Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,339 εγγεγραμμένα μέλη και 718,706 μηνύματα σε 22,694 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 413 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Περίφραξη κήπου... Γίνεται;

billio

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη billio
H billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 958 μηνύματα.

H billio zbeez έγραψε στις 13:44, 21-07-09:

Εχει ερθει η περιοδος διακοπων και εχουν αρχισει τα ερωτηματικα....Το μεγαλο ερωτημα ειναι τι θα κανω την γατα τωρα που θα λειπω;;;Θα παω για μια βδομαδα λευκαδα και για 10 μερες Ροδο. Η μια λυση ειναι να την παρω μαζι μου τουλαχιστον στη Λευκαδα κι αυτο βεβαια εαν μου το επιτρεψει ο ξενοδοχος. Βεβαια δεν μου πολυ αρεσει η ιδεα γιατι θα ταλαιπωρηθει πολυ η μικρη. Ειναι 6 ωρες ταξιδι (θα πειτε μα τι λες 4 ωρες ειναι Αθηνα Λευκαδα ...εμεις θα κουβαλαμε και εξοπλισμο windsurf απο πανω οποτε δεν θα ξεπερναμε τα 100χλμ/ωρα αρα βαλε 6 ωρες στο νερο το ταξιδι). Θα ταλαιπωρηθει η μικρη τοσες ωρες θα αρχισει να γκρινιαζει και μετα θα αγχωσει και εμας ιδως τον οδηγο .
Δευτερη καβαντζα λυση εχω να την παω στους δικους μου στο εξοχικο...Και εδω ερχονται τα δυσκολα...Περα απο τη γκρινια της μανας μου (γατα ηθελε και να παλι εμεις θα τα λουστουμε) εχω το εξης θεμα. Εαν κατα το μπες βγες απο το σπιτι τους το σκασει η μικρη τι γινεται;Σιγουρα θα το κανει ειναι μεγαλη πονηρο η Μπηλιω. Θα προσεχουν οι ανθρωποι αλλα το ατυχημα μπορει να γινει και η μικρη δεν ξερει καθολου την περιοχη (αν το σκασει θα γυρισει πισω;; Οποτε ερχεται η ιδεα στο μυαλο μου να περιφραξω τον κηπο οσο αυτο ειναι εφικτο. Ειναι μαντρα και απο πανω ισια καγκελα...Αλλα τα γατια περνανε ευκολα ανμεσα τους και απο κατω τους
Σιγουρα πολλοι απο σας κρατατε τα γατια σε κηπο..τι εχεται κανει για να το περιφραξετε; Τι υλικα χρησιμοποιησατε;Αν βαλω το κλασσικο πλαστικο (πως λεγεται δεν θυμαμαι) η μικρη θα περιοριστει ή θα κανει αναριχηση απανω του και θα περασει στον αλλον κηπο ή εξω στο δρομο;
Η μικρη ειναι στειρωμενη δεν επροκειται να το σκασει για να παει να βρει γατογκομενο...Απλα απο περιεργεια μπορει να βγει εξω ή να δει τα αλλα γατια της περιοχης και να τα ακολουθησει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 13:55, 21-07-09:

Κατά τη γνώμη μου, η καλύτερη λύση για τις διακοπές είναι να μένει η γάτα στο σπίτι της, στο χώρο που της είναι οικείος, και να πηγαίνει κάποιος κάθε μια-δυό μέρες για να της βάζει φαγητό και νερό και να της καθαρίζει την άμμο. Οι αλλαγές περιβάλλοντος είναι τραυματικές για τις γάτες, που δένονται πολύ με το χώρο τους.

Αν δεν μπορείς να βρεις κανέναν να την προσέχει και το να την αφήσεις στους γονείς σου είναι μονόδρομος, το καλύτερο θα ήταν να μη βγαίνει έξω. Αν θες να πάρεις ιδέες για ασφαλείς περιφράξεις κήπου, βάλε στο google "cat enclosure".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 14:50, 21-07-09:

Συναδέλφισσα, θα συμφωνήσω με την Αλίκη (aretha) νομίζω έτσι όπως το θέτεις ,το καλύτερο για την Μπίλιω είναι να πάει στο εξοχικό με τους γονείς σου. Εγώ έχω αφήσει μόνη την Μυρτούλα στο χωριό με τους γονείς μου, και τότε ήταν 2 χρονών πολύ ζωηρή, και μου είπαν ότι ήταν "τύπος και υπογραμμώς" . Μάλλον επειδή δεν ήμουν εκεί ήταν λίγο φοβισμένη.
Για την περίφραξη μακάρι να ήξερα να σε συμβουλέψω.Και εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με την περίφραξη στο χωριό, που η μισή είναι κάγκελα και περνάει να χωρέσει άνετα μιά γάτα. Δυτυχώς επειδή έχουμε συρώμενη πόρτα για το γκαράζ δεν μπορεί εκεί να μπεί πλέγμα.
Η Μυρτώ δυστυχώς βγαίνει "όποτε της καπνίσει" έξω από το οικόπεδο άλλα δεν απομακρίνεται πολύ, συνήθως μπαίνει στα διπλανά οικόπεδα.
Ενώ ο Αρης έχει βγεί μιά -δυό φορές το πολύ.
Αν την πάρεις στο ξενοδοχείο μαζί σου, πρέπει οπωσδήποτε να συνεννοηθείς με τον ξενοδόχο γιατί όλα τα ξενοδοχεία δεν επιτρέπουν κατοικίδια.
Εγώ βρήκα για φέτος και θα πάρω και τα δυό μαζί μου.
Αλλά και έξι ώρες ταξίδι είναι πολύ μεγάλο για μιά γάτα, θα χρειαζόταν νομίζω κάποιο ηρεμιστικό, πρέπει να ρωτήσεις τον κτηνίατρο σας.
Οτι και να αποφασίσεις πάντως
Καλά να περάσεις και καλό καλοκαίρι!

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

H billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 958 μηνύματα.

H billio zbeez έγραψε στις 15:03, 21-07-09:

Και εμεις εχουμε συρρομενη γκαραζοπορτα...το μοναδικο μελανο σημειο. Μπορω να της κοψω την προσβαση απο ολα τα υπολοιπα σημεια εκτος απο κει...και σιγουρα θα το ανακαλυψει. Παντου υπαρχει μια μαυρη τρυπα.Ασε που εκει εχουμε και αλλον γατο τον Πιπη ο οποιος ειναι αλανιαρης ...Αν περιφραξω τον κηπο σημαινει οτι ο Πιπης ή μεσα στο κηπο θα μενει κι αυτος ή εξω. Τη δευτερη εκδοχη δεν τη θελω φυσικα αλλα πως να τον περιορισω που εχει μαθει αλανι;Θα τα παει καλα με την μπιλιω μου ή θα φαγωθουνε;
Το να την αφησω μονη στο σπιτι παλι δεν μου αρεσει...θα φρικαρει το ζωντανο χωρις μια ανθρωπινη παρουσια...Οκ λεω του θειου μου να περναει να την ταιζει, αλλα τον θειο μου δεν τον γνωριζει και φυσικα ο θειος μου δεν μπορει να κατσει μαζι της πανω απο 5 -10λεπτα. Θα της βαλει νερο φαι και θα της καθαρισει την τουαλετα αλλα ως εκει...

Μαλλον εσωκλειστη στο σπιτι του εξοχικου τη βλεπω να τη βγαζει και ελπιζω να μη ξεχαστει καμια πορτα ανοιχτη ποτε και τους το σκασει...Αλλα με αυτη την αγωνια θα τη βγαλω;Δεν τους πολυ εμπιστευομαι...Πχ μπορει μια μερα να ερθουν φορτωμενοι απο θαλασσα ή απο σουπερ μαρκετ και να μη προσεξουν τη μικρη που θα παραμονευει να βγει εξω...Ειναι και γρηγορη η φουτανα...Τα ιδια μου κανει και εδω Βεβαια δεν εχει να παει και μακρια δυο οροφους του κλιμακοστασιου κατεβαινει βρισκει πορτα κλειστη και γυριζει πισω αλλα παρολα αυτα το κανει καθε μερα. Εκει το γινατι της μη βαλει πεισμα η σκατουλα.

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 15:11, 21-07-09:

πω πω δυσκολο το θεμα αυτο, αλλα και εγω ειμαι υπερ του να μεινει σπιτι, απο το να τη χασεις ξαφνικα...δεν ειναι οτι καλυτερο να ειναι μονη της, αλλα απο τα υπολοιπα χειριστα, ειναι το καλυτερο....

περα απο το θειο δεν εχεις κανενα φιλο/φιλη που θα μπορουσε να ερχεται κ να της κανει κ λιγο παρεα ?

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 15:36, 21-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από billio
Το να την αφησω μονη στο σπιτι παλι δεν μου αρεσει...θα φρικαρει το ζωντανο χωρις μια ανθρωπινη παρουσια...
Το ζωντανό θα φρικάρει πολύ χειρότερα αν βρεθεί ξαφνικά σε άγνωστο χώρο, με άγνωστους ανθρώπους, άγνωστους ήχους και άγνωστες μυρωδιές.
Φυσικά η τελική επιλογή είναι δική σου, μην κρίνεις όμως με βάση το τι θα προτιμούσες εσύ στη θέση της. Προσπάθησε να το δεις απ'την πλευρά της γάτας. Η μεταφορά και η προσαρμογή σε νέο περιβάλλον (και μετά, μόλις θα έχει συνηθίσει, φτου κι απ'την αρχή) είναι για μια γάτα κάτι πάρα πολύ δύσκολο και οπωσδήποτε όχι ευχάριστο.

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

H billio zbeez έγραψε στις 15:36, 21-07-09:

Οχι Ιωαννα μου δεν εχω...πανε καιαυτες δακοπες

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

H billio zbeez έγραψε στις 15:56, 21-07-09:

Αretha εχεις δικιο για την αλλγη περιβαλλοντως αλλα τους γονεις μου τους ξερει δεν της ειναι αγνωστα προσωπα..Στο εξοχικο ειχε μεινει αρκετες φορες οταν ηταν μικροτερη. Βεβαια ειμασταν συνεχεια που ειναι το γατι κλεισε τη πορτα να μη φυγει το γατι κλπ κλπ κλπ.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 11:15, 22-07-09:

Αν περιφράξεις τον κήπο σου η γατούλα σου μπορεί άνετα να σκαρφαλώσει και να φύγει. Μου το είπε η κτηνίατρός μου αυτό.
Νομίζω ότι έχεις δύο επιλογές:
1) Αφήνεις τη μικρή στο σπίτι της και δίνεις το κλειδί σε άτομο που εμπιστεύεσαι για να τη φροντίζει
2) Την πας σε ξενοδοχείο γάτων. Έχω αφήσει τον Disney μου σε ξενοδοχείο γάτων 3 φορές μέχρι τώρα και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη. Είχε το δικό του διαμερισματάκι και τη δική του αυλή που γειτόνευε με άλλων γατιών και πολλή φροντίδα από έμπιστο άτομο (μια Αγγλίδα ζωόφιλος). Κάθε μέρα της τηλεφωνούσα και μου έλεγε τι έκανε το αγόρι μου. Επίσης σε περίπτωση ανάγκης θα μπορούσε να επικοινωνήσει και με τη κτηνίατρο του γατούλη μου. Κι' όλ' αυτά για 4 EURO τη μέρα.
Στις γάτες δεν αρέσουν οι αλλαγές. Τις τρομάζουν. Αν πάρεις το γατί μαζί σου ή όπουδήποτε αλλού μπορεί πολύ εύκολα να χαθεί.
Καλή Τύχη!!

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 11:17, 22-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Αν περιφράξεις τον κήπο σου η γατούλα σου μπορεί άνετα να σκαρφαλώσει και να φύγει. Μου το είπε η κτηνίατρός μου αυτό.
Νομίζω ότι έχεις δύο επιλογές:
1) Αφήνεις τη μικρή στο σπίτι της και δίνεις το κλειδί σε άτομο που εμπιστεύεσαι για να τη φροντίζει
2) Την πας σε ξενοδοχείο γάτων. Έχω αφήσει τον Disney μου σε ξενοδοχείο γάτων 3 φορές μέχρι τώρα και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη. Είχε το δικό του διαμερισματάκι και τη δική του αυλή που γειτόνευε με άλλων γατιών και πολλή φροντίδα από έμπιστο άτομο (μια Αγγλίδα ζωόφιλος). Κάθε μέρα της τηλεφωνούσα και μου έλεγε τι έκανε το αγόρι μου. Επίσης σε περίπτωση ανάγκης θα μπορούσε να επικοινωνήσει και με τη κτηνίατρο του γατούλη μου. Κι' όλ' αυτά για 4 EURO τη μέρα.
Στις γάτες δεν αρέσουν οι αλλαγές. Τις τρομάζουν. Αν πάρεις το γατί μαζί σου ή όπουδήποτε αλλού μπορεί πολύ εύκολα να χαθεί.
Καλή Τύχη!!

στειλε μου πμ με τη δ/νση κ το τηλ της κυριας αυτης ευχαριστω

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

H billio zbeez έγραψε στις 11:18, 22-07-09:

Αφου θα το στειλεισ στην Ιωαννα δεν το στελνεις και σε μενα;

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 11:41, 22-07-09:

Είμαι από Κύπρο παιδιά
Όμως αποκλείεται να μην έχετε κι εσείς ξενοδοχεία γάτων οπότε ψάξτε το λιγάκι και με καλή τύχη θα βρείτε κάτι καλό για τις διακοπές των μωρών σας!! :cool:

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 11:46, 22-07-09:

αχ δεν ειδα οτι μιλαγες για κυπρο..κριμα
ευχαριστω παντως

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 11:36, 23-07-09:

Πέρισυ πήρα τον πρίνς μαζί μου στη λευκάδα. Με το αυτοκίνητο γεμάτο πράγματα, δύο ενήλικες δύο παιδιά, την άμμο του στο πίσω πατάκι και μπώλ νερού. Δεν λέω ότι δεν ήταν μεγάλο το ταξίδι. Είχε πιάσει θέση στο αιρ κοντισιον και κοιμόταν στο μεγαλύτερο μέρος. Τον βγάζαμε με λουράκι και οδηγό κάθε τόσο να ξεμουδιάσει. Και στο ξενοδοχείο συνεννοήθηκα με τις καθαρίστριες και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

Φέτος με τέσσερα γατιά αναγκάστηκα να τα αφήσω πίσω να μου τα φροντίζουν. Στο δεύτερο σπίτι του φίλου μου. Μαζί και τα τέσσερα. Δεν μπορώ να πώ ότι η κοπέλα που τα φρόντιζε δεν ήταν καλή. Αλλά δεν ήταν το ίδιο για τα γατιά μου. Και να ξέρεις μου κρατήσαν και μούτρα όταν γύρισα.

Αν μπορούσα δεν θα τα άφηνα. Το να πάρεις μία γάτα μόνο μαζί σου δεν είναι τόσο δύσκολο όσο δείχνει. Η ξαδέρφη μου δούλευε σε νησί φέτος και ζεί στην πάτρα. Ο γάτος της την ακολούθεί είτε με το πλοίο είτε με το αεροπλάνο, σε κάθε σπίτι που πάει. τώρα κοπέλα και γάτος παραθερίζουν στην αθήνα και θα φύγουν για διακοπές μαζί μετα.

Δεν ει΄ναι και η καταστροφή. Μελέτησέ το. Σίγουρα θα μελαγχολήσει μακρυά σου το γατάκι σου.

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

H billio zbeez έγραψε στις 11:53, 23-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από prince
Πέρισυ πήρα τον πρίνς μαζί μου στη λευκάδα. Με το αυτοκίνητο γεμάτο πράγματα, δύο ενήλικες δύο παιδιά, την άμμο του στο πίσω πατάκι και μπώλ νερού. Δεν λέω ότι δεν ήταν μεγάλο το ταξίδι. Είχε πιάσει θέση στο αιρ κοντισιον και κοιμόταν στο μεγαλύτερο μέρος. Τον βγάζαμε με λουράκι και οδηγό κάθε τόσο να ξεμουδιάσει. Και στο ξενοδοχείο συνεννοήθηκα με τις καθαρίστριες και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

Φέτος με τέσσερα γατιά αναγκάστηκα να τα αφήσω πίσω να μου τα φροντίζουν. Στο δεύτερο σπίτι του φίλου μου. Μαζί και τα τέσσερα. Δεν μπορώ να πώ ότι η κοπέλα που τα φρόντιζε δεν ήταν καλή. Αλλά δεν ήταν το ίδιο για τα γατιά μου. Και να ξέρεις μου κρατήσαν και μούτρα όταν γύρισα.

Αν μπορούσα δεν θα τα άφηνα. Το να πάρεις μία γάτα μόνο μαζί σου δεν είναι τόσο δύσκολο όσο δείχνει. Η ξαδέρφη μου δούλευε σε νησί φέτος και ζεί στην πάτρα. Ο γάτος της την ακολούθεί είτε με το πλοίο είτε με το αεροπλάνο, σε κάθε σπίτι που πάει. τώρα κοπέλα και γάτος παραθερίζουν στην αθήνα και θα φύγουν για διακοπές μαζί μετα.

Δεν ει΄ναι και η καταστροφή. Μελέτησέ το. Σίγουρα θα μελαγχολήσει μακρυά σου το γατάκι σου.
Δυστυχως δεν μπορω να την παρω μαζι μου...Δεν το επιτρεπει ο ιδιοκτητης των ενοικιαζομενων ...Και δεν υπαρχει το ενδεχομενο να ψαξω για ενοικιαζομενα που να επιτρεπουν τα γατια...Εδω με τα δυσκολιας βρηκα ελευθερο δωματιο για ανθρωπους
Και παλι το δικο μας ταξιδι θα ηταν μες στην ταλαιπωρια...Δεν υπαρχει air condition και το αυτοκινητο θα ειναι γεματο με εξαρτηματα του windsurf ...Φυσικα θα βρησκαμε χωρο για την γατοφορο αν χρειαζοταν απλα δεν θα της ειναι της μικρης και ευχαριστο το περιβαλλον (ματσες αλμπουρα ψηγειακι βαλιτσες κλπ)..
Νομιζω το εξοχικο τν γονιων μου ειναι μονοδρομος..Εψαξα και βρηκα ξενοδοχειο μικρων ζωων στο Μαρκοπουλο ..Πολυ ομορφο περιβαλλον αφηνουν και τα γατια ελευθερα σε ειδικο χωρο για λιγο χρονικο διαστημα εαν ειναι στειρωμενα. Προυποθεση να εχουν κανει εμβολια λευχαιμιας και περιτονιτιδας και εσωτερικη και εξωτερικη αποπαρασιτωση. Χρεωνουν 15 ευρω τη βραδια .....www.vets.gr Για λιγες μερες ειναι οκ...αλλα εγω που θα λειψω 22 μερες παει πολυ

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,009 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 16:59, 24-07-09:

Πράγματι, όσο καλό και να είναι το ξενοδοχείο μικρών ζώων, 15 ευρώ την ημέρα είναι μεγάλο κονδύλιοΗ Μπίλιω είναι ζωηρούλα και είστε πολύ δεμένες, οπότε, για να μείνει μόνη της τόσες μέρες απανωτά, δύσκολο το βλέπω κι εγώ.Την Μπασσέτ την αφήσαμε 5 μέρες τα Χριστούγεννα ολομόναχη και ερχόταν μια κυρία που την ξέρει πολύ καλά, για να την καθαρίζει να την ταΐζει και να βάζει νεράκι. Ε, έπαθε κατάθλιψηΠαρόλο που η κυρία την παρακινούσε να παίξουν, είχε χωθεί κάτω από το Χριστουγεννιάτικο δέντρο και δεν μιλούσε. Το Πάσχα, που επαναλήφθηκε το σκηνικό πέρασε μια χαρά, ούτε καταθλίψεις ούτε τίποτα (φαίνεται, ήξερε ότι θα επιστρέψουμε και δεν την παρατήσαμε για πάντα) Ο κήπος του εξοχικού σου αποκλείεται να σφραγιστεί για τη γατούλα, απλά, αποκλείεται. Εγώ στο πατρικό μου, που πήρα τη Μπασσέτ πέρσι, της είχα αφιερώσει το μισό σπίτι, από όπου δεν είχε πρόσβαση σε κήπο, και παρόλο που ήμουν εκεί, έδωσα και αυστηρές οδηγίες στα παιδιά της αδελφής μου (10 χρόνων) να προσέχουν το γατάκι. Γι'αυτό, καλύτερα άφησέ την στους δικούς σου που τους ξέρει και δώστους αυστηρές οδηγίες να προσέχουν .
Και σιγά , γιατί να γκρινιάζουν; Η γάτα ούτε φασαρία κάνει, καθαρή είναι, σχετικά ανέξοδη και δίνει και χαρά με τα τσαλίμια τηςΜόνο να προσέχουν τις μεγάλες γλάστρες πες τους!

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

H billio zbeez έγραψε στις 21:52, 24-07-09:

Nαι..οσο και αν ειναι ομορφο το περιβαλλον και μονο στη σκεψη οτι η μικρη θα ηταν σε ενα κλουβι οσο μεγαλο και ευρυχωρο να ειναι μου ερχεται καπως....Με πιανει η ψυχη μου...Και να μεινει και 20 μερες εκει μεσα;;;Jamai !!!Ακομα και τσαμπα να ηταν δεν θα το εκανα....
Σκεφτηκα να κανω ενα μεγαλο τελαρο με πλγμα πλαστικο να φρασεται η εισοδος της σκαλας..ετσι στο ανοιγμα της πορτας και να τους ξεγλιστρισει η μικρη δε θα εχει να παει πουθενα θα την πιασουν και θα την ξαναβαλουν μεσα.
Για τη καταθλιψη δεν τη φοβαμαι...την εχω εκπαιδευσει τη μικρη...Το χειμωνα λειπαμε 3ημερα 4ημερα και την αφηναμε μονη στο σπιτι. Μια χαρα την εβγαζε η πιτσιρικα μου, εκανε και παραπανω χαρες και αγαπες μετα που με εβλεπε. Βεβαια όποτε οι γονεις μου ηταν εδω ανεβαινε και της εριχνε μια ματια η μητερα μου αλλα ως εκει.
Θετικες σκεψεις θα κανω και ολα θα πανε καλα...Θα γυρισω απο τις διακοπες και θα ξαναβρω την μικρη μου και θα την παρω στην αγκαλια μου (εαν με αφησει γιατι σε αυτο εχουμε θεμα)...Θα μου λειψει η ζουζουνα μου...με μιση καρδια θα φυγω

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,009 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 08:27, 25-07-09:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!Όλα καλά θα πάνε, θα δεις, κάνε και αυτό με το τελάρο να είσαι πιο εξασφαλισμένη!!Πάρα πολύ καλές διακοπές σου εύχομαι!!!:up::up:

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

H billio zbeez έγραψε στις 06:44, 27-07-09:

Σε ευχαριστω για τις ευχες και για τις θετικες σκεψεις.Καλες σιακοπες σε ολους και ολες και θα τα ξαναπουμε οταν γυριυμε

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 00:28, 29-07-09:

Της έχεις πολλή λατρεία της μικρής κι' αυτό φαίνεται. Είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά.
Ξέρω πως νιώθεις.. όποτε πάω διακοπές το σκέφτομαι αδιάκοπα το μωρουδάκι μου.. πεθαίνω να έρθει η ώρα να τον σφίξω στην αγκαλλιά μου εκεί όπου μόνο αγάπη και ασφάλεια θα βρει..
Να την σκέφτεσαι λοιπόν και να χαμογελάς.. γιατί και σκέρτσα να σου κάνει όταν επιστρέψεις θα ναι επειδή της έλειψες

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 00:37, 29-07-09:

Εγώ προτείνω τον θείο σου. Νομίζω είναι η καλύτερη λύση. Άφησε της και πολλά πολλά παιχνιδάκια και δικά σου ρούχα να σε μυρίζει.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους