Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,255 εγγεγραμμένα μέλη και 718,334 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 324 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πού σταματά η διασκέδαση και πού αρχίζει η κακοποίηση;

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,642 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:20, 05-02-14:

Ομολογώ με δισταγμό γράφω αυτό το μήνυμα, ίσως είμαι υπερβολική, αλλά θα το διαπιστώσω διαβάζοντας τη γνώμη σας για κάτι που με ενόχλησε (όχι μόνο ως εικόνα):

Κάνοντας ένα σύντομο πρόλογο, να πω οτι η τηλεόραση για μένα τον περισσότερο χρόνο όταν είναι ανοικτή (εκτός από τις πολύ βραδυνές ώρες), χρησιμεύει ως "χαλάκι" κάνοντας άλλες δουλειές ή έχοντας άλλες ασχολίες.
Προχθές λοιπόν, βράδυ Δευτέρας ήταν ανοιχτή και έτυχε να κάνει πρεμιέρα το νέο σίριαλ "Κάτω Παρτάλι". Αν και έχω πολλά χρόνια να παρακολουθήσω σίριαλ (ούτε ελληνικά, ούτε βραζιλιάνικα, ούτε τούρκικα κλπ) παρά μόνο ξένες σειρές, είχα την περιέργεια και δεν έκανα ζάπινγκ, αφήνοντάς το στο κανάλι που το έπαιζε.
Δεν θα κρίνω αν ήταν καλό ή όχι διότι δεν είναι της παρούσης, παρά μόνο οτι είχε απ'ό,τι είπαν την επόμενη, ρεκόρ τηλεθέασης (πάνω από 60% για όσους πιστεύουν τα μηχανάκια της AGB) Πράγμα που σημαίνει οτι ταυτόχρονα με μένα το έβλεπε πολύς κόσμος.
Αυτό όμως που ήταν χαρακτηριστικό και μου έκανε μπαμ, είναι οτι σε όλη τη διάρκεια του πρώτου επεισοδίου εμφανίζεται η κατά τα άλλα σεβαστή ηθοποιός Βίκυ Σταυροπούλου, έχοντας πάνω στο κεφάλι της για "περικεφαλαία" ένα κλουβί μ'ένα ζωντανό καναρίνι μέσα.

Την άλλη μέρα, όλα τα πρωινο-μεσημεράδικα βούιξαν από την τόση "σαρωτική"επιτυχία του πρώτου επεισοδίου, κάνοντας και ιδιαίτερη μνεία στην ιδιότυπη ζωντανή καπελαδούρα της ηρωίδας που υποδύεται η ηθοποιός.
Εμένα όμως η όλη εικόνα, όχι μόνο δεν με ενθουσίασε, αλλά για όση ώρα διαρκούσε, μου έφερε αγανάκτηση εκτός του οτι πλήγωνε την αισθητική μου.
Το καναρίνι ναι μεν μέσα στο κλουβί, αλλά προς τι η επιπρόσθετη ταλαιπωρία του? Το παρατηρούσα και δεν φαινόταν καθόλου κωμωδία γι αυτό, το έβλεπα που πετάριζε διαρκώς ανήσυχα και νευρικά μέσα στο αυτοσχέδιο κλουβί και ησύχαζε κάπως μόνο όταν η ηθοποιός στεκόταν ακίνητη
Αυτό το ζωντανό, άραγε πώς θα νιώθει διαρκώς μέσα στην ένταση, στους προβολείς, πάνω σε μια αεικίνητη κεφαλή- "βάση"?
(χώρια οι πρόβες που εύλογα παίρνουν πολύ χρόνο)
Κι έρχομαι τώρα και ρωτάω, μέχρι πού φθάνει το δικαίωμα του εμπνευστή αυτής της (κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα) κακογουστιάς να βγάζει βόλτα τα σουρρεαλιστικά του απωθημένα, θεωρώντας τα "εμπνευσμένα ευρήματα"?

Προσωπικά, εύχομαι αυτό το εξαιρετικά κακόγουστο θέαμα του καπέλου, να μη συνεχίσει για πολύ.
Ή ας έβαζε ένα ψεύτικο αν καλά και σώνει ήθελε να πει κάτι τις ο ..ποιητής.

Τέλος, αν και γνωρίζοντας οτι η θεματολογία του σίριαλ βασίζεται στη σάτυρα διαφόρων τύπων και καταστάσεων, δεν έχω ακόμα καταλάβει τη...σημειολογία του συγκεκριμένου και πολύ ιδιαίτερου "καπέλου" , ας με διαφωτίσει κάποιος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,445 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:40, 05-02-14:

Οχι μονο εχεις δικιο με αυτα που σε προβληματιζοπυν αγαπημενη μου φιλη,αλλα θα σου πω και κατι αλλο,που δυστυχως υπαρχει μόνο στους νόμους,αλλα οχι στην πραξη.
Απαγορευεται ,συμφωνα με τον νεο νομο η χρησιμοποιηση ζωου σε θεαματα.Με οτι σημαινει αυτο.Τσιρκο,θεατρικες παραστασεις,τηλεοραση.
Κανενα απολυτως δικαιωμα δεν εχουμε να χρησιμοποιουμε ζωα για θεαματα.
Τα συμπερασματα δικα σας,σε σχεση με το ποσο οι νομοι που ψηφιζονται...τηρουνται κιολας.
ΖΟΥΓΚΛΑ καλοι μου φιλοι.Ζουγκλα ειμαστε..μονο που το χειροτερο ειδος ειναι ο ανθρωπος....................

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 00:19, 06-02-14:

Συμφωνω. Το ειχα δει και γω αλλα μονο σε μια φαση. Με ενοχλησε και το αλλαξα. Πως αυτο το βρισκουν και χιουμορ δεν καταλαβαινω ειναι και ντροπη για να κανουν ενα σηριαλ βλακεια να ταλαιπωρουν το ζωντανο. Ας εβαζε ενα ψευτικο οπως ειπε και η alcyone. Δεν ειχαν και ποτε ντροπη για να εχουν τωρα στην ελληνικη τηλεοραση. Φταινε αυτοι που καθησαν να το δουν. Αλλα δεν ειναι ολοι φιλοζωοι. Βλεπουν και γελανε

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicole1987 : 06-02-14 στις 01:45.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,642 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:38, 06-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Οχι μονο εχεις δικιο με αυτα που σε προβληματιζοπυν αγαπημενη μου φιλη,αλλα θα σου πω και κατι αλλο,που δυστυχως υπαρχει μόνο στους νόμους,αλλα οχι στην πραξη.
Απαγορευεται ,συμφωνα με τον νεο νομο η χρησιμοποιηση ζωου σε θεαματα.Με οτι σημαινει αυτο.Τσιρκο,θεατρικες παραστασεις,τηλεοραση.
Κανενα απολυτως δικαιωμα δεν εχουμε να χρησιμοποιουμε ζωα για θεαματα.
Τα συμπερασματα δικα σας,σε σχεση με το ποσο οι νομοι που ψηφιζονται...τηρουνται κιολας.
ΖΟΥΓΚΛΑ καλοι μου φιλοι.Ζουγκλα ειμαστε..μονο που το χειροτερο ειδος ειναι ο ανθρωπος....................
Όπου τελικά μου φαίνεται είχε δίκιο κάποιος που είπε οτι στην Ελλάδα δεν χρειάζονται πολλοί καινούργιοι νόμοι, αλλά μόνο ένας που να ορίζει να τηρούνται οι ήδη υπάρχοντες!

Όσο για το τελευταίο σου σχόλιο οτι ο άνθρωπος είναι το χειρότερο είδος, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη!
Το πιο αιμοβόρικο κι επικίνδυνο

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:45, 06-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Συμφωνω. Το ειχα δει και γω αλλα μονο σε μια φαση. Με ενοχλησε και το αλλαξα. Πως αυτο το βρισκουν και χιουμορ δεν καταλαβαινω ειναι και ντροπη για να κανουν ενα σηριαλ βλακεια να ταλαιπωρουν το ζωντανο. Ας εβαζε ενα ψευτικο οπως ειπε και η alcyone. Δεν ειχαν και ποτε ντροπη για να εχουν τωρα στην ελληνικη τηλεοραση. Φταινε αυτοι που καησαν να το δουν. Αλλα δεν ειναι ολοι φιλοζωοι. Βλεπουν και γελανε
Έχεις δίκιο δυστυχώς. Και λέω δυστυχώς, γιατί μεν σε ότι αφορά το concept και το περιεχόμενο του σίριαλ το θέμα του γούστου και της αίσθησης του χιούμορ είναι κάτι πολύ προσωπικό για τον καθένα, αλλά στο θέμα της κακοποίησης (και στην ουσία της καταπάτησης του νόμου για τα δικαιώματα των ζώων όπως πολύ σωστά μας υπενθύμησε πριν η Έφη) πολύ φοβάμαι μήπως περιμένουμε άλλα τόσα χρόνια, όσα περιμέναμε για να πάψει το θέαμα των "αρκουδιάρηδων" στους δρόμους.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kate.pelzmann (Κατερινα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kate.pelzmann
H Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H Kate.pelzmann έγραψε στις 08:40, 09-04-14:

Παιδια συμφωνω απολυτα μαζι σας!
Στην αυστρια δεν εχω ελληνικα καναλια,για την ακριβεια δεν εχω καν τηλεοραση αλλα εχω YouTube και μια φορα ειδα ενα επεισοδιο...
Το κατα ποσο αυτο το σηριαλ ταιριαζει στα δικα μου γουστα και αισθητικη δεν ειναι της παρουσης αλλα το θεμα ειναι οτι το καναρινακι στο κλουβι της κ.Σταυροπουλου με λυπησε και με αγανακτισε ταυτοχρονα...
Δεν καταλαβαινω για ποιο λογο και που εξυπηρετει αυτο το, ο Θεος να το κανει, καπελο και για ποιο λογο ειναι απαραιτητο να επιβαλουμε μια αθωα ψυχουλα που νιωθει μονο το πανικο απο τα συνεχομενα περα-δωθε της....βασης του...
Ευχομαι σε καποια φαση να σταματησει επιτελους αυτη η αναισχηντη εκμεταλευση των ζωων...

Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 10:42, 09-04-14:

Καλημέρα και απο εμένα. Σήμερα είχα σκοπό να ανοίξω και εγω αυτό το θέμα αλλά με προλάβατε. Έχω αγανακτήσει και εγώ με αυτή τη βάρβαρη ιδέα του σκηνοθέτη να ταλαιπωρούν το καναρινάκι χωρίς κανένα λόγο. Δεν μπορώ να καταλάβω και εγω το λόγο και δεν ξέρω μέχρι πότε έχουν σκοπό να το συνεχίζουν. Να σας πω την αλήθεια εγω θα ήθελα να βλέπω τη σειρά γιατί παίζει ενας γνωστός μου αλλά κάθε φορά που πάω να το παρακολουθήσω, δεν αντέχω στο θέαμα και αλλάζω το κανάλι. Με εκνευρίζει και σκεφτόμουν να στείλω ενα γράμμα παραπόνων στο κανάλι. Βέβαια, το ξέρω πως θα το πετάξουν πριν το διαβάσουν αλλά δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 14:50, 09-04-14:

Κάποια στιγμή είχε βγεί κάποιος ή κάποια ηθοποιός και διευκρίνισε οτι δεν παίζει πάντα το ίδιο καναρίνι (θεωρώντας οτι το ίδιο θα ...κουράζεται) Έχουν μερικά και ...αλλάζουν (ακόμα χειρότερα! λέω εγώ) και οτι στο τέλος το μυστήριο θα λυθεί.
Μέχρι να λυθεί όμως, όχι πριν τις αρχές του 2015, θα εξακολουθήσει το θέαμα να ενοχλεί.Δυχτυχώς, όχι αρκετούς.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 15:31, 09-04-14:

Αν λέμε την ίδια δήλωση, την είχε κάνει ο σεναριογράφος νομίζω. Και είπε επίσης -"κουρασμένος" από τέτοιες κριτικές- πως τα καναρίνια κελαηδούν συνέχεια τρισευτυχισμένα, οπότε δεν κακοποιούνται.
Δε διευκρίνισε βέβαια αν κελαηδούν κατά τη διάρκεια της ώρας που "κοσμούν" το κεφάλι της ηθοποιού ή όταν ησυχάζουν στα κλουβιά τους!!
Από δικιολογίες προς υπεράσπιση της αναισθησίας βρίθει η ελληνική πραγματικότητα... Η τηλεόραση θα πήγαινε πίσω;;

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 18:30, 10-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από Ειρήνη1234
Αν λέμε την ίδια δήλωση, την είχε κάνει ο σεναριογράφος νομίζω. Και είπε επίσης -"κουρασμένος" από τέτοιες κριτικές- πως τα καναρίνια κελαηδούν συνέχεια τρισευτυχισμένα, οπότε δεν κακοποιούνται.
Δε διευκρίνισε βέβαια αν κελαηδούν κατά τη διάρκεια της ώρας που "κοσμούν" το κεφάλι της ηθοποιού ή όταν ησυχάζουν στα κλουβιά τους!!
Από δικιολογίες προς υπεράσπιση της αναισθησίας βρίθει η ελληνική πραγματικότητα... Η τηλεόραση θα πήγαινε πίσω;;
'Ετσι όπως τα λες Ειρήνη μου...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη athanasiad
H athanasiad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,635 μηνύματα.

H athanasiad έγραψε στις 18:56, 10-04-14:

O πολιτισμός μιας κοινωνίας, φαίνεται και από το πως συμπεριφέρεται στα ζώα, στα πτηνά, από τις κυβερνήσεις που εκλέγει για να την κυβερνούν..........

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 18:58, 10-04-14:

Και ο πολιτισμός αυτής της χώρας χωλαίνει επικίνδυνα....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 11:13, 01-07-14:

Δεν παρακολούθησα τη σειρα ποτε αλλα μου είπανε οτι και καλα το καναρίνι ειναι ο πρώην της και γι αυτο το κουβαλαγε στο κεφάλι. Τι βλακεία δηλαδη. Ταλαιπωρούσαν τοσο καιρο το καημενο το πουλάκι για το τιποτα. Δυστυχως τέτοιες χώρες σαν τις δικές μας δεν θα αλλαξουν ποτε.

Παράθεση

Panagiotis849 (Παναγιώτης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Panagiotis849
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Δύο Γατούλες έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O Panagiotis849 #Panos έγραψε στις 20:11, 15-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Δεν παρακολούθησα τη σειρα ποτε αλλα μου είπανε οτι και καλα το καναρίνι ειναι ο πρώην της και γι αυτο το κουβαλαγε στο κεφάλι. Τι βλακεία δηλαδη. Ταλαιπωρούσαν τοσο καιρο το καημενο το πουλάκι για το τιποτα. Δυστυχως τέτοιες χώρες σαν τις δικές μας δεν θα αλλαξουν ποτε.
Συμφωνώ. Βασανίζουν τα ζώα για το τίποτε. Για να παραξενευτεί ο κόσμος και για να έχουν τηλεθέαση...
Τελικά όλα για το κέρδος...
Δεν ξέρουν όμως ότι αν καταστραφή η φύση, θα καταστραφούμε κι εμείς...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σταμάτα πια!!! - Από ΜΑΪΜΟΥ
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-05-09 στις 23:19.
    • To site για την προστασία των ζώων αρχίζει - Από yasmin1gr
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Άλλα ζωάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-12-07 στις 16:20.
    • Αρχίζει πόλεμος - Από sofiagal
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-06-06 στις 14:12.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους