Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,827 εγγεγραμμένα μέλη και 716,095 μηνύματα σε 22,261 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 320 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Δεύτερη γατούλα!

natassa.antoniadou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη natassa.antoniadou
. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O natassa.antoniadou έγραψε στις 10:33, 02-07-08:

Εδώ και 20 μέρες απέκτησα μια δεύτερη γατούλα!το όνομα αυτής sissy και είναι μια υπέροχη γατούλα περσίας. Η ηλικία της τώρα είναι 6 και κατι εβδομάδων.Ήδη στο σπίτι έχω ένα κεραμιδόγατο 4 μηνών το Θωμά!
Ανησυχώ αρκετά μιας και η συμβίωσή τους μου φαίνεται κάπως περίεργη. Ο θωμάς καιρό πριν την απόκτηση της Sissy δεν θέλει και πόλλά χάδια, ενώ είναι δραστήριος και παιχνιδιάρης. Μετά την απόκτηση της μικρής συνεχίζει να μη θέλει χάδια .......αλλά το θέμα είναι πως καραδωκεί να παίξει με τη μικρή, τη γραπώνει τη δαγκώνει αλλά υπάρχουν στιγμές που μπορεί και να τη γλύφει. η μικρή λίχνει καμια στριγγλιά δείχνει να είναι μαζεμένη οταν είναι τριγύρω ο θωμάς και με τον καιρό δεν έρχεται να αναζητήσει χάδια απο εμένα!
τήρηση ολες τις συμβουλές κατά τον ερχομό της καινούργιας γατούλας σπίτι.δεν της έδινα παρά πάνς σημασία, εμπλούτιζα το γεύμα του θωμά με λιχουδίτσες, αρχικά τους είχα σε διαφορετικά μέρη και τους έβαλα να γνωριστούν σιγά σιγά.
χθές ο θωμάς εκανε τα κακά του στο κρεβάτι μου ενώ απο τη μέρα που τον πήρα κοιμόμαστε παρέα, κάτι που δεν άλλαξε με τον ερχομό της Sissy.
Δεν θέλω να υπάρχει αυτό το κλίμα και θέλω η Sissy να εξελιχθεί σε γλυκό και χαδιάρικο γατί.
Πώς θα γίνει αυτό?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 11:29, 02-07-08:

Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι τα γατάκια σου!
Όλα αυτά που περιγράφεις, μου φαίνονται λίγο-πολύ φυσιολογικά. Η περίοδος της εξοικείωσης είναι πάντα επεισοδιακή, αλλά αφού ο Θωμάς γλείφει τη μικρή, μάλλον είστε σε καλό δρόμο.

Τα άγρια παιχνίδια που περιγράφεις είναι επίσης αναμενόμενα, αφού ο Θωμάς είναι πολύ νεαρός γάτος. Είναι πιθανόν να μην ξέρει ακόμα τα όρια, ιδίως αν τον είχες από μικρό. Επίσης, όπου να 'ναι θα αρχίσει να ωριμάζει σεξουαλικά, οπότε η επιθετικότητά του μπορεί να ενταθεί. Απ' την άλλη η Sissy είναι πολύ μικρό γατάκι και προφανώς αγριεύεται από τη συμπεριφορά του.

Η συμβουλή μου είναι να αφιερώνεις λίγο χρόνο την ημέρα αποκλειστικά στη Sissy για να δεθείς περισσότερο μαζί της (αν δεν το κάνεις ήδη) και να τα παίζεις και τα δυο μαζί με ένα καλάμι του ψαρέματος ή ένα λέιζερ. Επίσης, ίσως είναι καλό να τα χωρίζεις όταν μαλώνουνε. Όσο για το 'ατύχημα' του Θωμά, μπορεί να οφείλεται σε πολλά. Για την ώρα, παρακολούθησέ τον για να δεις αν θα το ξανακάνει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Patoullina

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Patoullina
H Patoullina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες΄;) έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

H Patoullina έγραψε στις 11:07, 04-07-08:

και εγω εχω παρει μια γατουλα απο χθες και ειχα και ενα σιαμ αγορακι και συνεχεια του αγριευει το κοριτσακι τι να κανω; και το βραδυ οταν τα χωριζω νιαουριζουν και τα δυο δυνατα και τα ακουει ολη η πολυκατοικια. ποσο καιρο θα κανουν να τα βρουν; ισως δυο αγορακια να τα εβρισκαν πιο ευκολα η δεν εχει σχεση; Βοηθεια!!! επισης μου αγριευει και ενα η μικρη γιατι; (((

Παράθεση

Kalomira

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kalomira
H Kalomira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Kalomira έγραψε στις 11:51, 04-07-08:

Πραγματικά θέλει πολύ υπομονή το θέμα. Οι γάτες είναι περίεργες και θέλουν χρόνο να συνηθίσουν.

Και εγώ έχω ένα γάτο Σιάμ δύο ετών και πήραμε πριν τρεις εβδομάδες ένα κεραμιδογατάκι για να έχει παρέα.
Το τι γινόταν στην αρχή δεν περιγράφεται. Γρυλίσματα, δαγκωματιές κλπ.
Εγώ το μόνο που έκανα είναι να τα χωρίζω το βράδυ στην αρχή και φυσικά να δίνω περισσότερο σημασία στον "παλιό" γάτο. Αλλά από ότι ξέρω είναι φυσιολογικό αυτό για τις γάτες που δεν γνωρίζονται γιατί η πρώτη γάτα πρέπει να "προστατέψει" το χώρο της, που μέχρι τώρα ήταν αποκλειστικά δικός της και φυσικά ζηλεύει τον εισβολέα. Αυτές οι μάχες ουσιαστικά καθορίζουν ποιός είναι ο αρχηγός στο σπίτι και μετά σταματάνε. Και τα μικρά γατάκια αντέχουν, μην ανησυχείς. Όσο δεν βλέπεις να δημιουργείται σοβαρός τραυματισμός αφησέ τα να το λύσουν μόνα τους.
Εμένα μετά από περίπου δέκα μέρες άρχισαν να τα πηγαίνουν καλύτερα και πλέον παίζουν και τρώνε μαζί. Αγκαλίτσες ακόμα δεν κάνουν αλλά πιστεύω ότι και αυτό με το χρόνο θα γίνει.

Πάντως μερικές μέρες δεν είναι τίποτε. Θέλει χρόνο. Σε μια φίλη μου μετά από δύο μήνες συμφιλιώθηκαν !

Υπομονή λοιπόν

Παράθεση

Patoullina

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Patoullina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες΄;) έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

H Patoullina έγραψε στις 12:13, 04-07-08:

σ' ευχαριστω πολυ καλομοιρα μου ελπιζω ολα να πανε καλα γιατι τα αγαπαω και τα δυο γατακια πολυ οταν βρισκονται και τα δυο μαζι, κραταω ενα παιχνιδακι στη μεση τους και καθονται και το βλεπουν και οι δυο, οταν σταματησω το παιχνιδακι, συνειδητοποιουν οτι βρισκονται απεναντι ο ενας στον αλλο και αρχιζουν τα γρρρρρ και τους καυγαδες

Παράθεση

Patoullina

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Patoullina έγραψε στις 15:00, 07-07-08:

παιδια θελω τη βοηθεια σας. βασικα εχει 5 μερες τωρα που εφερα τν καινουρια γατουλα στο σπιτι 2,5 μηνων και ο δικος μου ειναι 4 τωρα. αν και δεν αγριευουν τωρα ουτε τριχα σηκωνουν, ο μεγαλος της επιτιθεται μαλλον για να παιξουν και σαν να την δαγκωνει στο λαιμο και αυτη κανει μιαουυ σαν να ποναει λιγο, τον διωχνει και μετα ολα καλα. ειναι φυσιολογικο αυτο η ο μεγαλος την μισει η κατι; δεν ξερω ετσι πρεπει να πεζουν

Παράθεση

Αντα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Αντα
H Αντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 6,545 μηνύματα.

H Αντα έγραψε στις 15:47, 07-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Patoullina
παιδια θελω τη βοηθεια σας. βασικα εχει 5 μερες τωρα που εφερα τν καινουρια γατουλα στο σπιτι 2,5 μηνων και ο δικος μου ειναι 4 τωρα. αν και δεν αγριευουν τωρα ουτε τριχα σηκωνουν, ο μεγαλος της επιτιθεται μαλλον για να παιξουν και σαν να την δαγκωνει στο λαιμο και αυτη κανει μιαουυ σαν να ποναει λιγο, τον διωχνει και μετα ολα καλα. ειναι φυσιολογικο αυτο η ο μεγαλος την μισει η κατι; δεν ξερω ετσι πρεπει να πεζουν
Μην ανησυχεις....και ο Αλφι παιζει με αυτο το τροπο με τη Πισου,και το αντιθετο....πολλες φορες τους φευγουν και τουφες...αλλα ολα ειναι πανω στο παιχνιδι. Απλα εχε το νου σου. Μπορει να ειμαι ψυχραιμη τωρα, αλλα οταν πηρα τον Αλφι - 3 ετων - για να κανει παρεα στη Πισου - 5 χρονων- δεν φανταζεσαι τι κουχ κουχ ακουγαν τα αυτακια μου για μια εβδομαδα. Σιγα σιγα ομως συνηθησαν ο ενας τον αλλον, και τωρα οπου παω και τα δυο με ακουλουθουν...:up::up:

Παράθεση

Αντα

Επιφανές Μέλος

H Αντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 6,545 μηνύματα.

H Αντα έγραψε στις 15:48, 07-07-08:

Αποδειξη και η φωτογραφια που εχω στην υπογραφη μου!!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:54, 07-07-08:

Φυσιολογικό είναι...

Να τα χαίρεσαι και από μένα τα γατάκια σου!! Και κάτι άσχετο αλλά αν δεν θέλεις άλλα γατάκια καλό ΄θα ήταν να αρχίσεις να σκεφτόσουν την στείρωση το "κακό" δεν αργεί να γίνει....

Με 6 μηνών και ίσως και νωρίτερα μια θηλυκή μπορεί να ζευγαρώσει και να κάνει και πολλά πολλά γατάκια!

Παράθεση

Patoullina

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Patoullina έγραψε στις 21:23, 07-07-08:

ναι εννοειται πως θα τα στειρωσω. τωρα η μικρη ειναι 2,5 μηνων και ο ροκυ 4. στους 5 μηνες περιπου τα στειρωνουμε?

Παράθεση

Patoullina

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Patoullina έγραψε στις 21:29, 07-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Αντα
Μην ανησυχεις....και ο Αλφι παιζει με αυτο το τροπο με τη Πισου,και το αντιθετο....πολλες φορες τους φευγουν και τουφες...αλλα ολα ειναι πανω στο παιχνιδι. Απλα εχε το νου σου. Μπορει να ειμαι ψυχραιμη τωρα, αλλα οταν πηρα τον Αλφι - 3 ετων - για να κανει παρεα στη Πισου - 5 χρονων- δεν φανταζεσαι τι κουχ κουχ ακουγαν τα αυτακια μου για μια εβδομαδα. Σιγα σιγα ομως συνηθησαν ο ενας τον αλλον, και τωρα οπου παω και τα δυο με ακουλουθουν...:up::up:
Σημερα παντως κοιμηθηκαν και τα δυο μαζι μου το μεσημερι. φυσικα το ενα ηταν στα δεξια μου και το αλλο στα αριστερα μου αλλα συντομα θα κοιμουνται και μαζι :up:

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 08:42, 08-07-08:

ναι εννοειται πως θα τα στειρωσω. τωρα η μικρη ειναι 2,5 μηνων και ο ροκυ 4. στους 5 μηνες περιπου τα στειρωνουμε?
Μεταξύ 6 μηνών και 8....
(στο εξωτερικό στειρώνουν ακόμα νωρίτερα)
εκτός και άν δείς οτι ο αρσενικός αρχίζει και ψεκάζει νωρίτερα, να την καβαλάει.. και η θυληκή να έχει αρχίσει να "ζητάει"

Παράθεση

Αντα

Επιφανές Μέλος

H Αντα έγραψε στις 15:49, 08-07-08:

Σημερα παντως κοιμηθηκαν και τα δυο μαζι μου το μεσημερι. φυσικα το ενα ηταν στα δεξια μου και το αλλο στα αριστερα μου αλλα συντομα θα κοιμουνται και μαζι :up:
Αχχ και μενα το κανουν αυτο....αριστερα η Πισου και δεξια ο Αλφι. Ετσι μπορω να τα χαιδεψω και τα δυο

Παράθεση

Patoullina

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Patoullina έγραψε στις 09:32, 09-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Αντα
Αχχ και μενα το κανουν αυτο....αριστερα η Πισου και δεξια ο Αλφι. Ετσι μπορω να τα χαιδεψω και τα δυο
αχ τι ωραια που ειναι

Παράθεση

Lil Princess (Βαλεντίνη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lil Princess
H Βαλεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Lil Princess έγραψε στις 14:28, 01-10-18:

καλησπέρα σας. έχω ένα γατάκι περσίας αρσενικό και σκέφτομαι να υιοθετήσω κ ένα δεύτερο για παρέα. τι με συμβουλεύετε να πάρω; αρσενικό ή θηλυκό; με τι θα τα πάει καλύτερα; στην ιδια ηλικια θα ειναι και οταν θα ερθει κ η καταλληλη ωρα θα στειρωθουν. ευχαριστώ για τις απαντησεις σας.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,956 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:39, 01-10-18:

Καλησπέρα Βαλεντίνη και καλό μήνα!
Πολύ καλή και σωστή η ιδέα σου να αποκτήσεις και δεύτερο γατάκι και μάλιστα συνομήλικα για να έχουν παρέα το ένα το άλλο και να παίζουν μαζί. Τώρα αν θες τη γνώμη μου για το αν θα είναι αρσενικό ή θηλυκό, στη θέση σου με ένα αγοράκι, θα υιοθετούσα ένα κοριτσάκι και μάλιστα αδεσποτάκι (είναι τόσα πολλά που περιμένουν για αγάπη και μια ζεστή φωλιά).
Παράθεση

Lil Princess (Βαλεντίνη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lil Princess
H Βαλεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Lil Princess έγραψε στις 19:41, 01-10-18:

Σε ευχαριστώ πολύ <3
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους