Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,869 εγγεγραμμένα μέλη και 716,992 μηνύματα σε 22,344 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 386 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

2 νέα γατάκια στο σπίτι...

zweet_dreamz

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zweet_dreamz
H zweet_dreamz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H zweet_dreamz έγραψε στις 15:18, 19-10-08:

γεια σε όλους!!
έχω την μπουμπού που βλέπετε στη φωτό που είναι περίπου 7 μηνών (δεν γνωρίζω ακριβώς γιατί τη βρήκαν μωρό στο δασος χωρίς,έχασε τη μαμά του).
η μπουμπού είναι πολύ κακομαθημένη απαιτητική και πολύ δραστήρια. της αρέσει να παίζει χρησιμοποιώντας δαγκώματα και να παλεύουμε και να κυνηγιόμαστε. δεν της αρέσουν τα χάδια καθόλου.θέλει μονο να παίζει και όταν πας να τη χαϊδέψεις το γυρνάει άμεσος σε παιχνίδι η αδιαφορεί και δεν σε κοιτάει καν(παίρνει το snob ύφος της).
εγώ την δέχομαι και την αγαπάω όπως είναι αλλα μόλις χτες (ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ!!!) έφτασαν στο σπίτι τα 2 νέα γατάκια
τα νέα γατάκια είναι 2 μηνών . ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι , είναι φουντωτά και έχουν παιχνιδιάρικο χαραχτήρα , αλλα δεν είναι αγριόγατες όπως η μπουμπού.
το πρόβλημα που θα ήθελα τη βοήθεια σας είναι το εξής:
τα γατάκια έχει το ένα το άλλο και έτσι δεν ζητάνε τη δικη μου ασφάλεια και θέλουν να είναι μαζί συνεχεια κριμένα.
τους έκλεισα την πόρτα στο δωμάτιο που είχαν κρυψώνα και έτσι τώρα είναι σε όλο το σπίτι και παίζουν.
δεν με φοβούνται, γυρνάνε γύρο μου , όμως μόλις κάνω κάποια κίνηση φοβούνται και τρέχουν μερικές φορες.
όταν παίρνω αγκαλιά 1 από αυτά δεν γουργουρίζουν αλλα περιμένουν να βρούν ευκαιρία να φύγουν.
επίσης η μπουμπού γενικά δεν είναι καθόλου κοινωνική με άλλες gates και δεν τα καλοδέχεται, τα παρατηρεί ναι μερικές φορες τους argieyei.
πως μπορώ να πλησιάσω τα γατάκια ώστε να νιώσουν ασφάλεια μαζί μου και όχι μονο επειδή έχει το ένα το άλλο (που είναι αδερφάκια) και πως μπορώ να τα συμφιλιώσω με τη μπουμπού?
να σημειώσω ότι μέχρι χτες τα γατάκια θήλαζαν και ότι έκαναν ένα ταξίδι με καράβι μέσα σε κλουβί και φοβήθηκαν αρκετά μέχρι να φτάσουν σε εμενα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 15:30, 19-10-08:

καλε μην φοβασαι....χθες ηρθαν τα μικρα???ειναι πολυ νωρις...εμενα η ηρω ηταν σχεδον 4 μηνων και οχι πολυ ημερη...κρυβοταν 3 μερες κατω απο τον καναπε...την 5η μερα ηρθε και θρονιαστηκε στα ποδια μου και την πηρε ο υπνος..λες και ητν κατι που εκανε καθε μερα..δως τους λιγο χρονο...και εδω ειμαστε παλι..βαλε και καμια φωτο να τα θαυμασουμε......

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zweet_dreamz

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H zweet_dreamz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H zweet_dreamz έγραψε στις 15:46, 19-10-08:

ευχαριστώ !! ελπίζω να ξεθαρρέψουν γρήγορα!
ήδη αποφάσισαν να κοιμηθούν στο κρεβάτι διπλα μου και θέλουν να είναι στο ίδιο δωμάτιο με εμενα ::up:
να και από μια φωτό οι πρώτες τους !!

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 16:01, 19-10-08:

τρελα φατσονια τα μικρα ..να μας λες τα νεα τους..ειδες..?δεν εχεις να φοβασαι πια δηλωσαν την προτιμηση τους..!!!!!!

Παράθεση

zweet_dreamz

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H zweet_dreamz έγραψε στις 19:31, 20-10-08:

ακόμα δεν τα αφήνει να την πλησιάσουν ενώ εκείνα προσπαθούν , τους αγριεύει και έχει αρχίσει να έχει νεύρα και να βγάζει νύχια και σε εμενα.
όλη μέρα προτιμάει να λείπει βεβαια ...
όσο είμαστε όλοι στο σπίτι δεν κάνει κίνηση να τα πειράξει απλά τους αγριεύει όταν την πλησιάζουν.
πιστεύετε ότι υπάρχει κίνδυνος να τους επιτεθεί αν την αφήσω με τα μωρά 2 μηνών όταν εγώ λείπω από το σπίτι?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:43, 20-10-08:

Καλησπέρα!
Στειρωμενη ειναι η μικρη σου;Αν οχι,ισως η στειρωση την ηρεμουσε.Αν εχει ορμες,δεν ειναι και η καλυτερη περιοδος για να δεχτει ξενα ζωακια.Δοκιμασες να τα φερεις σιγα σιγα σε επαφη;Θελει πολλη δουλεια...Ριξε και μια ματια στα αρθρα για τη συμβιωση,ισως βοηθησουν.

Παράθεση

zweet_dreamz

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H zweet_dreamz έγραψε στις 11:55, 21-10-08:

οχι δεν ειναι στειρομενη... αλλα ακομα δεν εχω αποφασισει αν ειναι καλη ιδεα να την στειρωσω... εξ αλλου δεν πλισιαζει αλλες γατες και δεν αφηνει να την πλισιασουν.. ειναι πολυ αντικοινονικη!
τα μικρα σινεχεια προσπατηουν αλλα δεν τα αφηνει ... ακομα

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:11, 21-10-08:

Το οτι δεν πλησιαζει αλλες γατες και δεν την πλησιαζουν δεν εχει καμια σχεση με τη στειρωση.Αν δε σκοπευεις να τη ζευγαρωσεις,περα απο τα νευρα,οι επαναλαμβανομενες περιοδοι οιστρου θα της δημιουργησουν προβληματα υγειας και θα την κανουν επιρρεπη σε πυομητρια.

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,001 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 16:53, 21-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από zweet_dreamz
οχι δεν ειναι στειρομενη... αλλα ακομα δεν εχω αποφασισει αν ειναι καλη ιδεα να την στειρωσω... εξ αλλου δεν πλισιαζει αλλες γατες και δεν αφηνει να την πλισιασουν.. ειναι πολυ αντικοινονικη!
τα μικρα σινεχεια προσπατηουν αλλα δεν τα αφηνει ... ακομα
Άλλο η κοινωνικότητα και άλλο το ένστικτο της αναπαραγωγής, που θα την ωθήσει να ζευγαρώσει οπωσδήποτε αργά ή γρήγορα, και τότε θα βρεθείς με τρία που έχεις σύν όσα γατιά γεννήσει η Μπουμπού, διότι σε εσένα θα τα φέρει βεβαίως Επίσης, φρόντισε να εμβολιάσεις και τα τρία, να γίνουν εσωτερικές και εξωτερικές αποπαρασιτώσεις, γιατί μπορεί ωραιότατα να κολλήσει το ένα από το άλλο διάφορες αρρώστιες. Αν είναι όλα εμβολιασμένα, προκειμένου να μάθουν να συμβιώνουν, να τα αφήνεις κάθε μέρα από λίγο μαζί, να χαϊδεύεις τη Μπουμπού και μετά τα μωρά και το αντίστροφο για να συνηθίζουν τις μυρωδιες τους, να βάλεις στη μεγάλη κουβερτάκι που έχουν κοιμηθεί τα μωρά και να μην σταματήσεις να παίζεις με την Μπουμπού, γιατί θα νιώσει παραπεταμένη και θα αγριέψει ακόμη πιο πολύ. Θέλει υπομονή, επιμονή και αγάπη η περίπτωση, ιδίως αν το πρώτο γατάκι είναι πιο ανεξάρτητο και δυναμικό από το μέσο όρο.

Παράθεση

zweet_dreamz

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H zweet_dreamz έγραψε στις 21:56, 21-10-08:

εμβολιασμένα είναι και τα 3 .
θα τα δοκιμάσω όλα αυτά, ελπίζω να έχω καλά αποτελέσματα!
δηλαδή όλοι οι γατόφιλοι εδώ έχουν βγάλει συμπέρασμα ότι είναι καλο τελικά να κάνουμε στείρωση?
δεν θα κάνει τα γατάκια μου δυστυχισμένα αυτό??
σε καμια περίπτωςh?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:59, 21-10-08:

Κοιτα,δεν ειναι θεμα τι συμπερασμα βγαζει ο καθενας,ειναι θεμα του τι ειναι καλυτερο για το γατακι σου.Συζητησε το με το γιατρο σας,διαβασε καποια αρθρα,και αποφασισε αναλογως.Κανεις δεν ξερει το γατακι σου καλυτερα απο σενα,κι ουτε μπορει να αποφασισει το φορουμ για το αν θα τη στειρωσεις ή όχι,ουτε μπορει καποιος να σου εγγυηθει τι ειναι καλυτερο και αν θα νιωθεις εσυ αναλογα.Παντως ναι,η πλειοψηφια των συμμετεχοντων ειναι νομιζω υπερ της στειρωσης,εγω στειρωσα τον Σειριακο μου και μετα τη γεννα θα στειρωσω και τη μικρη μου.

Παράθεση

zweet_dreamz

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H zweet_dreamz έγραψε στις 00:27, 05-11-08:

ακόμα τίποτα! δεν αφήνει η μπουμπού τα μικρά να την πλησιάσουν! μάλλον "αλλιλοπλισιαζονται" αλλα μόλις πάνε να αγγίξουν το ένα το άλλο, η μπουμπού τους ρίχνει καμια φάπα η τα μικρά δείχνουν τα δόντια τους... όχι μεγάλοι καυγάδες αλλα αγάπη δε βλέπω!!
μήπως πρέπει να την απομονώνω με ένα ένα γατάκι? μήπως είναι δύσκολο να τα βρει με 2 γατάκια μαζεμένα?
επίσης έχει γίνει πολύ επιθετική ακόμα και με εμενα και όταν νευριάζει φεύγει από το σπίτι και λείπει για πολλές ώρες μετά γυρνάει, τρώει και κοιμάται. δεν θέλει χάδια ποτε μόλις πας να την χαϊδέψεις δαγκώνει .. είναι και 7 μηνών και κάτι, περιμένει μάλλον και τον κύκλο της...
έχετε κάτι να προτείνεται
???

Παράθεση

zorica

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη zorica
H zorica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,861 μηνύματα.

H zorica έγραψε στις 00:33, 05-11-08:

να σου ζησουν τα κουκλακια...ασε τους λιγο χρονο και θα μαθουν...αλλα θελει υπομονη...

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,001 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 07:55, 05-11-08:

Μικρούλα είναι η Μπουμπού, αλλά δυναμική και ανεξάρτητη, καθώς έχει μάθει στο έξω, θέλει να είναι ιεραρχικά ανώτερη και δεν θα "παραδοθεί" εύκολα, μπορεί και καθόλου!! Αν ήταν υποχρεωμένη να συμβιώσει μαζί τους, να μην έβγαινε δηλαδή έξω, θα προσαρμοζόταν λίγο πιο εύκολα. Τώρα, αφού υπάρχει η εναλλακτική λύση, φεύγει και δεν κάνει καμιά προσπάθεια προσέγγισηςΠερί τους 7 μήνες έχουν τον πρώτο τους οίστρο οι γάτες. Αφού η Μπουμπού βγαίνει έξω, θα ζευγαρώσει όπου νάναι, να περιμένεις κι άλλα γατάκια.

Παράθεση

zweet_dreamz

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H zweet_dreamz έγραψε στις 13:36, 05-11-08:

να τα τα μωράκια και η μπουμπού ! τελικά το ένα μικρό είναι αγοράκι και το άλλο κοριτσάκι νομίζω..
αφού δεν αφήνει κανένα γατάκι να την πλησιάσει πως είναι δυνατόν να ζευγαρώσει? δεν νομίζω να υπάρχει αρσενικός να την καταφέρει, μπορεί να συμβεί αυτό?

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 13:57, 05-11-08:

όταν έρθει η ώρα της η μπουμπού θα κυλιέται μπροστά στους αρσενικούς και θα νιαουρίζει... θα μαζευτούν από το πουθενά 10-30 γάτοι και θα γίνει χαμός για τα μάτια της μπουμπούς σου. η μπουμπού λογικά θα επιτρέψει στον πιο δυνατό γάτο να κάνει τη δουλίτσα του. και μετά θα του ρίξει φάπα, θα πλυθεί και θα ξανα στηθεί για δεύτερο γύρο με τον ίδιο ή τον αμέσως δυνατότερο γάτο...

έτσι είναι η ζωή , έτσι ήταν πάντα έτσι θα συνεχίσει....

όσο για το ότι δεν τα πάει καλά.. είναι μια υγιείς γάτα αστείρωτη που της έβαλες μέσα στο σπίτι ένα ακόμη θηλυκό... υπάρχει ανταγωνισμός από μεριάς μπουμπούς...

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση έγραψε στις 16:43, 05-11-08:

Η Μπουμπού είναι μια κούκλα πανθηρίνα, θα σφαχτούν στην ποδιά της παλλικάρια!!!Στείρωσέ την , αν δεν θέλεις 4-5-πανθηράκια λίαν συντόμως. Τα μωρά σου είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ, να τα χαίρεσαι!!!!

Παράθεση

sofiajunior

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sofiajunior
H sofiajunior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H sofiajunior έγραψε στις 16:56, 25-11-12:

καλησπέρα! εδώ και 10 μέρες έχω βρεί ένα γατάκι και αποφάσισα να το πάρω είναι 1μιση μηνών. το προβλημα είναι πως σήμερα ανακάλυψα πως ειναι αγοράκι και εγω έχω ήδη ένα κοριτσάκι στο σπιτι. λογο καποιον θεραπειων που επρεπε να γινουν το εχω στο πατρικο μου σε 20 μερες απο τωρα θα μπορει να γνωριστει με την μεγαλη μου γατα (1μιση ετων). μην ξεχασω να αναφερω οτι η μεγαλη μου ειναι στειρωμενη και φυσικα θα στειρωσω και τον μικρο στους 7 μηνες. πειτε μου ομως, υπαρχει περιπτωση να μην τα βρουν λογο φυλλου?? αν τα γραφω περιεργα συγχωρεστε με. ειναι το πρωτο μου μηνυμα!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:51, 25-11-12:

Υπαρχει περιπτωση να μην συμπαθηθουν ποτε τους. Θα μαθουν ομως να συμβιωνουν μια χαρα, να εισαι σιγουρη γι' αυτο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

tia (Tia)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tia
H Tia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πάρα πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

H tia έγραψε στις 22:19, 25-11-12:

δεν νομίζω να υπάρξει κανένα πρόβλημα...μην ανησυχείς!
οι πρώτες μέρες θα έιναι λίγο περίεργες μετά όμως θα είναι μια χαρά!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • 8 γατάκια στο σπίτι!! - Από Insomniak
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-09-15 στις 22:12.
    • 2 γατάκια ψάχνουν σπίτι - Από jimthanos
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Χαρίζονται.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-03-12 στις 22:59.
    • Γατάκια ψάχνουν σπίτι - Από sofia-moyra
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Χαρίζονται.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-06-11 στις 20:02.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους