Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,117 εγγεγραμμένα μέλη και 718,314 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 286 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γατούλα με φύσημα. Και τώρα τι κάνουμε;

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 00:23, 28-10-11:

Γεια σας!
Η Νεφέλη μου είναι τώρα πια 7 μηνών. Όταν ήταν ακόμα πολύ μικρή, μάθαμε πως έχει φύσημα. Τώρα που έχει φτάσει την ηλικία την κατάλληλη για στείρωση, η γιατρός είπε πως πρώτα θα πρέπει να κάνει ακτινογραφία ή υπέρηχο για να καταλάβουμε το βαθμό και τι το προκάλεσε κτλ. Έχω κλείσει ραντεβού τη Δευτέρα για τη στείρωση αφού πρώτα γίνει ο κατάλληλος έλεγχος. Θα ήθελα να ρωτήσω είτε το γιατρό του φόρουμ είτε κάποιο άλλο μέλος με ανάλογη εμπειρία, εάν ο κίνδυνος για την εγχείρηση είναι πολύ μεγάλος..Πρέπει η γατούλα να πάει σε κάποιο ιατρείο κατάλληλο εξοπλισμένο ή κάτι τέτοιο? Δεν ξέρω τι κάνω..Φοβάμαι πολύ μήπως πάθει κάτι από λάθος γιατρού.
Τη γιατρό που έχω εδώ και 2 χρόνια την εμπιστεύομαι πολύ αλλά και πάλι ανησυχώ...
Ιδέες, απόψεις, σκέψεις ή και εμπειρίες, όλα δεκτά..Ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:42, 28-10-11:

Χωρις να ειμαι γιατρος,απλα απο αυτα που εχω δει..υπαρχει οντως περιπτωση να ειναι πιο δυσκολη η εγχειριση εφοσονν εχει προβλημα στην καρδια.Οπωσδηποτε πρεπει να συμβουλευτεις και αλλον κτηνιατρο.
Μακαρι να πανε ολα καλα..σου το ευχομαι μεσα απο την καρδια μου.
Υγ..στελνω πμ στον γιατρο του σαιτ,να δει το θεμα σου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:04, 28-10-11:

Ρώτα την κτηνίατρο σου αν η περίπτωση της αυξάνει τον κινδύνο να μη τα καταφέρει με την επέμβαση. Ανάλογα με το τι θα σου πει, αποφασίζεις. Εμένα πάντως αν μου έλεγαν ότι είναι δύσκολη η περίπτωση της και υπάρχει κινδύνος να μη τα καταφέρει, δεν θα την στείρωνα.

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 01:07, 28-10-11:

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου αλλά και το πμ στο γιατρό του σαιτ! Η αγωνία με έχει φάει από την ώρα που έκλεισα το ραντεβου...
Έχω ήδη ρωτήσει άλλη μια κτηνίατρο(σχετικά νέα στην ηλικία) που έχει μεγάλη πείρα με γάτες και είναι πολύ γνωστή ως φιλόζωη κτηνίατρος επίσης. Επειδή είναι πολύ οικονομική σε (νυν ή πρώην) αδέσποτα, κάναμε εκεί τα εμβόλια..Ρώτησα λοιπόν για τη στείρωση και εκείνη βέβαια μου είπε τα ίδια για τις εξετάσεις που πρέπει να γίνουν..Ανέφερε πως θα είναι μάλλον μια πολύ αγχωτική επέμβαση και πως η ίδια δε θα την αναλάβει.Μου συνέστησε κάποιον συνάδερφο..Μπορεί να μην έχει τον κατάλληλο εξοπλισμό ή να μην έχει την απαραίτητη εμπειρία, δεν ξέρω..
Όπως και να έχει όλη αυτή η διαδικασία με έχει φοβίσει πολύ..Δε θα το αντέξω εάν πάθει κάτι η μικρή..
Ευχαριστώ και τις ευχές..Εύχομαι και εγώ το ίδιο!!

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 01:20, 28-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Ρώτα την κτηνίατρο σου αν η περίπτωση της αυξάνει τον κινδύνο να μη τα καταφέρει με την επέμβαση. Ανάλογα με το τι θα σου πει, αποφασίζεις. Εμένα πάντως αν μου έλεγαν ότι είναι δύσκολη η περίπτωση της και υπάρχει κινδύνος να μη τα καταφέρει, δεν θα την στείρωνα.
Και αυτό το σκέφτηκα..Αλλά και αυτό δεν είναι επικίνδυνο??

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:26, 28-10-11:

Εμ..ειναι οντως επικινδυνο.Καταρχην αν κυκλοφορει εξω και μεινει εγκυος.Η γεννα δεν ειναι απλη υποθεση ειδικα σε γατα με προβλημα στην καρδια.Αλλα και μεσα αν μενει ,κινδυνευει απο πυομητρα,που παλι εγχειρηση θα χρειαστει..,εκτος απο τον κινδυνο που θα διατρεξει.
Καταρχην να διευκρινησεις αν ο κινδυνος ειναι κυριως στην εγχειρηση καθεαυτο .ή στην ναρκωση.Γιατι αν ειναι στην ναρκωση..μπορεις να κανεις με αεριο αναισθητικο,που θεωρητικα εχει λιγοτερους κινδυνους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:28, 28-10-11:

Ένα άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να ψάξεις να βρεις πολύ έμπειρο κτηνίατρο που έχει κάνει παρόμοια επέμβαση στο παρελθόν..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 10:34, 28-10-11:

πρώτα ψάξε το θέμα με το φύσιμα, μπορεί να είναι κάτι απλό, ασήμαντο, απλά θα πρέπει να είμαστε σίγουροι για αυτό και μετά της κάνεις και την επέμβαση. εύχομαι απο καρδιάς να πάνε όλα μια χαρά

Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 13:09, 28-10-11:

γνώμη μου πάντα με την σύμφωνη γνώμη της κτηνιάτρου (την οποία βρίσκω αρκετά καλή αφού δεν αναλαμβάνει χειρουργείο αν δεν είναι 100% σίγουρη ότι μπορεί να φέρει εκ πέρας) είναι να περιμένεις το γατάκι να αναπτυχθεί πλήρως. Δε ξέρω σε τι ηλικία σταματάει η ανάπτυξη στα γατιά (λογικά λίγο πάνω από το χρόνο) , μετά το πέρας αυτού του χρόνου προχώρησε σε στείρωση.

Πρέπει να βρεις και την αιτία του φυσήματος και να βεβαιωθείς ότι δεν είναι κάτι το επίκτητο σε αντίθετη περίπτωση πρέπει να περιορίσεις το αίτιο. Αυτό απαιτεί ένα πολύ καλό ιστορικό από την ιατρό και συνεργασία με σένα. Πρέπει επίσης να δεις και πόσο σοβαρό είναι το φύσημα αυτό εκτός απο τις εργαστηριακες και ακτινολογικές εξετάσεις μπορεί να διαπιστωθεί και από μια πολύ καλή κλινική εξεταση και σίγουρα απαιτείτε έμπειρο αυτί.

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 19:42, 28-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Εμ..ειναι οντως επικινδυνο.Καταρχην αν κυκλοφορει εξω και μεινει εγκυος.Η γεννα δεν ειναι απλη υποθεση ειδικα σε γατα με προβλημα στην καρδια.Αλλα και μεσα αν μενει ,κινδυνευει απο πυομητρα,που παλι εγχειρηση θα χρειαστει..,εκτος απο τον κινδυνο που θα διατρεξει.
Καταρχην να διευκρινησεις αν ο κινδυνος ειναι κυριως στην εγχειρηση καθεαυτο .ή στην ναρκωση.Γιατι αν ειναι στην ναρκωση..μπορεις να κανεις με αεριο αναισθητικο,που θεωρητικα εχει λιγοτερους κινδυνους.
Μέσα πρόκειται να μένει και μάλιστα αποκλειστικά, οπότε για πυομήτρα πρέπει να φοβόμαστε..Εχω την εντύπωση ότι έχει να κάνει με την νάρκωση ωστόσο θα πρέπει να το ξαναρωτήσω..
Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Ένα άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να ψάξεις να βρεις πολύ έμπειρο κτηνίατρο που έχει κάνει παρόμοια επέμβαση στο παρελθόν..
Μάλλον προς εκεί κλίνω τώρα.. Δε νομίζω να πάει η μικρή τη Δευτέρα..Ευτυχώς έχω και την άλλη μικρή που πρέπει να πάει για στείρωση και μόλις σήμερα της σταμάτησε ο πρώτος οίστρος..Άρα σκέφτηκα να πάω εκείνη στη θέση της Νεφέλης που δεν έχει θέμα με την καρδούλα της..Και για τη Νεφέλη να κλείσω ραντεβού με κάποιο γιατρό (που αυτή τη στιγμή μου έρχεται στο μυαλό), και να δούμε τι λέει και αυτός..
Αρχική Δημοσίευση από rodirdi
πρώτα ψάξε το θέμα με το φύσιμα, μπορεί να είναι κάτι απλό, ασήμαντο, απλά θα πρέπει να είμαστε σίγουροι για αυτό και μετά της κάνεις και την επέμβαση. εύχομαι απο καρδιάς να πάνε όλα μια χαρά
Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο..Μπορεί να μην είναι τίποτα σημαντικό, αυτό είπε και η πρώτη κτηνίατρος..Ποτέ δεν ξέρεις πριν το δεις..
Αρχική Δημοσίευση από fockos
γνώμη μου πάντα με την σύμφωνη γνώμη της κτηνιάτρου (την οποία βρίσκω αρκετά καλή αφού δεν αναλαμβάνει χειρουργείο αν δεν είναι 100% σίγουρη ότι μπορεί να φέρει εκ πέρας) είναι να περιμένεις το γατάκι να αναπτυχθεί πλήρως. Δε ξέρω σε τι ηλικία σταματάει η ανάπτυξη στα γατιά (λογικά λίγο πάνω από το χρόνο) , μετά το πέρας αυτού του χρόνου προχώρησε σε στείρωση.

Πρέπει να βρεις και την αιτία του φυσήματος και να βεβαιωθείς ότι δεν είναι κάτι το επίκτητο σε αντίθετη περίπτωση πρέπει να περιορίσεις το αίτιο. Αυτό απαιτεί ένα πολύ καλό ιστορικό από την ιατρό και συνεργασία με σένα. Πρέπει επίσης να δεις και πόσο σοβαρό είναι το φύσημα αυτό εκτός απο τις εργαστηριακες και ακτινολογικές εξετάσεις μπορεί να διαπιστωθεί και από μια πολύ καλή κλινική εξεταση και σίγουρα απαιτείτε έμπειρο αυτί.
Οκ!!Θα το κοιτάξω και αυτό.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..Εύχομαι να πάνε όλα καλά..Θα σας ενημερώσω για το τι ειπώθηκε και από τον άλλο γιατρό στον οποίο θα πάω..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:51, 28-10-11:

Εφόσον το ψάχνεις τόσο πολύ το θέμα και δεν αφήνεις τίποτα στην τύχη όλα θα πάνε καλά!! Περιμένουμε νέα σας!

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 20:45, 28-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Εφόσον το ψάχνεις τόσο πολύ το θέμα και δεν αφήνεις τίποτα στην τύχη όλα θα πάνε καλά!! Περιμένουμε νέα σας!
Το εύχομαι πραγματικά! Ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:11, 28-10-11:

Kοίτα, αν κινδυνεύει στο χειρουργείο, θα προτιμούσα να μείνει αστείρωτη, παρά να πεθάνει στη νάρκωση και μετά να νιώθω ενοχές ότι εγώ την σκότωσα. Άλλωστε δεν είναι σίγουρο ότι θα πάθει ντε και καλά πυομήτρα. H πυομήτρα στις γάτες δεν είναι τόσο συχνή όσο στα σκυλιά (τα σκυλιά παθαίνουν πιο συχνά γιατί δεν είναι και τα πιο καθαρά ζώα στον πλανήτη ). Υπάρχει και μια άλλη μέθοδος να σταματάς τον οιστρο κάθε φορά που εμφανίζεται. Πρέπει να σου δείξει πως γίνεται ο κτηνίατρος για να το κάνεις αργότερα μόνη σου στο σπίτι. Δεν είναι μακροχρόνια λύση βέβαια. Παίρνει ο κτηνίατρος μπατονέττα, την βάζει στον κόλπο της γάτας που έχει οίστρο και με αυτό τον τρόπο απελευθερώνονται τα ωάρια απο τις ωοθήκες, η γάτα νομίζει ότι έχει ζευγαρώσει και ο οίστρος σταματά. Υπάρχουν επίσης ενέσεις και χάπια. Είμαι κατά των ενέσεων γιατί αυξάνουν τις πιθανότητες για καρκίνο, αλλά αν μου λέγανε ότι η γάτα θα πεθάνει αύριο στο χειρουργείο, σαφώς και θα διάλεγα να κάνω τις ενέσεις. Θα προτιμούσα να δώσω παράταση ζωής στη γατούλα μου, παρά να την μαζέψω νεκρή από το χειρουργείο. Εννοείται φυσικά πως όλα αυτά θα τα έκανα μόνο αν μου έλεγαν ότι ο κίνδυνος να πεθάνει στο χειρουργείο είναι αρκετά αυξημένος. Αν με διαβεβαίωναν ότι η κατασταση της δεν επηρεάζει την επέμβαση, θα προχωρούσα με την στείρωση χωρίς 2η σκέψη.

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 23:34, 28-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Kοίτα, αν κινδυνεύει στο χειρουργείο, θα προτιμούσα να μείνει αστείρωτη, παρά να πεθάνει στη νάρκωση και μετά να νιώθω ενοχές ότι εγώ την σκότωσα. Άλλωστε δεν είναι σίγουρο ότι θα πάθει ντε και καλά πυομήτρα. H πυομήτρα στις γάτες δεν είναι τόσο συχνή όσο στα σκυλιά (τα σκυλιά παθαίνουν πιο συχνά γιατί δεν είναι και τα πιο καθαρά ζώα στον πλανήτη ). Υπάρχει και μια άλλη μέθοδος να σταματάς τον οιστρο κάθε φορά που εμφανίζεται. Πρέπει να σου δείξει πως γίνεται ο κτηνίατρος για να το κάνεις αργότερα μόνη σου στο σπίτι. Δεν είναι μακροχρόνια λύση βέβαια. Παίρνει ο κτηνίατρος μπατονέττα, την βάζει στον κόλπο της γάτας που έχει οίστρο και με αυτό τον τρόπο απελευθερώνονται τα ωάρια απο τις ωοθήκες, η γάτα νομίζει ότι έχει ζευγαρώσει και ο οίστρος σταματά. Υπάρχουν επίσης ενέσεις και χάπια. Είμαι κατά των ενέσεων γιατί αυξάνουν τις πιθανότητες για καρκίνο, αλλά αν μου λέγανε ότι η γάτα θα πεθάνει αύριο στο χειρουργείο, σαφώς και θα διάλεγα να κάνω τις ενέσεις. Θα προτιμούσα να δώσω παράταση ζωής στη γατούλα μου, παρά να την μαζέψω νεκρή από το χειρουργείο. Εννοείται φυσικά πως όλα αυτά θα τα έκανα μόνο αν μου έλεγαν ότι ο κίνδυνος να πεθάνει στο χειρουργείο είναι αρκετά αυξημένος. Αν με διαβεβαίωναν ότι η κατασταση της δεν επηρεάζει την επέμβαση, θα προχωρούσα με την στείρωση χωρίς 2η σκέψη.
Δε διαφωνώ σε τίποτα από αυτά που λες!
Το μόνο που φοβάμαι είναι πως εάν τελικά εμφανίσει πυομήτρα κάποια στιγμή στη ζωή της και ξαναμπεί χειρουργείο σε μεγαλύτερη πια ηλικία, η επικινδυνότητα αυξάνεται σημαντικά νομίζω...
Τελοσπάντων, θα περιμένω να δω τι θα μου πουν κιόλας..Εάν μου πουν ότι οι πιθανότητες είναι 50/50 τότε δε νομίζω να τη στειρώσω..Αν και το θεωρώ απαραίτητο σε γάτα που μένει εντός σπιτιού..
Όταν την είχα πάει για ένα απλό τσεκ απ στην κτηνίατρο (όταν ήταν ακόμα πολύ μικρούλα, 2,5 μηνών περίπου) και είχε πρωτοακούσει το φύσημα, μου είχε πει πως ακούγεται πάρα πολύ έντονα και είχε προβληματιστεί ελαφρώς. Ωστόσο μου είχε πει πως όταν θα στειρωθεί θα πρέπει να κάνει έναν υπέρηχο πρώτα για να αποφασιστεί το σωστό αναισθητικό(εάν θυμάμαι καλά). Στη συνέχεια μου ανέφερε πως αρκετά γατάκια έχουν φύσημα αλλά γενικά παρουσιάζουν πολύ καλή ποιότητα ζωής και όχι πολλά προβλήματα. Δηλαδή με τη σωστή παρακολούθηση και προσοχή δε θα έχει πρόβλημα είχε πει..Μακάρι να είχε δίκιο και να προβληματίζομαι άδικα εγώ..
Εντομεταξυ την έχω λατρέψει τη μικρή! Είναι σαν παιδάκι υπερδραστήριο και κάνει όλη την ώρα "κουφα" και γελοία πράγματα και κινήσεις και γενικά πολλές βλακειούλες! Έχει γεμίσει το σπίτι από τότε που μπήκε στη ζωή μας! Δε θέλω να μου φύγει..Θα είναι πολύ βαρύ...

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 10:57, 02-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από mpoulaalekoula
Γεια σας!
Η Νεφέλη μου είναι τώρα πια 7 μηνών. Όταν ήταν ακόμα πολύ μικρή, μάθαμε πως έχει φύσημα. Τώρα που έχει φτάσει την ηλικία την κατάλληλη για στείρωση, η γιατρός είπε πως πρώτα θα πρέπει να κάνει ακτινογραφία ή υπέρηχο για να καταλάβουμε το βαθμό και τι το προκάλεσε κτλ. Έχω κλείσει ραντεβού τη Δευτέρα για τη στείρωση αφού πρώτα γίνει ο κατάλληλος έλεγχος. Θα ήθελα να ρωτήσω είτε το γιατρό του φόρουμ είτε κάποιο άλλο μέλος με ανάλογη εμπειρία, εάν ο κίνδυνος για την εγχείρηση είναι πολύ μεγάλος..Πρέπει η γατούλα να πάει σε κάποιο ιατρείο κατάλληλο εξοπλισμένο ή κάτι τέτοιο? Δεν ξέρω τι κάνω..Φοβάμαι πολύ μήπως πάθει κάτι από λάθος γιατρού.
Τη γιατρό που έχω εδώ και 2 χρόνια την εμπιστεύομαι πολύ αλλά και πάλι ανησυχώ...
Ιδέες, απόψεις, σκέψεις ή και εμπειρίες, όλα δεκτά..Ευχαριστώ!
Θα πρεπει να ξερουμε την εκταση του προβληματος για να ξερουμε εαν υπαρχει κινδυνος με την ναρκωση οποτε πρωτα θα πρεπει να γινουν ολες οι απαραιτητες εξετασεις(αιμοτολογικες, υπερηχος) και μετα να αποφασιστει ποτε θα γινει η επεμβαση

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 12:34, 02-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
Θα πρεπει να ξερουμε την εκταση του προβληματος για να ξερουμε εαν υπαρχει κινδυνος με την ναρκωση οποτε πρωτα θα πρεπει να γινουν ολες οι απαραιτητες εξετασεις(αιμοτολογικες, υπερηχος) και μετα να αποφασιστει ποτε θα γινει η επεμβαση
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..Τελικά τη Δευτέρα δεν πήγα την Νεφέλη αλλά την αδερφή της για στείρωση αλλά τα συζητήσαμε με τη γιατρό.. Ναι και εκείνη τα ίδια περίπου μου είπε.
Οπότε ξεκινάμε τον κύκλο των εξετάσεων από βδομάδα...
Ευχαριστώ και πάλι

Παράθεση

oly74

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη oly74
H oly74 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H oly74 έγραψε στις 19:07, 22-06-15:

Ο γιατρός διέγνωσε στην γατούλα μας (4 μηνών) φύσημα στην καρδιά της το οποίο επιβεβαιώσαμε και εμείς αφού απο 3 μηνών και μετά σωριάζεται στο πάτωμα στα δίπλα και ανασαίνει γρήγορα. Συνήθως μετά απο μία σχετικά έντονη δραστηριότητα. Παρόλο αυτά όμως και ζωηρή είναι και παίζει όσο αντέχει αλλά και τρώει κανονικά. Μας είπε πως δεν χρήζει κάποιου είδους φαρμακευτικής αγωγής καθώς το πρόβλημα είναι εκ γενετής και όχι κάτι που προέκυψε στην πορεία για να διορθωθεί. Επίσης μας είπε πως δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο παρά μόνο να μην την κουράζουμε με παιχνίδια ή οτιδήποτε άλλο για να μην επιβαρυνθεί η κατάστασή της και απλά να περιμένουμε να περάσει τους 6 μήνες που ενηλικιώνεται και σχηματίζονται πλήρως όλα της τα όργανα όπου και απλά κάποια στιγμή θα την χάσουμε απο την καρδούλα της. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι εάν υπάρχει κάτι άλλο να κάνουμε για να προλάβουμε το αναπόφευκτο, ή απλά θα την βλέπουμε να χειροτερεύει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους