Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,074 εγγεγραμμένα μέλη και 718,640 μηνύματα σε 22,687 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 246 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Φιλοξενία-καραντίνα τυφλής γατούλας ΕΠΕΙΓΟΝ

agg99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη agg99
H agg99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (αρκετες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H agg99 έγραψε στις 11:52, 18-07-11:

Καλησπερα σε ολους/ες.Μεχει πιασει απελπισια πια!!!! ΠΑλι Βρηκα χτες ενα μικρο γατακι τελιος τυφλο και απο τα δυο του ματια (για την ακριβεια δεν εχει καν βολβους) απο λοιμωξη που κολησε απο την μαμα του. Το θεμα ειναι πως πρεπει να κανει θεραπεια ενος μηνα περιπου για να φυγει η μολυνση και στο διαστημα αυτο δεν πρεπει να ερχετε σε επαφη με αλλες γατες γιατι ειναι πολυ κολλητικο(ετσι ειπε η κτηνιατρος στην οποια το ετρεχα βραδιατικα). Η θεραπεια της δεν ειναι κατι δυσκολο- κοληρια μονο και αγαπη χρειαζεται. Εγω δεν μπορω να την κρατησω-μενω με δυο γατες και εναν φιλο σε 25 τετραγωνικα σπιτι. Το γατακι οπως καταλαβενετε στον δρομο δεν μπορει να επιβιωσει τυφλο , ειναι θεμα χρονου να πεθανει... Αυτο που μας καιει ειναι να περασει αυτος ο μηνας , να της φυγει η μολυνση και να της βρουμε καποιο σπιτι για υιοθεσια. το γατακι περα απο την τυφλωση του ειναι υγιεστατο και πολυ χαριτωμενο.

οποτε ρωταω.... 1. υπαρχει καποιος που θα μπορουσε να την φιλοξενησει μεχρι να της περασει η μολυνση ? με ολα τα εξοδα καλυμενα η/και επι πληρωμης? Πρεπει ΣΗΜΕΡΑ κιολας να βρω καπου να την παω...εστω και για λιγες μερες!!
2.γνωριζετε κτηνιατρους που θα μπορουσαν να την κρατησουν στο ιατρειο για να κανει την θεραπεια της και να ειναι και οσο πιο δυνατον οικονομικοι γινεται γιατι περναμε και κριση ως γνωστον..?
3.υπαρχει καποιος που θα ενδιαφεροταν να υιοθετηση μια τυφλη γατουλα?
4.σκεφτομαι ακομα και να την παω σε ενα καταφυγιο και να της καλυπτω ολα της τα εξοδα. υπαρχει καποιο που να δεχετε ?

αυτες ηταν οι ερωτησεις μου..ψαχνω παντου να δω πως θα τα βολεψω..αν παιδια εχετε να μου προτινετε κατι κλπ η αν υπαρχει καποιος να βοηθησει εμπρακτως θα ειναι καταπληκτικο...επισης μενω αθηνα στο γκυζη....ευχαριστω πολυ παιδια....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,517 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:23, 18-07-11:

Καλησπερα.Για δες εδω.Δεν ξερω αν ειναι για την περιπτωση που λες..παντως η κοπελα λεει οτι μπορει να φιλοξενησει επι πληρωμη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 12:31, 18-07-11:

Ξεκίνα, από το δικό σου κτηνίατρο και ρώτα τον πόσο θα κοστίσει η φιλοξενία και η φροντίδα για ένα μήνα. Ο κτηνίατρος μου είναι και αυτός στους Αγίους Αναργύρους. Ρώτα τιμή και πες μου, θα ρωτήσω και εγώ.

agg99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H agg99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (αρκετες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H agg99 έγραψε στις 13:47, 18-07-11:

Ο δικος μου κτηνιατρος θελει 15 ευρω την ημερα!! (450 τον μηνα!! τα οποια δεν εχω να δωσω).. η φιλοζωικη στο κορωπι θελει 6 ευρω την ημερα...καλυτερα μεν.. αλλα δε ξερω και τι συνθηκες θαναι και κει με τοσα ζωντανα που μαζευουνε και αυτοι...

agg99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H agg99 έγραψε στις 11:58, 20-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από agg99
Ο δικος μου κτηνιατρος θελει 15 ευρω την ημερα!! (450 τον μηνα!! τα οποια δεν εχω να δωσω).. η φιλοζωικη στο κορωπι θελει 6 ευρω την ημερα...καλυτερα μεν.. αλλα δε ξερω και τι συνθηκες θαναι και κει με τοσα ζωντανα που μαζευουνε και αυτοι...
edit: τελικα το γατακι θα το παω φιλοζωικη στο κορωπι μεχρι να τελιωσει την θεραπεια του για εναν μηνα, ελπιζω να γινει καλα εκει...και μετα να βαλει ο θεος το χερι του να του βρω σπιτι γιατι αλιως με βλεπω να με βαζουν εμενα σε ψυχιατριο...(ασε που εκνευριζομαι κιολας γιατι η κατα ταλλα φιλοζωη οικογενεια μου ειναι της αποψης ευθανασια..!! ... απαραδεκτοι...)... ευχομαι να του βρω ενα ασφαλες σπιτακι να μεγαλωσει με πολυ πολυ αγαπη..

agg99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H agg99 έγραψε στις 23:00, 25-07-11:

Τελικα το γατακι δεν το πηγα στι φιλοζωικη, το εχω κρατησει σπιτι μου απομονομενο ( )και του εχω ξεκινησει θερααπεια για τα ματακια του.εχει παρει τα πανω του πολυ και ειναι και πολυ παιχνιδιαρα. Βαζω ομως σε κινδυνο τις δικες μου γατουλες ετσι γιατι αυτο που εχει ειναι κολητικο και οσο και αν προσεχω εγω..μικροβια ειναι μεταφερονται!Εχω στειλει μνμ σε ατομα που προσεχουν γατουλες αλλα θελω να το πω και εδω αν υπαρχει καποιος που το δει...

Χρειαζομαι επιγοντος εναν ανθρωπο που να μην εχει αλλα ζωα αλλα να ξερει απο αυτα και να μπορει να το φιλοξενησει για εναν μηνα και να του κανει την θεραπεια του (1κοληριο και ενα σιροπι 2 φορες τη μερα)-επισης να μπορει να το απομωνοσει καπως(πχ να πεσει απο καμια βεραντα).Ολα τα εξοδα του γατου πληρωμενα! οποιος ενδιαφερεται ας στειλει εδω aggeliki-86@hotmail.com

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 00:01, 26-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από agg99
Τελικα το γατακι δεν το πηγα στι φιλοζωικη, το εχω κρατησει σπιτι μου απομονομενο ( )και του εχω ξεκινησει θερααπεια για τα ματακια του.εχει παρει τα πανω του πολυ και ειναι και πολυ παιχνιδιαρα. Βαζω ομως σε κινδυνο τις δικες μου γατουλες ετσι γιατι αυτο που εχει ειναι κολητικο και οσο και αν προσεχω εγω..μικροβια ειναι μεταφερονται!Εχω στειλει μνμ σε ατομα που προσεχουν γατουλες αλλα θελω να το πω και εδω αν υπαρχει καποιος που το δει...

Χρειαζομαι επιγοντος εναν ανθρωπο που να μην εχει αλλα ζωα αλλα να ξερει απο αυτα και να μπορει να το φιλοξενησει για εναν μηνα και να του κανει την θεραπεια του (1κοληριο και ενα σιροπι 2 φορες τη μερα)-επισης να μπορει να το απομωνοσει καπως(πχ να πεσει απο καμια βεραντα).Ολα τα εξοδα του γατου πληρωμενα! οποιος ενδιαφερεται ας στειλει εδω aggeliki-86@hotmail.com
αν ήμουν σπίτι θα το φιλοξενούσα στο μπαλκόνι -έχω ήδη τρεις γάτες βεβαια αλλά το μπαλκόνι είναι μεγάλο και περιφραγμένο
όμως είμαι διακοπές...
πρέπει να φορας χειρουργικά γάντια όταν το περιποιείσαι
να πλένεσαι μετά με σαπούνι μπεταντίν
και καλου κακού να απομονώνεις τις γάτες σου (κλεισε τις στη γατοφορο αν δε γίνεται αλλιώς) πριν πας να περιποιηθείς τη μικρή
μπράβο σου πάντως και κρίμα που η οικογένειά σου δε σε συμμερίζεται
καλή επιτυχία, να μας ενημερωνεις !

agg99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H agg99 έγραψε στις 15:31, 26-07-11:

Σε ευχαριστω πολυ και μονο που το σκεφτηκες endorama. Περνω ολες τις απαραιτητες προφυλαξεις για να προστατευσω τα δικα μου γατακια ( ολα οσα ειπες) αλλα ακομα ανησυχω. αυριο θα παω να τους κανω και τα επαναληπτικα τους εμβολια (το ειχα παραμελησει μιας και δεν βγεναν εξω) για ναμαι πιο σιγουρη. αντε και μολις γινει τελιως καλα και θρεψει θα τα γνωρισω μεταξυ τους- ελπιζω να την δεχτουν και να μην εχω αλλα μετα χε... και ευχαριστω ολους και ολες που δειξαν ενδιαφερον- ειναι πολυ σημαντικο να υπαρχουν ανθρωποι που καταλαβενουν.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

agg99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H agg99 έγραψε στις 21:15, 24-08-11:

Καλησπερα σε ολους και ολες. Η ψιψινα τα παει πολυ καλα, την κρατησε ενας πολυ καλος κτηνιατρος για 15 μερες οπου την εμβολιασε, και της εκανε ολα τα απαραιτητα για να ειναι μια 100% υγειης γατουλα. Επισης της βρηκε (σχεδον σιγουρο) σπιτι για υιοθεσια στην γερμανια καπου τελη σεπτεμβρη-αρχες οκτομβρη θα την παρουν. Ειναι ιδιαιτερα παιχνιδιαρα και με πολυ ταπεραμεντο (παρολο που ακομα στουκαρει που και που στους τοιχους). Ξερει να χρησιμοποιει την αμμο της και προσαρμοζεται καταπληκτικα στο περιβαλλον της.
Ενα πραγμα μονο με προβληματιζει και δεν ειναι η μικρη. Ειναι οι αλοι μου οι γατοι (ο Μπαλου 9 χρονων και Ντεμιαν 3) και οι διο στειρομενοι. Φοβαμαι να τα βαλω μαζι να γνωριστουνε μηπως και εχουμε κανα ατυχημα καθως η μικρη ειναι πολυ μικρη και τυφλη και οι αλλοι ειναι οι κυριαρχοι. Ολοι μου λενε πως επειδη ειναι θυλικια δεν θαχει προβλημα με τους μεγαλους και οντως ο Μπαλου φαινεται νατην δεχεται (μεχρι στιγμης την βλεπουν πισω απο το τζαμι στην βεραντα που την εχω, και τουε ανοιγω που και που λιγο να μυριζονται). Με εχει ανυσηχησει ο Ντεμιαν γιατι τοσο καιρο (κοντα 2 βδομαδες) της κανει πχχχχ και πηγε να χωσει και το πατουσι του να την γραντζουνησει κιολας. Επισης μια φορα που την ειχα χαιδεψει και μετα χαιδεψα τον Μπαλου, ο ντεμιαν την μυρισε στον Μπαλου και του εκανε επιθεση και μετα αρπαξε και ο μπαλου και στο τσακ τα προλαβα μην γινουνε κουβαρι.
αυτο που φοβαμαι περισσοτερο ειναι να μην αρχισουν οι μεγαλοι να τρογωνται μεταξυ τους... καμια συμβουλη για να το κανω πιο ασφαλες?

επισης αν κανεισ μπορει και θελει να την υιοθετηση με ολα τα εξοδα της καλυμενα μεχρι το τελος του μηνα θαναι ακομα καλυτερο.. αυτα

maouritsio (γεωργια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maouritsio
H γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H maouritsio Τι ωραια μερα!ελπιζω να στε καλα παιδια έγραψε στις 22:33, 24-08-11:

μπραβο σου για την υπομονη και την επιμονη σου!μακαρι να μπορουσα να το κρατησω αλλα οχι μονο μενω μακρια,εχω και αλλες γατες που ειναι λιγο αγριες!!!

virgo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη virgo
H virgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H virgo έγραψε στις 23:36, 04-09-11:

Αγγελική τι έγινε τελικά με το γατάκι; Πάνε πολλές μέρες που σου είχα στείλει mail...

agg99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H agg99 έγραψε στις 14:29, 19-09-11:

καλα ειναι η γατουλα. την ειχα παει στο γιατρο(πολυ καλος παρεπιπτοντος) οπου την εμβολιασε κλπ και μου την παρεδωσε υγειης και ωραια !προς το παρον το εχω σπιτι μου..ειναι πολυ παιχνιδιαρα και θελει συνεχεια παρεα. επισης μολις πληρωθω θα την παω να της ενχειρισουν τα ματακια (να τα κλισουν τελειως δηλ, για να μη ξαναμολυνθουνε) . επισης περιμενω μια γερμανιδα (μεσω φιλοζωικων συλλογων κλπ) που ειχε πει πως την ηθελε να την παρει μαζι της στη ξενιτια-ελπιζω να μην με στησει και μου μεινει το γατουλι γιατι μετα θα με κλεισουν στο ψυχιατρειο! χεχε.αυτα εν συντομια. και επισης μπορει να ερχεται σε επαφη με αλες γατουλες xD

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους