Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,096 εγγεγραμμένα μέλη και 718,656 μηνύματα σε 22,689 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 514 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Υπουργός θα απαγορεύσει το κυνήγι!

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,521 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:50, 09-08-10:

βρε ρανια..ξερεις τι μου ελεγε ο διευθυντης μου,που ειναι και θεολογος τρομαρα του(καλος κατα τα αλλα) και κυνηγος;;;οταν του ειπα οτι καποτε το πιστευω οτι θα απαγορευτει ΕΝΤΕΛΩΣ..ξερεις τι μου απαντησε;;;ΜΑΚΑΡΙ!!!αυτο περιμενουμε και εμεις,για να κυνηγανε λιγοτεροι και ετσι να εχουμε θυραματα....το διαννοησαι;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:10, 09-08-10:

πειτε πως το απαγορευουν, ποιος θα υπακουσει στην απαγορευση;; Ακομα και να τους πιανουν τους παραβατες, ειμαι σιγουρη πως δεν θα τους κανουν απολυτως τιποτα Μικρη που πηγαινα στα περιχωρα της πολης μου εβλεπα παντου σκαγια. Καποιοι μαλλον κυνηγουσαν κοντα σε κατοικημενες περιοχες που επαιζαν παιδακια. Επικινδυνα πραγματα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,521 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:28, 09-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
πειτε πως το απαγορευουν, ποιος θα υπακουσει στην απαγορευση;; Ακομα και να τους πιανουν τους παραβατες, ειμαι σιγουρη πως δεν θα τους κανουν απολυτως τιποτα Μικρη που πηγαινα στα περιχωρα της πολης μου εβλεπα παντου σκαγια. Καποιοι μαλλον κυνηγουσαν κοντα σε κατοικημενες περιοχες που επαιζαν παιδακια. Επικινδυνα πραγματα.
το θεμα ειναι ΠΡΩΤΑ να απαγορευτει!!!....σιγουρα καταρχην θα μειωθουνε κατα πολλοι οι κυνηγοι..ειναι δεδομενο αυτο.Εννοειται πως θα πρεπει να δημιουργηθουν και οι απαραιτητοι ελεγκτικοι μηχανισμοι...αν ομως Ηρω μου,πουμε οτι..αποκλειεται να αλλαξει η κατασταση,δεν θα εχουμε κανενα αποτελεσμα.ας απαγορευτει λοιπον πρωτα,και μετα πιστευω οτι σιγα σιγα κατι θα γινει...

Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη DRIFTER
Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 910 μηνύματα.

O DRIFTER έγραψε στις 21:37, 09-08-10:

Λοιπόν, υπάρχουν και άλλες προεκτάσεις στο θέμα "κυνήγι".
Πρώτον, επειδή όλα τα όπλα είναι δηλωμένα στα Δασαρχεία, είναι πολύ εύκολο να ζητήσουν από τους κυνηγούς να καταθέσουν τις άδειες κυνηγιού.
Αυτό σημαίνει αυτομάτως ότι ισχυρά οικονομικά συμφέροντα θίγονται. Το εμπόριο όπλων, φυσιγγίων και συναφών ειδών. Υπάρχουν πολλές επιχειρήσεις που θα κλείσουν και συνεπώς και τα σπίτια τους.
Όπως τα περισσότερα πράγματα στην Ελλάδα, έτσι και το κυνήγι εκφυλίζεται. Όπως είπε και η πουπουλίνα, με το που ανακοινώνεται η κυνηγετική περίοδος, αρχίζει η παρανομία και όλοι βγαίνουν στα βουνά πολύ νωρίτερα.
Δεν είμαι υπέρ του κυνηγιού, όμως με το να λέμε καθολική απογόρευση πρέπει να υπολογιστούν όλες οι συνισταμένες.
Δεν με απασχολούν τα γελοία προσχήματα των κυνηγών για οικολογικές πίπ@ς και τέτοια. Γιατί ούτε για λαγούς πάνε, ούτε για μπεκάτσες. Πάνε για μεγάλα ζώα, γιατί αυτά μεγαλώνουν το μικρό τους πουλάκι και μερικά τα πουλάνε κιόλας. Εχω και στην οικογένεια μου κυνηγούς και δεν γουστάρω, έχουν ηλίθια νοοτροπία γενικότερα.
Παρόλο που μου αρέσει τρελλά η σκοποβολή, δεν τόλμησα ποτέ να την ασκήσω σε ζωντανό. Έχω όπλο, αλλά ρίχνω σε στόχους και όχι σε ζώα.
Υστερα, υπαρχει και το ψαροντούφεκο. Είναι κι αυτό μία παράλληλη ιστορία που όμως δεν προκαλεί τόσο μεγάλη ευαισθησία. Γιατί όμως? Τι λιγότερο έχει ένας σκοτωμένο ψάρι 12 κιλών από 3 λαγούς? Αναφέρομαι σε λαγούς που δεν είναι σε έλλειψη και εκτρέφονται σε καταφύγια θηραμάτων όλο τον χειμώνα. Δύσκολο λοιπόν, το βλέπω για καθολική απαγόρευση.
Επίσης, πολλοί κυνηγοί είναι και ψαροντουφεκάδες.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:44, 09-08-10:

μην το λες Ντριφτ...καποια στιγμη ειναι δεδομενο οτι θα γινει,και το πιο πιθανο ειναι οτι θα μας το επιβαλλει μαλλον η ΕΕ....υπαρχει ενα πολυ καλο κειμενο που βρηκα χτες της ΠΟΦΥΖΩ...τα λεει μια χαρα....επισης να πω οτι με το ιδιο σκεπτικο,ξερεις ποσες οικογενειες ζουν απο τα ναρκωτικα;; τι σημαινει αυτο;; οπως και απο τη γουνα.
διαβαστε το κειμενο..ειναι πολυ καλο..
http://www.chiosnews.com/cn2722010716180.asp

Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 910 μηνύματα.

O DRIFTER έγραψε στις 21:47, 09-08-10:

Αυτό με τα ναρκωτικά είναι παράνομο, οπότε δεν συγκρίνεται Έφη.
Αυτό με τις γούνες δεν θα σταματήσει γιατί γίνονται πολλές εξαγωγές, τα ζώα προορίζονται ακριβώς για αυτόν τον λόγο όπως και τα ζώα που τρεφόμαστε (μοσχάρια, γουρούνια, αρνιά κλπ.), παρόλο που το να φοράς γούνα είναι αρρωστημένο πλήρως!!!!!
Τι να μας απαγορεύσει η ΕΕ? Στην ΕΕ δεν έχει κυνήγι?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:54, 09-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από DRIFTER
Αυτό με τα ναρκωτικά είναι παράνομο, οπότε δεν συγκρίνεται Έφη.
Αυτό με τις γούνες δεν θα σταματήσει γιατί γίνονται πολλές εξαγωγές, τα ζώα προορίζονται ακριβώς για αυτόν τον λόγο όπως και τα ζώα που τρεφόμαστε (μοσχάρια, γουρούνια, αρνιά κλπ.), παρόλο που το να φοράς γούνα είναι αρρωστημένο πλήρως!!!!!
Τι να μας απαγορεύσει η ΕΕ? Στην ΕΕ δεν έχει κυνήγι?
βρε μακη..αυτο λεμε..να γινει και το κυνηγι παρανομο...
..εξαγωγες δεν ξερω αν κανει η καστορια,γιατι εκει εχουμε γουνες...αυτοι λενε οτι περνανε κριση...και δεν χρειαζεται να κλεισουν τα γουναραδικα τους..μπορουνε να πουλανε συνθετικες
...οσο για το οτι εκτρεφονται για αυτο το λογο..και τι σημασια εχει αυτο;;; ποιος μας δινει το δικαιωμα να εκτρεφουμε και κυριως να θανατωνουμε με ΦΡΙΚΤΟ τροπο ενα ζωο,απλα για να το φορεσουμε;;;εχεις δει πως θανατωνονται;;...τα δερματινα που γινονται απο χοιρινα και βοδια,δεν ειναι το ιδιο..γιατι αυτα πηγαινουν προς καταναλωση,και απλα χρησιμοποιουνε και το δερμα τους...ομως το να σκοτωνεις ενα ζωο,και μαλιστα τοσο επιπονα,ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για να φορεθει..ειναι εντελως ανηθικο και ειμαι καθετη σε αυτο...
σορυ για το οφ..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

O DRIFTER έγραψε στις 21:58, 09-08-10:

Τι κρίση έχουν στην Καστοριά και στα γύρω γουναράδικα μέρη. Παραμύθια κρίση έχουν, μην ακούς. Πουλάνε αβέρτα. Απλά, δεν βγάζουν τον άμπακο από τα ζωάκια. Έχω δει τα γδαρσίματα και έχω φρίξει.
Επίσης, έχω δει όλη τη διαδικασία σε σφαγείο ζώων (με ηλεκτροσόκ στην αρχή και μετά σφαγή), έχω δει πώς φτιάχνουν αυτό το "περίφημο" φουά-γκρα και εκει είναι που ηθελα να εχω ενα αυτόματο να τους καθαρίσω!!!! έχω δει....αρκετά έχω δει.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:04, 09-08-10:

Τι κρίση έχουν στην Καστοριά και στα γύρω γουναράδικα μέρη. Παραμύθια κρίση έχουν, μην ακούς. Πουλάνε αβέρτα. Απλά, δεν βγάζουν τον άμπακο από τα ζωάκια. Έχω δει τα γδαρσίματα και έχω φρίξει.
Επίσης, έχω δει όλη τη διαδικασία σε σφαγείο ζώων (με ηλεκτροσόκ στην αρχή και μετά σφαγή), έχω δει πώς φτιάχνουν αυτό το "περίφημο" φουά-γκρα και εκει είναι που ηθελα να εχω ενα αυτόματο να τους καθαρίσω!!!! έχω δει....αρκετά έχω δει.
αστα μακη..και εγω τα ιδια..δεν ξερω αν εχεις δει ενα συγκλονιστικο ντοκιμαντερ του κουλογλου,για τα ζωα καταναλωσης και τις συνθηκες που ζουν οπως επισης και γθια την θανατωση τους...δεν μπορουσα να κοιμηθω για πολλες μερες...να σου πω τι πιστευω εγω...δυστυχως ο ανθρωπος ειναι ΠΑΜΦΑΓΟΣ και αυτο δεν μπορει να το αμφισβητησει κανενας..(.σεβομαι απολυτα ομως τους χορτοφαγους) δεν ειναι ουτε αμιγως σαρκοφαγος,και σιγουρα οχι χορτοφαγος...αν δεις σε ντοκιμαντερ,ο ανθρωπος εγινε αυτο που ειναι,μεγαλωσε δηλαδη ο εγκεφαλος του,με οτι σημαινει αυτο,απο τη στιγμη που αρχισε να τρωει κρεας..οποτε θεωρω οτι ειναι απαραιτητο τουλαχιστον για τα παιδια..οχι ομως στην ποσοτητα και την συχνοτητα που γινεται..ελεος δηλαδη.Πιστευω λοιπον οτι θα πρεπει να εκτρεφονται καποια ζωα..3,4 το ΠΟΛΥ ειδη,για αυτον ακριβως το λογο..( με αριστες συνθηκες διαβιωσης και ανωδυνο θανατο-βλεπε σουηδια)..ομως,γιατι θα πρεπει να κυνηγιεται και να τρωγεται οτι περπαταει,πεταει ή κολυμπαει;;;γιατι θα πρεπει να φαμε αγριογουρουνο,ελαφι,πουλια,πτερυγιο καρχαρια,ακομα και φιδια;;;; ειναι εντελως ανθρωποκενρτικο και ανηθικο πιστευω..για αυτο και ειμαι εντελως κατα του κυνηγιου...μας φτανουν 3-4 ειδη ζωων,και καποια ψαρια για το ιωδιο...μεχρι εκει...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

O DRIFTER έγραψε στις 22:07, 09-08-10:

Το κρέας βοηθάει στην διατροφή, δεν το συζητάμε!
Έχω δοκιμάσει πολλά κυνήγια και μπορώ να πω με σιγουριά ότι κανένα δεν με ενθουσίασε ώστε να θέλω πολύ να ξαναδοκιμάσω, μάλλον αδιάφορο με άφησε.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 22:25, 09-08-10:

Υστερα, υπαρχει και το ψαροντούφεκο. Είναι κι αυτό μία παράλληλη ιστορία που όμως δεν προκαλεί τόσο μεγάλη ευαισθησία. Γιατί όμως? Τι λιγότερο έχει ένας σκοτωμένο ψάρι 12 κιλών από 3 λαγούς?
Το μόνο που έχω ακούσει σχετικά και το βρήκα αρκετά πειστικό είναι ότι το ψαροντούφεκο γίνεται τουλάχιστον στο φυσικό περιβάλλον του ψαριού, όπου ο άνθρωπος δεν έχει τόση ευχέρεια κινήσεων και φυσικά δεν έχει πρόσβαση στον σούπερ ντούπερ high tech εξοπλισμό που χρησιμοποιείται στο κυνήγι, οπότε μοιραία δεν προκαλεί τόσο μεγάλη οικολογική ζημιά. Αλλά δεν έχω γνώσεις ούτε για το μεν ούτε για το δε, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό.
Και φυσικά τα ψάρια δεν είναι τόσο γούτσου-γούτσου όσο τα πουλιά και τα θηλαστικά... γελοίο, αλλά είναι κι αυτός ένας λόγος που δεν μας πειράζει τόσο.

Πάντως, δεν είμαι και τόσο σίγουρη ότι πάνε όλοι μόνο για μεγάλα θηράματα. Πολλές φορές το να σκοτώσεις π.χ. πολλά μικρά πουλιά είναι κι αυτό απόδειξη ανδρισμού. Θυμάμαι μια τραγική φωτό που είχα δει με δυο κυνηγούς που είχαν κρεμάσει όλα τα πουλιά που είχαν σκοτώσει από κάτι δέντρα σαν τρόπαια. Η καφρίλα με μια εικόνα...

[off-topic]Πού κάνεις σκοποβολή;[/off-topic]

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

O DRIFTER έγραψε στις 22:31, 09-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Και φυσικά τα ψάρια δεν είναι τόσο γούτσου-γούτσου όσο τα πουλιά και τα θηλαστικά... γελοίο, αλλά είναι κι αυτός ένας λόγος που δεν μας πειράζει τόσο.

Αυτό το γούτσου γούτσου μας εφαγε. Επισης, τα ψαρια δεν φωναζουν,. δεν ματωνουν, δεν κλαινε (τουλαχιστον δεν τα αντιλαμβανομαστε εμείς οι ευαίσθητοι μη χ....ω). Το ότι σπαρταράει ένα ψάρι και αργοπεθαίνει,δεν είναι τραγικό όμως όταν το βλέπεις?

Σκοποβολή κάνεις ή σε σκοπευτήριο ή κάπου που ξέρεις ότι δεν ενοχλείς

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:35, 09-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Το μόνο που έχω ακούσει σχετικά και το βρήκα αρκετά πειστικό είναι ότι το ψαροντούφεκο γίνεται τουλάχιστον στο φυσικό περιβάλλον του ψαριού, όπου ο άνθρωπος δεν έχει τόση ευχέρεια κινήσεων και φυσικά δεν έχει πρόσβαση στον σούπερ ντούπερ high tech εξοπλισμό που χρησιμοποιείται στο κυνήγι, οπότε μοιραία δεν προκαλεί τόσο μεγάλη οικολογική ζημιά. Αλλά δεν έχω γνώσεις ούτε για το μεν ούτε για το δε, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό.

Πάντως, δεν είμαι και τόσο σίγουρη ότι πάνε όλοι μόνο για μεγάλα θηράματα. Πολλές φορές το να σκοτώσεις π.χ. πολλά μικρά πουλιά είναι κι αυτό απόδειξη ανδρισμού. Θυμάμαι μια τραγική φωτό που είχα δει με δυο κυνηγούς που είχαν κρεμάσει όλα τα πουλιά που είχαν σκοτώσει από κάτι δέντρα σαν τρόπαια. Η καφρίλα με μια εικόνα...

ρουλα ειναι ακριβως οπως τα λες..εδω σκοτωνουν ακομα και κοτσυφια,απλα για να το φχαριστιουνται..παιδια..οπως δεν ζει στη ζακυνθο..δεν μπορει να καταλαβει τι γινεται..ενα πραγμα θα πω...ο σπιτονοικοκυρης μου ειναι δυστυχως κυνηγος(γμτ..να μην το ξερω πριν το νοικιασω)..λοιπον...3 φορες απογευμα,τον εχω ακουσει να βαραει απο το τριωροφο που μενουμε,και την επομενη μερα ...ειδα νεκρο πουλι,ακριβως μπροστα απο το σπιτι...ουτε καν το μαζεψε..απλα..στοχευσε..και πυροβολισε..ετσι...για να χαρει...ειναι η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΝΩΜΑΛΙΑ αυτο το πραγμα και δειχνει σιγουρα οτι κατι δεν πηγαινει καλα με αυτα τα ατομα..
οσι για το ψαρεμα..εχει δικιο η ρουλα,αλλα και παλι...ψαρεμα με μετρο...ακομα και απο τους ερασιτεχνες,...δυστυχως εδω γινεται το εξης απαισιο,πολλοι μακακες ψαρευουν στο θαλασσιο παρκο,οπου απαγορευεται ρητα και κατηγορηματικα...ευτυχως,ο αντρας μιας συναδεκλφου μου,που ψαρευε εκει,τον επιασαν και πληρωσε προστιμο 300 ευρω..και ειχε και το θρασσος η γομαρα να διαμαρτυρεται κιολας..οποτε.ουτε στο αλογιστο και παρανομο ψαρεμα ειμαι υπερ...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:38, 09-08-10:

ψαρεμα με ενα καλαμι και δολωμα ειναι σχετικα ενταξει. Ψαρεμα ομως με δυναμιτη ξεπερνα καθε οριο

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:44, 09-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
ψαρεμα με ενα καλαμι και δολωμα ειναι σχετικα ενταξει. Ψαρεμα ομως με δυναμιτη ξεπερνα καθε οριο
με δυναμιτηυ απαγορευεται εντελως...αλλα φαντασου οτι ακομα και σημερα,καποιοιν τον κανουν!!!!!!!!..περυσι το ελεγαν στο σχολειο...
στο θαλασσιο παρκο ηρω,ουτε καλαμι..ουτε και με καλαμακι που λεει ο λογος δεν επιτρεπεται,και ετσι πρεπει..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:56, 09-08-10:

εννοειται αυτο για τις χελωνιτσες! Εκει δεν θα πρεπει να πλησιαζουν ουτε σε αποσταση 10km

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:10, 19-08-10:

αυριο αρχιζει επισημα το κυνηγι..ΕΠΙΣΗΜΑ..γιατι ανεπισημα εχει ήδη ξεκινησει...
..ποσο λατρεψα σημερα τον παρουσιαστη της ΝΕΤ,τον Αρβανιτη...ειχε καλεσει εναν εκπροσωπο των κυνηγων,και μια απο οικολογικη οργανωση...λοιπον...επιτελους ενας παρουσιαστης που ειναι κατα του κυνηγιου,και το ειπε καθαρα κιολας...μια χαρα του τα ειπε...
...απαντηση του κυνηγου σε μια ερωτηση:" ...περιμενω το ..κυνηγι σαν σχολικη εκδρομη...." "εξορμηση στη φυση"..και πολυ καλα του απαντησε η παρουσδιαστρια οτι μπορει να εξορμησει στη φυση ΧΩΡΙΣ το οπλο του....οι κυνηγοι,δεν εχουν καταλαβει το εξης..οτι η φυση ΔΕΝ τους ανηκει,και οτι τα πουλια δεν εχουν ερθει σε αυτον τον κοσμο για να διασκεδαζουν καποιοι ψυχανωμαλοι....αυτα..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 12:47, 19-08-10:

Παιδιά έχω και εγώ συναδέλφους κυνηγούς εδώ και οι μ....ς μόλις δουν σπουργιτάκι λένε ε ρε και να είχα την καραμπίνα. Πόσες φορές τους λέω αν θές μ....α να πυροβολήσεις ένα πουλί πυροβόλα το δικό σου. Εν τω μεταξύ πολύ από αυτούς επιμένω είναι επικίνδυνοι. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κράτος να επιτρέπει όπλα στους ανθρώπους γενικότερα. Εμένα ποιος με προστατεύει από έναν τέτοιο ψυχασθενή.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:51, 19-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από ΟΥΡΑΝΙΑ
Παιδιά έχω και εγώ συναδέλφους κυνηγούς εδώ και οι μ....ς μόλις δουν σπουργιτάκι λένε ε ρε και να είχα την καραμπίνα. Πόσες φορές τους λέω αν θές μ....α να πυροβολήσεις ένα πουλί πυροβόλα το δικό σου. Εν τω μεταξύ πολύ από αυτούς επιμένω είναι επικίνδυνοι. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κράτος να επιτρέπει όπλα στους ανθρώπους γενικότερα. Εμένα ποιος με προστατεύει από έναν τέτοιο ψυχασθενή.
διοτι δυστυχως Ρανια μου,εκτος απο το οτι ειναι ψηφοφοροι οι κυνηγοι...παιρνουν και λεφτα απο τις αδειες...αλλα καποια στιγμη αυτο θα πρεπει να τελειωσει...ας τα παρουν απο αλλου...δεν ειναι δυνατον να σκοτωνονται ζωα,για να βγαζει το κρατος κερδος...

Παράθεση

Pocahontas

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Pocahontas
H Pocahontas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 521 μηνύματα.

H Pocahontas έγραψε στις 14:02, 19-08-10:

μακάρι
επιτέλους ας γίνει κάτι σωστό για τα ζώα σε αυτή τη χώρα.

Παράθεση

vavavoumakos

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vavavoumakos
Ο vavavoumakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 649 μηνύματα.

O vavavoumakos έγραψε στις 15:26, 19-08-10:

Εχω και στην οικογένεια μου κυνηγούς και δεν γουστάρω, έχουν ηλίθια νοοτροπία γενικότερα.
Θα σταθω σε αυτο το οποιο πιστευω και ο ιδιος απολυτα , οχι εξ υποθεσεως αλλα εξ εμπειριας.
Δυστυχως η ευτυχως ακομη και τα χομπι ενος ανθρωπου δειχνουν πολλα για το χαραχτηρα του.
Θα δωσω ενα σχετικα "ηλιθιο" παραδειγμα αλλα αυτο μου ηρθε τωρα.

Ας πουμε οτι εγω και ο drifter παμε μια εκδρομη.Στο αμαξι καταναλωνουμε πατατακια γαριδακια τσιχλες σαντουιτς , καπνιζουμε και γενικα παραγουμε σκουπιδια.Τα μαζευουμε ολα σε μια σακουλα ας πουμε για να μη λερωσουμε το αμαξι.
Αν ημασταν ζωοφιλοι πιθανοτατα θα πετουσαμε τη σακουλα αυτη σε καπια σταση μας , η θα τη περναμε σπιτι στο τελος της διαδρομης για να καταληξει σε καποιο καδο απορριματων.
Αν ημασταν κυνηγοι πιθανοτατα η σακουλα θα εξφενδονιζοταν απο το παραθυρο σε ανυποπτη στιγμη (για να μην πω πως ενα ενα τα περιτυλιγματα θα πετιωταν μετα την καταναλωση απο το παραθυρο)
Για καμια κατηγορια ανθρωπων η αντιδραση δεν ειναι σιγουρη αλλα ξερουμε πως ειναι τουλαχιστον 90% ετσι τα πραγματα.

Εν ολιγης οι κυνηγοι για μενα ειναι σχετικα αναισθητα ατομα γενικοτερα ,και θα χαρω πολυ αν και ειναι δυσκολο , να απαγορευτει παντελως.Τωρα να τους εξηγησεις και γιατι ειναι απλα τσαμπα καταναλωση σαλιου.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:40, 19-08-10:

αναισθητοι..και κυριως εγωμανεις....γιατι πως μπορεις να εξηγησεις αλλιως,να εχει σαν διασκεδαση καποιος να αφαιρει τη ζωη απο αλλα πλασματα;; βεβαιως σιγουρα ενα μεγαλο μερος των κυνηγων εχουν καποιο προβληματακι ψυχολογικο,κομπλεξ και αισθημα κατωτεροτητας ,για αυτο και προσπαθουν να δειξουν τη δυναμη τους σε πιο αδυναμα πλασματα απο αυτους....αλλα δεν ειναι μονο αυτο...γιατι υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που εχουν τετοια προβληματα,δεν καταληγουν ομως με ενα οπλο στο χερι...για αυτο και λεω οτι ειναι εγωμανεις..γιατι οτι προβλημα και αν εχουν,δεν μπορει να το λυνουν με αυτο τον τροπο...σημαινει οτι το μονο που τους νοιαζει ειναι το εγω τους και μονο αυτο...δεν ειναι δυνατον να λεει ο αλλος οτι διασκεδαζει με αυτον τον τροπο..ειναι πραγματικα αρρωστημενο να λες κατι τετοιο οταν ξερεις τα χιλιαδες χιλιομετρα που κανουν αυτα τα αξιοθαυμαστα ζωα για να ταξιδεψουν,τα εμποδια και τους κυνδινους που εχουν περασει,για να καταληξουν τελικα θηραματα απο το οπλο του καθε κομπλεξαρα...
ΥΓ θα επρεπει η ταινια-ντοκιμαντερ "ταξιδιαρικα πουλια" να προβαλεται στα σχολεια,στο δημοτικο μαλιστα για να συνηδητοποιουνε τα παιδια ποσο αξιοθαυμαστα ειναι αυτα τα πλασματα,ποσο αξιζουν το σεβασμο μας,και ποσο αξιοθρηνητη ειναι η πραξη του κυνηγιου...οσοι εχουν δει την ταινια,θα καταλαβουν απολυτα τι εννοω..ειναι ταινια-μαθημα..

Παράθεση

vavavoumakos

Διάσημο Μέλος

Ο vavavoumakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 649 μηνύματα.

O vavavoumakos έγραψε στις 15:54, 19-08-10:

Ολα αυτα που εγραψες δυστυχως οχι απλα δεν τους αγγιζουν , αλλα οση ωρα θα τα λες δεν θα ακουσει τιποτα απο αυτα.
Θα λεει απομεσα του "μα καλα τη λεει αυτη η παλαβη" , και οταν τελιωσεις το πολυ πολυ και χωρις παρεξηγηση να σου πει
"πηγαινε μωρη να πλυνεις κανα πιατο".
Αυτο ειναι που θελω να πω.Δεν μπορεις να δημιουργησεις ευαισθησιες σε ατομα που δεν γινεται να τις εχουν...
Ειναι απλα αλλοι ανθρωποι

Παράθεση

Ducati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ducati
Ο Ducati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 129 μηνύματα.

O Ducati έγραψε στις 17:01, 19-08-10:

Εγω προτείνω να απαγορευτεί και στις γάτες το κυνήγι. Να τρωνε μόνο απο τα χέρια μας, μην σκοτώνουν αθώα ποντίκια

Πάντως πολυ πιο κοντά είναι οι κυνηγοί στην οικολογία από κάποιους που διαβάζω εδώ μέσα. Η φύση λειτουργεί με νόμους θηράματος-κυνηγού, όχι με αγκαλιασμένα λαγουδάκια που στέκονται δίπλα σε ένα αρνί και πιο δίπλα ένα λιοντάρι τους διαβάζει ευαγγέλιο. Και μιας και δεν θα εμπλακώ σε συζητηση μιας και ειστε αθεραπευτα αισθηματίες να διευκρινήσω ότι δεν είμαι κυνηγός ούτε είμαι σε όλα υπέρ τους. Δεν συμφωνω πχ με το που βλεπεις πουλί να το πυραβολάς, ουτε να θες να πιανεις τροπαια οτι σπανιο ζωο βρει χωρις να σου χρησιμευει πουθενα, ειδικα αν κινδυνευει απο εξαφανιση. Μετρο. Πρεπει να το κανεις για καποιο λογο, και με μελετη του αν θα επηρεασει αρνητικα στο συστημα. Οπως ακριβως και στην φυση. Το λιονταρι σκοτωνει για να χορτασει, δεν αφανιζει ολα τα θηραματα του επειδη μπορεί. Και κανένα ζωο δεν επιτιθεται στο άλλο αναίτια.Αλλα, αν είναι αδυνατόν που θα χαρακτηριστεί έγκλημα να πάω να πιάσω δυο λαγούς να φάω. Εγκλημα είναι να σκοτωσω τις αλεπουδες γιατι τοτε προκαλω διαταραχη στο συστημα. Και ειναι πολυ πιο τιμιο να σκοτωσω εναν ελευθερο λαγο που μπορει να φυγει παρα να εκτρεφω μια κοτα σε κλουβι με σκοπο να την σφαξω.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 17:26, 19-08-10:

δεν νομιζω οτι ειναι θεμα ρομαντισμουαλλο ενας κυνηγος να σκοτωνει 2-3 πουλια πχ που τρωγονται για να τα φαει(μονο σε περιοδους που επιτρεπεται το κυνηγι) και αλλο αυτος ο κυνηγος να σκοτωνει οτιδηποτε πεταει περπαταει κλπ για χομπι και επειδη του αρεσει να σκοτωνει οτιδηποτε κινειται..αυτο πιστευω οτι μπορεις να καταλαβεις οτι ειναι προβλημα..οτι δηλαδη αυτος ο ανθρωπος εχει προβλημα..και ο πατερας μου πιανει χταποδια..ομως χωρις ψαροντουφεκο και μια φορα στις τοσες για να το φαμε και ποτε δεν σκοτωνει μωρα..και οχι επειδη δεν εχουν αρκετο κρεας εννοειται..φαντασου να εβγαινε με ψαροντουφεκο να σκοτωνε οτι εβλεπε μπροστα του απλα επειδη το εχει για χομπι..εκει υπαρχει προβλημα

Παράθεση

vavavoumakos

Διάσημο Μέλος

O vavavoumakos έγραψε στις 17:42, 19-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ducati
Εγω προτείνω να απαγορευτεί και στις γάτες το κυνήγι. Να τρωνε μόνο απο τα χέρια μας, μην σκοτώνουν αθώα ποντίκια

Πάντως πολυ πιο κοντά είναι οι κυνηγοί στην οικολογία από κάποιους που διαβάζω εδώ μέσα. Η φύση λειτουργεί με νόμους θηράματος-κυνηγού, όχι με αγκαλιασμένα λαγουδάκια που στέκονται δίπλα σε ένα αρνί και πιο δίπλα ένα λιοντάρι τους διαβάζει ευαγγέλιο. Και μιας και δεν θα εμπλακώ σε συζητηση μιας και ειστε αθεραπευτα αισθηματίες να διευκρινήσω ότι δεν είμαι κυνηγός ούτε είμαι σε όλα υπέρ τους. Δεν συμφωνω πχ με το που βλεπεις πουλί να το πυραβολάς, ουτε να θες να πιανεις τροπαια οτι σπανιο ζωο βρει χωρις να σου χρησιμευει πουθενα, ειδικα αν κινδυνευει απο εξαφανιση. Μετρο. Πρεπει να το κανεις για καποιο λογο, και με μελετη του αν θα επηρεασει αρνητικα στο συστημα. Οπως ακριβως και στην φυση. Το λιονταρι σκοτωνει για να χορτασει, δεν αφανιζει ολα τα θηραματα του επειδη μπορεί. Και κανένα ζωο δεν επιτιθεται στο άλλο αναίτια.Αλλα, αν είναι αδυνατόν που θα χαρακτηριστεί έγκλημα να πάω να πιάσω δυο λαγούς να φάω. Εγκλημα είναι να σκοτωσω τις αλεπουδες γιατι τοτε προκαλω διαταραχη στο συστημα. Και ειναι πολυ πιο τιμιο να σκοτωσω εναν ελευθερο λαγο που μπορει να φυγει παρα να εκτρεφω μια κοτα σε κλουβι με σκοπο να την σφαξω.
Το κακο με σενα , οπως και με τη γνωμη σου περι στειρωσης πχ , ειναι οτι ζεις σε αλλη εποχη.
Δυστυχως απειρα ζωα ζουνε σε αιχμαλωσια για να φαγωθουν , η για να παρουμε τη γουνα τους , το γαλα τους η οτι αλλο ειναι αυτο.Αλλα παλι ζουνε στις "οικοσιτες" συνθηκες αιχμαλωσιας οπως και οι γατες ολονων μας εδω μεσα,αλογα , σκυλοι ,κοτες κουνελια κτλ.
Οπως αρρωστα εχει διαμορφωθει η κοινωνια μας αμετρητα ζωα σε καθε μορφη αιχμαλωσιας και εκμεταλευσης εξυπηρετουν ανθρωπινους σκοπους.Δεν χρειαζεται και η θανατωση ζωων που ζουν στο φυσικο τους περιβαλλον και αυτο να ειναι χομπι.
Γιατι αναζητηση τροφης δεν ειναι.Ο κυνηγος - θυραμα εποχη για τον ανθρωπο ειναι πολυ παλια ιστορια.Το αν η γατα θα φαει ενα ποντικι ειναι flash-back στην πραγματικη της φυση.
Και επειση ο ιδιος λες "ειναι πολυ πιο τιμιο να σκοτωσω εναν ελευθερο λαγο που μπορει να φυγει παρα να εκτρεφω μια κοτα σε κλουβι με σκοπο να την σφαξω" θα ειχε νοημα εαν δεν εκτρεφαμε τοσα δις κουνελια πχ.Απο τη στιγμη που τα καναμε ετσι το κυνηγι ειναι περιττο.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:44, 19-08-10:

αγαπητε μου ducati....ξεχνας κατι..,τα ζωα κυνηγουν για να ΤΡΑΦΟΥΝ και οχι απο χομπυ...εχει μια τεραστια διαφορα το ενα απο το αλλο....ο ανθρωπος πλεον εχει φυγει απο την εποχη των σπηλαιων(αν και καποιοι μαλλον βρισκονται ακομα εκει..)
...θα πω κατι παρολο που το εχω ξαναγραψει...η καραμελα που παπαγαλιζουν οι κυνηγοι,ειναι οτι καλα..εσεις δεν τρωτε κρεας;;; ναι..πολλοι απο εμας τρωμε....και τι σημαινει αυτο;;; ειμαι υπερμαχος του να εκτρεφουμε 3 4 ειδη γιατι ο ανθρωπος ειναι παμφαγος και οχι χορτοφαγος,σε ιδανικες συνθηκες και με ανωδυνο θανατο..μεχρι εκει....τα υπολοιπα ζωα του πλανητη ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΚΥΝΓΗΓΟΥς ...και μην μου πει κανεις οτι οι κυνηγοι ζουνε απο το κυνηγι,γιατι παρα πολυ θα γελασω...μηπως εχεις δει τις τζιπαρες και τον εξοπλισμο τους οταν ανεβαινουν γιατι ς ηλιθιες εξορμησεις τους;;...λοιπον...ειναι τουλαχιστον αφελες να συγκρινουμε το κυνηγι των ζωων,που κυνηγουν για να επιβιωσουν και οχι για διασκεδαση ή για να δειχνουν με καμαρι τα θηραματα τους,και αλλο αυτο το αρρωστημενο χομπυ...απορω πως ειναι δυνατον να υπαρχουν ανθρωποι με μυαλο που να τα συγκρινουν αυτα τα δυο..
..τωρα..αν εσενα σου φαινονται αυτα ρομαντικα.. τοτε μαλλον δεν γνωριζεις την εννοια του ρομαντισμου...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:26, 19-08-10:

οι μονοι ανθρωποι που πρεπει να τους επιτρεπεται να κυνηγουν ειναι αυτοι που ανηκουν σε φυλες στον αμαζονιο, στην αφρικη και στις πολικες περιοχες. Αυτες οι φυλες ειναι οι μοναδικες στον πλανητη που κυνηγουν για να επιβιωσουν. Ολοι οι αλλοι, και κυριως οι ανθρωποι στον δυτικο κοσμο δεν πρεπει να εχουν ουτε αδεια για νεροπιστολο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:00, 19-08-10:

εχω καταλαβει το εξης..οτι σε σχεση με τα ζωα,υπαρχουν 2 κατηγοριες ανθρωπων..αυτοι που θεωρουν οτι τα ζωα υπαρχουν προς εξυπηρετηση των ανθρωπων,και πολλοι απο αυτους εχουν μεν ζωα,αλλα μονο ακριβως για αυτο το λογο..και με την αναλογη συμπεριφορα..και αυτοι που θεωρουν οτι τα ζωα εχουν την δικια τους αξια σε σχεση με το οικοσυστημα και τη γη..εντελως ασχετα απο τον ανθρωπο..εκει ειναι και η διαφορα...οι πρωτοι δεν τους ενδιαφερει αν οι αγελαδες τους,τα γουρουνακια τους..κλπ.. ζουν σε μισο τετραγωνικο ,ολη την θλιβερη ζωη τους..και δεν μπορουν να κουνηθουν,ουτε να σηκωθουν καν...δεν τους ενδιαφερει αν θα σηκωσουν το οπλο..και θα στερησουν απο τα μικρα πουλακια που ζουν στις φωλιες,τη μαμα τους..κατα συνεπεια τα θανατωνουν και αυτα..σαφεστατα δεν τους ενδιαφερει ο ταυρος που θυσιαζεται για την διασκεδαση καποιων αρρωστημενων..ολα γινονται προς τερψη και ευχαριστηση των ανθρωπων..διοτι θεωρουν οτι ειναι το ανωτερο ειδος...ποιος το ειπε αυτο;;;γιατι ειναι το ανωτερο ειδος;; επειδη ειναι και το πιο δυνατο;; και ομως,.αν εξαφανιστουν ολα τα υπολοιπα ειδη..ο ανθρωπος δεν εχει ΟΥΤΕ ΜΙΣΗ ΜΕΡΑ ΖΩΗς πανω στη γη..αλλα και να ειχε..ποια η ομορφια..χωρις ολα τα υπολοιπα ειδη;;;;;στη γη..δικαιωμα δεν εχει μονο ο ανθρωπος..εχουν ολα τα ζωα και φυτα και ερπετα και σκουλικα..τα παντα..ποιος καθορισε τον ανθρωπο εξολοθρευτη των παντων;;;;;;;;;;;;;;;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Κυνήγι στη Βάρη - Από Kat_
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-12-09 στις 00:44.
    • Φονικό χόμπυ το κυνήγι - Από zoo
      Το θέμα έχει λάβει 28 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-05-09 στις 12:12.
    • Κατά το κυνήγι... - Από royf
      Το θέμα έχει λάβει 33 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ιστορίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-01-07 στις 15:50.
    • Κυνήγι και κυνηγοί - Από Ismini
      Το θέμα έχει λάβει 75 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-12-06 στις 02:39.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους