Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,255 εγγεγραμμένα μέλη και 718,334 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 338 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Χρωματισμοί και σημάδια στη μύτη

DonnieDarko

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DonnieDarko
Ο DonnieDarko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες (καμιά εκατοστή... έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O DonnieDarko έγραψε στις 12:53, 27-09-13:

Καλησπέρα,
ξαναγράφω αυτό το μήνυμα γιατί από λάθος μου το "έστειλα" στά Αρθρα αντί για τις Συζητήσεις...
όπως είχα γράψει έχω ένα πρόβλημα με τη γάτα μου, συγκεκριμένα έχει αρχίσει να παρουσιάζει καφέ χρωματισμούς και "κάκαδα" στην κατα τ'αλλα λευκή μύτη.
Πριν απο 2 μηνες περιπου αρχισε να εμφανιζει ενα καφε χρωματισμο ακριβως εξω απο το δεξι ρουθούνι. Σταδιακά αρχισε να εμφανίζει κατι σαν κηλίδα λιγο πιο εξώ, από πάνω απο τη μύτη... σιγα σιγα η κηλίδα έγινε μεγαλύτερη και τελικά έγινε σκληρή σαν κακαδάκι (ξεραμένο αίμα). προσπαθησα να το αποξύσω αλλά δεν ήταν εύκολο και την πήγα στα γιατρό. Ο γιατρός δοκιμασε να το αφαιρέσει και τελικά βγήκε, από κάτω ήταν ροζ σαν πληγούλα που ειχε θεραπτεύτει, και μου ειπε οτι δεν πρεπει να ειναι κατι, μαλλον τραυματισμός απο αλλη γατα.
Σύντομα όμως αρχισαν να εμφανίζονται στην ίδια θεση αλλες κηλίδες, και μάλιστα ο χρωματισμός ανεβένει προς τα πάνω σε ευθεία γραμμή. τώρα εμφάνισε άλλο ενα μικρο σημαδακι ακριβώς στο κέντρο της μύτης...
Εδω είναι μια φωτογραφία που εχω επισημάνει τα σημάδια...
https://www.dropbox.com/s/htequia0zgczwph/koudra_mytoula.JPG
Επισης κατι που παρατηρησα τωρα μολις ειναι οτι καθως η γατα αναπνεει, το δεξι τμημα της μυτης (που ειναι αυτο που φερει τις κηλιδες) "φουσκώνει" οταν η γατα εισπνεει (ελαφρώς, αλλά απο κοντά γίνεται αμέσως αντιληπτό), ενω το αριστερό τμημα της μυτης παραμενει ακίνητο (αυτο που δεν εχει χρωματισμούς...)
Παρακαλώ να μοιραστείτε μαζι μου τις απόψεις σας...
Ευχαριστώ πολύ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:11, 27-09-13:

Το μονο που μπορω να σκεφτω, μια και την ειδε κτηνιατρος ειναι να την πας και σε καποιον αλλον για να παρεις μια δευτερη γνωμη. Δεν εχω ξανακουσει κατι τετοιο και αλλη βοηθεια δεν μπορω να σου δωσω παντως αφου αυτο ξαναγινεται ενω δεν το θεωρησε σημαντικο ο κτηνιατρος που εχεις τωρα, μια δευτερη γνωμη νομιζω επιβαλλεται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 13:24, 27-09-13:

Εγώ πάντως που έχω πορτοκαλί γατούλα καιγύρω από το στόμα και κάτω από την μύτη είχε αρχίσει να εμφανίζει μαύρα σημαδάκια, την ειχα πάει στον κτηνίατρο και μου είχε πει, ότι δεν είναι τίποτα και λόγω χρώματος γίνεται αυτό. Βέβαια θα δοκίμαζα και εγώ δεύτερο κτηνίατρο, που θα μπορούσε να εξηγήσει κάπως το φαινόμενο, για να είσαι σίγουρη, ότι δεν είναι κάτι

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DonnieDarko

Νεοφερμένος

Ο DonnieDarko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες (καμιά εκατοστή... έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O DonnieDarko έγραψε στις 13:40, 27-09-13:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας... Δυστυχώς εδώ που είμαι τωρα (ολλανδία) δεν έχω πολλές επιλογές για κτηνίατρο, και γενικά εδώ δεν ειναι και πολύ καλοί οι κτηνίατροί τους, 8α δοκιμάσω την τύχη μου σε έναν ακόμα και το Δεκέβριο αν το πρόβλημα επιμένει (που ας ελπίσουμε ότι δεν) μαλλον θα την παρω μαζί μου να τη δει ο κ. Πανος στον Αιλουρο...
Κατι που σκεφτομαι ειναι μήπως προκείται για μυκητίαση ή "ακμή", αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν κατι ειδικά "σαπούνια" για τοπικό καθαρισμό που μπορεί να βοηθήσουν;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:11, 27-09-13:

Σε ποια περιοχη της Ολλανδιας βρισκεσαι;Δυο απο τα κοριτσια μου ειναι απο Ολλανδια,η εκτροφεας τους μενει εκει και εχω πολλους φιλους εκτροφεις που μπορουν να σου συστησουν καποιο καλο γιατρο για δευτερη γνωμη.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DonnieDarko

Νεοφερμένος

O DonnieDarko έγραψε στις 16:16, 27-09-13:

βρισκομαι λιγο εξω στα ορια του δημου του Αμστερνταμ σε ενα χωργιο που λεγετε χαλφβεχ (halfweg), εχουμε δοκιμάσει αρκετούς κτηνίατρους μέχρι τωρα και κοντά και πιο μακριά αλλά δεν έχουμε βρει κάποιο που να μας εμπνεει εμπιστοσύνη, μια κτηνίατρο που βρήκαμε καλή από ότι έμαθα έμεινε εγκυος και σταμάτησε απο εκει που δουλευε και τωρα έχουμε χάσει τα ίχνη της (και εμείς και άλλοι άνθρωποι από οτι είδα...) αν γνωρίζει κάποιον καλό γιατρό κοντα στο Αμστερνταμ ας μας τον πει... ευχαριστώ πολύ

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 17:15, 27-09-13:

o δικος μου οταν τον πηρα απ το δρομο ειχε τετοια σημαδια στη μυτη μου ειχαν πει οτι ειναι ακμη. εβαζα μια αλοιφη για λιγο (δυστυχως δε θυμαμαι ποια) και εφυγαν. μετα απο λιγο ξαναβγηκαν και μετα απο λιγο καιρο ξαναεφυγαν μονα τους. απο τοτε δεν ξαναεβγαλε. δεν ειναι τιποτα, αν ειναι αυτο. ειχα διαβασει οτι υπαρχουν καποιοι παραγοντες που χειροτερευουν την ακμη στις γατες πχ πλαστικα μπολακια.

Παράθεση

DonnieDarko

Νεοφερμένος

O DonnieDarko έγραψε στις 17:27, 27-09-13:

και μενα σαν ακμη μου φαίνεται και θελω να πιστευω.. παλια ειχε ξανασυμβει και καναμε πλυσεις με ενα ειδικο "scrub" Και νομιζω οτι ειχε αποτελεσμα, οποτε σκεφτομαι οτι ισως να δοκιμασουμε κι αυτο και ελπιζω να ειναι κατι απλο. προσφατα αφερεσαμε ενα κακοηθη ογκο απο μια αλλη γατα μας (στη μυτη), και λιγο εχω τρομοκρατηθει... ευχαριστω παντως ολους για την ανταποκριση

σημ.: ξεχασα να πω οτι παλιοτερα η "ακμη" ειχε εμφανιστει κατω απο το σαγονι, και γι αυτο μου φαινετε τωρα λιγο περιεργο το σημειο να ειναι στη μυτη

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 17:29, 27-09-13:

Περαστικά σας να είναι, δεν θα είναι τίποτα, θα δεις... Και ακόμη, σιδερένια να είναι κι η άλλη σας γατούλα!

Παράθεση

DonnieDarko

Νεοφερμένος

O DonnieDarko έγραψε στις 17:33, 27-09-13:

ευχαριστώ! μας ειπαν οτι δεν ειναι μεταστατικός αλλά θα πρέπει να εχουμε ενα παραπανω τωρα το νου μας αν δουμε κατι... ελπιζω να μην ξαπαρουσιαστει, γιατι ο συγκεκριμενος γατος εχει ηδη ταλεπωρηθει πολύ με την υγεια του, τωρα παντως φαινεται να ειναι ενταξει..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:11, 27-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από DonnieDarko
βρισκομαι λιγο εξω στα ορια του δημου του Αμστερνταμ σε ενα χωργιο που λεγετε χαλφβεχ (halfweg), εχουμε δοκιμάσει αρκετούς κτηνίατρους μέχρι τωρα και κοντά και πιο μακριά αλλά δεν έχουμε βρει κάποιο που να μας εμπνεει εμπιστοσύνη, μια κτηνίατρο που βρήκαμε καλή από ότι έμαθα έμεινε εγκυος και σταμάτησε απο εκει που δουλευε και τωρα έχουμε χάσει τα ίχνη της (και εμείς και άλλοι άνθρωποι από οτι είδα...) αν γνωρίζει κάποιον καλό γιατρό κοντα στο Αμστερνταμ ας μας τον πει... ευχαριστώ πολύ
Οι φιλοι μου ειναι προς τα νοτια,κοντα στα συνορα με Βελγιο,αλλα δε χανω τιποτα να ρωτησω.Αν εχουν να προτεινουν καποιον θα σου πω!

Παράθεση

DonnieDarko

Νεοφερμένος

O DonnieDarko έγραψε στις 22:19, 27-09-13:

ΟΚ ευχαριστώ

Παράθεση

George1990 (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη George1990
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O George1990 έγραψε στις 00:51, 09-11-13:

Γεια σας,πριν λιγο παρατηρησα αυτο το σημαδακι λιγο πιο κατω απο την μυτουλα του γατου μου(βασικα πιο κοντα στο χυλη ειναι),ξερει κανεις τι μπορει να ειναι??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_20131109_004.jpg
Εμφανίσεις:  574
Μέγεθος:  1,15 MB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη George1990 : 09-11-13 στις 01:12.
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 13:19, 09-11-13:

Ίσως είναι κάτι δερματικό ή αλλεργικό...
Μήπως να επισκεπτόσασταν τον κτηνίατρο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

George1990 (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη George1990
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O George1990 έγραψε στις 13:23, 09-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από Lord Kratos
Ίσως είναι κάτι δερματικό ή αλλεργικό...
Μήπως να επισκεπτόσασταν τον κτηνίατρο;
Περασα σημερα απο τον κτηνιατρο και μου λεει δεν ειναι τιποτα θα φυγει,δεν με καλυψε η απαντηση του ηλπιζα να μου εδινε καμοια κρεμα,νταξει δεν ειναι κατι σοβαρο αλλα οκ

Παράθεση

Nikos90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nikos90
Ο Nikos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O Nikos90 έγραψε στις 21:24, 13-11-15:

Γεια σας.

Το γατάκι που φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία έχει βγάλει αυτό το μαύρο στη μυτουλα του, σα καυκαλο. Επίσης η μυτουλα του μου φαίνεται ξηρή.

Ξέρετε τι μπορεί να είναι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,642 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:58, 13-11-15:

Θα πρέπει να το δει κτηνίατρος για να έχεις μια υπεύθυνη διάγνωση και να του δώσει την κατάλληλη θεραπευτική αγωγή αν είναι κάτι παθολογικό.
Μόνο έτσι η μυτούλα θα επανέλθει στο φυσικό ροζ χρώμα.
Σύντομα περαστικά εύχομαι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nikos90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Nikos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O Nikos90 έγραψε στις 15:57, 24-11-15:

Τελικά πρόκειται για μύκητες... Θα το προσπαθήσουμε αρχικά με κρέμα daktarin, αν και μάλλον θα τη γλυφει ή θα τη σκουπιζει με τα ποδαράκια του. Αλλιώς θα πρέπει να πάρει φάρμακο απο το στόμα.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,642 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:29, 24-11-15:

Οι μύκητες στη γάτα δεν είναι κάτι τόσο σπάνιο αλλά, ευτυχώς, ιάσιμο. Όμως χρειάζεται να οπλιστείς με υπομονή ακολουθώντας πιστά την όποια αγωγή έδωσε ο γιατρός για τη θεραπεία, μέχρι να εξαφανιστεί κάθε εστία τους, καθότι έχουν την τάση να είναι επίμονοι και κάποτε να υποτροπιάζουν. Δες και το θέμα μας εδώ και καλή ανάρρωση στο μικρό

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:28, 24-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos90
Τελικά πρόκειται για μύκητες... Θα το προσπαθήσουμε αρχικά με κρέμα daktarin, αν και μάλλον θα τη γλυφει ή θα τη σκουπιζει με τα ποδαράκια του. Αλλιώς θα πρέπει να πάρει φάρμακο απο το στόμα.
Να πείτε στον κτηνίατρό σας πως η daktarin βγαίνει και σε μορφή oral. Δηλαδή παίρνεται από το στόμα, εσείς θα την βάζετε στην μυτούλα και αφήστε να την γλύφει όσο θέλει. ΄Ετσι το κάναμε κι εμείς με τον γάτο μας που έγλυφε ότι φάρμακο του βάζαμε.

Παράθεση

Nikos90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Nikos90 έγραψε στις 21:48, 24-11-15:

Την ανεφερε η φαρμακοποιος την oral. Αύριο είχα σκοπό να ενημερώσω τη γιατρό. Εψαξα για πληροφορίες για και αναφέρεται ως "Θεραπευτική αγωγή των μυκητιάσεων της στοματοφαρυγγικής κοιλότητας".

Και αυτή όμως αν τη βγάζει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο απ τη μυτουλα του θα έχει αποτέλεσμα; Τοπική δράση δεν έχει και η συγκεκριμένη;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:57, 24-11-15:

΄Όχι αυτή δεν έχει τοπική δράση γιατί δρα από μέσα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Χρωματισμοί - Από Elena_p
      Το θέμα έχει λάβει 26 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-07-08 στις 12:04.
    • Σημάδια παλιού τραυματισμού - Από Niki
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-03-07 στις 19:10.
    • Τα σημάδια του εγκλήματος... - Από marigo173
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ιστορίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-12-06 στις 12:57.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους