Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,708 εγγεγραμμένα μέλη και 714,189 μηνύματα σε 22,083 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 254 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μερική στείρωση

agelikoula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη agelikoula
H agelikoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μαζί με τα αδεσποτα που κατα καιρους μαζευα 30 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H agelikoula έγραψε στις 10:03, 15-11-07:

Γατοφιλές και Γατοφιλοι καλή σας ημέρα
Έχω καιρό να μπω στο site μιας και η δουλειά στο γραφείο έχει αυξηθεί αρκετά, ωστόσο με προβληματίζει κάτι σχετικά με το μικρό μου και θα ήθελα να το συζητήσουμε. Στις 4/11/2005 έκανα στείρωση στο Χριστινάκι (το γατί μου!!!) ο λόγος ήταν ότι εκτός ότι δεν είμαστε σε θέση να έχουμε πολλά γατάκια στο σπίτι, δεν θα "υπέφερε" όταν θα την έπιανε ο οίστρος της. Ωστόσο συμβαίνει το εξής παράξενο όταν είναι η "εποχή" τους, συμπεριφέρεται σαν να μην της έχει γίνει στείρωση, δηλαδή τρίβετε, φωνάζει, βγάζει κάποια υγρά για να προσελκύσει το αρσενικό και γενικά έχει την συμπεριφορά μιας γάτας που θέλει να ζευγαρώσει.
Το συζήτησα με τον κτηνίατρο μου και μου είπε ότι δεν της έκανε αφαίρεση αλλά μια άλλη επέμβαση που δεν μένει έγκυος.
Αν υπάρχει κάποιος ειδικός μέσα στο forum θα ήθελα να με ενημερώσει σχετικά με το θέμα της στείρωσης και τις επεμβάσεις που υπάρχουν.
Θέλω να επισημάνω ότι όταν την πιάνει η διάθεση, της κάνουμε μια ειδική ένεση, όμως αυτή της την έκανα και πριν την στείρωση όμως με είχαν συμβουλέψει να μην της την επαναλαμβάνω διότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να της προκαλέσει καρκίνο. Για αυτό το λόγω προέβη στην επέμβαση. Όμως αναρωτιέμαι αν δεν υπήρχε περίπτωση να γλυτώνει την ένεση γιατί να την βάλω στην διαδικασία της επέμβασης. Σας παρακαλώ δώστε μου τα φωτά σας γιατί πιστεύω ότιi ο γιατρός δεν της έκανε σωστή δουλειά!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 10:06, 15-11-07:

Νομίζω ότι η έννοια της στείρωσης είναι ολική αφαίρεση των εσωτερικών αναπαραγωγικών οργάνων ώστε και οίστρος να μην πιάνει τη γάτα και έγκυος να μη μείνει. Αυτός ο κτηνίατρος γιατί δεν έκανε την επέμβαση όπως οι υπόλοιποι; Τί νόημα έχει να παραμένει σε οίστρο η γάτα; Ίσως οι υπόλοιποι που έχουν μεγαλύτερη πείρα από εμένα να σου λύσουν την απορία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 10:12, 15-11-07:

καλημερα,υπαρχει αυτη η μεθοδος που λεει ο κτηνιατρος αλλα πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι την εκανε!!!το γατι υποφερει και παλι ,μαζι και εσεις !!απορω!το θεμα ειναι να κανει στειρωση ωστε να σταματησουν οι ορμες και να μην κανει την ενεση και παθει καρκινο.το μονο που κανει αυτη η επεμβαση που εκανε στην γατα σου ειναι να μην μπορει να μεινει εγκυος αλλα διατρεχει ολους τους κινδυνους για καρκινο και ακομη υποφερει.κανεις κτηνιατρος δεν κανει τετοια επεμβαση παρα μονο αν το ζητησει ο ιδιοκτητης ,αλλα και παλι δεν καταλαβαινω γιατι την εκανε.κανονικα η γατουλα πρεπει να κανει αφαιρεση μητρας για να ηρεμησει!πραγματικα εχω εξοργιστει!για να περνει τα λεφτα απο την ενεση το εκανε???δεν καταλαβαινω την λογικη του!και φυσικα να αλλαξεις κτηνιατρο!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 10:54, 15-11-07:

Μόνο και μόνο από το γεγονός ότι κάνει αυτές τις ενέσεις στη γάτα σου, θα σε συμβούλευα να τον αλλάξεις αμέσως αυτό το γιατρό. Και να φροντίσεις ώστε να γίνει στη γάτα σου ωοθηκυστερεκτομή (δηλαδή αφαίρεση των ωοθηκών και της μήτρας), ώστε να μην έχει οίστρο και να μην κινδυνεύει από πυομήτρα.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 11:32, 15-11-07:

Αλλαξε αμεσως γιατρο, αυτος ειναι επικυνδυνος!
Εχει ηδη βαλει την υγεια της γατας σου σε κινδυνο με την ενεση, δεν εκανε σωστη δουλεια χωρις καν να σου το πει, στο ζωο υποφερει ακομα και ο ...%^&$ δινει ακομα την επικυνδυνη ενεση!
Και ποιος ξερει ποσα σου παιρνει!

Αποτελεσμα:Το γατακι κινδυνευει αμεσα για καρκινο , δεν εχει στειρωθει σωστα και εξακολουθει να εχει κακο γιατρο και να υποφερει! Το πραγμα ειναι επειγον , σε συμβουλευω διαλεξε εναν απο τουσ καλους δοκιμασμενους γιατρους εδω και πηγαινε το αμεσως για κανονικη στειρωση ( κι ελπιζω να μην εχεις καμμια κακια εκπληξουλα εκει μεσα με τετοιο γιατρο) τοσες φορες το εχουμε πει πια, αυτοι που συστηνουν την ενεση ειναι ασχετοι γιατροι, κανενας καλος δεν θα την εδινε ειναι τρομερα επικυνδυνη. Δρασε αμεσα για να σωσεις εαν και οτι μπορεις απο την υγεια του καημενου του ζωου.. ο γιατρος σηκωνει καταγγελια για μενα. Ειναι ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ να μενετε σε κακους γιατρους ακομη και μια επισκεψη παραπανω ειναι επικυνδυνηεαν ακολουθησετε αυτα που λενε.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 11:33, 15-11-07:

κ με την ενεση που της κανει κινδυνευει απο πυομητρια κ γενικα απο καρκινωματα

Παράθεση

toulis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη toulis
H toulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 322 μηνύματα.

H toulis έγραψε στις 11:44, 15-11-07:

Και εγώ σου προτείνω να την πας σε κάποιον από τους γιατρούς που αναφέρονται στο θέμα: Γράψτε ένα καλό κτηνίατρο". Επειδή μένω στη Νίκαια και είμαστε κοντά, ποιός είναι ο γιατρός που την πήγες? Καλό είναι να τον αναφέρεις.

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 11:59, 15-11-07:

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες! Υπάρχει μια μέθοδος μη ολικής στείρωσης που γίνεται μέσω της περίδεσης των ωοθηκών, ώστε η γατούλα να μη μπορεί να μείνει έγκυος. Ωστόσο θα έπρεπε ο ίδιος ο ιδιοκτήτης να το ζητήσει- σε κάθε άλλη περίπτωση, ο κτηνίατρος οφείλει να προχωρήσει σε ολική στείρωση. Προτείνω να αλλάξεις άμεσα κτηνίατρο και να σταματήσεις τα επικίνδυνα ημίμετρα (χάπια, ενέσεις κτλ).

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 12:23, 15-11-07:

Αγγελικούλα, μας ακούςςςςς;;;;;;;;;;;;;;;;;

Παράθεση

agelikoula

Νεοφερμένος

H agelikoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μαζί με τα αδεσποτα που κατα καιρους μαζευα 30 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H agelikoula έγραψε στις 12:28, 15-11-07:

Κοριτσια (και αγόρια) ευχαριστω για την άμεση ανταποκριση σας, πραγματικα μου κάνει εντυπωση γιατι τον συγκεκριμένο γιατρο τον εμπιστευόμουν απόλυτα, λογω οτι και με το σκυλάκι μου πολλες φορές με ειχε βγαλει απο την δυσκολή περιπτωση.
Αλλα με το συγκεκριμένο θέμα φοβαμαι οτι δεν εκανε καλα την δουλεια του, ισως επειδη ειναι υπερβαρη, δεν ξέρω.
Touli πριν πω το ονομα του θα ήθελα να εξακριβωσω ορισμενα πράγματα, δεν θέλω αοριστα να προβω σε καταγγελίες.
Θελω να το εξετασω το θέμα απο την άρχη και με τον ίδιο αλλα θέλω στοιχεια όπως πχ θα με διευκόλυνε να ξέρω ποσον ειδων στειρώσεις υπάρχουν και τα τυχον πλεονεκτηματα και μεινοκτηματα αυτων. Επίσης κατα πόσον διασφαλίζουν την υγεια της γατας.
Αν υπάρχει κάπου ενα τετοιο ιατρικο άρθρο θα με διευκόλυνε να του το πάω και να του το χωσω στήν μουρη και απο εκει και περα ξερω ποια οδο θα ακολουθήσω

Παράθεση

toulis

Δραστήριο Μέλος

H toulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 322 μηνύματα.

H toulis έγραψε στις 12:40, 15-11-07:

Να ξέρεις πάντως ότι πολλοί κτηνίατροι ενώ τα πάνε πολύ καλά με τους σκύλους, δυστυχώς στις γάτες δεν δίνουν ιδιαίτερη σημασία. Έχεις απόλυτο δίκιο καλό είναι να μην κατηγορούμε κανέναν άδικα αλλά και από την άλλη όταν κάποιος είναι άσχετος με το θέμα καλό είναι να σου προτείνει να πας σε άλλο συνάδελφο.

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 12:45, 15-11-07:

καπου υπαρχει θεμα,οταν το βρω θα το βαλω.

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI έγραψε στις 13:03, 15-11-07:

δεν μπορω να το βρω,αλλα η μεθοδος που θα πρεπει να πεις οτι θες να γινει ειναι αφαιρεσει ωοθηκων και μητρας για να μην ζηταει παλι να ζευγαρωσει.η αλλη μεθοδος ειναι αυτη που εκανε ο κτηνιατρος σου αλλα δεν την κανει κανεις,απο οτι ξερω.δεν υπαρχει λογος δηλαδην,γιατι εχει ολα τα συμπτωματα του οιστρου απλα δεν μενει εγκυος,αλλα διατρεχει ολους τους κινδυνους του καρκινου και της πυομητρας,ειδικα αν κανει και τις ενεσεις,εκτος του οτι υποφερει.αυτα τα ξερει ο γιατρος σου.τον ρωτησες με ποια λογικη εκανε αυτην την επεμβαση και οχι στειρωση?εσεις θελετε να σταματησει να φωναζει και να υποφερει οποτε γιατι δεν εκανε κανονικη στειρωση??αυτα αν του πεις αρκουν.

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα Veggie
H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 13:06, 15-11-07:

Οντως οι ενεσεις δεν πρεπει να ξαναγίνουν, προκαλουν καρκινώματα Αλλά επειδή ήδη εχει υποβληθει στην ταλαιπωρία η γατούλα και εχει υποστει επέμβαση πρεπει να πάει στον ειδικό, στον Αιλουρο. Μενεις και σχετικά κοντά.

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 13:13, 15-11-07:

οεο, εγώ ήξερα ότι στην στείρωση τις αφαιρούν την ωοθήκη και ύστερα απ'αυτό πάβει να έχει ορέξεις!!! Πιστεύω ότι έπρεπε να σας ενημερώσει ο γιατρός για κάτι τέτοιο,τώρα η μόνη λύση είναι να πας σε άλλο γιατρό!!!

Παράθεση

toulis

Δραστήριο Μέλος

H toulis έγραψε στις 13:14, 15-11-07:

Και εγώ αλλαγή γιατρού προτείνω, δεν υπάρχει λόγος να ασχολείσαι άλλο μαζί του. Μπορείς να πας στον Αίλουρο στο Π. Φάληρο ή στην Κοροπούλη στον Κορυδαλλό.

Παράθεση

agelikoula

Νεοφερμένος

H agelikoula έγραψε στις 14:26, 15-11-07:

Μπήκα στην ιστοσελίδα του ΑΙΛΟΥΡΟ και έστειλα και e-mail μια ιατρική γνώμη έχει άλλη βαρύτητα, ευελπιστώ να μου απαντήσει συντομα. Ωστόσο μίλησα και με το γιατρό μου και μου είπε οτι δεν τίθεται θέμα καρκινου γιατι της έχει αφαίρεση και την μήτρα. Δεν ξέρω βρε παιδια πολυ "καπως" μου ακουγονται όλα αυτα. Εγω ήμουν αντίθετη σε στειρώσεις θέλω η γατα μου να ειναι ελεύθερη απο την άλλη όμως δεν μένω μόνη μου για να εχω όσες γάτες θέλω.
Θα δουμε

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI έγραψε στις 14:42, 15-11-07:

πως δεν τιθεται θεμα καρκινο,αφου κανει τις ενεσεις αυτες??
εξαλλου η γατα θα υποφερει που θα θελει ναζευγαρωσει,ασε που μπορει να σας φυγει και καμια μερα.τι θα κανετε τοτε?θα την εχετε κλεισμενη να υποφερει και να φωναζει ή θα της κανετε παλι ενεσεις?

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 14:47, 15-11-07:

Όπως και να'χει αυτές οι ενέσεις δεν πρέπει να γίνονται. Δεν ξέρω τι στείρωση έκανε στην γάτα σου αλλά την στείρωση γενικά όπως σου είπαν και παραπάνω δεν την κάνουμε μόνο για αντισυλληπτικούς λόγους αλλά και για λόγους υγείας σου ζώου. Αν είναι να ντοπάρεται συνέχεια με ενέσεις λόγω οίστρου μεγαλύτερο κακό της κάνεις. Πιστεύω ότι πρέπει να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kitsoyla
H kitsoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H kitsoyla έγραψε στις 14:51, 15-11-07:

όπως είπαν και τα κορίτσια πίο πάνω , να πάρεις οπωσδήποτε μια δεύτερη γνώμη

Παράθεση

Cleopatra

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Cleopatra
H Cleopatra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 402 μηνύματα.

H Cleopatra έγραψε στις 15:11, 15-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από agelikoula
Μπήκα στην ιστοσελίδα του ΑΙΛΟΥΡΟ και έστειλα και e-mail μια ιατρική γνώμη έχει άλλη βαρύτητα, ευελπιστώ να μου απαντήσει συντομα. Ωστόσο μίλησα και με το γιατρό μου και μου είπε οτι δεν τίθεται θέμα καρκινου γιατι της έχει αφαίρεση και την μήτρα. Δεν ξέρω βρε παιδια πολυ "καπως" μου ακουγονται όλα αυτα. Εγω ήμουν αντίθετη σε στειρώσεις θέλω η γατα μου να ειναι ελεύθερη απο την άλλη όμως δεν μένω μόνη μου για να εχω όσες γάτες θέλω.
Θα δουμε
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να έχει αφαιρέσει την μήτρα και παρ'ολα αυτά η γατούλα να εχεί ακόμα οίστρο.. Θέλω να πω ότι για τα υγρά που βγάζει για να προσελκύσει, δεν φτάνουν μόνο οι ωοθήκες, τις οποίες μάλιστα υποτίθεται ότι έχει "απενεργοποιήσει"..όσο για τις ενέσεις, με κάλυψαν τα κορίτσια.

Παράθεση

shadowdancer

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη shadowdancer
H shadowdancer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 470 μηνύματα.

H shadowdancer έγραψε στις 20:21, 14-03-09:

Η κυρια που μου εδωσε τον Smoky με ρωτησε αν σκοπευω να τον στειρωσω.Εγω της απαντησα οτι και βεβαια θα τον στειρωσω."με ποιον τροπο θα τον στειρωσεις " μου κανει. Της λεω "Ξερω γω με τον γνωστο...Γιατι υπαρχουν και πολλοι?? Με αυτον που ο γιατρος αφαιρει τους ορχεις"
"Ααα οχι μην το κανεις αυτο ειναι κριμα.Δεν το ξερεις υπαρχει και αλλος τροπος που τους κοβει μονο το νευρο" Την ρωτησα αλλα δεν ηξερε να μου πει κατι παραπανω.Της ειπα οτι θα ρωτησω να μαθω.
Ρε παιδια ποιος ειναι αυτος ο τροπος? Εσεις γνωριζεται κατι σχετικο? Εγω και βιβλια που διαβασα για γατες ολα στην στειρωση για την αφαιρεση των ορχεων ελεγαν. Την κανουν ολοι οι γιατροι γιατι και τον αλλο τον γατο που τον στειρωσα δεν με ρωτησε ο γιατρος με ποιον τροπο θες να στο στειρωσω.Μηπως πρεπει να το διευκρινισω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,839 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:24, 14-03-09:

Υπάρχει αυτός ο τρόπος... αν κάνω λάθος περιγραφή ας με διορθώσει κάποιος..
δεν κόβεται όμως νέυρο αλλά η παροχή προς τον σπερματοδόχο αδένα...( ή καπως έτσι..)

Ο γάτος πηδάει κανονικά.. απλά δεν είναι γόνιμος... (και πάλι με επιφύλαξη...)

Άρα μια τρύπα στο νερό.... ναι δεν κάνει μωρά... αλλά θα την κοπανήσει...και το aids η την λευχαιμία θα την κολλήσει.

Βρήκα παλιότερη συζήτηση παρακάτω
http://forum.mycat.gr/showthread.p...ED%E9%EA%EF%FD
Ιατρική εξήγηση
http://forum.mycat.gr/showthread.p...A%EF%FD&page=3

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

shadowdancer

Πολύ δραστήριο μέλος

H shadowdancer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 470 μηνύματα.

H shadowdancer έγραψε στις 20:31, 14-03-09:

E τοτε τι να του κανω τετοια στειρωση τι οχι ....παλι το ιδιο θα ειναι....θα βγαινει εξω και τα λοιπα....Οχι αν ειναι ετσι δεν υπαρχει περιπτωση να του κανω τετοια....Την παλια και παραδοσιακη

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,839 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:39, 14-03-09:

Και την μόνη ΣΤΕΙΡΩΣΗ.

Παράθεση

shadowdancer

Πολύ δραστήριο μέλος

H shadowdancer έγραψε στις 20:48, 14-03-09:

Nαι σωστα την μονη.Γιατι την αλλη μεθοδο εγω τουλαχιστον δεν την χαρακτηριζω στειρωση....Το χαρακτηριζω πασαληματα Θελω και δεν θελω....

Παράθεση

lia85 (Tsitara)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lia85
H Tsitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάνω από 50! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H lia85 Tsitara here!!! έγραψε στις 19:02, 27-01-11:

γεια σας k από εμάς!!είμαστε καινούργιες εδώ k θα θέλαμε να σας ρωτήσουμε αν ξέρετε κάτι για την μερική στείρωση..
ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να γίνει τώρα που η γατούλα μου βρίσκεται σε οίστρο..
βεβαια φοβάμαι λίγο γιατί είναι 4 μηνών!!
γνωρίζεται κάτι?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 27-01-11 στις 19:06. Αιτία: greeklish
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,535 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:08, 27-01-11:

Καλησπερα.Με τιποτα δεν πρεπει να γινεται μερικη στειρωση.Μονο ολικη.Αλλιως παλι θα εχει οιστρους,απλα δεν θα μενει εγκυος.Επισης θα κινδυνευει παρα πολυ απο πυομητρα και διαφορους καρκινους.Ακομα..το βρισκω υπερβολικο να γινει στειρωση απο 4 μηνων...συνηθως στα θηλυκα γυρω στον 6ο γινεται.Η γατα ζει αποκλειστικα μεσα;;Εγω θα αλλαζα οπωσδηποτε γιατρο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lia85 (Tsitara)

Δραστήριο Μέλος

H Tsitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάνω από 50! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H lia85 Tsitara here!!! έγραψε στις 19:14, 27-01-11:

ζει μέσα ναι!! κάποια σαβ/κα πηγαίνουμε στο εξοχικό μας όμως που υπάρχουν αρκετά γατάκια και αναστατώνεται!!!
8έλω γατάκια από αυτή, αλλά ακόμη είναι μικρή και θέλω να το αποτρέψω προς το παρόν!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,535 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:19, 27-01-11:

Τοτε δεν μιλαμε για στειρωση..ουτε καν για μερικη.(εκτος αν υπαρχει καμια καινουργια μεθοδος που δεν τη γνωριζω εγω..)Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι κανουν καποιες ενεσεις..οι οποιες ομως ειναι καρκινογονες..και εγω σε καμια περιπτωση δεν θα τις εκανα.
Για να το αποτρεψεις απλα..δεν θα τη βγαζεις εξω..

Παράθεση

lia85 (Tsitara)

Δραστήριο Μέλος

H lia85 Tsitara here!!! έγραψε στις 21:21, 27-01-11:

Σε ευχαριστώ πολύ!
Απλά την βλέπω να ταλαιπωρείται και στεναχωριέμαι μαζί της!

Παράθεση

lia85 (Tsitara)

Δραστήριο Μέλος

H lia85 Tsitara here!!! έγραψε στις 13:34, 01-02-11:

Τελικά κάναμε την μερική!!!
Η αλήθεια είναι ότι ήταν ανήσυχη 2 μέρες, αλλά τώρα έχει ηρεμήσει!! Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν τρώει πολύ...

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 13:39, 01-02-11:

Γιατι εκανες μερικη στειρωση στη γατα σου? Για να ταλαιπωρειται χειροτερα?

Παράθεση

Vickyluvskitty (Vicky)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vickyluvskitty
H Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (1O τα γλυκα μου έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H Vickyluvskitty Μπελλαααααα!:* έγραψε στις 13:57, 01-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από lia85
Τελικά κάναμε την μερική!!!
Η αλήθεια είναι ότι ήταν ανήσυχη 2 μέρες, αλλά τώρα έχει ηρεμήσει!! Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν τρώει πολύ...
Δεν θελω να σε τρομαξω αλλα και εμεις πηγαιναμε σε εναν χαλια κτηνιατρο που μας προτεινε μερικη στειρωση δλδ ενεσεις. Και οταν αλλαξα κτηνιατρο μου ειπε οτι μπορουν να παθουν καρκινο. Ευτυχως ειχα κανει μονο μια φορα αλλα αν το ηξερα δεν θα το εκανα ΠΟΤΕ. Κακως το εκανες αλλα επειδη φαινεται οτι την αγαπας την γατουλινα σου αλλαξε κτηνιατρο ΤΩΡΑ.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 14:02, 01-02-11:

Ενεσεις εννοει? Εγω νομιζω οτι εννοει μερικη στειρωση δλδ αφαιρεση μονο των ωοθηκων και οχι της μητρας και ετσι η γατα συνεχιζει να εχει οιστρο απλα δε μενει εγκυος.Ομως βασανιζεται και κινδυνευει παρα πολυ απο πυομητρα απο τους ανεκπληρωτους οιστρους.
Αλλα και ενεσεις να εκανε ειναι το ιδιο,και ακομη χειροτερα. Ειναι πολυ καρκινογονες και φυσικα εχουν κι αλλες παρενεργειες στην ψυσικη και σωματικη υγεια της γατας.

Παράθεση

lia85 (Tsitara)

Δραστήριο Μέλος

H lia85 Tsitara here!!! έγραψε στις 14:16, 01-02-11:

Ένεση κάναμε!Από αυτά που διαβάζω όμως το μετανιώνω!!!
Είναι μικρή ακόμη για να κάνει γατάκια, είναι μόλις 4 μηνών!!
Κ επειδή τα σκ πηγαίνουμε Άνδρο κ έχουμε πολλούς που την καραδοκούν είπα να το καθυστερήσω!!
Συνέχισε να έχει οίστρους και της έφερα έναν αρσενικό σπίτι κ ενώ σε εμάς τριβόταν, αυτόν ούτε που τον πλησίασε!!!
Ευτυχώς τώρα έχει ηρεμήσει!!

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 14:26, 01-02-11:

Άκου τα παιδιά πιο πάνω που σου απάντησαν πολυ πολυ σωστά..... Πρόσεχε την σαν τα μάτια σου....και συμφωνώ απόλυτα... άλλαξε κτηνίατρο..! Αν θέλεις οπωσδήποτε γατάκια απο την μικρή σου...μην την κανείς απολύτως τίποτα...ουτε ενέσεις.Οταν ερθει η ωρα της βρες έναν καθαρό αρσενικό (μην κολλήσει και τιποτα) , ζευγάρωσε την και μετα καλο θα ηταν εφόσον θελεις μια γέννα μονο...να την κάνεις ολική στείρωση....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 14:31, 01-02-11:

Ένεση κάναμε!Από αυτά που διαβάζω όμως το μετανιώνω!!!
Είναι μικρή ακόμη για να κάνει γατάκια, είναι μόλις 4 μηνών!!
Κ επειδή τα σκ πηγαίνουμε Άνδρο κ έχουμε πολλούς που την καραδοκούν είπα να το καθυστερήσω!!
Συνέχισε να έχει οίστρους και της έφερα έναν αρσενικό σπίτι κ ενώ σε εμάς τριβόταν, αυτόν ούτε που τον πλησίασε!!!
Ευτυχώς τώρα έχει ηρεμήσει!!
Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να ζευγαρωσει τοσο μικρη. Η σωστη ηλικια ειναι ενος χρονου για να εχουν αναπτυχθει σωστα τα οργανα της.
Να ρωτησω ομως...ξερεις πως να φτιαξεις μια καταλληλη γεννηστρα?Ξερεις πως να αντιδρασεις στην περιπτωση που ενα γατακι δεν μπορει να αναπνευσει?Στην περιπτωση που ενα γατακι βγαινει με τα ποδια?Θα αντεξεις να δεις καποιο μικρο να πεθαινει(εχουν πολυ μεγαλη θνησιμοτητα) ή τη γατα σου να προσπαθει να τα πνιξει(δεν ειναι ολες οι γατες γεννημενες για μανουλες).Στην περιπτωση που η μανα δεν δεχτει τα μικρα θα μπορεις να τα ταιζεις για 3 μηνες με μπιμπερο 3-4 φορες τη μερα? Επισης θα μπορεσεις να ανταπεξελθεις οικονομικα σε τοσα γατακια (αν γεννησει 7?) μεχρι να γινουν 3 μηνων που πρεπει να μεινουν μαζι με τη μαμα τους?Να τους παρεχεις ιατρικη φροντιδα? Τελος,εχεις βρει ατομα να δωσεις τοσα γατακια? Εισαι σιγουρη πως αυτα τα ατομα δεν θα εγκαταλειψουν ποτε τις γατες τους,οτι θα τους παρεχουν ιατρικη φροντιδα,οτι θα τις ταιζουν σωστα,οτι θα τις εχουν στο σπιτι τους ως μελη της οικογενενειας τους και οχι σε μια πυλωτη να κυνηγανε τα ποντικια?

Αρχική Δημοσίευση από hionath1980
Άκου τα παιδιά πιο πάνω που σου απάντησαν πολυ πολυ σωστά..... Πρόσεχε την σαν τα μάτια σου....και συμφωνώ απόλυτα... άλλαξε κτηνίατρο..! Αν θέλεις οπωσδήποτε γατάκια απο την μικρή σου...μην την κανείς απολύτως τίποτα...ουτε ενέσεις.Οταν ερθει η ωρα της βρες έναν καθαρό αρσενικό (μην κολλήσει και τιποτα) , ζευγάρωσε την και μετα καλο θα ηταν εφόσον θελεις μια γέννα μονο...να την κάνεις ολική στείρωση....
Δεν εχει σημασια να ειναι καθαρος ή απο σπιτι. Πρεπει οπωσδηποτε ο γατος που θα ζευγαρωσει να εχει κανει εξετασεις για λευχαιμια και aids αν θελει τη γατα και τα γατακια υγειη και να μην πεθανουν σε λιγα χρονια. Ολα αυτα προυποθετουν πολλα χρηματα και ψυχικο κοπο και χρονο. Επισης απο αυτη τη γεννα θα γεννηθουν γατακια ημιαιμα που σαν αυτα κυκλοφορουν χιλιαδες εκατονταδες στους δρομους στις πολεις και στα χωρια και κινδυνευουν αμεσα,και περιμενουν μηνες ή και χρονια για ενα σπιτακι στα φιλοζωικα σωματεια!
Αν εχει βρει καποιος φιλοζωους που να θελουν ενα γατακι,γιατι να μην προωθησει και να σωσει ενα απο αυτα τα χιλιαδες που κινδυνευουν και δεν υπολοιπονται σε τιποτα απο τα αλλα? Γιατι να δημιουργησει κι αλλα γατακια,τη στιγμη που ολοι εμεις παλευουμε να μειωσουμε τον πληθυσμο των αδεσποτων στη χωρα με τις υιοθεσιες? Κριμα δεν ειναι? Για καθε ενα γατακι που θα γεννηθει και θα δοθει,ενα αλλο θα καταδικαστει να μεινει στους δρομους.Γιατι το γατακια που θα γεννηθουν θα "πιασουν" σπιτια που σε αντιθετη περιπτωση θα επιαναν αυτα που ηδη υπαρχουν στις αγγελειες. Ριξτε μια ματια στις αγγελειες και θα καταλαβετε...καθημερινα διπλασιαζονται!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη speri : 01-02-11 στις 14:51. Αιτία: merge
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 18:15, 01-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από kounelaki
Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να ζευγαρωσει τοσο μικρη. Η σωστη ηλικια ειναι ενος χρονου για να εχουν αναπτυχθει σωστα τα οργανα της.
Να ρωτησω ομως...ξερεις πως να φτιαξεις μια καταλληλη γεννηστρα?Ξερεις πως να αντιδρασεις στην περιπτωση που ενα γατακι δεν μπορει να αναπνευσει?Στην περιπτωση που ενα γατακι βγαινει με τα ποδια?Θα αντεξεις να δεις καποιο μικρο να πεθαινει(εχουν πολυ μεγαλη θνησιμοτητα) ή τη γατα σου να προσπαθει να τα πνιξει(δεν ειναι ολες οι γατες γεννημενες για μανουλες).Στην περιπτωση που η μανα δεν δεχτει τα μικρα θα μπορεις να τα ταιζεις για 3 μηνες με μπιμπερο 3-4 φορες τη μερα? Επισης θα μπορεσεις να ανταπεξελθεις οικονομικα σε τοσα γατακια (αν γεννησει 7?) μεχρι να γινουν 3 μηνων που πρεπει να μεινουν μαζι με τη μαμα τους?Να τους παρεχεις ιατρικη φροντιδα? Τελος,εχεις βρει ατομα να δωσεις τοσα γατακια? Εισαι σιγουρη πως αυτα τα ατομα δεν θα εγκαταλειψουν ποτε τις γατες τους,οτι θα τους παρεχουν ιατρικη φροντιδα,οτι θα τις ταιζουν σωστα,οτι θα τις εχουν στο σπιτι τους ως μελη της οικογενενειας τους και οχι σε μια πυλωτη να κυνηγανε τα ποντικια?

Δεν εχει σημασια να ειναι καθαρος ή απο σπιτι. Πρεπει οπωσδηποτε ο γατος που θα ζευγαρωσει να εχει κανει εξετασεις για λευχαιμια και aids αν θελει τη γατα και τα γατακια υγειη και να μην πεθανουν σε λιγα χρονια. Ολα αυτα προυποθετουν πολλα χρηματα και ψυχικο κοπο και χρονο. Επισης απο αυτη τη γεννα θα γεννηθουν γατακια ημιαιμα που σαν αυτα κυκλοφορουν χιλιαδες εκατονταδες στους δρομους στις πολεις και στα χωρια και κινδυνευουν αμεσα,και περιμενουν μηνες ή και χρονια για ενα σπιτακι στα φιλοζωικα σωματεια!
Αν εχει βρει καποιος φιλοζωους που να θελουν ενα γατακι,γιατι να μην προωθησει και να σωσει ενα απο αυτα τα χιλιαδες που κινδυνευουν και δεν υπολοιπονται σε τιποτα απο τα αλλα? Γιατι να δημιουργησει κι αλλα γατακια,τη στιγμη που ολοι εμεις παλευουμε να μειωσουμε τον πληθυσμο των αδεσποτων στη χωρα με τις υιοθεσιες? Κριμα δεν ειναι? Για καθε ενα γατακι που θα γεννηθει και θα δοθει,ενα αλλο θα καταδικαστει να μεινει στους δρομους.Γιατι το γατακια που θα γεννηθουν θα "πιασουν" σπιτια που σε αντιθετη περιπτωση θα επιαναν αυτα που ηδη υπαρχουν στις αγγελειες. Ριξτε μια ματια στις αγγελειες και θα καταλαβετε...καθημερινα διπλασιαζονται!

Φίλη μου μαζί σου.....Όταν έλεγα "καθαρός" εννοούσα όσα εννοούσες.....Όσο για τα υπόλοιπα....συμφωνώ...αν και δεν ξέρουμε εάν έχει κάτι υπόψη της η φίλη μας....Μπορεί να έχει κανονίσει κάτι...αλλά μεταξύ μας...δεν είναι καθόλου εύκολο....εγώ δεν μπήκα καν στη διαδικασία να ΣΚΕΦΤΩ να την ζευγαρώσω....όχι όλα τα αλλά που είπες... Είναι ζόρι όχι αστεία...

Παράθεση

lia85 (Tsitara)

Δραστήριο Μέλος

H lia85 Tsitara here!!! έγραψε στις 19:01, 01-02-11:

Καλησπέρα σας!
Τα γνωρίζω όλα αυτα που λέτε γιατί μεγάλωσα σε πολύ φιλόζωη οικογένεια κ πάντα θυμάμαι 10 με 20 γάτες στην βεράντα!!
Έχω μεγαλώσει κ περιποιηθεί πάρα πολλές από πιτσιρίκη ακόμη!!!
Αυτή που λες εξάλλου ειναι η ροή της ζωης τους κ δν θέλω να επέμβω σε αυτό..
Μακάρι να γεννήσει κ 7!!
Και πίστεψέ με θα έχουν μεγάλη παρέα να τους περιμένει στην Άνδρο, ζώντας στο φυσικό τους χώρο..
Δεν ήθελα ποτέ να έχω γατούλι σε διαμέρισμα άλλα μια μέρα με σταμάτησε στο δρόμο η Τσιταρούλα μου, μόλις 30 μερών κ έγινε η παρεούλα μου!!!! Βέβαια αυτή τη στιγμή έχουμε άλλες 15 στην Άνδρο, εμβολιασμένες αλλά ποτέ στειρωμένες!!
Ας ελπίσουμε τώρα να πάνε όλα καλά με το εμβόλιο κ όλα τα άλλα έρχονται!!!

Παράθεση

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη danai_ns
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H danai_ns έγραψε στις 19:05, 01-02-11:

Καλησπέρα σας!
Τα γνωρίζω όλα αυτα που λέτε γιατί μεγάλωσα σε πολύ φιλόζωη οικογένεια κ πάντα θυμάμαι 10 με 20 γάτες στην βεράντα!!
Έχω μεγαλώσει κ περιποιηθεί πάρα πολλές από πιτσιρίκη ακόμη!!!
Αυτή που λες εξάλλου ειναι η ροή της ζωης τους κ δν θέλω να επέμβω σε αυτό..
Μακάρι να γεννήσει κ 7!!
Και πίστεψέ με θα έχουν μεγάλη παρέα να τους περιμένει στην Άνδρο, ζώντας στο φυσικό τους χώρο..
Δεν ήθελα ποτέ να έχω γατούλι σε διαμέρισμα άλλα μια μέρα με σταμάτησε στο δρόμο η Τσιταρούλα μου, μόλις 30 μερών κ έγινε η παρεούλα μου!!!! Βέβαια αυτή τη στιγμή έχουμε άλλες 15 στην Άνδρο, εμβολιασμένες αλλά ποτέ στειρωμένες!!
Ας ελπίσουμε τώρα να πάνε όλα καλά με το εμβόλιο κ όλα τα άλλα έρχονται!!!

Με όλο το σεβασμό, ο φυσικός τους χώρος για εσένα ποιός είναι? Αν κατάλαβα καλά σκοπεύεις να εξαπολύσεις στην Άνδρο μερικά αδεσποτάκια ακόμα; Με τη λογική ίσως ότι εκεί δεν κινδυνεύουν?
Μακάρι να κάνω λάθος... Αυτά που διαβάζω όμως με ανησυχούν... (Ποτέ στειρωμένες?"φυσική ροή"?γάτες στη βεράντα?)

Παράθεση

lia85 (Tsitara)

Δραστήριο Μέλος

H lia85 Tsitara here!!! έγραψε στις 19:37, 01-02-11:

Κάλε τι "αδεσποτάκια"!! Σε σπίτι, μαζί μας μένουν!!!
Φυσικός χώρος είναι ό,τι δεν τα εγκλωβίζει..
Να μπορούν να λιμάρουν τα νυχάκια τους στο δένδρο, να τρέχουν στον κήπο..
Κ με μεγάλη φροντίδα ζουν κ περισσότερο..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H danai_ns έγραψε στις 19:46, 01-02-11:

Κάλε τι "αδεσποτάκια"!! Σε σπίτι, μαζί μας μένουν!!!
Φυσικός χώρος είναι ό,τι δεν τα εγκλωβίζει..
Να μπορούν να λιμάρουν τα νυχάκια τους στο δένδρο, να τρέχουν στον κήπο..
Κ με μεγάλη φροντίδα ζουν κ περισσότερο..
Κατάλαβα λάθος λοιπόν...
Και πάλι θα σου συνιστούσα να έχεις σοβαρά υπόψη ό, τι είπαν οι φίλες πιο πάνω (το ζευγάρωμα και η γέννα δεν γίνονται στην τύχη, ελπίζω να είσαι σύμφωνη σε αυτό) και το γεγονός ότι πολλά γατάκια αστείρωτα σε έναν κήπο θα πολλαπλασιαστούν κάποια στιγμή ανεξέλεγκτα (και θα κινδυνέψουν από φόλες). Στη θέση σου θα το σκεφτόμουν πάρα πολύ καλά.

Παράθεση

Vickyluvskitty (Vicky)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vickyluvskitty
H Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (1O τα γλυκα μου έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H Vickyluvskitty Μπελλαααααα!:* έγραψε στις 13:47, 02-02-11:

Το σκεφτηκες για τον κτηνιατρο?

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 16:01, 02-02-11:

Οι 15 αστειρωτες στην Ανδρο θα γινουν παρα πολυ συντομα 35 40 50 γατες. Θα ζευγαρωνουν μεταξυ τους αδερφια,μανα με γιος,πατερας με κορη κτλ και θα εχουν παρα πολλα προβληματα-αν δεν εχουν ηδη. Εκτος κι αν οι γατες ζουν αμολυτες σε μη περιφραγμενο κηπο-οπου το 40% των νεων γατιων πεθαινει ή απομακρυνεται απο το χωρο ειτε γιατι το διωχνουν τα αλλα ειτε γιατι δεν μπορει να προσαρμοστει στην αγελη.Αν εννοεις αυτο λεγοντας "φυσικη ροη" τοτε οκ,μην λεμε τα πραγματα διαφορετικα,ας τα πουμε με το ονομα τους.Οι γατες αυτες ειναι αδεσποτες και νομικα και ουσιαστικα και αναπαραγονται ανεξελεγκτα και δημιουργουνε κι αλλα αδεσποτα.
Επισης δε μου φανηκες και τοσο ενημερωμενη. Μια ερωτηση.Πως μπορεις και κανεις εξετασεις για aids,λευχαιμια και λοιμωδη περιττωνιτιδα και ολα τα απαραιτητα εμβολια σε 15 γατες? Εκτος κι αν δε σε νοιαζει αν αρχιζουν να ψοφανε μια μια απο ασθενειες απο τα ζευγαρωματα....Μπορει κι αυτο να το θεωρεις "φυσικη ροη"....
Επισης εφοσον ηδη εχεις 15 γατες,για ποιο λογο θελεις κι αλλες?Δε σου φτανουν αυτες και οσες ακομα θα γεννηθουνε?Πρεπει να υποβαλεις και αυτο το γατακι που πηρες στην ταλαιπωρια μιας γεννας?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

H danai_ns έγραψε στις 16:35, 02-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από kounelaki
Οι 15 αστειρωτες στην Ανδρο θα γινουν παρα πολυ συντομα 35 40 50 γατες. Θα ζευγαρωνουν μεταξυ τους αδερφια,μανα με γιος,πατερας με κορη κτλ και θα εχουν παρα πολλα προβληματα-αν δεν εχουν ηδη. Εκτος κι αν οι γατες ζουν αμολυτες σε μη περιφραγμενο κηπο-οπου το 40% των νεων γατιων πεθαινει ή απομακρυνεται απο το χωρο ειτε γιατι το διωχνουν τα αλλα ειτε γιατι δεν μπορει να προσαρμοστει στην αγελη.Αν εννοεις αυτο λεγοντας "φυσικη ροη" τοτε οκ,μην λεμε τα πραγματα διαφορετικα,ας τα πουμε με το ονομα τους.Οι γατες αυτες ειναι αδεσποτες και νομικα και ουσιαστικα και αναπαραγονται ανεξελεγκτα και δημιουργουνε κι αλλα αδεσποτα.
Επισης δε μου φανηκες και τοσο ενημερωμενη. Μια ερωτηση.Πως μπορεις και κανεις εξετασεις για aids,λευχαιμια και λοιμωδη περιττωνιτιδα και ολα τα απαραιτητα εμβολια σε 15 γατες? Εκτος κι αν δε σε νοιαζει αν αρχιζουν να ψοφανε μια μια απο ασθενειες απο τα ζευγαρωματα....Μπορει κι αυτο να το θεωρεις "φυσικη ροη"....
Επισης εφοσον ηδη εχεις 15 γατες,για ποιο λογο θελεις κι αλλες?Δε σου φτανουν αυτες και οσες ακομα θα γεννηθουνε?Πρεπει να υποβαλεις και αυτο το γατακι που πηρες στην ταλαιπωρια μιας γεννας?
Ακριβώς αυτά σκεφτόμουν κι εγώ...Φυσικά και δεν πιστεύω ότι πρόκειται να γίνουν οι ενδεδειγμένες εξετάσεις ή να δοθεί η προσοχη που χρειάζεται...Κρίμα...

Παράθεση

lia85 (Tsitara)

Δραστήριο Μέλος

H lia85 Tsitara here!!! έγραψε στις 21:13, 02-02-11:

Δεν μου αρέσει καθόλου που βγάζετε θεωρίες χωρίς να γνωρίζετε το πως κ πόσο ασχολούμαι με τα κατοικίδιά μου!!!!
Γνωρίζω καλύτερα τις ανάγκες τους νομίζω!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

H hionath1980 έγραψε στις 22:29, 02-02-11:

Δεν μου αρέσει καθόλου που βγάζετε θεωρίες χωρίς να γνωρίζετε το πως κ πόσο ασχολούμαι με τα κατοικίδιά μου!!!!
Γνωρίζω καλύτερα τις ανάγκες τους νομίζω!!!

Δεν σου επιτηθεται κανεις...Απλα εχουν αποριες και βγαζουν ευλογα συμπερασματα απο αυτα που εχεις πει εσυ μεχρι τωρα...!
Εαν καπου καποιος εχει κανει λαθος πες του το....αν και διαβαζοντας τα προηγουμενα μπορω να πω οτι οντως η κατασταση ειναι σοβαρη ως προς την αναπαραγωγη των γατιων σου....και δυστοιχως δεν ελεγχεται....Στην τελικη αυτο που απασχολει ολους μας εδω ειναι πανω απο ολα η σωστη φροντιδα και η αγαπη προς τα κατοικιδια μας....Ξανα διαβασε τις προηγουμενες απαντησεις και απλα ενημερωσε τα παιδια οπου νομιζεις οτι εκαναν λαθος.....

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 02:27, 03-02-11:

εδω που τα λεμε μονο που δεν την δειρατε...
Αν δεν θελει να τα στειρωσει ειναι επιλογη της. To να ασχολειστε με αδεσποτα ειναι επισης επιλογη σας. Δεν το βρισκω σωστο να κατηγορειτε καποιον επειδη βρισκετε γατακια σε καδους και σε αθλια κατασταση.

Παράθεση

marso (Μαρίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marso
H Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (Είχα 1 βασίλισσα στο σπίτι και πολλές από τότε που θυμάμαι τον ευατό μου έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H marso έγραψε στις 10:49, 03-02-11:

Με το που είδα τον τίτλο γούρλωσα τα μάτια μου και μπήκα κατευθείαν να διαβάσω το θέμα. Διάβασα με προσοχή όλα τα σχόλια.
Για αρχή να σε παραπέμψω στο θέμα που είχα ανοίξει..
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=59754
...και να σε ενημερώσω ότι η γάτα μου πέθανε τον Σεπτέμβριο σε ηλικία 12 χρονών μόνο. Και λέω μόνο γτ κι ο γιατρός που την παρακολουθούσε είπε ότι ήταν πολύ δυνατή γάτα και σίγουρα θα ζούσε πολλά χρόνια.
Κάτι άλλο για την μερική στειρωση δεν έχω να προσθέσω εκτός του ότι μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργο που στους 4 μήνες είχε οίστρο η γάτα σου.
Συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει να αλλάξεις κτηνίατρο. Είναι απαράδεκτο να σου προτείνει κτηνίατρος μερική στείρωση!
Όσο για το ότι θες απόγονους από την γάτα σου θα σου πω την δική μου εμπειρία και άποψη.
Πριν στειρώσουμε την δικιά μου είχε γεννήσει 3 φορές. Στην πρώτη γεννήθηκαν όλα και ψόφησαν κατευθείαν. Στην δεύτερη γέννησε τέσσερα κι έζησε μόνο το ένα. Και η τρίτη μας έκανε δυο όπου ήταν όλα μια χαρά. Τότε ήμουν άπειρη. Τώρα που το σκέφτομαι δεν μπορώ να πιστέψω ότι άφησα την γατούλα μου να ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ.
Επίσης, το να θες απόγονους από την γάτα σου δεν είναι λογικό από την άποψη ότι κι εγώ που είχα τον γιο της δικιάς μου, ούτε μοιάζαν, ούτε τον ίδιο χαρακτήρα είχαν ούτε τίποτα. Απλά ήταν ο γιος της. Τίποτα το ιδιαίτερο και ξεχωριστό.
Αφού είσαι φιλόζωη θα πρέπει να γνωρίζεις το τεράστιο πρόβλημα με τα αδέσποτα και ταλαιπωρημένα/ κακοποιημένα γατιά/ σκυλιά/ κλπ.
Σαν φιλόζωη προς φιλόζωη και σαν "φορουμιακή" φίλη προς φίλη η άποψη μου είναι να σκεφτείς σοβαρά να στειρώσεις την γάτα σου (και ίσως σιγά σιγά και του χωριού) και να πάς στο θεματάκι με τις αγγελίες που έχει τόοοοσα πολλά γατάκια που περιμένουν ένα σπίτι. Ειδικά που λες ότι όσα γατάκια να σου γεννήσει δεν θα έχεις πρόβλημα σκέψου ότι θα μπορέσεις να προσφέρεις ένα ζεστό σπιτάκι σε άλλα τόσα αδεσποτάκια!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Στείρωση; - Από Lins
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-10-09 στις 11:34.
    • Στείρωση - Από eleni999
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-09-09 στις 16:36.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους