Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,043 εγγεγραμμένα μέλη και 718,623 μηνύματα σε 22,686 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 375 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Άρρωστο αδέσποτο γατάκι

dimitrafish

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitrafish
H dimitrafish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H dimitrafish έγραψε στις 21:20, 02-07-11:

καλησπερα.
εδω και δυο εβδομαδες ειναι σε ενα οικοπεδο διπλα στο σπιτι μου ενα μικρο γατακι του βαζω φαι αλλα δεν μπορω να το πιασω.ερχεται και στην αυλη μου κ εχει τσακωθει μερικες φορες με τα δικα μου.
το προβλημα ειναι οτι τωρα προσεξα οτι το ενα του ποδαρακι μαδαει.τι μπορω να κανω να του βαλω καποιο φαρμακο στο φαι δεν πλησιαζει με τιποτα και φοβαμαι οτι μπορει να κολλησουν τα δικα μου τα οποια δεν μπορω να περιορισω να μην βγαινουν στην αυλη.βοηθηστε με αν καποιος ξερει κατι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,514 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:28, 02-07-11:

Δυστυχως,.,,τι μπορουμε να σου πουμε;Γιατροι δεν ειμαστε..και το γατακι πρεπει να το δει κτηνιατρος.
Προσπαθησε να το ξεγελασεις με κονσερβα φαγητο...αν μπορεις να τη βαλεις σε μια γατοφορο με ανοιχτη πορτα,μπας και μπει.Ο αλλος τροπος ειναι την ωρα που τρωει..να εχεις διπλα γατοφορο,να φορας τα πλαστικα χοντρα γαντια που φοραμε για τις δουλειες του σπιτιου,και να το αρπαξεις γρηγορα να το βαλεις στη γατοφορο.Θελει μια προσπαθεια.Αλλα ετσι φαρμακα..πως μπορουμε να δωσουμε;
Πιθανο να εχει μυκητιαση..αλλα μπορει να ειναι και κατι αλλο....μονο ο γιατρος μπορει να σου πει τι να κανεις..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitrafish

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitrafish
H dimitrafish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H dimitrafish έγραψε στις 22:22, 02-07-11:

το δοκιμασα αλλα δεν το πιασα.το προβλημα ειναι οτι το διπλανο οικοπεδο ειναι περιφραγμενο με καγκελα αυτο περναει εγω δεν το φτανω...νομιζα οτι θα ημερεψει με το καιρο αλλα τιποτα.οι μυκητες ειναι κολλητικοι?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

blackfairy1986

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη blackfairy1986
H blackfairy1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H blackfairy1986 έγραψε στις 21:22, 27-02-12:

παιδιά καλησπέρα εδώ και 3 μέρες περίπου είναι μια γάτα έξω από το σπίτι μου και φωνάζει ουρλιάζει θα το έλεγα από το πρωί μέχρι το βράδυ και όλο το βράδυ θα έλεγα... σήμερα έψαξα λίγο να την βρω να δω πια είναι ... και είναι μια μεγαλόσωμη και στρουμπουλή γατούλα με άσπρα και κίτρινα χρώματα.. τέλος πάντων στην αρχή είπαμε πως θα γεννάει γιατί η περισσότερες γάτες της γειτονιάς αυτό τον καιρό γεννάνε που είναι πολλές θέλω να πω και μένω πέραμα αττικής.. και φυσικά ούτε μια στερημένη αν είχα λεφτά θα το έκανα εγώ αλλά εδώ δεν έχω στειρώσω την δικιά μου λόγο σοβαρού οικονομικού προβλήματος... πως θα στειρώσω και της άλλες? τέλος πάντων η γάτα δεν πλησιάζετε γιατί εκτός του ότι εδώ δεν κάνει κανείς τίποτα για τα αδέσποτα οκ όχι όλοι κάποια άλλα κτήνη έχουν φροντίσει να τα φοβίσουν πολύ τα ζωντανά έχουμε βρει δεκάδες φορές ψόφια γατάκια και γάτες από της γνωστές φόλες και το χειρότερο έχουν πεθάνει στα χέρια μας γάτες που της έχουν χτυπήσει μέχρι θανάτου ναι καλά διαβάσατε... προσπαθώ να ρίχνω οτι περισσεύει απο φαγητά στα αδέσποτα τουλάχιστον να μαζεύονται στην δικιά μου αυλή γιατί δεν έχουμε θέμα εκτός αυτού αυτά τα καημένα τα αδέσποτάκια και βραστό ρύζι να τους ρήξης θα το φάνε.... δεν είναι σαν την δικια μου που αν δεν φάει την μάρκα της μας παίζει θέατρο.. λυπών αυτό που θέλω να πω είναι παίζει η γάτα να μην εχει γεννήσει 3 μέρες τώρα και να νε πόνοι εγκυμοσύνης? Επίσης δεν ξέρω αν είναι θηλυκό γιατί δεν μπορώ να πλησιάσω τόσο ώστε να δω.. από φόλες δεν έχουμε ακούσει ποτέ να φωνάζουν έτσι συνήθως τα βρίσκουμε ενώ έχουν πεθάνει γιατί φωνάζουν πολύ ξεψυχισμένα και αφού έχει μυρίσει όλοι η γειτονία... τέλος πάντων πως μπορώ να βοηθήσω ένα ζώο που δεν πλησιάζει καν? αν της πετάξω κάτι να φάει και βάλω μέσα και λιγάκι σόδα που προκαλεί εμετό σε περίπτωση φόλας θα κάνει κάτι? και αν είναι έγκυος και γεννά λέτε να την πειράξει??? παιδιά μην μου πει κανείς για κτηνίατρο γιατί όπως είπα εδω δεν εχω να παω την δικιαμου και περιμένω να πληρωθεί η μαναμου για κατι νάζια που μου κανε τελευταία και θέλω να δω μην έχει τίποτα.. δεν παίζει να πάω το άλλο δεν εχω σάλιο.... και δεν μπορώ να πλησιάσω κιόλας παιδιά το ζωντανό εξαφανίζετε οπότε αν έχετε καμιά ιδέα πείτε μου μπας και το βοηθήσω το κακόμοιρο γιατί σίγουρα υποφέρει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 21:27, 27-02-12:

Αν δεν μπορείς να διαθέσεις για κτηνίατρο και δεν μπορείς να το πιάσεις, άλλη λύση δεν βλέπω πέραν του να προσπαθήσεις να επικοινωνήσεις με κάποια φιλοζωική στην περιοχή ή με κάποιον εθελοντή, που ίσως να έχει περισσότερη εμπειρία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:26, 28-02-12:

Μόνο με γατοπαγίδα πιάνεται αυτή η γατούλα..ναι.. επικοινώνησε με κάποια φιλοζωική. Αν καταφέρουν να την πιάσουν μετά θα μπορέσουν να την φροντίσουν και ίσως δοθεί και για υιοθεσία!!

Παράθεση

blackfairy1986

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη blackfairy1986
H blackfairy1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H blackfairy1986 έγραψε στις 16:34, 28-02-12:

παιδια απο εχθες το βράδυ σταμάτησα να την ακούω μόνο σήμερα άκουσα δυο μιαου το πρωί και μου φάνηκε πως ηταν αυτή χωρίς να με σίγουρη γιατι ήμουν μεσα στο σπιτι και μέχρι να βγω δε υπήρχε τιποτα.. μίλησα με μια γνωστή μου που χει πολλές γατούλες χρόνια τωρα και ξέρει αρκετα καλύτερα απο εμένα και μου πε να τις ρίξω λίγο φαγάκι κάπου γιατι μπορεί να πεινάει πολύ και γιαυτο να φώναζε έτσι.. οπότε χθες το βράδυ έριξα λιγι ξιρα τροφή απο μια που δεν έτρωγε η δικιμου γατούλα μην πάει και χαμένη έριξα και ενα μπουτάκι κότας που χε μινι απο το μεσημέρι αν και πάντα κάτι ρίχνω και προχθές έριξα απλα ξερετε κάνα ρυζάκι ότι έχει μινι δηλαδή κανα μακαρόνι αλλά τώρα είπα να ριξω κατι πιο νόστιμο μπας και παει να φάει και αργότερα σταμάτησε δεν ξερω αν έφαγε αυτή γιατι έκανε πολυ κρύο χθες (και σήμερα κάνει μπούζι ) για να κάτσω να δω αλλά το χαρτί που τα χα βάλει ήταν άδειο.. οπότε ολο και καποια θα τα έφαγε ειναι και πολλά βλέπεται... επίσης η κυρία αυτή που μίλησα μου πε αν ηταν φόλα η εγκυμοσύνη η θα χε πεθάνει η θα χε γεννήσει με ρώτησε μήπως έψαχνε να ζευγαρώσει αλλα 4 μέρες και σε μια γειτονία που νε τιγκα στα γατακια και μάλιστα ολα αστηρωτα ε δεν νομίζω... πάντως μια φορά δεν την ακουω και λιγο που βγήκα να την αναζητήσω δεν την βρήκα εδω τριγύρω θα βγω και το απόγευμα και αν την ακούσω παλι θα ρίξω ξανα φαγάκι και θα περιμένω να την δω αν τρώει μήπως το κακόμοιρο ούρλιαζε απο την πίνα.... αλλα εμενα κατι μου λεει πως ηταν έγκυος η γατα ηταν αρκετά παχουλή... τι να πω τώρα για να πάρω φιλοζωική πρέπει να την ξανα εντοπίσω και την ωρα εκείνη να πάρω τώρα τη να τους πω άκουγα μέχρι χθες μια αλλα τωρα δεν την ακούω πια??? οπότε κάτσε να δω κιόλας μην γέννησε πουθενά... γιατι επειδή ακριβώς ειναι γεμάτη η γειτονιά με γατες που αυτην την περίοδο γεννανε ίσως να μην έβρισκε που να γεννήσει και να ούρλιαζε ετσι... τι να πω εχω ώρες πάντως να την ακούσω ελπίζω μονο να ειναι καλα... δεν θα αντέξω να την δω και αυτην φολιασμένη.. παιδια να ρωτήσω κατι αλλο αν ξερει κανεις? το να φολιαζουν ζωα ειναι παρανομο σωστα? απο τον νόμο απο όσο ξέρω? τελος παντον αν ξαναβρώ φολιασμενο ζώο πιον μπορώ να ενημερώσω? να δώσω το ζωο ώστε να κάνει κατι κάποιος? και αν το πω σε κάποιον υπεύθυνο θα κάνουν κατι?

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 18:16, 28-02-12:

Βασικά είναι αυτονόητο ότι είναι παράνομο... Και μπορείς να κινηθείς νομικά. Βέβαια μην περιμένεις να σε πάρει και κανείς στα σοβαρά... Αλλά αν έχεις και οικονομικά προβλήματα δεν μπορείς να κάνεις και πολλά

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nattii
H Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 168 μηνύματα.

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 20:48, 01-02-13:

Θέλω τη γνώμη σας γιατί έχω στενοχωρηθεί πολύ. Βρήκα ένα γατάκι στη γειτονια δυο μηνών, που ετρεχαν τα ματάκια του. Του έβαλα χθες να φάει και όταν δεν πλησίασε τις κροκέτες το πήγα στον κτηνίατρο. Του έκανε αποπαρασίτωση και εμβόλιο. Σήμερα το πρωί το πήρα να το ταίσω και πάλι δεν ετρωγε ενω έτρεχαν τα ματακια και η μυτούλα του. Πηγα στον κτηνίατρο και μου έδωσε φάρμακο. Έχει πολλές ώρες που το ψάχνω όμως και δεν το βρίσκω πουθενά στη γειτονιά. Λέτε να έπαθε κάτι κακό, να πέθανε? Δεν ξέρω πόσο σοβαρό είναι αυτό που είχε....
Και σήμερα του βρήκα και σπιτάκι....
αχ ας γυρίσει....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 20:54, 01-02-13:

Γιατί να πέθανε?Ο κτηνίατρος τι σου είπε ότι είχε και τι φάρμακο σου έδωσε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

H Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 168 μηνύματα.

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 20:58, 01-02-13:

Δεν μου είπε. Augmentin.
Γιατί ηταν μικρούλι, αρρωστούλι και νηστικό...
Αχ μακάρι να είναι καλά...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:14, 02-02-13:

Ναταλία μου, δεν πέθανε. Κάπου κρύφτηκε ή περιπλανιέται. Θα ξαναφανεί. Το θέμα είναι να είσαι εσύ εκεί οταν εκείνο εμφανιστεί. Γι' αυτό μην τα παρατήσεις. Κάθε σούρουπο και βράδυ να βγαίνεις και να το ψάχνεις με τροφή. Αν δεν το βρίσκεις άφηνέ την εκεί. Και το επόμενο βράδυ ξανά έξω. Θα το βρεις. Καλή τύχη!!

Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 23:25, 03-02-13:

Πηγαινω καθε πρωι και βραδυ αλλα πουθενα... Νιωθω τυψεις, δεν αντεχω αλλο...
Σημερα ειδα πως πεταξαν το σεντονακι που του ειχα βαλει εκει που κοιμοταν καποιες φορες, σε μια εσοχη εκει που ενωνεται ο τοιχος με το πεζοδρομιο...Ενα σωρο σκουπιδια ειχε εκει, για ποιο λογο να το παρουν? μονο το σεντονακι του ελειπε!!!
Μου ειπαν οτι δεν επρεπε να κανει εμβολιο, αλλα εγω η ηλιθια δεν το ηξερα τοτε....

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 11:05, 04-02-13:

Βρε, μπας και το μετακίνησε αυτό για να παίξει;

Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 15:35, 04-02-13:

Το γατάκι; μακάρι!!!
Απλά δεν το έχω δει καθόλου κι ανησυχώ...

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 18:07, 04-02-13:

Υπομονή. Κάτι ημιαδέσποτα που ταϊζουν οι δικοί μου πότε έρχονται και πότε δεν έρχονται. Μήπως το ταϊζουν και αλλού; Γιατί τα δικά μας σίγουρα, είναι θρεφτάρια!

Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 18:23, 04-02-13:

Μακαρι να τρωει, αλλα ειναι πολυ λεπτουλι, 700 γραμμαρια...

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 19:10, 04-02-13:

Ε, αφού είναι μικρό.. Μην απελπίζεσαι πάντως, οι γάτες αντέχουν πολλά!

Παράθεση

filakas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη filakas
Ο filakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O filakas έγραψε στις 17:15, 27-03-13:

Γειά σας, περνώντας από μιά γειτονιά είδα μιά γάτα, δέν έμοιαζε νά είναι παραπάνω από 1 χρονών ή οποία ήταν σέ πολή άσχημη
κατάσταση.Τό ένα μάτι της ήταν κατακόκινο φαινόταν σάν βγαλμένο έτρεχε πύον καί από τήν μύτη καί φταιρνιζόταν.
Είχα ρωτήσει κάποιον άν ή γάτα είναι από κάποιο σπίτι καί μού είπε είναι τής γειτονιάς.
Υπέθεσα ότι έχει τήν γρίπη τών γατιών , χλαμύδια καί τίς έδωσα γιά 4-5 μέρες vibramycin ένα τέταρτο τού χαπιού.Δέν καλυτέρευε όμως , αντίθετα μετά από τρείς μέρες πού τήν συνάντησα ξανά τήν βρήκα σέ πανάθλια κατάσταση , έτρεχε αίμα από τήν μύτη της τό στόμα της ήταν σάν στραβό δέν τρώει ενώ πρίν έτρωγε, ήταν βρεγμένη καί από τήν βροχή , ίσως δέν βοηθήσε καί ό καιρός αυτές τίς μέρες έβρεχε.Αφού είδα ότι είναι ήμερη τής έδωσα σιρόπι 1ml άλλες δύο φορές μέχρι καί σήμερα αλλά δέν νομίζω ότι έχει νόημα νά επιμείνω καί φοβάμαι μήν μεταφέρω κανέναν ιό καί στά δικά μου ζώα.Σκέφτομαι αντί γιά καλό μήν τήν κάνω χειρότερα τελικά.
Έχετε καμιά ιδέα από τί μπορεί νά πάσχει;Τό καημένο είναι πολύ φιλικό άν καί έίναι σέ άθλια κατάσταση.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:18, 27-03-13:

Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω όμως δεν έχω γνώσεις κτηνιατρικής. Δεν ξέρω αν είναι σωστό, παρ' όλο που οι προθέσεις σου είναι καλές να δίνεις φαρμακευτική αγωγή χωρίς διάγνωση..

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

filakas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O filakas έγραψε στις 17:29, 27-03-13:

Νά συμπληρώσω ότι σέ παρόμοιες καταστάσεις ό κτηνίατρος μού είχε σηστήσει αυτό τό φάρμακο γιά αυτό ενήργησα έτσι.
Τώρα πού τό σκέφτομαι ή όραση της δέν ήταν καλή καί μπορεί ή γάτα νά χτύπησε κάπου γιά αυτό ίσως νά είχε αίμα στήν μύτη.

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elko
H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 17:38, 27-03-13:

Δεν μπορείς να την πας σε κάποιο κτηνίατρο; Σε ποιά περιοχή είσαι;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 17:49, 27-03-13:

Πιστεύω ότι το καλύτερο θα ήταν να το δει το γατάκι κάποιος κτηνίατρος.
Κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά επίφοβο να χορηγούμε από μόνοι μας φαρμακευτική αγωγή σε ένα γατάκι που δεν ξέρουμε τι έχει κι αυτό γιατί ενώ μπορεί να μας θυμίζει κάποια ασθένεια, μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο και να του κάνουμε άθελά μας κακό.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά με το μικρό!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:47, 27-03-13:

Θα συμφωνησω με τα παιδια, δεν ειναι σωστο να δινουμε φαρμακα χωρις να μας το εχει συστησει κτηνιατρος, αφου κανει διαγνωση.
Εκτος αυτου η δοσολογια που της εδωσες ηταν λαθος, 1/4 δινουμε στα γατακια τα μικρα μεχρι 6 μηνων, αν η γατουλα ειναι περιπου ενος χρονου οπως λες καλυτερα θα ηταν να της εδινες μισο χαπακι. Το θεμα ειναι οτι τωρα χειροτερεψε και δεν κανει να της δωσεις τιποτα, το καλυτερο θα ηταν να την πας σε εναν κτηνιατρο.

Παράθεση

filakas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O filakas έγραψε στις 22:51, 02-04-13:

Επανέρχομαι λίγο καθυστερημένα, τελικά έμαθα ότι τά αίματα δέν ήταν από τήν ασθένεια αλλά κάτι βρωμόπαιδα χτύπησαν τό γατάκι.Άν ήταν στήν γειτονιά μου θά γίνοταν χαμός, αλλά τά έστειλα ένα τηλεγράφημα μέσω άλλων παιδιών τής γειτονιάς ότι θά κάνω καταγγελία.Νόμιζα ότι δέν υπήρχαν αυτά στήν νέα γενιά αλλά δυστηχώς...Ευχαριστώ γιά τίς απαντήσεις

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:58, 02-04-13:

Δυστυχως νομιζες λαθος, στην τωρινη νεα γενια υπαρχουν πολυ περισσοτερο απο οτι σε παλιοτερες. Και που να δεις τι γινεται στην δικη μου γειτονια, με το ενα ματι στην μπαλκονοπορτα ειμαι συνεχεια.

Παράθεση

filakas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O filakas έγραψε στις 23:10, 02-04-13:

Πρώτα ξύλο θέλουν οί γονείς τους

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,770 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:41, 02-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από filakas
Πρώτα ξύλο θέλουν οί γονείς τους
Πες τααααααααα!!!!!!

Παράθεση

Steve2112

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Steve2112
Ο Steve2112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Steve2112 έγραψε στις 02:17, 18-08-16:

Καλησπέρα σε όλους!

Σήμερα το μεσημέρι βρήκα έξω από την πολυκατοικία μου ένα γατάκι περίπου 1,5-2 μηνών γεμάτο τσίμπλες και μύξες. Αμέσως το καθάρισα με φυσικό ορό και του έβαλα τροφή και νερό. Το ένα του ματάκι άνοιξε σχεδόν τελείως και αυτό που ήταν χειρότερα δεν το ανοίγει ακόμα τόσο πολύ. Το βράδυ κατέβηκα ξανά να το καθαρίσω και να του βάλω τροφή. Έφαγε με τεράστια όρεξη και φάνηκε αρκετά κεφάτο. Παρ' όλα αυτά, έχει μύξες και φαίνεται να δυσκολεύεται να αναπνεύσει. Δυστυχώς δεν μπορώ να το πάρω στο διαμέρισμα καθώς έχω ήδη ένα γάτο, που φοβάμαι πως δε θα το δεχτεί και ίσως και να κολλήσει.

Θα βοηθήσει σε κάτι το να του δώσω αντιβίωση; Αν ναι, ποια και σε τι ποσότητα; Τηλεφώνησα στον κτηνίατρο, αλλά μάλλον βρίσκεται σε διακοπές.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,770 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:08, 18-08-16:

Μπορείς να δοκιμάσεις κάποιον κτηνίατρο άλλον από τον δικό σας, εφ'όσον η κατάσταση δείχνει επείγουσα και το γατάκι είναι πολύ μικρό για να ρισκάρεις να παίξεις με την ποσότητα των χορηγούμενων φαρμάκων. Ο κτηνίατρος είναι ο καθ'ύλην αρμόδιος για να αποφασίσει ποιά αγωγή είναι κατάλληλη κι αν χρειάζεται αντιβίωση.

Όσο για το γάτο που ήδη έχεις, κι αν επιθυμείς να περιθάλψεις στο σπίτι σου το μικράκι χωρίς..."παρενέργειες", θα μπορούσες, αν βέβαια υπάρχει τέτοια δυνατότητα, να το έχεις σε ξέχωρο δωμάτιο.
Με αυτόν τον τρόπο και ο γατούλης σου δεν θα κολλήσει (σε περίπτωση που είναι κάτι κολλητικό), και η εξοικείωση μεταξύ τους θα είναι ομαλή, έτσι ώστε να συνυπάρξουν αρμονικά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Steve2112

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Steve2112
Ο Steve2112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Steve2112 έγραψε στις 01:56, 19-08-16:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Τελικά, βρήκα τον κτηνίατρο και μου πρότεινε κολλύριο 3-4 φορές την ημέρα και πρωί-βράδυ αντιβίωση. Φαίνεται να πηγαίνει ήδη καλύτερα!

Σε ό,τι αφορά την υιοθεσία, θα ήθελα πολύ να το πάρω στο σπίτι μου, αλλά ζούμε 2 άτομα σε 40 τετραγωνικά μαζί με τον γάτο. Φοβάμαι να το περιορίσω σε μικρό χώρο είναι η αλήθεια. Αν ήμουν σε πιο μεγάλο χώρο, θα το είχα μαζέψει ήδη. Δεν ξέρω ποια είναι και η δική σας γνώμη...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:11, 19-08-16:

Μπράβο το μωράκι, καλή του ανάρρωση

Τι να σου πω, είναι κάτι που εξαρτάται κι από τις συνθήκες της καθημερινότητας, τις συνήθειες, τη διαμόρφωση του χώρου, το αν και κατά πόσο νιώθετε λίγο ή πολύ περιορισμένοι.
Από την άλλη, μπορεί τα 40 τετραγωνικά να είναι ομολογουμένως λίγα, όμως άμα υπάρχει υπομονή και περισσεύει αγάπη, λένε ότι όλοι οι καλοί χωράνε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Αγγελική2019

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους