Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,869 εγγεγραμμένα μέλη και 716,992 μηνύματα σε 22,344 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 395 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λίγη βοήθεια με το Scottish Fold μου παρακαλώ!

Giwrgos-fold

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Giwrgos-fold
Ο Giwrgos-fold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Giwrgos-fold έγραψε στις 08:30, 25-08-10:

Καλημέρα σε όλους και όλες.
Χθές το πρωί παρέλαβα το πρώτο μου γατάκι.Είναι ενα πανέμορφο scottish fold
και το ονόμασα Guts (αν και μάλλον το αντίθετο είναι).
Στεναχωριέμαι πολύ γιατί δε λέει να βγεί απο κάτω απο τον καναπέ.
Κλαίει που και που αλλα όταν παω στο δωμάτιο σιωπά και κουρνιάζει πάλι.
Τρώει ελάχιστα,πίνει ελάχιστα (και όλα αυτά όταν εγώ δεν είμαι μπροστά).
Κοντεύω να σκάσω απ'την στεναχώρια και θα βγώ σε λίγο στην αγορά γιά να βρώ κάποιο προϊόν.
Είμαι απο Θεσσαλονίκη και αναρωτίεμαι πού θα μπορούσα να βρώ στο κέντρο
''feliway''- ''rescue remedy''- ''catnip'' .Οποιος γνωρίζει παρακαλώ ας βοηθήσει..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SofiaV

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SofiaV
H SofiaV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.

H SofiaV έγραψε στις 08:35, 25-08-10:

Στις γάτες δεν τους αρέσουν και πολυ οι αλλαγές! Συνήθως θέλουν καμιά εβδομάδα να προσαρμοστούν. Άστο και θα βγει κάποια στιγμή μόνο του έξω. Ρίχτου κανένα μπαλάκι κουνατου κανένα παιχνιδάκι και θα βγει σιγά σιγά. Είναι φυσιολογική αντίδραση για γάτα και αν κιόλας έκανε πολλά χιλιόμετρα ή πέταξε με αεροπλάνο πρέπει να είναι αρκετά τρομαγμένο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:15, 25-08-10:

δελεασε το με μια κονσερβα. Ουτε ο δικος μου ετρωγε την ξηρα που μου εδωσαν οταν μου τον εφεραν, αλλα μολις του εδωσα κονσερβα γρυλιζε και δεν αφηνε να πλησιασεις το πιατο και να του βαλεις λιγο παραπανω να φαει.
Το catnip δεν ειναι αποτελεσματικο στα γατακια. Περιμενε να μεγαλωσει πρωτα γιατι νομιζω οτι απο 5-6 μηνων και πανω τα "πιανει". Το πιο σημαντικο ειναι να μην το κυνηγατε για να φαει ή να παιξει. Αφηστε το να σας πλησιασει μονο του ωστε να κερδισετε την εμπιστοσυνη του. Μη ξεχνας οτι αποχωριστηκε απο την μανουλα του και ειναι σε ξενο περιβαλλον. Ειναι φυσιολογικο να μην θελει να φαει ή να παιξει. Μπορειτε επισης να του τραβηξετε την προσοχη με ενα παιχνιδι ή με ενα μπαλακι απο χαρτι.
Να το χαιρεστε!!

Παράθεση

Rula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Rula
H Rula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Rula έγραψε στις 09:37, 25-08-10:

Κι εμένα το πρώτο μου γατί όταν είχε έρθει κρυβότανε τη πρώτη μέρα..δοκίμασε να του δώσεις κανένα παλιό λούτρινο αρκουδάκι. Εμένα είχε ένα και δε ξεκόλαγε το πρώτο καιρό.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 10:50, 25-08-10:

Το πιο σημαντικό είναι να μην το πιέσετε το γατάκι καθόλου. Αφήστε το να ακολουθήσει τους δικούς του ρυθμούς και να ξεθαρρέψει όταν αισθανθεί ασφαλές. Άλλα γατάκια προσαρμόζονται στο νέο περιβάλλον πιο γρήγορα, άλλα θέλουν λίγο περισσότερο χρόνο. Μην κάνετε δυνατούς και απότομους θορύβους για να μην τρομάξει, μην φωνάζετε και μην πηγαίνετε να το δείτε στην κρυψώνα του. Αφήστε το μόνο του να ηρεμήσει και φερθείτε σαν να μην υπάρχει καθόλου. Σιγά σιγά θα ξεμυτίσει από τον καναπέ, πού θα πάει
Καταλαβαίνω ότι όταν έχεις ένα καινούργιο γατάκι θέλεις να το χαϊδέψεις, να το πάρεις αγκαλιά, να το παίξεις και να το πασπατέψεις, αλλά τώρα που ακόμα δεν σας γνωρίζει όλα αυτά τα εκλαμβάνει ως επιθετικές κινήσεις. Στα φοβισμένα γατάκια όμως, ισχύει το ρητό του γραμματόσημου: όσο τα φτύνεις, τόσο σου κολλάνε

(Το Feliway το βρίσκεις σε πετ σοπ, το Rescue Remedy σε φαρμακεία που πουλάνε ανθοϊάματα Bach. Και τα δύο όμως έχουν μακροπρόθεσμη δράση, θέλουν δηλαδή καιρό για να δεις αποτέλεσμα, οπότε δεν έχει νόημα να ξοδευτείς, έτσι κι αλλιώς το γατάκι σε μια-δυό μέρες το πολύ θα έχει ηρεμήσει).

Παράθεση

Giwrgos-fold

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos-fold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Giwrgos-fold έγραψε στις 11:00, 25-08-10:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ που απαντήσατε,το εκτιμώ ιδιαίτερα!
Μόλις επέστρεψα από το πετ-σοπ.Του πήρα πολλά καινούρια παιχνίδια,
κονσέρβες και treats.Αγόρασα και rescue remedy σε σταγόνες.Σε λίγο
θα αρχίσω να κάνω και τούμπες μπάς και του τραβήξω την προσοχη!!
Οψόμεθα!!!

Παράθεση

Giwrgos-fold

Νεοφερμένος

O Giwrgos-fold έγραψε στις 11:31, 27-08-10:

Δύο περιπτώσεις υπάρχουν.Η το rescue remedy έκανε το θαύμα του η απλά το γατόνι ξεθάρεψε απο μόνο του.
Βλέπω πρόοδο κάθε μέρα..αν και έχουμε ακόμα μερικά προβλήματα συμπεριφοράς είμαι χαρούμενος!!
Τώρα στα δύσκολα!Ψάχνω έναν καλό κτηνίατρο στο κέντρο τησ Θεσ/νίκης.Όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει.

Παράθεση

xr1st1na (χριστινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xr1st1na
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (παααρα πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.

H xr1st1na bartok the magnificent <3 έγραψε στις 20:08, 27-08-10:

καλησπερα και καλως ηρθες και συ και το γατουλι σου..και γω μενω κεντρο και ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο τον κτηνιατρο μου(εεε του μπαρτοκ δηλαδη..)ειναι πολυ καλος γιατρος και πανω απο ολα αγαπαει τα ζωακια πολυ.βρισκεται σε μια καθετη της φιλιππου.αν ενδιαφερεσαι πες μου να σου στειλω πμ τηλεφωνο κτλ

Παράθεση

kartherinavog (κατερινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kartherinavog
H κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.

H kartherinavog έγραψε στις 21:37, 27-08-10:

Και εγω συμφωνω με την Χριστινα ο γιατρος αυτος ειναι μαλαμα!!!!! σημερα πηγα την μικρη μου και εφυγα πολυ ευχαριστημενη....
Τον συνηστω ανεπιφυλακτα

Παράθεση

Giwrgos-fold

Νεοφερμένος

O Giwrgos-fold έγραψε στις 22:34, 27-08-10:

Ευχαριστώ πολύ!Αν κατάλαβα καλά μιλάτε για ένα μικρό που γράφει Ιατρείο μικρών ζώων κι έχει τζαμαρία (ισόγειο).
Νομίζω πέρασα απο μπροστά σήμερα αλλά ήτανε κλειστό!Δύο στενά μετά την Ροτόντα πρός τα πάνω σώστα?Θα ξαναπάω αύριο τότε

Παράθεση

kartherinavog (κατερινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kartherinavog
H κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.

H kartherinavog έγραψε στις 23:00, 27-08-10:

Τα πρωινα ειναι κλειστα το απογευμα ειναι μονο ανοιχτα και ναι αυτο εννοουμε ειναι πολυ καλος σε αυτο που κανει και αγαπαει πολυ τα ζωα!
Εγγυηση.....!

Παράθεση

Giwrgos-fold

Νεοφερμένος

O Giwrgos-fold έγραψε στις 23:28, 31-08-10:

Νάτος και ο Guts λίγο μετά το πρώτο του εμβόλιο!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Guts 024.JPG
Εμφανίσεις:  164
Μέγεθος:  1,48 MB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Guts 019.JPG
Εμφανίσεις:  171
Μέγεθος:  1,48 MB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Guts 014.JPG
Εμφανίσεις:  187
Μέγεθος:  1,31 MB  

Παράθεση

μαριτινα

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη μαριτινα
H μαριτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (η σαρα και η σοραγια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 485 μηνύματα.

H μαριτινα έγραψε στις 23:58, 31-08-10:

πο πο κουκλος! να τον χαιρεσαι!

Παράθεση

zef

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zef
H zef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H zef έγραψε στις 10:42, 01-09-10:

koukli einai...!!! ftou tou!!! trelenomai gia scottish fold! :*

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα18774
H Bijoux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 599 μηνύματα.

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 11:32, 01-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos-fold
Νάτος και ο Guts λίγο μετά το πρώτο του εμβόλιο!
Καλά μιλάμε για απίστευτη ομορφία......Να τον χαίρεσαι!!!

Παράθεση

Giwrgos-fold

Νεοφερμένος

O Giwrgos-fold έγραψε στις 13:40, 01-09-10:

Σας ευχαριστούμε (εγώ κι ο Guts) για τα καλά σας λόγια

Παράθεση

xr1st1na (χριστινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xr1st1na
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (παααρα πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.

H xr1st1na bartok the magnificent <3 έγραψε στις 13:47, 01-09-10:

αχ ενα μπλεδακι πανεμορφο με τελεια αυτακια.να το χαιρεσαι

Παράθεση

Luna (Ιωάννα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Luna
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (αρκετες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,128 μηνύματα.

H Luna έγραψε στις 00:27, 02-09-10:

Ενας ακομα γονιος fold! δεν το πιστευω!!! που τον βρηκες αν επιτρεπετε?
Αρχικα, να τον χαιρεσαι,ειναι ενας κουκλος!!ειναι υπεροχα γατακια και φανταστικοι χαρακτηρες!! εγω εχω 2 fold και 2 scotiish straight και ειμαι ξεμωραμενη!!

Παράθεση

Giwrgos-fold

Νεοφερμένος

O Giwrgos-fold έγραψε στις 07:08, 02-09-10:

Αχ Luna..να ήξερες πόσες φορές έπεσα πάνω στο όνομα σου όταν έψαχνα για fold...
Είσαι legend Το πήρα απο μία κυρία στην Αθήνα η οποία απ'οσο κατάλαβα δέν είναι
επαγγελματίας.Εχεις δίκιο για τον χαρακτήρα τους πάντως,και είναι 10000% ερωτεύσιμα!

Παράθεση

lilith2 (Πόπη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lilith2
H Πόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H lilith2 έγραψε στις 08:08, 02-09-10:

καλα τελειοςςςς!!!!!!να τον χαιρεσαι!!!

Παράθεση

Luna (Ιωάννα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Luna
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (αρκετες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,128 μηνύματα.

H Luna έγραψε στις 13:52, 02-09-10:

Ευχαριστωω!
ειναι οντως!! θα δεις,θα περασεις τελεια μαζι του!!
δεν ειχα ιδεα οτι εχει κι αλλος fold!! τι καλα!!! και παλι να τον χαιρεσαι! και οτι θες απο αποριες ή οτι αλλο να μου πεις!! θα χαρω να βοηθησω!!

Παράθεση

bettaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bettaki
H bettaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H bettaki έγραψε στις 08:31, 31-12-13:

Να και ο δικος μου scotich fold σε μακρυτριχη εκδοση.Ο Siba μου το γλυκουλι μου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 02-01-14 στις 17:44. Αιτία: Merge
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους