Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,062 εγγεγραμμένα μέλη και 718,626 μηνύματα σε 22,686 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 460 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ανακοπή κατά την στείρωση...

Gourgourita

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gourgourita
H Gourgourita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H Gourgourita έγραψε στις 02:00, 30-08-15:

Καλημέρα σε όλους ☺
Είμαι καινούρια στη παρέα, αν και διαβάζω εδώ και αρκετούς μήνες τις συμβουλές σας και ενημερώνομαι για τη γατούλα μου.
Εδώ και αρκετό καιρό σκεφτόμουν αν έπρεπε να στειρώσω τη γουργούρα μου. Είναι ενός έτους και ζει αποκλειστικα μεσα στο σπιτι. Πριν απο μια εβδομαδα πηραμε τη μεγαλη αποφαση καθως δεν αντεχα να τη βλεπω να τυρρανιεται απο τους συνεχομενους οιστρους...
Εκλεισα λοιπον ραντεβου σε εναν κτηνιατρο για τον οποιο ειχα ακουσει καλα λογια και προχθες πηγαμε απο το ιατρειο του για την επεμβαση. Αρχικα τη ζυγισε και της εκανε προναρκωση με ενεση. Εβγαλε λιγα σαλια καθως ζαλιζονταν και ξαπλωσε ημι-ναρκωμενη... Ακολουθησε η ενεση της ολικης αναισθησιας και απο κει και περα την παρελαβε ο γιατρος για να ξεκινησει η διαδικασια. Εμεις παρακολουθουσαμε την επεμβαση εξω απο το χειρουργειο, ειχε ομως παραθυρακι για να βλεπουμε. Εκει λοιπον που ολα ωραια και καλα ξαφνικα βλεπω τον γιατρο να της κανει ανανηψη με το χερι του. Ενταξει..... Τα λογια ειναι περιττα, ακομα βουρκωνω μολις το θυμαμαι...! Ευτυχως την επανεφερε και η διαδικασια ολοκληρωθηκε επιτυχως! Οταν τον ρωτησαμε μας ειπε πως "παθαινε ανακοπη γιατι αρχιζε ξαφνικα να αναπνεει πολυ εντονα και γρηγορα". Τον ρωτησα αν υπαρχει περιπτωση να ξαναπαθει ανακοπη και με διαβεβαιωσε πως οχι. Μας εδωσε τις απαραιτητες οδηγιες και την πηραμε σπιτι.
Η γαταρα μου ειναι μια χαρα και αναρρωνει πληρως, ευτυχως! Αλλα δεν μπορει να το χωρεσει το μυαλο μου πως απο μια τοσο πολυδιαφημισμενη ως επεμβαση ρουτινας θα μπορουσα να ειχα χασει το ψυχακι μου! Το βραδυ ξυπναω αποτομα και την τσεκαρω να δω αν αναπνεει... Ουτε μωρο να ειχα!

Θα ηθελα λοιπον τη συμβουλη σας... Αν πιστευετε πως η ανακοπη ηταν λογω ιατρικου λαθους ή ετυχε.. Εχω ακομα ενα μικρο γατακι (2μηνων) και φοβαμαι μηπως ξανασυμβει κατι τετοιο οταν ερθει η ωρα του για στειρωση...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gourgourita : 30-08-15 στις 02:08.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,514 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:08, 30-08-15:

Καλημερα φιλη μου.
Καταρχην χαιρομαι πολυ που τελικα ολα πηγαν καλα για την γατουλα σου!
Ναι,καταννοω απολυτα αυτο που λες,και δυστυχως ολες οι επεμβασεις ακομα και οι πιο απλες ενεχουν στατιστικα καποιους κινδυνους.Δεν ισχυει μονο για τα ζωα,αλλα και για τους ανθρωπους.
Απο εκει και περα εγω θα σου ελεγα καποια στιγμη,να πας την γατουλα σου σε εναν αλλο κτηνιατρο,απλα να εξετασει την καρδουλα της.Να την αφουγκραστει κλπ.Μια απλη εξεταση δηλαδη.(μην της κανεις ναρκωση)
Αυτο για να αποκλειστει το ενδεχομενο να εχει καποιο προβλημα στην καρδια.
Απο εκει και περα,ολα παιζουν.Ακομα και υψηλοτερη δοση να της εδωσε,εξου και η ανακοπη,αλλα αυτο ειναι μια θεωρια..δεν σημαινει οτι ετσι εγινε.
Εσυ ομως,περιεγραψε τι ακριβως εγινε στον αλλο γιατρο και ρωτα τον απο τι μπορει να εγινε αυτο.Μην πεις το ονομα του πρωτου γιατρου,και καλυτερα θα ειναι να τον παραπλανησεις,δηλαδη να του πεις οτι σε αλλη πολη εγινε η στειρωση,αν μενεις σε μερος μικρο.
Οπως καταλαβαινεις αυτα τα ερωτηματα σε καμια περιπτωση δεν θα στα απανησει ο γιατρος που εκανε τη στειρωση.
Ευχομαι τα καλυτερα για τα μικρουλια σου,και αν θες γραψε μας τι θα σου πει ο δευτερος κτηνιατρος,αν την πας τελικα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,770 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 08:35, 30-08-15:

Καλημέρα και σε σένα Gourgourita και καλωσήρθες στη συντροφιά μας!

Φαντάζομαι το σοκ που θα βίωσες, βλέποντας το αγαπημένο σου πλάσμα που λίγο έλειψε να "φύγει" μπροστά στα μάτια σου!
Ευτυχώς τέλος καλό, όλα καλά, κι εύχομαι να είναι η τελευταία φορά κι άλλο τέτοιο ποτέ πια

Τώρα σε ό,τι αφορά τους λόγους, είτε από κάποιο πρόβλημα που έχει η γατούλα (π.χ. αλλεργία σε κάποιο από τα συστατικά του φαρμάκου που χρησιμοποιήθηκε για την αναισθησία), είτε από κάποια αβλεψία του γιατρού που της έκανε την επέμβαση, κανείς δεν είναι σε θέση να γνωρίζει, παρά μόνο ο ίδιος ο γιατρός να εικάζει. Για να είσαι όμως σίγουρη, όπως πολύ σωστά σου είπε και η Πουπουλίνα πριν, φρόντισε μετά από λίγο καιρό να την πας σε κάποιον άλλο ειδικό να αφουγκραστεί την καρδούλα της, έτσι ώστε ΑΝ στην απευχόμενη περίπτωση χρειαστεί κάποτε στο μέλλον πάλι επέμβαση με νάρκωση, να είσαι σε θέση να ενημερώσεις τον γιατρό που θα την κουράρει.
Πέρασες μια μεγάλη συναισθηματική φόρτιση και η ανησυχία σου είναι εύλογη για το αν θα επαναληφθεί αυτό το δυσάρεστο γεγονός και στο μικρό γατάκι που μεγαλώνεις, όταν θα έρθει η σειρά του να στειρωθεί. Αν και η πιθανότητα αυτό να ξανασυμβεί είναι πολύ σπάνια, , όταν έρθει η κατάλληλη ώρα θα σου συνιστούσα αφ'ενός να το αναλάβει κάποιος άλλος γιατρός, κι αφ'ετέρου μια τυπική προερχειρητική κλινική εξέταση της καρδιάς του, έτσι, για να έχεις το κεφαλάκι σου πιο σίγουρο

Εύχομαι καλή προσαρμογή της μικρής σου στο κλαμπ των στειρωμένων και σιγά σιγά ξεπερνώντας την ανησυχία που σου άφησε αυτή τραυματική εμπειρία.
Ακόμα αν θέλεις, μπορείς να μας γνωρίσεις τα δυο σου γατο-θησαυρουλίνια ανοίγοντας δικό τους θεματάκι εδώ με φωτογραφίες τους που θα χαρούμε να απολαύσουμε

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 139 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 10:07, 30-08-15:

Καλησπέρα Gourgourita!
Δε μπορώ καν να φανταστώ το πως θα ένιωσες βλέποντας τον γιατρό να κανει ανανηψη! Διαβάζοντας το κειμενο σου μεχρι αυτο το σημειο νομιζα οτι έχασες τη γατα σου και ψιλοτρομαξα,τωρα χαιρομαι που ολα ειναι καλά!!
Όπως ανεφερε η alcyone πιο πάνω,πολυ πιθανόν είναι οτι η γάτα σου έχει αλλεργια σε καποιο απο τα συστατικα του φαρμακου!Καλό θα ηταν εφόσον περασει λιγος καιρός και εχει ξεπεράσει πονάκια κτλ, να την πας σε έναν άλλο κτηνιατρο και να της κανει ενα τσεκ-απ (κυριως στην καρδια οπως προαναφερθηκε). Τώρα οτι και αν έγινε με τη γάτα σου, είναι-δεν ειναι λαθος του γιατρού, δε προκειται να σου πει οτι έσφαλε ή οτι δεν εκανε κατι σωστά! Αυτο θα στο πει ενας αλλος κτηνιατρος ως 3η γνώμη!!Αυτά από μένα!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 13:41, 30-08-15:

καλησπέρα γουργουρίτα και καλώς ήρθες κι επίσημα στην παρέα μας, αν και μακάρι να μην χρειαζόταν αυτή σου η τρομάρα για να σε γνωρίσουμε εσένα και τη μικρή σου.

ούτε να σκέφτομαι δεν θέλω πώς ένιωσες εκείνες τις στιγμές και πώς νιώθεις ακόμη, δεν είναι και λίγο το σοκ.

δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω σε όσα ειπώθηκαν ήδη. άσε να περάσει λίγος καιρός και πήγαινε σε κάποιον άλλο γιατρό.
αλήθεια, δεν έχεις κάποιο γιατρό που να εμπιστεύεσαι ως σχεδόν μόνιμο για τη γατούλα σου? πώς δηλαδή πήγες σε κάποιον που σου σύστησαν απλώς, για την επέμβαση? δεν το λέω επικριτικά, προς Θεού, αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί με τον οποιοδήποτε γιατρό, δυστυχώς υπάρχει ένα μικρό ποσοστό και στα ζωάκια μας που δεν αντέχει κάποιο φάρμακο της νάρκωσης, όπως και σε κάποιους ανθρώπους, όπως ειπώθηκε ήδη.

όπως και να 'χει περαστικά και άλλο κακό να μη σας βρει!
κι εγώ θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο να ξανασυμβεί με το άλλο γατάκι, αλλά καλού κακού κάνε τους εξετάσεις και στα δυο να είσαι σίγουρη.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gourgourita

Νεοφερμένος

H Gourgourita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H Gourgourita έγραψε στις 15:09, 30-08-15:

Σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλες σας!
Δεν το είχα σκεφτεί οτι κατα τη διάρκεια της ζωής της ισως να της ξαναγίνει νάρκωση (πιθανον τραυματισμός κλπ)... Οπότε ναι σιγουρα πρέπει να την παω για εξετάσεις!
Για να είμαι ειλικρινής αρχικά είχαμε επιλέξει εναν αλλο γιατρό που θεωρείται τοπ στον Βολο. Μας την "έσπασε" ομως, γιατι οταν θέλαμε να κλείσουμε ραντεβού και να μάθουμε πληροφορίες για τη διαδικασία, αφενός βιάστηκε να μας ξεφορτωθεί και δεν ασχολήθηκε και αφετέρου ερωτώμενος για το κόστος απάντησε "ελάτε και θα τα βρούμε"... Οτι δηλαδή όλοι κυκλοφορούμε με 100ευρα στο πορτοφόλι μας και "θα τα βρουμε" στον δρόμο να μας τα μοιράζουν... Πήγαμε λοιπον στον επόμενο γιατρό της λιστας μας που πάντα ηταν επεξηγηματικός. Ωστόσο εχω τις αμφιβολίες μου για τη διαδικασία που τήρησε εν τελει... Π.χ. εφόσον έπαθε ανακοπή το γατι δεν της έβαλε οξυγόνο, κάτι... Ή δεν ανέφερε ποτέ τις λέξεις προεγχειρητικός ελεγχος... Η έστω μετα την επέμβαση να αναφέρει κατι για εξετάσεις! Δεν την ακροαστηκε καν πριν την επέμβαση και άλλα τετοια. Οπότε θα την παω σχεδόν αναγκαστικά στον πρώτο γιατρό για τις εξετάσεις για να αποκλείσουμε καποιο οργανικό -αλλεργικό πρόβλημα. (Αν κάποιος απο εσάς γνωρίζει εναν δοκιμασμένα καλό γιατρό στον Βόλο θα σας ήμουν υπόχρεη).

Αχ να φανταστείτε με τη χαραααα την πήγαμε στο ιατρειο για στείρωση! Και τελικά φυγαμε σαν βρεγμένες γάτες... Θα το ψαξω παντως γιατι ειναι σημαντικό να έχεις εναν γιατρο απόλυτης εμπιστοσύνης. Ακολουθει εξάλλου κι ενας άντρακλας που περιμένει να στειρωθει!

alcyone σ'ευχαριστώ, θα ανεβάσω φωτο με τα ζιζάνιά μου σύντομα!
rouli πρώτη φορα επισκεφτηκαμε κτηνίατρο, δυστυχως ο χειμωνας που περασε ηταν πολυ δύσκολος οικονομικά. Δεν περισσευαν ουτε για εμβολιασμούς γι'αυτο τουλάχιστον φροντιζα να μη βγαίνει εκτος σπιτιου, να χει καθαρή αμμο και καλη τροφη με φρέσκο νεράκι. Τωρα τελευταια καλυτέρεψαν τα πράγματα οποτε την πηγα για στείρωση και σε εναν μηνα περιπου θα της κανω τα εμβόλια που πρεπει. Ρώτησα γνωμες και μου ειπαν 2-3 'καλούς' γιατρούς της περιοχης και κατέληξα σε εναν απ'αυτους. Τον ειχα επισκεφθει πριν την επέμβαση και μου φάνηκε πολυ καθαρός, επιμελής, στο ιατρειο μπαινοβγαιναν συνεχως πελάτες, ασε που μου εξηγουσε επι 20 λεπτα τη διαδικασια... Δεν ξερω τελικα αν φταιει ή οχι ο γιατρός για ότι εγινε αλλα εφόσον εχω αμφιβολίες θα ψαχτω περαιτερω!

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 11:00, 31-08-15:

Καλημερα. Καταλαβαινω απολυτα οσα γραφεις. Κι εγω στη μεγαλη μετα τη στειρωση εκανα εμβολια. Μονο την αποπαρασιτωση να μην αμελεις που ευτυχως δεν ειναι ακριβο το κοστος.
Τσεκαρε στο φορουμ το θεμα που τα μελη προτεινουν γιατρο ανα περιοχη. Ειναι αρκετα βοηθητικο. Ειμαι απο το κινητο τωρα κ δεν μπορω να βαλω λινκ.
Τελος, δεν ειναι απαραιτητο πως εφταιγε ο γιατρος, οπως ειπαμε δυστυχως συμβαινει κι αυτο σε ελαχιστες περιπτωσεις. Απλως θελει ψαξιμο. Μην σου πω οτι ηταν και τυχερη μεσα στην ατυχια της η γατουλα που την επανεφερε γτ τα περιασοτερα που εχω ακουσει παρομοια περιστατικα ειχαν ασχημη καταληξη.
Εσυ την πηγες με χαρα και καλα εκανες γτ το εκανες για να την γλιτωσεις απο σιγουρα θανατηφορα ιατρικα προβληματα. Για αυτο απλως προσπαθησε να το ξεπερασεις σαν μια κακια στιγμη που ευτυχως τελειωσε. Κι εφοσον το ψαξετε με εξετασεις θα ειστε εντελως ασφαλεις για το μελλον της γατουλας.

Παράθεση

Gourgourita

Νεοφερμένος

H Gourgourita έγραψε στις 22:09, 01-09-15:

Θα το κοιτάξω, σ'ευχαριστώ!

Όσο την βλέπω να τρώει και να παίζει με τον μικρό αρχίζω να ξεπερνάω το σοκ... Το μόνο που με ανησυχεί είναι πως η κοιλιά της παραμενει "ρουφηγμένη"μέσα. Έχουν περάσει 5 ημέρες και ακόμα τα ίδια παρ'όλο που έχει επανέλθει στο προηγούμενο βάρος της. Ρώτησα τον γιατρό και μου είπε πως είναι νωρίς ακόμα να βγάλουμε συμπεράσματα αλλά εφόσον τρώει και φέρεται φυσιολογικά δεν έχει πρόβλημα. Και τα δικά σας γατάκια είχαν τέτοιες κοιλίτσες μετά τη στείρωση;

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20150831_181405.jpg
Εμφανίσεις:  47
Μέγεθος:  1,39 MB  
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 23:08, 01-09-15:

Η αλήθεια είναι πως γενικά από ό,τι λένε οι γιατροί το να τρώει-πίνει νερό-πάει τουαλέτα και να παίζει κανονικά δείχνουν ότι η γάτα είναι μια χαρά.
Εγώ δεν θυμάμαι κάποιο ρούφηγμα-λίγο ερεθισμένη από την επέμβαση μόνο.

Για κτηνίατρο που προτείνουν μέλη εδώ βρήκα αυτό που προτείνει η Selina Kyle αλλά είναι παλιό το ποστ δεν ξέρω αν ισχύει.
Επίσης το μέλος moukelis μένει Βόλο από ό,τι ξέρω και θα μπορεί ίσως να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους