Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,634 εγγεγραμμένα μέλη και 713,365 μηνύματα σε 21,999 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 247 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ξένοι & Επιθετικότητα

dkat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dkat
H dkat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H dkat έγραψε στις 23:41, 07-07-18:

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα πραγματικά τη βοήθεια σας για ένα σοβαρό θέμα που έχει προκύψει με τη γατούλα μου.

Έχω λοιπόν μία γατούλα 3 ετών τώρα. 3 χρόνια τώρα δεν έχει δημιουργήσει κανένα απολύτως πρόβλημα και προφανώς δεν έχει δείξει καμία απολύτως επιθετικότητα. Με εξαίρεση τις φορές που την πηγαίνω στην Κτηνίατρο, όπου από τη στείρωση ειδικά και μετά είναι όλο και χειρότερες. Και όταν λέω χειρότερες μιλάω για θρίλερ. Φανταστείτε, πριν 2 μήνες που την πήγα για εμβόλιο, εκτός του ότι η γιατρός απ' τα πολλά μου είπε μήπως δεν αξίζει τον κόπο να το κάνουμε, ετσι κι αλλιώς δε βγαίνει έξω, για να της κάνει 1 ένεση τελικά της έκανε 7. Προσπάθησε 4-5 φορές με ηρεμιστικές ενέσεις και ενώ η γάτα ήταν μέσα στο κλουβί και δεν μπορούσε να την πετύχει με τπτ. Η γάτα έκανε σαν θηρίο ανήμερο, μία ένεση κιόλας την έσπασε με το στόμα της κτλ. Η ηρεμιστική τελικά κατάφερε να την πιάσει μετά από 2 ώρες και.., χωρίς υπερβολή. Στην Κτηνίατρο μετά τη στείρωση έχουμε πάει 2-3 φορές, η κατάσταση είναι πάντα κάπως έτσι. Η κτηνίατρος μας λέει ότι είναι φυσιολογικό και ότι είναι πολλές οι γάτες που αντιδρούν έτσι, κυρίως οι πορτοκαλί σαν τη δική μου. Εγώ κάθε φορά που την πηγαίνω στην κτηνίατρο τρέμω μέχρι την άλλη μέρα. Τέλος παντων, με το που φεύγουμε ηρεμεί κατευθείαν. Πέραν αυτού του περιστατικού, ακολούθησαν κάποια άλλα, πρόσφατα κυρίως, τα οποία μ' έχουν φρικάρει. Το πρώτο ήταν πριν 1 χρόνο περίπου και ενώ είχε έρθει στο σπίτι μία φίλη που δεν τη γνώριζε και ενώ η κοπέλα είχε κάτσει πολλές ώρες και η γάτα ήταν πολύ φιλική μαζί της, κάποια στιγμή και ενώ κάνω να περάσω από δίπλα της μου πατάει κάτι δυνατά νιαουρίσματα και αρχίζει τα κχχχχχχχ κτλ και πήγαινε προς τα πίσω λες και έβλεπε φάντασμα. Εγώ είχα μείνει κάγκελο. Τέλος πάντων ψιλοηρέμησε, έφυγε η φίλη μου και μετά ηρέμησε τελείως. Αυτό ήταν πριν 1 χρόνο περίπου. Μέχρι τότε δεν είχε γίνει ποτέ στο σπίτι το παραμικρό. Στο σημείο αυτό να πω ότι η γάτα δεν είναι μαθημένη σε κόσμο στο σπίτι. 1-2 άτομα μόνο ξέρει κ σ αυτά δυσανασχετεί λίγο, αλλά πολύ ελαφρά, επουδενί επιθετικότητες κτλ. Εκτός αυτού γενικά είναι ένα γατί που μάλλον θα το χαρακτήριζα φοβικό. Δλδ φοβάται με το παραμικρό, τρομάζει με τους θορύβους, φοβάται μέχρι και με τη σκιά της πολλές φορές, ήταν πάρα πολλές οι φορές που την έβλεπα να κάνει αυτό το πλάγιο καμπούριασμα στα καλά καθούμενα κτλ. Επουδενί επουδενί επουδενί όμως δεν είχε δείξει επιθετικότητα, όσο και να φοβότανε. Μπορει να κρυβότανε αλλά ήταν γλυκήτατη. Δεύτερη περίπτωση επιθετικότητας είχαμε πριν περίπου 1 μήνα. Είχε έρθει ένας άνθρωπος για να φτιαξει το παντζούρι, το οποίο ήταν χαλασμένο και κατεβασμένο εδώ και πολλούς μήνες, κάτι που φοβάμαι ότι έχει να κάνει με όλα αυτά. Υπάρχει μεγάλο παράθυρο στο οποίο συχνάζει κιόλας, όμως το παντζούρι της μπαλκονόπορτας ήταν κλειστό και φοβάμαι ότι αυτό την επηρέασε. Στην αρχή, λοιπόν, τον μύρισε, τον περιτρυγύρισε, μετά τον αγνόησε και ήταν γενικά χαλαρή, φυσιολογικά πράγματα. Όμως, όταν ο άνθρωπος τελικά άνοιξε το παντζούρι και μπήκε μέσα άπλετο φως η γάτα φρίκαρε, του νιαούρισε πάρα πολύ δυνατά και του έκανε πολλά κχχχχχ έτοιμη να του επιτεθεί. Κάπως τη χαζοηρέμησα λίγο, έφυγε ο άνθρωπος, ηρέμησε κι αυτή με τη μία. Μετά από αυτό, προχτές, είχαμε στο σπίτι περίπου 10 άτομα, άντρες κιόλας κυρίως, κόσμο. Κάτι που δεν έχει ξαναγίνει ποτέ. Εγώ το φοβόμουνα πολύ όλο αυτό, αλλά έγινε τελικά από κακή συνεννόηση. Η γάτα με το που τους άκουσε, απ' το διάδρομο ακόμα πανικοβλήθηκε, μόλις μπήκαν μέσα πανικοβλήθηκε φουλ και πήγε και κρύφτηκε. Εκεί που κυφτηκε όμως ήταν σημείο που περνάγαμε συνέχεια από δίπλα της. Σε 2 από εμάς λοιπόν, συγκεκριμένα σ' εμένα και ένα άλλο παιδί κάθε φορά που περνάγαμε από δίπλα της νιαούριζε υπερβολικά δυνατά και μας έκανε κχχχχχχ και έβγαινε προς τα έξω για να μας επιτεθεί. Η βραδιά πήγε κάπως έτσι, που και που ηρεμούσε λίγο, όταν δεν πέρναγε κανείς από δίπλα της και σε μία απ' αυτές τις στιγμές βγήκε στο μπαλκόνι και όπως είχε στριμωχτεί πίσω από κάτι γλάστρες και ένα παιδί πήγε να της δώσει το χέρι του να το μυρίσει για να μη φοβάται, δεν ξέρω πως το πήρε και πατάει αυτό το τρελό νιαουρισμα και τα κχχχχχ και τον γδέρνει σε 3 σημεία. Στο σημείο αυτό να πω ότι και το παιδί και ο κύριος με το παντζούρι είχαν σκύλο δεν ξέρω αν είναι αυτός ο λόγος βέβαια γιατί φινεται το θέμα να είναι γενικό. Εκεί λοιπόν, υπήρξε μία μικρή αναστάτωση, η γάτα τρελάθηκε εντελώς και άρχισε να κυνηγάει το παιδί μέσα στο σπίτι. Απ' τα πολλά τους έβγαλα όλους έξω κακοίν κακώς και μένω με τον φίλο μου. Έλα όμως που η γάτα είναι τα ίδια και αρχίζει και κυνηγάει εμένα. Απ' τα πολλά και με τα χίλια ζόρια φεύγουμε κι εμείς από το σπίτι και όταν γυρίζουμε η γάτα είναι σαν να μην έγινε τπτ. Τελευταίο σκηνικό, το σημερινό, όπου έχει έρθει ένας φίλος με σκοπό να κάνουν δουλειές στο μπαλκόνι με τον φίλο μου, μεταφυτετσεις κτλ. Με το που ακούει απ' τον διάδρομο ότι υπάρχει κ κάποιος άλλος κ τη βαβούρα με τις γλάστρες κτλ, τη βλέπω να αρχίζει να φοβάται. Πάει πάλι πιάνει θέση σ' εκέίνο το σημείο που κρύβεται κ με τ που μπαίνει το παιδί πάλι τα ίδια κχχχχχχ κτλ. Ελαφράαααα λιγότερο από την άλλη φορά. Ο φίλος μας ήταν της άποψης να παίξει λίγο με το γατί, να τον μάθει να μη φοβάται κτλ και έκανε πολλές προσπάθειες να την προσεγγίσει, η γάτα ήταν επιθετική, απλά ιιιιιισως, λίγο λιγότερο απ' το προχτεσινό. Απ' τα πολλά κι αφού δεν ηρεμούσε, βγήκαν στο μπαλκόνι και τους έκλεισα εκεί. Ήταν στο σπίτι για πολλές ώρες, περίπου 8. Η γάτα τις περισσότερες ώρες είχε χαλαρώσει τελείως και είτε κοιμόταν, είτε την έπαιζα εγώ, είτε χάζευε έξω. Όταν ερχόταν κοντά της στο παράθυρο το παιδί του νιαούριζε πολυ δυνατά. Όταν απομακρυνόταν ηρεμούσε. Τελικά, για να μη σας τα πολυλογώ άλλο, το παιδί έφυγε, η γάτα πήγε να μου κάνει εμένα μία επίθεση για λίγα δευτερόλεπτα, πιθανολογώ επειδή μύρισε το σημείο που καθόταν το παιδί λίγο πριν και μετά ηρέμησε. Όχι και βούτυρο, λίγα νεύρα τα είχε, αλλά όχι όλο αυτό το πράγμα. Μετά εμείς βγήκαμε και μόλις γυρίσαμε. Φαίνεται να είναι καλύτερα, όμως παιδιά αλήθεια σας το λέω φοβάμαι να βγω απ' το δώμάτιο. Δε θέλω να πάω ούτε τουαλέτα ούτε τπτ, φοβάμαι μήπως πάθει πάλι μετάλλαξη. Ειλικρινά 2 μέρες τώρα τρέμω και δεν ξέρω τι να κάνω, τι μπορώ να κάνω και εάν και πώς μπορώ να αποφύγω τα χειρότερα. Με την κτηνίατο της μίλησα, μου είπε να πάω από εκεί τη Δευτέρα. Εξετάσεις αίματος της είχα κάνει πριν κανά 2μηνο, δε νομίζω να είναι κάτι παθολογικό. Λαμβάνοντας και υπ' όψιν τις συνθήκες στις οποίες γίνονται οι επιθέσεις. Να επισημάνω εδώ ότι η γάτα δε βγαίνει έξω και εδώ και κανά χρόνο περίπου δε βγαίνει ούτε στο μπαλκόνι, έχει πρόσβαση μόνο σε ένα μεγάλο παράθυρο με περβάζι που εκεί συχνάζει κιόλας. Ο λόγος που της έκοψα το μπαλκόνι είναι γιτί πήγαινε στα διπλανά μπαλκόνια, έπεφτε στα απο κάτω κτλ και επίσης γιατί είχε χαλάσει το παντζούρι. Παρεπιπτόντως, τώρα που φτιάξαμε το παντζούρι βάλαμε και καλαμιά για να βγαίνει στο μπαλκόνι με μεγαλύτερη ασφάλεια. Όλα αυτά, δυστυχώς, καθυστέρησαν να γίνου γιατί φέτος ήταβ μία πολύ δύσολη και γεμάτη τρέξιμο χρονιά. Χωρίς να θέλω να δικαιολογηθώ γιατί το θεωρώ λάθος. Επίσης, εδώ και κανά χρόνο, αν δεν είναι η ιδέα μου, νομίζω ότι μυρίζει συνέχεια τα πάντα, κυρίως τα παούτσια. Νομίζω δεν το έκανε και μάλιστα τόσο έντονα. Φοβάμαι ότι όλα αυτά έχουν να κάνουν με τη συμπεριφορά της

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας, εάν κάτσατε και διαβάσατε όλο αυτό το σεντόνι. Ήθελα να σας δώσω μία εικόνα όσο πιο πλήρη γίνεται. Παρακαλώ πολύ εφόσον κάποιος μπορεί να βοηθήσει να μου γράψει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dkat : 07-07-18 στις 23:54.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,122 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 08:18, 10-07-18:

Καλή σου μέρα φίλη μου,

Πρώτα-πρώτα, επίτρεψέ μου να σου υπενθυμίσω οτι και η επιθετικότητα είναι μια μορφή αντίδρασης στο φόβο.

Κι απ'ότι τόσο γλαφυρά περιγράφεις, η γατούλα σου φοβάται πολύ. Όχι μόνο τους ανθρώπους, αλλά γενικά κάθε αλλαγή που θα τη βγάλει από την ήρεμη ρουτίνα της (π.χ. το επεισόδιο με το παντζούρι που άνοιξε ξαφνικά κι εκείνη ξαφνιάστηκε δυσάρεστα).
Τις ιατρικές εξετάσεις της τις έχει κάνει άρα μπορούμε να αποκλείσουμε κάποιο πρόβλημα υγείας, αν συνυπολογίσουμε και το γεγονός οτι ουσιαστικά δεν πρόκειται για μια ξαφνική αλλαγή συμπεριφοράς, αλλά για παλιά κατάσταση που απλώς συμβαίνει πιο αραιά.

Αυτό που θα σου συνιστούσα είναι κατ'αρχήν να αποδεχτείς οτι η κατάσταση αυτή δύσκολα θα αλλάξει εντελώς και το καλύτερο που μπορείς να προσδοκάς, είναι μια κάποια βελτίωση. Δεν ξέρω αν στο σπίτι σου οι επισκέψεις "ξένων" είναι συχνές, ενδεχομένως για να αιτιολογούσα την επιθετικότητά της, στο οτι δεν έχει συνηθίσει τη μυρωδιά άλλων προσώπων πέρα από αυτό των μόνιμων κατοίκων του σπιτιού, όμως σε δεύτερη σκέψη, πιστεύω δεν έχει και τόση σημασία, αφού αν πάρω παράδειγμα τη συμπεριφορά της δικής μου γάτας, που ενώ στο σπίτι τα άτομα που μπαίνουν στη διάρκεια ενός χρόνου π.χ. μετριούνται λίγο παραπάνω από τα δάχτυλα του ενός χεριού(!), παραταύτα ενώ στην αρχή κρύβεται, μετά από λίγα λεπτά ξεθαρρεύει, τα μυρίζει και λίγο αργότερα, αρχίζει τις... φούρλες! Απ'αυτό κρίνοντας, θα έλεγα είναι θέμα χαρακτήρα, ιδιοσυγκρασίας της κάθε γάτας. Στο μακρινό παρελθόν είχε τύχει να "γνωρίσω" , άλλη μια γατούλα (πανέμορφη) που είχε παρόμοια συμπεριφορά με τη δική σου. Είμαστε μια μεγάλη παρέα και επισκεφτήκαμε φιλικό σπίτι, όπου καταλήξαμε να κρυβόμαστε μη και μας πετύχει η -κατά τα άλλα αξιαγάπητη- Σμούτσα(θυμάμαι το όνομά της) και μας φιλέψει γρατσουνιές και δαγκώματα ενώ μόλις μας έβλεπε, έσπευδε προς το μέρος μας!
Η δική σου τουλάχιστον έχει αμυντική-επιθετική συμπεριφορά, είναι ο φόβος του άγνωστου που την ωθεί σε αυτή.
Αν λοιπόν καρδιοχτυπάς κάθε φορά που έρχεται επισκέπτης, δεν έχεις παρά να απομονώνεις, για όσο διάστημα παραμένει ο μουσαφίρης σας, με κάποιο τρόπο τα δωμάτια που κινείται η γάτα με αυτά που είστε εσείς. Το ιδανικό, να αφήνεις μισάνοιχτη την πόρτα, ώστε η γατούλα να μπορεί να έχει οπτική επαφή, χωρίς όμως να μπορεί να περάσει μέσα (ένα "στοπ" από αυτά που πουλάνε τα καταστήματα με είδη οικιακής χρήσης, είναι ιδανικό γι αυτές τις περιπτώσεις). Έτσι με κάποιο, έμμεσο, τρόπο της δίνεται η ευκαιρία να απευαισθητοποιηθεί κάπως, από την αναστάτωση στην παρουσία τρίτων.
Παράλληλα, πολύ καλά κάνεις και της δίνεις πρόσβαση στο μπαλκόνι, πράγμα που θα βοηθήσει πολύ, με την έννοια άλλων ερεθισμάτων, που θα της καλμάρουν λίγο το στρες. Πάντα όμως με την αυστηρή προϋπόθεση της ασφάλειας, που σημαίνει μπαλκόνι περιφραγμένο επαρκώς. Δυστυχώς, οι καλαμιές κάθε άλλο παρά ασφαλείς είναι και επειδή έχω πικράν πείραν επ'αυτού, στη θέση σου δεν θα ένοιωθα καθόλου μα καθόλου ήσυχη με τη γάτα στο μπαλκόνι.
Κι επειδή καταλαβαίνω οτι τέτοιες εποχές στους περισσότερους από εμάς δεν περισσεύουν τα χρήματα για μόνιμες κατασκευές (μιλάμε βέβαια σε περίπτωση που το διαμέρισμα ή το σπίτι είναι ιδιόκτητο), θα σου πρότεινα την καλή λύση που προσφέρει το ειδικό δίχτυ της Trixie και που έχω εγκαταστήσει κι εγώ το ίδιο κι από τότε έχω το κεφάλι μου ήσυχο (πάντα σχεδόν ήσυχο, αφού δεν σταματώ να την επιτηρώ, όταν είναι "έξω").

Για περισσότερα, δες το θέμα μας Περίφραξη μπαλκονιού
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 10-07-18 στις 08:22.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dkat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dkat
H dkat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H dkat έγραψε στις 10:25, 10-07-18:

Alcyone καλημέρα και σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και τον χρόνο σου. Πράγματι μίλησα με την κτηνίατρό της και μου είπε τα ίδια με αυτά που μου είπες κι εσύ. Εγώ δεν ήμουν σίγουρη ότι η λύση είναι η απομόνωση, θεωρούσα ότι σιγά σιγά θα έπρεπε να εκτίθεται σ' αυτό που φοβάται για να πάψει να το φοβάται. Με τρόπο βέβαια και όχι όπως έγινε - χωρίς εγώ να συμφωνώ - τις προάλλες.

Όσον αφορά το μπαλκόνι, επίσης μου πρότεινε και η κτηνίατρος το ίδιο δίχτυ. Για την ώρα δε φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα με την καλαμιά, όμως θα το έχω υπ' όψιν μου αν δω ότι τη χαλάει. Ταυτόχρονα, το σπίτι δεν είναι ιδιόκτητο, οπότε δεν μπορούν να γίνουν πολλές παρεμβάσεις. Όταν τη βγάζω πάντως δεν την αφήνω μόνη της έξω.

Σ' ευχαριστώ και πάλι.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dkat : 10-07-18 στις 10:32.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,122 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:32, 10-07-18:

Να'σαι καλά, να είστε όλοι καλά, μαζί με τη γατούλα ασφαλώς.
Κι όποτε είσαι έτοιμη και νιώθεις ότι θέλεις να μας τη γνωρίσεις, να μάθουμε περισσότερα γι αυτήν και να δούμε και φωτογραφίες της, μπορείς να ανοίξεις ένα ολόδικό της θέμα στην σχετική κατηγορία που έχουμε, με τον τίτλο: Οι γάτες μου
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ξαφνική επιθετικότητα! - Από Artevelde
      Το θέμα έχει λάβει 111 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-07-18 στις 22:14.
    • Επιθετικότητα - Από Gemini
      Το θέμα έχει λάβει 475 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-11-10 στις 13:56.
    • Ψυχολογικό σοκ - Επιθετικότητα - Από SaiNT
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-01-10 στις 02:45.
    • Ξαφνική επιθετικότητα - Από lelaboo
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-11-09 στις 18:45.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους