Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,443 εγγεγραμμένα μέλη και 718,712 μηνύματα σε 22,694 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 107 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πανεπιστημιακό κτηνιατρείο

Unicorn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unicorn
H Unicorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Unicorn έγραψε στις 13:08, 31-01-06:

Κάποτε είχα 2 γάτους σιάμ, τον Τζίνο κ τον Ντέμη ( θα πω την ιστορία τους στο ανάλογο section). Και οι 2 έχουν πεθάνει, με διαφορά 2 ετών μεταξύ τους. Ο Τζίνος (υποθέτουμε) πως πέθανε από γεράματα (κι αυτό γιατί ο κτηνίατρος δεν ήτανε άξιος να μας πει τι ακριβώς είχε). Ο Ντέμης όμως ξέρουμε πως πέθανε από ασθένεια (FIP την διέγνωσαν).Ήταν μόνο 7 ετών.

Ο Ντέμης αρρώστησε μήνα Αύγουστο. Τότε καταλάβαμε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με την υγεία του. Δεν έτρωγε, είχε αδυνατίσει, είχε αδιαθετήσει, τα κέφια του ήταν λιγοστά. Οι δικοί μου πίστευαν ότι είχε μελαγχολία επειδή είχανε φύγει εκείνοι διακοπές. Μετά από διάφορα συμπτώματα που παρουσιάστηκαν (δεν τα θυμάμαι τώρα, έχουν περάσει και κάποια χρόνια), κάποιος μας μίλησε γι' αυτό το κτηνιατρείο. Μετά την εμπειρία μας με τον Τζίνο, και την προχειρολογία του κτηνιάτρου, αποφασίσαμε να μην ασχοληθούμε με τον κύριο αυτό.
Πήρα λοιπόν τον γάτο (τον Ντέμη) αγκαλιά, και με τον τότε φίλο μου τον πήγαμε εκεί. Ήρθε ένας τύπος και μου είπε ότι θέλει να το δει και να του κάνουν εξετάσεις. Το γατί σχεδόν το αρπάξανε από τα χέρια , το πήγανε σε ένα δωμάτιο, το ακουμπήσανε πάνω σε έναν πάγκο, και μαζεύτηκαν γύρω του καμια 10αριά άτομα (φοιτητές) και κοιτούσανε το νέο τους πειραματόζωο. Αμέσως του ξύρισαν το τρίχωμα σε κάποιο σημείο για να του βάλουν ενέσεις, ορούς, κλπ κλπ. Ήρθε ο τύπος και μου λέει ότι πρέπει να τον κρατήσουνε μερικές μέρες (ποιος ξέρει τι θέλαν να του κάνουνε), για να βρούνε τι έχει και πως η διαμονή του εκεί θα κόστιζε (δε θυμάμαι πόσο). Τον άφησα με μισή καρδιά, κατατρομαγμένο, δε με άφησαν να τον ξαναδώ. Την επόμενη μέρα πήγα να τον πάρω. Στο μυαλό μου είχα μόνο το ότι το ζωάκι μου θα το ταλαιπωρούσαν.. Δε μου τον έδιναν. Επέμεινα ότι δε με ενδιαφέρει να τον αφήσω, και ότι θέλω να τον πάω αλλού. Εξακολουθούσαν να επιμένουν ότι το ζώο ήτανε σε ορό και δε μπορούσαν να το βγάλουνε. Τους έλεγα ότι θα περιμένω όσο χρειαστεί, αλλά δεν φεύγω χωρίς τον Ντέμη μου. Τεσπα, με άφησαν να περιμένω αρκετή ώρα. Τελικά μου τον δώσανε, τον πήρα στην αγκαλιά μου. Το είχανε ξυρίσει, και το γατάκι με κοίταζε με ένα βλέμμα λες και μου λεγε "θεέ μου που με έφερες!".. Ο γιατρός ήρθε κ μου είπε πως ο γάτος θα πεθάνει όπως και να χει, αλλά αν τον άφηνα εκεί, θα ζούσε άλλους 6 μήνες (θα του χορηγούσαν φάρμακα συνεχώς για να επιτείνουν τη ζωή του). Τους είπα όχι ευχαριστώ -- δεν είχα σκοπό να ταλαιπωρήσω τον γάτο μου άλλους 6 μήνες με φάρμακα και ενέσεις, και δε νομίζω ότι είμαι τόσο άκαρδη... Μετά μου έδωσε μια αντιβίωση και κάτι χάπια για να του δώσω, αφου φυσικά με έστειλε σε συγκεκριμένο petshop. Επέλεξα να μην αγοράσω τίποτα που μου πρότειναν αυτοί αν δεν πάρω δεύτερη γνώμη. Στο αυτοκίνητο, δεν τον έβαλα καν στο κλουβάκι του. Τον κρατούσα στα πόδια μου όλη την ώρα, μέχρι και που πήγα στο σπίτι. Οι δικοί μου το είδαν και τρόμαξαν. Λες και είχε δει το Χάρο ολοζώντανο μπροστά του ήτανε... Δε θέλω να φανταστώ καν τι του κάνανε προκειμένου οι φοιτητές να δούνε τι παθαίνει μια γάτα όταν αρρωστήσει. Βέβαια θα μου πείτε κάπως θα πρέεπι να μάθουν κι αυτοί.. Συγνώμη, όχι στο δικό μου το γατάκι!!!

Ο γάτος τελικά κατέληξε, λίγες βδομάδες αργότερα, αφού έπαθε αλεπάλληλα εγκεφαλικά, ίκτερο και άλλα δυσάρεστα... :cry:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 29-10-11 στις 15:04. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους χρήσης
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bhaal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bhaal
H Bhaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H Bhaal έγραψε στις 14:22, 31-01-06:

Τώρα, πώς έβγαλαν το συμπέρασμα ότι πάσχει από FIP, δεν ξέρω. Του έκαναν απλές αιματολογικές εξετάσεις, ή μήπως του έκαναν και βιοψία, για την οποία δεν σου είπαν τίποτα; Αν του έκαναν βιοψία υπάρχουν πολλές πιθανότητες να είχαν δίκιο. Αλλά, και πάλι, με την αντιβίωση που θα του έδιναν (κορτιζοστεροειδή για την ενίσχυση του ανοσοποιητικού) δε νομίζω ότι ο γατούλης σου θα κατάφερνε να ζήσει για 6 μήνες. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 29-10-11 στις 15:06. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους χρήσης
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Unicorn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Unicorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Unicorn έγραψε στις 14:29, 31-01-06:

Αυτό το περιστατικό συνέβη τέλη Αυγούστου, αρχές Σεπτέμβρη του 2001. Απλές αιματολογικές του κάνανε, τουλάχιστον δε μου είπαν για τίποτε άλλο.. Πάντως αυτός που ήρθε και μου άρπαξε το γατο δε μου φαινόταν και τόσο καθηγητής, μάλλον ειδικευόμενος φαινότανε..

Παράθεση

Bhaal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Bhaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H Bhaal έγραψε στις 14:47, 31-01-06:

Με απλές αιματολογικές εξετάσεις δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για FIP. Μη λέμε ό,τι θέλουμε.
Το ξέρετε ότι 8 στα 10 δείγματα που στέλνονται στα κτηνιατρικά εργαστήρια του Πανεπιστημίου της Γλασκόβης, στη Σκοτία, βγαίνουν αρνητικά για FIP; Κι επειδή οι ιδιοκτήτες κάνουν συνήθως ευθανασία στις γάτες που πάσχουν από FIP --αφού είναι επώδυνος ο θάνατος, και τα ζώα μας δεν πρέπει να βασανίζονται-- το τεστ για FIP στο Πανεπιστήμιο της Γλασκόβης περνάει από τέσσερις φάσεις ή στάδια. Επειδή ακριβώς θέλουν να είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σίγουροι για την διάγνωση.

Παράθεση

Unicorn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Unicorn έγραψε στις 14:56, 31-01-06:

Ο τυπος στο κτηνιατρείο μου το είπε την 2η μέρα.. Πολύ μπακάλικη μου φάνηκε η διάγνωση, αλλά δεν ήξερα καθόλου περι τίνος πρόκειται για αυτό και τον πίστεψα..

Παράθεση

Bhaal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Bhaal έγραψε στις 15:04, 31-01-06:

Ναι. Και μια κτηνίατρος στην Αθήνα, το 2003, στην οποία πήγαμε όταν ψάχναμε νέο κτηνίατρο για τον Βαλτάσαρ, του έκανε τεστ για FIP σε μικροβιολόγο με πιστοποιημένα μηχανήματα (ο οποίος είναι μια χαρά μικροβιολόγος) και διέγνωσε FIP. Έφταιγε ο μικροβιολόγος; Όχι, βέβαια. Η κτηνίατρος έφταιγε που είχε μια τέτοια, σοβαρή διάγνωση τόσο εύκολη. Αν η διάγνωσή της ήταν σωστή, τότε ο Βαλτάσαρ θα έπρεπε να έχει πεθάνει τώρα που μιλάμε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους