Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,188 εγγεγραμμένα μέλη και 718,681 μηνύματα σε 22,693 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 470 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια για να σωθούν γατούλες στη Νίκαια!

toulis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη toulis
H toulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 322 μηνύματα.

H toulis έγραψε στις 12:32, 04-12-08:

Καλημέρα σε όλους!
Δυστυχώς η μέρα μου ξεκίνησε άσχημα. Το πρωί κατεβαίνοντας από το σπίτι για να φύγω για το γραφείο πέρασε από μπροστά μου το γνωστό σκυλί-δολοφόνος της γειτονιάς κυνηγώντας μια γάτα. Με τις φωνές μου ανάγκασα τον ιδιοκτήτη του να το σταματήσει. Δυστυχώς, από ότι φαίνεται οι βόλτες του πιτ-μπουλ ξανάρχισαν απλά άλλαξε η ώρα. Να θυμίσω ότι από τον ίδιο σκύλο είχα γλιτώσει το Μιουτ το καλοκαίρι. Ο ιδιοκτήτης του είναι περίπου 20-22 ετών με ψυχολογικά προβλήματα από όσο γνωρίζω και αυτό κάνει τα πράγματα δυσκολότερα. Σήμερα όμως το σκυλί "συνοδευόταν" από τον αδελφό του ιδιοκτήτη ο οποίος δυστυχώς θεωρείται φυσιολογικός (αν μπορεί να θεωρηθεί φυσιολογικός άνθρωπος ένας που ήταν έτοιμος να δει μπροστά του το βρωμόσκυλο να κατασπαράζει τη γάτα). Βλέποντας το συμβάν έσπευσε και ο πατέρας τους τον οποίο απείλησα με καταγγελία στην αστυνομία και μου απάντησε λέγοντας ότι δεν τον ενδιαφέρει καθόλου και άμα τολμάω να το κάνω.
Έγραψα αυτό το θέμα εδώ γιατί θεωρώ ότι ταιριάζει καλύτερα παρόλο που αυτό που θέλω τελικά είναι βοήθεια για να καταφέρω να πιάσω τις γάτες. Τη σύσταση από την αστυνομία θα την αναλάβει ο σύζυγός μου και ότι άλλο χρειαστεί. Αυτό που επείγει είναι να σωθούν. Στην συνέχεια θα στειρωθούν και θα μεταφερθούν σε μια γειτονιά που τουλάχιστον δε θα κινδυνεύουν και από τέτοιους ανεγκέφαλους. Η μια γατούλα είναι η παρδαλούλα και η δεύτερη είναι μια ασπρούλα που συνήθως τις βλέπω μαζί. Όποιος μένει προς Πειραιά ας μου στείλει πμ, χρειάζομαι μια γατοφόρο (γιατί εγώ έχω μόνο μια) και υπομονή. Εύχομαι αυτή τη στιγμή οι γατούλες να ζουν και να γίνει κάτι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη irene_marga
H irene_marga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H irene_marga έγραψε στις 12:39, 04-12-08:

Όντως κάτι πρέπει να γίνει. Τέτοιοι άνθρωποι έχουν πραγματικά ψυχολογικά προβλήματα.
Δυστυχώς δεν μένω κοντά στον Πειραιά. Θα σε βοηθούσα με μεγάλη ευχαρίστηση.
Η παρδαλούλα είναι μια κούκλα!! Είναι κρίμα να γίνουν παιχνίδι του πιτ μπουλ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

toulis

Δραστήριο Μέλος

H toulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 322 μηνύματα.

H toulis έγραψε στις 23:47, 04-12-08:

Η παρδαλούλα πιάστηκε πριν δυο ώρες περίπου πολύ εύκολα (με λίγη τροφή μέσα στη γατοφόρο). Η ασπρούλα δυστυχώς είναι αρκετά άγρια και μόλις αντιλαμβανόταν οποιαδήποτε κίνηση προλάβαινε και έβγαινε από μέσα. Θα επιστρατευθούν τα μεγάλα μέσα και θα ψάξω να βρω γατοπαγίδα. Ήδη έχω μιλήσει με τη Βιβή (drusila). Ειλικρινά, κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:47, 05-12-08:

Αρε Τουλις.....

Μίλα και με την Κείρα (δικηγόρος) και δες και το θέμα.. μήπως μπορούν να σε συμβουλέψουν σχετικά με τα νομικά...
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=31425

Παράθεση

toulis

Δραστήριο Μέλος

H toulis έγραψε στις 23:08, 09-12-08:

Τα νέα είναι καλά! Χθες το απόγευμα κατάφερα να πιάσω και την ασπρούλα αλλά και το τρίτο μέλος της παρέας! Ένα γκριζάκι μικρούλι σχεδόν ίδιο με τη Leia και στο χρώμα αλλά και στο μήκος του τριχώματος. Έχουν στειρωθεί και τα τρία με σκοπό να μεταφερθούν σε ασφαλέστερο σημείο.
Ευχαριστώ πάρα πολύ τα κορίτσια στο Κτηνιατρικό Κέντρο Γάτας και τη drusila που με βοήθησε με τη γατοπαγίδα και τις στειρώσεις!!!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 23:20, 09-12-08:

Ωραια καλο θα ειναι να κανετε και τη νομικη διαδικασια εναντιοπν του ανθρωπου με το σκυλο και ισως μπορεσει να βοηθησει η Κειρα για να τιμωρηθει

ANIMALAW

Παράθεση

azil

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη azil
H azil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H azil έγραψε στις 09:00, 10-12-08:

"Πρόκληση κινδύνου (Άρθρο 255)

Όποιος αφήσει να περιφέρεται ελεύθερα ζώο άγριο ή επικίνδυνο, όποιος παραλείψει να πάρει τα προφυλακτικά μέτρα για αποτροπή βλαβών από τέτοια ζώα, όποιος διατηρεί επικίνδυνο ζώο χωρίς άδεια της αστυνομικής αρχής, τιμωρείται με κράτηση ή πρόστιμο."

Εγώ παιδιά μόνο αυτό ξέρω γι'αυτές τις περιπτώσεις (τώρα θα μου πείτε σιγά τι μας είπες) αλλά σκέφτηκα από την άλλη ότι ίσως και να φανεί χρήσιμο, δεν ξέρω.. Χαίρομαι που τα γατάκια είναι καλά, αλλά δυστυχώσ το πρόβλημα είναι αυτός και πρέπει κάτι να γίνει.Δυστυχώς έχουμε χάσει τον Καφετούλη από σκυλί και το ωραίο είναι ότι κόσμος κάθονταν και κοιτούσε το 'θέαμα' και δεν έκανε τίποτα. Και μάλιστα μια θεία μας ανάμεσά τους που φώναζε από το μπαλκόνι 'φύγε κακό σκυλί' και νομίζω πέταξε μια παντόφλα, κάτι τέτοιο.Μιλάμε πάλι καλα που ηταν κι αυτην εκει!!!ΕΛΕΟΣ!!!Και αυτό γινόταν ένα τετράγωνο πιο κάτω από το σπίτι του καφετούλη. Και μετά πηρε τηλ η θεία μου, αλλά όταν ο καφετούλης έφτασε στον κτηνίατρο, άφησε εκεί τις τελευταίες του ανάσες..Τεσπα ξέφυγα, σόρυ, το θέμα είναι να γίνει κάτι με το σκυλί αυτό..Πλζ μν το αφήσετε έτσι...

Παράθεση

toulis

Δραστήριο Μέλος

H toulis έγραψε στις 18:12, 14-12-08:

Σας παρουσιάζω τις δυο από τις τρεις κυρίες. Φωτογραφία της ασπρούλας αναμένεται!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:16, 14-12-08:

Τι ομορφες που ειναι!Θα τις βαλεις και αγγελια;

Παράθεση

toulis

Δραστήριο Μέλος

H toulis έγραψε στις 18:34, 14-12-08:

Ναι, θα μπουν και σε αγγελία!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:36, 14-12-08:

Οντως η γκριζοασπρη ειναι σαν την αδερφουλα μας σε κοντοτριχη!Καλη τους τυχη!

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 19:45, 14-12-08:

Καλή τύχη να έχουν οι μικρούλες. Μακάρι να σταθούν τυχερές

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους