Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,493 εγγεγραμμένα μέλη και 718,712 μηνύματα σε 22,694 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 335 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ντροπή!

ilovemax

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ilovemax
. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O ilovemax έγραψε στις 15:07, 06-11-06:

Καλησπερα σε ολους!
Διαβαζοντας θελησα να αναφερω μια ασχημη ιστορια που μου ειπε μια πρωην συναδελφος..
Αυτη ητανπολυ ζωοφιλη οπως ελεγε κ λατρευε τις γατες.Αυτο δεν αρεσε στουσ γονεις της γι αυτο η μητερα της την αναγκασε να βαλει τρια νεογεννητα γατακια σε μια σακουλα κ να τα χτυπαει με μια πετρα μεχρι να πεθανουν οταν αυτη ηταν μικρη.Δεν μπορεσα να φανταστω οτι το εκανε.Δεν της ξαναμιλησα.Πως γινεται να κακοποιουνται ετσι ασχημα τα ζωα?Αν καποιον τον ενοχλουν ας κανει σαν ν α μην υπαρχουν.Δεν υπαρχει ελλειψη κτηνιατρων αλλα ψυχιατρων για τετοιους ανθρωπους που βγαζουν απωθημενα σε αθωα πλασματα.
Ειναι ντροπη να λεμε πως αυτοι λεγονται ανθρωποι κ εχουν ψυχη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 15:14, 06-11-06:

Πραγματικα ντροπη!!!
Οπως εχω ξαναπει, ενα παιδι απο την παρεα μου στη Χιο, εχει σκοτωσει δεκαδες γατες με πολυ φρικιαστικους τροπους. Ενας απο αυτους ειναι αυτος που εφαρμοσε η μητερα της φιλη σου.
Ο εν λογω "φιλος" μου, δεν νιωθει καθολου τυψεις που σκοτωνει τις γατες, ισα-ισα που ευχαριστιετε. Και κατα τ'αλλα ειναι μια χαρα παιδι. Εννοω οτι δεν εχει ουτε προβληματα συμπεριφορας, ουτε τιποτα ψυχολογικα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 15:24, 06-11-06:

Παιδιά εγώ έχω ακούσει κι έχω ζήσει τα χειρότερα όταν ήμουν μικρή. Από τον αδελφό μιας συμμαθήτριας μου στο γυμνάσιο που μου είχε πει ότι ο αδελφός της τάιζε τα αδέσποτα γατάκια σαλάμι με σπασμένες καρφίτσες μέσα, μέχρι τον πεθαμένο εδώ και χρόνια πλέον -δόξα τω θεώ!- γείτονά μου κτηνίατρο που έπνιγε τα νεογέννητο γατάκια σε κουβά με νερό! Επίσης, θυμάμαι μια εποχή που ήμουν μικρή που όλες οι γάτες στην γειτονιά ήταν μονόφθαλμες και κοψονούρες! Σίγουρα κάποιος "καλός" γείτονας τις είχε βάλει στόχο...

Πάντως απ' ότι μου έχει πει η μαμά μου εγώ από μικρή έκανα "αντίσταση" σε τέτοιες περιπτώσεις. Μου 'χει πει ότι όταν ήμουν 2-3 ετών και έπζα στον κήπο, είχα δει τον μεγαλύτερο ξάδελφό μου να κλωτσάει μια γάτα και πριν τον περιλάβει η μαμά μου του είχα πετάξει το γυάλινο μπιμπερό στο κεφάλι με αποτέλεσμα να τον πάνε νοσοκομείο! Τη γλύτωσε με μερικά ράμματα και διάσειση

Αυτός ο ξάδελφος τώρα, έχει σπίτι του γάτα και της έχει αδυναμία, οπότε μάλλον το πήρε το μάθημά του μικρός:up:

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 16:58, 06-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από sardela
Ο εν λογω "φιλος" μου, δεν νιωθει καθολου τυψεις που σκοτωνει τις γατες, ισα-ισα που ευχαριστιετε. Και κατα τ'αλλα ειναι μια χαρα παιδι. Εννοω οτι δεν εχει ουτε προβληματα συμπεριφορας, ουτε τιποτα ψυχολογικα.
Εχει….εχει…
Ανάγκη ψυχολόγων υπάρχει όσο λίγοι το αντιλαμβάνονται

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 17:43, 06-11-06:

Παιδια άτομα που είναι ικανά να λειτουργήσουν έτσι, έχουν πρόβληματα ψυχικών διαταραχών και όντως δεν αισθάνονται τυψεις γενικότερα στη ζωή τους. Δυστυχως κυκλοφορούν αναμεσά μας! Φοβερό ειναι!

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 18:54, 06-11-06:

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί κάποιος να σκοτώσει βασανίζοντας με τόσο νοσηρούς τρόπους ένα ζώο. Δεν καταλαβαίνω την λογική τους, με ποιον τρόπο σκέφτονται. Αν δεν συμπαθείς ένα ζώο αγνόησέ το γιατί πρέπει να το σκοτώσεις και μάλιστα βασανίζοντάς το;

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 00:01, 07-11-06:

Δυστυχως αυτα υπαρχουν ιδιως στα παιδια πριν τα 7 χρονια που δεν εχουν μπει στην ηλικια της λογικης.
Το καθε παιδακι ακομη και τα φυσιολογικα εχει και σαδιστικα ενστικτα οπως και ο καθε ανθρωπος δυνητικα μπορει να σκοτωσει και να βασανισει .

Στην πραγματικοτητα αυτα τα ενστιχτα εμφανιζονται μονο οταν η οικογενεια ελειτουργει βιαια λεκτικα η σωματικα στο παιδι και δυστυχως τα ζωα ειναι το πρωτο αδυναμο θυμα που βρισκουν οπως και τα μικρα παιδια για τουσ μεγαλους στην κοινωνια που ζουμε. Ετσι το παιδι ταυτιζομενο με τον θυτη γονεα μαθαινει οτι ειναι καλο κι ευχαριστο να ξεφορτωνεταιι τα συναισθηματα του σκοτωνοντας και βασανιζοντας.

Ολοι μπορει νατο χουμε σκεφτει τετοιοι ανθρωποι και παιδια δυστυχως το κανουν πραξη λογω παντελης ελειψης συναισθηματος και ηθηκης ετσι τους εχουν μεγαλωσει δυστηχως.

Προσωπικα δεν αναλαμβανω τετοιου ειδους ασθενεις γιατι ως φιλοζωη μου ρχεται να τους σκοτωσω επιτοπου και γενικα τους αποφευγω σαν το διαολο.

Αλλα δε σας κανει εντυπωση οτι και οι κυβερνησεις πολλες φορες δρουν σαδιστικα??? βλεπε αιχμαλωτους υποθαλψη εμποριας λευκης σαρκος οργανων μικρων παιδιων κλπκλπ? ολα αυτα υπαρχουν εξισου και ειναι μη συναισθηματικα και ψυχρα τελειως σαν η ζωη να μην εκτιμαται καθολου ασε που εχω ακουσει οτι εκαψαν εναν αλβανο σε σκουπιδοντενεκε αυτο δεν ειναι αντιστοιχο σε ανθρωπο??

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:56, 07-11-06:

πωπω τι να πω το μονο πραγμα που μπορω να εκφρασω ειναι την λυπη μου για τετοιους ανθρωπους λυπαμε πραγματικα χρηζουν ψυχιατρικης βοηθειας κ υποστηριξης

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 10:36, 07-11-06:

Περισυ νομιζω καποιοι "φιλαθλοι" πυρπολησαν ζωντανο ενα σκυλι...
Τελος παντως αλλη αντιμετωπιση πρεπει να εχουν τα παιδια και αλλη η ενηλικες οταν προβαινουν σε τετοιες βιαιες πραξεις.
Νομιζω οτι για τους ενηλικες δεν υπαρχει προοπτικη βελτιωσης παντως.

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 10:56, 07-11-06:

Γιατί, ξεχνάτε πριν 2-3 χρόνια σε κάποιο στρατόπεδο που είχαν βάλει φωτιά σ' ένα άμοιρο σκυλάκι που είχε βρει καταφύγιο εκεί και το τραβούσαν και βιντεο? Το είχε δίξει τότε στις ειδήσεις και είχε γίνει ψιλοχαμός. Δεν ξέρω τι έγινε μετά, αν είχαν τιμωρήσει τους κάφρους του στρατιώτες ή όχι....

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 11:08, 07-11-06:

Όταν μια κοπέλλα βιάζεται και η απάντηση είναι "τα 'θελε", όταν μια μάνα απο τα αγόρια βγαίνει και λέει ότι άξιζε να πάθει ότι έπαθε, θεωρώντας φυσιλογικό σύμφωνα με τη δική της εκδοχή ο γυός της να κάνει έρωτα με άλλους τρεις στις τουαλέττες των σχολείων, με τρείς κοπέλλες να τον βιντεοσκοπούν, εκ των οποίων η μία αδελφή του και κόρης της και επτά να τον κυττάνε, όταν είναι γνωστό ότι ο βιασμός σαν πράξη σημαίνει την καταρράκωση απο τον πράττοντα την πράξη του θύματος και όταν είναι πράξεις απο ανθρώπους για ανθρώπους, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συνεχίζουν να μας εκπλήσσουν οι συμπεριφορές των ανθρώπων προς τα ζώα. Συνεχίζω να πιστεύω ότι εαν δεν μάθουμε εμείς και εαν δεν μάθουμε και στα παιδιά μας να αγαπάνε το είδος τους δεν θα αγαπήσουνε κανένα άλλο είδος του ζωικού βασιλείου. Απόδειξη είναι ότι πασίγνωστοι για τη διαστροφή τους εγκληματίες είχαν παθολογική αγάπη για τα ζώα. Αλλά εαν δε μάθεις να αγαπάς και να σέβεσαι ανεξάρτητα είδους θα αγαπάς πάντα λειψά και θα υπάρχουν και αυτού του είδους οι αρρωστημένες συμπεριφορές.

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vicki v.
H vicki v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μία και είναι μόλις δύομισι ετών έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H vicki v. έγραψε στις 11:21, 07-11-06:

Εγώ καταλαβαίνω όταν μου περιγράφουν γιαγιάδες και ηλικιωμένοι άνθρωποι το πως σκότωναν γατιά και σκυλιά στα χωριά χωρίς καμία τύψη, γιατί γι' αυτούς τα ζώα αυτά αποτελούσαν εργαλείο. Σκυλιά φύλακες-συνοδοί και γάτες που ξεπαστρεύουν τα ποντίκια.
Οπότε μπορώ να μπω στη λογική τους ότι όπως έσφαζαν την κότα, σκότωναν και τα γατάκια γιατί δεν είχαν χώρο, δεν τα θέλανε κλπ κλπ

Αυτό που με σοκάρει είναι να ακούω νέους ανθρώπους σήμερα να συμπεριφέρονται με αυτούς τους τρόπους σε ζώα...Το βρίσκω τραγικό. Αλλά όπως αναφέρει και η Νερίνα παραπάνω, ίσως όλο αυτό εντάσσεται σε ένα γενικότερο πλαίσιο ηθικής παρακμής του ανθρώπινου γένους...ή έστω μεγάλων ομάδων του, για να μη μας βάλω όλους στο ίδιο σακούλι.

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef έγραψε στις 11:25, 07-11-06:

Απλά αναρωτιέμαι γιατί όταν βρίζουμε κάποιον τον λέμε "ζώο". Τα ζώα σκωτόνουν για να φάνε και να επιβιώσουν και έχουν κανόνες συμπεριφοράς που σπάνια τους σπάνε. Όταν οι "ανθρωποι" κακοποιούν σεξουαλικά ακόμα και τις κόρες ή τις αδελφές τους, στη φύση τα μωρά που γεννιούνται μετά από αιμομιξία δεν επιβιώνουν. Αυτό κάτι σημαίνει έτσι δεν είναι?

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 12:33, 07-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από NERINA
Όταν μια κοπέλλα βιάζεται και η απάντηση είναι "τα 'θελε", όταν μια μάνα απο τα αγόρια βγαίνει και λέει ότι άξιζε να πάθει ότι έπαθε, θεωρώντας φυσιλογικό σύμφωνα με τη δική της εκδοχή ο γυός της να κάνει έρωτα με άλλους τρεις στις τουαλέττες των σχολείων, με τρείς κοπέλλες να τον βιντεοσκοπούν, εκ των οποίων η μία αδελφή του και κόρης της και επτά να τον κυττάνε, όταν είναι γνωστό ότι ο βιασμός σαν πράξη σημαίνει την καταρράκωση απο τον πράττοντα την πράξη του θύματος και όταν είναι πράξεις απο ανθρώπους για ανθρώπους, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συνεχίζουν να μας εκπλήσσουν οι συμπεριφορές των ανθρώπων προς τα ζώα. Συνεχίζω να πιστεύω ότι εαν δεν μάθουμε εμείς και εαν δεν μάθουμε και στα παιδιά μας να αγαπάνε το είδος τους δεν θα αγαπήσουνε κανένα άλλο είδος του ζωικού βασιλείου. Απόδειξη είναι ότι πασίγνωστοι για τη διαστροφή τους εγκληματίες είχαν παθολογική αγάπη για τα ζώα. Αλλά εαν δε μάθεις να αγαπάς και να σέβεσαι ανεξάρτητα είδους θα αγαπάς πάντα λειψά και θα υπάρχουν και αυτού του είδους οι αρρωστημένες συμπεριφορές.
Η αποψη μου ειναι οτι δεν μαθαινονται ολα απο την οικογενεια. Διοτι και η οικογενεια εντασεται σε ενα ευρυτερο πλαισιο που λεγεται κοινωνια (με αξιες, προτυπα κτλ).
Οσον αφορα την "παθολογικη αγαπη" που ειχαν καποιοι διεστραμενοι εγκληματιες για τα ζωα: η παθολογικη αγαπη δεν ειναι αγαπη! Κανει κακο, αντιθετα με την κανονικη!
Ποιους εννοεις?

Επισης ενα ενδιαφερον αρθρο βρισκεται εδω: http://www.metrogreece.gr/pdf/2112006.pdf, στη σελιδα 4. (Διαβαστε το . Δεν εχει αμμεση σχεση με τα ζωα βεβαια, αλλα με την κοινωνια μας.)

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 13:07, 07-11-06:

πρωτα απο την οικογενεια ξεκιναει και κατ επεκταση παιζουν ρολο και τα υπολοιπα Να σου πω ενα παραδειγμα πως να πω εγω ο γονιος το παιδι μου να μην καπνιζει αν εγω η ιδια καπνιζω ? Δεν ειναι μονο τα λογια ειναι και το παραδειγμα και ολα μαζι δυστυχως βαζουν τα παιδια στο λουκι Ακομα και στο λουκι να σκοτωνουν ζωα Το ειδαν απο καποιον ξεφωρτοθηκαν τα μωρα μιας γατας γιατι θα ηταν πολλα Για ενα παιδι δεν θελει πολλα να δει και να φτασει στην υπερβολη. Η φαντασια τους οργιαζει και η λογικη ειναι κατι που θα το αποκτησουν στην πορεια παιρνοντας μαθηματα απο την οικογενεια ,σχολειο ,κοινωνια.

Παράθεση

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nobodys_Wife
H Nobodys_Wife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Nobodys_Wife έγραψε στις 13:15, 07-11-06:

Πιστεύω πως σίγουρα δεν μαθαίνονται όλα από την οικογένεια αλλά όλα ξεκινάνε από εκεί ..

Θυμάμαι όταν ήμουν κι εγώ δημοτικό είχαμε τους λεγόμενους "μαγκάκους" που τυρρανούσαν άμοιρα αδέσποτα και μιμούμενη πήγα μια φορά να κάνω κι εγώ το ίδιο (αν και τρομερά φιλόζωη από μωρό παιδί).. Όταν με είδε η μητέρα μου, μου είπε ένα παραμυθάκι για ένα παιδάκι που όταν ήταν μικρό σκότωνε βατραχάκια και ο Θεός τον έκανε βατραχάκι .. Από τότε δεν ξαναπείραξακανένα ζωάκι ούτε για αστείο .. !!

Δεν ξέρω από τι είδους οικογένειες βγαίνουν αυτά τα παιδια.. Πραγματικά σοκάρομαι..!! Το θέμα είναι ότι θα έπρεπε να έχουμε πιο αυστηρούς νόμους.. Να δεις πως συμμορφώνονται όλοι.. Θέλουν δεν θέλουν..

Σ' ένα βιβλίο κάποτε είχα διαβάσει ότι όταν βλέπεις έναν άνθρωπο να βασανίζει ένα μικρό γατάκι ή να σκοτώνει ένα μικρό πουλάκι, να ξέρεις ότι όταν θα έρθει η ώρα που θα είσαι ανύμπορος ή αβοήθητος σαν αυτά τα ζωάκια, έτσι ακριβώς θα σου φερθεί.. Και έτσι ακριβώς είναι..

Ο άνθρωπος που δεν δείχνει έλεος και αγάπη σε ένα μικρό ζωάκι που το μόνο που ζητάει είναι ένα πιάτο φαγητό και αγάπη, πως θα αγαπήσει έναν άνθρωπο που έχει σαφέστατα περισσότερα και πιο σοβαρά μειονεκτήματα;;;

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 13:16, 07-11-06:

Μα η οικογενεια Γιωτα δεν ειναι αυθυπαρκτη! Και οι γονεις, μεγαλωσαν απο αλλους γονεις κτλ... Και ΟΛΟΙ αυτοι μεγαλωσαν σε μια κοινωνια! Με τις αξιες της, την ηθικη της κτλ...Ομως η πλειοψηφια των ανθρωπων ακολουθει προτυπα και συμπεριφορες που διαμορφωνονται απο το ευρυτερο κοινωνικο πλαισιο.
Διαφωνεις με το αρθρο? (εγω δεν μπορω να τα διατυπωσω τοσο σωστα....)
(Και δεν αναφερομαι στο τσιγαρο, ή στο βασανισμο ζωων αλλα σε αυτα που γραφει κυριως η Νερινα με αφορμη τον βιασμο).

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 14:19, 07-11-06:

το θεμα αυτο του βιασμου εχει πολλες προεκτασεις αν το αναλυσουμε εδω θα ειμαστε off topic Αλλα αυτο ακριβως λες και συ ξεκιναει απο την οικογενεια και οι ηθικες αξιες της κοινωνιας μας απο κει ξεκινησαν και παιζουν ολα ρολο απο τα μικρα μεχρι τα μεγαλα

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 14:25, 07-11-06:

Oχι εγω λεω οτι πανε κατα σειρα προτερεοτητας: Kοινωνια, ΜΜΕ, εκπαιδευση, οικογενεια!
Και δεν νομιζω οτι ειναι off topic γιατι και η αγαπη προς τα ζωα, εχει να κανει με την καλιεργεια και την παιδεια.
Και η καλιεργεια και η Παιδεια ξεκινουν απο την οικογενεια αλλα δεν σταματουν εκει.
Πανω απο ολα βρισκεται και η ηθικη, οι αξιες της κοινωνιας μας!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 15:02, 07-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef
Γιατί, ξεχνάτε πριν 2-3 χρόνια σε κάποιο στρατόπεδο που είχαν βάλει φωτιά σ' ένα άμοιρο σκυλάκι που είχε βρει καταφύγιο εκεί και το τραβούσαν και βιντεο? Το είχε δίξει τότε στις ειδήσεις και είχε γίνει ψιλοχαμός. Δεν ξέρω τι έγινε μετά, αν είχαν τιμωρήσει τους κάφρους του στρατιώτες ή όχι....
Δεν σας κανει εντυπωση η βιαιη αναδειξη τετοιων γεγονοτων απο τα μεσα ενημερωσης ???Μεγαλοι τιτλοι προκλητικοι και υποτιμιτικοι καπως? Ενω θα μπορουσαν να χειριστουν το θεμα πιο αποτελεσματικα και ευαισθητα αυτοι θελουν απλα να σοκαρουν και πολλες φορες δημιουργουν και αμφιβολιες πχ το βημα αν διαβασατε για το βιασμο μιας αριστουχου μαθητριας ο τιτλος ηταν ΟΙ βιαστες μιασ βουλγαρας....και ο τροπος του σχολιασμου να μην πω...

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 15:13, 07-11-06:

Οταν ενας ανθρωπος δεν εχει μαθει ν αγαπαει τον εαυτο του του ειναι αδυνατο να αγαπησει αλλους η αλλα πλασματα ποσο μαλλον να τα σεβαστει!

Αλλα δεν σας κανει εντυπωση αυτη η ιστορια με τα βιντεο??Η προωθηση των εμπορικων συμφεροντων καποιων εταιρειων εχει προαγει την οπτικη διαστροφη στο επακρο ανθρωποι βιντεοσκοπουν βιασμους φονους ζωων και ανθρωπων χωρις κανεναν ενδιασμο τα ορια την φαντασιας και των εργων εχουν αρχισει να μπερδευονται επικυνδυνα.

Η δε καλιεργημενη απο τα μεσα ανασφαλεια για τον εαυτο που καθε εφηβος εχει και ακομα περισοτερο οι δηθεν μαγκες που για να αποδειξουν οτι αξιζουν κατι πρεπει νακανουν βιαια προκειμενου να νιωσουν ισχυροι πανω σε αδυναμα πλασματα. Η κοινωνια δημιουργει βιαια οικογενεια κι αυτη δημιουργει με τη σειρα της τον βιαιο εφηβο.

Να μην πω για την ανοχη απο την αστυνομια σε φαινομενα βιας εδω καποιος βαραει τη γυναικα του κι αυτοι το θεωρουν καυγαδακι κι απλα κανουν παρατηρηση. Η κοινωνια μας δεν χερει να προστατευει τα θεματα ουσιας της ανθρωπινης ζωης κι αντ αυτου ψαχνει να προστατευτει με οπλα και πυρηνικα τοσο τους κοβει....

quote=aspasiapef;17397]Γιατί, ξεχνάτε πριν 2-3 χρόνια σε κάποιο στρατόπεδο που είχαν βάλει φωτιά σ' ένα άμοιρο σκυλάκι που είχε βρει καταφύγιο εκεί και το τραβούσαν και βιντεο? Το είχε δίξει τότε στις ειδήσεις και είχε γίνει ψιλοχαμός. Δεν ξέρω τι έγινε μετά, αν είχαν τιμωρήσει τους κάφρους του στρατιώτες ή όχι....[/quote]

Αρχική Δημοσίευση από NERINA

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 16:50, 07-11-06:

Περα απο την επιρροή της οικογένειας ή της κοινωνίας υπάρχει και η παθολογική διασταση τέτοιων ψυχοσυνθέσεων. Για παραδειγμα, καποιος με αντικοινωνική διαταραχή προσωπικότητας ειναι γονιδιακά κατασκευασμένος να μη νιωθει τύψεις. Ακόμη αν προκαλεί πόνο σε ανθρωπο (πόσο μάλλον σε ζώο). Και εκει η οικογένεια και η επιστήμη δεν μπορούν να κανουν τίποτα. Εμεις δεν μπορούμε να μπουμε στη λογική τους γιατί εχουμε συνειδηση. Η οικογένεια σίγουρα παιζει σημαντικό ρολο. Αν μια μητέρα γολουχησε το παιδι της με εφιαλτες ασθενειων από ζωα κλπ σίγουρα επηρέασε μια κατάσταση. Δυστυχώς. Οσο όμως κι αν υπάρχει εξηγηση για μια τετοια συμπεριφορά (παθολογική ή μη) δεν με παρηγορεί και δεν μετριάζει το θυμό μου και ξερω πως η αντιδρασή μου μπροστά σε τετοια πραγματα θα ηταν ενστικτώδικα ακραία ακόμη και με κινδυνο δικό μου. Αντε να ορμήσει κανείς σε μια παρέα φαντάρων όπως οι προαναφερόμενοι...

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 17:59, 07-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Oχι εγω λεω οτι πανε κατα σειρα προτερεοτητας: Kοινωνια, ΜΜΕ, εκπαιδευση, οικογενεια!
Θα συμφωνήσω με την Ισμήνη.Δυστυχώς. Και λέω δθστυχώς γιατί έχουμε φτάσει σε ένα σημειο που τα παιδιά, οι έφηβοι επηρεάζονται περισσότερο από τον κοινωνικό τους περίγυρο παρά από την οικογένειά τους. "Κάνουν ο φίλοι μου τους μάγκες σκοτώνοντας ή βασανίζοντας ζωάκια? Το ίδιο θα κάνω κ εγώ." Θα μου πειτε αν το προεκτείνουμε παραπέρα θα δούμε ότι φταίει πάλι η οικογένεια που δεν έχει δώσει στο παιδί τις σωστές αρχές ώστε να μην επηρεαστεί από την παρέα.
Πάντως εμένα μου κάνει τρομερή εντύπωση πως παιδιά απο την ίδια οικογένεια αναπτύσουν τελείως διαφορετικές προσωπικότητες και μπορεί το ένα πχ να αγαπάει τα ζώα υπερβολικά κ το άλλο να τα βασανίζει. Και έχω παραδειγματα πολλά, γενικά, για διάφορες καταστάσεις και όχι μόνο για συμπεριφορά απέναντι σε ζώα ή ανθρώπους. Καταλήγω λοιπόν ότι τα παιδιά μάλλον επηρεάζονται από οτιδήποτε άλλο παρά από την οικογένεια τους.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 19:19, 07-11-06:

http://forum.mycat.gr/showpost.php...4&postcount=75

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota έγραψε στις 19:47, 07-11-06:

Στην ουσια αυτο λεμε ολα ξεκινουν απο την οικογενεια και η οικογενεια φτιαχνει την κοινωνια Τα χαλια των ΜΜΕ παλι εμεις τα διαμορφωνουμε Αυτοι πουλαν εμεις γιατι αγοραζουμε οτι μας προσφερουν στο γυαλι και ενοω εκμπομπες κ.λ.που υποβιβαζουν καθε ανθρωπινη αξια? Ποιος εδινε τα νουμερα στην εκμπομπη του Μικρουτσικου που κοπηκε? Η οικογενεια , ο καθενας μας που δεν εκλεινε εκεινη τη στιγμη την τηλεοραση.ΟΙ ειδησεις σου δινουν οτι πουλαει πιο πολυ .Πουλαει το ζωο που το καψαν οι φανταροι ? Ε θα το αναπαραγαγουν μεχρι τελικης πτωσεως .Αν ο καθενας ενεργουσε υπευθυνα τοτε θα αναγκαζοταν να ναι υπευθυνοι κι αυτοι γιατι δεν θα πουλουσαν.Το συνολο διαμορφωνεται με τα χρονια αλλαζουν οι αξιες της οικογενειας αλλαζουν και οι αξιες της κοινωνιας Τωρα για τον βιασμο εκει ειναι ενα μεγαλο ξεχωριστο κεφαλαιο μεσα σ αυτο το συνολο και σηκωνει ξεχωριστη συζητηση.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:30, 08-11-06:

συμφωνω με την γιωτα θυμαμαι στην κοινωνιολογια στο λυκειο μας ελεγαν οτι η βαση της κοινωνιας ειναι οι οικογενεια απο εκει περνει παραδειγματα ενα παιδι κ διαμορφωνει το χαρκτηρα του μετα ερχετε το σχολειο κ στο τελος οι κοινωνια που θα βγει

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 00:48, 08-11-06:

Παιδια κανεις δεν ειναι γονιδιακα κατασκευασμενος για βια τετοιου ειδους! κανενα μωρο στην κουνια του δεν κανει ακραια πραγματα ολα εχουν μια φυσιολογικη επιθετικοτητα, μετα χαλανε οι ανθρωποι.

Ειναι εξαιρετικα σπανιο να υπαρχει βλαβη στον εγκεφαλο που προκαλει βιαιη συμπεριφιορα ακουστε που σας λεω, ειναι το επαγγελμα μου. εκτος αυτου αν εβλεπα οτιδηποτε μπροστα μοθ τετοιου ειδους μπορειτε να ειστε σιγουροι οτι ο κακουργος μεσα μου θα εβγαινε εξω μου αν μου πειραξει ζωακι κανεις θα παει απο τα χερια μου!!!! κι αν δε μπορω θα του κανω μεγαλο χουνερι.

Το οτι τα εξηγω δεν σημαινει οτι τα εγκρινω αλωστε δεν αναλαμβανω τετοιου ειδους ψυχοπαθεις η παρανοικους ( μου ρχεται να τους γδαρω)γιατι περι αυτου προκειται σαφεστατα ειναι διαταραγμενοι παρα πολυ και οι εφηβοι και οι ενηλικες.!!!!!

Πάντως εμένα μου κάνει τρομερή εντύπωση πως παιδιά απο την ίδια οικογένεια αναπτύσουν τελείως διαφορετικές προσωπικότητες και μπορεί το ένα πχ να αγαπάει τα ζώα υπερβολικά κ το άλλο να τα βασανίζει

Και ποιος ειπε οτι τα παιδια μιας οικογενειας ειναι ιδια??
Μυθος!

Αλλο ρολο δινουν στο καθενα οι γονεις συνειδητα και υποσεινηδητα κι αλλο χαρακτηρα εχει κι απο τη φυση του το καθενα αναλογα με τη δσειρα γενησης εξισου διαφερουν απιστευτα τα μικρα τα μεσαια και τα μεγαλα.Εξισου πολλες φορες τα αδερφια αναπτυσουν αντιθετες συμπεριφορες ριζικα προκειμενου να υπαρξουν και να αισθανθουν διαφορετικοι σε οικογενειες που διατηρειται η εικονα οτι ολοι ειμαστε ενα η που οι γονεις δημιουργουν ανασφαλεια στα παιδια συγκρινοντας τα μεταξυ τους η με αλλα και υποτιμωντας τα και τα δυο η ενα απο τα δυο πχ.

ΠΣ.Προσωπικα ειμαι κατα της οπτικης κουλτουρας και της τηλεορασης δεν βλεπω προτιμω πιο ενεργητικους τροπους ενημερωσης

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:05, 08-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
Δεν σας κανει εντυπωση η βιαιη αναδειξη τετοιων γεγονοτων απο τα μεσα ενημερωσης ???Μεγαλοι τιτλοι προκλητικοι και υποτιμιτικοι καπως? Ενω θα μπορουσαν να χειριστουν το θεμα πιο αποτελεσματικα και ευαισθητα αυτοι θελουν απλα να σοκαρουν και πολλες φορες δημιουργουν και αμφιβολιες πχ το βημα αν διαβασατε για το βιασμο μιας αριστουχου μαθητριας ο τιτλος ηταν ΟΙ βιαστες μιασ βουλγαρας....και ο τροπος του σχολιασμου να μην πω...
Η αναδειξη γινεται με τετοιο τροπο για να πουλησουν!
Το κερδος ειναι η υπερτατη αξια!

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 10:56, 08-11-06:

Δεν φταίνε αυτοί που τα δείχνουν Ισμήνη. Εμείς φταίμε που τα βλέπουμε (βάζω και τον εαυτό μου μέσα). Αν κανείς δεν τα έβλεπε θα άλλαζαν πορεία τα κανάλια. Αλλά είμαστε και υποκριτές πώς γίνεται ΚΑΝΕΙΣ να μην βλέπει κίτρινες εκπομπές και ΟΛΟΙ να βλέπουν τα ντοκιμαντερ και οι τηλεθεάσεις να δείχνουν το αντίθετο;

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 15:26, 08-11-06:

Κατα τα αλλα εχω να πω σχετικα με το θεμα οικογενεια-κοινωνια, οτι η πρωτη διαθετει πολυ μικρες αμυνες απεναντι στη δευτερη.
Η κοινωνία όμως είμαστε εμείς όλοι. Δεν είναι κάτι που υπάρχει κάπου και μας αναγκάζει να κάνουμε οτιδήποτε κι εμείς είμαστε αδύναμοι μπροστά του. Πολλοί άνθρωποι μαζί πολλές οικογένειες μαζί κάνουμε μια κοινωνία. Αρα η οικογένεια είναι αδύναμη απέναντι…στον εαυτό της(; ) Ενα μέρος της κοινωνίας (μια οικογένεια) είναι αδύναμη απέναντι στο μεγαλύτερο μέρος της κοινωνίας; Από τι είδους οικογένειες αποτελείται η κοινωνία, ώστε ένα νέο μέλος (μια καινούρια οικογένεια) είναι αδύναμο απέναντί της; Από πού έγινε η αρχή; Ποιος έκανε την αρχή και ακολούθησαν και άλλα μέλη της κοινωνίας γιατί, ήταν αδύναμα απέναντί του;
Αλλα μας εμαθαν να θελουμε να τα βλεπουμε!
Οπως μας εμαθαν πχ. οτι το κινητο ειναι απαραιτητο στην καθημερινοτητα μας.
Ερωτηση: πως θα πεισω εγω το παιδι μου να μην θελει κινητο, οταν η πλειοψηφια των παιδιων στο σχολειο το χρησιμοποιει?
Ποιος έκανε την αρχή με τα κινητά τηλέφωνα στα παιδιά, με αποτέλεσμα όλοι πλέον να λένε ότι, αγοράζουν κινητό στο παιδί τους επειδή βλέπει τα άλλα παιδιά και ζητάει; Εμφανίστηκαν μερικές χιλιάδες παιδιών από άλλο πλανήτη κι έκαναν τα γήινα παιδιά να θέλουν τηλέφωνο, και να νοιώθουν αδικημένα που δεν έχουν;

Μήπως η κοινωνία ήταν πάντα έτσι από τότε που άρχισε να υπάρχει; και πάντα με τις εξαιρέσεις της να προσπαθούν κόντρα στο ρεύμα; πχ τι άλλαξε από την εποχή του Χριστού έως σήμερα εκτός από την τεχνολογία; Αλλαξε τίποτα προς το καλύτερο ή το χειρότερο;

http://forum.mycat.gr/showpost.php...0&postcount=76

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:54, 09-11-06:

Η κοτα εκανε το αυγο ή το αυγο την κοτα?
Οι διαφημιστικες επεβαλαν τα κινητα στην πλειοψηφια ή οχι?
Eπισης γνωριζουμε τη λεξη "Προπαγανδα"?
Το πρωτο επισημο υπουργειο δημιουργηθηκε στη Γερμανια την περιοδο του Ναζισμου. Απο τοτε μεχρι σημερα εχει εξελιχθει και τελειοποιηθει. Η διαφημιση χρησιμοποιει μεθοδους της.
(Συμφωνω και με το βιβλιο "Ακου Ανθρωπακο" του Ραϊχ (κειμενο του παρεθεσες Θαναση). Αλλα δεν φταιει μονο ο ανθρωπακος....)

Πολυ φιλοσοφικο το ερωτημα για το εαν αλλαξε κατι απο την εποχη του Χριστου... Δεν θελω να το συζητησω παντως.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 16:45, 09-11-06:

Μμμ…δεν νομίζω ότι αυτά που είπα μοιάζουν με το ερώτημα της κότας με το αυγό…
(Συμφωνω και με το βιβλιο "Ακου Ανθρωπακο" του Ραϊχ (κειμενο του παρεθεσες Θαναση). Αλλα δεν φταιει μονο ο ανθρωπακος....)
Απλώς ψάχνω

Αν κάποιος αγοράζει ένα προϊόν μόνο επειδή γοητεύεται από το τεχνολογικό επίτευγμα, και εφευρίσκει ανάγκες που του καλύπτει το προϊόν, κάποια στιγμή θα καταντήσει παιχνιδάκι του μάρκετινγκ. Αν ένας άλλος τον μιμηθεί γιατί μετράει την αξία του με το τι έχει κι όχι με το τι είναι, (έχει αυτός να μην έχω εγώ; ίσα μ αυτόν αξία δεν έχω; ) νάτο το χάλι της κοινωνίας. Αρχίζει ο χορός, και παρασέρνει τους πάντες.

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 20:01, 09-11-06:

Όταν ήμουν στο λύκειο ο φιλόλογός μας μας μίλησε για τον κόσμο της διαφήμισης με την έννοια ότι εξιδανικεύει τα πάντα, παρουσιάζει έναν ιδεατό κόσμο, τονίζει τα πλεονεκτήματα του προϊόντος που διαφημίζεται και αγνοεί πλήρως τα μειονεκτήματά του. Μας είχε βάλει μάλιστα ως εργασία να βρούμε μια διαφήμιση από ένα περιοδικό και να την σχολιάσουμε σε μορφή έκθεσης. Μετά ακολούθησε συζήτηση για όλα αυτά και το συμπέρασμα σε γενικές γραμμές ήταν ότι τον καταναλωτισμό δεν είναι εφικτό να τον αποφύγουμε καθώς ζούμε σε άκρως καταναλωτική κοινωνία. Το θέμα είναι να μάθουμε να τον ελέγχουμε και να μην μας ελέγχει αυτό. ΠΑΝΤΑ φταίνε και οι δύο πλευρές. Φταίνε κι αυτοί που μας βομβαρδίζουν με διαφημίσεις και σκουπίδια φταίμε κι εμείς που 'τρώμε' όλα όσα μας δίνουν χωρίς να έχουμε άποψη. Από τότε έμαθα όταν βλέπω μια διαφήμιση να αποκωδικοποιώ κάποια πράγματα. Τελικά μήπως αυτό που μας λείπει είναι η σωστή παιδεία και από εκεί ξεκινούν όλα;

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα έγραψε στις 20:10, 09-11-06:

Πάντως κι εμεις οι ανθρωποι ώρες ώρες γινόμαστε τα πιο "αχόρταγα" όντα στο πλανήτη!

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 20:59, 09-11-06:

«ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΩΝ»

Για τις τράπεζες καλοί πελάτες θεωρούνται όσοι εξοφλούν με δόσεις τις πιστωτικές τους κάρτες. Στο λεξιλόγιο των τραπεζιτών αποκαλούνται «περιστρεφόμενες πόρτες» γιατί δύσκολα μπορούν να ξεφύγουν από τον φαύλο κύκλο του δανεισμού. Αντίθετα οι καλοπληρωτές που δεν αφήνουν υπόλοιπα στο τέλος του μήνα αποκαλούνται «ναυάγια» γιατί δεν χρεώνονται με τα υψηλότατα επιτόκια των δόσεων.!!

Τα μυστικά της πιστωτικής κάρτας και η άγνωστη ιστορία της είναι ένα μόνο από τα πολλά συναρπαστικά κεφάλαια του ντοκιμαντέρ για τον υπερδανεισμό των Ελλήνων, όπου αναλύεται το γιγαντιαίο κοινωνικό πείραμα που διεξάγεται στις μέρες μας: η μετατροπή της Ελλάδας από κοινωνία αποταμίευσης σε ένα έθνος υπερχρεωμένων και σκλαβωμένων από τα δάνεια καταναλωτών.

Για να επιτευχθεί ο στόχος πρέπει οι πολίτες να πειστούν να αγοράζουν προϊόντα όχι με βάση τις πραγματικές τους ανάγκες αλλά τις υποσυνείδητες επιθυμίες τους. Η πρώτη μεγάλη διαφημιστική επιτυχία του ανθρώπου που θεωρείται ότι άλλαξε την όψη της ανθρωπότητας τον 20ο αιώνα ήταν ότι κατάφερε να διαδώσει το κάπνισμα στις γυναίκες.
Στα τέλη της δεκαετίας του 20, οι καπνοβιομηχανίες ζήτησαν από τον Εντουαρντ Μπερνές, ανιψιού του Σίγκμουντ Φρόιντ και ιδρυτή της σύγχρονης διαφήμισης και των δημοσίων σχέσεων να βρει τρόπους για την επέκταση της πελατείας τους. Το κάπνισμα εθεωρείτο ταμπού για τις γυναίκες που την ίδια εποχή αγωνίζονταν για ίσα δικαιώματα με τους άνδρες. Εφαρμόζοντας τις θεωρίες του θείου του, ιδρυτή της ψυχανάλυσης, ο Μπερνές ξεκίνησε μια μεγάλη διαφημιστική καμπάνια παρουσιάζοντας τα τσιγάρα όχι ως ένα καταναλωτικό προϊόν αλλά ως «δάδα ελευθερίας» και κατάφερε να πείσει τον γυναικείο πληθυσμό ότι το κάπνισμα συμβόλίζε την χειραφέτηση των γυναικών!

Από τότε τα διαφημιστικά μηνύματα απευθύνονται όχι στη λογική, αλλά στο υποσυνείδητο μας.

Πηγή ΕΡΤ

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota έγραψε στις 21:15, 09-11-06:

Μωρε μπορουνε να μας κανουνε να μπαινουμε στη φωτια και να λεμε και ευχαριστω απο πανω

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vicki v.
H vicki v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μία και είναι μόλις δύομισι ετών έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H vicki v. έγραψε στις 09:43, 10-11-06:

Κατά τη γνώμη μου, ο άνθρωπος δεν έχει δικαιολογίες. Είναι σκεπτόμενο ον και θα έπρεπε να ζει σύμφωνα με τις αξίες του και όχι σύμφωνα με αυτά που του επιβάλλει το περιβάλλον και η κοινωνία. Γνωρίζω ότι δεν μπορεί να συμβεί πάντα, αλλά από ότι βλέπω, η πλειοψηφία ούτε καν προσπαθεί. Πλήρης απάθεια και παράδοση.

Πρέπει να γίνεις χοντρόπετσος στα σχόλια. Να μην ακούς κανέναν. Η 'κοινωνική κριτική' σπάει κόκκαλα, αλλά όχι και να πηγαίνουμε με το κεφάλι και να βουτάμε στο βάλτο που μας έχουν μάθει ότι αξίζει.

Υπάρχει η μειοψηφία που δείχνει ότι δεν είναι ακατόρθωτο να ζήσεις σύμφωνα με το μέσα σου και όχι τους έξω σου. Γι' αυτό δεν το δικαιολογώ.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 12:44, 10-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από vicki v.
Γι' αυτό δεν το δικαιολογώ.
"Δικαιολογω" και "εξηγω" ειναι διαφορετικες εννοιες.
Εαν τα εξηγησουμε καποια πραγματα ειναι πιο ευκολο (οπως γραφει κι η Anabu) να τα αποφυγουμε.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 15:55, 10-11-06:

Δεν είναι εύκολο να αποφύγει κανείς την εγκατάσταση πληροφοριών στο υποσυνείδητο παιδιά. Αν ξέρει ότι υπάρχει αυτή η διαδικασία το παλεύει καλύτερα αλλά αν δεν το ξέρει δεν μπορεί. Πόσο μάλλον τα παιδιά που είναι οι πιο ευαίσθητοι δέκτες. Εισπράττουν αλλά δεν μπορούν να φιλτράρουν και να επεξεργαστούν την πληροφορία. Και δεν λέω μόνο για τα προϊόντα που ζητάνε που στο κάτω – κάτω παιδιά είναι παιχνίδια θέλουν, λέω για πάσης φύσεως πληροφορίες που επηρεάζουν τη διαμόρφωση τους.
Σκεφτείτε μόνο το εξής απλό: Τη μουσική υπόκρουση μιας ταινίας. Βλέπουμε να διαδραματίζεται μια σκηνή, που στην πραγματικότητα είναι αδύνατον να υπάρχει μουσική σε ένα τέτοιο γεγονός. Παρόλα αυτά όμως όχι μόνο δεν χαλάει η φυσικότητα της σκηνής, αντίθετα μάλιστα ενισχύει τη συναισθηματική φόρτιση.
Μουσική που την ακούμε χωρίς να το συνειδητοποιούμε. Περνάει στο υποσυνείδητο.

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 16:50, 10-11-06:

Θανάση στο θέμα με τα παιδιά και τις ανάγκες τους μπαίνουν οι γονείς. Αυτοί πρέπει να μάθουν στα παιδιά τα όρια που υπάρχουν. Μεγάλωσα σε μαγαζί με παιχνίδια (κυριολεκτικά), παρόλα αυτά ήξερα ότι για να πάρω κάτι θα έπρεπε να υπάρχει λόγος (γιορτή, γενέθλια, χριστουγεννα κλπ). Λόγω του δύσκολου χαρακτήρα που έχω και του ότι είμαι μοναχοπαίδι θα μπορούσε ο εύκολος τρόπος να είναι η 'δωροδοκία' όμως οι γονείς μου ευτυχώς δεν τον επέλεξαν!

Επίσης η ιστορία με τις τράπεζες πάλι έχει δύο όψεις. Αν εγώ αμείβομαι πχ με τον βασικό μισθό και πάρω διακοποδάνειο για να πάω στην Χονολουλού δεν φταίει μόνο η τράπεζα. Φταίει και η τράπεζα που με ενέκρινε το δάνειο, φταίω όμως κι εγώ που αν και δεν έχω να φάω θέλει ο κ..ος μου Χονολουλού! Και τον επόμενο χρόνο που θα ξαναθέλω να πάω διακοπές θα πάρω άλλο διακοποδάνειο;

Πάνω σε αυτό το θέμα είχε κάνει μια πάρα πολύ ωραία εκπομπή το ρεπορτάζ χωρίς σύνορα. Μάλιστα ανέφερε ότι στην Ελβετία αν κάποια τράπεζα σου δώσει δάνειο και εσύ αποδείξεις ότι σου το έδωσε παρόλο που ήξερε ότι δεν θα μπορούσες να το αποπληρώσεις είσαι υποχρεωμένος να επιστρέψεις μόνο το κεφαλαιο (δεν ξέρω αλλά για τα εδω δεδομένα εμένα μου μοιαζει ανέκδοτο). Επίσης σχολίασε τα παιχνίδια που παίζουν τα παιδιά. Πριν από χρόνια μαστ ήταν η μονόπολη που μας μάθαινε την αποταμίευση, ενώ σήμερα στην αμερική είναι ένα παιχνίδι που έχεις μια πιστωτική κάρτα και στόχος σου είναι να αγοράσεις όσο το δυνατόν περισσότερα σε ένα εμπορικό κέντρο!!!

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 19:32, 10-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από anabou
Επίσης η ιστορία με τις τράπεζες πάλι έχει δύο όψεις. Αν εγώ αμείβομαι πχ με τον βασικό μισθό και πάρω διακοποδάνειο για να πάω στην Χονολουλού δεν φταίει μόνο η τράπεζα. Φταίει και η τράπεζα που με ενέκρινε το δάνειο, φταίω όμως κι εγώ που αν και δεν έχω να φάω θέλει ο κ..ος μου Χονολουλού! Και τον επόμενο χρόνο που θα ξαναθέλω να πάω διακοπές θα πάρω άλλο διακοποδάνειο;
Ο σκοπός είναι να σε κάνουν να θέλεις πράγματα παράλογα χωρίς να το καταλαβαίνεις.

Πάνω σε αυτό το θέμα είχε κάνει μια πάρα πολύ ωραία εκπομπή το ρεπορτάζ χωρίς σύνορα. Μάλιστα ανέφερε ότι στην Ελβετία αν κάποια τράπεζα σου δώσει δάνειο και εσύ αποδείξεις ότι σου το έδωσε παρόλο που ήξερε ότι δεν θα μπορούσες να το αποπληρώσεις είσαι υποχρεωμένος να επιστρέψεις μόνο το κεφαλαιο (δεν ξέρω αλλά για τα εδω δεδομένα εμένα μου μοιαζει ανέκδοτο)
Κι εδώ αν δεν είναι σίγουροι ότι θα πάρουν τα λεφτά τους δεν σου δίνουν δάνειο. Αλλά αυτό περιλαμβάνει ως γνωστόν και κατασχέσεις περιουσιών. Εννοείς υποθέτω ότι στην Ελβετία το θα τα πάρει σημαίνει χωρίς να χρειαστεί κατάσχεση. Η Ελβετία λειτουργεί αλλιώς. δεν αποκλείεται κι εδώ να γίνει κάποτε έτσι. Εξαρτάται από το τι συμφέρει κάθε φορά. Τις πιστωτικές κάρτες που μοιράζουν σαν τραπουλόχαρτα, είναι στο πλαίσιο του κάποιου ρίσκου. (που λέει ο λόγος) αυτές που δεν θα πληρωθούν από τους κατόχους τους θα πληρωθούν από τους άλλους.

Πριν από χρόνια μαστ ήταν η μονόπολη που μας μάθαινε την αποταμίευση, ενώ σήμερα στην αμερική είναι ένα παιχνίδι που έχεις μια πιστωτική κάρτα και στόχος σου είναι να αγοράσεις όσο το δυνατόν περισσότερα σε ένα εμπορικό κέντρο!!!
Να λοιπόν τα μηνύματα στο υποσυνείδητο και η διαπαιδαγώγηση. Να πως μαθαίνει ο άνθρωπος να θεωρεί τα αυτονόητα και τα αδιανόητα.

Νέα τάξη πραγμάτων. Η αποταμίευση αντικαταστάθηκε από τη συνεχή κατανάλωση γιατί τώρα αυτό συμφέρει. Τότε η τράπεζα, είχε κέρδος από την αποταμίευση ή αρκούνταν σε ότι είχε. τώρα χρειάζονται άλλα πράγματα. Αλλά ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι για το δικό μας καλό. Φασούλι το φασούλι δεν γεμίζει το σακούλι και το αντίθετο είναι μύθος. Για να γεμίσει το σακούλι πριν φύγει κανείς απ αυτή τη ζωή, θα πρέπει να πέφτουν μέσα με τη σέσουλα τα φασούλια.

Από πού ξεκινήσαμε, και φτάσαμε στις τράπεζες
Αρχική Δημοσίευση από ilovemax
Καλησπερα σε ολους!
Διαβαζοντας θελησα να αναφερω μια ασχημη ιστορια που μου ειπε μια πρωην συναδελφος..
Αυτη ητανπολυ ζωοφιλη οπως ελεγε κ λατρευε τις γατες.Αυτο δεν αρεσε στουσ γονεις της γι αυτο η μητερα της την αναγκασε να βαλει τρια νεογεννητα γατακια σε μια σακουλα κ να τα χτυπαει με μια πετρα μεχρι να πεθανουν οταν αυτη ηταν μικρη.Δεν μπορεσα να φανταστω οτι το εκανε.Δεν της ξαναμιλησα.Πως γινεται να κακοποιουνται ετσι ασχημα τα ζωα?Αν καποιον τον ενοχλουν ας κανει σαν ν α μην υπαρχουν.Δεν υπαρχει ελλειψη κτηνιατρων αλλα ψυχιατρων για τετοιους ανθρωπους που βγαζουν απωθημενα σε αθωα πλασματα.
Ειναι ντροπη να λεμε πως αυτοι λεγονται ανθρωποι κ εχουν ψυχη.

Παράθεση

Petrcat

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Petrcat
Ο Petrcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O Petrcat έγραψε στις 10:36, 11-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Thanasis46

Από πού ξεκινήσαμε, και φτάσαμε στις τράπεζες

Ναι, μόνο που όοοολα αυτά δεν πήγαν στο off-topic

Θέλω να πω, έτσι γίνεται στις ζωντανές συζητήσεις, όταν συμμετέχουν πολλοί θα ειπωθούν πολλά και θα πάει αλλού το πράγμα. Δεν είναι κακό! Αρκεί να μη γίνονται "διακρίσεις" και να μην επεμβαίνουν ισοπεδωτικά κάποιοι κατά πώς οι ίδιοι επιθυμούν...

Το κακό με το ΜΟΝΑΔΙΚΟ off-topic που δημιουργήθηκε (και δεν ήταν κιόλας, γιατί τουλάχιστον το δικό μου post που πήγε εκεί εξακολουθούσε να λέει και για ταφή ή όχι ζώων) είναι ότι είναι "κλειδωμένο", δηλ. δεν μπορεί κανείς να συμπληρώσει κάτι εκεί.
Άρα φως φανάρι ότι αντί να κλειδωθεί το αρχικό θέμα πήγαν και κλείδωσαν τα τελευταία 3 μηνύματα.
Τακτικές...

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 11:23, 11-11-06:

Το ένα φέρνει το άλλο σε μια συζήτηση και ένα θέμα είναι μια μεγάλη αλυσίδα με πολλούς κρίκους. Πηγαίνοντας από τον ένα κρίκο στον άλλο απομακρύνεται κανείς από τον αρχικό αλλά δεν σημαίνει οπωσδήποτε ότι έχει φύγει από το θέμα. Επίσης κάποια σχόλια και μηνύματα μπορεί να είναι απλά παρενθέσεις μέσα στο όλο θέμα που κάποια στιγμή κλείνουν και γίνεται επιστροφή σ αυτό.
Εφόσον ψάχνουμε αιτίες, επόμενο είναι να προσπαθούμε να εντοπίσουμε όλους τους κρίκους μιας αλυσίδας. Αν αναφερθεί ένα γεγονός και ειπωθεί ένα συμπέρασμα ένα σκεπτικό για διαπαιδαγώγηση πχ, επόμενο είναι να ακολουθήσουν πολλά και να πάει μακριά η συζήτηση γιατί ένα σωρό πράγματα είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους. αλλιώς θα είναι σαν να γυρνάμε σ ένα δωμάτιο γύρω-γύρω χωρίς να ανοίγουμε την πόρτα να δούμε αν, και τι μπορεί να συμβαίνει έξω και που επηρεάζει το μέσα.
Όταν θίγουμε ένα θέμα, τις περισσότερες φορές θίγουμε το αποτέλεσμα μιας κατάστασης, η οποία κατάσταση δημιουργήθηκε μέσα από κάποιες διαδικασίες. Λογικό είναι να θέλουμε να βρούμε τις διαδικασίες και να τις εξερευνήσουμε μπαίνοντας έτσι στη διαδικασία που λέγεται ΄΄κοινωνώ΄΄.

Παράθεση

Petrcat

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Petrcat
Ο Petrcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O Petrcat έγραψε στις 12:14, 11-11-06:

Σωστά......

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 13:25, 11-11-06:

Όπως έχω ξαναπεί η κουβέντα είναι σαν το καγκουρό. Πηδά πότε από δω και πότε από κει! Είναι κακό αυτό;

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 23:48, 18-11-06:

Όταν ήμουν στο λύκειο ο φιλόλογός μας μας μίλησε για τον κόσμο της διαφήμισης με την έννοια ότι εξιδανικεύει τα πάντα, παρουσιάζει έναν ιδεατό κόσμο, τονίζει τα πλεονεκτήματα του προϊόντος που διαφημίζεται και αγνοεί πλήρως τα μειονεκτήματά του. Μετά ακολούθησε συζήτηση για όλα αυτά και το συμπέρασμα σε γενικές γραμμές ήταν ότι τον καταναλωτισμό δεν είναι εφικτό να τον αποφύγουμε καθώς ζούμε σε άκρως καταναλωτική κοινωνία.
Εννοούσε ότι εσείς κι αυτός δεν είναι εφικτό να αποφύγετε τον καταναλωτισμό;
Τι καταναλώνετε που σας υποχρεώνει η κοινωνία και δεν μπορείτε να το αποφύγετε;

Εννοούσε ότι η κοινωνία καταναλώνει γιατί ζει σε καταναλωτική κοινωνία;
Υπάρχει μια κοινωνία μέσα στην οποία ζει μια άλλη και η πρώτη υποχρεώνει τη δεύτερη να καταναλώνει; Και που είναι αυτή η κοινωνία;

Κάθε φορά που συγκεντρώνονται μικρές ομάδες ανθρώπων, λένε ότι δεν μπορούν να αποφύγουν την υπερκατανάλωση γιατί ζουν σε καταναλωτική κοινωνία. Αν ήταν δυνατόν να συγκεντρωθεί η κοινωνία όλη σε ένα μέρος τι θα έλεγε άραγε; Με μια φωνή όλοι θα φώναζαν ότι δεν μπορούν να αποφύγουν την κατανάλωση γιατί ζουν σε καταναλωτική κοινωνία; Πλάκα θα είχε.

Ο ένας υποχρεώνει ή παρασέρνει τον άλλον να καταναλώσει; Εγώ εσένα εσύ εμένα;

Μπα… μάλλον ο κάθε ένας ξεχωριστά είναι εθισμένος στην υπερκατανάλωση, και δικαιολογείται οτι καταναλώνει γιατί ζει σε καταναλωτική κοινωνία για να μην νοιώσει το βάρος της ευθύνης του. Του αρέσει αλλά για να μην νοιώθει ενοχές ρίχνει το φταίξιμο στα υπόλοιπα μέλη της κοινωνίας και με ήσυχη συνείδηση αφού άλλοι φταίνε υπερκαταναλώνει. ή του έχει γίνει σαν αλκοολισμός και για να μην το παραδεχτεί ισχυρίζεται ότι τον υποχρεώνουν οι άλλοι.

Το μήνυμα ότι τον καταναλωτισμό δεν μπορούμε να τον αποφύγουμε γιατί ζούμε σε καταναλωτική κοινωνία, ωθεί στην με ήσυχη τη συνείδηση υπερκατανάλωση.

Όλα είναι κτισμένα πάνω σ ένα ψέμα. Γιαλαντζί ντουνιάς

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 01:11, 19-11-06:

"ή του έχει γίνει σαν αλκοολισμός και για να μην το παραδεχτεί ισχυρίζεται ότι τον υποχρεώνουν οι άλλοι."
Και εμένα η Γιώτα με έφερε σε αυτή τη κατάσταση!

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota έγραψε στις 01:23, 19-11-06:

Χικ! εγω την συμβουλη σου ακολουθησα!χικ!

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena έγραψε στις 01:35, 19-11-06:

Γιώτα πάω για ύπνο, αύριο έχω παιδικό πάρτυ και θα υπερκαταναλώσω ενέργεια. Γυναίκες καληνύχτα και σε εσάς!

Παράθεση

βαγια

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη βαγια
H βαγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H βαγια έγραψε στις 21:13, 20-11-06:

Η αληθεια ειναι πως περιπτωσεις σαν κι αυτες που αναφερατε ειναι πολυ συχες .Και ειδικα στο χωριο μου .Τις προαλλες ειδα ενα νεαρο να πιανει μια γατα απο την ουρα και να τησερνει ;;;;Το κακομοιρο το ζωακι οπως ηταν φυσικο νιαουριζε πολυ δυνατα και προσπαθουσε να ξεφυγει .Η θελα να'ξερα αυτος δεν εχει καμια συναισθηση οτι το ζωο υποφερει.Πως γινεται ενας ανθρωπος να ειναι τοσο σκληρος κι ακαρδος;;;;;;;;;;;;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ντροπή και αίσχος!!! - Από Fideloudi
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-02-12 στις 18:55.
    • Ντροπή - Από dimiandr
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-09-11 στις 19:59.
    • Ντροπή πια!!! - Από maria_lulu
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-05-11 στις 12:03.
    • Ασυνείδητοι οδηγοί! Ντροπή! - Από Pennylane
      Το θέμα έχει λάβει 33 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-11-10 στις 12:52.
    • Ντροπή τους!!! - Από βαγια
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-11-06 στις 17:23.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους