Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,282 εγγεγραμμένα μέλη και 718,699 μηνύματα σε 22,692 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 461 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Όλα για τον κήπο

Anima

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Anima
H Anima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 οικόσιτες και 8-9 για φιλοξενία έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,021 μηνύματα.

H Anima έγραψε στις 16:35, 13-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ni@
Ωραία όλα αυτά για πρασινάδα...Τώρα για να προσθέσω λίγο χρώμα κ άρωμα στο όλο τοπίο, τί προτείνετε να μπει που να μην μπορεί να πεθάνει ούτε καν στα δικά μου αδέξια κ άπειρα χέρια?
Τα δικά σου τα χρυσά τα χεράκια θα κάνουν θαύματα με μερικές μολόχες και γεράνια, αν θες χρώματα δηλαδή με μερικά ανθεκτικά λουλουδάκια. Αν θες σκέτο πράσινο, ότι ήδη είπαμε όλες σε προηγούμενα μυνήματα συν δενδρολίβανο (που θα το βάζεις και στο φαγί) καμιά μικρή δαφνούλα για να προσαρμοστεί στο μπαλκόνι σου (μπαλκόνι έχεις δεν είναι?) και γιατί όχι καμιά αιθέρια αραχνούλα αναρηχητική.
Αν βρεις σπάρτα είναι επίσης πολύ ανθεκτικά και κάνουν κιτρινούλια λουλουδάκια που κρατάνε από την άνοιξη ως το φθινοπωρο και μυρίζουν όμορφα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 16:52, 13-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Anima
Τα δικά σου τα χρυσά τα χεράκια θα κάνουν θαύματα με μερικές μολόχες και γεράνια, αν θες χρώματα δηλαδή με μερικά ανθεκτικά λουλουδάκια.
Να ρωτησω το εξης οι μολοχες αντεχουν εξω τους χειμερινους μηνες?
Ειχα την εντυπωση πως ναι, αλλα οταν πηρα την μαυροματα(ενα ειδος μολοχας) μου ειπαν οτι δεν αντεχει σε χαμηλες θερμοκρασιες.Εχει γινει ενα ωραιο θαμνακι στην βεραντα μου και δεν ξερω τι να την κανω για τον χειμωνα.
Anima oταν λες δαφνουλες, εννοεις πικροδαφνες? Εχουμε αρκετες στο κτημα αλλα δεν ξερω αν μπορουν να φυτευτουν σε μεγαλη γλαστρα και να ανθοφορησουν.Θελουν ομως προσοχη γιατι ειναι δηλητηριωδης,
και για ανθρωπους και προφανως και για τα ζωα.Καλυτερα να φορας γαντια οταν τις περιποιησαι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anima

Περιβόητο Μέλος

H Anima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 οικόσιτες και 8-9 για φιλοξενία έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,021 μηνύματα.

H Anima έγραψε στις 17:06, 13-09-08:

Αν δεν κάνει πολύ κρύο αντέχουν μολόχες και γεράνια έξω αλλά ούτως η άλλως αυτά κλαδεύονται συνήθως ..όταν λέω δαφνούλα εννοώ την κανονική. Την πικροδάφνη επίτηδες δεν την ανέφερα γιατί ξέρω ότι είναι τοξική -αν και έχω στο μπαλκόνι μου δυο μεγάλες που ανθοφορούν και δεν τις πλησιάζουν οι γάτες.
Γενικά πάντως τα φυτά που δεν αντέχουν έξω πρέπει πριν τα μεγάλα κρύα του Νοεμβρίου να μπαίνουν σε κλειστό χώρο. Εγώ έτσι μετέτρεπα πάντα το σπίτι σε θερμοκήπιο αλλά τώρα έκανα αναπροσαρμογές και "εν-κλιμάτισα" τον μεγάλο μπένζαμιν έξω ώστε να μη τα βάζω μέσα με τις γάτες. Την κέντια μου (πανάκριβη) την ξέρανε η Ελίνα με τις ανασκαφές της.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 17:23, 13-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Anima
Την κέντια μου (πανάκριβη) την ξέρανε η Ελίνα με τις ανασκαφές της.
Την κεντια την θεωρω απο τα πιο ομορφα φυτα εσωτερικου χωρου.:up:
Η τσιμπιμενη τιμη της σε συνδυασμο με το γεγονος οτι με τα φυτα εσωτερικου χωρου εχω μια δυσκολια, με απετρεψαν να την δοκιμασω ως τωρα.Παντος ειναι πραγματικα υπεροχη.:up:

Παράθεση

Ni@

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ni@
H Ni@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 160 μηνύματα.

H Ni@ έγραψε στις 19:21, 13-09-08:

Ευχαριστώ πάρα πολύ.Κ τώρα μια σημαντική ερώτηση:ΠΟΤΕ είναι η καλύτερη εποχή να ξεκινήσω τα πειράματα μου?Πότε να τα φέρω τα...φυντάνια που θα ομορφύνουν το μπαλκόνι?Κάτι μου λέει ότι τέτοια πράγματα τα κάνουν άνοιξη,σωστά?Μην τα πάρω τώρα κ είναι καταδικασμένα, ακόμα δεν ξεκίνησα η έρημη!

Παράθεση

mespairos

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη mespairos
H mespairos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 870 μηνύματα.

H mespairos έγραψε στις 15:20, 21-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Να ρωτησω το εξης οι μολοχες αντεχουν εξω τους χειμερινους μηνες?
για εκεί που μένεις εσύ όχι, δηλαδή δεν αντέχουν στον πάγο

για εκεί που μένει η Νιά και δεν θα πιάνει πάγο θα τον βγάλουν τον χειμώνα

έχεις δοκιμάσει ποτέ ορτανσίες και ροδόδεντρα?(είναι τοξικά βέβαια)

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:12, 21-09-08:

Μαίρη να σε ρωτησω κατι τωρα που σε πετυχα;Εχω παρει κατι διακοσμητικες κοκκινες πιπεριτσες σε γλαστρα.
Αυτες που ζαρωνουν και ξεραινονται,να τις αφαιρω;Επισης,εχει αρχισει και βγαζει λευκα λουλουδακια το φυτο,αυτο σημαινει οτι περασε η εποχη του,όπως στον βασιλικο;

Παράθεση

mespairos

Διάσημο Μέλος

H mespairos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 870 μηνύματα.

H mespairos έγραψε στις 08:52, 30-09-08:

από τα λουλουδάκια θα βγάλει και άλλες πιπερίτσες είναι εποχιακό οπότε ναι αφού δώσει καρπούς θα... μας αφήσει (αυτός είναι ο βιολογικός κύκλος, ευτυχώς ή δυστυχώς)

υπάρχει μία πιπερίτσα καλωπιστική που είναι πολυετές και κάνει στρογκυλούς καρπούς (κόκκινα μπαλάκια)

μπορείς να κρατήσεις κάποιους καρπούς που θα αποξηράνεις, την άνοιξη θα τους τρίψεις πάνω από το έδαφος ώστε να πέσουν τα σποράκια που έχουν μέσα και να βγούν καινούριες πιπερίτσες

επίσης αν σου αρέσουν τα καυτερά φαγητά μπορείς να ρίχνεις λίγο από τους καρπούς μέσα, είναι όμως πάρα πολύ καυτερές

οπότε σημαντικό είναι όταν πιάνεις τους καρπούς να φοράς γάντια γιατί όσες φορές και να πλήνεις τα χέρια σου αυτό το πράγμα δεν φεύγει, θα πας να αγκίξεις το στόμα σου μετά και θα καίγεσαι για 2-3 μέρες

*βρήκα ένα ακόμα ενδιαφέρον άρθρο για τους μικρούς μας φίλους

http://www.bbg.org/gar2/topics/essay...intheyard.html

Αρχική Δημοσίευση από Ni@
Ευχαριστώ πάρα πολύ.Κ τώρα μια σημαντική ερώτηση:ΠΟΤΕ είναι η καλύτερη εποχή να ξεκινήσω τα πειράματα μου?Πότε να τα φέρω τα...φυντάνια που θα ομορφύνουν το μπαλκόνι?Κάτι μου λέει ότι τέτοια πράγματα τα κάνουν άνοιξη,σωστά?Μην τα πάρω τώρα κ είναι καταδικασμένα, ακόμα δεν ξεκίνησα η έρημη!
όχι όχι είναι Άνοιξη και Φθινόπωρο μπορείς ακόμα να φητέψεις ως και τέλος Οκτώβρη αν δεν πέσει πάρα πολύ η θερμοκρασία

ο Οκτώβρης είναι και η κατάληλη εποχή για να φυτέψει κάποιος σκόρδα και κρεμύδια (για χλωρό κρεμύδι)

τιπ βοηθούν αν φυτέβονται ανάμηκτα με καλλωπιστικά στην ίδια γλάστρα στο να κρατούν τα βλαβερά έντομα μακριά ναι ναι το σκόρδο δεν διώχνει μόνο τους βρυκόλακες αλλά και τα εντομάκια που ρουφούν το "αίμα" των φυτών μας

το καλό είναι ότι δεν απαιτούν πολύ χώρο και μεγάλες γλάστρες, θέλουν ήλιο και όχι πολύ νερό, βοηθούν στην πρόληψη από τα έντομα όπως είπαμε, θα έχετε την δική σας παραγωγή και δεν θα χρειάζεται να χρεισημοποιήτε φυτοφάρμακα ώστε να πρέπει να κρατάτε την γατούλα σας μακριά από το μπαλκώνι όταν ψεκάζεται γιατί δεν θα ψεκάζεται

εγώ το ΣΚ φύτεψα μαρουλάκια (ούτε αυτά θέλουν μεγάλες γλάστρες) και μαγήρεψα με σκορδάκι παραγωγής μου:cat:

έχουν και ωραίο λουλούδι

σκόρδο
http://www.mountainvalleygrowers.com/alltuberosum.htm

κρεμύδι
http://marcsala.blogspot.com/2008/06...ts-anyway.html

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:52, 30-09-08:

Μαιρη μου ειναι διακοσμητικες,δεν ειναι οι μικρες πιπεριτσες τσιλι...Ειναι σαν τις πρασινες και τις κιτρινες πιπεριες,αλλα σε μινιον εκδοση.Τα ιδια ισχυουν;Να μαζεψω τα σπορακια;Επισης,δεν ξεσποριασε ακομα ο βασιλικος μου,λες να φταιει το... τροπικο μας κλιμα εδω;

Παράθεση

maroulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη maroulaki
H maroulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

H maroulaki έγραψε στις 17:46, 30-09-08:

Γεια σας και απο μένα
Είμαι πανάσχετη απο κήπους και μποστανάκια. Θέλω να κανω μια αρχή φυτευοντας μαιντανό και άνιθο σε γλαστράκια. Εχω πάρει χώμα και σπόρους. Καταρχήν είναι η εποχή τους ?
Ευχαριστώ.

Παράθεση

mespairos

Διάσημο Μέλος

H mespairos έγραψε στις 12:12, 06-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Μαιρη μου ειναι διακοσμητικες,δεν ειναι οι μικρες πιπεριτσες τσιλι...Ειναι σαν τις πρασινες και τις κιτρινες πιπεριες,αλλα σε μινιον εκδοση.Τα ιδια ισχυουν;Να μαζεψω τα σπορακια;Επισης,δεν ξεσποριασε ακομα ο βασιλικος μου,λες να φταιει το... τροπικο μας κλιμα εδω;
ναι μάζεψε τους καρπούς που ξεραίνονται για να έχεις σποράκια, θα τα φυτέψεις την Άνοιξη

όσο ο καιρός είναι καλός θα κρατάνε, πέρσι που δεν είχαμε σχεδόν καθόλου χειμώνα είχα πιπερίτσες με καρπό πάνω μέχρι που χιόνισε, φυσικά μετά το χιόνι δεν είχα

* για μαρουλάκι και όποιον ενδιαφέρεται βρήκα αυτό

http://##############/kasfikis/Text/laxanika.htm

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:28, 18-10-08:

Παιδια πηγα το Παρασκευο-Σαββατο στο κτημα (ειχα να παω κανα 20ημερο) και οι τριανταφυλλιες μου εχουν ακομη κανονικη ανθοφορια.
Ισως επειδη συνεχιζεται ακομη ο καλος καιρος(ακομη και εδω στον βορρα) και επειδη δεν καιει πολυ ο ηλιος, τα χρωματα τους τωρα ειναι φανταστικα!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Χωριο Οκτωβρης 08 009 α.jpg
Εμφανίσεις:  50
Μέγεθος:  276,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Χωριο Οκτωβρης 08 010 α.jpg
Εμφανίσεις:  40
Μέγεθος:  296,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Χωριο Οκτωβρης 08 014 α.jpg
Εμφανίσεις:  55
Μέγεθος:  228,5 KB  

Παράθεση

mespairos

Διάσημο Μέλος

H mespairos έγραψε στις 15:27, 20-10-08:

ουάου μηλάμε για πολύ λουλούδι, τι τις ταϊζεις? πρέπει να έχετε πολύ καλό χώμα και πολύ ήλιο είναι τέλειες:up:

Παράθεση

Anima

Περιβόητο Μέλος

H Anima έγραψε στις 19:55, 20-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Παιδια πηγα το Παρασκευο-Σαββατο στο κτημα (ειχα να παω κανα 20ημερο) και οι τριανταφυλλιες μου εχουν ακομη κανονικη ανθοφορια.
Ισως επειδη συνεχιζεται ακομη ο καλος καιρος(ακομη και εδω στον βορρα) και επειδη δεν καιει πολυ ο ηλιος, τα χρωματα τους τωρα ειναι φανταστικα!
Πω πω!!!! Που είναι αυτό το υπέροχο μέρος? Πουναι να δει η φίλη μου η Εβελία που μας την απέσπασαν οι κήποι του Ισφαχάν!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 18:37, 01-11-08:

Σήμερα, έκλεψα κατι σπόρια απο Χρυσάνθεμα.. (νομίζω..)

ΠΟΤΕ να τα φυτέψω??

Ευχαριστώ.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 02:14, 02-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Σήμερα, έκλεψα κατι σπόρια απο Χρυσάνθεμα.. (νομίζω..)
??????

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 02:32, 02-11-08:

Τί?????
Ήμουνα σε ένα περιβόλι.... με την ιδιοκτήτρια, βλέπε θερμοκήπια κλπ κλπ(άσχετο είδα και ένα Γεράκι ΝΑ με το συμπάθιο.. -πιο κάτω είδα και έναν κυνηγό βέβαια..) Ελπίζω να είναι καλά ΜΠΑΜ δεν άκουσα, είχα τον νού μου.)

.. και είχε σε μια άκρη κατι ΤΕΛΕΙΑ Χρυσάνθεμα νομίζω ανθισμένα...
Είχε όμως και ξεραμένα μπουκέτα. Τα έκοψα, και πείρα τα σπόρια.

SM, μου, ξέυρετε να μου απαντήσετε την ερώτηση ή να αποτανθώ αλλού???

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 02:46, 02-11-08:

Το μόνο που ξέρω για τα χρυσάνθεμα είναι ότι τα βάζουν στα νεκροταφεία. Για τα υπόλοιπα θα περιμένετε να μπει η ειδική επί του φυτικού βασιλείου.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 02:51, 02-11-08:

!!!!!.... Μάλιστα... Ενδιαφέρον.
Εγώ Κυπαρίσσια ήξερα...και εκείνα τα μωβ.. πως τα λένε...
Είμαι λίγο άσχετη απο λελούδια... απο άλλα ζαρζαβατικά κάτι ξέρω...

Παράθεση

mespairos

Διάσημο Μέλος

H mespairos έγραψε στις 12:00, 03-11-08:

Άνοιξη η σπορά και να τα τσιμπας λίγο από πάνω στο 3το μάτι για να φουντώσουν (κοριφολόγημα).

Ως δρεπτό λουλούδι είναι από τα ποιό οικονομικά και ανθεκτικά, άσε που με 2-3 κλονάρια γεμίζει η αγκαλιά σου λουλούδια για αυτό τα βάζουν εκεί, άλλοι πηγαίνουν και λίλιουμ (κρίνους ποιό ακριβά όμως ή τριαντάφυλλα) ότι είναι λευκό είναι καλό για αυτή την δουλειά χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι, πχ. ο κατιφές λέγεται και νεκρολούλουδο αλλά σπάνια το βλέπεις σε τέτοια μέρη

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 13:10, 03-11-08:

Ευχαριστούμε "γιατρέ" του κήπου!!!

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 19:18, 16-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Το μόνο που ξέρω για τα χρυσάνθεμα είναι ότι τα βάζουν στα νεκροταφεία. Για τα υπόλοιπα θα περιμένετε να μπει η ειδική επί του φυτικού βασιλείου.
Αρχική Δημοσίευση από julia
!!!!!.... Μάλιστα... Ενδιαφέρον.
Εγώ Κυπαρίσσια ήξερα...και εκείνα τα μωβ.. πως τα λένε...
Είμαι λίγο άσχετη απο λελούδια... απο άλλα ζαρζαβατικά κάτι ξέρω...
Αρχική Δημοσίευση από mespairos
Άνοιξη η σπορά και να τα τσιμπας λίγο από πάνω στο 3το μάτι για να φουντώσουν (κοριφολόγημα).

Ως δρεπτό λουλούδι είναι από τα ποιό οικονομικά και ανθεκτικά, άσε που με 2-3 κλονάρια γεμίζει η αγκαλιά σου λουλούδια για αυτό τα βάζουν εκεί, άλλοι πηγαίνουν και λίλιουμ (κρίνους ποιό ακριβά όμως ή τριαντάφυλλα) ότι είναι λευκό είναι καλό για αυτή την δουλειά χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι, πχ. ο κατιφές λέγεται και νεκρολούλουδο αλλά σπάνια το βλέπεις σε τέτοια μέρη

καιρο ειχα να ακουσω κατι τοσο ευχαριστο !! καλε τι συζητηση ειναι αυτη????? μακρια απο δω !!!!
τα χρυσανθεμα οντως ειναι ανθεκτικα καλη τυχη στο φυτεμα julia!!!!!:up::up:

Παράθεση

livel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη livel
H livel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H livel έγραψε στις 13:06, 04-06-13:

καλημερα σε ολους!! ηθελα να ρωτησω για φυτα εσωτερικου χωρου.. εχω ενα προβληματακι με τη γατουλα μου η οποια μασουλαει και κοβει τα φυλλα απο ενα ομορφο σπαθιφυλλο που πριν λιγες μερες αγορασα.. τι μπορω να κανω γι αυτο???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,532 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:15, 04-06-13:

Καλησπερα.
Φτανει τα φυλλα χωρις να ανεβει στην γλαστρα;Αν ναι,τοτε κοιτα μηπως μπορεις να την βαλεις καπου πιο ψηλα,ή να βαλεις απο κατω κατι ψηλο σαν βαση της γλαστρας,που βεβαια να ειναι σχεδον στα μετρα της γλαστρας ετσι ωστε να μην μπορει να ανεβει εκει πανω και να μασουλαει τα φυλλα.Πχ εγω θα αγοραζα αλλη μια γλαστρα ιδιου μεγεθους με αυτην.και θα την εβαζα αναποδα ως βαση,και εκει επανω την γλαστρα.Βεβαια να τσεκαρεις να μην φτανει πλεον τα φυλλα.Θα μπορουσες επισης,επειδη ειναι εσωτερικου χωρου,να την διακοσμησεις κιολας την γλαστρα.Πχ να την καλυψεις με ενα υφασμα κλπ.
Επισης αν εχεις καποιο τραπεζακι ,που ομως να ειναι μικρο,δηλαδη να μην χωραει να σκαρφαλωσει η ζουζουνα σου,ακομα καλυτερα.Η ενα σκαμπο ας πουμε.Εγω κατι τετοιο θα εκανα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:41, 04-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από livel
καλημερα σε ολους!! ηθελα να ρωτησω για φυτα εσωτερικου χωρου.. εχω ενα προβληματακι με τη γατουλα μου η οποια μασουλαει και κοβει τα φυλλα απο ενα ομορφο σπαθιφυλλο που πριν λιγες μερες αγορασα.. τι μπορω να κανω γι αυτο???
Εμενα η Τασουλα μου οταν ηταν μικρη μου ξεπαστρεψε ετσι παρα πολλα φυτα. Και το σπαθιφυλλο εφαγε και τα βασιλικα και τον δυοσμο, ακομα και δυο γαρυφαλλιες. Δεν συζητω καθολου για τα γερανια που τους ειχε και προτιμηση, αστα να πανε. Τελικα αφησα μονο τα παχυφυτα που επεζησαν του τυφωνα Τασουλα και τους φυτευω και φακες ανακατεμενες με σταρι για να εχουν να μασουλανε, χωρις να κινδυνευουν.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 18:03, 18-06-14:

καλησπέρα. βρήκα αυτό το θέμα καθώς ψάχνω φυτά που να μπορώ να φυτέψω σε γλάστρες στο μπαλκόνι, έχοντας γάτα.

γενικά παρότι στο πατρικό μου είχαμε και κήπο και φυτά στο μπαλκόνι, ως τώρα δεν είχα αξιωθεί στο σπίτι που ζω με το σύντροφό μου να βάλω κάτι. κι έχουμε ένα μεγάλο μπαλκόνι μπροστά που βλέπει στο δρόμο κι είναι κρίμα όντως να είναι έτσι.

το θέμα μου προέκυψε πριν λίγες μέρες, που μας έφεραν δώρο μια γλάστρα με φτέρη, για τα περαστικά της στείρωσης της μικρής μας γατούλας.
τη βάλαμε στο μπαλκόνι κι η μικρή έχει ξετρελαθεί! πάει και αράζει με τις ώρες από κάτω, κοιμάται, κρύβεται, παίζει με τα φύλλα...! τη δροσίζει και με αυτή τη ζέστη από ότι έχω καταλάβει.

σκέφτηκα λοιπόν να πάρω ακόμη μερικές γλάστρες, έστω για αρχή. επειδή έχω ακούσει όμως για τοξικά φυτά , είπα να ρωτήσω εσάς που έχετε γάτες και φυτά να μου πείτε τη γνώμη σας.
θα ήθελα φυτά που να μη ζητούν και τρελή φροντίδα, καθώς τα θέλω και για εμάς να χαιρόμαστε λίγο πράσινο αλλά και για τη γατούλα, να μην κάνω δλδ ένα σωρό κόπο και μετά μου τα φάει :p
θα προτιμούσα μάλλον σε πρασινάδες, όπως η φτέρη που μας έφεραν, αλλά αν έχετε προτάσεις και για φυτά με άνθος που θα είναι εύκολο να έχουμε στο μπαλκόνι, ευχαρίστως να το δοκιμάσω.
λόγω οικονομικών δυστυχώς δε μπορώ να κάνω πάρα πολλά αλλά θέλω να χαίρεται η μικρή μου όσο περισσότερο γίνεται, κι από ότι είδα πετυχαίνει!
ευχαριστώ εκ των προτέρων κι όταν βρω περισσότερο χρόνο θα διαβάσω όλα τα ποστς στο νήμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 18:32, 18-06-14:

Πόσο γλυκιά μανούλα είσαι εσύ!
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε αυτό το θέμα για τα δηλητηριώδη για τα γατάκια μας φυτά. Εγώ παλιότερα είχα μολόχες, οι οποίες και δεν παθαίνουν τίποτα, είναι πολύ ανθεκτικές και δεν τις πολυπείραζαν. Μετά είχα κάτι αμαρυλλίδες και τώρα έχω ανεβάσει και μια γλάστρα με λουίζα. Παρ' όλ' αυτά περισσότερο ασχολήθηκαν με κάτι τριαντάφυλλα που είχα βάλει μια φορά σε ένα βάζο, παρά με τις γλάστρες. Να πω πως το Μισάκι μωρό κοιμόταν μάλιστα στη γλάστρα με τη μολόχα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,786 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:02, 18-06-14:

Δεν ξέρω τι φυτό είναι αυτό, αλλά φαίνεται κατάλληλο..

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    EasyRiding

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Βγάζει τα μαρούλια από τον κήπο! - Από Καλι
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-02-16 στις 20:05.
    • Τα καινούρια γατάκια στον κήπο - Από μαρια-ψιψιρικος
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-06-12 στις 14:44.
    • HELP έχω ένα νεογέννητο στον κήπο της πολυκατοικίας!!!! - Από Desi Zakou
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-04-09 στις 13:20.
    • Πρώτη μέρα στον κήπο... - Από zweet_dreamz
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-11-08 στις 11:37.
    • Νέα γάτα στον κήπο - Από rina08
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-03-08 στις 11:51.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους