Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,123 εγγεγραμμένα μέλη και 718,314 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 314 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φόλα: S.O.S.

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,939 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 12:25, 29-01-11:

Δεν ξερω οκ 5 μερες ειναι...ναι αλλα σου λεω μου εχει συμβει στο παρελθον και στο σημειο που σταθηκα τυχαιρη ηταν οτι ημουν προετοιμασμενη...
Τωρα εκει δεν ημουν και δεν ξερω τις συνθηκες!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tia (Tia)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tia
H Tia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πάρα πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

H tia έγραψε στις 15:37, 29-01-11:

κι εγώ θεωρώ ότι στις 5 μέρες κάτι μπορούσε να γίνει αλλά οκ..τώρα ότι έγινε έγινε ας ελπίσουμε να μην ξανασυμβεί....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wolfe4ever

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 18:32, 29-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από mickey mouse
Σταυρούλα μου διαφωνώ διότι απο τις 25 του μηνός που είδε το πρόβλημα μέχρι τις 29 , είναι 5 μέρες και δεν φαντάζομαι να ζει στην Αλάσκα η wolf.
Είναι αμέλεια και αδιαφορία ή πρόκειται για....κατα φαντασίαν περιστατικό και ειλικρινά δεν ξέρω ποιό είναι χειρότερο
Μη βιάζεσαι να κρίνεις!!! Κανείς δε ξέρει την αγάπη μου για τα ζώα. ΚΑΝΕΙΣ. Και δεν δέχομαι να μου λες ότι είναι αμέλεια και αδιαφορία!!!!!!!
Εγώ φταίω που ζήτησα τη βοήθεια και τη γνώμη σας!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 19:00, 29-01-11:

Αν είναι από φόλα (ή γενικά από δηλητηρίαση) τα γατάκια πρέπει να κάνουν εμετό. Υπάρχουν στο εμπόριο ουσίες ή υποδόρια ένεση που αν εφαρμοστούν θα κάνουν εμετό. Αλλά αυτό πρέπει να γίνει άμεσα αλλιω θα χρειαστεί κτηνίατρος.

Δεν ξέρω αν γίνεται να παρασκευάσεις σπίτι σου ουσία για να κάνει το γατί εμετό (θυμάμαι που είχα δώσει γλυκό στην συγχωρεμένη γατούλα μου την χαιδούλα και έκανε εμετό) ή κάνε το παρακάτω που είπε η tia προηγουμένως.
Αρχική Δημοσίευση από tia
δώστα σόδα φαγητού ανακατεμένη σε χλιαρό νερό (3 κ.σ σοδα και 6 κ.σ νερο) να κανουν εμετό και πηγαινε πάρε ατροπινη..
μην τα δωσεις ντεπόν ή οτιδήποτε άλλο που χρησημοποιούμε εμείς τα δηλητηριαζεις περισοτερο.
φυσικά το καλύτερο είναι να πάνε στον γιατρό αλλα αν δεν τα πας σε παρακαλώ έστω προσπάθησε μόνη σου με σόδα και ατροπίνη

Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 22:25, 29-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
Εγώ φταίω που ζήτησα τη βοήθεια και τη γνώμη σας!
Μα και βοήθεια προσφέραμε και συμβουλές
ίσως σε παρανοήσαμε αλλά απ'ότι κατάλαβα δεν έκανες κάτι απ'οσα σε συμβούλεψαν
ίσως και να μη μπορούσες φυσικά...

Παράθεση

wolfe4ever

Νεοφερμένος

H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 10:49, 30-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από mickey mouse
Μα και βοήθεια προσφέραμε και συμβουλές
ίσως σε παρανοήσαμε αλλά απ'ότι κατάλαβα δεν έκανες κάτι απ'οσα σε συμβούλεψαν
ίσως και να μη μπορούσες φυσικά...
Kατάλαβες λάθος!!! Πάλι βιάζεσαι και κρίνεις...

Παράθεση

Vickyluvskitty (Vicky)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vickyluvskitty
H Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (1O τα γλυκα μου έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H Vickyluvskitty Μπελλαααααα!:* έγραψε στις 12:24, 30-01-11:

Kατάλαβες λάθος!!! Πάλι βιάζεσαι και κρίνεις...
Νομιζω οτι απλα κρινει απο τα αποτελεσματα. Και εγω 17 ειμαι δεν σε κατηγορω. Απλα πχ γατι δεν του εδωσες αυτο με την σοδα? Παρακολουθουσα την συζητηση και ειχες πει οτι δεν την καταπινε. Γιατι δεν προσπαθησες? Εμενα αμα βαζανε φολα στην δικια μου οχι απλα σοδα, τουμπες στον αερα θα εκανα για να γινει καλα. Απλα λεω.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 13:09, 30-01-11:

στην ηλικια της wolf ειχαν δηλητηριασει πολλα γατακια μου. Ειναι πραγματικα δυσκολο ακομα και να δωσει στο γατι σοδα με το ζορι. Εγω ειχα δει ενα απο τα γατακια μου να πεθαινει μπροστα στα ματια μου. Σε ενα αλλο μου ειπαν να του δωσω ξυδι και μου ηταν σχεδον αδυνατο να το κανω. Τελικα σωθηκε. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πρεπει να ειμαστε περισσοτερο ελαστικοι με την κοπελα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vickyluvskitty (Vicky)

Νεοφερμένος

H Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (1O τα γλυκα μου έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H Vickyluvskitty Μπελλαααααα!:* έγραψε στις 13:56, 30-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
στην ηλικια της wolf ειχαν δηλητηριασει πολλα γατακια μου. Ειναι πραγματικα δυσκολο ακομα και να δωσει στο γατι σοδα με το ζορι. Εγω ειχα δει ενα απο τα γατακια μου να πεθαινει μπροστα στα ματια μου. Σε ενα αλλο μου ειπαν να του δωσω ξυδι και μου ηταν σχεδον αδυνατο να το κανω. Τελικα σωθηκε. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πρεπει να ειμαστε περισσοτερο ελαστικοι με την κοπελα.

Ξες τι, ισως τελικα να μη ειναι θεμα ηλικιας αλλα χαρακτηρα . Απλα, μιλωντας εκ πειρας και επειδη μονο ενα χρονο την περναω λεω οτι λυση υπηρχε. Απλα πανικοβληθηκε, φοβηθηκε που ειναι και λογικο. Και τωρα εχει και εμας να την κατηγορουμε και αντιδραει, ειναι και ηλικια ισως να νιωθει και αυτη ασχημα. Τεσπα οτι εγινε εγινε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wolfe4ever

Νεοφερμένος

H wolfe4ever έγραψε στις 18:47, 30-01-11:

Παιδιά δεν καθόταν ήσυχο, για να του τη δώσω!!! Γρατσουνούσε. Σταματήστε την επίθεση, έλεος...

Παράθεση

Vickyluvskitty (Vicky)

Νεοφερμένος

H Vickyluvskitty Μπελλαααααα!:* έγραψε στις 21:04, 30-01-11:

Παιδιά δεν καθόταν ήσυχο, για να του τη δώσω!!! Γρατσουνούσε. Σταματήστε την επίθεση, έλεος...
Νομιζω οτι καθε αλλο παρα σου επιτεθηκα Wolf

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 21:08, 30-01-11:

Παράθεση

Vickyluvskitty (Vicky)

Νεοφερμένος

H Vickyluvskitty Μπελλαααααα!:* έγραψε στις 21:25, 30-01-11:

Παράθεση

8antonis8

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη 8antonis8
Ο 8antonis8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O 8antonis8 έγραψε στις 23:13, 12-01-17:

Καλησπέρα,

Χτες κάποιος ασυνείδητος έριξε φόλες στη γειτονιά μου. Δεν υπήρξαν πολλά θύματα, καθώς ταΐζω συχνά τις αδέσποτες και δεν είναι πεινασμένες, αλλά δυστυχώς μία γατούλα είναι ήδη νεκρή.
Το απόγευμα ήρθε ακόμα ένας γάτος που έφαγε το δηλητήριο και δεν τον έβρισκα κατά τη διάρκεια της ημέρας. Είχε αίματα στο στόμα και στη μύτη και φαινόταν ζαλισμένος. Έφαγε ξηρά τροφή, αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να τον πιάσω γιατί είναι λίγο φοβικός και κρύφτηκε. Παρόλα αυτά πήγα στον κτηνίατρο και μου έδωσε ένεση απομορφίνης αν τυχόν και καταφέρω να τον πιάσω. Εν τέλει τα κατάφερα πριν λίγο και έβαλα το γάτο μέσα στο σπίτι μου, οπότε και του έκανα την υποδόρια ένεση.
Τι να κάνω τώρα; Μπορώ να τον αφήσω να φάει; Αύριο πρωί πρωί θα τον πάρω στον γιατρό, αλλά προς το παρόν τι να κάνω; Φαίνεται ακόμα ζαλισμένος και όταν έτρωγε έβηξε λίγο.

Να προσθέσω πως λογικά, έχει φάει τη φόλα χτες το βράδυ. Μπορώ να ελπίζω ότι θα γίνει καλά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 8antonis8 : 12-01-17 στις 23:51. Αιτία: merge
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:59, 12-01-17:

Χωρίς να έχω τη σχετική εμπειρία, στη θέση σου θα τον άφηνα το γατούλη να επιλέξει εκείνος, ότι έχει όρεξη.
Μπράβο σου που έδρασες αστραπιαία και με αποφασιστικότητα. Αυτό και μαζί το γεγονός οτι έφαγε, μάλλον είναι θετικό σημάδι και εμπνέει αισιοδοξία για την πορεία της υγείας του.

Σου παραθέτω εδώ σχετικά με τις δηλητηριάσεις και πώς αντιμετωπίζονται, καθώς και την αντιμετώπιση αχαρακτήριστων όντων που βάζουν φόλες (ή ότι άλλο).

Εύχομαι όλα καλά να πάνε κι ο γατούλης να αναρρώσει πλήρως

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:06, 13-01-17:

Το καλύτερο θα ήταν μέχρι να πάτε στον κτηνίατρο με τον γατούλη, να μην του δίνατε τίποτα εκτός από νεράκι. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις συνιστούν οι κτηνίατροι αφαγία.
Σχετικά με το αν θα γίνει καλά τώρα, αφού η δηλητηρίαση έγινε χθες και ο γάτος είναι ακόμα ζωντανός, ναι, είμαι σίγουρη πως θα γίνει καλά. Σε άλλη περίπτωση θα είχε πέσει σε κώμα μετά από πάρα πολλούς σπασμούς, πράγμα που σημαίνει πως ίσως να έγλυψε λίγο αλλά δεν έφαγε. Πάντως όπως και να έχει, το γατί έχει σίγουρα πάθει νευρολογικό επεισόδιο από το δηλητήριο, οπότε το καλύτερο είναι να τον δει κτηνίατρος αύριο για να είστε σίγουροι, ίσως χρειαστεί να του κάνουν κάποιες ενέσεις με κατάλληλα φάρμακα, ή ακόμα και να μείνει λίγες ώρες σε ορό για ενυδάτωση.
Σε παρακαλώ πολύ, ενημέρωσέ μας τι έγινε.

Παράθεση

8antonis8

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη 8antonis8
Ο 8antonis8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O 8antonis8 έγραψε στις 00:27, 13-01-17:

Μακάρι να γίνει καλά! Τον φροντίζω πέντε χρόνια τώρα. Τα είχα στειρωμένα, εμβολιασμένα, και έρχεται ένας υπάνθρωπος και τα δηλητηριάζει στα καλα καθούμενα. Αλλά ξέρω ποιος το έκανε (με είχε απειλήσει ένας γείτονας) οπότε αφού βεβαιωθώ πως θα γίνει καλά ο γάτος, θα πάω στην αστυνομία για να κάνω καταγγελία.
Προς το παρόν μάζεψα το φαγητό και έχω αφήσει μόνο νεράκι δίπλα του. Κοιμάται στα ζεστά και φαίνεται ήρεμος.
Μόλις έχω νέα από την επίσκεψη στο γιατρό, θα σας γράψω. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:46, 13-01-17:

Να'σαι καλά και ο γατούλης το ίδιο.
Περιμένουμε νέα του.

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 12:34, 13-01-17:

Άντε σήμερα κοντεύω να σαλτάρω,βρε τι χαμένα παρτάλια που κυκλοφορούν ανάμεσά μας και τους κάνουμε και χειραψία.Πόσο εύκολα θα μπορούσα να τους ρίξω κι εγώ μια φόλα .Θα σωθεί ο γατούλης αλλά πες μας οπωσδήποτε την εξέλιξη.

Παράθεση

Zoe TsbDc

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zoe TsbDc
H Zoe TsbDc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Zoe TsbDc έγραψε στις 14:34, 13-01-17:

Αφησε τον λιγο να ηρεμισει και ταϊσε τον οταν σταματισει να ειναι πολυ ζαλισμενος για να μην κανει εμετο!Μπραβο που εσωσες τον γατουλη!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Φόλα ή όχι; - Από aggelika_an
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-03-13 στις 00:21.
    • Φόλα σε γατάκι - Από the Godfather
      Το θέμα έχει λάβει 19 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-09-11 στις 16:26.
    • Aπειλές για φόλα!!! - Από zoo
      Το θέμα έχει λάβει 46 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-01-09 στις 21:56.
    • Φόλα - Από ΒΑΛΙΑ13385
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-02-08 στις 16:11.
    • Στραγγαλισμός και φόλα - Από felix
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-10-07 στις 07:16.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους