ακατάλληλες, αλλά και επικίνδυνες.

Έχουν πολλά λιπαρά, γιαυτό και τους αρέσουν, παχαίνουν απίστευτα, δεν έχουν τα κατάλληλα θρεπτικά συστατικά, και δεν προφυλάσσουν απο λοιμώξεις του ουροποιητικού...

Μιλάμε για καλές κροκέτες, καλών εταιρειών που δεν τις έχουν τα σουπερ μάρκετ, αλλά τα Κτηνιατρεία και τα πετ σοπ. Πχ, Hills, eukanouba, royal canin, κλπ.

Είναι ακριβότερες, απο τις συμβατικές ναι, αλλά δίνεις και λιγότερη ποσότητα γιατί είναι πιο περιεκτικές, και θρεπτικές, και θα κάνεις οικονομία στο μέλλον, για παθήσεις και προβλήματα και τρεχάματα στον Κτηνίατρο.

Παράθεση

nikolasr200

Νεοφερμένος

O nikolasr200 έγραψε στις 19:29, 08-07-09:

Αυτά που ανέφερα ήταν για κονσέρβες..!! αλλά απ'ότι καταλαβαίνω μάλλον και για τις κονσέρβες έχεις τις ενστάσεις σου..ε?

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:42, 08-07-09:

Έχω ενστάσεις για τις μάρκες που ανέφερες.(κροκέτες, και κονσέρβες)

Για τις κονσέρβες (τις καλές μάρκες πάντα) οι απόψεις διίστανται. Εγώ τις αποφέυγω, μετά απο συζητήσεις με 4 Κτηνιάτρους, και εμπειρία πολλών ετών, και μεγάλου αριθμού γατιών.

Παράθεση

nikolasr200

Νεοφερμένος

O nikolasr200 έγραψε στις 20:16, 08-07-09:

Από θέμα κόστους για τι διαφορά μιλάμε? Να είμαι ειλικρινής δεν είχα μπει ποτέ στον κόπο να κοιτάξω σε petshop αν υπάρχουν τροφές ποιο ειδικές..η έυκολη λύση των supermarket βλέπεις...αλλά ήταν ευχάριστη έκπληξη το θέμα με τις κροκέτες..!! Και με βάση τα όσα αναφέρεις πρέπει να είσαι πολύ σίγουρη ότι είναι ακίνδυνες!!
ποιες κονσέρβες θεωρείς καλές? δλδ τους δίνεις αποκλειστικά κροκέτες??

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 07:20, 09-07-09:

nikolasr200, ρίξε μια ματιά στην ενότητα Κριτικές, θα βρεις πληροφορίες για πολλές γατοτροφές, τόσο όσον αφορά την ποιότητά τους, όσο και την τιμή.

Παράθεση

nikolasr200

Νεοφερμένος

O nikolasr200 έγραψε στις 01:16, 10-07-09:

:up: έχεις δίκιο!!

Παράθεση

τακις (νινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη τακις
H νινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 346 μηνύματα.

H τακις έγραψε στις 12:00, 13-07-09:

προς τους πιο εμπειρους της παρεας, μια απορια: στειρωσαμε τον τακη πριν 1 εβδομαδα περιπου, κ σημερα πηγα κ του αγορασα τροφη για στειρωμενα γατακια. να του αλλαξω αμεσως αυτο που τρωει? παιζει να του κακαφανει? η μηπως να του αλλαξω σταδιακα την τροφη, αναμιγνυοντας σταδιακα αυξανομενες ποσοτητες απο την καινουρια κροκετα στην παλια? αλλα απτην αλλη το παιδικο που ετρωγε ειναι κοτοπουλο, ενω το καινουριο σολωμος. τι κανω?

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nonika
H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,360 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 14:08, 13-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από τακις
προς τους πιο εμπειρους της παρεας, μια απορια: στειρωσαμε τον τακη πριν 1 εβδομαδα περιπου, κ σημερα πηγα κ του αγορασα τροφη για στειρωμενα γατακια. να του αλλαξω αμεσως αυτο που τρωει? παιζει να του κακαφανει? η μηπως να του αλλαξω σταδιακα την τροφη, αναμιγνυοντας σταδιακα αυξανομενες ποσοτητες απο την καινουρια κροκετα στην παλια? αλλα απτην αλλη το παιδικο που ετρωγε ειναι κοτοπουλο, ενω το καινουριο σολωμος. τι κανω?
Αυτη ειναι η πιο σωστη μεθοδος!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 16:42, 13-07-09:

Την αλλάζεις σταδιακά, όχι τόσο για να μην του κακοφανεί ή όχι, αλλά για να αποφύγεις τυχών διάρροιες, απο την απότομη αλλαγή τροφής.

Μπορεί να μην του αρέσει η νέα, αλλά θα επιμείνεις, και στο τέλος θα την φάει μια χαρά.

Παράθεση

τακις (νινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη τακις
H νινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 346 μηνύματα.

H τακις έγραψε στις 13:09, 14-07-09:

ευχαριστω για τις συμβουλες! οντως δν του αρεσει διολου η νεα τροφη, μεχρι κ που προσπαθει κιολας να πεταξει εξω αυτα που δν του αρεσουν δυσκολευει τα πραγματα κ το γεγονος οτι του εδινα συχνα κονσερβες, αλλα αποφασισα να τον συνεχισω μονο με κροκετες. θα επιμεινω ομως..

Παράθεση

clouseau

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη clouseau
Ο clouseau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O clouseau έγραψε στις 14:02, 24-08-11:

καλησπερα

προσπαθω να βρω τροφη για στειρωμενες γατες σε κονσερβα ή φακελακι αλλα τις μονες που βρισκω ειναι τις proplan after care sterilized σε πατε μικρη κονσερβα 85gr καθως και καποιες stuzzycat σε πατε 100gr και φακελακι με σαλτσα 100gr οι οποιες ομως δεν μου γεμιζουν το ματι. εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε σε καλη τροφη σε κονσερβα ή φακελακι για στειρωμενες γατες (5-6 ετων)?

επισης τροφες οπως η Hills Science Plan Light (πατέ κονσερβα) ή η Royal Canin Ultra Light (φακελακι) κάνουν για στειρωμενες γατες?

ευχαριστω πολυ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,446 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:13, 24-08-11:

Η ρουαγιάλ έχει και φακελάκια για στειρωμένες γάτες.Όχι αυτή που λες,αλλα τις: royal neutered.Mην μπερδεύουμε τις light τροφες με αυτες που είναι για στειρωμένες.Τώρα το πόσο καλές είναι,δεν το ξέρω.Εγώ τους δίνω ακάνα,που κάνει και για στειρωμένες,και που και που τα φακελάκια της ρουαγιάλ για στειρωμένα.Στα κτηνιατρεία τις βρίσκεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

clouseau

Νεοφερμένος

Ο clouseau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O clouseau έγραψε στις 14:36, 24-08-11:

σε ευχαριστω. ο κτηνιατρος μου δεν φερνει τροφες και σε στην γνωστη αλυσιδα pet shop αλλα και σε τοπικο petshop της περιοχης μου δεν το εχουν. ακομα και στο internet που το εψαξα δεν το βρηκα...
αν θα μπορουσες να μου στειλεις καποιο λινκ με το ακριβες προϊόν ωστε να δω μηπως μπορω να το παραγγειλω καπως online, θα το εκτιμουσα

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,446 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:44, 24-08-11:

Κάποιο λινκ δεν έχω,(για αγορά απο ιντερνετ εννοώ)αλλά άκου κάτι.Και ο δικός μου ο γιατρός δεν τις έφερνε.Όταν όμως του ειπα ότι τις θέλω και θα τις αγοράζω,τις έφερε.Ρώτα τον αν γίνεται..δεν χάνεις τίποτα.Πολλοί γιατροί το κάνουν αυτό.

Ακανα.

Παράθεση

clouseau

Νεοφερμένος

O clouseau έγραψε στις 15:07, 24-08-11:

οκ ευχαριστω.

για ξηρα τροφη το παλευω με royal canin ή proplan. ισως δοκιμασω και acana. προεχει ομως η μεταβαση απο κυριως κονσερβα σε κυριως ξηρα τροφη. απο κει και περα οτι προτιμησουν σε ξηρα...

οι αλλες τροφες light που ανεφερα απο Hills & Royal Canin δεν κανουν για στειρωμενα? επισης οποιος αλλος εχει να υποδειξει κατι αλλο σε κονσερβα ή φακελακι για στειρωμενα, παρακαλω!

Παράθεση

nifadoulis (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nifadoulis
H Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H nifadoulis έγραψε στις 13:19, 18-02-12:

Καλημέρα σε όλους τους γατογονείς. Έχω μια γατούλα 2,5 χρονών που στειρώθηκε πριν 2 χρόνια. Ως τώρα της έδινα την royal canin για στειρωμένα θηλυκά ως 7 χρονών.
Πρίν λίγο καιρό μάζεψα έναν αδεσποτούλη γατούλη που είναι 10 μηνών. Πριν 15 μέρες στειρώθηκε και αυτός.
Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα. Τί ξηρά τροφή να δίνω; Ο κτηνίατρος μου είπε να δίνω και στο κορίτσι την royal canin για στειρωμένα αρσενικά και οτι δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά πρέπει να παίρνω οπωσδήποτε αυτή που είναι για αγόρια (μου εξήγησε τα πάντα για το ουροποιητικό σύστημα των αγοριών). Δυστυχώς δεν μπορεί το καθένα να τρώει ξεχωριστή κροκέτα γιατί ο μικρούλης πάει και τρώει απο το μπολ του κοριτσιού μου.
Ποιά είναι η γνώμη σας; Μπορώ να δίνω κροκέτα για στειρωμένα αγόρια και στο κορίτσι; Υπάρχει κάποια άλλη κροκέτα που θα μου προτείνατε και για τα δυο;
Επίσης, διάβασα όλα τα ποστ που αφορούν στη διατροφή αλλά έχω μπερδευτεί λίγο. Όταν μαγειρεύω κρέας γίνεται πόλεμος στο σπίτι για να τους δώσω. Αλλα το θέλουν ωμό. Υπάρχει πρόβλημα στο να τους δόνω ωμή τροφή; Μήπως επιταχύνει τη δημιουργία ενδοπαρασίτων;
Απο υγρή τροφή τους έδινα τις κονσέρβες της schezir αλλά δεν ξέρω για ποιο λόγο αλλά εδώ στη Ρόδο τους τελευταίους μήνες δεν μπορώ να τις βρω.
Τί άλλο θα μπορούσα να τους δώσω για να είναι ικανοποιημένα και χαρούμενα μιας και τα έχω αποκλειστικά μέσα στο σπίτι;

Συγνώμη για τις τόσες πολλές ερωτήσεις προκαταβολικά!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Escarlata

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Escarlata
Ο Escarlata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Escarlata έγραψε στις 21:03, 26-03-12:

Καλησπέρα σας,
είμαι νέο μέλος και ήθελα να θέσω ένα ερώτημα που με απασχολεί. Πριν 3 μήνες απέκτησα τον πρώτο μου γάτο , σήμερα είναι 8 μηνών . Τον έχω στειρώσει στους 6 μήνες και από τότε του δίνω royal canin steralized. Ευτυχώς είναι μια χαρά ,και υπερενεργητικός και υγιέστατος. Το θέμα είναι ότι μου φαίνεται πολύ μικρόσωμος και ανησυχώ μήπως φταίει το ότι τρώει την συγκεκριμένη τροφή , η οποία ναι μεν είναι για στειρωμένες γάτες αλλά ταυτόχρονα δεν αφήνει το γατακι να παχύνει. Το ζύγισα και είναι 4 κιλά περίπου αλλά μου φαίνεται πολύ αδύνατο. Ποιά είναι η άποψη σας; Ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:47, 26-03-12:

Καλησπερα escarlata.Να χαιρεσαι το ζουζουνι σου.
Κοιτα κατι.Καταρχην μπορει να ειναι η κατασκευη του τετοια,μικροσωμος δηλαδη.Απο την αλλη,ειναι γεγονος οτι υπαρχουν αρκετοι γιατροι που υποστηριζουν οτι οι αρσενικοι γατοι ,οταν στειρωνονται σε μικρη ηλικια,κατω του ενος χρονου δηλαδη..ή εστω κατω των 8 μηνων,τελικα δεν αναπτυσονται τοσο,οσο αν στειρωνονταν μετα το 1ο ετος,οπου θα ειχαν ενηλικιωθει πληρως.Δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο αυτο,αλλα ειναι γεγονος οτι αρκετοι γιατροι το υποστηριζουν.
Οποτε δεν ξερω αν παιζει τοσο ρολο η συγκεκριμενη τροφη,οσο το οτι στειρωθηκε στην ηλικια των 6 μηνων,που κατα καποιους γιατρους δεν ειχε ανεπτυχθει πληρως.
edit:Επισης αρκετοι γιατροι υποστηριζουν οτι ακομα και να στειρωθουν στους 6 μηνες,καλο θα ηταν να τρωνε την πληρη τροφη,μεχρι την ηλικια του ενος ετους,αλλα και παλι εδω διυστανται οι αποψεις.

Παράθεση

sourikata80 (Ιφιγένεια)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sourikata80
H Ιφιγένεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H sourikata80 έγραψε στις 12:15, 28-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Escarlata
Καλησπέρα σας,
είμαι νέο μέλος και ήθελα να θέσω ένα ερώτημα που με απασχολεί. Πριν 3 μήνες απέκτησα τον πρώτο μου γάτο , σήμερα είναι 8 μηνών . Τον έχω στειρώσει στους 6 μήνες και από τότε του δίνω royal canin steralized. Ευτυχώς είναι μια χαρά ,και υπερενεργητικός και υγιέστατος. Το θέμα είναι ότι μου φαίνεται πολύ μικρόσωμος και ανησυχώ μήπως φταίει το ότι τρώει την συγκεκριμένη τροφή , η οποία ναι μεν είναι για στειρωμένες γάτες αλλά ταυτόχρονα δεν αφήνει το γατακι να παχύνει. Το ζύγισα και είναι 4 κιλά περίπου αλλά μου φαίνεται πολύ αδύνατο. Ποιά είναι η άποψη σας; Ευχαριστώ.
Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Καλησπερα escarlata.Να χαιρεσαι το ζουζουνι σου.
Κοιτα κατι.Καταρχην μπορει να ειναι η κατασκευη του τετοια,μικροσωμος δηλαδη.Απο την αλλη,ειναι γεγονος οτι υπαρχουν αρκετοι γιατροι που υποστηριζουν οτι οι αρσενικοι γατοι ,οταν στειρωνονται σε μικρη ηλικια,κατω του ενος χρονου δηλαδη..ή εστω κατω των 8 μηνων,τελικα δεν αναπτυσονται τοσο,οσο αν στειρωνονταν μετα το 1ο ετος,οπου θα ειχαν ενηλικιωθει πληρως.Δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο αυτο,αλλα ειναι γεγονος οτι αρκετοι γιατροι το υποστηριζουν.
Οποτε δεν ξερω αν παιζει τοσο ρολο η συγκεκριμενη τροφη,οσο το οτι στειρωθηκε στην ηλικια των 6 μηνων,που κατα καποιους γιατρους δεν ειχε ανεπτυχθει πληρως.
edit:Επισης αρκετοι γιατροι υποστηριζουν οτι ακομα και να στειρωθουν στους 6 μηνες,καλο θα ηταν να τρωνε την πληρη τροφη,μεχρι την ηλικια του ενος ετους,αλλα και παλι εδω διυστανται οι αποψεις.
Καλημέρα!
Καταρχήν Escarlata μου να σου πω ότι εάν ο γατούλης είναι 8 μηνών και 4 κιλά, είναι πολύ καλό και το βάρος του μου ακούγεται πολύ υγιές (εκτός εάν έχεις γάτα main coon).
Προσωπικά πιστευω ότι ο γάτος σου καλά κάνει και τρώει τροφή για στειρωμένα. Το έχω συζητήσει με γιατρό και μου έχει πει ότι μπορούν να τρώνε για στειρωμένα, άπό την πρώτη μέρα της στείρωσης. Βέβαια εάν θες, μέχρι να κλείσει τους 12 μήνες, μπορεί άνετα να τρώει τροφή kitten.
Είναι πολύ σημαντικό να διατηρήσεις το ιδανικό βάρος στο γατάκι σου. Η παχυσαρκία είναι σαν αρρωστια για τις γάτες. Μπορεί να πάθουν διαβήτη και 1000 άλλα. Εάν ο γιατρός σου πει ότι είναι οκ από κιλά, θα σου πρότεινα να κάνεις τα πάντα για να μην παχύνει το γατάκι σου! Δεν υπάρχει κάτι χειρότερο από ένα υπέρβαρο γατάκι.

Όσο για το μέγεθός του, είναι πολύ μεγάλος μύθος αυτό για την στείρωση και την διακοπή της ανάπτυξής τους. Δεν ξέρω γιατί το επιμένουν οι Έλληνες κτηνίατροι σε αυτό.

Εάν ένας γάτος δε στειρωθεί τον πρώτο χρόνο της ζωής του, θα αναπτύξει περισσότερους μυες, πιο "δεμενο" και φαρδύ σβέρκο και κάτι ακόμα που αφορά το πέος τους(αλλά αυτό δεν μας νοιάζει στην παρούσα φάση).
Εάν ο γάτος στειρωθεί στους 7-8 μήνες, τότε τα χαρακτηριστικά αυτά δε θα εμφανιστούν ποτέ.

Αυτό δεν έχει να κάνει με την ανάπτυξη όμως. Καμία σχέση
Οπότε το πιθανότερο είναι ο γατούλης σου να είναι μικρόσωμος

Καλό θα ήταν να ρωτούσες και τη γνώμη ενός γιατρού πάντως σε ότι αφορά το βάρος
Καλή σου μέρα!

Παράθεση

vasgial (Βασίλης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vasgial
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O vasgial έγραψε στις 13:54, 28-03-12:

Η Μασκα ειναι στειρωμενη και της δινουμε την PRO PLAN aftercare που ειναι για γατες στειρωμενες και υπαρχει σε διαφορετικες γευσεις για αλλαγη. Ποια ειναι η γνωμη σας για την συγκεκριμενη τροφη; Καποιος με περισσοτερη εμπειρια εχει να πει κατι; Ευχαριστω.

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikos_x
Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Αρκετες. έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O nikos_x έγραψε στις 11:27, 26-05-12:

Η Μασκα ειναι στειρωμενη και της δινουμε την PRO PLAN aftercare που ειναι για
γατες στειρωμενες και υπαρχει σε διαφορετικες γευσεις για αλλαγη. Ποια ειναι η
γνωμη σας για την συγκεκριμενη τροφη; Καποιος με περισσοτερη εμπειρια εχει να
πει κατι; Ευχαριστω.
Αν κ παλιο το σχολιο,θα σχολιασω.
Την ταιζα περιπου 8 μηνες με κανενα προβλημα εκτος απο τα δοντια του.Τα πισω πισω ειχαν πιασει κιτρινιλλα κ δεν μου αρεσε σε γατι 1 ετους κριμα ειναι. Κατα τα αλλα ολα καλα....

Παράθεση

GEORGE OIKO

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GEORGE OIKO
H GEORGE OIKO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H GEORGE OIKO έγραψε στις 16:04, 12-09-12:

Μπορεί κάποιος να μου αν στειρωμένες γάτες πρέπει να τρωνε ΜΟΝΟ ξηρά τροφή για στειρωμένες γάτες???????????
Ευχαριστώ......

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 16:23, 12-09-12:

Καλώς ήλθες στο MyCat, Γιώργο!
Το καλό θα ήταν μια στειρωμένη γάτα να τρώει τροφή για στειρωμένη κι αυτό κυρίως για να αποφευχθεί η λήψη υπερβολικού βάρους.
Τι ηλικία έχει η γάτα σου και ποια τροφή της δίνεις;

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 16:28, 12-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από GEORGE OIKO
Μπορεί κάποιος να μου αν στειρωμένες γάτες πρέπει να τρωνε ΜΟΝΟ ξηρά τροφή για στειρωμένες γάτες???????????
Ευχαριστώ......
Τα θηλυκα γατακια δεν χρειαζεται να τρωνε αποκλειστικα για στειρωμενα εφοσον προσεχεις την ποσοτητα που τα ταιζεις γιατι αλλιως θα παχυνουν.Οι αρσενικοι μετα τα 2-3 χρονια αν ειναι στειρωμενοι,εμφανιζουν συνηθως ουρολιθιαση οποτε καλο ειναι να τρωνε μονο για στειρωμενα.Απο την αλλη υπαρχουν τροφες που ειναι για στειρωμενα για να μην παχαινουν και τροφες για αρσενικους που ειναι για να μην πιανουν αλατα και τους κανει ουρολιθιαση. Χωριζονται δλδ οι τροφες για στειρωμενα σε δυο κατηγοριες.Πολλοι δεν το γνωριζουν αυτο.

Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vregmeni_gata
H vregmeni_gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 00:26, 16-01-13:

Καλησπέρα!
Έχω καποιες απορίες σχετικά με την τροφή για γάτες που έχουν στειρωθεί. Τη δικιά μου που είναι θυληκιά, τη στείρωσα σχεδόν 7 μηνών αλλά ο γιατρός μου είπε να συνεχίσει να τρώει τροφή για μη στειρωμένα, δηλαδή Royal Canin Kitten που της έδινα, μέχρι να ενηλικιωθεί για να αναπτυχθεί σωστα. Το ερώτημα μου είναι ποια είναι η διαφορά των τροφών για μη στειρωμένες απο αυτές που κάνουν αποκλειστικά για στειρωμένες? Ξέρω πως οι στειρωμένες γάτες δεν κάνει να τρώνε τροφή με υψηλές τιμές μαγνησίου και με πολλά λιπαρά για να μην παθουν ουρολιθιάσεις και να αυξήσουν κατα πολύ το βάρος τους.
Eντούτοις, όταν κοίταζα τους πίνακες συστατικών των τροφών της Royal Canin και έκανα σύγκριση με τις τιμές μαγνησίου της R.C Kitten και αυτή της R.C Sterilized, διαπίστωσα πως οι τιμές δε διαφέρουν, είναι και στις δύο 0.08% και η μόνη διαφορά ήτανε στα λιπαρά 18% με 12%. Παρ'όλα αυτά βρήκα κ άλλες τροφές της R.C με τις ίδιες τιμές μαγνησίου και χαμηλότερα λιπαρά και αναρωτίεμαι, τι διαφορές μπορεί να έχουν. Η γάτα μου δυστυχώς δεν τη δέχτηκε καλά τη R.C Sterilized και ψάχνω εναλλακτικές. Πρέπει να προσέξουμε κ άλλα συστατικά των τροφών όταν πρόκειται για στειρωμένη γάτα? Ο κτηνίατρος μου δυστυχώς δεν ήξερε να με συμβουλέψει για τροφές και οι πληροφορίες από υπαλλήλους των πετ σοπ δεν είναι πάντα αξιόπιστες γιατί όσο να'ναι είναι απλοί έμποροι.
Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει από τροφές, ας μου γράψει μια απάντηση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:13, 16-01-13:

Καλησπερα.
Καποιοι γιατροι συμβουλευουν τροφη για στειρωμενες γατες αμεσως μετα τη στειρωση,καποιοι υποστηριζουν πρωτα να συμπληρωσουν το ενα ετος της ηλικιας τους και μετα .Αυτο,προφανως για να παιρνουν ολα τα απαραιτητα συστατικα μεχρι να ενηλικιωθουν.
Η δικια σου ειναι θηλυκια,οποτε δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα που θα συνεχισει μεχρι ενος ετους την ρουαγιαλ για μη στειρωμενα,και αυτο γιατι στα θηλυκα ειναι πολυ πιο δυσκολο να παθουν ουρολιθιαση(λογω κατασκευης της ουρηθρας)
Οσον αφορα τις τροφες για στειρωμενες,οντως οπως τα λες ειναι.Κυριως οι τιμες των μεταλλων και ειδικοτερα του μαγνησιου ειναι αυτο που τις διαφοροποιει.Οσον αφορα τις αλλες της ρουαγιαλ που εχουν την ιδια τιμη,ισως το εχουν κανει επιτηδες.Κοιταξε μηπως εχει χαμηλοτερςες τιμες και σε αλλα μεταλλα,νομιζω οτι και καποια αλλα πρεπει να ειναι πιο χαμηλα,αλλα τωρα μου διεφευγουν ποια ειναι.

Μπορεις να δοκιμασεις την ακανα,που ειναι πολυ ανωτερη τροφη απο ρουαγιαλ,κανει για στειρωμενα ,παρολο που δεν γραφει οτι ειναι για στειρωμενα,αν θυμαμαι καλα εχει και αυτη 0.8% μαγνησιο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 15:34, 16-01-13:

Καλησπέρα! Δε γνωρίζω και πολλά πάνω στις τροφές, οπωσδήποτε οι ολιστικές τροφές που σου προτείνει η Έφη θα ήταν μια καλή λύση. Έχε υπόψιν σου πως υπάρχει και Royal Canin Kitten Sterilized αν δε θέλεις να αλλάξεις εταιρεία, πριν μια βδομάδα στείρωσα την μπέμπα μου (5,5-6 μηνών) και της τη δίνω ανακατεμένη με την Kitten και δεν έχει πρόβλημα... Καλή επιτυχία!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vregmeni_gata
H vregmeni_gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 19:50, 16-01-13:

Γεια σας κορίτσια κ ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η γάτα μου περνάει μια γαστρίτιδα αυτές τις μέρες και αυτό πιστεύω το προκάλεσε η αλλαγή τροφής -την οποία αν και έκανα σταδιακά- από R.C kitten σε sterilized γιατί δε βρίσκω άλλη πιθανή εξήγηση (τριχόμπαλες δε νομίζω να έχει).
Μάλλον κάποιο συστατικό την έχει πειράξει, οπότε τώρα τρώμε μέχρι να στρώσει το έντερο την Gastro Intestinal της R.C μέχρι να βρούμε κάποια άλλη τροφή που να κάνει. Γενικά είμαι στο ψάξιμο, διάβασα διάφορα θέματα κ συζητήσεις για τροφές που έχουν αναρτηθεί εδώ και τα βρήκα πολύ χρήσιμα και επίσης κοίταξα τα συστατικά κ άλλων τροφών της R.C, που όπως είπα είναι τα ίδια όσον αφορά τις τιμές μαγνησίου κτλ. Έχω καταλήξει πως είναι λίγο πολύ όλα θέμα marketing και μόνο εμείς ξέρουμε τι είναι καλό για τις γάτες μας τελικά. (Για παράδειγμα η Gastro intestinal που τρώει τώρα η Alisa έχει 0.09% μαγνήσιο όπως οι άλλες περίπου και 15% λιπαρά που επίσης δεν είναι τραγικά πολλά.)
Έχω επίσης διαβάσει όλο το θέμα για την τροφή της Acana και η αλήθεια είναι πως θα ήθελα πολύ να τη δοκιμάσω κάποια στιγμή, όταν βεβαιωθώ πως η γάτα μου είναι 100% καλά μετά από αυτή την περιπέτεια, αλλά επειδή είναι περσική δεν ξέρω αν ενδείκνυται γιατί διάβασα πως αν έχουν προδιάθεση για νεφρική ανεπάρκεια, η τροφή αυτή επιδεινώσει την κατάσταση. Παρ'όλα αυτά δεν είμαι και ειδική γιατί γενικά οι ξηρές τροφές πιθανόν να δημιουργήσουν τέτοιο πρόβλημα όταν υπάρχει προδιάθεση.
Προς το παρόν θα δω πως θα πάει με την τροφή που τρώει τώρα και ίσως δοκιμάσω την Young Female της R.C που επίσης άκουω καλά λόγια.
Tώρα όσον αφορά την Ακάνα είναι σίγουρο πως αντενδείκνυται για περσικά?

Παράθεση

mar1alena

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mar1alena
H mar1alena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H mar1alena έγραψε στις 23:52, 22-01-13:

Καλησπέρα κι από μένα.
Ο Mailo μου είναι στειρωμένος και είναι τώρα 11 μηνών. Ζυγίζει γύρω στα 5 κιλά. Η όρεξή του για φαγητό είναι διαρκής και πολύ μεγάλη. Μπορεί να φάει τα πάντα. Του δίνω μόνο ξηρά τροφή για στειρωμένους ενήλικους γάτους και που κ που κάτι σνακ light. Όπως και να 'χει πεινάει συνέχεια!!! Το πρώτο ερώτημά μου είναι αν μπορώ να του δίνω κάτι από το σπίτι. Είτε σαν σνακ ανάμεσα στα γεύματα είτε σαν γεύμα. Τρελαίνεται για φρούτα και λαχανικά. Με το μαρούλι ειδικά έχει έρωτα. Κάνει να του δίνω ή θα του δημιουργήσω πρόβλημα;
Το δεύτερο ερώτημά μου είναι η ποσότητα του φαγητού. Επειδή πεινάει διαρκώς στο pet shop μου είπαν να αυξήσω την ποσότητα που του έδινα (η οποία αναγραφόταν από πίσω από τη συσκευασία της τροφής), έτσι κι έκανα. Τρώει σύνολο κάθε μέρα 70 γρ περίπου και πάλι πεινάει.
Και επίσης, πρέπει για τον υπόλοιπο της ζωής του να τρώει μόνο τροφή για στειρωμένα;;
Ο γιατρός μας μου είπε ότι μετά από 6 μήνες από την ημέρα της στείρωσης μπορώ να του δώσω κανονική τροφή, αλλά στο pet shop μου είπαν να μην του ξαναδώσω ποτέ τέτοια τροφή. Γενικότερα οι απόψεις είναι πολλές και δεν ξέρω τι να ακολουθήσω για το καλό του γατούλη μου.
Τέλος, στο pet shop ήταν κατηγορηματικοί όσον αφορά τις κονσέρβες. Να μην του δίνω καθόλου γιατί είναι καλύτερη η ξηρά. Έτσι ο Mailo δεν έχει ιδέα τι είναι η κονσέρβα,δεν έχει φάει ποτέ. Πιστεύετε ότι πρέπει να του δίνω και τα δύο;;;
Είναι πολύ ευαίσθητος σε ασθένειες και με νοιάζει να μην ταλαιπωρηθεί άλλο από οτιδήποτε το οποίο θα μπορούσε να τον κάνει να αρρωστήσει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 12:54, 23-01-13:

Καλησπέρα Μαριαλένα! Έχω την εντύπωση πως προτιμότερο είναι σε αρσενικό γατάκι να προτιμήσεις και να μείνεις στις sterilized τροφές γιατί τα αντράκια μας έχουν και πιο συχνά προβλήματα με το ουροποιητικό τους. Οι τροφές αυτές τα βοηθούν. Επιπλέον, πάλι έχω την εντύπωση πως για αυτόν ακριβώς το λόγο είναι καλό να λαμβάνει και υγρή τροφή με τα γεύματά του. Μπορείς να πάρεις ενδεχομένως γνώμη δεύτερου κτηνιάτρου; Θα ρωτήσω και κάτι φίλους που έχω και θα σου πω. Και φυσικά θα σου απαντήσουν και τα πιο έμπειρα μέλη του φόρουμ, εμένα η δική μου είναι θηλυκή, σου γράφω απλά από όσα έχω δει να γράφονται κατά καιρούς εδώ μέσα! Καλή συνέχεια!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:10, 23-01-13:

Μαριαλενα μου να σου πω πρωτα για το μαρουλι, αυτο που ξερω και μου το ειχε πει κτηνιατρος για την γατα μου που ηταν διαβητικη, ειναι οτι το μαρουλι και η φλουδα του αγγουριου λειτουργουν σαν φυσικα μεσα για να ριχνουν το ζαχαρο, οποτε δεν νομιζω πως πειραζει να τρωει μαρουλακι. Τωρα για τα φρουτα δεν ξερω τι να σου πω, δεν μου εχει ξανατυχει να ακουσω για γατι που τρωει φρουτα, καλυτερα να ρωτησεις τον κτηνιατρο σου.
Οσον αφορα την τροφη του Μαιλο και η δικη μου γνωμη ειναι να τρωει ειδικη τροφη για στειρωμενα γατια, τα αρσενικα εχουν απο την κατασκευη τους ευπαθεια στις νοσους του ουροποιητικου και χρειαζονται τροφη χαμηλη σε μαγνησιο και νατριο για να μην δημιουργουνται ουρολιθοι. Προσωπικα ειμαι υπερ της υγρης τροφης σαν συμπληρωμα ομως, οχι σαν κανονικη τροφη, γιατι η υγρη τροφη ειναι κατα 70% νερο, οποτε το γατακι θα ειναι σαν νηστικο. Το καλυτερο κατα την γνωμη μου ειναι να τρωει ξηρη τροφη και καθε τοσο, δυο - τρεις φορες την εβδομαδα ας πουμε, να τρωει και ενα φακελακι ή ενα κονσερβακι καλης ποιοτητας. Και να τους κανουμε την ληψη νερου σαν παιχνιδι για να πινουν οσο γινεται περισσοτερο γιατι βοηθαει πολυ.
Θα ελεγα αν δεν εισαι σιγουρη για την αποψη του κτηνιατρου σου να παρεις και μια δευτερη γνωμη απο αλλον κτηνιατρο, αλλα να μην ακους τι λενε οι ιδιοκτητες pet shop. Ετσι κι αλλιως λεφτα θελουν να βγαλουν και γιατροι δεν ειναι.

Παράθεση

mar1alena

Νεοφερμένος

H mar1alena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H mar1alena έγραψε στις 14:51, 23-01-13:

Σας ευχαριστώ πολύ!! Θα ψάξω να βρω κι άλλο κτηνίατρο να πάρω μια ακόμα γνώμη , μήπως μου πούνε και για τις δοσολογίες. Ευτυχώς νερό πίνει αρκετό κάθε μέρα. Όσο για τα φρούτα, ο mailo μπορεί να φάει τα πάντα από τρόφιμα. Πιστεύω πως μέχρι και φακές θα έτρωγε με ευχαρίστηση...Είναι πολύ φαγανός.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,667 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 16:02, 23-01-13:

Γεια σας Μαριαλένα κ Mailo, ωραίοι είστε μάνα κ γυιος! Εδώ μπορείτε να βρείτε ποιες τροφές δεν είναι καλές για τις γάτες http://wwwgatologio.blogspot.gr/p/blog-page_06.html.
Εγώ δίνω στον δικό μου γάτο (1.5 χρονών περίπου) ξηρά τροφή αλλά για στειρωμένους αρσενικούς γάτους νέους, τη Royal Canin Young Male. Επίσης, επειδή τα έχω καλομαθημένα τα γατιά μου (όσο αντέχω οικονομικά ακόμη βέβαια, γιατί σε λίγο θα κοπούν τα γκουρμεδιάρικα) τους δίνω κ συχνά κονσερβάκια που έχουν όμως πολύ φυσικά συστατικά (δηλ μεγάλη περιεκτικότητα σε κρέας, ψάρι κλπ) κ πολύ χαμηλά λιπαρά, έχουν κ φρούτα μερικές...Schesir κ Applaws. Κι ο δικός μου τρώει πολύ, κ του δίνω μεγαλύτερη ποσότητα από την προτεινόμενη από τον κτηνίατρο, αλλά δεν έγινε χοντρός κ είναι στειρωμένος εδώ κ 9 μήνες. Βέβαια οι διάφορες μάρκες τροφών είναι κ θέμα marketing, αν αρχίσεις να τις συγκρίνεις πεθαίνεις στα γέλια με το πόσο ίδια συστατικά έχουν, ειδικά οι τροφές της ίδιας μάρκας.
Τους δίνω κ πιο σπάνια τροφές που φτιάχνω εγώ (κοτοπουλάκι ψαχνό, ψαράκι, ρυζάκι, λίγο φρούτο, αυγουλάκι ομελέτα), τις τρώνε μια χαρά κ δεν έχουν πάθει τίποτα. Ο κτηνίατρος θα σε συμβουλέψει ανάλογα βέβαια κ κυρίως τη δοσολογία.

Παράθεση

mar1alena

Νεοφερμένος

H mar1alena έγραψε στις 17:37, 23-01-13:

Ευχαριστούμε και οι δύο Λία!!
Λόγω στείρωσης δεν φοβάσαι να του δίνεις σπιτικό φαγητό; Αυτό είναι που φοβάμαι αλλιώς θα του έδινα τα πάντα από το σπίτι. :/

Παράθεση

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,667 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 20:20, 23-01-13:

Δεν τους δίνω συχνά, κ τους φτιάχνω πολύ απλά πράγματα χωρίς σάλτσες κι αλάτι. Παρόλο που η μικρή είναι ΠΑΜΦΑΓΟ κ τρώει τα πάντα (κατάλληλα ή μη) αν τα πετύχει πουθενά...ακόμη κ λευκό κρασί έχει δοκιμάσει τρομάρα της! Αν κ δεν μου είπε αν της άρεσε η μάρκα ή όχι...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rania.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Rania.
H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 20:51, 23-01-13:

Για το δικό μου παίρνω purina proplan για στειρωμένους. Του είχα πάρει σε γεύση σολωμό και κουνέλι και το κουνέλι το έχει καταλατρέψει... ήθελα κοτόπουλο αλλά δεν είχε μείνει απόθεμα. Και είναι αρκετά οικονομική, 1.40 τα 400 γραμμάρια.

Πού και πού βέβαια του δίνω πολύ λίγο από κάτι γκουρμεδιάρικες κονσέρβες (είναι ΠΟΛΥ μικρές) σε φάση μους μοσχάρι ή μπουκίτσες μοσχάρι (από αυτές που βρωμάνε αφάνταστα). Ειδικά η μους μοσχάρι του άρεσε τόσο που επειδή είχε μείνει κολλημένο κάποιο μέρος της στο πιατάκι του έβαζε μέσα το πόδι του για να το ξεκολλήσει και μετά το έγλειφε.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 22:22, 23-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Rania.
Για το δικό μου παίρνω purina proplan για στειρωμένους. Του είχα πάρει σε γεύση σολωμό και κουνέλι και το κουνέλι το έχει καταλατρέψει... ήθελα κοτόπουλο αλλά δεν είχε μείνει απόθεμα. Και είναι αρκετά οικονομική, 1.40 τα 400 γραμμάρια.

Πού και πού βέβαια του δίνω πολύ λίγο από κάτι γκουρμεδιάρικες κονσέρβες (είναι ΠΟΛΥ μικρές) σε φάση μους μοσχάρι ή μπουκίτσες μοσχάρι (από αυτές που βρωμάνε αφάνταστα). Ειδικά η μους μοσχάρι του άρεσε τόσο που επειδή είχε μείνει κολλημένο κάποιο μέρος της στο πιατάκι του έβαζε μέσα το πόδι του για να το ξεκολλήσει και μετά το έγλειφε.
εισαι ευχαριστημενη απο την proplan για στειρωμενα? αν δεν κανω λαθος η συσκευασια λεει after care και ειναι κοινη για αρσενικα και θηλυκα? σκεφτομαι να παιρνω αυτην αντι για την RC για στειρωμενα αρσενικα που παιρνω εδω κ καιρο γιατι παραειναι ακριβη (23 ευρω το δικιλο) και απ ο,τι ειδα τα συστατικα της ειναι σχεδον ιδια με αυτην της proplan.

Παράθεση

mar1alena

Νεοφερμένος

H mar1alena έγραψε στις 23:15, 23-01-13:

χαχαχα Ώστε και πότης η μικρή σου!! Μπορώ να σε καταλάβω ειδικά σε αυτό το 'κατάλληλα και μη' που είπες...

Παράθεση

Rania.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Rania.
H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 00:00, 24-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
εισαι ευχαριστημενη απο την proplan για στειρωμενα? αν δεν κανω λαθος η συσκευασια λεει after care και ειναι κοινη για αρσενικα και θηλυκα? σκεφτομαι να παιρνω αυτην αντι για την RC για στειρωμενα αρσενικα που παιρνω εδω κ καιρο γιατι παραειναι ακριβη (23 ευρω το δικιλο) και απ ο,τι ειδα τα συστατικα της ειναι σχεδον ιδια με αυτην της proplan.
23 ευρώ το δίκιλο ohgod
Ναι είμαι υπερευχαριστημένη. Ο γάτος μου την λατρεύει και είναι όντως για αρσενικά+θηλυκά. Και όπως είπα και πριν, πολύ κομπλέ οικονομικά. Τα 15 κιλά μπορείς να τα πάρεις για 34 ευρώ. Σου στέλνω pm.

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 11:06, 24-01-13:

Καλημέρα!
Κατ'αρχήν Rania νομίζω πως αναφέρεσαι στην purina tonus κι όχι την pro plan. H pro plan έχει τις διπλάσιες περίπου τιμές από την tonus, ενδεικτικά 400 gr -3,40 euro / 1,5 kg - 12,40 euro / 3 kg - 21,20 euro (pro plan after care κοτόπουλο)

Το γνωρίζω γιατί ψάχνω τώρα τελευταιά κάποια εναλλακτική ξηρή γιια τον δικό μου... Για αρκετό κααιρό έπαιρνα την acana που όμως του πρκάλεσε διάρροια και δυστυχώς έπρεπε να την αλλάξω. Μέτα πήγαμε στην applaws... πάλι τα ίδια. Έπρεπε να του δίνω hill's intestinal για ένα διάστημα (και παρ'όλο που έτρωγε μόνο αυτήν, πάλι είχε διάρροια) Έτυχε και είχα πάρει σε προσφορα τα μικρά σακούλια της pro plan για στειρωμένα και ο Βίκτωρας τα λάτρεψε! Τρώει με πολλή όρεξη και σταμάτησαν οι διάρροιες! Αντίθετα η τουαλέτα του είναι φυσιολογικότατη!

Εδώ τώρα θέλω τα φώτα σας!
1) Από τα λίγα πράγματα που γνωρίζω η pro plan δεν είναι και ότι καλύτερο ποιοτικά, αλλά μέχρι στιγμής είναι η μόνη του έκατσε καλά. Να τη συνεχίσω ή να πάω στην royal canin που είναι της ίδιας τάξεως αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι λίγο καλύτερη ποιοτικά;
2) Από τη στιγμή που δεν του ταίριαξαν οι ολιστικές, να κάνω μια τελευταία προσπάθεια με την earthborn (για την οποία, βέβαια γνωρίζω ελάχιστα πράγματα, πχ προέλευση, ποιότητα κλπ.) ή να το αφήσω για να μην τον ταλαιπωρώ;

Επίσης καθε 1 ή 2 μέρες του δίνω κι ένα κονσερβάκι gourmet συμπληρωματικά για να παίρνει ένα κάποιο ποσοστό υγρασίας και του αρέσει πάρα πολύ.

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 11:33, 24-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Pasiphae
να πάω στην royal canin ;
Καλημέρα!
Εγώ πριν και μετά τη στείρωση παίρνω r.c. για τη γάτα!
Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη και δόξα το θεό δεν έχουμε προβλήματα μέχρι στιγμής!
ποιοτικά πρέπει να είναι αρκετά καλή γιατί τη μικρή την είχαμε βρει σε ένα σοκακι της γειτονιάς, και δυνάμωσε πολύ γρήγορα!
Και τώρα με τη στείρωση η γιατρός μας πρότεινε royal c. για θηλυκές!
Βέβαια μιας και οι εταιρίες τροφών είναι πάρα πολλές , υπάρχουν και πολλές επιλογές!
Για την ώρα σου λεω μην αλλάξεις τροφή, ας ηρεμήσει λίγο το έντερο του μικρού , εξάλλου δεν κάνει διάρροια πλέον! Πιο μετά κοιτάς να του δοκιμάσεις κάτι άλλο, εφόσον έχει σταθεροποιηθει!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 11:42, 24-01-13:

Ευχαριστώ πολύ! Αυτό λέω κι εγώ να κάνω μιας και δεν του έχει δημιουργήσει πρόβλημα κανένα!

Αχ αυτό το θέμα της διατροφής είναι το μόνιμο άγχος μου!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

goutouna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη goutouna
H goutouna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

H goutouna έγραψε στις 22:26, 24-01-13:

Παιδια γεια σας,
στο πατρικο μου ειχα 2 γατους που ετρωγαν καθημερινα κονσερβα κ ξηρη υπηρχε stand by. Στο δικο μου σπιτι πηρα ενα μωρακι 6μηνων, στειρωμενο. Η κοπελα που το ειχε το ταιζε μονο ξηρη κι ετσι μου ειπε να συνεχισω.. Ομως δεν θα βαρεθει ολο το ιδιο; Να μην του δωσω καθολου κονσερβα; Θα παιρνει οτι χρειαζεται απο την ξηρα μονο;

Παράθεση

madmazel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη madmazel
H madmazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H madmazel ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΓΑΤΟΜΑΜΑ! έγραψε στις 00:59, 25-01-13:

Εγώ πάντως που δίνω ειδικές κροκέτες στη στειρωμένη γατούλα μου, δε βλέπω καμία διαφορά! Εξακολουθεί να είναι χοντρούλα και δεν ξέρω τι να κάνω! Κονσέρβα της δίνω μόνο πρωί και βράδυ σε μικρή ποσότητα! Να της κόψω και αυτά τα γεύματα

Εννοείται πως θα της δώσεις κονσέρβες, αλλά και ψάρι ή οτιδήποτε άλλο περισσεύει από το φαγητό σου και νομίζεις ότι μπορεί να το φάει!Πρέπει να υπάρχει ποικιλία στη διατροφή της, γιατί διαφορετικά θα έχει προβλήματα υγείας αργότερα! Ό,τι ισχύει για τους ανθρώπους ισχύει και για τα ζώα, τουλάχιστο ως προς το θέμα αυτό! Εσένα αν σε τάιζαν συνεχώς την ίδια τροφή δεν θα βαριόσουνΠρέπει το ζώο να δοκιμάσει και άλλες τροφές!!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 25-01-13 στις 12:40. Αιτία: Merge
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Starmillly

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Starmillly
H Starmillly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Starmillly έγραψε στις 02:21, 25-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από madmazel
! Ό,τι ισχύει για τους ανθρώπους ισχύει και για τα ζώα, τουλάχιστο ως προς το θέμα αυτό! Εσένα αν σε τάιζαν συνεχώς την ίδια τροφή δεν θα βαριόσουνΠρέπει το ζώο να δοκιμάσει και άλλες τροφές!!!!!
Η αποψη μου ειναι πως τα πραγματα δεν ειναι καθολου ετσι με τη διατροφη της γατας.
Μην ανθρωποποιειτε τα γατακια σας δεν εχουν ιδιες αναγκες με εμας. ΠΧ η γατα χρειαζεται ταυρινη που δεν θα την βρει σε σπιτικα τροφιμα. Θα προτεινα μια πολυ καλης ποιοτητας τροφη και ας ειναι κ η ιδια για οσο του ταιριαζει. Δεν ειναι θεμα βαρεμαρας ειναι θεμα καλης κ σωστης τροφης. Πχ αν κατι αλλαξει απο αποψη υγειας ναι μεταβαλεις και την τροφη αλλιως δεν παιζεις με το στομαχι της γατας απλα για να μη "βαριεται".
Οχι δε βαριεται...Αντιθετα ταλαιπωριεται ομως απο τις αλλαγες τροφης κανωντας διαρροιες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους