Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,150 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 148 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Υπερτροφική μυοκαρδιοπάθεια

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη athanasiad
H athanasiad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,635 μηνύματα.

H athanasiad έγραψε στις 20:49, 29-04-15:

Δυστυχώς το ζούμε και αυτό. Την Μεγάλη εβδομάδα, η Κλάρα, λίγο έλειψε να φύγει από τη ζωή. Ευτυχώς τη σώσαμε. Κάναμε υπέρηχο και τελικά διαπιστώθηκε ότι πάσχει από υπερτροφική μοιοκαρδιοπάθεια. Παίρνει τα εξής φάρμακα 1. Dimazon 2. Fortekor 3.Pianix. Μήπως γνωρίζετε κάτι περισσότερο γι' αυτό; Θάθελα να μου πείτε αν είναι πολύ σοβαρό. Στο τέλος της εβδομάδας έχω ραντεβού με καρδιολόγο - κτηνίατρο. Παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας. Ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:01, 29-04-15:

Σε γάτα δεν μου έχει τύχει προσωπικά αλλά δεν έχει τύχει και να ακούσω για άλλη τέτοια περίπτωση. Στους ανθρώπους πάντως αν και όλες οι παθήσεις της καρδιάς είναι σοβαρές, είναι από αυτές που με την κατάλληλη θεραπεία μπορείς να ζήσεις χρόνια. Το είχε η πεθερά μου γι' αυτό και το ξέρω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

H athanasiad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,635 μηνύματα.

H athanasiad έγραψε στις 21:09, 29-04-15:

Η αλήθεια είναι ότι με αυτή την αγωγή, είναι πιο ζωηρή και η όρεξή της είναι καλή. 'Εχει κλείσει τα εννέα της χρόνια και ο γιατρός μου είπε ότι το πρόβλημα αυτό της υγείας της το έχει από τότε που γεννήθηκε. Τώρα όμως εμφανίστηκε. Παίζει ρόλο η ηλικία της. Θα δούμε τι θα πεί και ο καρδιολόγος. Δεν γνώριζα ότι υπάρχει και καρδιολόγος για ζώα. Η κοινή ζωή με τα ζώα, μας διδάσκει πολλά....

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:12, 29-04-15:

Αν θες σχετικά με τη μυοκαρδιοπάθεια στις γάτες, μπορείς να διαβάσεις κι εδώ
Εύχομαι όλα καλά να πάνε και, με λίγη προσοχή, η γατούλα σου να ζήσει πολλά χρόνια

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sonia

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sonia
H sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H sonia έγραψε στις 20:52, 05-05-15:

Καλησπέρα. Λυπάμαι για την διάγνωση. Έχασα τον γάτο μου το 2004 από υπερτοφική μυοκαρδιοπάθεια, ήταν 4,5. Το βασικό θέμα είναι πως δημιουργεί θρόμβους. Ετσι έγινε και η διαγνωση (μετά απο ενα επισόδειο θρόμβωσης που δημιουργησε παράλυση στα πίσω άκρα, γίνανε οι αντιστοιχες εξετάσεις και καταλήξαμε στην διάγνωση). Ξεπεράσαμε την παράλυση και ο γάτος επανήλθε σε φυσιολογικά επίπεδα, περίπου 15 ημέρες μετά. Δεν θυμάμαι τι αγωγή ξεκινήσαμε τότε. Φρόντισα ταυτόχρονα να μην στερσσάρεται, να μην ζεσταίνεται το καλοκαιρι, το κλιματιστικό όλη μερα αναμμενο (δικη μου πρωτοβουλία, δεν μου το είπε κανείς αυτό, ούτε ξέρω αν θα άλλαζε κάτι). Έξι μήνες μετα το αρχικό επισόδειο και παρά την αγωγή, έπαθε νέο επισόδειο, πολύ βαρύτερο, με συγκέντωση υγρού στους πνεύμονες, πέραν της παράλυσης) και δεν καταφερα να τον σώσω. Όσο το έψαξα τότε - και το έψαξα εντός κι εκτός Ελλάδας - πέραν της αγωγής δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις. ΜΑκάρι από τότε να έχει βρεθεί κάτι περισσότερο και να υπάρχουν καλύτερες προοπτικές. Εύχομαι με την αγωγή να καταφέρετε να κερδίσετε πολύ χρόνο και να πάνε όλα καλά

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

H athanasiad έγραψε στις 19:18, 10-05-15:

Πήγαμε στον καρδιολόγο την Παρασκευή. Μετά από ένα ακριβώς μήνα θεραπείας, ξανά τα ίδια προβλήματα. Δεν έτρωγε πάλι και οι πατουσίτσες της, έχασαν το ρόζ χρώμα τους. Έτσι έτυχε, να την δεί και ο καρδιολόγος. Τελικά την κράτησε για νοσηλεία, ευτυχώς πάει καλύτερα και θα την πάρω στο σπίτι τη Δευτέρα το μεσημέρι. Άλλαξε τα φάρμακα, γιατί προέκυψε και πρόβλημα με υγρό στον πνεύμονα. Τα πράγματα είναι δύσκολα, αλλά θα το παλέψουμε και η Κλάρα μου, αλλά και εγώ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:22, 10-05-15:

Αμαν αθανασια μου τωρα το ειδα αυτο!Δεν το ειχα δει..ιδεα δεν ειχα!
Ο γιατρος τι λεει;Ποια η προγνωση του;
Αχ ειναι και μικρη βρε συ η Κλαρα μας..9 χρονων...ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να πανε ολα καλα.Την αγαπω παρα πολυ την κλαρα μας αθανασια μου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

H athanasiad έγραψε στις 19:47, 10-05-15:

Καλησπέρα Έφη μου. Είναι το δεύτερο επεισόδιο, μέσα σε ένα μήνα. Για το λόγο αυτό νοσηλεύεται από την Παρασκευή. Θα την πάρω αύριο. Τα πράγματα δεν είναι καλά. Οι πνεύμονές της είχαν μαζέψει υγρό. Της άλλαξε την φαρμακευτική αγωγή και άρχισε να τρώει πάλι. Το κάλιό της έπεσε στο 5. Το Σάββατο που μίλησα με το γιατρό, μου είπε ότι πάει καλά και η Κλάρα είναι αγωνίστρια. Θα δούμε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:35, 10-05-15:

Μακαρι Αθανασια μου,μακαρι να πανε ολα καλα.
Κουραγιο...να ξερεις οτι σας σκεφτομαι πολυ!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:19, 11-05-15:

Εύχομαι η Κλάρα, μια από τις ομορφότερες και γλυκύτερες γατούλες του My Cat, να ξεπεράσει το πρόβλημα γιατί έχει ακόμα ζωή πολλή μπροστά της και είναι και μαχήτρια. Καλή δύναμη και να βγει νικήτρια!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους