Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,255 εγγεγραμμένα μέλη και 718,334 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 326 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Θετικός σε FIV (έιτζ γάτας) και υψηλό ζάχαρο

meatball

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη meatball
H meatball αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H meatball έγραψε στις 18:36, 25-04-15:

[INDENT][LEFT]Καλησπέρα σε όλους,

Πριν μερικούς μήνες βρήκαμε έναν αδέσποτο γατούλη στο δρόμο. Τον βρήκαμε περίπου 8 μηνών και Τον στειρώσαμε πριν 2 μήνες. Τώρα είναι περίπου 1.5 χρονών πολύ μικρούλης ακόμα! Επειδή είχε συνηθίσει να βγαίνει συχνά και να έχει νοοτροπία αδέσποτου προσπαθήσαμε να αρχίσουμε να τον περιορίζουμε μέσα μιάς και ο ίδιος μετα τη στείρωση δεν είχε τόσο όρεξη να βγαίνει. Ωστόσο σε μια απόπειρα του να βγει μας έπεσε απο το δεύτερο κάτω αλλά δυστυχώς αν και μικρό ύψος δεν έπεσε σωστά. Απο εκείνη τη μέρα αν κ δεν έσπασε κάτι είχε μια άλλη συμπεριφορά. Μετά απο δική μου επιμονή κάναμε εξετάσεις αίματος και τελικά ο γάτος μου διαγνώστηκε με τον ιο του έιτζ ενω επίσης υποφέρει απο πολύ υψηλο ζάχαρο. Ο γιατρός λέει οτι πιθανότατα το είχε πάντα ή και του το μετέδωσε η μαμά του ή ίσως κόλλησε απο την έντονη δραστηρίοτητα του όσο ήταν στο δρόμο. Το θέμα είναι πως εμείς δεν γνωριζουμε πολλά απο γάτες ωστόσο η βασική θεραπέια για το ζάχαρο που είναι ενέσεις ινσουλίνης δεν μπορούν να γίνουν λόγω του έιτζ και έτσι ο γατούλης μου δεν αναμένεται να ζήσει πολύ. Εμείς όμως είμαστε διατεθειμένοι να κάνουμε οτι μπορούμε να ζήσει χρόνια και όσο το δυνατόν καλύτερα. Μπορεί κάποιος που είχε παρόμοια εμπειρία να μας βοηθήσει και να μας δώσει συμβουλες? Το κακό είναι πως ναι μεν το πέσιμο του μας βοήθησε να μάθουμε πως κάτι έχει αλλά δεν ξέρουμε αν η κατάσταση του είναι έτσι λόγω του πεσίματος τώρα ή της αρρώστιας του που άρχισε να εκδηλώνεται (δεν τρώει πολύ, δεν πίνει καθόλου νερό, κουράζεται εύκολα, κοιμάται συνεχώς) Σας παρακαλούμε πολύ αν κάποιος έχει να καταθέσει παρόμοια εμπειρία ή τυχαίνει να ξέρει κάτι για τις ασθένειες αυτές ας μας γράψει τι μπορούμε να κάνουμε. Είναι ακόμα τόσο μικρός και έχουμε δεθεί τόσο πολύ μαζί του που είναι πια μέλος της οικογένειας μας. Όποιος τον βλέπει απλά τον ερωτεύεται και είναι τόσο καλό και ήσυχο. Ευχαριστούμε πολύ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:18, 25-04-15:

Σαν πρώτη κίνηση θα πρότεινα να επισκεφτείτε έναν δεύτερο κτηνίατρο για να πάρετε και μια άλλη γνώμη και ίσως κάποιες συμβουλές επιπλέον.
Να ρωτήσω εδώ αν ξεκινήσατε να του δίνετε τροφούλα για διαβητικά γατιά; Σίγουρα θα βοηθούσε πιστεύω.
Για το έητζ μπορείτε να βρείτε αρκετές πληροφορίες εδώ και για το σάκχαρο εδώ και εδώ.
Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία και με τα δυό, είχα γατούλα με διαβήτη και έχω και τώρα μία με αρκετά υψηλό σάκχαρο που όμως είναι τύπου 2 και αντιμετωπίζεται με την διατροφή, δεν χρειάστηκε δηλαδή ποτέ μέχρι τώρα ινσουλίνη.
Μου κάνει εντύπωση όμως που δεν πίνει αρκετό νεράκι, συνήθως τα γατιά με σάκχαρο πίνουν πολύ νερό, είναι και ένα από τα συμπτώματα που μας κάνουν να καταλάβουμε πως κάτι έχουν. Θα έλεγα λοιπόν, αφού ρωτήσετε εννοείται και κτηνίατρο, μήπως του δίνατε με το ζόρι κάθε μέρα κάποια ποσότητα νερού.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meatball

Νεοφερμένος

H meatball έγραψε στις 19:43, 25-04-15:

Καλησπέρα σας,

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρω όνομα αλλά τον πηγαίνω στον κ. Τράκα γνωστός κ καλός γιατρός στην περιοχή Κερατσινι-Πειαραια. Ωστόσο ίσως θα ήταν καλό να πάμε και σε ένα δεύτερο γιατρό. Έχει κανείς ή και εσείς κα. Βάσω κάποιον να προτείνετε? Τα νέα τα μάθαμε μόλις χθες και μάλιστα ανεπίσημα. Δηλαδή μέσα σε λίγες ώρες είχαν βγει κάποια και μας τα είπαν μέσω τηλεφώνου και τα υπόλοιπα θα τα πάρουμε αναλυτικά τη Δευτέρα οπότε και θα συζητήσουμε αναλυτικά τι μπορούμε να κάνουμε. Με ενημέρωσε πάντως ο γιατρός πως θα είναι δύσκολα επειδή παράλληλα με το aids είναι και διαβητικός και ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω.

Σχετικά με την τροφή μπορώ να πω 4 μέρες μετά την πτώση του απο το δεύτερο έχει αρχίσει να τρώει δειλά δειλά αλλά πρέπει να έχει χτυπήσει τη γνάθο του διότι δυσκολεύεται να μασήσει αλλά και να χασμουρηθεί άνετα.

Σχετικά με νερό τώρα χθές του βάλαμε ορό για να ενυδατωθεί και λέω να ακολουθήσω τη συμβουλή σας νερό με ενεσούλα. Ξέρετε πόσα ML και πόσες φορές τη μέρα?

Δυστυχώς όπως είπα δεν ξέρουμε πολλά απο γατιά τυχαία τον βρήκαμε και τυχαία αποφασίσαμε να τον κρατήσουμε και τελικά λίγους μήνες μετά και αφού τον αγαπήσαμε όσο τπτ μαθαίνουμε τα άσχημα νέα.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:34, 25-04-15:

Τον κο Τράκα τον γνωρίζω, ήταν ο πρώτος μου κτηνίατρος και για αρκετά χρόνια. Μάλιστα εκείνος παρακολουθούσε την πρώτη μου γατούλα που είχε σάκχαρο και γνωρίζω πως ξέρει αρκετά πάνω σ' αυτό.
Για την γνάθο του τι είπε ο κτηνίατρος, την είδε; ΄Ισως από αυτό να δυσκολεύεται να φάει και όσο περνάει θα τρώει καλύτερα. ΄Εχω την εντύπωση πως περιμένει κι ο γιατρός και τις τελευταίες εξετάσεις για να σας δώσει οδηγίες και συμβουλές. Αν δεν σας πει κάτι για τροφή ρωτήστε τον εσείς, αν δηλαδή θα βοηθούσε να τρώει τροφούλα diabetic. Υπάρχουν 2-3 εταιρείες που έχουν τέτοια τροφούλα.
Τώρα για το νερό δεν ξέρω καθόλου να σας πω πόσο νερό πρέπει να πίνουν γιατί τα δικά μου πίνουν από μόνα τους και μάλιστα αρκετό. Εγώ το μόνο που θα πρότεινα είναι το να βάλετε σκεύη με νεράκι σε αρκετά σημεία του σπιτιού και κάποιες φορές να τον αφήνετε να βλέπει κάποια βρύση να τρέχει, είτε της μπανιέρας, είτε του νιπτήρα. Μήπως και ξεκινήσει να πίνει από εκεί και το δει και σαν διασκέδαση. Πολλά γατιά πίνουν νερό από την βρύση γιατί τους αρέσει το φρέσκο.
΄Οσο για κτηνίατρους, ρίξτε μια ματιά στην λίστα που έχουμε με προτεινόμενους από χρήστες μας κτηνίατρους.

Παράθεση

meatball

Νεοφερμένος

H meatball έγραψε στις 20:57, 25-04-15:

Θα συμβουλευτώ τη λίστα και θα πράξω αναλόγως. Θα τα συζητήσω όλα μαζί του τη Δευτέρα όπως και τι θεραπεια προτείνει και θα επανέλθω. Θέλω να κάνω οτι μπορώ για να ζησει ο γατούλης για πολλά πολλά χρόνια.

Σ 'ευχαριστώ πάρα πολύ ειλικρινά τόσο για το χρόνο σου όσο και για τις συμβουλές σου

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:35, 25-04-15:

Δεν έκανα τίποτα και δεν υπάρχει λόγος να με ευχαριστείς. Γράψε μας πως πάει και τι σου είπε ο κτηνίατρος.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους