Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,246 εγγεγραμμένα μέλη και 718,331 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 368 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Διαβήτης σε απαιτητική αδεσποτούλα!

aluka (Κωνσταντίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aluka
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H aluka έγραψε στις 16:04, 22-08-16:

Πριν απο 9 μήνες βρήκα μια γατούλα σε κακά χάλια και έκτοτε της έχω κάνει κάποιες θεραπείες για λευχαιμία ή aids μια που είχε συμπτώματα παρεμφερή... (Λόγω το ότι φροντίζω πολλά ζώα θελήσαμε με το κτηνίατρο να κρατήσουμε όσο γίνεται πιο χαμηλα το κόστος για εξετάσεις κλπ). Απο την αρχή όμως είχε μια ληθαργική στάση, έπινε πολύ νερό και έκανε πάρα πολλά τσίσα. Τελικά εφόσον δεν είδαμε την αναμενόμενη βελτίωση κάναμε εξετάσεις και είδαμε πως είχε λευχαιμία και διαβήτη. Δοκιμάσαμε 2 ινσουλίνες για ανθρώπους, δεν ανταποκρίθηκε, και τώρα εδώ και 3 βδομάδες της κάνω ενέσεις Caninsuline και κάνω και κάποιες μετρήσεις στο σπίτι με μετρητή. Το θέμα είναι πως και πάλι δεν βελτιώνεται αλλά έχω σοβαρό θέμα και με την διατροφή της. Αν και της έχω αγοράσει ειδικές κονσέρβες της PRO PLAN και της Hill's και κροκέτα ειδική της Hill's, δεν τα τρώει... Τρώει μόνο κάποιες Sheba ή Gourmet, κι αυτές πότε-πότε. Αυτό το θέμα με το φαγητό το είχα απο την αρχή και με παιδεύει πάρα πολύ. Δυστυχώς, ούτε έχω τα χρήματα για μια τέτοια διατροφή αλλά υποθέτω πως δεν βοηθά καθόλου και στην θεραπεία της... Οι δόσεις που τις κάνουμε είναι 0,060 και φτάσαμε σε κάποια φάση και τα 0,075 -2 φορές την ημέρα- αλλά μου φάνηκε υπερβολικά μεγάλη η δόση. Έχει κανείς καμιά συμβουλή να μου δώσει; Ειδικά με το θέμα της διατροφής, έχει περάσει κανείς κάτι ανάλογο; Υπάρχει περίπτωση να πρέπει να πάω σε άλλη ινσουλίνη;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:15, 22-08-16:

Καλησπέρα Κωνσταντίνα και καλώς ήρθες στο MyCat.
΄Εχω αρκετά χρόνια εμπειρία με διαβητικές γατούλες, μόνο που εμείς κάναμε ινσουλίνη μόνο τις πρώτες μέρες και μέχρι να αρχίσουμε να τρώμε.
Λοιπόν, θα σου πω ένα μυστικό. Οι Hills θεωρούνται γενικά άνοστες και αρέσουν σε πολύ λίγες γάτες, έχει diabetic κροκετούλες και η Royal Canin και επίσης έχει σειρά κλινικών τροφών και η Pro Plan που είναι και κάπως φθηνώτερη. Αν δεν φάει τις royal canin, τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά, υποτίθεται πως είναι από τις πιο νόστιμες και τις προτιμούν τα περισσότερα γατιά.
΄Οσο για κονσέρβες, δεν γνωρίζω πολλά. ΄Οταν εμφάνισε τον διαβήτη η πρώτη μου γατούλα, ακόμα δεν υπήρχαν καθόλου κονσέρβες-φακελάκια για διαβητικά γατιά και δεν της έπαιρνα.
Για την ινσουλίνη δεν ξέρω να σου πω σχεδόν τίποτα, φοβάμαι θα αρκεστείς σε ότι σου έχει πει ο κτηνίατρός σου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aluka (Κωνσταντίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aluka
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H aluka έγραψε στις 20:22, 22-08-16:

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου... Θα προσπαθήσω να προμηθευτώ και τροφή της Royal Canin. Βέβαια, αυτήν την συμπεριφορά, δηλαδή να νιαουρίζει μονίμως για φαγητό αλλά να μην τρώει -παρόλη την ποικιλία- την είχε απο την αρχή... Της καθαρίσαμε και την μυτούλα με ορό μήπως είναι βουλωμένη και δεν μυρίζει, αλλά και παλι τίποτα... Κι ο γιατρός δεν έχει να μας προτείνει κάτι άλλο. Χωρίς σωστή διατροφή όμως πως θα κάνει σωστή θεραπεία;...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:38, 22-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από aluka
Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου... Θα προσπαθήσω να προμηθευτώ και τροφή της Royal Canin. Βέβαια, αυτήν την συμπεριφορά, δηλαδή να νιαουρίζει μονίμως για φαγητό αλλά να μην τρώει -παρόλη την ποικιλία- την είχε απο την αρχή... Της καθαρίσαμε και την μυτούλα με ορό μήπως είναι βουλωμένη και δεν μυρίζει, αλλά και παλι τίποτα... Κι ο γιατρός δεν έχει να μας προτείνει κάτι άλλο. Χωρίς σωστή διατροφή όμως πως θα κάνει σωστή θεραπεία;...
΄Εχεις δίκιο, ο διαβήτης είναι μια κατάσταση που η διατροφή είναι το παν.
Πάντως και η δική μου, η πρώτη που το εμφάνισε, άργησε να φάει και είχαμε ανησυχήσει πολύ θυμάμαι. Ευτυχώς δεν έτρωγε κονσέρβες έτσι κι αλλιώς από μικρή, παρά μόνο ξηρά και μαγειρευτό κι έτσι έγινε σχετικά εύκολα η μετάβαση στην διαβητική τροφή. Το δύσκολο μετά είναι να κάνεις τα γατιά που δεν έχουν διαβήτη να μην τρώνε την διαβητική τροφούλα, τα δικά μου πάντως τρελλαίνονται και δεν θέλουν τίποτα άλλο.
Ξέχασα να σου γράψω πριν πως μπορείς να της δίνεις άπαχο κοτόπουλο ή ψαράκι άπαχο, βραστό ή ψητό. Επίσης θεωρείται πως περιέχουν φυσική φυτική ινσουλίνη το φλούδι από το αγγούρι και το κοτσάνι από το μαρούλι. Βέβαια δεν υπάρχουν μεγάλες ελπίδες να φάει αυτά τα τελευταία, ούτε και τα δικά μου τα τρώνε αλλά επειδή μου τα είχε αναφέρει η κτηνίατρός μου, είπα να στα πω να τα έχεις υπ' όψιν.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους