Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,871 εγγεγραμμένα μέλη και 717,009 μηνύματα σε 22,344 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 356 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η Φαίδρα και τα μπομπάκια της!

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 17:25, 28-02-14:

Πριν λίγο έφερα στο σπίτι την έγκυο γατούλα που τάιζα κάτω από το σπίτι μου. Το καημένο έχει πάθει απίστευτο σοκ!! Δε σταματάει να ουρλιάζει! 'Εχει ανέβει στο περβάζι του παραθύρου όπου λέρωσε κιόλας (μάλλον από το φόβο της) και προσπαθεί να βγει από το κλειστό τζάμι!
Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο ποτέ;; Θα ηρεμήσει ή δεν έκανα καλά που τη μάζεψα; Τη λυπάμαι έτσι που κάνει. Φοβάμαι μην πάθει και τίποτα!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

andiekalton (Αντιγόνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη andiekalton
H Αντιγόνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Φουσκας & Ginger έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 73 μηνύματα.

H andiekalton έγραψε στις 17:50, 28-02-14:

Προφανως η γατουλα ειναι τρομαγμενη και ψαχνει τροπο να φυγει απο το σπιτι σου. Προσπαθησε να την προσεγγισεις με μια λιχουδια και να την χαιδεψεις για να καταλαβει οτι δεν κινδυνευει. Φτιαξε και κανενα αυτοσχεδιο παιχνιδακι με καλαμακια ή αλουμινοχαρτο και ξεκινα να παιζεις μαζι της για να τη διασκεδασεις!

Η γατουλα με αυτη την αλλαγη περιβαλλοντος πανικοβληθηκε και προσπαθει να προστατεψει και τα παιδακια της. Καθησε στο πατωμα και μιλησε της ηρεμα και με γαληνια φωνη. Ζητησε της να σε πλησιασει και χαιδεψε την (αν σε αφησει). Αν σε αισθανεται εσενα νευρικη θα ειναι και η ιδια!

Μη της δωσεις περιθωριο να σκεφτει οτι μπορει να βγει εξω. Δως της να καταλαβει οτι αυτο ειναι το σπιτι της και φροντισε να το κανεις με τον καταλληλο τροπο ηρεμα και σιγουρη για τον εαυτο σου

Η προσεγγιση παντως πετυχαινει καλυτερα οταν κρατας λιγουδια ή φαγητο
Προσπαθησε να κανεις τα παραπανω και πες μας αν πετυχαν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 18:09, 28-02-14:

Ειρήνη μου... Πώς πάνε τα πράγματα; Οπωσδήποτε δε θα είναι εύκολα, μιας και είναι κι έγκυος θα είναι παραπάνω ανήσυχη... Εύχομαι τα καλύτερα!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 18:16, 28-02-14:

Πώς να πάει; Τώρα έχει κρυφτεί πίσω από τον καναπέ και φωνάζει απο'κεί! Δεν αγριεύει καθόλου πάντως. Είναι καλή μωρέ... Από φόβο φωνάζει. Θα το ξεπεράσει λες; Μήπως έκανα λάθος; Μήπως έπρεπε να την άφηνα στην ησυχία της;;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 18:36, 28-02-14:

Θα της περασει. Μη ξεχνας οτι ζουσε τοσο καιρο εξω και ξαφνικα αλλαξε περιβαλλον. Σιγα-σιγα θα ηρεμησει, απλα θελει υπομονη.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 18:47, 28-02-14:

Εγώ έχω υπομονή. Οι δικοί μου όχι και τόσο. Φοβάμαι μην πάθει και τίποτα από το φόβο και τη φωνή!
'Οποτε την πλησιάζω φωνάζει περισσότερο! Λιχουδιές προσπάθησα να της δώσω αλλά τίποτα. Ούτε και το νερό πλησίασε.
Προς το παρόν κάνω σα να μην είναι εδώ μήπως ηρεμήσει και ξεπροβάλει...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:57, 28-02-14:

Eγω θα ελεγα να μην προσπαθεις να την προσεγγισεις,αφησε την στην ησυχια της.Βαλε της και μια σκοτεινη φωλια,ενα κουτακι ας πουμε,οπου θα μπορει να απομονωθει,και θα ξεμυτισει οταν εκεινη ειναι ετοιμη.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 19:07, 28-02-14:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Αυτό κάνω Δώρα μου, εδώ και ώρα ούτε καν σκύβω να την κοιτάξω. 'Εχει ελαττώσει λίγο τις φωνές.
'Εχω τύψεις που βασανίζεται το ψυχάκι... Προσπαθώ να σκέφτομαι πως έτσι καλό και όμορφο που είναι θα τη βρούμε την άκρη της. Ενώ στο δρόμο τι θα απογινόταν; Είναι και έγκυος και δεν είναι και καλοκαίρι. Θα ήταν οικογενειακώς μέσα στο κρύο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

indrilgon

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη indrilgon
H indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 581 μηνύματα.

H indrilgon έγραψε στις 19:13, 28-02-14:

Πριν από κάποια χρόνια είχα αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα με έγκυο γατούλα που βρήκα στα σκουπίδια, φρόντισε να υπάρχει μια "φωλιά" όπου θα μπορέσει να κρυφτεί, ένα κλειστό κουτί με κουρέλια και μια τρύπα στο μέγεθος της ώστε να μπαίνει είναι ότι πρέπει, μετά φρόντισε να υπάρχει νερό και τροφή και απλά μην ασχολείστε μαζί τις. Προς θεού μην την αφήσεις να κοπανιέται στα τζάμια προσπαθώντας να "αποδράσει", αλλά κανε ότι κάνεις στην καθημερινότητα σου με ηρεμία χωρίς να τις μιλάς συνέχεια, κάτσε στον υπολογιστή, διάβασε ένα βιβλίο ή οτιδήποτε άλλο(χαλάρωσε για να χαλαρώσει και αυτή). Έτσι θα νιώσει ότι δεν αποτελείς απειλή και σιγά σιγά θα ξεμυτίσει. Δώσε της τον χρόνο να εξερευνήσει τον χώρο και να εξικιωθει μαζί του. Μην ξεχνάς ότι η γάτα θα δεθεί πρώτα με τον χώρο και μετά με τον άνθρωπο, ιδικά μια ενήλικη γάτα που δεν έχει μεγαλώσει έχοντας στενή επαφή με ανθρώπους, και μάλιστα ενώ βρίσκετε σε στρεσογόνα κατάσταση όπως η εγκυμοσύνη. Good luck!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 22:50, 28-02-14:

Η γατούλα δεν ηρεμεί με τίποτα! Είχε σταματήσει για λίγο τις φωνές αλλά εδώ και μία ώρα ουρλιάζει πάλι, πιο σπαραχτικά από πριν!! Δεν έχει πιει νερό και εννοείται δεν έχει φάει. 'Εκανε μια βόλτα στο σαλόνι από μπαλκονόπορτα σε παράθυρο κ.τ.λ. προσπαθώντας και πάλι να φύγει και ξαναχώθηκε πίσω από τον καναπέ. Σκέφτομαι να κάνω μια προσπάθεια απόψε και αν εξακολουθεί να μην πίνει ούτε νερό, να την αφήσω να φύγει... Ντρέπομαι που το λέω αλλά δεν ξέρω τι να κάνω. Φοβάμαι ότι κάτι θα πάθει!!

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 00:17, 01-03-14:

ωχ! δυσκολη περιπτωση ακουγεται, και ο δικος μου γατουλης οταν τον ειχα μαζεψει απ το δρομο ετσι ακριβως εκανε. ολη μερα κρυβοτανε και το βραδυ ΟΛΟ το βραδυ εκλαιγε και κουτουλουσε στα παραθυρα... αυτο κρατησε γυρω στη βδομαδα αν θυμαμαι καλα. ειχε να κανει και με το γεγονος οτι ειναι φοβικος- μηπως ειναι και αυτη η γατουλα?- και μολις εχασε το γνωριμο του χωρο και τις κρυψωνες του στο δρομο φρικαρε. ηταν και περιοδος αναπαραγωγης και τον πηγα κατευθειαν για στειρωση αλλα νομιζω πιο πολυ του εφταιγε ο χαρακτηρας του, οχι οι ορμονες, γιατι ηταν μικρουλης ακομη, το ειπε και η κτηνιατρος που τον στειρωσε οτι οριακα ηταν ετοιμος για στειρωση.

οποτε στη δικη σου περιπτωση 2 λυσεις βλεπω:
1) την κρατας μεσα, κατα προτιμηση σε ενα μονο δωματιο, και με πολυ υπομονη της δινεις χρονο να προσαρμοστει ρισκαροντας οτι απ' το στρες μπορει να παθει κατι με την εγκυμοσυνη. δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να προσαρμοστει γρηγορα απο αυτα που λες,αυτο το σκηνικο θα κρατησει το λιγοτερο μερες.
2) την αφηνεις εξω. ισως να ηταν πιο ηρεμη αν την επαιρνες παλι μεσα αφου γεννησει και εχει και τα μικρα της. αν καταφερεις βεβαια να βρεις τη φωλια της...

σιγουρα το καλυτερο για τη γατα ειναι να μεινει μεσα στο σπιτι. και στο λεω γιατι και εγω ειχα φτασει στο αμην να τον αφησω παλι εκει που τον βρηκα τον δικο μου τοτε. γιατι αν βλεπεις το ζωο να βασανιζεται ενω εσυ το μονο που θελεις ειναι να το σωσεις, ε λες αφου τοσο πολυ προτιμαει τη ζωη στο δρομο, ας μεινει εκει. αλλα φυσικα δεν ειναι ετσι, ειναι αυτονοητο ξερουμε ολοι πως ειναι η ζωη για τα αδεσποτα. μπορει σε καποια ζωα να παιρνει καποιο χρονο να προσαρμοστουν, αλλα λογικο δεν ειναι και αυτο? αλλαζει ολος ο κοσμος τους δεν ειναι λιγο!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 04:21, 01-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
ωχ! δυσκολη περιπτωση ακουγεται, και ο δικος μου γατουλης οταν τον ειχα μαζεψει απ το δρομο ετσι ακριβως εκανε. ολη μερα κρυβοτανε και το βραδυ ΟΛΟ το βραδυ εκλαιγε και κουτουλουσε στα παραθυρα... αυτο κρατησε γυρω στη βδομαδα αν θυμαμαι καλα. ειχε να κανει και με το γεγονος οτι ειναι φοβικος- μηπως ειναι και αυτη η γατουλα?- και μολις εχασε το γνωριμο του χωρο και τις κρυψωνες του στο δρομο φρικαρε. ηταν και περιοδος αναπαραγωγης και τον πηγα κατευθειαν για στειρωση αλλα νομιζω πιο πολυ του εφταιγε ο χαρακτηρας του, οχι οι ορμονες, γιατι ηταν μικρουλης ακομη, το ειπε και η κτηνιατρος που τον στειρωσε οτι οριακα ηταν ετοιμος για στειρωση.

οποτε στη δικη σου περιπτωση 2 λυσεις βλεπω:
1) την κρατας μεσα, κατα προτιμηση σε ενα μονο δωματιο, και με πολυ υπομονη της δινεις χρονο να προσαρμοστει ρισκαροντας οτι απ' το στρες μπορει να παθει κατι με την εγκυμοσυνη. δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να προσαρμοστει γρηγορα απο αυτα που λες,αυτο το σκηνικο θα κρατησει το λιγοτερο μερες.
2) την αφηνεις εξω. ισως να ηταν πιο ηρεμη αν την επαιρνες παλι μεσα αφου γεννησει και εχει και τα μικρα της. αν καταφερεις βεβαια να βρεις τη φωλια της...

σιγουρα το καλυτερο για τη γατα ειναι να μεινει μεσα στο σπιτι. και στο λεω γιατι και εγω ειχα φτασει στο αμην να τον αφησω παλι εκει που τον βρηκα τον δικο μου τοτε. γιατι αν βλεπεις το ζωο να βασανιζεται ενω εσυ το μονο που θελεις ειναι να το σωσεις, ε λες αφου τοσο πολυ προτιμαει τη ζωη στο δρομο, ας μεινει εκει. αλλα φυσικα δεν ειναι ετσι, ειναι αυτονοητο ξερουμε ολοι πως ειναι η ζωη για τα αδεσποτα. μπορει σε καποια ζωα να παιρνει καποιο χρονο να προσαρμοστουν, αλλα λογικο δεν ειναι και αυτο? αλλαζει ολος ο κοσμος τους δεν ειναι λιγο!
Σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές! 'Ολους σας ευχαριστώ!

Λοιποοοόν... Η μικρή βγήκε πίσω από τον καναπέ (κλαίγοντας γοερά πάντα! ) και έφαγε 1,5 κονσέρβα!! Νερό δεν ήπιε αλλά το φαντάστηκα και της είχα βάλει λίγο μέσα στο φαγητό. Α, τρίφτηκε και λίγο στα πόδια μου. Γενικά, δεν έχει αγριέψει καθόλου. Μόνο φωνάζει ασταμάτητα το καημένο!
Επίσης, λέρωσε 2 φορές όπου να'ναι και πήγαινα από πίσω, τα μάζευα και τα έθαβα με το φτυαράκι στην άμμο της μπας και καταλάβει. Συγνώμη για το αηδιαστικό του πράγματος, αλλά επειδή εντέλει έπιασε και άρχισε να πηγαίνει εκεί, το λέω μήπως χρειαστεί σε κανέναν...
Εν τω μεταξύ, επειδή κλαίει γοερά όπως ξαναείπα, μάλλον οι γάτοι νομίζουν έχει οίστρο και έχουν μαζευτεί 3-4 από κάτω και φωνάζουν κι αυτοί! Να δω ποιος θα με δείρει πρώτος, οι δικοί μου ή οι γείτονες;; Πάντως, το ξύλο δεν το γλιτώνω!
Αν την αφήσω έξω και γεννήσει, δεν υπάρχει περίπτωση να βρω τη φωλιά της. Δε μπορώ να εξηγήσω ακριβώς τη διαρρύθμιση της γειτονιάς αλλά αποκλείεται. Θα έπρεπε να είμαι ή γάτα ή αθλητής του parkour!! Και πέρσι το καλοκαίρι πάλι ήταν έγκυος και δεν εμφάνισε ποτέ τα μικρά της εδώ. Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να πάθει κάτι από το στρες και τις φωνές;;
Μόλις τώρα με άφησε να τη χαΐδέψω γουργουρίζοντας!! Αλλά δε σταματάει να φωνάζει!!! Ελπίζω να κουραστεί και να την πάρει ο ύπνος κάποια στιγμή...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ειρήνη1234 : 01-03-14 στις 04:51.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 07:56, 01-03-14:

Kαλημερα,πως ειναι τα πραγματα σημερα;Δεν υπαρχει καποιο πολυ μικρο δωματιο,χωρις θορυβους κτλ,να τη βαλεις;Θα της ειναι πιο ευκολο να αισθανθει ανετα εκει,γιατι δε θα ειναι μεγαλος ο χωρος και θα μπορει να τον ελεγξει καλυτερα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 15:26, 01-03-14:

Η μικρή κατά τις 7:30 σταμάτησε τις φωνές και αποσύρθηκε στα ιδιαίτερά της (πίσω από τον καναπέ). Δυστυχώς, δεν υπάρχει χώρος αλλού να τη βάλω. Το κρεβάτι μου είναι ο καναπές στο σαλόνι για να καταλάβεις. 'Εχω κλειστή και την πόρτα προς τα 2 υπνοδωμάτια και λίγο περιορίζεται ο χώρος. Βασικά, φοβήθηκα μη χωθεί κάτω από κανένα κρεβάτι και δε βγαίνει. Οι δικοί μου δεν τη θέλουν εκεί.
Από τις 7:30 βγήκε μια φορά για να φάει και μια για την άμμο. Τουλάχιστον, δε φωνάζει πια.
Αρχίζω να ελπίζω πως ίσως θα είναι λίγο πιο εύκολα απ'ό,τι φάνηκε στην αρχή...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,202 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 01:15, 02-03-14:

Αχ Ειρήνη μου είναι δύσκολη η κατάσταση το καταλαβαίνω, αλλά και μπράβο σου που με άπειρη αγάπη και υπομονή περιθάλπεις τη γατούλα
Όμως, μήπως πλησιάζουν οι μέρες της για τοκετό?
Που μακάρι, το εύχομαι, γιατί όταν με το καλό γίνει η γέννα, τότε η γατούλα θα καταλάβει οτι εσύ δεν είσαι εκεί για να απειλήσεις τα μικρά της, αλλά για να τη βοηθήσεις, να την ταϊσεις, να την δυναμώσεις και να την προστατέψεις με κάθε τρόπο.
Σε κάθε περίπτωση και για την ώρα, προέχει, όπως είπαν και τα κορίτσια πριν να βρεις έστω κι ένα χαρτόκουτο (αφού είναι τόσο μικρός ο χώρος), ώστε να μπορεί να κρυφτεί, να νοιώθει προστατευμένη, μακριά από τα βλέμματα. Αυτό έχει ανάγκη, μόνο έτσι θα καθησυχαστεί κι εκείνη κι εσύ.
Και κάπου εκεί κοντά βάλε τις κροκετούλες της, όποτε θέλει να ξεμυτίζει για γεύμα.
Στην ανάγκη, βάλε ένα παλιό μαξιλάρι εκεί κοντά, να είναι άνετη στην προσωρινή κρυψώνα της (πίσω από τον καναπέ), ώστε να το θεωρήσει πιο μόνιμο.
Έχει κι αυτή τις ανασφάλειές της, λίγο το'χεις η αλλαγή περιβάλλοντος, ο ξαφνικός "εγλεισμός" (εκείνη δεν μπορεί να σκεφτεί οτι είναι για καλό)
και η νευρική της επιφυλακή που ούτως ή άλλως της συμβαίνει, από ένστικτο, λόγω της εγκυμοσύνης?

Όμως απ'ότι δείχνει η συμπεριφορά της με το πέρασμα του χρόνου, μας επιτρέπει μια συγκρατημένη αισιοδοξία, οτι αργά αλλά σταθερά θα γίνει η πιο γλυκειά σπιτόγατα. Λίγη υπομονή ακόμα κι όλα καλά θα πάνε

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 08:34, 02-03-14:

Μακάρι να πάνε όλα καλά...
Απόψε ήταν πολύ πιο ήρεμη. 'Εκανε μια γύρα στις εξόδους γκρινιάζοντας αλλά δε φωνάζει πια απελπισμένη. Της έβαλα χαρτόκουτο σε μια γωνιά, το μύρισε και μετά ούτε να το φτύσει. Πίσω από τον καναπέ της έχω βάλει ένα χοντρό πουλόβερ το οποίο τιμάει. Οπότε, λέω να το βάλω μέσα στο κουτί, να τραβήξω τον καναπέ και να το βάλω εκεί πίσω.
Πάντως, σε'μένα δείχνει μια σχετική εμπιστοσύνη... 'Οταν είμαστε οι δυο μας βγαίνει, μυρίζει, μου τρίβεται, τη χα'ι'δεύω και γουργουρίζει. Αλλιώς, βγαίνει μόνο για τουαλέτα και να φάει. Δεν το περίμενα με τίποτα μετά από όλο το ξαφνικό που τη βρήκε να μην έχει κάνει ούτε ένα κχχχ!! Είναι καλούλα...
Η κοιλιά της είναι αρκετά στρογγυλή αλλά δε μου μοιάζει ετοιμόγεννη. Την Τρίτη έχω κλείσει ραντεβού στον κτηνίατρο. Δε θέλω να σκέφτομαι πώς θα κάνει στη γατοφόρο!!
Κοιμήθηκε τώρα. Λέω να κλείσω κι εγώ λίγο τα μάτια μου. Με τη μικρή, τα καμάρια μου και τις υπόλοιπες καταστάσεις στο σπίτι, χοροπηδάνε τα γράμματα από τη νύστα!!
Ευχαριστώ τοοοοόσο πολύ για τις συμβουλές και τη συμπαράσταση...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:08, 02-03-14:

Γιατι θα την πας στο γιατρο αν επιτρεπεται;Θα ελεγα να μην τη στρεσσαρεις περισσοτερο πανω που ηρεμησε,αν δεν ειναι κατι αναγκαιο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 12:54, 02-03-14:

'Εχει κάτι μαυράκια στο σαγόνι της και είναι και αρκετά. Ο μικρός που φιλοξενούσα είχε 2-3 και του είχαν φύγει σε 4 μέρες. Αλλά αυτή έχει μπόλικα. Θα ήθελα να τη δει να μου πει αν είναι καλά ή χρειάζεται κάτι. 'Εχει και μια μικρή πληγή πίσω από το αυτί της. Δε φαίνεται πολύ φρέσκια αλλά δε με αφήνει και να της το κοιτάξω καλά.
Λες να μην την πάω καλύτερα;
Θα τον ρωτήσω αν θα μπορούσε να έρθει εκείνος κάποια στιγμή και πόσο θα κοστίσει (γιατί έχουμε κι αυτό).

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 13:21, 02-03-14:

εξαρτάται βέβαια κι από τον κτηνίατρο..αλλά εγώ κάποτε ένα ημιαδεσποτάκι που είχε ένας φίλος με πολύ κοκκινισμένο μάτι,το θεραπεύσαμε βγάζοντας το μία αρκετά καλή φωτογραφία κρατώντας τον 4 άνθρωποι!
είδε ο κτηνίατρος τη φώτο κι έβγαλε διάγνωση.
έτσι δεν ταλαιπωρήθηκε ούτε το γατούλι, ούτε ήρθε ο κτηνίατρος.ίσως λειτουργήσει κ για εσάς.

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 13:47, 02-03-14:

Καλή ιδέα η φωτογραφία... Μόνο που θα πρέπει να το παλέψω μόνη μου γιατί το να την κρατάνε τέσσερις νομίζω θα την ταράξει το ίδιο με τη βόλτα στον κτηνίατρο!!

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 14:15, 02-03-14:

νομίζω θα τα καταφέρεις!εμείς έπρεπε να κρατάμε κ το ματάκι του γατούλη διάπλατα ανοιχτό.αυτή έχει δερματικά από όσο καταάλαβα οπότε πιο έυκολο. το θέμα είναι να το δεχτεί ο κτηνίατρος και να είναι αρκετά έμπειρος να κρίνει.καλή τύχη!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:37, 02-03-14:

Καλυτερα θα ηταν να ερθει απο το σπιτι,εκηγησε του την κατασταση,ειναι κριμα να παθει τιποτα απο το τοσο στρες στην κατασταση που ειναι η γατουλα...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,202 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:14, 02-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Ειρήνη1234
Μακάρι να πάνε όλα καλά...
Απόψε ήταν πολύ πιο ήρεμη. 'Εκανε μια γύρα στις εξόδους γκρινιάζοντας αλλά δε φωνάζει πια απελπισμένη. Της έβαλα χαρτόκουτο σε μια γωνιά, το μύρισε και μετά ούτε να το φτύσει. Πίσω από τον καναπέ της έχω βάλει ένα χοντρό πουλόβερ το οποίο τιμάει. Οπότε, λέω να το βάλω μέσα στο κουτί, να τραβήξω τον καναπέ και να το βάλω εκεί πίσω.
Πάντως, σε'μένα δείχνει μια σχετική εμπιστοσύνη... 'Οταν είμαστε οι δυο μας βγαίνει, μυρίζει, μου τρίβεται, τη χα'ι'δεύω και γουργουρίζει. Αλλιώς, βγαίνει μόνο για τουαλέτα και να φάει. Δεν το περίμενα με τίποτα μετά από όλο το ξαφνικό που τη βρήκε να μην έχει κάνει ούτε ένα κχχχ!! Είναι καλούλα...
Η κοιλιά της είναι αρκετά στρογγυλή αλλά δε μου μοιάζει ετοιμόγεννη. Την Τρίτη έχω κλείσει ραντεβού στον κτηνίατρο. Δε θέλω να σκέφτομαι πώς θα κάνει στη γατοφόρο!!
Κοιμήθηκε τώρα. Λέω να κλείσω κι εγώ λίγο τα μάτια μου. Με τη μικρή, τα καμάρια μου και τις υπόλοιπες καταστάσεις στο σπίτι, χοροπηδάνε τα γράμματα από τη νύστα!!
Ευχαριστώ τοοοοόσο πολύ για τις συμβουλές και τη συμπαράσταση...
Αυτά είναι πολύ ευχάριστα κι ενθαρρυντικά νέα
Είναι γνωστό οτι οι γάτες, από τις πιο κοινωνικές έως τις πιο..αποστασιοποιημένες σε ότι αφορά τη συμπεριφορά τους όταν συμβιώνουν με ανθρώπους, ξεχωρίζουν πάντα το άτομο του σπιτιού που θα δεθούν περισσότερο και στην προκειμένη περίπτωση ασφαλώς και είσαι εσύ
Για τον κτηνίατρο τώρα, μάλλον θα συμφωνήσω με τη Δώρα (moukelis) οτι αν δεν κινδυνεύει η ζωή της, μη την τρέξεις άμεσα. Αρκετό στρες έχει περάσει. Άσε να περάσουν μερικές μέρες να συνέλθει.
Η φωτογραφία που λέει η Δήμητρα ("παμαμπού") είναι μια καλή ιδέα, σε κάποια στιγμή ηρεμίας της αν σου κάτσει βέβαια..
Αυτά τα μαυράκια που λες στο σαγόνι, η δική μου τα είχε βγάλει στη μύτη κι έκανα το σφάλμα να τα πάρω για μύκητες και να της βάλω λάθος αλοιφή με αποτέλεσμα να επιδεινωθούν. Όταν την πήγα στην κτηνίατρο μου είπε οτι είναι μικρόβιο και με επάλειψη με Betadine 2 φορές την ημέρα με μια μπατονέτα, θα φύγουν (όπως και έγινε, αφού έχασε και χνούδι βέβαια από την περιοχή το οποίο επανήλθε)
Αυτό δεν στο λέω βέβαια για να πάρεις την πρωτοβουλία να κάνεις το ίδιο και να της βάλεις ιώδιο, αλλά για να σε καθησυχάσω οτι δεν είναι κάτι εξαιρετικά επείγον, ώστε να φάει κι άλλο στρες σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.
Το ιδανικό θα είναι για την ώρα, να καταφέρεις να βγάλεις φωτογραφία και να τη στείλεις στο γιατρό του site εδώ, που έχει βοηθήσει τόσο και τόσο κόσμο, θα σου πει τι πιθανολογεί οτι είναι.
Καλή συνέχεια και περιμένουμε κι άλλα νέα, πάντα καλά

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 00:12, 03-03-14:

Και γω τη δικια μου οταν την ειχα φερει στο σπιτι για να μεινει κοντα μου έκλαιγε συνεχεια. Καθόταν στην πορτα, παράθυρα, μπαλκονοπορτες και προσπαθουσε με το ποδαρακι της να ανοίξει να βγει. Αναγκάστηκα να την παω πισω γιατι δεν άντεχα. Ελπίζω ολα να πανε καλα και να γεννήσει με το καλο. Τι θα κανεις μετα που θα γεννήσει;

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 08:36, 03-03-14:

Ιωδιο μην της βαλεις τωρα που ειναι εγκυος,κι αν το κανεις μετα τη γεννα,μονο αραιωμενο.Πως ειστε σημερα;

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 09:18, 03-03-14:

Εννοείται δεν της κάνω τίποτα απολύτως από μόνη μου. Είμαι "του γιατρού" σ'αυτά (κυριολεκτικά και μεταφορικά! ), δεν παίρνω πρωτοβουλίες. Θα τον πάρω αύριο μόλις ανοίξει μήπως περάσει το μεσημέρι.
Απόψε ήταν λίγο πιο ανήσυχη στην απόπειρα να δραπετεύσει και σκέφτηκα μήπως έρχεται η ώρα. 'Ηταν και πιο εκδηλωτική στα ναζάκια, πατουσάκια, χαδάκια. Επιχείρησα να βάλω το κουτί πίσω από τον καναπέ όταν βγήκε να φάει αλλά φοβήθηκε και έκατσε κάτω από το τραπέζι φωνάζοντας, δεν πλησίαζε με τίποτα! Αν αποφασίσει να γεννήσει πίσω από τον καναπέ, τι κάνω;;
Πάντως, η όρεξή της εξακολουθεί να είναι μπόλικη. Νερό δεν την έχω δει καθόλου να πίνει αλλά της βάζω αρκετό στην κονσέρβα και στην άμμο πηγαίνει συχνά. Πιέζουν τα μωρά την κύστη όπως και στους ανθρώπους;
Άλλη ερώτηση...Θα ρωτήσω και τον κτηνίατρο αλλά ας έχω μια ιδέα. Τώρα που κοντεύει να γεννήσει, έχει νόημα να της δώσω συμπλήρωμα ασβεστίου; Τροφή της δίνω kitten.
Και κάτι τελευταίο (για τώρα! ), θα μπορούσε κανείς να βάλει κάποιο link από βιντεάκι με γέννα; Απλώς, επειδή έχω μεγάλο θέμα με το σήμα, δυσκολεύομαι να βρω ένα σχετικά σύντομο που να το φορτώνει.
Και πάλι ευχαριστώ βρε παιδιά! Χωρίς εσάς τι θα έκανα;;
(Τα λάθος πράγματα μάλλον!! )

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 09:18, 03-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Και γω τη δικια μου οταν την ειχα φερει στο σπιτι για να μεινει κοντα μου έκλαιγε συνεχεια. Καθόταν στην πορτα, παράθυρα, μπαλκονοπορτες και προσπαθουσε με το ποδαρακι της να ανοίξει να βγει. Αναγκάστηκα να την παω πισω γιατι δεν άντεχα. Ελπίζω ολα να πανε καλα και να γεννήσει με το καλο. Τι θα κανεις μετα που θα γεννήσει;
Σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 09:39, 03-03-14:

Αν γεννησει πανω στον καναπε μην αγχωνεσαι,μπορεις να παρεις υποσεντονα των 60 εκατοστων και να στρωσεις,δεν περνα τιποτα απο κατω,εγω τετοια βαζω στις γεννες.Μπορει να της πιεζουν τα μωρα την κυστη,ειδικα αν ειναι αρκετα χαμηλα η κοιλιτσα της,φτανει η μεγαλη μερα.Ασβεστιο θα σου ελεγα μην της δωσεις αν ειναι στις μερες της,μπορει να δυσκολεψει τη γεννα,με την kitten πιστευω ειναι καλυμμενη.Γενικα με το ασβεστιο λιγο προσοχη,σε μεγαλες ποσοτητες προκαλει αρρυθμιες και σε μικρες εκλαμψια τις πρωτες εβδομαδες μετα τη γεννα,οποτε εχε το νου σου.
Oριστε κι ενα βιντεακι αρκετα καθαρο:

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 10:10, 03-03-14:

Δώρα σ'ευχαριστώ πολύ!
'Αρα ασβέστιο δεν το ρισκάρω να της δώσω. Αν γεννήσει πάνω στον καναπέ, δεν υπάρχει θέμα, έχω και υποσέντονα.
Αν γεννήσει πίσω από τον καναπέ δεν ξέρω τι να κάνω. Αν τον τραβήξω εκείνη τη στιγμή θα την ταράξω φαντάζομαι.
Με βλέπω να κρέμω από πάνω της...!
Η γατούλα στο βίντεο το κάνει να φαίνεται εύκολο πάντως...
Μπορώ να τη χα'ι'δεύω εκείνη την ώρα; Θα βοηθήσει ή θα την ενοχλεί; Αν κάποιο γατάκι δε βγάζει φωνούλα σημαίνει δεν είναι καλά; Τι κάνω σ'αυτή την περίπτωση;
Συγνώμη αν γίνομαι ενοχλητική με τόσες ερωτήσεις.
Φοβάμαι μη γεννήσει πριν καταφέρω να μιλήσω με το γιατρό...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:21, 03-03-14:

Eυκολο ειναι,αν δεν εχει επιπλοκες δε χρειαζεται να κανεις τιποτα.Διαβασεις στα αγγλικα;Αν ναι,θα σου ποσταρω ενα αρθρο που εχει ολες τις απαραιτητες συμβουλες και απαντησεις στις ερωτησεις σου για τη γεννα.

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 10:47, 03-03-14:

Ναι, διαβάζω στα Αγγλικά.
Να'σαι καλά!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:58, 03-03-14:

Δες τοτε αυτο:
http://www.wikihow.com/Help-a-Cat-Give-Birth
και αυτο:
http://www.purina.co.uk/content/your...d-giving-birth
Αν πανικοβληθεις πες μου να σου στειλω το κινητο μου να με παρεις,εχω κανει και γεννα μεσω τηλεφωνου.

Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 09:39, 04-03-14:

Κυρά μαμή πώς πάνε τα πράγματα; (Για το κλάμα δεν ρωτάω, θυμάσαι τη Σιέρα που μια βδομάδα είχε μείνει κάτω απ'το ντουλάπι και τώρα τα ξέρεις)

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 11:53, 04-03-14:

Πωωπω θρίλερ! Ειρήνη μου, τι είπε τελικά ο γιατρός; Θα καταφέρει να περάσει; Όλα με το καλό να σας πάνε!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 12:07, 04-03-14:

Πραγματικά θρίλερ...εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά!!! πως είναι τα πράγματα σήμερα.....;;;

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 08:34, 05-03-14:

Τι εγινε καλε,πηγατε γιατρο,γεννησατε;

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 13:53, 06-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Δες τοτε αυτο:
http://www.wikihow.com/Help-a-Cat-Give-Birth
και αυτο:
http://www.purina.co.uk/content/your...d-giving-birth
Αν πανικοβληθεις πες μου να σου στειλω το κινητο μου να με παρεις,εχω κανει και γεννα μεσω τηλεφωνου.
Σ'ευχαριστώ για όλα!!

Αρχική Δημοσίευση από AnnieGr
Κυρά μαμή πώς πάνε τα πράγματα; (Για το κλάμα δεν ρωτάω, θυμάσαι τη Σιέρα που μια βδομάδα είχε μείνει κάτω απ'το ντουλάπι και τώρα τα ξέρεις)
Χαχαχα!! Με πέθανες!!! Τουλάχιστον η Γεωργία Βασιλειάδου "το'χε"!!
Μια βδομάδα,ε; 'Αρα πάλι καλά να λέω!!

Αρχική Δημοσίευση από aba
Πωωπω θρίλερ! Ειρήνη μου, τι είπε τελικά ο γιατρός; Θα καταφέρει να περάσει; Όλα με το καλό να σας πάνε!
Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Πραγματικά θρίλερ...εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά!!! πως είναι τα πράγματα σήμερα.....;;;
Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Τι εγινε καλε,πηγατε γιατρο,γεννησατε;
Χαθήκαμε για λίγο λόγω έλλειψης ΜΒs!
Η μικρή (και το όνομα αυτής) Φαίδρα με γέννα καμία επαφή ακόμα. Είναι λίγο πιο ήρεμη, αν εξαιρέσουμε τις 4 το πρωί που λαλάνε τα κοκόρια από δίπλα και παθαίνει κρίση και φωνάζει, καθώς και την ηλεκτρική που έχει το ίδιο αποτέλεσμα! Τρώει το καταπέτασμα κονσέρβα και ξηρά kitten και τα δύο, σε 3-4 γεύματα την ημέρα και βγαίνει λίγο περισσότερο (χαδάκια και γουργουρητά επίσης πάνε καλύτερα). Την καθάρισα όσο με άφησε με μαντηλάκια και αυτά τα μαυράκια στο σαγόνι της βγαίναν στο μαντηλάκι σαν ξεραμένο αίμα, σα βρωμίτσα...κάτι τέτοιο. Το γιατρό δεν τον πήρα γιατί δεν είχα κάρτα , θα τον πάρω οπωσδήποτε το απόγευμα!
Της ξαναέβαλα το κουτί πίσω από τον καναπέ και μετά από 8 ώρες στο πλακάκι, αποφάσισε και μπήκε!
Χθες το βράδυ με βασάνισε κανένα 3ωρο τρυπώνοντας μέσα στο τζάκι! Το είχα κλείσει με διάφορα αλλά έδωσε-πήρε, τα γκρέμισε όλα και τα κατάφερε! Τώρα το έκανα φρούριο!!!Πότε θα το χτίσω δεν ξέρω και θα με κυνηγάει ο ιδιοκτήτης!!

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 18:50, 06-03-14:

Μόλις μίλησα με το γιατρό. Μου είπε πως εφόσον είναι τόσο στρεσαρισμένη, και να έρθει εκείνος, δε θα καθίσει να την εξετάσει και μάλλον συμφωνώ σ'αυτό... Είπε καλύτερα να μείνει 4-5 μέρες ακόμη σπίτι και αν ηρεμήσει να του την πάω αλλιώς θα έρθει.
Για τα μαυράκια μου είπε μάλλον είναι ακμή και (το λογικό) να μην την κάνω τίποτα αν δεν τη δει.
Τώρα, αν γεννήσει εν τω μεταξύ, βράσε ρύζι!! Του είπα ότι είναι εμφανής η εγκυμοσύνη αλλά δεν είναι και φούσκα η κοιλιά της. Για το ασβέστιο είπε κι εκείνος όχι.
Α, μου είπε και ότι ίσως την αποπαρασιτώσουμε ξανά από βδομάδα που θα τη δει. Εγώ της είχα δώσει χάπι και της είχα βάλει αμπούλα πριν 15 περίπου μέρες αλλά έμεινε και μια βδομάδα στο δρόμο μετά. Ξέρει κανείς αν χρειάζεται πάλι ή θα είναι υπερβολή;

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 18:56, 06-03-14:

Αμπούλα μια φορά το μήνα επιτρέπεται. Και είναι και έγκυος. Οπότε θα έλεγα να περάοσυν άλλες 2 βδομάδες. Τώρα για χάπι για ενδοπαράσιτα, νομίζω πως και πάλι δίνουν φειδωλά, λόγω εγκυμοσύνης. Αλλά εφόσον έρθει ο κτηνίατρος θα σας τα πει ο ίδιος καλύτερα! Άντε όλα να πάνε καλά!

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 13:10, 13-03-14:

Γεια σας!!
'Εχουμε λίγα νέα... Πήγαμε σήμερα στον κτηνίατρο. Λίγο την εξέτασε γιατί δεν ήθελε το καημένο... Ταράχτηκα απίστευτα γιατί φοβήθηκε τόσο που τα έκανε πάνω της και της έτρεχαν τα σάλια (από το στρες και τις μυρωδιές είπε ο γιατρός)! Λίγο της έπιασε την κοιλίτσα και είπε εντός των ημερών γεννάμε!! 'Ηθελε να της κάνει κι έναν υπέρηχο αλλά θα έπρεπε να της κάνει νάρκωση και δεν ήθελε με τίποτα.'Οχι ότι θα τον άφηνα αλλά λέμε! Μια χαρά τη βρήκε πάντως. Για την ακμή είπε ότι έχει υποχωρήσει πάρα πολύ λόγω ορμονών και που την καθαρίζω με τα μαντηλάκια βοηθάει. Μου έδωσε και κάποια τηλέφωνα σε περίπτωση που δεν τον βρω στο κινητό αν χρειαστώ κάτι στη γέννα, να πάρω εκεί. Α, μου είπε πως οι γάτες μπορούν να καθυστερούν τον τοκετό μέχρι και 24 ώρες αν δε νιώθουν ασφαλείς να γεννήσουν!!
Μου έδωσε 3 αμπούλες advocate και είπε να της βάλω σε 10 μέρες και ξανά σε 20 και ξανά σε 20, βασικά για την πιθανότητα otodectes.
Τώρα η μικρή έχει κρυφτεί πίσω από το κουτί, πίσω από τον καναπέ. Ελπίζω να το ξεπεράσει το σοκ... Την καταλυπήθηκα τη δόλια την ψυχούλα.

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 13:23, 13-03-14:

Ωχ μωρε το κοριτσακι το καημενο...ηταν ομως για το καλο της. Τωρα που ηρθατε παλι στο σπιτι θα ηρεμησει με την ωρα. Αντε και καλα γεννητουρια.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:01, 13-03-14:

Μωρε την καημενη...Για τον υπερηχο μου κανει εντυπωση που επρεπε να τη ναρκωσει,εχω κανει αρκετες εγκυμονουσες μου και καμια δε ναρκωθηκε.Αντε καλη γεννα!

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 16:12, 13-03-14:

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις ευχές! Μακάρι να γίνουν όλα ομαλά.
Το κορίτσι μας δεν ήταν καθόλου συνεργάσιμο και γι'αυτό δε μπορούσε να κάνει τον υπέρηχο. Εκεί που της πασπάτευε την κοιλιά του έκανε κχχ και του άρπαξε το γάντι! Και φαντάσου για πολύ λίγο την έπιασε. 'Ηταν τρομοκρατημένο το δόλιο...
'Οταν γεννήσει και μετά πιστεύω θα βρει τον εαυτό της.

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 17:27, 13-03-14:

Καλα γεννητουρια να εχετε!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 19:46, 13-03-14:

Άντε Ειρήνη μου, με το καλό να γίνουν όλα και να γεννήσει αφράτα, στρουμπουλά, τρισευτυχισμένα μωρά! Φτου ξελευτερία!

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 20:37, 13-03-14:

Ευχαριστούμε!
Πω...με έχει "μισήσει" η Φαιδρουμπίτσα και με το δίκιο της! Πάνω που είχε χαλαρώσει, μετά το σημερινό, είναι πάλι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης!! Απίστευτο πισωγύρισμα! Δεν έχει βγει να φάει και όταν της μιλάω τρομάζει! Το μετάνιωσα που την πήγα...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:36, 13-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Ειρήνη1234
Ευχαριστούμε!
Πω...με έχει "μισήσει" η Φαιδρουμπίτσα και με το δίκιο της! Πάνω που είχε χαλαρώσει, μετά το σημερινό, είναι πάλι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης!! Απίστευτο πισωγύρισμα! Δεν έχει βγει να φάει και όταν της μιλάω τρομάζει! Το μετάνιωσα που την πήγα...
Όχι, μη λες το μετάνοιωσες.. Αν δεν την είχε δει, πάλι θα είχες μετανοιώσει διότι θα σε είχε φάει η ανησυχία χωρίς τη διαβεβαίωση του γιατρού (ο οποίος ,παρεπιπτόντως, δείχνει πολύ καλός και με κατανόηση).
Εντάξει η φουκαριάρα τρόμαξε, λογικό και αναμενόμενο ήταν.
Σ'αυτή τη φάση, ασ'της το φαγάκι και το νεράκι της όπου συνηθίζει να είναι και άφησέ την να κινείται και να βρίσκεται ό,που αυτή θέλει, όταν θέλει και αν θέλει και μην την "ενοχλήσεις" παρά μόνο αν δείχνει πάλι οτι το δέχεται. Μη ξεχνάς οτι παίζουν, εκτός των άλλων, και οι ορμόνες της για το νευρικό της σύστημα...
Θα ηρεμίσει πάλι θα δεις...Το "στοίχημα" είναι να νιώσει αρκετά ασφαλής, ώστε να συντελεστεί ομαλά το "ευτυχές γεγονός", να γίνει κι εκείνη μια υπερήφανη μανούλα (πριν τη στείρωση, που υποθέτω θα ακολουθήσει)
Με λίγη υπομονή, προσοχή και ψυχραιμία όλα θα έρθουν αισίως εις πέρας Ειρήνη μου.
Άντε με το καλό τα γεννητούρια!

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 22:37, 13-03-14:

Φυσικά και θα ακολουθήσει στείρωση!
Δεν την πειράζω καθόλου, αφού ούτε να της μιλάω δε θέλει!! Μου θύμωσε...
Ελπίζω να με ξαναεμπιστευτεί και να μην της μείνει φοβία.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:51, 13-03-14:

'Ελα βρε! Είναι πρόσφατο το "σοκ" του κτηνιάτρου.. Δεν σου θύμωσε. Απλά τρομαγμένη είναι.. Δώστης ηρεμία και χρόνο..
Και μην ανησυχείς, οι σχέσεις σας θα αποκατασταθούν

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,130 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:32, 14-03-14:

Δεν κρατανε κακια τα ζωα.Αυτο ειναι χαρακτηριστικο του ανθρωπινου ειδους.Απλα ,εκτος του οτι ειναι τριομαγμενη,ειναι και η κατασταση της που την κανει ετσι.Παντα στην εγκυμοσυνη και μετα την γεννα δεν εμπιοστευονται ευκολα οι γατες.
Αντε καλα γεννητουρια να εχετε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Φαίδρα, η τριχομπαλίτσα!! - Από vaso
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-04-10 στις 15:30.
    • Φαίδρα, η γυριστρούλα ... - Από MHTSI
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-06-08 στις 11:34.
    • Φαίδρα και Ιόλη - Από MHTSI
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-06-07 στις 20:49.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους