Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,062 εγγεγραμμένα μέλη και 718,625 μηνύματα σε 22,686 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 452 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πυρετός και δυσκοιλιότητα

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη alexianna
. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O alexianna α έγραψε στις 19:48, 04-08-14:

Καλησπέρα,

έχω έναν γατούλη 2 χρονών, στειρωμένο που τον έχω αποκλειστικά μέσα στο σπίτι από 3 μηνών.
Τις τελευταίες μέρες ήταν κάπως υποτονικός και δεν έτρωγε πολύ, αλλά υπέθεσα ότι ήταν η ζέστη γιατί γενικά δεν παρατήρησα κάποια μεγάλη διαφορά.
Σήμερα όμως τον πήγα καλού κακού στον κτηνίατρο γιατί έχει μερικές μέρες να πάει στην άμμο.
Εκεί συνειδητοποιήσαμε ότι ο γατούλης είχε πυρετό 39,8!
Όπως καταλαβαίνετε είμαι φρικαρισμένη γιατί σκέφτομαι ότι ο γατούλης για να εμφανίζει πυρετό μπορεί να έχει aids ή λευχαιμία ή τίποτα άλλο σοβαρό
Ο γιατρός έδειχνε προβληματισμένος στο πώς συνδέεται η δυσκοιλιότητα με τον πυρετό και του έκανε εντύπωση πώς γατί με τόσο πυρετό είχε όρεξη να φάει και γενικά ήταν καλά.
Εγώ σκέφτηκα μήπως φταίει καμιά τριχόμπαλα γιατί ο μικρούλης είναι μακρύτριχος, αλλά δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία, σας έχει τύχει εσάς η τριχόμπαλα να προκαλέσει πυρετό;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:20, 04-08-14:

Πυρετό όχι. Δυσκοιλιότητα όμως ναι.
Αν λοιπόν έχει τριχόμπαλλες που δεν μπορούν να βγουν και την στιγμή που έχει πιάσει και τόση ζέστη, η ανορεξία του ψιλοεξηγείται.
΄Οσο για τον πυρετό, μπορεί να είναι από κάτι άλλο άσχετο, δεν είναι ανάγκη να συνδέονται αυτά τα δυό.
Πάντως αν δεις πως παραπροβληματίζεται ο κτηνίατρος και άκρη δεν βγαίνει, πάρε και μια άλλη γνώμη από άλλο κτηνίατρο, κατά προτίμηση με μεγαλύτερη εμπειρία σε γάτες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 20:57, 04-08-14:

Ναι, εννοείται θα πάω για δεύτερη γνώμη αν χρειαστεί.
Απλά εχω προβληματιστεί πολύ με τον πυρετό. Εντάξει δεν έχω την τρελή εμπειρία, αλλά δύο φορές πήγα γάτα με πυρετό στον κτηνίατρο και η μία είχε ηπατική ανεπάρκεια και η άλλη aids..
Δεν ξέρω, απλά σκέφτομαι, γάτα μέσα στο σπίτι, εμβολιασμένη, αν δεν έχει κάτι σοβαρό πυρετό από τι να πάθει;;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:12, 04-08-14:

Από πολλά πράγματα. Εγώ έχω γάτες από το 1992 και όλες κατά καιρούς παθαίνουν διάφορες ιώσεις ή αρπάνε κάποια μικρόβια και όλα αυτά κάνουν και πυρετό. Συνήθως δηλαδή από αυτό καταλαβαίνεις πως κάτι έχει το γατί γιατί πολλά από αυτά δεν έχουν άλλα συμπτώματα.
Κανένα γατί μου δεν είχε ποτέ aids η λευχαιμία.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 21:37, 04-08-14:

Αχ σ' ευχαριστώ για τις γρήγορες και ελπιδοφόρες απαντήσεις!
Μακάρι να πάνε όλα καλά με το γατούλη, ελπίζω να έχω νέα σύντομα!
Καλό βράδυ!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 10:59, 05-08-14:

Ο πυρετός έπεσε στο γατούλη και ο γιατρός μου είπε πως δεν χρειάζεται να ανησυχώ εφόσον του έπεσε τόσο γρήγορα και δεν του ξανανέβηκε. Επίσης μου είπε πως δεν πιάνει τίποτα στο έντερο και πως δεν πάει στην άμμο επειδή δεν τρώει και άρα δεν έχει τίποτα να βγάλει.
Δεν ξέρω, εγώ εξακολουθώ πάντως να είμαι ανήσυχη...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:18, 05-08-14:

Κοίτα την στιγμή που δεν τρώει είναι φυσικό να μην έχει και τίποτα να βγάλει.
Πάντως τώρα που έπεσε ο πυρετός, λογικά πρέπει να αρχίσει να τρώει σιγά-σιγά. Αν δεις και αυτό δεν γίνεται να ξαναενοχλήσεις τον γιατρό, έστω και τηλεφωνικά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πυρετός; - Από kary
      Το θέμα έχει λάβει 42 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-07-18 στις 22:14.
    • Πυρετός 41,3! - Από joy
      Το θέμα έχει λάβει 68 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-11-08 στις 20:50.
    • Πυρετός.. - Από kaitikati
      Το θέμα έχει λάβει 30 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-09-07 στις 17:05.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους